Gebed van den Rozenkrans brenge den vrede Kaan GESLOTEN I Haarlem, 2 Oct. EEN HALVE EEUW R.K. VOLKSBOND R.K. VOLKSBOND Belangrijke Ledenvergadering GR. HOUTSTR. 44 FORMA NATURA i BIVAKMUTSEN MAANDAG 2 OCTOBER 1939 Kerkelijke viering het hoogtepunt; een bescheiden, maar mooie feestavond INDISCH GAST, KOM NAAR HAARLEM! Drie stemmen in den aether COMMISSIE ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR MILITAIREN ƒ4400.— voor de militairen TRINITEITSLYCEUM 3-October-Sportdag TOCH GAAN RIJDEN Voetganger veroorzaakte aanrijding Ontwikkeling en ontspanning militairen Haarlem Concert voor militairen op de Groote Markt NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING Orgelbespeling „Geloof en Wetenschap" Gevonden dieren en voorwerpen Gunning Petroleumstel walmde WEGENS ENORME DRUKTE ZIJN ONZE MAGAZIJNEN KRUISWEG 42 DONDERDAG A.S. TOT 2 UUR Fa. J. HUIZING Aan het Bestuur en de Leden van den R.K. Volksbond, afdeeling Haarlem, willen Wij langs dezen weg Onzen op rechten gelukwensch aanbieden bij de viering van hei gouden besiaansfeest van de afdeeling. Hei was Ons tot Ons groot leedwezen niet mogelijk, zulks persoonlijk ie loen. Wij zijn God dankbaar voor hei vele goeds, hetwelk ie Volksbond in Haarlem ioi siand heefi kunnen brengen. Moge Gods Zegen overvloedig over U allen neer- lalen, opdai de afdeeling Haarlem haar vruchtbaar werk moge voortzetten ioi in lengte van dagen, tot meerdere eer van God, ioi geestelijk en stoffelijk heil van U en de Uwen, en ioi voorbeeld van alle andere afdeelingen van Ons Bis dom. Als onderpand van deze hemelsche zegeningen schenken Wij U allen volgaarne Onzen Bisschoppelijken Zegen. Gegeven ie Haarlem, op hei feesi van Sini Bavo, 1 October 1939. f J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem Vermeerdering van de hoeveelheid bieten Interessante proefnemingen Wielrijder gedood De echte veldgrauwe wol voor Verkoop alleen: Gen. Cronjêstraat 129 AGENDA Bioscopen 3 October Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten BURGERLIJKE STAND Provinciale weg Heemstede Aalsmeer COMITÉ VAN KATH. ACTIE STAD Het priesterkoor en het altaar van de mooie St. Josephkerk stonden gisteren in een pracht yan bloemen en groen. Aan de zijaltaren stonden de vaandels en vlaggen opgesteld van de Reeling en c-nderafdeelingen van den Volks bond, waarvan het 50-jarig bestaan gevierd werd. Het was een indrukwekkend schouwspel Het plechtig H. Misoffer werd opgedragen door ^en geestelijken adviseur, kapelaan P. Poppen, toet assistentie van de eerw. paters Louwe ais óiaken en Laurent als sub-diaken. De gezargen W'erden gezamenlijk verricht. De kerk was geheel gevuld met bestuursleden en leden van den Volksbond, die dit plechtig dankoffer bijwoonden. Het was zeer zeker het hoogtepunt Van de feestviering. Zondagavond kwamen de voltallige bestuursraad hfet hun dames en zeer vele genoodigden Dijeen. Wij merkten o. a. op pastoor A. Melchers, den geestelijken adviseur kapelaan P. Poppen, de kapelaans P. J. de Wit en A. van Teyiingen, Verteyenwoordigers van verschillende organi saties. De gezellige stemming werd er bij het binnen komen al ingebracht door de goede muziek van het muziekensemble Nibbering. De voorzitter, de heer J. ph. H, Castricum, opende deze feestelijke bijeenkomst en sprak met vreugde over het hoogtepunt van de feest viering: het plechtig H. Misoffer van dank- zegging en een gebed voor de toekomst. Spr. deed daarna mededeeling van verschil- tónde ingekomen brieven. Ook Z. H. Exc. de Lisschop van Haarlem zond een schrijven. Verder nog een sympathiek schrijven van den plebaan F. Filbry en van wethouder W. J. B. van Liemt. .TT tel'u§blikken op den tijd, die achter g mogen wij ons verheugen lid te zijn hedenverbond°° 160611 °mvattende ™*k Er wacht ons nog een groote en mooie aak n we mogen dus niet verzwakken. Er is ook 'n ^dienstige opleving waar te nemen. Zondag - ctober het aanbiddingsfeest in de parochie- keric a.an de Groenmarkt; 5 Novembe- de h?,?^!n^rC!enkln8' °P 3' 4, 5 en 6 November co Winterhulp haar bazar en vraagt daarom ei een groot aantal dames voor medewerKing. Na deze rede werd het tooneelstuk „De Hare" an Jac. Ballings, door de Vereenigde Haagsche Pelers onder leiding van Pierre Balledux oo innemende wijze opgevoerd. Vfl°Tde pauze verscheen op het podium de rzitter van het aanbiedingscomité, de heer b-'-a?gwaart' die den bestuursraad hartelijk dank -acht voor de bijdrage voor het huldeblijk denge^°Tc aan het fubileerend bestuur van vno 70 ksb0nd>, n-b drie gemakkelijke stoelen voor rf dagelijksch bestuur en nog zes stoelen 6 a bestuursleden, dus een compleet "^stuursameublement. De voorzitter aanvaardde het geschenk me', tn vriendelijk en hartelijk woord. hrJTT werd het laatste bedrijf van het too neelstuk gespeeld. Eerder dan men verwachtte kwam het einde dh dezen avond. ir riUlde aan het bestuur van den Volksbond, dat i üeze zware en moeilijke tijden het feest heeft otgezet Hulde aan den heer G. Scholte, ct'e BtJL ung beeft verzorgd en aan den neer "tevens en echtgenoote. ledPnnd^dag hcginnen de jaarfeesten voor de py. Hier wachten den leden dus ook prettige 1 aangename avonden. uws ^'Nagniidiag liet de stichting „Haarlem's tnirtri 16 stemmen d0°r den aether, door Hat Van den pb°bi-3ender in Indië klinken, stad ter propaganda van onze schoone Vo^adat een gedeelte van een orgelconcert, ge ste d00r klokkenspeI, was gehoord, klonk de het, van den burgemeester, die een schets van leven in .Haarlem in dezen tijd gaf. Met de st is het nu gedaan, sinds zooveel militairen hun intrede hebben gedaan. De stad heeft er aort ander aspect door gekregen. Maar dat ver- hdert niets aan het feit, dat Haarlem een stad is, die als woonstad vele aantrekke- Jkheden heeft. .•De heer Van Liemt legde er den nadruk op, at geen stad in Nederland in de laatste jaren j°0 snel is gegroeid als Haarlem. Haar gunstige Sging doet haar als woonstad zeer gezocht zijn. Haarlem is een oude stad, maar zij is frisch en ^°hg gebleven. Indiërs, die in Nederland komen °nen of hier met verlof komen, mogen Haar- ehi niet voorbij gaan. Jhr. Mollerus liet in het bijzonder uitkomen at Haarlem den ingezetenen biedt op het ter- e'n van onderwijs, kunst en wetenschap. Vrijdag j.l. is onder leiding van Mw. Ir. M. WaardenburgLindeyer de commissie ge ïnstalleerd, welke tot taak heeft de onderaf deling „huiselijk verkeer" te verzorgen in wijk DC, welke wijk Jiet volgende stadsgedeelte om- Tuinlaantje, Raamsingel, Gasthuissingel, pampersingel, Zuider Buitenspaarne, Kamper- aan, Pa vil joenslaan, Hazepaterslaan, Schouw- tóslaan, Emmakade, Tuinlaantje. Nadat door Mw. Waardenburg een duidelijk ^Verzicht gegeven was van de te verrichten werkzaamheden van dezen tak voor ontwikke- 'hg en ontspanning voor militairen, werd be goten een circulaire huis aan huis in voor noemde wijk te laten bezorgen, welke na het 'Vi'even van deze commissie uiteengezet te heb- eh, aan de burgerij eenige vragen ter welwil lende beantwoording voorlegt. De beantwoor- hihgen worden weer door de commissieleden Van voornoemde wijk opgehaald, aan wie men ®ventueele verdere vragen en wenschen ken baar kan maken. De vergadering werd tevens bijgewoond door den lsten luitenant P. s. Hauschildt van het Comité tot Ontwikkeling en Ontspanning voor Militairen. Met de algemeene leiding en administratie Voor wijk IX werd belast de heer A. F. Weglau, Kleine Houtweg 67, tot wien men zich voor al le aangelegenheden betreffende dezen tak van D. O. voor Militairen kan wenden. De R. K. Volksbond, afd. Haarlem, hield Zaterdagmiddag een receptie in het ge bouw St. Bavo, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Foto: De hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haar lem, feliciteert den voorzitterden heer J. 'Ph. H. Castricum De collecte, die Zaterdag te Haarlem is ge houden ten bate van de Commissie Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen, heeft ruim 4400 opgebracht. Een resultaat, waarmee mer tevreden kan zijn. Dinsdag 3 October a.s. zal op het sportterrein van het Triniteitslyceum te Overveen weder om de traditioneele Sportdag ter gelegenheid van het Rectorsfeest plaats vinden. Dat deze sportdagen altijd zeer in den smaak vallen bewijst wel het feit, dat deze sportge beurtenis morgen reeds voor de zevende maal beleefd wordt. Alle oud-Lyceïsten, familieleden en belang stellenden zijn van harte welkom. Ondanks het verbod van den minister heb ben toch enkele automobilisten en motorrijders in Haarlem en omgeving een rijtoertje gemaakt. In Haarlem werden vijf automobilisten en drie motorrijders bekeurd, in Heemstede een motor rijder en in Bloemendaal werden vier prccessen- verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag om half' zes wilde een 35- jarige voetganger, zonder op het verkeer te letten, den rijweg van de Spaarnwouderstraat oversteken. Hij werd gegrepen door een motor- clriewieler en tegen den grond gesmakt. Met een hersenschudding werd de man, na behan deling door den Ongevallen-Dienst, naar net Groote Gasthuis overgebracht. De driewieler reed na de aanrijding nog tegen een 41-jarigen fietser op, wiens fiets vernield werd en die zelf eenige schaafwonden opliep door den val. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland (de N.A.P.B.) biedt den gemobiliseerden militairen te Haariem op Donderdag 5 October twee bioscoopvoorstel lingen aan in het Rembrandt-Theater. Aange zien het Rembrandt-Theater 900 plaatsen bevat, zullen dus 1800 man van het garnizoen te Haar lem hiervan gebruik kunnen maken. Op hedenavond 2 October zal van 8 tot 10 uur 's avonds een concert voor militairen wor den gegeven op de Groote Markt door den Kunstkring Spaarndam. Een voor de N.N.V. nieuw maar naar gebleken is zeer mooi terrein werd Zaterdagmiddag be treden, toen een wandeling werd gemaakt door de Heerenduinen bij Velsen. En als dan de leiding is toevertrouwd aan iemand, die, zooals de heer L. H. van Berk, elk plekje van zoo'n terrein kent, dan komt men zeker bij de aardige dingen. We zagen de bottelroos (Rosa pomifera), daar verwilderde Iberis umbellata, wintergroen was nog in bloei. De heer v. Berk bracht de leden bij een prachtigen Cornus sanguinea en wees een grooten heksenbezem in een Pinus silvestris. Ook vond men nog stofzaad met vrucht. En voorts zag men een groot aantal padden stoelen: Amanita mappa, muscaria, pantherina, phalloides, Tricholoma alba, Tr. columbetta, Amethystzwammetje, oranjegele wasplaat, krul- zoom, champignon, spijke.rzwam, melkboleet, oorlepeltje, dat altijd op dennekegels zit, Hyd- num imbricatum, H. repandum, Telephora ter- restris, Geaster triplex, de groote bruine beker- zwam, witte kluif jeszwam en ook weer de truffel- knotszwam op een hertetruffel. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo kerk op Dinsdag 3 October 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert, is als volgt: 1. Preludium en Fuga c kl. t„ J. S. Bach; 2. Variaties „Weinen, Klagen", Fr. Liszt; 3. Choral „Wat God doet, dat is welgedaan", A. Guilmant; 4. 2de Suite, L. Boëllmann. op Woensdag 4 October des avonds uur AGENDA o.a. een inleiding over den algemeenen economischen toestand en nog enkele zeer belangrijke onderwerpen. Opkomst dringend verzocht HET BESTUUR De cursus van 14 lessen over enkele sociolo gische problemen begint bij voldoende deel neming 18 October a.s. en wordt voortgezet op de volgende Woensdagen: 8 en 22 November, (i en 20 December, 10 en 24 Januari, 7 en (1 Fe bruari, 6 en 20 Maart, 3 en 17 April en 1 Mei. De lessen worden gegeven in een der lokalen van de St. Elizabethsvereeniging, Jansstraat 49 te Haarlem, en omvatten de volgende onder werpen 1. Mensch en gemeenschap. 2. Rechten en plichten van individu en ge meenschap. 3. Gezag en vrijheid. 4. Sociale rechtvaardigheid. 5. Persoonlijkheid en massa. 6. Cultuur. 7. Eigendom. 8. Kapitaal en arbeid. 9. Portugal als corporatieve staat. De lessen 18 worden gegeven door den zeer- eerw. pater Vermin M.S.C. te Driehuis en de laatste les (3 avonden) dc-or mr. Edw. Bron- gersma te Heemstede. Aanmelding wordt tijdig ingewacht bij dc se cretaresse Th. Vorstman—Coelen, Emmalaan 9. Telefoon 15607. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sm edestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, v. Brederode, Gr. Heiligland 20rood; hond (her-der), dpi. Haeys, 3-II-12 R.I., School Scendastr.; handschoenen, Tér Smitte, Slacht huisstraat 84rood; hond (bast. bouvier), Kennel Fauna, Friesche Varkenmarkt 24; bruine glacé handschoenen, Anspach, Godfr. v. Bouil lonstraat 29zwart; jongensjasje. Pirets, De Genestetstraat 16; beige regenjas, Politiebureau. Smedestraat; halsketting, Lohman, v. d. Vinne- st-raat 15rood; kano, Brauckman, Wilsonplein 21; twee katten, Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt 2—4; kistje inh. aardappelen, Mulder, Madoera- straat 8; regenkapje, v. d. Kuil, Papentoren- vest 62; rijwielplaatje (H. Combé), v. d. Kamp, Klaverstraat 10D; gymnastiekschoen, v. Sloo .en, Korte PoeUaan 15rood; vulpotlood, Venhuizen. Middenlaan 29; V. D.-zakje m. inhoud, Hart man, De Keystraat 6rood; katoenen zak met sportgoed, v. d. Kroft, Westerstraat 69; au'o- ped, Peerdemans, v. Oosten de Bruynstraat 71; bril in étui, Heuverkamp, Laurierstraat 41; bont, Politiebureau, Smedestraat; boekje, Smit, Ocst- Indiëstraat 38; horloge, Hoogeboom, Trompstr. 42; keeshond, Van Vliet, Rustenburgerlaan 119; hond, Paulus, Spaarnoogstraat 1; blauwe regen jas, Kruijer, Cheribonstr. 6; kinder jas, Scholts, Kolkstraat 16; portemonnaie met inhoud, v. o. Voort, Van Raephorststraat 14; rijwielplaatje in étui, Snijders, Hofje v. Oorschot 44E; kindertrui, Politiebureau, Smedestraat; rijwieltasch met inhoud, Ruijgvoorn, Udijk 36 te Spaarndam; damestaschje met inhoud, Kaasenbrood, Nassau- laan 34M; voetbal, Hazert, Lekstraat 6; kolen- dragersvest, Mooij, Kedoestraat 15. Het aanleggen van wegen en rioleering van de gemeente Zuilen is gegund aan den op één na laagsten inschrijver G. Hulsebosch, aannemer- te Bloemendaal voor f 124.700. In de badkamer van een perceel aan de Vos- maerstraat stond hedenmorgen een petroleum stel, waarvan de pitten te hoog waren opge draaid. Tengevolge hiervan werd de badkamer gehuld in een walmgordijn. Boven het petro leumstel stond een vlam van een meter. Toen de eigenares het bemerkte, waarschuwde zij on middellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Met een rookmasker drongen de brandweer lieden het vertrek binnen. De vloer was bedekt met een centimeters dikke laag walm. 1 Men had het vuur spoedig bedwongen. Dank zij de steenen bedekking van vloer en wanden, werd slechts geringe schade aangericht. EN ONZE MAGAZIJNEN ZIJN GEOPEND VAN 101214 UUR EN VAN 2—7 UUR =s< JOANNES PETRTJS HUIBERS, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem. Aan de Geestelijkheid en Geloovigen van Ons Bisdom ZALIGHEID IN DEN HEER! Beminde Geloovigen, Bij het begin van deze Octobermaand komen Wij U opwekken met nog meer nadruk dan an ders, om met allen ijver dagelijks U te vereeni gen in het gebed van den Rozenkrans. Ieder een begrijpt het: aan niete hebben wij zoozeer behoefte als aan het echte, vertrouwvolle, har telijke en volgehouden gebed. Bij alle natuurlijke voorzorgen, welke de voor zichtigheid ons gebiedt te nemen voor de be scherming van ons zelf en van ons volk, is „Onze hulp toch in den Naam des Heeren, Die hemel en aarde gemaakt heeft." Die. hoe ook miskend en geloochend, toch alleen het lot, der volkeren in Zijn hand heeft en Die alleen mach tig is, ons te helpen en voor rampen te bewa ren. Tot Hem zullen wij gaan als kinderen tot on zen Vader. Niet alleen enkelen, maar wil allen, grooten en kleinen, mannen en vrouwen, zonder uitzondering. En niet eèn enkelen kéér. maar dagelijks en met volharding. Het gebed van den Rozenkrans heeft zoo me nig malen Gods hulp zichtbaar over de wereld gebracht. Het is daarom dat wij met een vurig verlangen en blij vertrouwen de Rozenkrans- maand gaan beginnen. Wat een krachtdadig gebed is het gebed van den Rozenkrans. Hoe zal ieder, die het, aan dachtig bidt, de vruchten daarvan zeer spoe dig ook in zichzelf ondervinden. Vooral degenen die dat bidden met een levend geloof, geknield voor Jesus Christus in zijn H. Sacrament. Hoe treffend is ieder der zeven beden van het „Onze Vader", dat Jesus zelf ons heeft geleerd. Dat is de echet taal waarmede het Kind Gods spreekt tot God Zijnen Vader, dien machtigen, liefdevollen Vader Die naar Zijn kind luistert en Die het kind dat Hem vraagt nimmer ver stoot. Wij wenden ons tot onze Moeder, ons door God gegeven, de H. Maagd Maria en Wij prij zen Haar, zooals Gods Engel Haar prees om dat zij boven alle schepselen vol is van Gods genade, omdat de Heer met Haar is en omdat zij de Moeder is van dien Zoon, Die al leen de zegen en het heil is van de geheele aarde. Eigenlijk is het nog meer een lofprijzing van den goeden God, die zulke groote dingen aa,n Maria heeft gedaan. En dan vragen wij van Maria onze Moeder en blijven wij Haar vragen telkens opnieuw en met aandrang, dat Zij mét óns en vóór ons bidt bij dien Zoon, op dat ook wij nu en in het uur van onzen dood vol van genade en met God mogen zijn. Mogen wij niet vast vertrouwen, dat Zij wer kelijk voor ons zal spreken en Gods genade ver krijgen zal? Maar nog meer. Aan de hand van die Moeder beschouwen Wij onderwijl de groote geheimen van ons geloof, zooals Zij die van nabij heeft gezien en in haar geest heeft overwogen. Met wat blij vertrouwen worden wij vervuld als wij in de blijde geheimen overdenken, hoe de Zoon Gods tot ons is gekomen en als kind en als jongeling onder ons heeft willen leven. En zie: Hij is nog bij ons. In het H. Sacrament waarvoor wij knielen is Hij bij óns met dezelfde gevoelens, waarmede Hij was met Maria en Jo seph. Wat zijn wij sterk: God met ons! De droeve geheimen, die ons het lijden en Onder leiding van den heer ir. P. A. den Engelse uit Heemstede, directeur van de Rijks- Landbouwwinterschool te Hoofddorp, zijn ir. den Haarlemmermeerpolder interessante proeven genomen, ten einde de kwantiteit en kwaliteit der suikerbieten waaraan thans groote be hoefte is te verbeteren. Deze proeven werden genomen op een peiceei gelegen aan den Bennebroekerweg te Hoofd dorp, waar zware zavel de grondsoort is en waar karwij de voorvrucht was. De suikerbieten werden gezaaid in vijftien veldjes van 12bij 8 meter. Gezaaid werd op l April een week later had de bemesting plaats op de volgende wijze: Vijf geheel ver spreid liggende veldjes ontvingen naar 800 K.G A.S.F. korrels 1-10-18 per H.A. Vijf andere 640 K.G. kalkammonsalpeter, 400 K.G. super fosfaat 20 en 350 K.G. kali 40. De andere vijf veldjes hier tusschen in ontvingen alleen naai 640 K.G. kalkammonsalpeter. Bovendien had het perceel een groenbemesting ontvangen van een flink gewas wikken. Stand: Door guur weer was de opkomst on regelmatig. Gedurende de groeiperiode trad eenige vergeling op over het geheele veld. Geen verschil bij de drie soorten. Aanvankelijk was de stand zoodanig, dat men het proefveld meende te moeten opgeven. Later bleek de stand te verbeteren. Opbrengst: De eerste veldjes brachten een netto-opbrengst van gemiddeld 511.35 K.G, de tweede gaven gemiddeld 509,33 en de laatste 524.47 Een der veldjes was sterk afwijkend bij de eerste groep n.l. 463.3. Terwijl het gemiddelde gehalte der suikerbieten van de vier veldjes ld.l was, liep het gehalte van dat eene veld uiteen, 13.4. Van het vijfde veldje is dus een minders op brengst van 60 K.G. en een kleiner genalte van 1.7. De gemiddelde opbrengst van groep B is 509.38, het gem. gehalte slechts 14.2 en de ge middelde suikeropbrengst 70.44 K.G.; bij greep C is de opbrengst 524.17, gehalte 14.2 en de suiker- opbrengst 74.58. Conclusie. Met verschil tusschen de B- en C-serie, aldus ir. G. J. Lienesch, rijkslandbotlw- consulent te Schagen, bedraagt 2.14 K.G. suiker per are, d. w. z. dat de veldjes zonder super en kali meer opbrachten. De fosforzuur- en kali bemesting had in dat jaar en op dat veld met voordeel kunnen worden wegeglaten. Het verschil tusschen de A- en B-serie (het vijfde veldje uitgeschakeld) is 6.5 K.G. suiker per are, voldoende aanwijzing dat de A S.F.- korrels meer hebben opgebracht dan de enkel voudige meststoffen. Zeer sprekend is de gunstige invloed van de A.S.F.-korrels op het suikergehalte. Zoowel in de B- als in de C-serie is het suikergehalte ge middeld 14.2, in de A-serie 15.1. Rekent men de suiker k f 7 per 100 K.G., dan hebben de A.S.F.-korrels per H.A. berekend 45.50 meer suiker opgebracht dan de enkel voudige meststoffen, terwijl de meerdere bemes- tingskosten 34.11 bedroegen. Het verschil tusschen A- en C-serie is 4.4 K.G. suiker. Dit verschil is niet voldoende om de meerdere bemestingskosten van de A.S.F.-korrels, die 57 bedroegen, te betalen. De C-serie, enkel 640 K.G. kalkammonsal peter per H.A. is tenslotte het voordee;igst geweest. sterven van Jezus doen zien, zooals Maria dat zag en mede gevoelde en mede heeft gedragen, zullen in ons verwekken een heilige vrees voor Gods rechtvaardigheid, een diepe haat tegen de zonde, maar bovenal een vurige offervaardige liefde voor Hem die voor ons zooveel leed en Die ons heeft geleerd, dat wij niet bang moe ten zijn voor het bruis, want dat Hij ons helpt en dat juist het kruis de weg is naar de eeuwige glorie Welk een rust zal er neerdalen in onze ziel, wanneer wij dit overdenken m tegenwoordigheid van dienzelfden Jezus, die in Zijn aanbiddelijk Sacrament de gedachtenis aan Zijn lijden en sterven onder onze oogen vernieuwt! Als kinderen Gods zullen wij niet vreezen op den weg waarop Hij ons voorgaat en steunt. De glorievolle geheimen spreken ons luide van de allesoverwinnende almacht en wijsheid van God, die, alle menschenwerk ten spijt, leeft en regeert. En niet enkel in den hemel. Maar doot den H. Geest bewaart en bestuurt Hij Zijn Kerk en alle geloovigen en voert ze door de branding van het leven naar den hemel ons Vader huis waar Maria en alle heiligen Gods zijn opgenomen, en waaruit Gods zegen voortdurenc op de aarde nederstroomt. En die God van he mel en aarde, de overwinnaar van lijden en dood, is bij ons! Daarom, beminde geloovigen, laat niemand van ontbreken. Zorgt er voor, dat iederen dag althans een of meer leden van uw gezin bij het gezamenlijk gebed in de kerk aanwezig zijn. Maar bidt ook thuis met elkander uw Rozen hoedje, doet dat gezamenlijk eiken dag. Ieder, die bidt, doet den hemel een heilig geweld aan én brengt zegen over zich zelf en over de we reld. Wie het verzuimt zonder reden, is oorzaak dat een groot goed, voor hem zelf en voor an deren, verloren gaat. Verzuimt dan niet, wat ge in uw vermogen hebt om te doen. Niet minder sporen wij U aan, om ook des morgens de H. Mis bij te wonen en zooveel mogelijk de H. Communie te ontvangen. Is dat niet mogelijk, laat dan ook hier tenminste een of meer leden uw gezin vertegenwoordigen. Wij zullen het toejuichen wanneer in een parochie deze hartewensch in vervulling gaat en alle ge zinnen iederen morgen vertegenwoordigd zijn. Ook is het Ons verlangen, dat, waar het eenigszins mogelijk is, de Kerken iederen dag althans eenige uren in den namiddag zullen geopend zijn, en dat de geloovigen vooral die 's morgens of 's avonds verhinderd zijn, hun stille bede komen brengen bij het H. Sacra ment. Laat ook de kinderen hartelijk bidden, O. L. Heer hoort hen gaarne. En het gaat om hun toekomst. Bij het gebed voegen wij de versterving. Hoe veel gelegenheid wtordt ons daarvoor geboden. Welk een prachtige versterving is het reeds, wanneer wij zonder morren de moeilijkheden dragen en de offers brengen welke ons worden opgelegd. Dat geldt voor hen, die als militairen zijn opgeroepen om in 's Lands dienst de eerste lasten te dragen, die voor de veiligheid van ons volk noodig zijn. Maar ook voor hen, die in hun burgerlijk bestaan zoo zwaar door de nieu we nooden worden getroffen. Mogen zij allen als echte Christenen hun kruis dragen ter liefde Gods. En wie den echten geest van boetvaardigheid bezit, zal zelfs nog vrijwillige versterving hierbij voegen en vooral in deze dagen zich toeleggen op de werken van waarachtige naastenliefde. Daaraan heeft de wereld het meeste behoefte van alles. Moge iedere dag van de Octobermaand een levend getuigenis worden voor God en voor de menschen, hoe gij, mijn beminde geloovigen, door Uw gebed en Uw boete den hemel een heilig geweld aandoet en moge op Uw gebed dat gedragen Wordt door de voorspraak van de Allerheiligste Moeder Gods, van den H. Joseph en van alle Heiligen de zegen Gods in de ruim ste mate nederdalen over U en over ons volk en over geheel de wereld. Gegeven te Haarlem, 21 September 1939. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem Op last van Z. H. Excellentie H. W. AGTEROF Secretaris. Vanmorgen is op den Zijlsingel een ongeluk gebeurd, dat aan den zeventigjarigen wielrij der Van R., uit Heemstede, het leven heeft ge kost- De wielrijder maakte onverwachts een zwen king naar links, waardoor hij werd aangereden door een personenauto, bestuurd door een inwo ner van Hillegom. De wielrijder viel en kreeg een schedelbasisbreuk. Hij werd naar het St. Elisabethgasthuis ver voerd, waar hif eenigen tijd later is overleden. Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; Veehouders, 7.30 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Haarl. Speeltuinen, 8 uur. Rembrandt: „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cmema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Ben soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Gebouw St. Bavo: Afd. Graf. Bond, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bur., 8 uur; Bouw- vakbond, 8 uur; Best. Postpersoneel, 8 uur; Best. Kleermakers, 3 uur; Best. Bakkers, 6.30; Kell- ners, 12.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt. R. K. Kruideniers, 8.15 uur; Aquariumver. „De Natuur", 8.15 uur. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn". „Ben soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Maandag 2 October, 8.15 uur (voor de Nieu we Haari. Kunstkring) Het Nederlandsch Too- neel: „Mijn Verloofde Vader". Donderdag 5 October, 8.15 uur Het Ruys - ensemble: „Schoppen-Aas". Vrijdag 6 October. 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad". Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij seels en van Hees, L. Veerstraat 14; Fraus Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Bin nenweg 206—208; EIswout-Apotheek. Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. Geboren: 29 Sept.: W. G. de Weerd—Wan- sink, z. M. KneppersKrolak, d. 30 Sept.: A. C. M. ReiberZonneveld, d. T. E Bakker— Saman, d. D. Ch. RozaHarskamp, d. L. G. Heiermanvan Huissteden, z. 1 Oct.: J. S. de Nieuwe—Prinsen, 6. M. HirsVerha gen, d. H. SmitVan der Veen, d. 2 Oct.: J. H. KuiterVisser, d. Overleden: 29 Sept.; J. G. Koelma, 24 jaar, Wagenweg 30 Sept.; A. M. van Berkel—Smit, 47 jaar, Kamperlaan A. J. van Sabben, 28 j., Bantamstraat 1 Oct.: I. L. van Ees, 69 jaar, Bilderdijkstraat J. van der Meulen, 78 jaar, Schoterboschstraat. Ged. Staten hebben besloten: het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den provincialen weg van Heemstede over Alsmeer naar Uithoorn, tusschen de Dorpstraat te Uit hoorn en de grens tusschen deze Provincie en de Provincie Utrecht in laatstgenoemde ge noemde gemeente, gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met rijwielen. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R.K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en Broers in het St. Eli- sabethsgebouw, Jansstraat 49. 8.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. 9.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG 9 uur v.m. vergadering Arm bestuur van de parochie „St. Bavo", Haarlem- Noord in de pastorie. t 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Re- classeeringsvereeniging in het bureau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried" afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.15 uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.RJC. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings- vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R.K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor meisjes. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Tooneelavond „Geloof en Weten schap" in den Stadsschouwburg. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief'. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Ziwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereemgin- gen bij het uitschrijven van vergadering ver zocht vooraf overleg t« plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5