MOSCOWITICA HET WEER BLIJFT ONBESTENDIG Keizer Wilhelm en de democratie FINANCIEN CD Afzijdigheid is geen neutraliteit Wij luisteren naar... NIEUWESERIE1939-'40 Localiseering van den oorlog voordeelig voor Italië Dagfilm MAANDAG 2 OCTOBER 1939 Twee militairen met messen bewerkt Opkomst lichting 1940 Cavaleristen der lichting 1924 naar huis Jongeman dood gestoken Moeder doodde haar pasgeboren kindje Vordering van suiker in entrepot DUITSCHE VLUCHTELINGEN IN INDIË Indische pensioenvoorschotten Dinsdag 3 October 481STE STAATSLOTERIJ Dame bij auto-ongeluk gedood DE HAAGSCHE JUWEELEN DIEFSTALLEN Het feit, dat de gecollecti veerde Russische mensch buitengewoon gevoelig op elke nieuwe verslechtering van zijn toestand in den volks humor reageert, dat hij ontelbare anecdoten in omloop brengt en bij alle ellende nog iets aar digs, iets geestigs weet te ontdekken, zou men als teeken kunnen beschouwen, dat zijn ziel nog niet geheel is gebroken en dat hij beschikt over onverwoestbaren humor. Kijkt men echter scherper, dan ontdekt men den ouden Rus- sischen moejik, die jalle slagen des onheils met doffe gelatenheid opneemt. Het merk waardigste is, dat de alles verbiedende Sovjet- regeering de politieke anecdote nooit heeft verboden, ook al is zij dikwijls bedenkelijk voor het aanzien van -het regiem. Een noodige vei ligheidsklep? De Russen hebben zich, door het inlijven van half Polen, weer nauwer' met het Westen verbonden. Wij zullen méér dan voor heen van de sovjets hooren. Hun wezen moge hier begrijpelijker worden uit een paar anec doten, welke uit sovjet-bladen zijn overgeno men. De ongedierteplaag is in Rusland als het ware tot een probleem geworden. Een land- goedbezitter (zijn die er nog? wellicht een roode landgoedbezitter?) klaagt tegenover een vriend: „Wat zal ik doen? De luizen verslinden me!" „Heel eenvoudig!" zegt deze. „Schrijf een briefje: hier worden nog nieuwe leden in het collectieve bedrijf opgenomen en je zult zien: alles gaat in panischen schrik aan den haal." In een ontspanningspark is een zoogenaamd „dood uur" ingevoerd, dat gewijd moet zijn aan de „absolute rust". Op een bank echter maakt een „absolute ruster" allerlei ongedurige en onrustige bewegingen, kijkt telkens rond en krabt. „Rustig zijn!" beveelt een collectief wachter. „Ik kan niet, ik mis de luizen." In de Krasnaja Gazeta van Leningrad stond onlangs een geschiedenis, die een schel licht werpt op den deplorabelen toestand der sovjet- producten. „Om 10 uur kocht ik schoenen in de ledertrust, om 12 uur timmerde ik de hak ken er opnieuw aan, om 2 uur lieten de zolen onbarmhartig los van het bovenleer, om 3 uur zafen er twee spijkers in mijn hiel, om 5 uur liep ik met mijn bloote voeten in 't slijk, totdat ik om 7 uur begreep, dat de producten van de ledertrust maar berekend zijn voor één dag." Een hoofdstuk op zichzelf vormen de sovjet censoren. Op een tentoonstelling staan twee dezer machtigen voor een volkomen leeg doek: „Tegen dit werk is toch zoo goed als niets in te brengen, de kunstenaar heeft het gegeven Uitermate voorzichtig aangepakt." Het woningvraagstuk is nog altijd een der „questions brülantes" der Sovjets: De groot vader zit aan de wieg van zijn kleinzoon en prevelt tegen den nog niet begrijpenden sovjet burger; „Hier, mijn jongen, heb je een ac tueel cadeautje, een lidmaatschapskaart van het Moskousche stadsbestuur voor woningzoe kenden. Als jij 't misschien ok niet mag be leven, dat je een woning krijgt, laat de kaart dan aan je zoon na, opdat-ie in de mannelijke lyn blijft." In een stad van den Kaukasus wordt een der schier dagelijksche sovjetfeesten gehouden. Een leider der Groesiers (Groesiers vormen een Kaukasischen volksstam) kon zich niet weer houden in een feesttoast met een duidelijken wenk in de richting van een Moskouschen com missaris te zeggen: „Wij, bewoners van den Kaukasus, zijn het groote Rusland tot dank verplicht. Want het heeft Bakoe in ons bezit gelaten, maar de petroleum ons ontnomen, de velden hooren van ons, ofschoon het graan overgaat in het bezit van Rusland, de wijnber gen hooren van ons, maar de wijn hoort van Rusland." De commissaris had gevoel voor humor en antwoordde: „Ook Wij zijn tot dank verplicht, omdat het centrale comité van ons is, maar de commissaris van jullie, de zware in dustrie is van ons, n^aar de commissaris is van jullie en de partij is van ons, maar haar leider Stalin is van jullie." Toen de „Kaukasische mode" in de leidende sovjet-posities voortdurend toenam, werd in Moskou verteld: „Eindelijk heeft Stalin zich op Tsaar Paul I gewroken, hij heeft Rusland bij Groesië ingelijfd." De bevolking, die nog steeds queue moet ma ken om brood, boter, haring enzoovoorts mach tig te worden, kreeg en krijgt levensmiddelen bons. Een tijd lang was er enorm gebrek aan papier. De autoriteiten gingen er toen toe over den menschen op den rug van hun hand een stempel te geven, welke als bewijs moest die nen voor recht op levensmiddelen. De sovjet- caricaturist Elissejef teekende toen een plaat, waarop een meisje voorkwam, dat in felle ver ontwaardiging verkeerde, en naast haar heur onthutste aanbidder: „Wat een ezel!" staat er onder, „om zoo lomp mijn hand te kussen, dat mijn heele boterstempel naar de maan is!" In Moskousche restaurants is men tot den maatregel gedwongen, messen, vorken en lepels aan kettingen vast te leggen, omdat men mach teloos stond tegenover den massadiefstal van deze artikelen. Dezelfde teekenaar Elissejef heeft ook in dit verbamd een voorval in de caricatuur vastgehouden. Een man verlaat een restaurant en sleept een heeie tafel achter zich aan: „Wat een pech, ik wou alleen maar eer lijk een lepel gappen." En tenslotte de bureaucratie: Een stations chef kreeg een invulbiljet met 2697 vragen, die onverwijld beantwoord moesten worden. De stationschef liet alles ln den steek, om zijn plicht te vervullen. Deze plichtsvervulling eischte heel den nacht. Het biljet ging over allerlei dingen en inrichtingen, welke het station niet bezat en waarvan de chef geen notie had. Maar het bevel der directie was duidelijk, hij moest ant woorden en alle vragen beantwoorden. Den hee- len nacht kraste de pen van den ongelukkige en schreef 2697 maal „neen" neer. OP IEDER OOGENBLIK VAN den dag brengen de in ternationale kortegolf-stations nieuws! Onderstaande tabel geeft hiervan een indruk. De nieuwe Philips toestellen mun ten uit door voortreffelijke kor- tegolf-ontvangst. De toestellen 680 A, 735 A en 855 X bezit ten een kerstboomschaal, wel ke 't afstemmen en terugvinden van kortegolf-stations ten zeer ste vergemakkelijkt. De band spreiding van het toestel 895 X maakt het afstemmen op kor- tegolf-zenders even eenvoudig als het instellen op midden- en lange golf. Vraag Uw hande laar om U de eenvoudige be diening van de Philips toestel len uiteen te zetten. AMERIKA 13.20 14.20 14.45 17.20 17.35 18.20 18.50 22.15 23.10 00.05 03.50 DUITSCHLAND 19.05 20.20 22.20 00.05 00.20 ENGELAND 7.50 14.35 17.20 19.20 22.50 01.50 05.00 FRANKRIJK 12.20 16.35 18.00 20.20 22.50 01.20 03.35 04.20 ITALIË 10.30 10.45 11.20 16.20 19.00 19.20 20.00 00.20 01.50 De tijden zijn opgegeven in A'damschen zomertijd PHILIPS IN PR IJ ZEN VANAF f 92.50 (Van onzen Haagschen redacteur) Wij vernemen, dat de legerautoriteiten dezer dagen op het departement van De fensie hebben beraadslaagd over de vraag, wat er zal moeten geschieden met de nieuwe dienstplichtigen van de komen de maanden en wat inzake het naar huis zenden van de oudste lichting, die thans onder de wapenen is. Men heeft besloten de lichting 1940 in den loop van deze maand, doch reeds he den eenige onderdeelen, als intendance en geneeskundige afdeelingen, op te roepen. Het naar huis zenden van de lichting 1924 zal vermoedelijk worden uitgesteld tot het volgende voorjaar, met uitzondering van de cavalerie, die reeds deze week in het genot van groot verlof zal worden gesteld. Zaterdagavond heeft zich te Vrijhoeve Capelle een steekpartij voorgedaan, waarbij een 23- jarige jongeman het leven heeft gelaten. Na afloop van den voetbalwedstrijd Sparta N.E.O. ging een opgewonden Spartaspeler den 23-jarigen C. Snijders van „Neo" met een mes te lijf en diende hem eenige steken in de borstkas toe. Onmiddellijk zeeg het slachtoffer ineen en overleed enkele oogenblikken later. De dader is kort na zijn daad door de politie in zijn woning gearresteerd. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat ing. C. C. C. van Stolk te 's-Gra- venhage, directeur van de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale, door hem daartoe gemachtigd, op Zaterdag 30 September j.l. met toepassing van de algemeene vorderingswet 1939 is overge gaan tot 't vorderen van alle zich hier te lande in entrepot bevindende suiker met last tot on middellijke ter beschikkingstelling. Aan de eigenaren en zakelijk gerechtigden wordt medegedeeld, dat zij zich terstond tot den genoemden ing. C. C. C. van Stolk te 's-Gravenhage, Bezuidenhout 15,- dienen te wenden, teneinde de in eigendom gevorderde goederen ter beschikking te stellen van de re geering door overdracht van de ceelen tegen ontvangstbewijs. Eventueel nog nader gewenschte inlichtingen worden verstrekt door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale. Op de 19 Duitsche schepen, die momenteel in de Nederlandsch-Indische havens aanwezig zijn, bevinden zich niet minder dan 1100 kop pen aan bemanning. Hieronder zijn 702 Duit- schers, die in onderhoud van de betrokken reederijen op de schepen blijven. Voorts bevonden zich aan boord van deze schepen in totaal 61 passagiers. De meesten hiervan zijn doorgezonden naar Australië en enkele andere bestemmingen, zoodat nog 17 Duitsche passagiers zijn overgebleven. Intusschen zijn met andere scheepsgelegen heden nog 101 Duitsche vluchtelingen in Ne- derlandsch-Indië aangekomen, waaronder amb tenaren van de consulaten te Colombo en Singapore. De uitbetaling der voorschotten op Indische pensioenen (B en G folio's) door de Gemeente Perisioenbank te Rotterdam, Groote Kerkplein 38, zal geschieden op de navolgende data: voor de letters A tot J op Woensdag 18, K tot R op Donderdag 19 en S tot Z op Vrijdag 26 October. (Van onzen Romeinschen correspondent) „Se e quando io apparirö al balcone Wij blijven hier dus veranderlijk weer hou den, totdat Mussolini op het balkon zal ver schijnen. Tot zoolang zal de houding van Italië het object blijven van veronderstellingen en gissingen. Wjj lezen de kranten en vinden op drie kolom kopij één zin, die voor Engeland en Frankrijk niet ongunstig lijkt. Dan vragen wij ons af, of Italië soms zwenkt. En overal woekeren de geruchten. Er is een of andere di plomaat in Rome gearriveerd of uit Rome ver trokken. Eindelijk heeft iemand ontdekt, wat er te Salzburg tusschen Hitier en Ciano bespro ken is. Gisteren heeft de koning incog nito een bezoek bij den Paus gebracht en vandaag moet Mussolini met de vuist op tafel hebben geslagen. Italië zwenkt, men zal het zien gebeuren. Maar dan zijn er weer nieuwe lichtingen opgeroepen en die van die lichtingen deel uitmaken, zijn geneigd het somberste te veronderstellen. „Wij kunnen er niet buiten blijven," zeggen zij. „Goed, maar aan welken kant komen wij er dan in?" „Natuurlijk aan den kant van Duitschland." Het balkon van het Palazzo Venezia blijft leeg. Hoe lang nog. „Se e quando io apparirö al balcone," indien en wanneerMen moet er dus rekening mee houden dat het altijd leeg zal blijven, altijd, dat wil zeggen al den tijd, dat het oorlog zal zijn. En dat moet men misschien maar wen- schen, want als het balkon niet meer leeg zal zijn, als Mussolini er zal staan, dan zijn er historische beslissingen genomen. Is een his torische beslissing altijd een goede, een gun stige beslissing? Er zijn in de historie heel wat fatale beslissingen genomen. Zoolang het balkon leeg blijftkan de journalist, wiens werk uit spreken bestaat en die dus met het Italiaansche parool „werken en zwijgen" leelyk in zijn maag zit, blunders van jewelste begaan. Maar dat risico heeft hij gemeen met de politici en de generaals en dat kan hem troosten. En al heeft hij het balkon van het Palazzo Venezia ook niet onder de voeten, zoo hangt hij toch ook weer niet aan de balustrade van dat balkon met zijn voeten in de lucht. Er zijn enkele dingen, die hij met zekerheid weet en waarop hij dus kan steunen. Zoo weet hij met zekerheid, dat Italië voor- loopig geen enkel initiatief tot militaire ope raties neemt, integendeel iedere mogelijke vredesactie onderneemt of ondersteunt. Hij weet dit uit verklaringen en verzekeringen, maar zijn zekerheid ontleent hjj aan feiten, die hij met eigen oogen kon en kan waarne men. Zoo het feit, dat Italië de schuilplaatsen tegen bombardementen, die het inderhaast had gebouwd, met nog grootere haast afbrak. Zoo het feit, dat de Italiaansche kranten, in tegen stelling met de eerste oorlogsweek, thans met geen woord meer reppen over de wenschelijk- heid, dat de vrouwen en kinderen de steden ontruimen. Zoo het feit, dat de verduisterings maatregelen voor onbepaalden tijd werden op geschort. Zoo het feit, dat de affiches, welke de burgerbevolking aanspoorden tot het koopen van gasmaskers, over-plakt werden. Zoo het feit, dat er in Italië onverdroten gearbeid wordt aan werken des vredes: een wereldtentoonstel ling, nieuwe stadskwartieren, ontginningen. Zoo het feit, dat Italië zijn treiner.verkeer met het buitenland en zijn overzeesch verkeer weer zoo veel mogelijk genormaliseerd heeft. Zoo het feit, dat het zijn grenstroepen in Albanië terug gebracht heeft op vredesbasis. Zoo het feit, dat de Italiaansche diplomatie, met al de lenigheid en geslepenheid, haar eigen, de Balkanlanden tot een neutraal blok aaneen tracht te smeden Daartegenover: Nog altijd mogen er geen particuliere auto's rijden. Wij hebben twee vleeschlooze dagen in de week en kunnen in de restaurants maar één visch- of vleeschschotel krijgen. Gas wordt er slechts zeven uren per dag verstrekt. Er wordt aangekondigd, dat de komende winter maar twee maanden zal duren, d.w.z. dat wy maar twee maanden zullen mo gen stoken. De koffie blijft een onvervulde droom. Zware straffen bedreigen den ham steraar. Er worden nog lichtingen opgeroepen. Maar dit alles past volkomen in het kader van de voorzorg, welke door het onzekere, ver- HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 "".amofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KBO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek)2.00 Vrouwenuur. 3.00 „Cavallerla Rusticana", opera (gr. pl.), 4.10 KRO-Kamerorkest en solisten, 4.55 Gramofoonmuziek, 5.00 KRO-Melodisten en so list, (5.456.05 Felicitatiebezoek)6.35 Sport- praatje, 7.00 Berichten, 7.15 Friesche causerie: „Giet Fryslan by de helling del?", 7.35 Gra mofoonmuziek. 7.40 Reportage, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-or- kest en solisten, (9.009.20 Gramofoonmuziek), 10.05 Gramofoonmuziek, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Bertus van Dinteren en zijn orkest, 11.00 KRO-Boys en solist. In de pauze: Gramofoon muziek, 11.50—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Ultzending 8.00 Eventueel: Berichten ANP Hierna: Gra mofoonmuziek. 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.), 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.), 10.35 Ensemble Rentmeester, 11.35 Ensemble Rent meester, 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Eventueel: Berichten ANP), 1.00 De Roman cers en soliste, 2.00 Omroeporkest, 2.35 Decla matie, 3.00 Verkorte opera „La belle Hélène" (opn.). 4.00 Pianovoordracht, 4.30 Kinderkoor zang. 5.30 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 7.05 Zangklasse van de Vereeniging „Zanglust" met pianobegeleiding, 7.30 Cellovoordracht met nianobegeleidmg. 8.00 Ber. ANP. Eventueel Vraag en antwoord, 8.30 AVRO-Amusementsor kest m. m. v. solisten, 9.45 Gramofoonmuziek (verzoekprogramma), 10.30 AVRO-Dansorkest, 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 De Twi light Serenaders (gr. pl.) KEULEN, 456 M. 6.20 Gramofoonmuziek, 7.30 Concert, 8.20 Omroepkleinorkest, 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Kamermuziek, 11.30 Populair programma, 12.20 Gavarieerd concert, 2.35 Populair concert, 3.30 Omroepkoor en -orkest, 5.30 Gramofoon muziek. 6.00 Vioolvoordracht, 6.20 Concerten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Omroeporkest, 12.50 Gramofoonmu ziek, 1.30 Omroeporkest, 1.502.20, 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek, 8.20 Ontspanningsprogram ma voor soldaten, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.20 Het Omroepsymphon'»-nri?est, 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. <«4 Ai. 12.35 Gramofoonmuziek, 12.50 Radio-orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Harp en cello, 7.10 Gramofoonmuziek, 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 Het Radio-orkest en het Brusselsch cellokwartet, 9.35 Het Radio-orkest, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Het Omroeporkest, 9.50 Fragmenten uit de opera „La forza del Destino" (gr.pl.), 10.40 Omroepkleinorkest. Hierna tot 1.2Ö Nachtcon cert. anderlyke weer gevergd wordt. Het kan geen oogenblik de overtuiging aan het wankelen brengen, dat Italië inderdaad niets liever wil dan vrede, althans by den huidigen stand van zaken. Bij den huidigen stand van zaken, d.w.z. „Polonia liquidata", Polen geliquideerd zijnde. Hier mogen wy een oogenblik bij stil staan. „Polonia liquidata". wanneer Polen geliquideerd is, dan is de positie van Italië op den Balkan nog hachelijker geworden dan zij met de aan sluiting van Oostenryk en Sudetenland en het einde van Tsjecho-Slowakye reeds werd. Wan neer Polen werkelijk geliquideerd zou zijn, zou Italië, behalve Duitschland, Rusland tot concur rent hebben gekregen. Italië nochtans is bereid zich bij de Duitsch—Russische liquidatie van Polen neer te leggen, sterker: het gebruikt al zijn overredingskracht om ook Engeland en Frankrijk daartoe bereid te krijgen. Dt? vrede, dien het thans propageert, zou voor Italië tot consequentie hebben, dat het nog meer dan vroeger, ja, bijna uitsluitend op de Mid- dellandsche Zee en Afrika aangewezen was. De vrede, dien het thans propageert, dwingt het nog sterker dan vroeger, den nadruk te leggen op zijn natuurlyke aspiraties, waarmede het tegenover Frankryk staat. De vrede, dien het thans propageert, houdt derhalve, wanneer Frankrijk althans by het „jamais" blijft, dat het meer dan eens aan de Italiaansche natuurlyke aspiraties ten antwoord heeft gegeven, de kiem van 'n nieuwen oorlog in. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat, wan neer Frankrijk en Engeland thans tot vrede te bewegen zouden zijn, het eerstgenoemde land dat „jamais" zou herroepen. Die vrede zou voor Frankrijk en Engeland zonder meer al oneer vol genoeg zyn, zoo oneervol, dat men het wel uitgesloten mag achten, dat Frankrijk en Enge land dien vrede zullen willen sluiten. En zou hij niet enkel maar een wapenstilstand moeten genoemd worden, dan zou hu nog oneervoller moeten zijn. De Italiaansche regeering, die steeds getoond heeft een open oog te hebben voor de realiteit, beseft dan ook ongetwyfeld, dat haar vredes actie weinig kans maakt. Maar ook zonder te slagen kan die vredesactie haar nut hebben, zy kan de Italiaansche diplomatie diensten bewijzen bii de door deze ondernomen en te ondernemen pogingen, om het conflict te loca- liseeren en Italië tegenover het gelocaliseerde conflict een vryblijvende positie te verzekeren. Dit is vers twee. Wanneer het geen vrede kan bewerkstelligen, dan hoopt Italië toch minstens afzydig te kun nen blyven. Let wel; afzijdig en niet neutraal. De Italiaansche neutraliteit zou in strijd zijn met de Italiaansch-Duitsche militaire alliantie. De geruchten, die beweren of suggereeren, dat Italië die alliantie zal verbreken om desnoods zelfs aan de zyde van Frankryk en Engeland te stryden, zyn uit de lucht gegrepen of althans uit historie, die ons te recent lijkt om reeds voor herhaling in aanmerking te komen, zy schynen ons geen rekening te houden eerstens met de fascistische mentaliteit, tweedens met de logica der feiten. Vijandschap met Duitsch land zou voor Italië op het oogenblik vijand schap zijn met een zeer machtigen buur. Ver breking van de militaire alliantie op dit oogen blik beteekent prijsgave van de aspolitiek in een stadium, waarin Italië bij die politiek niets meer verliezen kan, want alles, wat het daar- by kon verliezen, reeds verloren heeft, maar nog veel, zoo niet alles, by die politiek moet winnen. Zóó veel, als opweegt tegen de ver liezen, hetgeen te veel is om door Frankrijk als prijs voor een Italiaansche politieke zwenking overwogen te kunnen worden. Ja, én wanneer men dan tenminste zou kunnen zeggen, dat Duitschland onvermijdelijk de verliezer en over wonnene zal zynNog eens: Ook met de fascistische mentaliteit schynt ons een politieke zwenking van Italië naar Frankrijk en Engeland toe onvereenigbaar. Maar een totaal andere zaak is de Italiaan sche afzydigheid. Daarmede doet Italië aan geen van zyn accoorden en pacten te kort, ter wijl het geheel in overeenstemming is met de eigen belangen. Wanneer de oorlog gelocaliseerd blyft tusschen Duitschland eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzyds, kan Italië eerstens zijn handelsbetrekkingen verbeteren en uitbrei den, terwijl het tweedens iederen dag, dat de oorlog langer duurt, de kans, dat zyn natuur lyke aspiraties bevredigd zullen worden, grooter ziet worden, in zooverre het als afzijdigen staat tegenover het oorlogvoerende Frankrijk uiter aard iederen dag sterker wordt. De positie, welke Italië by een gelocaliseer- den oorlog in zou kunnen nemen, zou zoo voor deelig kunnen zyn, dat men zich af kan vra gen, waarom Italië zich eigenlijk zooveel moei te geeft voor een oogenblikkelyken vrede. Men vergete echter niet, hetgeen wy reeds boven schreven, n.l. dat Italië met zyn actie voor den vrede tegelijk arbeidt voor een voordeelige po sitie, in geval het oorlog blijft, en verder, dat de uitslag van de pogingen, aie Italië die voor deelige positie moeten verzekeren, zeer twijfel achtig is. Het risico, dat Italië tenslotte toch in den oorlog mee zal moeten gaan, is groot. Mussolini zei niet voor niets, dat er zeer veel navigatiekunst van hem gevergd wordt. Dat dit het geval is, kan overigens als een aanwijzing er voor beschouwd worden, dat Mussolini in derdaad de gesloten pacten en overeenkomsten gestand wil doen. Maar hij voelt ook niets voor den oorlog.... Steunen wij nu nog altyd op de feiten? La ten wy eerlyk zyn: wy steunen inderdaad op feiten, doch het zyn wellicht lang niet alle feiten. Hoevele andere, even of meer belang rijke feiten kennen wy niet? Verschillende malen werd in de Faliaanscne pers geschreven, dat de Italiaansche regeering zich boven en vóór alles liet leiden door het Italiaansche be lang. Wij kunnen niet pretendeeren, dat wij dat belang overzien. De Italiaansche regee- ringskringen zyn den laatsten tyd zoo geslo ten, dat het zeer wel mogelyk is, dat wij dat belang maar zeer ten deele zien. Deze beschou wing moet daarom eindigen met een testimo nium paupertatis. Zij kan zich op meer dan één punt vergissen. Maar is vergissen ooit zoo menschelyk geweest als in dezen verwarden tyd? De mensch gaat voorbij, de krant ook en nog sneller. Zoo gaan ook de vergissingen voorbij. In den zomer van het jaar 1917 had de Rijks dag, naar besluit van de meerderheidspartijen, de zoogenaamde vredesresolutie aangenomen. In die dagen was het politieke einde van von Bethmann Hollwag als Rykskanselier geval len. De Kroonprins was van het front naar Berlijn gekomen, om informaties in te winnen over den politieken toestand. In den Rijksdag ging toen het gerucht, dat ook de Keizer, evenals de kroonprins had gedaan, de politie ke leiders zou ontvangen, wat Zyne Majesteit in zyn lange regeering nog nooit over zyn hart had kunnen verkrygen. Hij verafschuwde der> Ryksdag en had in het Ryksdagsgebouw, na dat hij het in de eerste jaren van zyn bewind persoonlijk had ingewyd, nooit meer een voet gezet. De troonrede, die hij alleen hield bij het samenkomen van een nieuw gekozen Rijksdag, sprak hij dan uit in de historische „witte zaal" van het Koninklijk slot in den Lustgarten. Ter gelegenheid van het aanvaarden van de Rijksdagresolutie door de meerderheid der afgevaardigden zou de Keizer op hun uitdruk- kelijken wensch de partyleiders ontvangen. Maar alvorens dit te doen, benoemde hy, zon der iemand van het parlement te raadplegen, den nieuwen kanselier, een tot dan toe vrij on bekenden heer Dr. Michaelis, die precies 100 dagen het bewind zou voeren, om dan weer te verdwijnen in zijn vroegere onbekendheid. Dit was de laatste kanseliersbenoeming, welke op deze wijze in het Duitsche Rijk geschiedde. De partijleiders werden ontboden in het ministe rie van Binnenlandsche Zaken. Daar werden zij netjes op een rijtje geplaatst en door den kanselier Michaelis en door den vice-kanselier Helfferich aan den Keizer voorgesteld, die tot ieder een paar woorden richtte. Tot den lateren Ryksdagpresident en Rijkskanselier dr. Fehren- bach, een ouden Centrumveteraan, die daags te voren (19 Juli 1917) in den Rijksdag de vredesresolutie had gemotiveerd en verdediga. zeide de Keizer: „Ik en mijn vrouw hebben als oude menschen, die zes zonen in het veld hebben, uw rede met groote belangstelling gelezen." Dan sprak hy over de doorbraak in het Oosten, die den dag tevoren had plaats ge had. Dat was geen „parlementsoffensief" ge weest, om den Rijksdag gunstig te stemmen. Zijn zoon Eitel Friedrich had het bevel gevoerd over de gardedivisie op een wyze, dat den Rus sen het republikeinsche stof om de ooren had gevlogen. Na de voorstelling werden in een aan grenzend vertrek eenige afgevaardigden tot een meer intiem onderhoud met den monarch toe gelaten. Eerst werd er over niet-politieke din gen gesproken. Maar na eenigen tyd vormde zich een grooten kring om den Keizer, die dan overging op de actueele politiek. Tot aller groo te verbazing veTklaarde de Keizer,, dat het zeer goed was, dat de Rijksdag opgekomen was voor een „Friede des Ausgleichs" (de vredes resolutie bevatte juist dit dubbelzinnige woord niet. „Ausgleich" beteekent namelyk: vergelijk, schikking, vereffening, compensatie). Dat woord „Ausgleich" was uitmuntend. Dat had hij daar, en daarbij wees de Keizer naar Helfferich, die hem voortdurend van sigeretten voorzag, uitgevonden. De „Ausgleich" bestond daarin, dat Duitschland van de vijanden geld, grondstoffen, katoen, ertsen en olie zou weg nemen en uit hun zakken in zyn eigen zakken zou steken. Dat was een pracht van een woord' De leden der meerderheidspartijen bemerkten tot hun schrik, dat de Keizer niet alleen niet op de hoogte was van dat, wat zij wilden, maar zy voelden zich bovendien door de Keizerlijke uit latingen gehoond en bespot. De verdere uitla tingen van den monarch waren van hetzelfde gehalte: Engeland en Amerika hadden een overeenkomst met elkaar, om na den oorlog met Japan af te rekenen. Hy wist absoluut ze ker, dat Rusland met Japan een bondgenoot schap had gesloten, om den Engelsch-Ameri- kaanschen stoot op te vangen en te pareeren. Voorts zette hy uiteen, dat de huidige oorlog wel niet met de nederlaag van Engeland zou eindigen, maar dat er bij het einde van den oorlog een schikking met Frankrijk zou worden getroffen en dat dan het heele continent on der zijn Keizerlyke leiding den oorlog tegen Engeland, dien hy den „tweeden Punischen oorlog" noemde, zou beginnen. De ontzetting onder de afgevaardigden werd hoe langer hoe grooter. Dan sprak de Keizer over de doorbraak in Galicië. Daar had zijn zoon Fritz „den Rus sen het democratische stof uit hun vesten" ge klopt. „Waar de garde optreedt, bestaat er geen democratie." Dan wendde hij zich tot den afgevaardigde Erzberger en sprak over de suc cessen der duikbooten, welke door deze ln twyfel waren getrokken: „Aan de Oost-kust van Engeland zyn niets anders dan wrakken en overblijfselen van Engelsche schepen te zien. In een paar maanden is het gedaan met Engeland. In Australiëë liggen vier millioen ton graan, maar Engeland kan ze niet halen. Myn officieren berichten, dat ze heelemaal geen vyandelijk schip meer op zee aantreffen. Erzbergen antwoordde, dat het dan heelemaal onbegrijpelijk werd. dat de admiraliteit het zin ken van 600.000 ton en méér per maand kon melden. Met een wrevelige beweging keerde de Keizer toen Erzberger ziin rug toe. Dan vestigde de monarch de aandacht er op, dat Roemenië reeds de „verdiende straf voor zijn trouweloosheid' had gekregen". Dit onderhoud tusschen den Keizer en afge vaardigden was niet alleen in de hoogste mate verongelukt, maar het was ook het begin van de ineenstorting van het keizerlyke regime. Ver- grysde afgevaardigden, die tot dan toe niets hadden willen weten van een democratisch parlementair systeem, verklaarden dien avond, dat het Keizerlyke systeem Duitschland ten verderve moest voeren. Het was het eerste ge sprek, dat de Keizer met de afgevaardigden had. Het was ook het laatste. De American Cities Pov;er and. Light Corps keert op de aandeelen Class A een kwartaal-dividend uit van 0.25 e De uitvoer van Amerilcaansche vliegtui gen in de maand Augustus bedroeg 12.136.S45 dollars, waarmede een record werd bereikt- Du Pont de Nemours heeft besloten het 41/2 cum. pref. aandeelenkapitaal van 500.000 tot 3.000.000 aandeelen uit te brei den, ter aflossing van de uitstaande deben tures. De automobiel-productie in de Vereen. Staten in de afgeloopen week wordt op 62.755 wagens geraamd, tegen 53.950 stuks in de voorafgaande week en 25.405 wagens in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De staalproductie in het Pittsburgh-dis trict wordt thans op 82 pet. der capaciteit geraamd, tegen 77.5 pet. de vorige week en in het Youngstown-district op 89 pet. te gen 80 pet. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New-York werd Zaterdag j.l. $2.033.000 goud uit Engeland ingevoerd. (Niet officieel) 5de klasse, 9de lijst Trekking van Maandag 2 October 1939 Hooge Pryzen 50.000— 12238 1 1000.— 4684 4852 400.— 1348 4608 9642 15669 16085 200.— 2007 4370 6944 7774 10936 14625 100.— 4425 4839 7742 21535 Prijzen van 70. 1016 1052 1093 1097 1219 1492 1494 1549 1665 1760 1778 1876 1917 1948 2012 2108 226r 2333 2340 2368 2925 3045 3128 3197 3205 3317 3337 3365 3373 3399 3491 3675 3844 3849 3861 3870 406i 4142 4231 4252 4314 4390 4426 4455 4474 4545 4646 4722 4801 4840 4865 4941 4950 4957 5041 5188 5203 5328 5373 5434 5488 5576 5589 5610 5617 5645 5661 5797 5801 5912 5982 6019 6104 6140 6303 6317 6360 6386 6551 6317 6657 6706 693S 6940 7168 7336 7425 7429 7438 7462 7849 7936 8264 8307 8416 8424 8462 8602 8673 8700 8737 8854 9004 9216 9224 9301 9406 9452 9475 9491 9629 9639 9802 9855 9912 9966 10063 10151 10215 10342 10475 10485 10538 10594 10605 10716 10749 10761 10863 10875 10897 10964 11047 11057 11183 11245 11345 11427 11540 11570 11680 11694 11813 11815 11882 11909 11960 11981 12109 12198 12312 12315 12723 12854 12858 12886 12928 13013 13024 13053 13068 13092 13108 13265 13382 13410 13429 13541 13551 13558 13666 13686 13759 13804 13848 13878 14053 14478 14513 14671 14719 14743 14858 14998 15042 15173 15175 15182 1524S 15442 15551 15570 15601 15667 15815 15892 16019 16168 16236 16337 16399 16415 16432 16504 16898 16994 17041 17150 17258 17371 17444 17451 17632 17638 17724 18004 18047 18323 18362 18451 18555 18626 18688 18825 18831 18892 18928 18977 19350 19429 19490 19543 19556 19587 19661 19711 '19778 19781 19978 20221 20269 20446 20523 2Ó572 20597 20901 20925 20932 21057 21117 21121 21148 211 "9 21321 21443 21557 21846 21865 Nieten 1059 1086 1111 1133 1162 1184 1193 1220 1229 1255 1269 1328 1359 1367 1385 1413 1480 1502 1528 1529 1669 1675 1727 1756 1777 1790 1827 1872 1884 1900 1930 1959 1970 2011 2059 2074 2132 2140 2142 2158 2160 2166 2198 2227 2230 2330 2370 2382 2419 2427 2439 2449 2457 2553 2573 2585 2603 2631 2646 2649 2733 2769 2771 2820 2832 2902 2938 2945 3026 3102 3108 3110 3115 3131 3154 3164 3168 3180 3217 3242 3250 3288 3359 3414 3440 3557 3588 3618 3641 3655 3668 3703 3713 3741 3742 3745 3749 3802 3805 3822 3830 3864 3889 3913 3942 3953 3982 4090 4112 4174 4181 4185 4193 4201 4206 4230 4249 4256 4290 4312 4332 4354 4410 4430 4433 4457 4510 4518 4541 4542 4567 4601 4617 4635 4668 4672 4745 4790 4797 4900 4902 4914 4919 4945 4946 4985 4997 5021 5049 5096 5155 5237 5268 5271 5293 5310 5360 5378 5411 5431 5505 5596 5630 5637 5753 5778 5900 5908 5968 5998 6081 6091 6093 6122 6153 6178 6215 6229 6340 6408 6436 6482 6536 6538 6545 6555 6582 6602 6605 6636 6643 6683 6731 6746 6751 6867 6883 6892 6902 6922 6939 6991 7023 7071 7166 7177 7198 7203 7204 7331 7345 7395 7402 7416 7443 7457 7458 7467 7513 7514 7537 7541 7583 7588 7647 7652 7683 7788 7820 7871 7881 7898 7932 7939 7955 7997 8076 8095 8111 8139 8189 8193 8245 8260 8508 8510 8523 8555 8565 8570 8640 8691 8712 8714 8727 8774 8838 8858 8865 8886 8956 8961 8997 9105 9114 9116 9117 9159 9290 9304 9306 9317 9337 9360 9392 9401 9407 9419 9456 9474 9482 9515 9650 9732 9750 9769 9779 9826 9830 9846 S853 9883 9908 9937 9951 9973 9983 9988 10001 10047 10122 10130 10184 10189 10268 10306 10315 10331 10333 10343 10349 10430 10449 10497 10498 10530 10566 10575 10607 10669 10727 10766 10819 10849 10862 10870 10941 10943 10977 10984 10986 10992 11004 11045 11198 11281 11300 11333 11395 11410 11424 11444 11449 11455 11488 11542 11603 11625 11640 11646 11657 11666 11698 11726 11727 11746 11748 11750 11858 11875 11883 11893 11914 11930 11931 11955 12013 12019 12056 12131 12146 12207 12210 12219 12225 12226 12280 12294 12333 12353 12358 12471 12483 12488 12497 12521 12566 12581 12614 12638 12733 12740 12746 12764 12775 12780 12793 12827 12850 12877 12882 12887 12943 12967 12999 13001 13028 13044 13189 13192 13242 13245 13339 13372 13415 13437 13444 13445 13482 13493 13529 13570 13607 13624 13671 13678 13682 13741 13744 13746 13825 13906 13917 13920 13994 13996 14044 14110 14135 14145 14177 14206 14244 14263 14311 14434 14442 14489 14515 14538 14544 14563 14608 14635 14638 14658 14770 14802 14871 14878 14879 14909 14910 14928 14945 14952 14963 14985 15009 15059 15065 15069 15090 15092 15104 15132 15157 15261 15274 15284 15365 15417 15420 15424 15445 15493 15531 15535 15538 15571 15598 15618 15724 15730 15731 15793 15808 15811 15822 15873 15901 15905 15917 16009 16044 16088 16091 16110 16125 16154 16190 16206 16216 16244 16304 16316 16338 16406 16413 16450 16507 16511 16543 16597 16600 16604 16653 16707 16725 16746 16747 16851 16857 16881 16963 16996 17002 17018 17036 17057 17071 17085 17100 17144 17177 17181 17186 17235 17238 17282 17291 17298 17303 17403 17412 17414 17489 17536 17550 17555 17570 17571 17596 17635 17646 17666 17716 17743 17773 17810 17828 17891 17940 17981 17994 18019 18037 18090 18208 18232 18328 18378 18448 18453 18493 18572 18588 18589 18647 18699 18704 18798 18799 18832 18873 18939 18946 18948 18978 19026 19031 19114 19120 19146 19156 19196 19218 19398 19401 19413 19432 19463 19508 19529 19572 19603 19668 19671 19708 19746 19768 19842 19861 19936 19971 19975 19988 20016 20025 20034 20039 20076 20116 20120 20141 20186 20187 20223 20231 20257 20274 20288 20349 20400 20418 20482 20501 20524 20556 20559 20609 20632 20644 20697 20771 20872 20883 20884 20904 20924 20938 20958 20978 21044 21053 21101 21123 21140 21193 21214 21254 21267 21287 21292 21308 21391 21413 21424 21456 21532 21559 12564 21570 21622 21643 21653 21682 21796 21823 21828 21831 21848 21881 21922 21950 21968 21979 21985 Zondagavond omstreeks half elf zyn te Weer', twee gehuwde militairen dcor tot nu toe mbe- kend gebleven daders aangevallen en zoodanig met messen toegetakeld, dat een hunner korten tyd later aan de bekomen verwondingen Is overleden. Heit slachtoffer N„ afkomstig uit Waalwijk, heeft, nadat hij een ernstige sni)- wende in den hals bekwam, nog kans gezien een nabijgelegen café binnen te vluchten, waar hy hevig bloedende neerzeeg en binnen korten tyd aan de bekomen verwondingen bezweek. Zondagmiddag is op den Ryksweg ter hoogte van de marechausséekazerne te Gilze-Rijen een personenauto, komend uit de richting Tilburg, by het passeeren van een militairen autobus, te gen een boom gereden en vervolgens gekanteld. In den wagen zaten, behalve de chauffeur, de heer Van Meer en zyn echtgenoote, allen uit Steenbergen. Mevrouw Van Meer werd met een ernstige hersenschudding naar het Sint Igna- tiusziekenhuis te Breda vervoerd, waar zy kort na aankomst is overleden. De heer Van Meer, die een beenbreuk had opgeloopen en de bestuurder, wiens zenuwen door het ongeluk ernstig waren geschokt, zyn in hetzelfde ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Te Vlaardingen is in haar woning een vrouw gearresteerd, onder verdenking van kinder moord. Het was de politie n.l. ter oore gekomen, dat zij moeder was geworden, doch dat haar kindje kort na de geboorte op verdachte wijze was gestorven. De inspecteur van politie, de heer Kramer, heeft een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat een en ander op waarheid berustte. Het lijkje was reeds ter aarde besteld, doch het kon nog in beslag genomen worden. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte sectie op het slachtoffertje, waarbij kwam vast te staan, dat het kindje door wurging om het leven was ge bracht. De moeder heeft reeds aan de politie bekend, het kindje dadelijk na de geboorte van het le ven te hebben beroofd. Zij zal voor den officier van justitie te Rotterdam worden geleid. De officier van justitie, bij de Haagsche rechtbank, mr. P. R. blok, heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis, waarbij de 58- jarige Haagsche koopman M. D., die terecht heeft gestaan wegens heling van een groot aan tal by juweliers ontstolen juweelen, is vryge- sproken. Zyn zoon, de 36-jarige J. D., die veroordeeld is tot drie jaar gevangenisstraf, heeft afstand van hooger beroep gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6