Churchill over de resultaten van één maand oorlog Een luchtgevecht boven de Siegfriedlinie Ruslands drang naar het Westen Regeering zonder land m Moskou gaf Hitier een waarschuwing van Oost- en Zuid-Oost-Europa af te blijven Waardeering voor Italië's houding Churchill ontdekt een bondgenoot DE NATIONALE BIDDAG IN ENGELAND MAANDAG 2 OCTOBER 1939 De jacht op Duitsche duikbooten De zege kan ook in korter tijd dan 3 jaar behaald worden Oorlog zal voortduren tot wij ons doel hebben bereikt Franco scheldt straf kwijt Overeenstemming te Panama De Vrucht van Technisch Kunnen EUROPA NA DEVERDEELIN VAN POLEN T 975 W. K. FI 132.50 Vijftien Duitsche geuechtstoestellen tegen vijf Britsche verkenningsvliegtuigen Buitenlandsch overzicht Ontroerende plechtig heid te Parijs Polen zweren trouw aan hun nieuwen president De nieuwe regeering beëedigd De dienstplicht in Engeland Een kwart millioen Britten opgeroepen Reeds duizenden Engelsche soldaten zijn in Frankrijk aangekomen. De ontsche ping van een troepentransport LONDEN, 1 October. (Reuter). De Britsche minister van marine, Winston Churchill, heeft voor den Britschen omroep een rede gehou den, waarin hij een overzicht van de eerste oorlogsmaand gaf. Churchill zeide onder meer; „Nu wij begon nen zijn, zullen wij met Gods hulp en in de overtuiging, dat wij de verdedigers van bescha ving en vrijheid zijn, tot het einde voortgaan. Drie belangrijke dingen hebben zich, aldus de minister, voorgedaan. In de eerste plaats is Polen onder den voet geloopen door twee der groote mogendheden, die het land sinds 150 jaar in boeien hielden, doch zijn geest niet kon den winnen. De heldhaftige verdediging van Warschau toont aan, dat de Poolsché ziel niet verwoest kan worden. In de tweede plaats heeft Rusland zijn macht aangewend voor het volgen van een koelbloedige politiek van eigenbelang. We zouden gewenscht kunnen hebben, dat de Russische legers daar, waar zij zich thans be vinden, zouden staan als bondgenooten van Polen en niet als indringers, maar dat zij zich daar bevinden, is een duidelijke noodzaak voor de Russische veiligheid tegen de nat. soc. be dreiging Er is een Oostelijk front ontstaan, waar Duitschland niet durft aan te vallen. Toen von Ribbentrop de vorige week naar Mos kou ontboden werd, moest hij er kennis van nemen en er mede instemmen, dat de plannen der nationaal-socialisten ten aan zien van de randstaten en de Oekraine be-' graven moeten worden. Het nationale belang van Rusland valt samen met de Britsche en Fransche belangen, daar het niet in overeenstemming met de Russische veiligheid is, dat het nat. soc. Duitschland de Balkanstaten onder den voet zou loo- pen of het Slavonische volk in Zuid-Oost- Europa zou onderwerpen. Geen van deze drie mogendheden zou kunnen toelaten dat Roemenië, Zuid-Slavië, Bulgarije en boven al Turkije onder den hiel der nazi boekaniers zouden komen. Door een mist van verwardheid en onzeker heid kunnen wij een zeer eenvoudige belan gengemeenschap ontdekken, die tusschen Enge land, Frankrijk, en Rusland bestaat en moet verhinderen, dat de nat.-soc. de vlam van den oorlog tot in de Balkanlanden en Turkije dragen. Op gevaar af, door de gebeurtenissen in het ongelijk te worden gesteld, spreek ik dan ook vanavond de overtuiging uit, dat het tweede groote feit van de eerste oor logsmaand hierin bestaat, dat Hitier de waarschuwing heeft gekregen van het Oos ten en Zuid-Oosten van Europa af te blij ven. Het derde belangrijke feit is, dat de duikbootaanval op het leven van Engeland tot dusverre geen succes heeft gehad. De Britsche vloot jaagt dag en nacht op de duikbooten met ijver en niet geheel zonder vol doening. In de af geloopen .week is geen enaei Engelsch schip tot zinken gebracht of zelfs maar gemolesteerd en Engeland heeft thans 150.000 ton zeer gewenschte leveranties meer gekregen dan het geval zou zijn geweest indien de oorlog niet was uitgebroken. Ongetwijfeld hebben sommige duikbooten er de voorkeur aan gegeven zich te verwijderen en onbeschermde neutrale schepen van Noorwegen en Zweden tot zinken te brengen. Ik hoop dat de dag zal komen, aldus Chur chill, waarop de admiraliteit de schepen van alle landen zal kunnen uitnoodigen zich bij de Britsche convooien te voegen en deze schepen op hun reizen zal kunnen beveiligen tegen een redelijke vergoeding. Men moet verwachten, dat de duikbootaanvallen op den wereldhan del ter zee op grooter schaal hernieuwd zullen worden, doch dit kan veilig worden overgelaten aan de aandacht van de Britsche vloot. De burgers, die op het oogenblik nog niet ac tief aan den oorlog kunnen deelnemen, moeten geduld hebben. De regeering is eenstemmig in haar besluit net maximum aan inspanning te vragen waartoe het Britsche volk in staat is en wat ook mag gebeuren, vol te houden tot de beslissende overwinning behaald is. De va derlandlievende mannen en vrouwen moeten ziöh niet alleen verheffen boven de vrees, maar ook boven het ongemak en de moeilijkheden. Alle grieven kunnen vrij worden uitgesproken ie het parlement, dat in zitting zal blijven. Gij hebt de kracht van het parlement de vorige week kunnen waarnemen, toen een reusachtige Churchill begrooting, die een jaar geleden ieder tot woe de zou hebben gebracht, met snelle en krach tige vastberadenheid werd aangenomen. Een groot leger is reeds naar Frankrijk gegaan. Britsche troepen worden op groote schaal ge organiseerd, het Britsche volk is vastbesloten schouder aan schouder te staan met het prach tige leger der Fransche republiek en met haar te deelen, wat tot ons zal komen. Het is mo gelijk, dat in dit land groote onheilen uit de lucht zullen komen. Wij zulien er goed aan doen ons daarvan rekenschap te geven en wij moe ten ons steeds herinneren dat de beheerscbing der zeeën ons in staat zal stellen reusachtige hulpbronnen uit Canada en de nieuwe wereld aan te wenden als beslissenden factor in de lucht buiten het kader van datgene, waartoe wij hier verplicht zijn. De regeering heeft aanwijzingen gegeven voor de voorbereiding op een oorlog van tenminste drie jaar. Dat beteekent niet, dat de zege niet in korter tijd behaald zou kunnen worden. Dat hangt af van de menschen, aldus Churchill, wier handen bevlekt zijn met bloed, hun greep op het gedweëe ongelukkige Duitsche volk kunnen handhaven. Hitier kon zeg gen, wanneer de oorlog zou beginnen, doch hij of zijn opvolgers kunnen niet zeggen wanneer de strijd zal eindigen. De oorlog begon toen hij het wilde en zal slechts ein digen wanneer wij er van overtuigd zijn dat hij genoeg gehad heeft. De eerste minister heeft onze oorlogsdoelen omschreven in bewoordingen, die niet verbeterd en niet vaak genoeg herhaald kunnen worden, ,,de verlossing van Europa van de voortduren de en terugkeerende vrees voor Duitsche agres sie en de handhaving van de onafhankelijkheid en vrijheid der Europeesche volken" daarvoor strijden de volken van Engeland en Frankrijk. Hoe vaak heeft men ons niet gezegd, dat wij afgeleefde democratieën zijn wier dagen voorbij zijn en die vervangen moeten worden door ver schillende vormen van dictatuur en totalitair despotisme. Ongetwijfeld zullen wij in den aanvang te lijden hebben, doordat wij te lang gewenscht hebben een vreedzaam leven te lijden. Onze af schuw van den oorlog werd als lafheid bespot, ons verlangen de wereld ontwapend te zien werd uitgelegd als een bewijs van ons verval. Nu wij begonnen zijn, zullen wij met Gods hulp, en in de overtuiging, dat vrij de verdedigers van beschaving en vrijheid zijn, tot het einde voortgaan. Ten slotte tellen Engeland en Frans- rijk in 't moederland alleen tezamen 85 millioen zielen. Deze menschen zijn eensgezind en over tuigd van hun plicht. Het Nazidom met al zijn tyrannieke machtsmiddelen beheerscht niet meer dan 85 millioen menschen, van wie ten minste 16 millioen, de veroverde Tsjechen, Slo- waken en Oostenrijkers, die ineenkrimpen onuer zijn wreede juk, door geweld er onder gehouden moeten worden. Wij hebben de Oceanen er, de verzekering, dat wij de uitgebreide latente macht der Britsche en Fransche rijken op de beslis sende punten kunnen doen wegen. Wij hebben den vrijwillig gegeven, geestdriftigen steun van 20 millioen Britsche burgers in de zichzelf be sturende dominions Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika. Wij hebben het hart en de moreele overtuiging van Britsch-Indië aan onze zijde. Wij - gelooven aanspraak te kunnen maken op het respect en de gcede gezinoneid der wereld, in het bijzonder van de Vereenigde Staten. Ik sta hier, aldus vervolgde de minister on denzelfden post als 25 jaar geleden. Opnieuw liggen moeilijke tijden voor ons, doch hoezeer verschilt het met het tooneel van dat van Oc tober 1914. Toen scheen het Fransche front, waar Engeland steun verleende, op het punt te staan te bezwijken onder den vreeselijker, stoot van het Duitsche imperialisme. Toen had R.us- MADRID, 2 Oct. (Reuter). Een door Fran co uitgevaardigd decreet verleent gratie aan alle tot het personeel van leger en vloot be- hoorende gevangenen, die sinds de nationalis tische overwinning door de militaire rechtban ken waren veroordeeld tot straffen van min der dan zes jaren en wier gedrag voor den bur geroorlog onberispelijk was. Verklaard wordt, dat Franco een dergelijke gratie zal verleenen aan alle burgerambtenaren en anderen, die onder dezelfde omstandigheden werden veroordeeld. land bij Tannenberg het onderspit gedolven. Toen was de geheele macht van het Oosten- rijksch-Hongaarsche rijk tegen ons in oonog Toen stonden de dappere krijgshaftige Turken op het punt zich bij onze vijanden te voegen. Toen moesten wij dag en nacht gereed zijn voor een beslissenden slag tegen de geduchte Dur sch.; vloot. Ik onderschat datgene, wat voor ons ligt, niet, doch ik moet zeggen: ik kan er niet aan twijfelen, dat wij de kracht hebben om een goede zaak te volbrengen. Sprekende over Italië zeide Churchill in zijn radiorede nog: „In die dagen van 1914 was Italië neu traal, dcch wij kenden de reden zijner neu- iraliteit niet. Eerst later vernamen wij, dat Italië door een geheime clausule in het oorspronkelijke verdrag der triple alliantie, zich uitdrukkelijk het recht had voorbe houden bij een oorlog afzijdig te blijven, indien dit het land in conflict met Enge land zou brengen. Er zijn misverstanden en twisten gerezen doch des te meer waardee- ren wij in Engeland de redenen, waarom dit groote en bevriende volk, met hetw'. k wij nooit in oorlog geweest zijn, niet berrie schijnt aan den strijd deel te nemen." Onze Londensche correspondent seint ons d.d. 2 October: De nationale biddag voor de overwinning der geallieerden is gisteren alom in acht genomen. Alle bedehuizen werden door de geloovigen druk bezocht; vooral de katholieken stroomden in groot getal naar hunne kerken, waar het Allerheiligste den geheelen dag ter aanbidding was uitgesteld. Vooral de Wlestminster-kathe- draal werd door vele militairen bezocht. Hier is in tegenwoordigheid van kardinaal Hinsley een plechtige H. Mis opgedragen om de „zegepraal van het recht" van God af te smeeken. In sommige kerken werden de zinnen uit de Pauselijke toespraak tot de Polen in de pree- ken aangehaald. In het algemeen wordt deze toespraak door de katholieken dankbaar ont vangen en door andersdenkenden hoog ge roemd. PANAMA, 2 Oct. (Reuter). Na besprekingen, welke den geheelen dag hebben geduurd, werd een feitelijke overeenstemming bereikt inzake neutraliteit in de vergadering van de ministers van Buitenlandsche Zaken en gedelegeerden ter Pan-Amerikaansche conferentie. Men gelooft, dat het voorstel om duikbooten te bannen uit alle Amerikaansche havens, waar schijnlijk zoodanig zal worden geamendeerd, dat iedere Amerikaansche regeering haar eigen maatregelen kan nemen. Morgen zal een plenaire vergadering met ge sloten deuren worden gehouden, waarin een definitief besluit zal worden genomen. PROTECTORAAT B0HEMEN\u^r,..Baj,.uuu MORAVIE U SLOWAKIJE1DUITSCHE R,M BUITEN DE GRENZEN^ V.H. DUITSCHE RUK ,<v <y 1 (y "v FINLAND ESTLAND LETil .0 IERLA LITAU SOVJET DUITSCHE RIJK 'G ie FRANKRIJK RUSLAND ITALIË ROEMENIE SPANJE 3997RT Iedere Telefunken-Ontvanger in de uitgebreide nieuwe serie is een rijpe gave vrucht van volmaakte techniek en lange ervaring. Zelfs de laag geprijsde 7 krings Super T 975 W. 10 van 132.50;' wekt ieders bewondering door sublieme weergave, uitnemende korte-golf-ontvangsL de, physiologische geluids-sterkte-regeling en drievoudige, ook laag frequent werkende fading-compensatie: de minutieuse afstemming met dubbel werkend magisch oog en de smaakvolle uitvoering. Vraag demonstratie bij een Telefunken Service Station. Er zijn Telefunken ontvangers van f105.- tot f340.- LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Het ministerie van Voorlichting heeft vanavond medegedeeld, dat vijf Britsche verkenningsvliegtuigen boven de Siegfriedlinie een groot gevecht met vijf tien Duitsche Messerschmidt-gevechtstoestel- len hebben gehouden. De minister voegt hier aan toe: „De Britsche vliegers hebben verlie zen geleden, doch in hun eerste oorlogserva ring hebben zij weder de oude gevechtskwali teiten getoond." De Britsche vliegtuigen had den opdracht gekregen een bijzondere stelling achter de Duitsche linie, in het' sterkst ver dedigde deel van de Saarwerken, te verken nen. De luchtdoelbatterijen openden een hevig spervuur, doch de Britsche vliegtuigen kwa men daar met succes doorheen. Toen zij zich op een behoorlijken afstand van de grens op een hoogte van meer dan 6000 meter bevonden, kreeg de escadrille leider den vijand in het oog. Van achter een mistbank naderden negen gevechtsvliegtuigen, die zeven honderd meter hooger vlogen. Aan de rechterzijde zetten zes andere toestellen den aanval in. De verkenning moest volbracht worden' en de Britsche escadrille vloog daVi ook door. Toen het gevecht begon, onthulde dé vijand zijn tactiek. De Duitsche toestellen ver braken hun formatie en concentreerden ach tereenvolgens op alle Britsche machines een massavuur. Het was hun tactiek in duikvlucht naar beneden te cirkelen en onder den staart der Engelsche vliegtuigen te komen. Het he vige gevecht duurde 35 minuten. Drie Engel sche toestellen wierden neergeschoten, een vierde maakte een noodlanding, doch men heeft waargenomen, dat acht leden van de twaalf koppen tellende bemanningen der vliegtuigen zich door middel van hun val scherm konden redden De escadrilleleider bleef over en zette zijn werk voort. Hij verwijderde zich van het ge concentreerde vijandelijke vuur, doch bleef den koers, die voor de verkenning noodig was, volgen. Intusschen bleef het gesehut in den staart van het toestel voortdurend vuren. Een regen van kogels trof het leidende Messer- schmidt-toestel, dat brandend neerstortte Een tweede Duitsche machine ging in vrille naar beneden, terwijl een zwarte rook uit den neus opsteeg. De 13 overblijvende Duitsche vliegtuigen gaven den strijd op. De navigator gaf den bestuurder den koers voor den terug tocht aan, hoewel zijn instrumenten vernield waren en hij zelf aan het voorhoofd gewond was. Beide benzinetanks waren gebarsten. Toen het vliegtuig over de grens vloog, wei gerde de motor. Bij een landing geraakte het In brand. De bemanning weid echter gered. Polen heeft een nieuwe regeering gekregen, een regeering zonder land. Het laatste geregeld verzet der Poolsche troepen is volgens Duitsche berichten thans ook gebroken, nu de bezetting van het schiereiland Hela de witte vlag heeft geheschen. Van Duitsche zijde wordt de be noeming van Ladislas Raczkiewicz tot president en diens vorming van een nieuwe regeering in het belachelijke getrokken, maar toch heeft de historie reeds vele soortgelijke constructies te aanschouwen gegeven. We behoeven slechts tot den vorigen wereldoorlog terug te gaan, om de Servische regeering in een zelfde situatie te zien verkeeren en practisch was ook de Belgische regeering niet in staat om haar taak te ver vullen, hoewel een klein deel van het land nooit veroverd is geweest. Zoolang de oorlog duurt mogen volgens het traditioneele volkenrecht geen wijzi gingen in den staatsvorm van het bezette ge bied voltrokken worden; de bezetting oefent slechts een tijdelijk bestuur uit. Hoewel het volkenrecht een zaak is van voornamelijk theo retische waarde, geeft het toch een voldoeden grondslag voor de Poolsche regeering, om haar continuïteit te handhaven. Zelfs Duitschland wil den staat Polen slechts bij vredesvoorstel wijzigen, zoodat de Poolsche regeering zich al leen al zou moeten handhaven, om vredesonder handelingen te voeren. Zij zal door Duitschland echter als zoodanig wel niet erkend worden, omdat, naar verluidt, Duitschland zelf een nieu we Poolsche regeering poogt samen te stellen. De moeilijkheden, die hierbij zijn ondervon den, het schijnt voor de Duitschers moeilijk te zijn, om personen te vinden, die eenig gezag bij het Poolsche volk bezitten zouden de pu blicatie van de vredesvoorstellen vertragen. Trouwens eerst zal Italië, na de bespreking der plannen met Ciano, in het vredesoffensief moeten zijn ingeschakeld, voordat Hitier zijn papieren ter tafel zal brengen. Zal het dan bij een papieren voorstel blijven, zonder dat een verwezenlijking eenige kans heeft? Churchill is tot op heden Chamberlain zal vanmiddag spreken de belangrijkste Engel sche persoonlijkheid, die, hoewel slechts zijde lings, op het DuitschRussische verdrag en de daarmee verbonden vredesactie heeft gerea geerd. Winston Churchill kan Rusland niet als een bondgenoot van Hitier zien, maar als dengene die een streep heeft gehaald door de Duitsche plannen. Door het voeren van een .ijskoude machtspolitiek" ten eigen voordeele zou Rus land den geallieerden in de kaart hebben ge speeld. Vandaar dat Churchill zich tegenover Rusland zeer gematigd uitlaat. Was Rusland een bondgenoot van de geallieerden, dan zouden eveneens de roode legers op dezelfde lijn in het Poolsche gebied hebben gestaan als thans. Het eenige verschil is „slechts" dat het er nu niet als bondgenoot is binnengedrongen. De Sovjets hebben dus eigenlijk de Duitschers geremd! En wat den Balkan betreft, hier voert Rusland dezelfde politiek als Frankrijk en En geland: een stelling nemen tegen de Duitsche machtsusurpatie. Eigenlijk is dus Rusland een bondgenoot der Engelschen: het „welbegrepen eigen belang" doet de Sovjets en de geallieerden eenzelfde doel nastreven. Een redeneering „simple comme bonjour", maar zelfs Churchill kan geen verdere parallel der Russisch—Engel sche doeleinden vinden, dan in het negatieve. Dat is zeer gevaarlijk, als de middelen, om het negatieve gemeenschappelijk doel te bereiken, zoo ver uiteen loopen. Een oorlog tegen Duitsch land of een bondgenootschap met de nazi's zijn nu eenmaal niet de geijkte aanwijzingen die een gemeenschappelijkheid van plannen kun nen realiseeren. Wat er met de Oostzee-staten gebeurt, kan Winston Churchill klaarblijkelijk niet veel sche len. Engeland heeft bij de landen om deze bin nenzee nooit veel rechtstreeksch belang gehad. Hij verheugt er zich echter wel over, dat ook hier Rusland een streep door'de Duitsche reke ning heeft gehaald. Alle Germaansche invloed is hier verdwenen en de Russische macht heerscht over de Baltische staten. Nu Estland is gezwicht voor de eischen uit Moskou, komen de andere staten aan de beurt. Automatisch wenden de jonge Oostzee-staat- jes zich reeds naar Moskou. De Letlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Munters, heeft heden Riga al verlaten om zich op reis te begeven naar de Russische hoofdstad; een vrijwillige erkenning van zijn positie als vazal staat? Deze beslissing van Letland is intusschen al gevolgd door een uitnoodiging aan dit land en tevens aan Finland, om in Moskou een gelijk soortig vriendschaps-verdrag als met Estland is gesloten, te komen bespreken. Vooral Finland zal aan deze uitnoodiging slechts schoorvoetend gehoor geven. Dit land der duizend meren be hoorde politiek en ook cultureel tot de Scandina vische statengroep. Het bezit vooral zeer nauwe betrekkingen met Zweden, zoodat nu ook de onderlinge band der Noordelijke staten door het nieuwe RussischDuitsche samengaan is in eengestort. Rustig gelegen buiten de groote rou ten der invloedssferen, als leveranciers van belangrijke grondstoffen en levensmiddelen lastig te bereiken en daardoor door niemand als vazal maar door iedereen als vriend be geerd, zijn de Scandinavische staten in staat geweest, om hun zelfstandige neutraliteitspoli tiek gemakkelijk te handhaven. Finland be hoorde niet tot de kern der Scandinavische landen; voor Zweden, Noorwegen en Denemar ken was Finland als jonge staat politiek niet zoo belangrijk, maar het waren vooral de cul- tureele banden, die het land aan Scandinavië bonden. Het geniet denzelfden hoogen graad van welvaart als de overige Noordelijke staten. Thans heeft Rusland, nu zijn oude trekzucht naar het Westen nieuwe mogelijkheden heeft gevonden, de hand ook op dit land gelegd. De vraag is, of hiermee Stalin zijn blik ook naar het Noorden heeft gericht. Gezien de situatie van deze landen is hiervoor weinig kans; dit offer zou zelfs Duitschland zijn nieuwen bondgenoot niet kunnen brengen. De Scandinavische lan den behoeven dus niet al te zeer verontrust te z^jn, maar zij zullen wel van hun jongen bondgenoot in de vriendschap met bloedend harte afscheid moeten nemen, om elke infiltratie van den Russischen politieken invloed te ont gaan. BERLIJN, 1 Oct. (DNB) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In het Oosten verloopt het overgeven van Warschau en Modlin overeenkomstig de plannen. In het Westen was het artillerievuur van den vijand vooral in de omgeving van Saarbrücker, sterker, verder valt geen noemenswaardige ge vechtsactie te melden. In het Westen werden twee Fransche en tien Britsche vliegtuigen omlaag ge schoten en boven de Noordzee werden twee Britsche toestellen vernield. De Duitsche luchtmacht verloor twee vliegtuigen. LONDEN, 1 October (Reuter). Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Engelsche luchtmacht in den afgeloopen nacht met succes een verkenningsvlucht heeft uitge voerd boven Noord-Duitschland. Alle toestellen keerden veilig naar hun basis terug. Thans kan verder worden medegedeeld, dat gisteren bij een gevecht tusschen een kleine Britsche verkennersafdeeling en Duitsche vlieg tuigen hoog boven den West wal twee Duitsche vliegtuigen brandend omlaag zijn geschoten. PARIJS, 1 Oct. (Havas). Het oorlogscommuni- qué van Zondagmorgen luidt als volgt: Verbetering van onze stellingen in de streek ten Zuidwesten van Saarlouis. PARIJS, 1 Oct. (Havas). Het Fransche leger- bericht van Zondagavond luidt: „De dag is kalm verloopen. Ten Oosten van de Saar was de artillerie aan beide zijden actief." PARIJS, I October. (Havas). Tijdens een ont roerende plechtigheid in de Poolsche kerk in Parijs, hebben alle Polen, die te Parijs vertoe ven, den eed van trouw gezworen aan den nieuwen president der republiek. Zij hebben gezworen dat Polen zal herleven. De plechtig heid werd bijgewoond door den nieuwen presi dent Ladislas Raczkiewiecz en de nieuwe Pool sche regeering. Minister-president Daladier werd vertegenwoordigd door majoor Douarche. Te Rijssel is een H. Mis opgedragen in de groote kerk van Sint Mauritius, op verzoek van de Fransch-Poolsche alliantie en de groep vrien den van Polen van de universiteit. De bisschop van Rijssel, kardinaal Llenart bracht tijdens zijn preek hulde aan de dappe re Polen. Hij bracht enkele episoden van het lijden van Polen in herinnering en betreurde den bruten aanval van Duitschland en het op treden van Rusland op het oogenblik, waarop Polen nog weerstand bood in den ongelijken strijd. Tenslotte zeide de kardinaal dat twee groote verbonden rijken, Engeland en Frankrijk, de christelijke beschaving willen doen zegevieren over het barbarendom. De Poolsche ambassade te Parijs deelt mede: „Vanochtend heeft de president der Poolsche republiek, Ladislas Raczkiewicz, de leden der regeering ontvangen die den eed aflegden. Be sloten werd het kruis „Virtuti Militari" aan de stad Warschau toe te kennen. De president deelde mede, dat hij een telegram heeft ge zonden aan oud-president Moscicki en brieven aan Paderewski en kardinaal Hlond. Op voorstel van generaal Sikorski werd be sloten, dat men den steun van Paderewski zou vragen." LONDEN, 1 Oct. (Reuter). Vandaag is een koninklijke proclamatie uitgevaardigd, krach tens welke met zekere uitzonderingen alle man nelijke Britsche onderdanen, die zich. op 1 Oc tober in Groot-Brittannië bevonden en op dien datum den leeftijd van 20, maar nog niet dien van 22 jaar bereikt hadden, voor de weermacht kunnen worden opgeroepen. Bovenstaande proclamatie beteekent, dat een kwart millioen man wordt opgeroepen. Hiervan zullen ongeveer 8.000 miliciens bij de marine, en ongeveer 14.000 bij de luchtmacht worden ingelijfd. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2