UIT DEN OMTREK BEV«VIJK Kabouter Flip en zijn vriendje Wip m fe. m DE ONBEKENDE in de kapel MAANDAG 2 OCTOBER 1939 luchtbeschermings oefening OP KOMST Ditmaal op grooter schaal E.H.B.O. BRANDWEER EN LUCHT BESCHERMING Het nieuwe materiaal Spreekuur wethouder van Sociale Zaken Benzine, thee en suiker Tentoonstelling van broeiproeven De tuinderssteun De schoolvoeding Burgerlijke stand BENNEBROEK HEEMSTEDE BLOEMEND AAL HILLEGOM ZANDVOORT DOOR A. HRUSCHKA Het ligt jn de bedoeling van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst om in 't laatst Van October of begin November wederom een luchtbeschermingsoefening te houden, maar «an in meer uitgebreiden vorm. Niet alleen zal 6en lichtverduisteringsoefening worden gehou- üen, maar men zal bovendien, in de veronder- Stelling dat een aanval uit de lucht is gedaan, ®"e hulpdiensten in functie laten treden, zoo- Gat deze zich practisch kunnen oefenen. Bij de vorige verduisteringsoefening is de alarmeering een zwak punt gebleken. De flui ten en sirenes waren in het grootste deel der gemeente niet te hooren. Hierop is bereids de aandacht van de autoriteiten in Den Haag ge vestigd, waarbij er op aangedrongen is, dat Be verwijk in de gelegenheid wordt gesteld hierin ei betering te brengen. Tevens wordt de vraag estudeerd, welke de meest doeltreffende vorm van alarmeering is. de kwestie der openbare schuilgelegen- eüen betreft, naar het hoofd van den lucht beschermingsdienst, de heer H. J. de Groot, ns mededeelde, beschikt Beverwijk in tijd an nood reeds over twee openbare schuilge- genheden in het centrum, n.l. het souter- am van Vroom en Dreesmann aan de Bree- traat en bij de firma Duin aan de Meerstraat, aar eenige honderden personen eventueel 'n onderkomen kunnen vinden. ri p dit verband moet er nog eens de aan- uacht op gevestigd worden op den plicht van zen bescherming, welke op ieder rust. Het is Vio'1. ®e.nenma'e onmogelijk om voor de geheele volking schuilkelders te bouwen, nog afge- 7rfn van llet 4eit, dat het practisch onmogelijk ZIJn om b.v. 's nachts alle ingezetenen snel ar deze schuilplaatsen over te brengen. Het juist van belang de bevolking zooveel moge- hjk verspreid te houden. Niettemin zijn door den dienst van open- are werken ontwerpen van schuilgelegenhe- den gemaakt. Het organisatiewerk gaat intusschen voort. «et aantal vrijwilligers bij den luchtbescher- f *edraagt thans 400, terwijl het tot' nn Van Vereen- voor Luchtbescherming tot ongeveer 800 gestegen is. ^nstaanden Woensdag begint de cursus in Pöhn' W6lke SeIeW Wordt door dr' Lap" daaraan deel willen nemen en be- nopmriii ï- ,Z'. dienst te doen bij bovenge- vpn t hulpdienst, kunnen zich alsnog opge- dim/n t01,6/311 den huchtbeschermings- n^t, Breestraat 112, te Beverwijk, egenem die in het bezit zijn van diploma kiVnm fn,,zich n°g niet voor den genees- j digen hulpdienst hebben aangemeld, wor- onrvo °Smaa-is verzocht zich aan te melden aan "Pgenoemd adres. sweITemsters voor de gezins-cursussen Cuit- de« ud voor dames> gelieven zich aan te mel- b« mevr. Moens-van der Veen, Vondel- an 61, te Beverwijk. wordt voortgegaan met de vorming van blok-comité's. Won°P"Öerda!aVOnd wordt vergaderd met de be- tercif k 3 van vak I' omvattende Kloos- Baanstraat (ged.), Wilhelminastraat, West f ^sat (ged)' Begijnestraat, Breestraat, Lineeni 6 Zeestraat (ged.), Parklaan en van in Vipp De vergadering wordt gehouden Int ve.iIinSSgebouw „Kennemerland." gph auctie-avonden worden de volgende week Pnn?m ln Kcnnemer Hotel (2 Oct.), gebouw opuherenlaan (3 Oct.), lokaal C. H. Moens- Octp, Cr' ^erk Oct.) K- s- A--gebouw (5 en cafe De Vriendschap (6 Oct.). st^nrt0ranclWeer heeft dezer daeen naast de be- gekreaLau mo^elbrandspuit de beschikking met p 0Ver een tweewielige Ajax-motorspuit min,,,'I" bapaciteit van 1000/1200 liter water per zij ,Een Proefneming toonde reeds aan, dat makïT,h00ge eisohen voldoet. De spuit is ge ntian te verpiaatsen en kan zelfs door vier matJ-den gedragen. Verder is het blusschings- Wieii nog uitgebreid met een tweetal twee- ge h 6 KianS'enwagentjes op rubberbanden, eeni- ïia;u>nderden meters slang en ander klein mate- Jhoh°°fuden bouw van een groote nieuwe auto- le-brandspuit heeft de gemeente nog tijdig ogekocht een Ford-chassis V8 met frontbe de ring en dubbele wielen. Hierdoor was het aan v„ tabriek mogelijk zonder vertraging een aan- ug te maken met de constructie van deze spuit. Vprt?ls reeds is medegedeeld, zal zij een capaciteit Rijgen van 2000/2500 L. per minuut. Zij relt voorzien van een gesloten stalen boven- Uw en uitgerust met stalen schuifladders, als- o ede met een schuimbluschinstallatie, berekend het afgeven van 3000 L. schuim per minuut. °ewel met den bouw en het monteeren van eh en ander nog geruimen tijd zal heengaan, is e oplevering verzekerd en staat het vast, dat 6 gemeente Beverwijk nog in den loop van dit asr een automobielbrandspuit zal verkrijgen, die ap de modernste eischen beantwoordt. Hoor de verschillende blokcomité's, welke reeds 'Jn of nog worden opgericht, zullen voorts mid- *en worden beraamd om eventueel door geor ganiseerd optreden de eerste bestrijding van een brand in het betrokken blok met succes te kun nen verrichten. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de instructie van eenige tientallen hulpbrand weerlieden in het practisch gebruik van brand weermateriaal. Het spreekuur van den wethouder van So ciale Z^ken te Beverwijk is vastgesteld op Don derdagvoormiddag tusschen 10.30 en 12 uur. Den laatsten tijd werd hier, evenals trouwens in andere plaatsen, een groot aantal circulaires verspreid, welke het opschrift droegen: „Ben zine, thee en suiker". Het vermoeden bestond dat zij verspreid werden door aanhangers van de N.S.B. De politie heeft een aantal van deze biljetten in beslag genomen en tegen verspreider, zekeren H„ wonende alhier, proces-verbaal opgemaakt. De commissie voor de tentoonstelling van Broeiproeven, georganiseerd door de verschillen de bloemkweekersvereenigingen, heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten, om deze tentoonstelling, welke voor de tweede week van Februari 1940 was uitgeschreven, te doen door gaan, mede in verband met de toezeggingen, welke reeds ontvangen zijn. Zij, die aan de tentoonstelling willen deel nemen, worden verzocht hiervan tijdig opgave te doen aan den secretaris, den heer Chr. Bel terman, Lijsterbeslaan, Beverwijk. Expositiekisten zijn te verkrijgen bij den heer A, Priester, Beecksanghlaan, Beverwijk. Van het bedrag, hetwelk de regeering beschik baar heeft gesteld voor steunverleening op tuin bouwproducten, zullen de Vereenigde Veilingen ongeveer f 12000.— kunnen uitkeeren, waarvan f 8000 op spinazie. De directeur van den gemeentelijken dienst voor speciale zaken heeft met de hoofden van verschillende scholen de regeling besproken van de schoolvoeding en -kleeding in den aanstaan den winter. In verband met de beschikbare gelden zal aan 300 kinderen driemaal per week gratis een maal tijd kunnen worden verstrekt. De maaltijden worden in de Beverwijksche Conservenfabriek bereid en in een centraal gebouw genuttigd. Voor de kinderen in Wijk aan Zee worden de maaltijden in „Maris Stella" bereid door de eerw. zusters. De maaltijden worden daar ook genuttigd. De schoolvoeding zal 1 November aanvangen en duren tot de Kerstvacantie. Begin Januari wordt voortgegaan tot Paschen. Er is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Krabbendam, v. d. Nes, Rumia, Wort- man, Dangermond en mej. Visser, die pogingen in hei werk zal stellen om de kas te versterken. Ondertrouwd: N. H. de Ruijter en B. M. v. d. Bos; J. Welbedacht en J. Petersen; P. Zwart en J. Trieling; L. A. Kuijer en M. S. de Boer. Getrouwd: G. J. Hoogland en H. Slobbe; B. G. van Zutphen en N. Zwart; P. J. van Dorp en I. Marx; W. Winands en D. H. Bruijns; J. van Kuilenburg en M. v. Velthuijsen. Geboren: M. Hoogelandv. d. Pieterman, z.; A. van Riesenv. d. Brink, d.; P. M. Dijkman Dulkes—Kuijs, d.; E. C. Beentjesde Jong, d.; H. J. Pelsv. Hazebroek, d.; M. v. d. Does Tromp, z.; C. H. v. d. StroomEndenburg^ d. Overleden: H. Nagel, 59 j., echtgenoote van N. Boon, overleden te Noordwijk; H. Franse, 85 j., wedn. van W. H. Boon, overleden te Vel- sen; Chr. M. Rumping, 67 j., wed. van J. Hen- neman. Militaire avond. Donderdagavond werd in de versierde Gymnastiekzaal van de Eerw. Broe ders een avond gegeven voor de militairen. De muziekver. „Kunst na Arbeid" gaf onder leiding van haar directeur R. v. 't Hoff, een concert, terwijl het Accordeon-ensemble „Ons Genoegen" uit Vogelenzang, onder leiding van den heer W. Roest, ook eenige nummers ten beste gaf. Bij de opening kon de heer Jac. Schrier met genoegen mededeelen, dat door de welwillende medewerking der ingezetenen voor dezen avond sigaren gegeven konden worden. Onder de aanwezigen merkten wij op de con tact-officier voor Ontspanning en Ontwikkeling kapitein W. Johanknegt en de Officieren van Gezondheid kapitein Dr. Overweg en 1ste luit. Dr. Levie. Na eenige nummers van Kunst na Arbeid sprak kapitein W. Johanknegt eenige woorden van dank tot de medewerkers, die dezen avend op zoo'n gezellige wijze hebben opgezet om voor onze jongens eenige uren van verpoozing te brengen. Juist deze avonden moeten er den moed in houden. Met een driewerf hbera voor onze Koningin eindigde spreker. Op diens verzoek werd het Wilhelmus gespeeld, hetwelk door allen uit volle borst werd mede gezongen. Nog geruimen tijd bleef er een gezellige stem ming, vooral toen het Accordeon-ensemble eeni ge bekende nummers speelde. Diamanten feest van de St. Bavoparochic Zondag is in alle eenvoud het diamanten feest gevierd van de St. Bavoparochie. Altaar en priesterkoor waren door de firma Carl v. Em- pelen op zeer bijzondere wijze versierd met groen en een schat van Witte bloemen. Des morgens om half 11 werd door den Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, een plechtige H. Mis opgedragen, ge assisteerd door den ZeerEerw. heer C. van Mierlo, pastoor en R. G. Oud, kapelaan der parochie. In een korte toespraak herinnerde Pastoor v. Mierlo aan de vele gunsten. Dank bracht spr. aan hen die hebben gearbeid aan de tot standkoming en instandhouding der kerk. Z.Eerw. besloot met het verzoek, te bidden voor de levende en overleden priesters en pa rochianen der parochie. Tijdens de H. Mis zong het zangkoor onder leiding van Br. Tarcisius de Dritte messe van A. Faist voor vierstemmig gemengd koor, ter wijl na het offertorium de heer Han Lefèvre het Ave Maria van C. Franck ten gehoore bracht. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door mgr. H. J. M. Taskin. Door een grooten stoet van priesters en mis dienaars wer<i Z. D. H. aan de kerkdeur ontvangen en naar het altaar geleid. Tijdens het Lof werd Z.D.H. geassisteerd door aalmoezen. J. de Wit, Prof. C. P. M. Holthuis v. „Hageveld", kapel. Kampfens v. Aerdenhout en kapelaan R. G. Oud, kapelaan der parochie, ter wijl op het priesterkoor aanwezig waren mgr. J. M. v. d. Tuijn, deken van den Haag, de zeereerw. heeren Pastoors C. W. v. Mierlo, C. J. A. en W. Borsboom, H. P. A. v. Dijk en A. F. C. v. Noort. Kapelaan J. N. Kossen hield een feestrede, naar aanleiding van het diamanten feest en de viering van het Patroonsfeest. Tijdens dit Lof voerde het zangkoor ver schillende motetten uit. Het feest werd besloten met het gezamenlijk zingen van het St. Bavolied. Tentoonstelling artikelen voor luchtbescher ming Vrijdagavond is in perceel Binnenweg 159 een kleine tentoonstelling geopend op het gebied van luchtbescherming. Daar dit huis, welwillend voor dit doel af gestaan door de fa. A. van Amerongen, maar een bescheiden ruimte heeft, waren voor de of- fieele opening slechts uitgenoodigd en aanwezig burgemeester jhr. J. P. W. van Doom, het be stuur der afd. Heemstede van de Ned, Ver. voor Luchtbescherming, de hoofden der vakgroepen en enkele anderen. Mr. A. J. Backer, voorzitter der afdeeling. sprak een kort welkomstwoord, daarbij een bij zonder woord van welkom richtend tot den burgemeester, die, al eischte het ambt van bur gemeester van een gemeente als Heemstede veel werk, toch nog tijd vond deze tentoonstelling te willen openen. Dit demonstreert, aldus de voor zitter, de goede verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en de Vereeniging. Na nog dank gebracht te hebben aan de velen, die hebben bijgedragen tot het tot stand komen van deze tentoonstelling, die niets anders be- roelt te zijn dan een aanvulling en verduidelij king van het gesproken woord op de cursussen voor huisbescherming, verzocht spr. den burge meester deze tentoonstelling officieel te cpenen. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doom wilde deze gelegenheid gaarne aangrijpen om aller eerst den voorzitter en den leden van 't bestuur dank te zeggen voor wat zij in korten tijd heb ben tot stand gebracht. De samenwerking on zerzijds, aldus spr., was niet moeilijk, omdat wij alleen maar gaven stoffelijke hulp; uw werk echter was de propaganda. Spr. wilde hier bij zonder de aandacht vestigen op de verschil lende instructeurs en helpers, die avond aan avond les gaven in „hoe zelf het gezin te be schermen". Moge het zaad, door hen uitge strooid, rijpe vruchten afwerpen. Met den wensch, dat velen het werk hier ko men bezichtigen en dat het zou gelukken de burgerij te overtuigen, dat met weinig moeite en financieele offers doch met een grooten ge meenschapszin veel te bereiken is, verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor ge opend. Onder deskundige leiding werd daarna neb tentoongestelde bezichtigd. De tentoonstelling komt geheel overeen met soortgelijke exposities in Haarlem gehouden, waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven. Ieder ga eens zien; de gelegenheid daartoe bestaat op iederen werkdag van 25 en van 79 uur. De toegang is vrij en er is steeds des kundige voorlichting. Comité tot on Wikkeling en ontspanning vah militairen. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. v. Doorn, heeft het initiatief ge nomen tot vorming van een Comité, dat in sa menwerking met de militaire autoriteiten de ont wikkeling en de ontspanning van de thans in Heemstede gelegerde militairen zal ter hand nemen. Het Comité, dat reeds een aanvang heeft ge maakt met zijn werkzaamheden, zal ongetwij feld den steun en medewerking uit alle kringen der bevolking genieten. Het Comité, waarvan de burgemeester wel willend het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen, is samengesteld als volgt: N. Vos, voor zitter; Dr. G. H. Onstein, vice-voorzitter; P. de Koomen, le secretaris; C. A. Schipper, 2e se cretaris; G. H. Penterman, penningmeester (Giro 76120)Mevr. W. W. Wildschutv. Amstel, 2e penningmeesteresse; Mevr. J. F. M. Thierry de Bije DollemanEverard, Mevr. C. KatBijle- veld, A. Volkers en Carl v. Empelen. Ontspanningsavond voor de militairen. Vrij dagavond waren het de Amsterdamsche gooche laar Winando en de snelteekenaar Morino die in het R. K. vereenigingsgebouw voor de militairen optraden. De groote zaal was meer dan vol. Nadat de ba taljonscommandant, majoor Elshof, de artisten bij voorbaat dank had gebracht voor de bereid willigheid den militairen een avond van ontspan ning te geven, trad eerst op de heer Winando, die hoewel amateur, onze Friesche jongens in bewondering bracht door handighed en vinger vlugheid. Na deze pauze gaf de heer Morino blij ken van zijn capaciteiten in het snelteekenen. Brand. Zondagmiddag om half twee werd de brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in het perceel Vondelkade 6. Bij aankomst van de brandweer waren door de bewoners reeds maatregelen genomen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Bij deze gelegenheid werd voor de eerste maal het nieuwe brandalarmeeringssignaal gebruikt, hetwelk bestaat uit een sirene welke een on derbroken toe-toe-toe-geluid. voortbrengt. Deze sirene is opgesteld op het politiebureau aan de Raadhuisstraat en is gekomen ter vervanging van het vroegere brandsignaal op het gebouw van Openbare Werken aan het Wipperplein teneinde verwarring met de luchtbeschermings- „Wel, de tuinman natuurlijk, wie anders?" „Maar wij zijn overal geweest en hebben nie mand gezien!" Nu stond Peter verbaasd te kijken. „Niemand gezien? Maar in het kasteel toch zeker wel; al het personeel zal toch wel niet tegelijk en ineens vrij gekregen hebben?" zei hij verwonderd. Peter snapte er niets meer van. Zouden ze allemaal vertrokken zijn terwijl hij sliep? Op eens dacht Flip: Zou déze Peter misschien zijn tooverslaap verder geslapen hebben toen alle anderen door de komst van den koningszoon wakker geworden waren? En zouden ze hem toen vergeten hebben? Flip vertelde nu precies wat er allemaal in en om het kasteel was gebeurd. Peter luisterde aandachtig en zh gezicht werd hoe langer hoe verdrietiger. „Heb ik dan werkelijk zóóveel jaren geslapen, mompelde hij; en dat m'n baas me niet gemist heeft!" alarmeering, die uit een ononderbroken sirene- geloei bestaat, te voorkomen. Prijsopdrijving. Door de politie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt tegen een schoen winkelier alhier wegens een vermoedelijk onnoo- dig prijsopdrijven van schoenwerk Overtreding lo erijwet en uitoefenen van ha zardspel. Door de politie te Heemstede is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een caféhouder wegens het' gelegenheid geven voor het uitoefe nen van hazardspel. Mede werd in dit café proces-verbaal opge maakt tegen P. A. K. en B. K., beiden wonende te Amsterdam, wegens overtreding der loterijwet en het uitoefenen van hazardspel. Dit liep nog goed af. Zaterdagavond reed de heer K. B. met zijn auto op den Heerenweg in de richting Haarlem. Hij wilde naar links de Koedieflaan inrijden, waarvoor hij zijn richting wijzer had uitgestoken. Vlak achter hem naderde een auto, bestuurd door G. C. S., wonende te Den Haag, die links wilde passeeren, maar niet zag dat B. va» richting veranderde. De achterop rijdende auto botste eerst tegen den voorbijrijdenden auto op en zwenkte toen nog meer naar links. En wielrijder J. H. B., wonende te Haarlem, die daar juist passeerde, werd door den auto ge grepen en met zijn rijwiel tegen een hek ge drukt, waar de auto tot stilstand kwam. Wonder boven wonder kwam de wielrijder er '.onder eenig letsel af. Zijn rijwiel werd echter ernstig beschadigd, evenals beide auto's. De po litie maakte proces-verbaal op. Oproeping. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt de dames, die op Dins dag 26 September j.l. des namiddags tusschen 5 en 7 uur een manspersoon hebben gezien, die zich op oneerbare wijze ophield cp een stuk bouwland achter den Noorder Stationsweg te Bloemendaal, dringend, zich bij genoemden commissaris aan zijn bureau te Overveen te melden, of hem adres te willen doen toekomen. De Bloembollenbeurs. Nog steeds loopt het aantal bezoekers ver over de honderd. Wat men er komt doen is voor velen een raadsel. Alleen om eens te praten over den toestand? Ja, die zullen er wel zijn. Maar toch zullen er ook wel zijn die nog iets hopen te verkoopen. Dat is echter zeer gering. De 50 pet. inkrimping van de teelt zal wel druk besproken zijn geweest. Toch kunnen we niet gelooven, dat het hier mede zoomaar afgeloopen is. Van hoogerhand kan men wel bepalen dat de bloembollenteelt 50 pet. moet worden ingekrompen, maar men zal toch moeten bedenken wat dit voor velen beteekent! 50 pet. inkrimping van de teelt wil zeggen de helft van de bedrijven opdoeken. Wat moet er gebeuren met die 50 pet. grond en die 50 pet. bollen? Wat is men van plan te doen met de menschen, die nu hun bedrijf niet meer staande kunnen houden? Waarom is deze inkrimping niet progressief? Steeds hebben wij er op ge wezen, dat een algemeene inkrimping van de teelt voor alle bedrijven en bedrijfjes gelijkma tig vastgesteld, voor de kleine kweekers een ramp zou beteekenen. Vooral als het 50 pet. zou worden! Dat is nu bepaald. Maar wij gelooven niet, dat hiermede het laatste woord gesproken Is en verwachten dat dit maar een voorloopige maatregel is ofdat er een steunregeling zal komen, waardoor ook de kleinen nog een kans krijgen om te blijven bestaan. Wat moet er gebeuren met den grond? Ook daarvoor zal een regeling getroffen moeten worden. Al met al Is de toestand in onze streek niet rooskleurig. Men zal moeten trachten door al gemeene samenwerking elkaar te helpen er, daardoor Samen te blijven bestaan. Wij vernamen wel op de beurs dat de Ame- rikaansche exporteurs de inkrimping te groot vinden en dat de bonden ook rekenen op een nadere regeling. Algemeen is men het er over eens, dat er iets moet gebeuren, maar dat een beperking van 50 pet. zonder eenige steunrege ling onjuist zou zijn. Het ergste is, dat de werkloosheid door al deze maatregelen nog meer zal toenemen. We zagen toch al dat er bollen werden geplant op land, waar men zoo de aardappelen van had weggehaald! Men laat er niets aan doen omdat het de kosten niet meer kan dekken. Vanzelf is dit heelemaal onjuist. St. Josephs Gezellen vereeniging. Agenda 2—7 October 1939. Maandag: 8 uur Maria-Congregatie in Huize St. Joseph. Hierna bestuursvergadering en bil jartclub. Donderdag: 8.15 uur opening van het winter seizoen. Schitterend filmprogramma. Laat nie mand wegblijven. Vrienden, die nog geen gezei zijn, kunnen tevens komen kennismaken. Zaterdag: vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. In deze kommervolle tijden fs het plicht van iederen gezel, om mede te werken aan een betere wereld. Daarom trouw bezoek der vergaderin gen. Hierdoor zullen onze acties in het a.s. winterseizoen steeds slagen. Zegt het voort! Het kon erger. Donderdagochtend had op de Wilhelminalaan een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto en een Wielriidster. Een uit de richting Van den Endelaan komende vrachtauto moest op de Wilhelminalaan voor een bakfiets uitwijken en reed daarna eenige meters onnoodig op de linkerweghelft door, waardoor een uit de tegenovergestelde richting naderende wielrijdster vermoedelijk zenuwach tig werd en ook naar links uitweek. Hierdoor kwam zij met het voorwiel van haar fiets in aanraking met de linkervoorzijde van den vrachtauto. De wielrijdster bekwam lichte schaafwondjes aan rechterenkel en linkerknie. Luchtïeschermingsavcnd De Luchtbesch-1- mingsdienst te Zandvocu belegt op Donderdag 5 October a.s. in de groote zaal van Groot- Badhuis een openbare luchtbeschermingsa' ond. Hierbij zal als spreker optreden de heer J. Wijma, van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming in Den Haag. Deze avond, welke gratis toegankelijk is voor de geheele be volking, beoogt een nader contact met de luchtbeschermingsorganisatie, terwijl tevens een uiteenzetting zal worden gegeven van het lucht- gevaar en de middelen, we ke daartegen oe- vorderlijk werkzaam kunnen zijn. Vooral de gezinsbescherming zal een bijzonder punt van bespreking uitmaken. Er zal gelegenheid ge geven worden tot het stel en van vragen. De luchtbeschermingsdienst vertrourwt, dat deze avond bijzender druk bezocht zal worden. De beer Wijma is een deskundige bij uitstek en ongetwijfeld zal men straks wanneer on verhoopt ook Zandvoort voor een bombardement „in aanmerking" komt dankbaar zijn voor de gegeven adviezen en raadgevingen. Men houde dus dezen avond vrij! De aanvang van dezen avond is bepaald op half negen. Reisbonnen. Hedenavond. Maandag 2 Oc tober zal er voor het laatst gelegenheid be staan tot het inwisselen van de gespaarde reis- bonnen van de Hanze en de Zandvoortsche Handelsvereemging en wel in het gebouw Groote Krocht 8 van half negen tot elf uur. V.V.V. Het kantoor van de vereeniging v. vreemdelingenverkeer is verplaatst van het Stationsplein naar de eerste etage van het ge bouw der gemeentelijke bedrijven, Groote Krocht 10. De kantooruren zijn niet gewijzigd. Gedurende de wintermaanden zal men zach dus tot bovengenoemd adres moeten wenden in V.V. V.-zaken. Vrijwillige Burgerlijke Dienst. Door den burgemeester van Zandvoort is een oproep ge daan voor Vrijwillige Burgerlijke Dienstneming in onze gemeente. In dezen oproep is omtrent de bedoeling een toelichting gegeven. Aanmel dingsformulieren zijn verkrijgbaar op de ge meentesecretarie, het politiebureau en het postkantoor. Vanzelfsprekend geldt dit alleen voor hen, die geen dienstplicht te vervullen hebben of een functie bij de burgerwacht of luchtbeschermingsdienst hebben. Voor het ver strekken van nadere inlichtingen zullen enkele ambtenaren zitting houden op het raadhuis en wel op Maandag 2 October en Woensdag 4 Oc- toeber des avonds van 7 tot 8 uur en te Bent veld op Donderdag 5 October van 7 tot 8 uur in Café Gieske. De burgemeester vertrouwt, dat vele Zandvoortsche mannen en vrouwen aan dezen oproep gevolg zullen geven. ïtfd Van het rijwiel werden het voorwiel en de voor vork verbogen. De oogst van de straat. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: Huissleutel; zwarte rozenkrans; slagersmes; blauwe ceintuur; handschoentje; bruin gekleur de halsdoek. Te bevragen aan o.s. adressen: Gebr. van Kesteren, Haarlemmerstraat, Hillegom, bruin dekzeil; Rijnveld. Hoofdstraat: Hillegom. zwarte poes; J. Schoonderbeek, Molenstraat, Hillegom, portemonnaie inh. 4,57 en Rijw.bel .merk. Als verloren zijn aangegeven o.s. voorwerpen: stuk papier inh. 20 dubbeltjes; bruine porte monnaie met ritssluiting inh. 0.30; een paar sierduiven (nonnen); grijze ceintuur; padvin- dersriem; zilver ringetje met steentje; rood D. taschje inh. huissleutel; zilver armbandje; grijs gespikkelde mantelceintuur met bruine tl gesp; lichtblauwe kindermuts; 0.85 in papier tje; zadeldek je. Burgerlijke stand. Geboren: Nicolaas Adrianus, z. van Th. J. Heemskerk en P. G. van Haaster; Henrich Peter, z. van J. F. Seij- sener en H. Dunkel; Wilhelmina Helena, d. van G. J. Ruigrok en W. M. Kraak. Ondertrouwd: H. Vriesman en T. Vledder. Getrouwd: C. J. Vermeulen en E. W. van der Beek; B. Th. Rutgers en J. Vis. Overleden: J. Vreeken, m., 82 j.; P. Lodder, m„ 81 j. R. K. Damclub O.D.I. Het bestuur van ge noemde vereeniging maakt bekend aan alle R. K. Damliefhebbers van Hillegom, dat deze vereeni ging thans ook open staat voor alle personen, welke geen lid kunnen zijn van de St. Jozef gezellen. Practisch kan dus eenieder lid worden. Alleen jongemannen van 1725 jaar moeten tevens lid zijn van de Gezellen. Ter propaganda zal op Dinsdag 3 Oct. a.s. de heer W. J. v. d. Voort, uit Nieuw-Vennep, een simultaanséance geven in het clubgebouw Hoofd straat 2. Deelname is kosteloos en iedereen is welkom. Wie zich op dien avond reeds als lid opgeeft, wordt vrijgesteld van inleggeld. Gevestigde personen. A. J. Baak, Stations weg 194; J. G. M. van den Bosch, van den En delaan 63; G. P. de Graaff, Hoofdstraat 56; T. H. Jelierse met gezin, Molenbuurt 11; G. Por tengen met gezin, Hoofdstraat 125. Vertrokken personen. M. Hillebrand, Am sterdam, Fred. Hendrikstraat 90II; A. Kap- ferer, Mosbach-Baden Did., Schloss; R. B. F. A. Pont, Amsterdam, Heerengracht 87; A. P. van Roode, Bennebroek, Beukenlaan 19; J. C. M. Wester, Amsterdam, Minervalaan 811. Afscheidsavond Pastoor Schneiders. In ge noemd verslag stond vermeld, dat „de Akela" der verkenners het woord voerde; dit. moet op een vergissing berusten, daar een Akela nooit op zoo'n avond spreekt, doch dit altijd gedaan wordt door den groepsleider, in dit geval den heer H. J. Post, aan wien door den Zeereerw. heer Pastoor Koster het woord werd gegeven en deze wel duidelijk liet uitkomen, dat hij thans „eerst den hopman en groepsleider der Kath. Ver kenners den heer H. J. Post" aan het woord wilde laten. is Zij stapten een poosje zwijgend naast elkan der voort. Toen vertraagde de heer Marschner zoo heette de hoofdonderwijzer zijn pas en Zei: Zooals ik u reeds te kennen gaf, mijnheer de notaris, zoudt u mij een groot genoegen doen. is bevriend met de familie Eltz. Wees zoo goed, juffrouw Sibylle nogmaals den raad te geven, dezer dagen een schoolopziener in Bruck 4e gaan opzoeken, om met hem den toestand 4e bespreken. Zij kan hier niet in functie blijven, en verlof wil zfj niet nemen. Misschien zou de schoolopziener de juffrouw naar elders billen verplaatsen, als zij het vroeg. Onder zulke omstandigheden en met haar eigen toe stemming heeft hij het recht daartoe. Kolbried's hart klopte onstuimig. Wat bedoelt u, vroeg hij, met: „hier kan Zij niet in functie blijven?" is er iets voorge vallen? Ja, tot mijn spijt.»., weet, hoe de men- scnen zijnVerbeeld u: de rijke slagers vrouw Santel, die bij ons drie kinderen op school heeft, twee er van in de klas van juffrouw Eltz, komt mij opzoeken, en vraagt brutaal dreigend, waarom men juffrouw Eltz, wier broer den majoor heeft doodgeschoten, nog niet heeft weggestuurd. Een „meid", wier broer 'n moord op zijn geweten heeft, mag niet aan blijven als onderwijzeres. Dat zouden de ouders der kinderen zich niet laten welgevallen, enz. enz. Ik had veel moeite om het driftig en on beschofte wijf buiten te krijgen. Vervolgens heb ik zoo voorzichtig mogelijk met juffrouw Sibylle gesproken en haar aangeraden, zich persoonlijk tot den schoolopziener te wenden, om verplaat sing aan te vragen.... En wat zei zij? Dat zij erover zou nadenken. Maar ik geloof niet, dat zij het ernstig meendeMis schien zal een woord van u méér invloed op haar uitoefenen't Spijt me verschrikkelijk, en ik zal haar erg missen, want nooit heb ik een zoo bekwame, alleszins betrouwbare onder wijzeres gehad. En dat beteekent nog al iets: ik ben 28 jaar bij het onderwijs, en 13 jaar werkzaam als hoofd eener school. Ik kon haar natuurlijk niet alles zoo maar vlakaf zeggen en moest min of meer vaag blijven. Misschien heeft zij daarom mijn betoog niet met den noo- digen ernst opgenomen. Ik zal met Sibylle Eltz spreken, beloofde de notaris. Ik ben het met u eens, dat zij onder zulke omstandigheden hier niet ln functie kan blijven. Kolbried was pijnlijk getroffen. Hij werd voortdurend bestormd door gedachten, die hij zelf egoïstisch, dwaas en belachelijk noemde. En heviger dan ooit te voren had hii nu te strijden tegen zijn liefde, zijn verlangen, zijn hoop. Steeds had hij van Sibylle Eltz gehouden en van haar kant had zij hem steeds oprecht ge negenheid en groot vertrouwen getoond. Met al haar kleine beslommeringen placht zij tot hem te komen: Niemand begrijpt me zoo goed als u, oom Kolbried. En bij niemand stort ik mijn hart zoo onbeschroomd uit als bij u! Hoe dikwijls had zij hem dat niet gezegd! Sinds lang wist hij, dat hetgeen hij voor haar voelde liefde was. Slechts éénmaal te voren, in zijn jonge jaren, had hij iets derge lijks gekend. Hij had zich toen verlooSd, maar zijn geliefde was hem plotseling door den dood ontruktToen had hij jaren lang naar geen vrouw meer omgezien, maar gewerkt, ge werktom te vergeten. Eindelijk was Sibylle Eltz naar Vriebuswel- ler gekomen. En 't hart van den notaris begon weer sneller te kloppen. Maar, ach!f hij was een man van middelbaren leeftijd, en zij, zij bijna nog een kind.... Zou hij onder zulke om standigheden iets mogen hopen? Op het oogenblik van 't drama was hij 49, zij 25 jaar oud. Zouden de nieuwe omstandig heden misschien bij machte zijn, iets voor hem te doen?O, als zij hem een beetje lief kon krijgen! Hij was vermogend genoeg om haar een onbezorgde toekomst te verzekeren en bovendien nog veel voor haar familie te doen, Materieele motieven! Neen, hij kende Sibylle te goed, om niet te weten, dat zulke overwegingen haar nooit tot de zijne zouden makenNiet 'n beetje, 'n heel klein beetje liefde van haar kant?Dat mdfest hij in ieder geval weten uit te vorschen. Thans of nooit! Onmiddellijk na zijn terugkeer van de wan deling begaf zich Kolbried naar de woning der familie Eltz. Sibylle was er niet. Yvetta vertelde, dat haar zuster een vriendin van haar, eveneens onderwijzeres, die toevallig' naar Vriebusweiler was gekomen en naar Bruck wilde, om in die stad inkoopen te doen, daarheen had verge zeld. Daar het toch Zaterdag was, zou zij eerst den volgenden avond terugkomen. Dat was een groote teleurstelling voor Kolb ried. Want sinds hij vast besloten was, Sibylle zijn hand aan te bieden, kon hij z'n ongeduld bijna niet meer bedwingen. Had hij zoovele jaren lang stil en geduldig de eenzaamheid ver dragen thans scheen hem één dag langer wachten een foltering, welke hij niet had verdiendEn als Sibylle den volgenden avond eerst met den laatsten trein terugkwam? Dan ging er een tweede dag verloren; dan moest hij nog langer wachten op de beslissing, waarvan het geluk der jaren, die hem nog overbleven, afhing! De onderwijzeres, met wie Sibylle was ver trokken, woonde in het plaatsje Sint Anna, een dorp in het gebergte, zoowat drie uren van Vriebusweiler gelegen. Wanneer iemand uit zoo'n nest eens naar de stad gaat, wil hij er van profiteeren en blijft zeker zoolang moge lijk! Geen twijfel: Sibylle's vriendin zou naar overhalen, den laatsten trein, die zoowat om tien uur te VriebusweilerWinkel aankomt, te nemen. En dit vermoeden van den notaris bleek juist te zijn. Want toen hij den volgenden namiddag de familie Eltz weer kwam opzoeken, vernam hij, dat Sibylle had getelefoneerd: zij zouden met den laatsten trein komen en juffrouw Weit zoo heette Yvetta's vriendin zou bij de familie logeeren. In den voormiddag van Maandag, juist vóór dat de notaris zijn kantoor wilde sluiten, ver scheen eindelijk Silas Hempel, dien hij, sinds Otto Eltz hem op 't bezoek van den detective had voorbereid, iederen dag wachtte. Otto had verklaard, dat hij veel verwachtte van Hempel's werk, Kolbried was het daarmee eens. Hij had zooveel gehoord en gelezen over de prachtige resultaten, door den vermaarden detective trots ontzaglijke moeilijkheden be reikt! Zoo iemand in staat was om den echten dader op te sporen en daardoor Otto te redden, dan voorzeker Silas Hempel! Maar nu Hempel heeft plaats genomen tegen over Kolbried, gevoelt zich deze teleurgesteld. Een weinigzeggend, bleek gezicht, blauwgrijze oogen zonder uitdrukking, fletsblond haar, iets slaps en onverschilligs in houding en manieren. Silas vertelt, dat hij reeds eenige dagen onder den naam Karl Wessely in 't hotel „Zum Schimmel" verblijft *en zich in het vreemdelin- genboek heeft ingeschreven als piantkuncugt. Hij gebruikte het avondmaal in 't hotel „Zur Post", waar ook Mr. Lörs, een ander rechterlijk ambtenaar en verscheidene notabelen der ge meente geregeld aan tafel verschenen. Uit de gesprekken van de heeren en datgene, wat hem door de menschen uit eigen beweging werd ver teld, overal was de moord het onderwerp van de conversatie was hij vrijwel te weten gekomen wat hij voorloopig weten moest. Rechtstreeksch contact met de heeren van de justitie had hij opzettelijk vermeden: Want u begrijpt, mijnheer de notaris: de overheid verkeert in den waan, dat zij den moordenaar reeds heeft gevonden, en zoekt naar verdere bewijzen tegen hem, zoodat de in lichtingen, die ze mij zouden kunnen geven, voor mij geen waarde hebben, 't Spreekt van zelf/dat mijn opsporingen in een geheel andere richting gaan En hebt u reeds iets ontdekt? vroeg Kolbried. Niet zoo bijzonder veel. Maar toch iets, dat voor mijn verderen arbeid beslissend is: het spoor van een tweeden dader bestaat werke lijk. Ik bedoel van den man in de kapel, dien Ida Leitner heeft gezien. Kolbried gevoelt zich opnieuw teleurge steld. De man in de kapel, over wien zooveel werd gesproken en die spoorloos was verdwenen, was enkel door Ida gezien. Kon de beroemde detective alleen dét, wat iedereen al wiet, eon- stateeren.... Aarzelend zegt de notaris: (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11