SPARTA t Damrubriek nooit! nooit! Royal-Enfield Onze Omroepers komen in 90.000 gezinnen NOOIT Uandelmijj.R. Stokvis Zn. ROTTERDAM de lichtgewicht"kamptoen voor ft* en aether MAANDAG 2 OCTOBER 1939 ainniimiinmilniiminilmiimiimmiliniiiiiiiitiiitiiimimiimiimiiniimiiitiiitillliiiilillllliliiiimiiminini^ RETRAITEN St. Ignatius te Spaubeek De opbouw van het kamp voor de Joodsche vluchtelingen is te Westerbork in Drente in vollen gang. Een overzicht Wat Amerikanen heeft bezig gehouden Padvinders als detective Zij wisten een autodief te vangen ER DREIGT NOG AANVOER VAN KOUDE LUCHT Wed. Boon stoppel Zn. Waddinxveen 'n Linkerbocht ihans hei meest populaire motorrijwiel in Ne derland, vervaardigd van hei besie Engelse materiaal. Alle modellen voorzien van: oliebad- keiiingkasi, magdyno, vier versnellingen, voei- schakeling, gepatenteerd luchifilier, chroom tank, chroom stuur, chroom velgen, grote kop lamp, gepolijst carter, 250 cc. zijklep f 395.— 250 cc. kopklep f 495.— 350 CC. lf n ft 475.1— 350 CC. w 545.— 6O0 CC. ,f ft 560.— 500 CC. ft rr tt 6I0.— Meer dan 90 officieel aangestelde agenten door het gehele land. Uw ideaal: een machine van Engels materiaal. IMPORTRICE SPARTA LICHTE MOTORRIJWIELEN.VANAF F.249." -sparta"rijwielen-en motorenfabriek APELOOORN ARCHITECTEN'HUISElöENAREN .nlTCV.1 tN'HUIOCIOClNAKCIN Uw Schild., br, ST ''"njiN worden door ons onder alle weersinvloeden 5 jaar gegarandeerd, en zijn dan als pas verwerkt. FOTOREPORTAGE Miiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiniius OPLOSSINGEN Inzending „Groot Slem III", auteur H. Rijk- hoff, Amsterdam. No. 185 Zwart 10 stukken op: 710 12 14 17 18 25 26. Dam op 13. Wit 14 stukken op: 20. 21 23 24 27 29 30 33 34 36 40 42 45 47. 36—31, 47—41, 27—21, 24—19, 45—40, 40—35, 35x15 en wint. Aanvangsstand niet mooi, oplossing verras send en moeilijk met een aardigen slotstand. No. 186 Zwart 7 stukken op: 13 21 22 24 27 30 35. Wit 7 stukken op: 23 33 37 40 44 48 50. 3329 40—34 44—40 48—43 50x26 26x37 en Wint. Hier doet de aanwezigheid van een paar hin derlijke figuranten afbreuk aan een overigens heel aardig stukje. No. 187 Zwart 16 stukken op: 3 5 710 12 1417 20 21 26 30 42. Dam op 1 en 6. Wit 16 stukken op: 19 23 25 28 29 31 32 34 36 37 39 40 43—45 48. Dam op 46 en 50. 29—24, 28—22. 37—32. 48x37, 40—35, 35x4, 50x8 2520, 4x7, 46x23 en wint. Een vraagstuk met fantastischen stand, waar bij al het materiaal is gebruikt. Bijna vanzelf sprekend was de oplossing ver van gemakke lijk. Over het geheel een serie waarmede het den oplossers weer eens vrij lastig werd gemaakt. DE LADDERSTAND Bijgewerkt tot en met No. 178 luidt deze al dus: Th. Stoop 205, J. Meester, G. Numan* en B. Kramer 202, D. Douwes 201, O. G. van Veen 200, J. Zoon, L. Ravensteijn, J. v. d. Spruijt, C. Th. Duivenvoorden en G. van Egmond 199. H. Rijkhoff, J. Hilders en C. Wouters 198, H. Willemse en L. Dassen 196, A. Mooijekind en G. Meulenbeld 195, A. Roos 192, C. M. Servaas 182, G. Zeeuwe 170, B. Pranger 167, A. Laag land 164, G. de Wolf 157, G. Sprokholt 155, M. E. Evers 150. J. Piek 146, A. P. de Zwart 146, A. F. van Leuffen 145, J. B. Renckens 132, C. A. v. d. Togt 130, Th. Verhoogt 127, W. Pijn- acker 124, H. Hendriks 123, G. Eising 117, F. Bijsterveld 110,, P. v. d. Straat 101, J. de Moor 97. J. Beijer 93, J. J. van Resteren 90, M. v. d. Wijgaerdt 74, S. Dessens 72, P. J. de Wilde 66, C. A. de Krom 66, H. W. de Mol en C. Bakker 65, H. Orth, L. Verzoen en J. van Dooren 54, P. Hollcnberg 43, P. Speentjes 24, P. Geevers 18 en J. Kramer 12 punten. Een bijoplossing wordt nog onderzocht, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat er nog een kleine wijziging in den stand komt. CORRESPONDENTIE B. J. P. te 'sGr. Nog niet gepubliceerde pro blemen hebben steeds voorkeur, tenzij 't wer kelijk uitzonderlijke vraagstukken zijn. In dat geval s.v.p. er bij vermelden waarin en wan neer de eerste publicatie plaats vond, H. J. de J. te A. Problemen in dank ontvan gen; wij houden ons voor goede producten steeds aanbevolen. G. Z. te H. Zeer dankbaar voor sympathiek schrijven, G. H. zeer nuttig en leerzaam, kom daar later op terug. Onsympathiek geschrijf In „Het Damspel" No. 18, d.d. 14 September, troffen wij onder Varia enkele stukjes aan welke onze aandacht trokken. Nadat de heer J. Metz In No. 13 van 6 Juli j.l. reeds het een en ander over onze I. Pr. W. heeft geschreven o.m.: „Dat sommige beslis singen van de jury vreemd aandeden, doch dat zulks meer een kwestie van persoonlijke appreciatie was," komt gen; schrijver thans nog eens terug op de treffende gelijkenis van het naderde -een geparkeerden auto en begon het slot te forceeren. Het was een groote man en hij droeg een knuppel, dus de jongens durfdea hem niet aan te vallen. Ze hielden even krijgs raad en toen werd besloten, dat Joe Oakley, die het hardst kon loopen, terug zou rennen naar het dichtstbijzijnde politiebureau. De bei de anderen zouden den man ondertusschen blij ven volgen, als deze er met zijn buit vandoor zou gaan." Dat gebeurde ook; bij de kruispun ten vergaten ze niet op padvindersmanier over al sporen achter te laten, om aan te toonen, welken weg ze geloopen hadden. Toen de po litie met Joe kwam, was de man verdwenen en met hem de jongens. Doch niet spoorloos Zonder moeite kon de politie hen volgen en het gelukte inderdaad den dief te vangen. De jongens ontvangen een belooning. 7—lö Oct. Jonge Middenstand en Leiders Jonge Wacht. 14—16 Jonge Heeren Congregatie Maas tricht. 17—20 Werkloozen van Maastricht. 2124 Mijnbeambten IIL 28—31 Meerssen, Voerendaal, Weiten, Lemiers, Gulpen, Itteren. 36 Nov. St. Raphael. 7—10 Landbouwers uit: Margraten, Sibbe-IJzeren, Bemelen, Mesch, St. Geertruid, "ijs, Hulsberg, Doenrade, Maasbracht, Stevens- weert, Sweijkhuizen. 1114 Heksenberg, Valkenburg, Broek- hem, Beek, Heer. 1821 Mijnbeambten IV. 25—28 Wylré. Limmel, Hechelen, Epen, Wahl- en Nyswiller, Gronsveld, Wittem. 912 Voetballers. 2—5 Dec. Houthem, Noorbeek, Schln op Geul, Breust-Eijsden, Ubachs- berg, Schinveld. Koning George van Engeland inspecteerde deze week de werkzaamheden op de verschillende centra der Britsche luchtstrijdkrachten, welke speciaal de kustverdediging tot taak hebben. De koning tijdens den rondgang Onder leiding van den Ned. R. K. Dambond Alle correspondentie enz. te adresseeren: Damrubriek V. K. P., p. a. B. H. M. Stevens, Iepenlaan 4, Heemstede. PROBLEMEN Voor den ladderwedstrijd de inzending „Fan tasie 1900, thema 1800", van O. G. van Veen, probleemredacteur van de „Geldersche Dam mer." Probleem No. 197. 79 p. Probleem No. 198. Miniatuur 79 p. Probleem No. 199. Fantasie 78 p. In een volgend artikeltje van den heer P. D. de Graaf, is deze het niet eens met onze be slissing inzake miniatuur Nicolas-Duursma, zie rubriek 14 Aug. j.l. Waar in dit geval de eer ste publieatie een feit is en er ten dezen nog geen algemeene regelen bestaan, achten wij 't overbodig hierop verder in te gaan. Het „Institute of public opinion" heeft een nieuwe enquête ingesteld, om te weten te ko men, welke gebeurtenis van het jaar 1938 de Amerikanen het meest bezig gehouden heeft. 70 pet. der antwoorden luidde: de Tsjecho- Slowaaksche crisis, terwijl op de tweede plaats van die 70 pet. de Jodenvervolgingen stonden; 10 pet. der antwoorden hadaen deze zelfs op de eerste plaats staan. 80 pet. der Amerikanen hebben dus de Europeesche crisis en de Jo denvervolging het belangrijkst gevonden. De overige 20 pet. is verdeeld tusschen de meest verschillende onderwerpen; 5 pet. verklaren de November-verkiezingen veor de opwindendste gebeurtenis van 1938: 2 pCt. de oceaanvlucht van Corrigan en evenveel de komst van Eden. Greta Garbo komt er slecht af, slechts 1 pet. heeft met koortsachtige spanning op haar nieu we film gewacht. Drie Engelsche padvinders uit Newport, jon gens van 13 en 14 jaar, hebben een keurige prestatie geleverd. Ze heeten Joe Oakley, Eric Saffin en W. J. Tyson. Eenige dagen geleden wandelden ze rustig in de omgeving van hun stadje, toen ze een man zagen, wiens gedrag hun eenigszins verdacht voorkwam. Ze beslo ten hem te "volgen. Ze slopen geluidloos door de boschjes, die langs den weg stonden. En zie, hun vermoeden bleek juist te zijn. De man Ook de Fransche veldpost heelt nu de handen vol met het verwerken van de militaire correspondentie Het hoofdkwartier van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers aan de Heerengracht te Am sterdam genoot Zaterdag de eer van een bezoek door H. M. de Koningin Welkome gastvrijheid voor de Engelsche tommies, die thans onder de wapenen geroepen zijn ter verdediging van het vaderland. De vrouwelijke hulp bij het serveeren van de maaitijden wordt gaarne aanvaard Londen in oorlogstijd. De leden van den vrouwelijken vrijwilligersdienst dragen den ge- heelen dag de speciaal voor haar vervaardigde uniform, welke ten doel heeft om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn Voor alle geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen s.v.p. tot uiterlijk 23 October a.s. probleem A. P. de Zwart, met dat v«n B. J. Pranger in de Residentiebode van 17. 12. '38. Hij schrijft o.m.: „Ook elders heeft men deze eigenaardige kwestie probeeren uit te spinnen, in dien zin van: Wat was er eerder, de kip of het ei? Wij wenschen aan de onkreukbaar heid van beide problemisten niet te twijfelen, doch een jury dient een dergelijk voorval, zoo het haar bekend is, op andere wijze te beslis sen, dan door het nogmaals toekennen van een prijs. Het werkt zeer verwarrend en doet o.i. het prestige der jury schade." Wat het eerste betreft kunnen wij daarmede in zooverre instemmen, dat smaken verschil len. Ware dat niet het geval, dan zou in elk tournooi één jurylid voldoende zijn. Met het tweede kunnen wij het echter niet eens zijn en wij meenen, dat daarin geheel ten onrechte de objectieve beoordeeling der jury in twijfel wordt getrokken. In dit geval kan er van persoonlijke appre ciatie geen sprake zijn, hier beslissen de fei ten aan de hand van de bepalingen. Immers, de jury ving haar taak aan op 1 December en had o.m. te beoordeelen of de problemen niet reeds vroeger dan 1 December verschenen waren. Aan deze voorwaarde was voldaan, dus werd bedoeld probleem geaccep teerd en vervolgens naar kwaliteit beoordeeld. Omstreeks half Januari kwam de jury met de voorloopige keuring gereed. Op 7 Februari werd probleem de Zwart in onze rubriek opgenomen terwijl juist in die dagen de jury via H. D. van 2 Februari kennis kreeg van een bijna gelijktijdig gehouden pr. wedstrijd door de Re sidentiebode en van het probleem Pranger. Op dat tijdstip was nog niet bekend, wie in zender was van het probleem voor onzen wed strijd, daarom werd het onderzoek door ons ingesteld en dat leidde via poststempel en handschrift naar den heer de Zwart. Na onze verklaring aan de jury, dat het hier een bui tengewoon toevallige gelijkenis betrof, met een probleem dat na 1 December gepubliceerd was, kon de jury eerlijkheidshalve niet anders dan het probleem handhaven, en waar de gelijkenis niets veranderde aan de kwaliteiten, bleven derhalve ook de toegekende punten gehand haafd. O.i. heeft de jury in dit geval de eenig juiste beslissing genomen. Wij protesteeren dan ook met klem tegen de meening van den heer Metz. Het is gemakkelijk spreken van een andere be slissing als men die zélf niet behoeft te nemen of aan te wijzen. Onze weerkundige medewerker schrijft: Terwijl het in ons land de laatste dagen op nieuw rustig weer is geweest en de temperatuur na den kouden Woensdag en Donderdag terug gekeerd is tot het normale niveau, blijven de winterverschijnseien over een groot gedeelte van Noord-Europa aanhouden. Ik heb daar al eerder opmerkzaam op gemaakt. Er is echter aanleiding, opnieuw de aandacht op dit ver schijnsel te vestigen, nu de koude, vooral in het verre noordoosten, in Finland en Lapland, nog is toegenomen en over een groot gebied in Scandinavië lichte vorst met sneeuw voor komt. Het is daar werkelijk tot een voorproefje van den winter gekomen. Deze verschijnselen zouden ons, omdat het zoo ver af is, waar zij voorkomen, geheel onver schillig kunnen laten, als er geen verband was tusschen het weer bij ons en den geheelen weerstoestand over de noordelijke helft van Europa. De luchtdrukking is n.l. de volgende: Over een gedeelte van West-Europa ligt een gebied van hoogen druk, terwijl een werkzame depres sie over Zuid-Zweden ligt, die daar koud en buiig sneeuwweer brengt. In verband met deze luchtdrukverdeeling is er aldoor een krachtige noordelijke wind over de Noordzee en de om geving, die voortdurend koude lucht aanvoert. Ook over Scandinavië en dit is dan ook de oor zaak van de vroege winterverschijnseien. Waarschijnlijk zullen wij niet buiten den in vloed van deze depressie blijven en gaandeweg weer ons deel krijgen van den aanvoer van koude lucht. De barometer daalt nog steeds en dit is wel een duidelijke aanwijzing, dat de de pressie bij ons het weer zal doen achteruitgaan en deze depressie zal waarschijnlijk door een andere worden gevolgd. Het slechte weer zal dus ditmaal niet uit het Westen maar uit het noordoosten naderen. Voor den ijd van het jaar is dit een abnormaal verloop en juist om die reden is het van belang, de eerstvolgende dagen de veranderingen in het hooge Noorden na te gaan. "De beteekenis van dit verloop voor den aanstaanden winter is echter nog in het geheel niet duidelijk. (Nadruk verboden). Het derde stukje is van den heer F. Raman en gericht tegen F. Foppele, damredacteur van „Het Huisgezin" en gaat over een of andere gelijkenis. - Het merkwaardige van al dat geschrijf is, dat uit een en ander blijkt, dat de damrubrie- ken in de R. K. bladen een „bijzondere" be langstelling genieten, en men het blijkbaar de moeite waard acht op futiliteite^i onmiddel lijk den vinger te leggen. Opvallend is dan ook, dat nog een vierde klein stukje niet van namen enz. voorzien is. Is dit wellicht afkomstig uit een andere rich ting? Een ieder die werkt maakt wel eens fouten en eerlijke critiek is gezond, doch men hoede zich er voor energie, tijd enz. te verspillen aan vermeende fouten en nietigheden. Mocht boven gesignaleerde schrijverij een bepaalde stellingname ten doel hebben, dan raden wij den schrijvers aan te overwegen, of zulks in overeenstemming is met en geen af breuk doet aan het streven van den nieuwen voorzitter. NOOIT! Een bocht naar links moet u ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kortl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4