Een auto vormde Zondag een bezienswaardigheid i Rost van Tonningen veroordeeld SOMS VERVING PAARD DEN MOTOR DUITSCH ANTWOORD OP BRITSCH BLAUWBOEK HET VREDESOFFENSIEF J. B. VESTERS 50 JAAR JOURNALIST Kerkelijk Leven MAANDAG 2 OCTOBER 1939 De bemine-looze Zondag. De spoorwegov ergang bij den Omval te Amsterdam, waar anders tientallen auto's voor het Gooi worden opgehouden, vertoonde Zondag dit rustige beeld Voor voetgangers was het veilig en in Amsterdam had Genees kundige Dienst het rustig Overtreder met 1 P. K. Geen extra drukte op de treinen In het Gooi Rijksveldwacht betrachtte clementie Minister stelde zich fietsend op de hoogte Engelands garantie aan Polen Polen op Hela staken den strijd Warschau staat op vele punten nog in brand „Manoeuvre om de verantwoorde lijkheid voor den oorlog af te wentelen" zegt de Temps G3.S6 i Deensch schip getorpedeerd Russische troepen aan grens van Afghanistan? Poolsch consul te Kief vermist In tegenwoordigheid van vele autoriteiten gehuldigd Benoemd tot ridder van den H. Gregorius Wegens beleediging van den Cen- tralen Raad van Beroep inzake Oss Alle arbeiders van ,,Eilermark" ontslagen Prins inspecteert troepen De vijftigduizend BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM X Het verbod, dat door de Regeering was afgekondigd, om op Zondag te rijden met auto's of motoren, door particulieren, was zeer goed merkbaar. Amsterdam was Zondag een zeer rustige stad. Vooral op de wegen, in die stadsge deelten, welke naar Haarlem, Den Haag, Utrecht, of het Gooi leiden, was het bui tengewoon stil. De bekende files van wagens voor de groote hotels, bioscoopen en thea ters ontbraken in het stadsbeeld, en men ken zelfs op de meest drukke kruispunten aeer gemakkelijk oversteken, zoodat de automatische verkeerssignalen gerust buiten dienst hadden kunnen worden' gesteld. In de ochtenduren viel het ontbreken van het rijverkeer het meeste op. Niet dat Amsterdam geheel zonder automobielen was, want de drie honderd blokband taxi's waren langs den weg en hebben heel wat passagiers vervoerd, terwijl de garage-taxi's dit zijn er ongeveer 500 eveneens heel wat ritten, vooral tegen het ingaan van de theaters, zoowel bij mid dag als avond, gemaakt hebben. Zoo nu en dan kwam men eens een dokterswagen tegen en een militair voertuig, doch ook deze laatsten w<aren slechts sporadisch en hieruit blijkt, dat er door de militairen ook niet is gereden of het moest zeer noodzakelijk zijn. De trambussen en wagens van den G. G. D. kwam men zoo nu en dan tegen, doch zeer op merkelijk is het. dat bij navrage aan het cen- traalbureau van den G.G.D. op Zondagavond om 9 uur medegedeeld werd, dat er gedurende geheel den Zondag tot aan dit tijdstip geen en kel ongeval was gemeld, dat veroorzaakt werd door aanrijdingen van auto- of motorfietsen En dit is wel een zeer zeldzaam gebeuren. Want opmerkelijk is het dat juist op Zondag zeer vee) ongelukken plaats vinden. De politie had voor dezen eersten Zondag uit gebreide maatregelen genomen; de motorbrigade surveilleerde door geheel de stad en hield zoo nu en dan automobilisten aan. Doch het bleken steeds garage-taxi's of doktoren te zijn, die ver gunning hadden tot rijden. Slechts zelden is een overtreding geconstateerd. Voor dezen eersten dag is het bij een waarschuwing tot de over treders gebleven en heeft de politie geen proces verbaal opgemaakt. Aan het C. S. viel het ontbreken van het voor rijden van particuliere auto's al heel erg op, ai was het aantal taxi's, dat nu passagiers naar het station bracht, meer dan verdubbeld. Voor oude menschen en voor hen, die slecht ter been zijn, was Amsterdam wederom een ideale stad geworden. Zondagavond spraken wij commissaris Bak ker, chef van de verkeerspolitie. Iedereen in Amsterdam heeft zich vertelde de commis saris uitstekend aan het nieuwe voorschrift gehouden. Het is nu acht uur in den avond en er is nog geen proces-verbaal opgemaakt. Wel is er vanmiddag een verhuurder van „auto's zon der chauffeur" geweest, die een poging om grap pig te zijn heeft moeten bekoopen met een be keuring. Hij had voor een auto een paard gespannen en op deze wijze vervoerde hij eenige jonge dames, die een buitengewoon plezier in 's mans uitvindsel hadden. In de Utrechtschestraat her innerde een agent zich, dat een paard op een bepaalde manier moet worden ingespannen; hij hield Nk auto met de benzinelooze eenpaards- mctor enmaakte proces-verbaal op, omdat de aanspanning niet deugde. Het paard moest Worden uitgespannen en de jongedames vervolg den haar tocht door de benzinesparende stad in een blokband. „Dit is het eenige geval", besloot commis saris Bakker, „waarin de politie moest optreden in verband met het autoverbod op Zondag, al was dat dan ook maar voor één p.k." Wij hadden verwacht, dat het autorijverDod ook merkbaren invloed zou hebben uitgeoefend op het treinvervoer. Op het Centraal-Station te Utrecht, het voornaamste knooppunt van de Ned. Spoorwegen, constateerden wij Zondag avond een druk reizigersverkeer, doch toen wij by den stationschef, den heer Admiraal, ons licht gingen opsteken ten einde enkele officiee r gegevens te vernemen, deelde hij ons meae dat die invloed niet zoodanig was, dat daarvoor bijzondere maatregelen genomen moesten wor den. „De enkele reizigers", aldus zei hij, „die nu met het spoor uitgingen omdat zij niet met hun auto uit mochten, hebben wij gemakkelijk kunnen opvangen". Inderdaad gelooven we. dat de meeste automobilisten maar zijn thuis ge bleven, nu ze hun auto in de garage moesten laten staan, terwijl anderen er reeds Zaterdag avond op uitgetrokken zijn. Niettemin zijn er gisteren toch verschillende extra-treinen ingelegd, doch dit is voornamelijk gedaan vanwege het militaire vervoer en het gemis van den halfuurdienst. waardoor voorai op Zaterdagavond en Zondag nog al eens extra maatregelen moeten worden genomen. Zoo hebben er Zondagavond vanaf negen en tien uur voor verschillende groote reizigers - groepen voor-treinen gereden. Op dezen éérsten nagenoeg auto-loozen Zon dag zijn wy er op uitgetogen, om eens te on derzoeken, of er nog auto-eigenaren roekeloos genoeg zouden zijn, trots alle strenge voor schriften, in hun wagens er op uit te gaan. Maar op den rijksweg, zoowel als op den pro vincialen weg van Amsterdam naar het Gooi waren de auto's uiterst zeldzame verschijnselen op dezen Zondag, waardoor de anders zoo drukke hoofdverkeerswegen een doodsch aspect opleverden. Slechts enkele melkauto's, een paar vrachtwagens en nu en dan een taxi waren de eenige benzine-drinkers, welke wij met onzen wagen (neen we waren niet in overtreding, want ook wij bevonden ons in een gehuurden auto) ontmoetten. Op het zoowel overdag als 's nachts zoo enorm drukke verkeerspunt op den rijksweg tusschen Muiden en de Hakkelaar heerschte nu een doodsche stilte. Bij de Papelaan staat op den stillen breeden snelverkeersweg een verlaten touringcar van het Reisbureau „Favoriet", welke, trots den veelbelovenden naam, daar klaarblijkelijk ge strand is. En de ledige touringcar maakt het beeld van den doodschen weg nog troosteloozer. Nabij de Vinkenbrug zien we een invalide zich in zijn driewieler rustig voortbewegen langs 't rijwielpad, dat op dezen guren dag óók al niet veel drukte te zien geeft. „Het lijkt wel, of we in den nacht rijden, zoo stil is het nu op den weg", merkt onze chauf feur heel terecht op. We komen in Diemen en op het befaamde kruispunt vóór de oud-Die- merlaanstaat zelfs geen verkeersagent. Waar toe zou 't ook noodig wezen? Geen geld, geen Zwitsers; geen verkeer, geen verkeersagent. Als wfj even later den politiechef, den heer Webster, spreken, vernemen wij, dat er géén speciale controle door de Diemer politie op 't doorgaand verkeer wordt uitgeoefend, omdat bij de Hartveldsche- brug, evenals bij alle overige toegangswegen tot Amsterdam, de motorbrigade van de hoofdste delijke politie op post staat. Wel zou een Die- menaar het dezen dag niet hebben moeten wa gen, met zijn wagen uit toeren te gaan. Hoewel in verschillende plaatsen, naar ons in den loop van den dag bleek, de gemeente politie opdracht had, tegen mogelijke overtre ders van het jongste Zondagsche rijverbod zoo streng mogelijk op te treden, nam de rijksveld wacht een toeschietelijker standpunt in. Za terdagavond laat aldus werd ons van bevoeg de zijde medegedeeld was de orde afgeko men. om dezen Zondag nog niet tot verbalisee ring over te gaan, doch zich te bepalen tot een waarschuwing. Dat te dezen opzichte door rijks- en gemeentepolitie in het algemeen niet één lijn getrokken werd, heeft verschillende automobilisten wel verwonderd. Zij liepen dus de kans. na onderweg door de rijkspolitie met een waarschuwing te zijn vrijgelaten, later toch nog door gemeentepolitie bekeurd te worden. Het doodsche aspect van den rijksweg, waar van wij hierboven repten, werd in de middag uren eensklaps verlevendigd door vroolijk bel- geklingel. Daar naderde een trotsche viervoeter, op zijn rug een arre-bel dragend, die zoo waar.... een personenauto voorttrok. In den wagen bevond zich een familie, die een jarigen vriend te Weesp wilde bezoeken en deze origi- neele oplossing had gevonden voor het rij-pro- bleem van dezen niet gemakkelijken Zondag. Het paard was eigendom van een groentenhan- delaar, die voor deze gelegenheid getooid was met een hoogen hoed en lange koetsiersjas en boven op den auto had plaats genomen, om al dus zijn paard te mennen. Dat deze zonder linge combinatie onderweg heel wat bekijks had, ligt voor de hand. De familie was om half 2 van de woning in de Hinlopenlaan te Naar- den vertrokken en om 3 uur arriveerde men in Weesp. De tocht was gegaan langs hotel „Het Bosch van Bredius" en „Jan Tabak", waar de bezoekers allen naar buiten waren gesneld, zoo dra het vroolijke belgeluid vernomen werd. Zoo heeft dan toch het tegenwoordig vaak zoo ge smade paard den hem verdringenden auto de zen dag goede diensten bewezen. In Den Haag- is de politie zeer soepel opge treden tegen overtreders van de benzine-be- schikking 1939. In 66 gevallen heeft zij waar schuwingen uitgedeeld en slechts in één geva'. proces-verbaal opgemaakt tegen een automobi list, die weigerde naar huis terug te keeren. Om zich van den gang van zaken te over tuigen, heeft minister Steenberge Zondag middag een bezoek gebracht aan een der con troleposten, welke de Haagsche politie als een net om de stad had gelegd. De minister kwam met een der leden van zijn gezin per fiets aan het viaduct, aan de Leidschestraat en liet zich door de politie inlichten. Het viel op dat ver schillende doktoren zich met hun wagens op den weg bevonden. Een van hen begaf zich naar een voetbalwedstrijd, een andere was klaarblijkelijk aan het toeren, terwijl een derde weigerde in lichtingen te verstrekken. De politie heeft ook een automobilist die weigerde op het gegeven teeken te stoppen achtervolgd en in Rijswijk achterhaald. Tegen hem is eveneens proces-ver- baal opgemaakt. De volgende maal zal de po litie strenger optreden. BERLIJN, 1 October. Het Duitsche Nieuws bureau bericht, dat het Britsche ministerie van voorlichting na een studie van drie weken be merkingen heeft gepubliceerd op het Duitsche witboek, welke worden voorafgegaan door de be wering dat de Fuehrer en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken den wensch koesteren de waarheid over de bewusj door Duitschland gemaakte Duitsch-Poolsche crisis te loochenen. Van Britsche zijde' wordt gepoogd aan de hand van een blauwboek een aantal oniuistheden vast te stellen in het Duitsche witboek. Het D.N.B. verklaart ten aanzien van het Duitsche witboek, dat dit een verzameling is van de authentieke oorkonden, het bevat geen stem- mingsberichten of gesprekken en het is kinder achtig wanneer men van Britsche zijde hieruit concludeert dat men van Duitsche zijde gewich tig materiaal heeft achtergehouden.. In de Britsche verklaring wordt gezegd, dat het Duitsche witboek uitgaat van de veronder stelling, dat de Britsche garantie aan Polen is verstrekt voor het afwijzend antwoord van Polen op het Duitsche aanbod in Maart van dit jaar. Engeland heeft evenwel de garantie eerst Polen aangeboden nadat het de Duitsche voor stellen had verworpen. Van Duitsche zijde wordt ook niet bestreden, dat het formeele aanbod van de garantie eerst is gedaan op 31 Maart, doch niet deze formeele gang van zaken is beslissend doch het feit, da Polen reeds op 21 Maart, toen de Duitsche voorstellen werden gedaan, vast kon rekenen op de Britsche hulp. Men wijst hierbij op de redevoering van Chamberlain op 17 Maart en lord Halifax van 20 Maart, die ook in het Britsche blauwboek zijn opgenomen en waarin zij openlijk de Britsche omsingelingspolitiek aan kondigden Van Britsche zijde wordt vervolgens beweerd, aldus het D.N.B.dat in het. Duitsche witboek niet is vastgesteld, dat de Britsche regeering zich van het begin af aan heeft gekant tegen het Duitsche „ultimatum', volgens hetwelk een Poolsch onderhandelaar voor 30 Augustus des nachts twaalf uur te Berlijn werd verwacht om de Duitsche voorstellen te aanvaarden. Het is een verdraaiing van de feiten het Duitsche ver langen als een ultimatum te beschouwen. De Duitsche regeering heeft na afloop van den ter mijn op 30 Augustus hieruit geen conclusie ge trokken en achtte eerst in den nacht van 31 Augustus den diplomatieken weg verder onmoge lijk Het ook in het Britsche blauwboek opge nomen bericht van den Britschen ambassadeur Henderson stelt vast, dat de Fuehrer de vraag van Henderson of de Poolsche onderhandelaar als volkomen gelijkgerechtigd zou worden be schouwd bevestigend heeft beantwoord. De Duit sche regeering heeft eerst in den nacht van 31 Augustus vernomen, dat de Britsche regeering reeds op 30 Augustus van meening was, dat on der- dergelijke omstandigheden geen Duitsch- Poolsche onderhandelingen mogelijk waren. De Britsche verklaring zegt verder, dat de Duitsche regeering over het hoofd heeft gezien, dat ook de Poolsche regeering het recht heeft ge had de Duitsche voorstellen te kennen, te over wegen en te beantwoorden. Van Duitsche zijde wordt te dien aanzien vastgesteld, dat dit ver- eenigbaar was geweest met de door Duitschland voorgestelde procedure. Bovendien had de Britsche regeering nog op 31 Augustus gelegenheid gehad de Poolsche re geering in kennis te stellen van den inhoud der Duitsche voorstellen, want Henderson heeft deze nog in den nacht van 30 op 31 Augustus doorge zonden naar Londen en naar de Britsche am bassade te Warschau, hetgeen ook blijkt uit het Britsche blauwboek. Van Britsche zijde wordt verder verklaard, dat in het Duitsche witboek door het weglaten van data en uur de indruk wordt gewekt, dat de ambassadeur in Berlijn op 30 Augustus de Duit sche voorstellen heeft ontvangen. In het Duit sche witboek wordt evenwel nadrukkelijk vast gesteld, dat de Britsche ambassadeur 't Britsche antwoord eerst op 30 Augusus te middernacht heeft overhandigd en dat hem bij deze gelegen heid de Duitsche voorstellen ter kennis werden gebracht. Uit het telegram, dat Henderson nog dienzelfden nacht heeft verzonden blijkt duide lijk, dat hij den wezenlijken inhoud van de Duit sche voorstellen volkomen heeft begrepen en on middellijk heeft doorgezonden naar Londen en Warschau. Berlijn, 1 October (D.N.B.) Het Poolsche garnizoen op het schiereiland Hela heeft de witte vlag geheschen en aange boden, onderhandelingen over de capitulatie te voeren. Sedert vanmiddag 16 uur rusten de wa penen. Parlementairs zijn afgezonden. Over de capitulatie wordt thans onderhandeld. Het laat ste Poolsche bolwerk heeft daarmede den tegen stand opgegeven. De correspondent i^an Reuter die gisteren een vlucht boven Warschau gemaakt heeft verklaar de, dat de stad op vele punten nog in brand stond. Hij was verbijsterd door den aanblik der verwoestingen. De vier Duitscherc die met hem in het toestel zaten, waren zoo geschokt, dat zij geen woord konden uitbrengen. Onze Parijsche correspondent seint ons: Men zegt hier, dat na de tot stand konnng van een nieuwe Poolsche regeering onder leiding van generaal Sikorski, Parijs thans de hoofdstad is geworden van Frankrijk, Polen en Tsjecho- Slowakije. Wat het Duitsch-Russisch vredes offensief betreft is men van oordeel, dat dit is geïnspireerd door het verlangen om de nieuwe verovering te laten dfkennen. Men wil boven dien de nieuwe situatie in Europa organisee- ren zonder hierbij gestoord te worden. Berlijn en Moskou speculeeren op de vrees der neutralen en hun verlangen om den vrede te doen terugkeeren. Het vredesoffensief wordt beschouwd als een manoeuvre om de verant woordelijkheid voor het voortduren van den oorlog op de Westersche mogendheden af te Oud-minister Dr. L. H. N. Deckers, voorzitter van de R. K. Tweede Kamerfractie, drukt den heer J. B. Vesters bij diens gouden journalisten-jubileum de hand Met 1 P.K. op stap. Een familie uit Hilversum smaakte het genoegen toch per auto naar een vriend in Weesp te kunnen rijden. Het paard werd geleverd door een groentenhandelaar, die zichzelf in koetsiersgewaad had gestoken wentelen. „De moordenaars willen voor enge len doorgaan, maar hun berekening is al te doorzichtig om te slagen," aldus de Temps. Het aanbod tot onderhandelen is bovendien bij voor baat al doelloos, omdat het voornaamste doel, de Poolsche kwestie, er buiten bleef. De agressie tegen Polen heeft den oorlog doen uitbreken usschen Duitschland en Frankrijk en Engeland. Het aanvaarden van een fait accompli zou be- teekenen, dat de Westersche democratieën een voudig capitüleeren. Engeland en Frankrijk kunnen zich niet desinteresseeren voor een zoo belangrijk probleem voor het Europeesche even wicht als het bestaan of het niet bestaan van een onafhankelijk Polen. De tweede vraag, wel ke de Temps stelt is, of Hitier nog garantie zal kunnen geven, waarin men vertrouwen kan stel len, vooral nu het gevaar van het nazi-dom nog vergroot is door het bolsjewistische gevaar. De rol van bemiddelaar, welke Hitier de Italiaan- sche regeering wil laten spelen, beschouwt de Temps als een bijzonder delicate en ondank bare taak. Het Fransche blad meent echter, dat tengevolge van het bezoek van Ciano aan Eer lijn in ieder geval de mogelijkheid bestaat, dat de houding van Italië ten opzichte van het conflict duidelijker zal worden. KOPENHAGEN, 1 Oct. (Reuter). Het Deensche stoomschip Vendia is Zaterdag ter hoogte van Hanstholm op de Noord zee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Elf leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De zes andere opvarenden van de Vendia zijn door de duikboot gered en coor een Deensch schip overgenomen. Zoodra ae bemanning der Vendia de duikboot in het cog kreeg, stopte het schip, doch de duikboot, die geen enkel teeken had gegeven, vuurde tweemaal op het Deensche schip, tengevolge waarvan zich een ontploffing voordeed. De Vendia voer in bal last naar de Clide om een lading steenkolen te halen. TOKIO, 1 Oct. (Domei). De Kokumin Sjim- boen bericht, dat er spanning heerscht in Af ghanistan, welk land een bufferstaat vormt tusschen de Sovjet-Unie en Britsch-Indië. Naar vernomen wordt hebben reeds Russische afdee- lingen de grens van Afghanistan overschreden. In verband hiermede heeft Afghanistan de mannen tusschen 25 en 40 jaar gemobiliseerd. MOSKOU, 1 Oct. (Havas). De Poolsche am bassade te Moskou verklaart, dat Matuszinski, de Poolsche consul-generaal te Kief, op geheim zinnige wijze is verdwenen. Men vreest, dat hij is ontvoerd. Vanmiddag deelde de vice-consul te Kief, Zdanewitsj, de ambassade telefonisch mede, dat Matuszinski te 2 uur in den ochtend een tele fonisch verzoek had gekregen, naar het schijnt van een vertegenwoordiger van het commissa- Onder zeer groote en hartelijke belang stelling, vooral van de zijde van collega's en het R.K. Werkliedenverbond met zijn in stellingen, heeft Zondag de heer J. B. Ves ters zijn dubbel jubileum, als 50 jaar jour nalist en 20 jaar hoofdredacteur van de „Volkskrant" gevierd. In zijn parochiekerk, de kerk van den H. Pau- lus in Tuindorp te Utrecht, werd tot zijn in tentie een plechtige Hoogmis gecelebreerd door Pastoor B. C. M. Hüsken met assistentie van kapelaan Steenkamp als diaken en den wel- eerw. heer M'arree, Fransch geestelijke, als sub diaken. De plechtigheid in de kerk werd o.m. bijge woond door oud-minister mr. f. J. Verschuur, voorzitter der R.K. Staatspartij; de Tweeae Ka merleden de heeren J. G. Suriuk en C. J. Kui per; de heeren A. C. de Bruyn en J. H. Schut te, voorzitter en secretaris van het RK. Werk liedenverbond; mr. H. F. A. Geise en de heer Frans Schneiders, voorzitter en secretaris van de R.K. Journaiistenvereeniging Voorts hadden tal van vakorganisaties haar besturen afge vaardigd. Om half één begon in Hotel „Het Kasteel van Antwerpen" de huldiging, gevolgd door een drukbezochte receptie. Vele autoriteiten waren aanwezig, zoowel uit de politieke wereld als uit het Katholie ke sociale leven en vele journalisten, die uit alle hoeken van ons land naar Utrecht wa ren gekomen om dezer» „eersten" onder hen te huldigen. Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Me- tropolitaan Kapittel en geestelijk adviseur van het R.K. Werkliedenverbond deed me- dedeeling van het verheugende feit, dat het Z. H. den Paus had behaagd den heer Ves ters wegens zijn buitengewoon groote ver diensten als katholiek journalist, als kruis ridder van de pen, zooals de Hoogeerw. spr. het noemde, de onderscheiding van ridder in de Orde van den H. Gregorius den Groote toe te kennen. In een kernachtige en geestige speech roemde Mgr. van Schaik vooral het principieele in den journalist Vesters, die nooit kwetsend en per soonlek is, wiens artikelen steeds uitmunten door een groote helderheid en beknoptheid. Zeer getroffen door deze hooge onderscheiding dankte de heer Vesters. Hij uitte zijn vreugde over het feit, dat juist Mgr. van Schaik de re ceptie had willen openen. Niet alleen, omdat deze een tijdgenoot van den jubilaris is, maar vooral omdat deze een sociaal werker van for maat genoemd kan worden. Namens het huldigingscomité, dat op initia tief van de Ned. R.K. Journaiistenvereeniging was gevormd, sprak Mr. H. F. A. Geise. Hij bracht naar voren, hoe nauw de figuur van den heer Vesters met genoemde vereeniging is sa mengegroeid. Het is voor een niet gering deel aan den heer Vesters te danken, die in het stre ven hiernaar lang de leiding heeft gehad, dat de positie van den journalist oe laatste jaren meer erkenning heeft verworven. Als stoffelijk huldeblijk overhandigde spr. een cassette zilver, vergezeld van een „liber amico- rum". De groep „Midden Nederland", waarvan de jubilaris een zeer trouw lid is, gaf een luxe tabakspot ten geschenke bij monde van den heer A. van Oorschot. Sympathieke woorden werden ook gespro ken door den heer H. C. M. Wijffels, direc teur van het „Huisgezin", waar de heer Vesters 45 van zijn journalistieke jaren heeft doorgebracht. Oud-minister Mr. T. J. Verschuur heeft met een enkel woord de groote verdiensten van den jubilaris voor de R.K. Staatsparty geme moreerd, terwijl het Katholiek Onderwyzers- verbond getuigde van zijn groote waardeering voor hetgeen de heer Vesters in het belang van den onderwijzer heeft gedaan. Onafgebroken duurde vervolgens de receptie, waarop vele prominente persoonlijkheden ver schenen. Behalve degenen, die ook in de kerk aanwezig waren, zagen we nog Mgr. D. Huur- deman, Vicaris-Generaal van het Aartsbis dom, oud-minister Mr. L. H. N. Deckers, voor zitter der R.K. Tweede Kamerfractie; Mr. de Jong van Heuvel, lid der Eerste Kamer, de Tweede Kamerleden, Mr. F. Teulings, secre taris der RK. Staatspartij, Pater Mr. L. de Beaufort O.F.M., Max van Poll, Th. F. M. Schaepman en Mr. J. H. van Maarseveen, rechtskundig adviseur van het RK. Werklie denverbond, Henri Hermans en J. W. An- driessen; pater Kruitwagen O.F.M., oud-gees telijk adviseur der R.K. Journaiistenvereeni ging; den heer L. J. Stolwijk, directeur van de „Vereenigde Katholieke Pers", den heer IJ. Keestra, burgemeester van Culemborg; de beide katholieke wethouders H. A. Bekker en G. D. Zegers; oud-wethouder van Schaik; pa ter E Bruna O.F.M. van „Sobriëtas" en den heer P. H. J. Steenhoff, oud-hoofdredacteur van „Het Centrum". De Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong en de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, hadden schriftelijke gelukwenschen gezonden. Telegrafische gelukwenschen waren o.m. in gekomen van: Hun Hoogwaard. Excellenties Mgr. J. Diepen, bisschop van Den Bosch en Mgr. dr. J. Huibers, bisschop van Haarlem; Mgr P. Hendrikx, Vicaris-Generaal van het bisdom Den Bosch; minister Mr. P. Steenberghe en den oud-min. prof. Mr. C. Romme; Mgr. dr. H. A. Foels; Mgr. C. J. Prinsen, Den Bosch; Mgr. dr. Sweens, president van het Groot-Seminarie te Haaren; den rector-magnificus der RK. Universiteit te Nijmegen, Prof. dr. G. Kreling O.P.; Mgr. Hermus, directeur van het Doof stommen-instituut te St. Michiels-gestel; Prelaat dr. Stöcker, van de Abdij te Heeswijk; Prof. dr. Titus Brandsma, O.Carm. geestelijk adviseur der R.K. Journaiistenvereeniging; den heer W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer; Dr. L. Korienhorst, lid der Tweede Kamer; den heer D. Hans, oud- voorzitter van den Ned. Journalistenkring; den heer J. Boer- rigter, directeur van De Tijd; den K. R. O. en van vele sociale en cultureele organisaties. Een intiem diner in het Jaarbeursrestaurant volgde, waar de jubilaris door zijn directie en naaste medewerkers gehuldigd werd. riaat van buitenlandsche zaken te Kief, om on middellijk te komen. De consul-generaal begaf zich onverwijld naar het commissariaat, verge zeld van twee stevige Poolsche chauffeurs voor het geval, dat hem een verrassing wachtte. Men schijnt sedertdien niets meer van de drie man nen te hebben vernomen. Volgens een latere mededeeling van Zdane witsj heeft het commissariaat te Kief verklaard geen telefoongesprek met Matuszinski te hebben gehad. Het personeel van het consulaat te Kief werd te Moskou verwacht en zou Dinsdag de Sovjet- Unie verlaten met de leden der ambassade en het personeel der consulaten te Minsk en Le ningrad. Op de ambassade zegt men nu, dat men niet zal vertrekken, voor Matuszinski en de twee chauffeurs zijn teruggevonden. Het Tweede Kamerlid Mr. M. Rost van Ton ningen, die te Nuth (L.) in een openbare ver gadering van de N. S. B. zich beleedigend had uitgelaten over den Centralen Raad van Be roep te Utrecht, waar toen de kwestie van de marechaussee te Oss werd behandeld, was des wege door de Maastrichtsche rechtbank ver oordeeld tot 75 gulden boete of drie maanden hechtenis. Deze zaak is in hooger beroep behandeld voor het Gerechtshof te Den Bosch, waar een gevangenisstraf van 7 dagen werd geëischt. Het Hof uitspraak doende veroordeelde verdachte tot 150 gulden boete of drie maanden gevan genisstraf. Zaterdagmorgen werd bij de op Duitsch grondgebied gelegen Baumwollspinnerei „Eiler- mark" aangeplakt, dat alle arbeiders, zonder uitzondering, met 14 dagen zijn ontslagen. Als reden van dit ontslag werd medegedeeld, dat de orders zeer slecht binnen kwamen en het werk onder controle stond van de Duitsche regee ring, zoodat geen overzicht van den stand van zaken in de tegenwoordige tijdsomstandigheden te verkrijgen was. De bedoeling van de directie was, indien eenigszins mogelijk, het bedrijf te laten door werken, maar hoe wist men nog niet. Tevens stond in deze circulaire medegedeeld, dat deze maatregel uit voorzorg werd genomen, zoodat men den verderen gang van zaken rustig zal moeten afwachten. Het aantal arbeiders (sters) op „Eilermark" bedraagt momenteel plm. 400, waaronder onge veer 200 Hollanders (schen), hoofdzakelijk woon achtig in Glanerbrug. Enkele kleinere afdeelingen zullen echter in bedrijf blijven, o.a, de fijngarensafd., ter berei ding van verbandgaas, enz. De krijgsinvaliden, welk aantal gering is, zullen werkzaam blijven. Deze maatregel beteekent, indien hij door gang vindt, een zware slag voor de bevolking van Glanerbrug. Prins Bemhard heeft, namens de Koningin Maandag onderdeelen van de eerste divisie van de Koninklijke landmacht in oogenschouw ge nomen. Z. K. H. was vergezeld van zijn waarnemenden adjudant, majoor Phaff. In de trekking van de vyfde klas der Staats- lotery is de prys van 50.000 gevallen op nr. 12238. Z. H. EXc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw Ro zenkrans) den weleerw. heer A. R. M. van Beij- nen, thans kapelaan in de parochie van de H.H. Nicolaas en Barbara, aldaar; tot kapelaan te Heemstede (H. Bavo) den weleerw. heer B. D. F. Plaat; tot kapelaan te Medemblik den weleerw. heer H. A. W. van Egmond; tot kapelaan te Noordwijkerhout (H. Jozef) den weleerw. heer M. M. Rozestraten, thans Assistent te Westwoud; tot kapelaan te 's Gravenhage (H.H. Engel bewaarders) den weleerw. heer C. C. van der Sman, thans kapelaan te Scheveningen (O. L. Vrouw van Lourdes) tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) clen weleerw. heer D. de Wit; tot kapelaan te Wervershoof den weleerw heer J. van Duivenvoorde; tot kapelaan te Ouderkerk a. d. Amstel den weleerw. heer J. C. Loerakker, trans assistent te Wervershoof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12