Generaal Gamelin, Frankrijks generalissimus Ouverture van het vredesspel Moskou maakt vazallen DOET UW PLICHT! De heerschappij ter zee HET UITVAREN VAN DE VISSCHERSVLOOT LUCHTBESCHERMING IN RIJN- EN ROERGEBIED DINSDAG 3 OCTOBER 1939 Opperbevelhebber van de geallieerde legers aan het Westelijk front Beatrijs Marijke AEG Buitenlandsch overzicht Financieele medewerking van de Regeering De Duitsche luchtwacht is paraat Generaal Gamelin BEGRAFENIS SLACHTOFFER JAN VAN GELDER 40-JA RIG PROF ESSIEF EEST PROF. DR. TITUS BRANDSMA KLEINE VERWARMINGS TOESTELLEN JUBILARISSEN BIJ DE SPOORWEGEN CHRISTIAAN HUYGENS VERTROKKEN PRINSES JULIANA Gen. Joffre besloot, na een korte, maar hef tige woordenwisseling, ten gunste van het plan- Gamelin; die de beroemde dagorder No. 2 op stelde, waarvan de overwinning aan de Marne het gevolg was. Wederom heeft de oorlog van ons land een zwaar offer geëischt. Een tweede mijnenveger is bij het verrichten van zijn gevaarlijk werk in het belang van volk en land veronge lukt. En al zijn de gevolgen niet zoo ca- tastrophaal geweest als bij den onder gang van de „Willem van Ewijck" ter zelfder plaatse, toch vallen ook dezen keer kostbare levens van plichtsgetrouwe mannen te betreuren en zijn er Neder- landsche families en gezinnen in rouw gedompeld. Geen rechtgeaard Nederlan der en zeker geen vaderland- en naas- tenlievend Nederlander zal zoo harteloos zijn den diepen indruk van deze trage dies van zich af te willen schuiven met een cynische uitspraak over de „risico van het bedrijf", want het hachelijk werk, dat de verongelukte marineman nen deden, werd hun opgelegd door de wereldomstandigheden, waaraan Neder land en zij zelve volmaakt onschuldig zijn, en door de onafwijsbare eischen van de veiligheid des lands. Het woord van Lord Nelson, gesproken voor den slag van Trafalgar, waarin hij zelf het leven liet: „Engeland verwacht, dat een ieder zijn plicht zal doen", is onder de huidige omstandigheden in het bijzon der van toepassing op onze weermacht te land, ter zee en in de lucht. Ook Ne derland verwacht, dat een ieder zijn plicht zal doen, en de mannen der weer macht beschamen die verwachting niet. Tot nu toe loopt daarbij de Koninklijke Marine het grootste risico en heeft zij de zwaarste offers moeten brengen. Niet echter voor de weermacht alleen, maar ook voor de burgerbevolking, wier hoogste belangen door de weermacht worden gediend en beveiligd, geldt de verwachting, dat een ieder zijn plicht zal doen, en deze verwachting wordt in het bijzonder gekoesterd door hen, die in de ure des gevaars lijf en leven veil hebben voor het Nederlandsche volk en zijn meest waardevolle goederen. Er is onlangs te Parijs een aardig, preten tieloos boekje verschenen, geschreven dooi den bekenden journalist, Piertinax. Hierin [geeft hij e;enige bijzonderheden over Gene raal Gameiin en zijn respectabelen staat van dienst. Wij ontleenen aam het boekje de volgende interessante passages: De oorlog aan het Westelijk Pront, tot nog toe voornamelijk tusschen Rijn en Moezel ge voerd, zal waarschijnlijk spoedig in een sta dium komen, waarin veel heviger gevochten zal worden dan thans. Als vanzelf zal dan de naam Gamelin op millioenen lippen komen, niet alleen in Frankrijk en Engeland, maar ook daarbuiten. Want Generaal Gamelin ver vult in zijn land de dubbele functie van Hoofd der Nationale Defensie en Commandant-en- Chef, terwijl hij, zooals „Pertinax" mededeelt, al in den eersten Oppersten Oorlogsraad werd aangesteld tot opperbevelhebber der Geallieer de legers-te-vfelde. Generaal Gamelin heeft een paar jaren van hard werken achter den rug. Héél den afge- loopen zomer was hij gedwongen in Parijs te blijven. Soms kon men hem op een mooien namiddag héél alleen zien terugwandelen naar zijn hoofdkwartier aan den Boulevard des In valides, hier en daar even staan blijvend voor een étalage als een doodgewonen rentenier, die niets beters heeft te doen. Dat was dan zijn uur van „recreatie". Want Frankrijks militaire machine is al sedert méér dan een jaar op alle gebeurlijkheden ingesteld, grondig nagezien tot in haar kleinste onderdeelen. Elke mogelijk heid heeft men willen voorzien, alles heeft men bestudeerd, alle bevelen zijn gegeven. Waarom ook overhaast werken bij zoo'n gi gantische taak? Koel blijven is de boodschap, vooral in oorlogstijd! Elke Franschman herinnert zich, hoe in 1870 maarschalk Lebeuf, minister van oorlog onder Napoleon III, in de Kamer de verzekering gaf, dat er aan de legeruitrusting niets ontbrak, zelfs geen knoop aan de uniform der poilus. Zooiets zou Gamelin nooit zeggen. Hij kent maar al te goed, zoowel de zwakke, als de sterke kwaliteiten van het geweldig wapen, dat hem ter verdediging van Frankrijk werd toe vertrouwd. Maar de grootst mogelijke voordee- len zullen worden gehaald uit het beschikbare menschenmateriaal, in al zijn verscheidenheid en uit het sedert jaren bijeengebrachte oor logsmateriaal. Op dat punt heeft de lange voor- bereidings-periode Gamelin's plannen zeer in de hand gewerkt. Een onverstoorbare koelbloedigheid is wel de meest markante karaktertrek van deze sterke soldaten-persoonlijkheid. De geschiedenis leert, dat in tijden van gevaar ook groote militaire aanvoerders als het ware een geestelijke ge daanteverandering ondergaan. Mannen, die in vredestijd den indruk van stalen wilskracht gaven, bleken al in het begin van een oorlog hun zenuwen niet meer meester te zijn. Ande ren, die men voor weinig krijgshaftig en wei felachtig van aard hield, veranderden onder de stimulans van geweldige gebeurtenissen als in graniet. Nu heeft Gamelin zich nooit zwak van wil en besluiteloos getoond, hoewel hij een enkele maal wel eens van opportunisme be schuldigd werd. Maar na de twaalf maanden, waarin Frankrijk onder de schaduw eener voortdurende bedreiging van oorlog leefde, zal het wel niemand, die Gamelin in .dien tijd heeft kunnen gadeslaan, in het hoofd komen, een dergelijke bewering te herhalen. Het is waar, dat in Maart 1936, toen Hitler's Reichswehr het Rijnland bezette, onder schen ding van het Verdrag van Locarno, Frankrijks opperbevelhebber zich tegen elke militaire ac tie verklaarde. Tenminste, hij was niet bereid iets dergelijks te overwegen, alvorens een alge- meene mobilisatie was afgekondigd. In den ministerraad van het kabinet, dat toen in functie was, bracht hij een niet geringe con sternatie teweeg door categorisch te verklaren, dat de mobilisatie van drie soorten lichtingen, waaromtrent op het Elysée beraadslaagd werd, Sedert de visschersvloot tengevolge van het uitbreken van den oorlog grootendeels is stil gelegd, is in de kringen van het visscherijbedrijf onder ocgen gezien, welke voorzieningen zouden moeten worden getroffen, wanneer de virscnerij onder de huidige omstandigheden wordt hervat. Reeds aanstonds kon daarbij over twee onder deelen uitsluitsel worden verkregen, t. w. de uit- keeringen bij oorlogszeeongevallen- en de casco-molestverzekering. Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijn! Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaardf Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. Men schrijft ons van de grens: Engelsche vliegtuigen houden nog voortdurend hun propagandatochten over het Rijn- en Roergebied en strooien hun vliegende blaad jes bij millioenen over dit gebied uit.' De Duit sche overheid, belast met de bescherming van het Rijn- en Roergebied, waar belangrijke in dustrieën en gewichtige verkeersknooppunten gelegen zijn, heeft de uiterste maatregelen ge troffen om het land tegen eventueele bomaan slagen uit de lucht te beschermen. Generaal Stendemann is speciaal belast met de bescher ming van dit belangrijke industrie- en verkeers gebied en heeft in verband met de herhaalde propagandavluchten van de Engelsche avia- teurs een interview toegestaan aan de Rijnland- sche pers, waarbij hij belangrijke mededeelingen heeft gedaan omtrent de uitgebreidheid en doelmatigheid en accuratesse van den luchtb» schermingsdienst van zijn gebjed. De generaal verklaarde, dat, overeenkomstig de belangrijke beteekenis van het industriege bied tusschen Rijn en Roer, de bescherming van deze streek tegen eventueele luchtaanvallen ook op bijzondere wijze is uitgebreid. Alle belangrijke industriecentra, bruggen, spoorwegen e.a. werden op bijzondere wijze beschermd. Buiten de ge wone maatregelen werd het geheel nog omge ven met een sterken luchtbeschermingsgordel. Het geheele gebied is bezet met zware en lichte batterijen luchtdoelgeschut, met schijnvderpers- batterijen en met beschermingsballons, terwijl overal jachtvliegers zijn gestationneerd, zoodat tet bijna niet mogelijk is, dat een tegenstander, me zich hier maar even ophoudt, niet door bat terijen beschoten wordt. Op de vraag, hoe het onder deze omstandig heden mogelijk was dat vijandelijke vliegtuigen toch pamfletten konden uitstrooien, antwoordde generaal Stendemann, dat van beslissenden in vloed op de verdediging is de toestand van het weder en vooral de bedekte lucht. Bij slecht weder en lage wolken zijn de naderende vlieg tuigen moeilijk met het blOote oog te onder scheiden. Evenzoo kan de aanvaller zijn doel, waarvoor hij uitgevlogen is, niet kennen. Zoo zijn de vele propagandabiljetten over de ver schillende gebieden als doelloos uitgeworpen en kwamen deze meestal neer in dunbevolkte stre ken, terwijl de grootsteden zelf, waarvoor deze pamfletten op de eerste plaats bestemd waren, meestal verschoond bleven- De organisatie van den opsporingsdienst van vliegtuigen is over een aantal gelederen verspreid. Over het geheele ge bied zijn controleposten verdeeld, van waar on middellijk het hoofdkwartier wordt ingelicht. Deze posten beschikken over luisterapparaten, meetapparaten en telefoon, waardoor zij als het ware elk naderend vliegtuig kunnen waarnemen en daarvan onmiddellijk berichten doorsturen. Vooral worden deze waarnemingen op de snelste wijze bekend gemaakt aan de luchtdoelartillerie, welke dag en nacht elke minuut tot schieten klaar staat. Om de observatieposten niet al te zwaar te belasten, verzocht generaal Stende mann aan de bevolking sterk geruisch van mo toren, vooral bij nacht, zooveel mogelijk te voor komen. Tevens achtte hij het gewenscht, dat sirenes zoo kort mogelijk worden gebruikt. Ver moedelijk zullen ook de klokken nóg in der waarschuwingsdienst worden betrokken. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de organisatie in het visschersbedrijf een brief gezonden, waarin op deze punten financieele medewerking in het vooruitzicht wordt gesteld. Deze medewerking zal alleen gelden voor het geval de bijzondere bedrijfs lasten zullen blijken de draagkracht van het bedrijf te boven te gaan en voorts alleen voor de eerste zes weken en voor een nader te bepalen gedeelte van de vloot. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. De faciliteiten zullen hierin bestaan, dat bij oorlogszeeongevallen de kosten van de onge- vallenuitkeeringen, voor zoover deze op de hui dige basis door het bedrijf worden gedragen, voor de helft worden gebracht ten laste van het Rijk. Indien van de zijde van de reeders en van de opvarenden over een aanvullende uit- keering een regeling wordt gteroffen, heeft de minister zich bereid verklaard, tot een zeker maximum en ten bedrage van de helft der aan vullende uitkeeringen steun te verleenen. Verder wordt een restitutie van 3/5 gedeelte van de premie voor de staatsmolestverzekering in het vooruitzicht gesteld. Hierdoor zijn eenige moeilijkheden, welke de hervatting van het bedrijf in den weg stonden ondervangen. niet verantwoord was en onvoldoende, om de Fransche legers naar den Rijn te laten mar- cheeren. Uit een groote hoeveelheid Duitsche militaire gegevens is het sindsdien wel komen vast te staan, dat de Fransche generale staf de vijan delijke macht en haar oorlogsparaatheid toen heeft overschat. „Nu weten wij, dat de Duit- schers zich uit het Rijnland zouden hebben teruggetrrokken bij de minste demonstratie van Frankrijks gewapende macht", zegt Perti nax. De waarheid kan nu ook gezegd worden; in 1936 twijfelde het Fransche opperbevel er aan, of het toen beschikbare Fransche leger, onder de nog vigeerende wet van één-jarigen dienstplicht, sterk genoeg zou zijn en in be- beslissende momenten niet een bron van des organisatie zou blijken te zijn. Ziedaar de geschiedenis van een soort van minderwaardigheids-complex, welke toen hier en daar gepropageerd werd, retrospectief ge zien. Van het oogenblik af dat, in het voorjaar van 1936, de Fransche twee-jarige diensttijd werd gedecreteerd en de nieuwe legers boven dien geheel nieuw werden uitgerust en bewa pend, heeft Generaal Gamelin altijd durven in staan voor een overwinning, wanneer het ka binet zijn advies vroeg. „De vrede zal door de democratische mo gendheden worden gedicteerd", antwoordde hij aan minister-president Daladier in de angstige dagen van September 1938. In den Franschen Oppersten Oorlogsraad, die was samengesteld uit de toekomstige legerbevelhebbers en hooge stafofficieren, deelden 8 van de 11 generaals de meening van den ('opperbevelhebber, ter wijl één der dissidenten formeel van hetzelfde gevoelen waws als de acht generaals indien hem werd toegestaan eenige objecties nader, in een particulier onderhoud met den Generalissimus, uiteen te zetten. Generaal Gamelin heeft in den wereldoorlog de groote leerschool der praktijk doorloopen. In 1914 was hij lid van den staf der operaties- te-velde (3de bureau), die onder Gen. Joffre werkte. Op den avond van 25 Augustus had er een belangrijke discussie van dat bureau plaats om onmiddellijk de juiste actie te bepa len ten einde de voorwaartsche beweging van het Duitsche leger in de richting van de Oise- vallei en Parijs, welke beweging dreigde de Fransche stellingen aan hun rechterhand te flankeeren, tot staan te brengen. Gen. Berthelot, plaatsvervangend chef van den Generalen staf, verklaarde zich toen ten gunste van een tegenaanval, in Noord-Weste lijke richting, ten einde den vijand midden in het front (van zijn rechtervleugel), dat tegen over de Britsche divisies was gelegerd, te tref fen. Gen. Gamelin daarentegen meende dat de slag van buitenaf moest aankomen en de in vallende Duitsche legers door een omtrekken de beweging in den rug dienden aangevallen te worden door een leger dat uit de richting-Parijs in N. O. richting zou moeten oprukken. Men schrijft ons van de grens: Maandagmorgen kreeg een taxichauffeur te Oidenzaal telefonisch bericht, dat zich aan den grensovergang De Poppe de Columbiaansche gezant uit Warschau bevond, die met zijn Packard naar Amsterdam gereden wenschte te worden. De gezant vertelde, dat hij 20 dagen in een kelder had doorgebracht, levende van brood en sardientjes. Zijn auto was eveneens m den kelder ondergebracht. Toen hij aan de Ne derlandsche grens kwam had hij 2000 K.M. ge reden en was oververmoeid. Nu de reizigers van de „Statendam" allen bin nen zijn, arriveeren thans ook die voor de „Nieuw-Amsterdam" De menschen weten niet dat dit vlaggeschip der HollandAmerika-Lijn opgelegd is, en hooren dit pas aan de grens. Ze zullen met de „Rotterdam" naar Amerika moe ten oversteken. De vaart van Nederland op Amerika is echter zoodanig in de war, dat den menschen zelfs geen vermoedelijke vertrekdatum kan genoemd worden. De Duitsche, niet-arische vluchtelingen worden dan ook weder naai Duitschland teruggewezen, om daar nadere be richten af te wachten. Eveneens kwam over de grens een Lithausch gezelschap, dat eveneens naar Amerika wil. Of aan het vertrek van deze groep uit Li- thauen beteekenis moet worden gehecht, even als aan de eerste groepen uit Tsjecho-Slowakije. zal de tijd weldra uitwijzen. Eveneens kwam over de grens een 18-tal Noor- sche schepelingen, die gemonsterd waren op het te Amsterdam liggende Noorsche s.s. „Norden" er. dat naar Amerika zal vertrekken Voor de eerste maal werd door het Duisburger gerecht een Nederlandsche sleepboot, die wegens deviezensmokkelen in beslag genomen was, ver beurd verklaard. Het betreft de sleepboot „Har monie I", 175 P.Kthuis behoorende te Vrees wijk, De kapitein van het schip kreeg boven dien 5700 Mark boete. Woensdag zal te Middelburg de begrafenis plaats hebben van een der slachtoffers van de „Jan van Gelder", n.l. van den korporaal-kon stabel C. Goortjans. De begrafenis geschiedt om 2i.30 uur, met militaire eer. Het vertrek uit Souburg is vastgesteld op 1 uur. Welnu, wat is uw plicht, Durgers van Nederland, ten aanzien van hen, die vielen voor uw belang? Gij vervult uw plicht niet, wanneer gij u bepaalt tot een daadloos gevoel van waardeering en deernis met de geval- lenèn en de door hen achtergelaten be trekkingen. Gij vervult uw plicht niet door hartgrondig, maar zonder meer, in te stemmen met de hulde, die aan de nagedachtenis van de verongelukten wordt gebracht. Gij vervult uw plicht eerst ten volle, wanneer gij naast uw waardeering, hulde en deernis ook een offer naar vermogen brengt ter leniging van den materieelen nood en tot wegne men van de onzekerheid, waarin de nabe staanden van het zoo tragisch om het leven gekomen marinepersoneel helaas verkeert. Van rijkswege kan slechts een zeer geringe tegemoetkoming in het vooruitzicht worden gesteld, en deze zeer geringe tegemoetkoming dient noodza kelijk aangevuld te worden door ruime particuliere bijdragen. Het Marine Ram penfonds (postrekening 113397), dat on der de hooge bescherming van H. M. de Koningin staat, en te Den Helder ge vestigd is in de Koningstraat 78-80, be schikt slechts over een kapitaal van 21.000, waaraan een bedrag van onge veer 10.000, spontaan bijeengebracht na de eerste marineramp, werd toege voegd. Dat deze middelen niet voldoende zijn om al den getroffen gezinnen en dien gezinnen, die mogelijk nog getroffen zullen worden, naar behoeven, hulp te verleenen, behoeft geen betoog. Daarom hopen en vertrouwen wij, dat even spon taan en mogelijk in nog ruimere mate dan na het vergaan van de „Willem van Ewijck" giften zullen toevloeien aan het fonds. Hier valt voor. de burgerbevolking een eereschuld en een nationale plicht te vervullen. Onze marinemannen heb ben er recht op te weten, dat hun dier baren niet onverzorgd zullen achterblij ven, wanneer ook eenmaal van hen het hoogste en zwaarste offer zou worden gevraagd. Gesterkt door deze wetenschap zullen zij moediger en offervaardiger dan ooit pal staan voor land en volk. Doet dus uw plicht, gelijk zij hebben ge daan, die hun leven gaven en u het dier baarste toevertrouwden, dat zij bezagen: hun vrouwen en kinderen. Ook de beide andere slachtoffers van het ongeluk met de „Jan van Gelder", de korp.- machinist J. A. Kruisland en de matroos le kl. J. Bimmel, zullen met militaire eer worden ter aarde besteld. De teraardebestelling van den korp.-machinist J. A. Kruisland geschiedt op Donderdag 5 October op de algemeene begraaf plaats te Huisduinen. De stoet zal te 13 uur van het marinehospitaal vertrekken. De matroos le kl. J. Bimmel zal eveneens Donderdag worden begraven. De begrafenis ge schiedt te 14 uur op de algemeene begraaf plaats te Vlissingen. LATAVIA, 3 Oct. (Aneta) Precies on. uur meerde vanmorgen de „Oranje" aan de kad. te Tandjong Priok, onder overgroote belang stelling van de zijde van het publiek, dat reeds vroeg in den morgen in ongekend lange rü per auto naar de haven trok. terwijl talrijke ande ren nog per boottrein aan het station var. Tandjong Priok aankwamen. Onder degenen die passagiers afhaalden bevonden zich vele voor aanstaande figuren uit de Bataviasche samen leving, wier echtgenooten met de „Oranje" Europa verlieten in verband met de intematir nale omstandigheden. Naar wij vernemen heeft tusschen de beide geïllustreerde R.K. Damestijdschriften Beatrijs en Marijke een fusie plaats gehad. De beide bladen zullen gecombineerd blijven voortbestaan onder den naam Beatrijs, waarvan de uitgave berust bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad. Heden vierde Prof. Dr. Titus Brandsma O.Carm. in alle stilte zijn veertig-jarig profes- siefeest. De jubilaris had zich 's ochtends door uitstedigheid aan elk eerbetoon onttrokken. In de kerk van de paters Carmelieten te Boxmeer droeg hij hedenochtend om 9 uur een plechtige H. Mis op. In den namiddag kwam hij weer naar Nij megen voor de receptie in het Carmelklooster aan het Doddendaal te Nijmegen. Mgr. Dr. J. van Gils bood namens het huldigingscomité een album amicorum aan, met een feestgave voor het iflnHephp Mystiek. Naar de minister van Economische Zaken ons mededeelt ligt het in het voornemen, met ingang van Donderdag 5 October as. de Nederlandsche visscherijcentrale aan te wijzen als monopolie-houdster voor den uit voer van zoetwatervisch (anders dan aal en paling) versch, gekoeld, bevroren. Dit houdt iu. dat de uitvoer van dit product slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor eene machtiging tot uitvoer is afgegeven, het geen geschiedt door of namens de Nederland sche visscherijcentrale en wel slechts, nadat de betreffende exporteur met die centrale of een door haar aangewezen instantie een monopolie overeenkomst voor het uit te voeren artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche visscherijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie overeenkomsten worden afgesloten. Met nadruk Wordt er de aandacht op geves tigd, dat de Nederlandsche visscherijcentrale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten monopolie-overeenkomst we derom ongedaan kan maken. Van de tot dusverre bestaande voorschriften voor den uitvoer van genoemd product komt. door dezen nieuwen maatregel geen enkel te vervallen. Zooveel mogelijk zal de Nederlandsche vis scherijcentrale aan de haar bekende exporteurs van het genoemde artikel een circulaire toe zenden, waarin een en ander nader wordt uit eengezet. Deze circulaires zijn tevens op aan vraag verkrijgbaar bij de Nederlandsche vis scherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 34 te 's-Gravenhage. Heden vierden de heer en mevrouio J. C. L. van der LandeJansen te Ubber- gen hun vijftigjarig huwelijksfeest. De heer J. v. d. Lande, een bekend groot industrieel, is oud-lid der Eerste Kamer VERKRIJGBAAR BIJ ELKEN GOEDEN INSTALLATEUR vuur der dreigementen, waarmee hij de ouver ture van zijn vredesspel belichtte, eerst moeten dooven. De plannen om Polen nemen reeds een meer concreten vorm aan. De verwachtingen, dat Duitschland van Polen een tweede Slowakije wil maken, worden in Rome officieel bevestigd. Deze nieuwe staatsvorm doet opgeld. Rusland is bezig, om zich aan de Wester grenzen geheel te omgeven met een ring van vazallen. De tsaristische methode,- om deze landen recht streeks onder den Russischen knoet te brengen wil het liever niet volgen. De nationalistische idee wordt dus blijkbaar door de veroverings zuchtige staten wel gerespecteerd, in zooverre dit echter niet met een of ander doel der be- heerschende grootmacht in strijd komt. Aan het zelfbestemmingsrecht is dus elk onafhan kelijkheidsidee ontnomen. Alleen het recht op autonomie is aan de volkeren toegestaan. kwesties zullen daar op het tapijt moeten komen. Een nieuw, beter „Versailles", een „Weener Congres" van de twintigste eeuw, waaraan geen Napoleontische oorlogsperiode is voorafgegaan, zweeft Hitier voor oogen. En deze plannen, die men „van bevoegde zijde" als speciaal en ge heim nieuws den verschillenden dagbladcorres pondenten in de ooren fluistert, gaan reeds thans vergezeld van een fanfare van dreigementen. Als Engeland de „vredesmacht" van Duitsch land, Rusland en Italië niet erkent, dan zal het perfide Albion tot den vrede gedwongen worden. Zoo komt Duitschland dan met zijn aanbod tot zijn ongeslagen vijand. Men moet natuurlijk afwachten, wat Hitlers plan werkelijk inhoudt; de fanfare zou ook alleen voor binnenlandsch gebfuik kunnen bedoeld zijn. Want het is toch niet in te denken, dat men zijn vijand, die nauwelijks de wapens heeft opgenomen en zich nog ten strijde aangordt, met dreigementen kan overtuigen. Von Ribbentrop moet toch wel veel effect verwachten van zijn „coupe" met Moskou. Hoe de krijgskansen zullen verloopen, weet nie mand, maar dat de geallieerden rekening zouden hebben gehouden met een of andere uitbreiding van het conflict, toen zij de kansen van een oorlog berekenden, is toch wei als vanzelfsprekend te beschouwen. Daarom krijgt de geheele entourage waarmee Duitschland zijn vredespogingen inluidt, een onwerkelijk effect. De militaire bezetting van Polen is natuurlijk reden genoeg, om voor het binnenland een over winningsroes vol machtsvertoon te organiseeren maar wil Hitier werkelijk vrede met Engeland en Frankrijk, dan zal hij toch het Bengaalsche BOEDAPEST, 3 Oct. (Havas.) De Hongaar- sche Minister van Financiën heeft de jodenwetten van toepassing verklaard op het alcoholmono polie, waardoor talrijke Joden uit hun onder nemingen worden verwijderd, waarvan zij geen directeur of bedrijfsleider meer kunnen zijn. Binnenkort zullen enkele individueele gevaller. worden'geregeld. De onderhavige toepassing is formeel van kracht verklaard voor een tijdvak van vijf jaar. Beurt om beurt moeten de Baltische staten te Moskou „op het matje" komen. De enscè- neering, die bij Estland nog noodig werd ge acht, is zelfs verder over boord gegooid. Nu gaan de eischen, die de Sovjetmacht aan de andere staten stelt, niet zoover als die aan Estland. Dit hangt voornamelijk van de ligging af. De Estlandsche kust moet dienen ter be waking van Leningrad, vandaar de zwaardere bezettingseischen en de afstand van twee voor het land gelegen eilanden. Maar bij de overige Baltische staten schijnt het Rusland vooral te doen te zijn om de economische beheersching van deze landen. De ijsvrije haven Libau, in Letland gelegen, is, via Kaunas, de hoofdstad van Litauen, per spoor verbonden met de Oe kraïne, dat onder het Rusland van den tsaar de graanschuur van Europa was. Om deze po sitie eventueel opnieuw te veroveren, is de be heersching van de verbinding van deze streek met de Oostzee van groot belang. Welke beteekenis moet aan den hevigen duik bootoorlog in de Noordelijke wateren gehecht worden? In de Scandinavische landen heerscht De as is weer gaan draaien. Door Ciano's bezoek aan Hitler is de wereld er weer aan herinnerd, dat de politieke banden tusschen Rome en Berlijn steeds zijn blijven bestaan, al mogen zij uit tactische overwegingen de laatste weken niet zijn geaccentueerd. Italië, dat nog als neutraal land zijn verbindingen heeft met de geallieerden, is thans ingeschakeld in het door Hitier ontworpen vredesoffensief. De vele pogingen ter bemiddeling, die Mussolini reeds heeft geëntameerd, vormen een reëele ver klaring om deze rol ook in het Duitsche offen sief te blijven spelen. Zou deze vlieger opgaan? De vele vredesduifjes, die Mussolini heeft uit gezonden, zijn tot nu toe alle zonder eenig ant woord teruggekeerd. Is er eenige reder, voor, dat dit thans niet zal gebeuren? Het nieuwe plan, dat Hitier, naar men ver moedt, morgen in den Rijksdag zal ontvouwen, zal het voorstel tot een groote Europeesche conferentie inhouden, om opnieuw de wereld te verdeelen. Koloniale vraagstukken, de rege ling van Polen en de Middellandsche Zee- Maandagmiddag heeft de directie der Ned. Spoorwegen op de gebruikelijke wijze degenen ontvangen, die in de maand September voor veertig jaren in dienst der Spoorwegen traden. Zij zijn allen hartelijk toegesproken. Hun werd ter herinnering aan dezen dag een oorkonde overhandigd, terwijl ieder via zijn chef een envelopje met inhoud heeft ontvan gen. Naar wfj vernemen begaf H.K.H. Prinses Ju liana zich hedenochtend om 10 uur naar de gewone vergadering van het dagelijksch bestuur yan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den en woonde deze vergadering bij. \Jod liefhebben It geen kwestie van woorden, maar van daden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2