VE Ook Romeinen zien nog weinig licht Vredes voorstellen RIJVERBOD BREDER0DE-DU1N ROLLUIKEN HAARL. JALOEZIEENFABRIEK Haarlem, 3 Oct. ACHT ZWEEDSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT Soldatenmémoires i c* DINSDAG 3 OCTOBER 1939 Het einde van 'n museumpje AANRIJDING OP DEN HEERENWEG INBRAAK WIJZIGING TIJDSTIP 4e BUSLICHTING JUBILEUM „DE GULDE DRUYF" FA. LEEFLANG JUBILEERT Twintig jaar licht BRAM VAN SABBEN TERAARDEBESTELD Ned. Nat. Hist. Vereeniging De uitvinder AUTO, MERCURY, CLUB, CABRIOLET Genootschap „Kunst zij ons doel" Burgerlijke Stand DRONKEN AUTOMOBILIST AANGEHOUDEN Drie Zweden gearresteerd Massa-ontslag bij „De Vem" THANS DUBBELE NUTTIGE WAARDE TEGEN INBRAAK, STORM, ALSOOK BESCHER MING TEGEN LUCHT AANVALLEN NASSAULAAN 76 - TELEF. 10743 J. P. SENFT Burgerlijke stand Openbare verkooping IJMUIDEN Spaarduitjes werden opgevraagd Drijvende mijnen nabij IJmuiden Uit het Visscherijbedrijf HEEMSTEDE HILLEGOM HillegomHillinen 30 N.N.V. Zal Italië eigen vredesactie voeren, of als bemiddelaar gaan optreden? Borah verdedigt het wapenembargo AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Ratificatie verdrag Rusland-Estland Aangereden jongen wilde zich redden Autodieven gaven toen vol gas en overreden hem ZAANSCHE WIELERBAAN STAD Tenslotte leiden alle heimelijke wegen en heggetjes, waar het daglicht niet door kan dringen en die ver bezijden den „rechten weg" naar misdaad en wetsconflicten voe ren, naar de geblinddoekte dame, voor wier vertegenwoordigers gistermorgen in angst en vreeze een jeugdige bakkersknecht stond. Ook hij was afgedwaald van den rechten weg en ook hij was, zij het tegen zijn zin, tenslotte terechtgekomen in het zaaltje van den Haarlemschen politierechter. Waar zijn wandaden gewikt werden en gewogen en Waar ir. den vorm van een voorwaardelijke gevangenisstraf het beruchte zwaard van Damocles boven zijn schedel werd gehangen. Misschien zal dat helpen. Misschien zal hij iedere maal bij het omhoogkijken bij zich zelf zeggen: het is beter bakkersknecht te rijn dan oneerlijk wapenverzamelaar en het is beter deeg te kneden dan te doen wat der recherche is. Het is te hopen, dat het zal helpen. Ook ai Voor de juffrouw, die zich doorschrok toen de bakkersknecht bij haar zoon aan huis kwam. >,Ik ben van de politie", zei de bakkersknecht »Van de recherche bedoel ik." En hij liet de oude juffrouw een blauwachtige kaart zien. Hij bad dat ook kunnen laten. De juffrouw had geen bril op. Ze kon er geen lettertje op onderschei den; wellicht hebben er ook geen lettertjes op Bestaan. De „rechercheur" drong de huiskamer binnen en doorzocht de laden van het dressoir. „Je zoon nioet een revolver hebben," zei de politieman. .AVaar is ie?" Maar dat wist de juffrouw ook hiet. „Komt u nog eens terug als m'n zoon thuis ls," stelde zij voor. De rechercheur is nooit te ruggekomen. Er werd echter ook niets vermist, zoodat men zich. verbaasd kan afvragen, waartoe die metamorphose van bakkersknecht tot re chercheur dan eigenlijk diende. De jongeman in het verdachtenbankje hoorde met afgrijzen het relaas van zijn eigen wanda den aan. En zijn gezicht klaarde zelfs niet op, toen de politierechter de tenlastelegging niet ontvankelijk verklaarde, omdat er een vergis- sinkje gemaakt was met het adres. Er was ech ter nog geen reden voor eenige opklaring. Want de knaap had nog meer op zijn geweten. Hij had het magere museumpje van een vriendelijken ouden heer nog magerder gemaakt. „Ik had zoo'n verzamelingetje," zei de vrien delijke oude heer. „U kent dat wel. Eigenlijk de moeite niet waard. Twee cylinderrevolvers, vier sabels, een papiersnijder en een kano. Ik liet het den jongen zien. En. na een tijdje was alles weg." Maakt u niet ongerust, lezer. Het museum kan Weer geopend worden. De politie heeft alles weer teruggegeven aan den verzamelaar van curiosa. U kunt de opvouwbare kano weer bewonderen en de sabels, vier in getal, de cylinderrevolvers met patronen en den papiersnijder. Alles is er Weer. En de bakkersknecht zal er niets meer van wegnemen, „om het aan den muur van zijn ka mer te hangen" en ook niet om welke reden ook. Boven zijn hoofd hangt het zwaard. Een week gevangenisstraf als hij ook nog maar een keer iets te maken zal hebben met vrouwe Justitia. Gisterenavond om half zeven heeft een aan rijding plaats gehad op den Heerenweg tus schen de Laan van Rozenburg en Zandvoort- schelaan, tusschen een auto bestuurd door G. T., die reed in de richting Bennebroek en een motorrijwiel, dat met groote snelheid aan kwam rijden. De bestuurder van den motor kon schijnbaar zijn stuur niet houden, waardoor hij m aanraking kwam met het linkergedeelte van den auto. dat hierdoor werd beschadigd. De motorrijder is met groote snelheid door gereden. Meer dan vermoedelijk heeft deze zijn linkerbeen verwond. Nummer en letter van de zen motorrijder zijn niet bekend geworden. De inspecteur van politie verzoekt diengenen die hieromtrent eenige inlichtingen kunnen ge ven, mededeeling er van doen aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27, Heemstede. De directeur van het Post en Telegraafkan- °or brengt nogmaals ter kennis van belang hebbenden, dat, als gevolg van den gewijzigden minenloop, welke tijdens de algeheele mobili satie werd ingevoerd, de 4e buslichting, aan sluitende op de provinciale nachttreinen, moest orden vervroegd. Hiervan werd destijds in dit ®d mededeeling gedaan. Met ingang van den winterdienst op de Ne- erlandsche Spoorwegen, n.l. 15 October a.s., ai de 4e buslichting weder worden uitgevoerd bo rfe tijdstippen als aangegeven op de uren eden en brievenbussen. °t dien datum moet de vervroegde lichting enwel nog gehandhaafd blijven. Nadat reeds een paar jaar geleden de kelder- echt H. Verharen zijn zilveren jubileum her- acht bij het Wynhuys „de Guide Druyf", aan e Groote Markt, alhier, bij welke gelegenheid em namens de Ver. van Ned. Wijnhandelaars e ..Oorkonde van Verdienste" werd aangebo- en, Was het gisteren de dag voor den heer J. r°°S. Expeditiechef, die 20 jaren lang in dienst Jtij „de Guide Druyf". Toen hij vanmorgen in zijn dagelijksche werk plaats kwam, vanwaar hij de orders ontvangt h uitvoert, was deze feestelijk en kleurrijk ver- hril en dat tot zijn grootste verrassing. ontving bloemen van het personeel en van zijn patroon. Aan toespraken ontbrak het niet. Van „de Guide Druyf" ontving hij een couvert met inhoud en van het personeel, behalve de bloemen, een rookstel met daarbij de onont beerlijke sigaren. Er is in „de Guide Druyf" op dit jubileum van dezen werkzamen en accura ten medewerker hartelijk geklonken en ge dronken, want, niet waar. „in het veen ziet men op geen turfje." Men ziet het: „de Guide Druyf" weet zijn per soneel in eere te houden .en wederzijds het per soneel „de Guide Druyf". Zóó moet het gaan! De firma Leeflang, verlichtings-speciaalzaak aan de Lange Veerstraat te Haarlem, bestaat 20 jaar. Dit is een jubileum vol licht. Deze zaak van den heer D. S. Leeflang. die haar al die jaren leidde, kan een lichtend voorbeeld zijr. voor beginnende zakenmenschen. Want ook deze lampsnzaak is niet altijd in het bezit van een even vorstelijken voorgevel geweest als nu. Men is klein begonnen, maar men bracht het tot een van de grootste speciaalzaken op dit gebied in Nederland. Dat kon doordat op de eigen ateliers smaakvolle lampen werden ver vaardigd en door de ware koopmanskunst, die kwaliteit bovenaan stelt. De lampen van de fa, Leeflang en haar ver lichtingsornamenten brengen sfeer en gezellig heid, gratie en warmte in onze huizen. Het licht om dit jubileum wordt tenslotte gevormd door een groote feestilluminatie van den prach- tigen voorgevel. Een illuminatie, die een kijkje ten volle waard is. Van binnen is het gebouw aan de Lange Veerstraat altijd vol licht, gedu rende een aantal dagen zal het dat van buiten ook zijn. Het interieur van de zaak wordt voor een goed deel ingenomen door de bloemenhulde van binnen- en buitenlandsche fabrikanten, vrien den enz. Den cliënten van de fa. Leeflang wacht een waardevol jubileumgeschenk. De firma Leeflang en haar firmant zij toege- wenscht een „Leve lang". Tusschen Zaterdag en Maandag heeft bin nen de gemeente Heemstede een inbraak plaats gehad waarbij de navolgende voorwerpen wer den ontvreemd: een ijzeren oude bruin ge beurde geldkist, inhoudende een enveloppe bet pl.m. f 180 aan bankpapier en rijksdaal ders. een portefeuille met pl.m. f300 aan bank- Papier, 7 a 8 rollen dubbeltjes a f 5.een jbveloppe met 4 biljetten van 50 Duitsche mar den, een pak verouderde Duitsche Rijksmar- *etl> eenig los zilvergeld, brieven, twee Nuts- Paarbankboekjes, een trouwboekje, een ijze- en geldkist, inhoudende koopcontracten van i Uizen en landerijen, polissen van verzekerin- frii en een pak van 24 oude Steaua Romana- «andeelen a 500 Lei, waarvan de totale waar- e momenteel ongeveer f 70.bedraagt. Voorts werd ontvreemd een bruin stoffen P°rtemonnaie inhoudende f 46, gouden en zil- ri-en voorwerpen en twee gouden tien gulden stukken. Vanmiddag om twaalf uur had op de Noorder- Begraafplaats aan den Vergierdeweg de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer B. van Sabben, in leven secretaris der Jachtvereeniging „Watervrienden". Om half twaalf passeerde de lijkstoet de club haven „Wetterwille" aan het Noorder Buiten- Spaarne, waar door den heer C. Bot, voorzitter van „Watervrienden" een krans in den lijkauto werd gelegd. Toen de auto's uit het gezicht ver dwenen waren, werd de clubvlag, die gedurende drie dagen halfstok gewaaid had, gestreken. Op de begraafplaats waren vele leden van „Watervrienden" aanwezig om hun overleden secretaris, die zooveel voor de vereeniging had gedaan, een laatsten groet te brengen. De baar werd gedekt door vele bloemstukken en de blauwwitte vereenigingsvlag. Nadat ds. Drost woorden van bemoediging en van troost had gericht tot het getroffen gezin en de familieleden, sprak de heer C. Bot, voor zitter van J.V.W. De heer Bot schetste de uit nemende kwaliteiten van den heer van Sabben als vereenigingsman en wenschte hem een laat ste „Rust Zacht". Op Donderdag 5 October houdt Jan P. Strij- bos voor de Natuur-Historische Vereeniging een lezing over zijn zwerftocht op Spitsbergen. De lezing wordt gegeven in de Kroonzaal van Brinkmann. Een paddestoelenexcursie naar het Naalden- veld wordt gehouden op Zondag 8 October en op Zondag 15 October is er een strandwandeling. =^1111111111 XVIII De zwamclub van het zooveelste, keurig ondergebracht in school zoo veel, was weer in f eestvergadering bijeen. De pseudo-cantinestond blauw van den rook en het zag er naar uit, dat de mist nog dikker zou worden. De heeren soldaten hadden het over uitvindingen, naar aanleiding van krantenberichten van Duitsche en Engélsche bron. Ze geloofden, alles, omdat ze een leugen in dezen ernstigen tijd niet mogelijk acht ten. Zoo zijn eenvoudige soldaten. En doet gij eveneens, terwille van Uw gemoedsrust. Ze hadden het dan over varkens, die mijnenvelden ontdekken, over afweergeschut op bevroren wolken en over reusachti ge rftagneten, die de sabels van de officieren uit de scheede konden trekken. Janus van de zwamclub van het zooveelste zat met open mond naar de wonderen te luisterenHij keek naar het ijzerbeslag onder zijn schoenen en dan naar boven 'n Mensch was op die manier ner gens meer veilig. „Om de demarcatie-lijn met de maan vast te stellen," zei Boksen met een air, „is het noodig gebruik te maken van electrisch geladen olifanten Janus zette zijn mond nog wijder open. Wat een wereld! Wat bestond er toch veel. Ja, demarcatie-lijn dat wist ie welDat was eigenlijk een moderne overtreding van 't zeven de gebod, had ie bij zichzelf be dacht. Plotseling stond Janus in het brandpunt van de belangstelling. ,,Jij bent echt geschikt voor uit vinder," riepen er een paar tegelijk „help jij de wereld nu eens aan een nieuw wonder." Janus dacht na, trok aan de pluim van zijn piraatje en knikte tevreden. Hij had het gevonden. „Ziede da ding," zei ie, terwijl hij z'n rozenkrans uit z'n broekzak haalde, „da's 'n magneet, waarmee je den vrede kunt verkrijgen De andere leden van de zwam club van het zooveelste zaten nu op hun beurt met wijd-open mon den. „Ze vinden in dezen technischen, tijd toch ook van alles uit bromde er een. U hebt Zondag niet met Uw Auto gereden en daar door eenige guldens uitge spaard. Besteedt deze guldens nu eens om bezitter te wor den van den schitterenden de eerste prijs der Verloting ten bate van en koopt eenige loiten. U maakt ook nog kans op de andere 700 Prijzen. PRIJS PER LOT 1.— Het Gironummer der Haarl. Vereen, tot bestr. der tuberculose is 119600. (Verloting goedgek. bij Min. besluit van 14 Juni '39, 1116). Dezer dagen vond in het Waaggebouw de al- gemeene ledenvergadering plaats van K. Z. O. D. met de voor de Septembervergadering ge bruikelijke agenda. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Albert Avens en H. J. Wesseling, respectieve lijk le secretaris en locaal-commissaris, die weder als zoodanig herkozen werden. Het aantal werkende leden bedraagt thans 107. Van 16 December tot en met 31 December a.s. zal in het Frans Halsmuseum onder lei ding van het Genootschap de 3e groepstentoon stelling van de gezamelijke Haarlemsche schil ders en beeldhouwers gehouden worden. De teekenavonden vangen weder aan Zater dag 7 October a.s. Geboren: 29 September G. KruijdPoppen, d. 30 Sept. E. Bolsenbroekvan den Enden, z. G. JanusVerdam, d. E. Ch. J. Stachelhau- senHoreman, d. A. M. Baartse—van der Meulne, z. 1 Oct. C. Ch. Noé—Doing, d. J. M. E. DuineveldStrijbosch, d. M. C ConzenVis ser, z. 2 Oct. G. W. Verdoom—Steffers, d. A J. Reickvan Honswijk, d. A. F. van Deursen —van Kesteren, d. N. van Ouwerkerk—van Maaren, z. 3 Oct. J. H. M. A. HootsmansBoot, d. C. D. van Donselaarvan Oosten, z. Overleden: 30 Sept. H. P. 5 u. d. van J. J. Michel, Vbortingstraat. 2 Oct. P. F. Goedhart. 56 jaar, Maerten v. Heemskerkstr. C. van Roo- de, 70 jaar, Gasthuisvest. Zaterdagnacht werd door een surveilleeren- den agent van politie te Velsen en andere weg gebruikers op den Rijksweg Haarlem-Velsen een dronken automobilist waargenomen, die over den weg „zigzagde." De agent zette met behulp van 'n passeerenden auto een achtervolging in en slaagde er in den bestuurder aan te houden. Het bleek de 60jarigen O., wonende te Velsen te zijn, die in Haarlem een tweetal café's had bezocht en huiswaarts keerde. Hij verkeerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat was den auto behoorlijk te besturen. Overeenkomstige gevallen waren voor den strafrechter reeds aanleiding hem tot een vrij heidsstraf te veroordeelen, terwijl in verband daarmede tweemaal zijn rijbewijs werd inge trokken. Hij was thans weder drie maanden in het bezit van een rijbewijs. Een drietal vreemdelingen van een Zweed- sche houtboot, liggende bij de Papierfabriek, al hier, werd ter zake openbare dronkenschap in arrest gesteld. De grootste trawlreederij „De Vem", alhier, heeft al haar personeel ontslagen als gevolg van het niet uitvaren der visschersschepen. Het personeel werd een extra maand salaris toegekend. Ondertrouwd: A. D. H. de Haas en H. H Deiman; T. Koopmans en L. S. Hoek; C. N. teldhuijzen van Zanten en A. M. Zaal; A. o. Blinkhof en M. Kool; A. M. van Dorp en L. Hofman; B. P. Steutel en J. ten Brink; J. Drij ver en M. W. Giesbests; H. S. van der Wel en E Blok; J. Roeper en A. Rietdijk; A. Etfern en J. C. Korstanje. Getrouwd: H. Nederhof en J. Lageweg: W. G de Boer en K. M. van der Meulen; J de Dood en Chr. C. J. de Dcod; W. D. Klaver en C C. Rijnders; G. A. Essing en E. Montijn; J. Hoogzaad en A. Palsen; P. Hoekstra en G J Bravenboer; J. Ligtermoet en M. G. Dukel. J. J Veldmeijer en G. H. Konings; J. van rt.ee- nen en C. Pauwels; C. Chr. Smit en A v d Kolk; A. Breet en P. J. Willems; M. J. Stam en G. G. Ellen bijgen. Often; P. Dekker en N. Glas; J. van den Berg en A. Zeilemake L. Huijssteden en G. van Urk; J. Kok en H. Kerk- meer. Geboren: A. van BurgelSluis, z.; M. A. van Dethvan Deth, d.; D. ZeegersSchipper z.; B. M. DampIpskamp, d.; L. van Leeuwen— Vethaak, z.; J. TolSwart, z.; C, E. M. de Wijs—van der Prijt, d.; A. KwakZwemmer, z.; N. M. A. PhilipsKrieger, d.; G. van den Koekde Jong, d.; M. J. Jansenvan Wis- sing, d.; J. VogelzangSchoorl, z.; J. M. Bar- ten—Stangenberger, d.; T. van Kampen—kos ter, d. Overleden: A. van Buur, 37 j., echtgen. van J. Zeeuw, Velserduinweg 238. IJmuiden. Ten overstaan van notaris G. D. Boerlage werd verkocht een woonhuis met erf en grond aan den Rijksweg 196. Dit werd verkocht voor 3300.aan de firma Th. Bijman en H. Zwart te Haarlem. Aan het postkantoor te IJmuiden en het daaronder behoorend ambtsgebied werd ge durende de maand September 1939 voor 48.808.86 ingelegd doch voor 126.240.95 te- j 75.000.méér terugbetaald, rugbetaald. Er werd dus in een maand ruim Het vrij stormachtige weer op zee is oorzaak geweest, dat wederom een groot aantal mijnen zijn losgeraakt en nu op zee drijven. Diverse handels- en visscherijschepen die IJmuiden binnenloopen rapporteeren in deze onmiddel lijke omgeving drijvende mijnen te hebben waargenomen. De marineschepen zijn evenwel op hun qui-vive en trekken er bij het allereer ste alarm op uit deze mijnen te ontdekken en onschadelijk te maken. De logger Bruinvisch R. O. 1, die begin der vorige week ter visscherij is uitgevaren, keerde behouden in de haven terug. De besomming van deze kleine logger bedraagt 570. Tot assistent van de directie van het Staats- visschershavenbedrijf werd heden benoemd mr. J. van Eerden te Amsterdam. Naar wij vernemen zullen de Belgische vis- schers spoedig hun bedrijf eveneens stop zet ten, zulks in verband met het feit dat het Vis- scherijgebied op de Noordzee met drijvende mij nen bezaaid is. De stoomtrawler „Viking Bank" IJ. 183 is tot heden nog niet naar zee vertrokken. Zater dag lag het schip reeds reisklaar, doch ter elf der ure bleken er nog moeilijkheden te bestaan tusschen den reeder en de bmanning. Daar men niet tot overeenstemming kon komen, vertrok het schip niet ter visscherij. Priesterjubileum. Morgen (Woensdag) zal Pater Salvator Booms, zoon van een der oudste families uit Heemstede, thans priester aan de O. L. Vrouwekerk te Leiden, den dag herden ken, dat hij voor 40 jaar werd opgenomen in de orde der Minderbroeders. Behalve dat Pater Booms bekend is als oud-Heemstedenaar, heb ben vele katholieken hem hier leeren kennen als een goede kanselredenaar bij gegeven retraites, tfiduums, meditaties en redevoeringen bij ker kelijke feesten in Heemstede. Wij twijfelen dan ook niet of velen, vooral oud-Heemstedenaren, zullen morgen hun blijken van belangstelling toonen met'dit jubileum. Voetbal. Zaterdagmiddag had weer een wedstrijd plaats tusschen een militair elftal en het elftal van openbare werken. In de eerste helft een spannende strijd met eenig overwicht der militairen, doch bij een snellen aanval scoort O.W. (10). Na rust vergroot O.W. de leiding, doch door goed spel maken de militairen tenslotte gelijk (2—2). In de eerste verlenging blijft de stand 2->-2, doch in de tweede 7% minuut weten de militairen tweemaal te scoren, zoodat het ein de komt met 2—4. In een feestelijke bijeenkomst had des avonds in Café Restaurant Wapen van Heemstede de Prijsuitreiking plaats. De thuisclub toonde zich ook in de eerste helft reeds favoriet. Het is Winkelaar, die Duinkerken passeert en met een boogballetje den uitgeloopen V. d. Jagt passeert (10). De tweede helft overheerscht Hillegom alles en behoudens eenige doorbraken blijft Zwart-Wit Per autocar ging de afdeeling Haarlem van de Ned. Nat. Hist. Vereeniging Zondag langs de van alle autoverkeer verlaten wegen over Amsterdam naar Hilversum, waar een bezoek gebracht werd aan het Pinetum Blijdenstein. Door de fam. BI. is dit pinetum geschonken aan de Amsterdamsche universiteit met de bedoe ling een studieterrein te scheppen voor de Am sterdamsche studenten. De ass. hortulanus, de heer A. M. van Essen, leidde de leden rond. en vertelde met groote kennis van zaken aller lei wetenswaardigs van vele van de ongeveer vierhonderd coniferen, die ondergebracht zijn. Het grootste gedeelte van het terrein is bezet met jonge coniferen, die systematisch zijn uit- geplant. In het oudere gedeelte werd iets lan ger stilgestaan bij enkele bijzonder fraaie oude exemplaren. Enkele namen mogen een frag- mentarischen indruk geven van eenige soorten: Pinus Koreiana, Torreya, Prumnopites (eenig in Nederland!), de beide Sequoia's: gigantea en sempervirens, Cupressus Forulosa (Himalaya), Pinus Banksiana uit Mexico met veeljarige ke gels, Larix larieina met kegeltjes van nog geen centimeter, Abies magnifica met prachtige zeer groote kegels, een „kameelachtige" Pseu- dotsuga taxifolia, Thuya orientalis en de levens boom van China, enz., enz. Tegen twaalf uur ging het verder naar Soest, waar onder leiding van den bekenden natuurhistorischen publicist Rinke Tolman de geheele verdere middag werd gebotaniseerd en gespeurd in het prachtige stuifzand gebied. De kolossale vraat van de dennenbladwesp werd bekeken, allerlei rupsensoorten genoteerd, o.a. de Veelvraatrups, de harsbuilvlinder, een cocon van de nachtpauwoog, Manestra pisi op de kruipbrem; mierenleeuwen werden ijverig gezocht en gevonden; verschillende gallen wer den door den heer Van Eyndhoven gedemon streerd; van de vele paddenstoelen noemen we alleen: Cordyceps militaris, Collybia maculata, Cortinarius semi-sanguineus, Boletus bovinus en een zestal andere boleten, Polystictus peren nis, Rhizopogon luteolus, de valsche truffel; de voorzitter kreeg een flink maal Cantharellen en boleten mee voor de keuken. De heer Lempers was zoo gelukkig, een klein vuursteenen pijlpuntje te vinden. En zoo vloog de middag om. Ongeveer vier uur vertrok m enuit Soest en was half zes weer in de Spaarnestad terug. steeds aan bod; met een verrassend hard schot van Winkelaar is het 20. Steeds blijft Hille gom den druk opvoeren en als Duinkérken in 't nauw zit, kan hij niet anders dan in eigen doel trappen, waarmee Hillegom een voorsprong heeft van 30. De Hillegomsche Bloembollenveiling. Nu c,r grootste drukte in het bloembollenveiung- seizoen ten einde is, zijn wij bij de Directie vat. ce Hilleg. Bloembollenveiling eens wezen mior- meeren, hoe de Directie over het seizoen ge stemd is. Had men niet te kampen gehad met den nui- digen internationalen toestand, zoo zoude d Hilleg. Veiling, gezien den grooteren aanvoer en de vele koopers, welke in het begin van het sei zoen de veiling bezochten, een zeer grc-oten ver- koopomzet te Doeken gehad hebben. De export belemmeringen hebben echter anders g.'Wild; thans worden te Hillegom buitengewoon vee. bollen aangevoerd voor opslag, welke bollen tot de vernietigingstijd, als voor export bestemci. worden bewaard. Op onze vraag hoe de resultaten van de re organisatie van het bedrijf zijn werd ons mede gedeeld, dat het Bestuur hierover zeer tevreden mag wezen. Het aanstellen van vakkundig per soneel, waarvan ieder zijn eigen afdeeling heeft te behartigen en alzoo ook beter de veiant- woordelijkheid in het bedrijf aanvoelt, de ver betering in de leiding in de loodsen-surpms- schuren en uitzoekafdeeling en de controle tr. deze zaken hebben alle medegewerkt in de opvoering van het vertrouwen dat aanvoerders er. koopers in de Veiling mogen stellen. Door de sterk doorgevoerde areaalbeperxing der bloembollencultuur zal de Hilleg. Vjtling een volgend jaar wel een andere „drukte" te zien geven, doch naar wij hopen een „druste' op gezonder basis, d.i. al het aangevoerde a;-- dan naar de exportschuren om voor de buiten landen verpakt te worden. De politieke situatie is van Italië uit bezien nog in nevelen gehuld. Zooals thans vast staat, hield de reis van Ciano naar Berlijn verband met de uit de Duitsch-Italiaansch militaire al lianties voortvloeiende verplichtingen tot weder - keerige consultaties, en de in Duitschland en Italië bestaande overtuiging, dat de oorlog met de liquidatie van Polen zijn zin verloren heeft en er derhalve vrede moet gesloten worden. Over de resultaten der Berlijnsche besprekingen is echter nog niets bekend. Men houdt hier rekening met twee mo gelijkheden. Ten eerste dat Italië de Duitsch-Russische vredesactie zal steunen met een eigen onafhankelijke vredesactie. Ten tweede, dat Italië als Intermédiair tusschen eenerzijds Duitschland en Rus land, anderzijds Frankrijk en Engeland zal optreden. De „Giornale d'Italia" is de eenigste krant die heden de Berlijnsche vredesactie gecom- mentarieert. Men kan niet anders zeggen, dan dat dit commentaar voor Duitschland' zeer vriendelijk is. Maar Gayda, de schrijver daar van houdt zich niettemin op de vlakte. Hij on derstreept de nota van de „Politisch Diploma tische Korrespondenz", maar deze die min of meer vaag is, krijgt door Gayda geen scherpere contour. Wij worden door het artikel van Gayda niet wijzer dan wij zijn sinds de redevoering van Mussolini, waarop Gayda voortborduurt, zonder nieuwe motieven te introduceeren. Interessant was de „Messaggero" van hedenmorgen, die in een correspondentie uit Berlijn voorzag, dat Duitschland een onafhankelijk Polen zou her stellen in den geest van den staat Slowakije. Dat Polen zou dan ontstaan uit het grondgebied dat van het door Duitschland bezette deel zou overblijven, nadat de Corridor en Opper-Silezië bij Duitschland zijn ingelijfd. De „Osservatore Romano" van hedenavond waarschuwt wederom tegen het bolsjewis tische gevaar, waarmede de nieuwe Russi sche politiek Europa bedreigt. LONDEN, 2 Oct. (Reuter). Het Omroep- station Rome heeft vanavond medegedeeld dat bet bezoek van Ciano aan Berlijn ge legenheid heeft geboden voor een bespreking van beslissingen van Duitschland en Italië in verband met den nieuwen toestand. Deze besluiten, aldus werd gezegd, beoogen een rechtvaardigen vrede en voorzien in de eer ste plaats in de vorming van een nieuwen Poolschen staat als Duitsch protectoraat. In dezen nieuwen staat worden niet de door Rusland bezette gebieden en de districten, welke het voorwerp van de oorspronkelijk Duitsche eischen waren, opgenomen. In de tweede plaats voorzien de besluiten in het bijeenroepen van een Europeesche conferentie tot regeling van de koloniale vraagstukken betreffende de Middellandsche Zee, die voor Italië van vitaal belang zijn. De omroeper zcide, dat deze week waar schijnlijk vredesvoorstellen op dezen grond slag gedaan zullen worden. WASHINGTON, 2 Oct. (Reuter) Senator Borah heeft, sprekende namens de isolationisten in den Senaat, bij de debatten over de herzie ning der neutraliteitswet o.m. verklaard: „Wanneer het Congres het wapenembargo opheft, ziet ik niet in, op welke 'wijze de Vereenigde Staten zouden kunnen weigeren legers te zenden om de geallieerden te hel pen, in hun uur van grooteren nood, wan neer dat ongelukkigerwijze mocht intreden." Voortgaande zeide Borah: „De eenige weg, dien ik kan zien om uit dezen oorlog te blijven, wanneer de eerste stappen gedaan zijn en men rekening houdt met de redenen voor die stap pen, is een einde van den oorlog, voor wij zoo ver komen. Wanneer wij onze wetten en politiek gewijzigd hebben, om wapens te zenden tot steun aan de geallieerden op grond van hun dringend beroep, gelijk wij openlijk en herhaaldelijk heb ben verklaard, zullen wij dan, kunnen wij dan in het uur van grootere behoefte weigeren onze legers te zenden?" Borah waarschuwde ten slotte de oorlogvoe rende landen de Amerikaansche rechten niet te schenden. „Ik hoop, dat wij buiten den oorlog kunnen blijven. Ik weet niet, of dat mogelijk is: het ligt in Gods hand." Een aantal senatoren drukte Borah na zijn rede de hand, ook Pittman. De vergadering werd verdaagd. Gebouw St. Bavo: afd Graf. Bond. 8 uur St. Caecilia, 8 uur; Rechtsk. Bur., 8 uur; Bouw- vakbond, 8 uur; Best. Postpersoneei, 8 uur; Best- Kleermakers, 3 uur; Best. Bakkers, 6.30; Kell- ners, 12.30 uur. f Brinkmann, Gr. Markt. R. K. Kruideniers, 3.15 uur; Aquariumver. „De Natuur". 8.15 uur. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn". „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar). 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30. 7.15 —11 uur. Donderdag 5 October, 8.15 uur Het Ruys - ensemble: „Schoppen-Aas". Vrijdag 6 October. 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad" Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij seels en van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr Halsplem 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek. Bloemen- oaalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zanö- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel 22181. STOCKHOLM, 2 Oct. (Reuter). Acht Zweed- sche schepen werden heden door de Duitsche marine en luchtmacht opgebracht. Aldus meldt een Zweedsch communiqué. TALLIN, 2 Oct. (Reuter). De president der Estlandsche republiek, Paeps, heeft het Est- lancsch-Russische verdrag van wederzij dschen bijstand geratificeerd. »1 Maandagmiddag omstreeks half vijf zijn op de Mathenesserlaan, hoek Heemraadsingel te Rotterdam, een personenauto en een transport fiets, welke laatste de 15-jarige loopjongen M. de R. bestuurde, met elkaar in botsing geko men. De aanrijding ontstond, doordat de auto den wielrijder geen voorrang verleende. Uit het politieonderzoek bleek, dat de auto eenige oogenblikken te voren ontvreemd was voor een woning aan de Rochussenstraat. De drie inzittenden, de 18-jarige L. H„ de 18-jarige J. M. H. van der A. en de 21-jarige A. H., allen los-werkman, werden in het politiebureau aan de Oostervantstraat ingesloten. De wielrijder werd door het rechtervoorwiel van den auto gegrepen, waarop hij zich tracht te vast te klemmen aan de treeplank. Toen de bestuurder van den auto, vermoedelijk A. T„ dit bemerkte, gaf hij vol gas, waardoor de toen reeds zwaar gewonde jongen de treeplank moest loslaten en een der wielen over zich heen kreeg. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en moest naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel worden vervoerd, waar hij is opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Ondanks dat er renners van naam waren gearrangeerd was de opkomst van het publiek maar matig, wat wel toe te schrijven is aan de koude. Niettemin was het een middag waarin wij goede wielersport hebben gezien. Begonnen werd met een afvalwedstrijd voor profs en onafhankelijken. De uitslag is als volgt: 1. Schulte, 2. C. Bakker en 3. v. Helvoirt. Tijd 4 min. 56 sec. Hierna volgde een omniumwedstrijd tusschen C. Wals, B. v. d. Voort, C. Pellenaars en Boeijen. lste deel der omnium, sprint matches a deux, over 4 baanronden. 1. Wals, 2. v. d. Voort. Tijd over de laatste ronde 11 2/5 sec. 1. Boeijen, 2. Pellenaars. Tijd in de laatste ronde 11 3/5 sec. 2de serie: 1. Pellenaars, 2. v. d. Voort. Tijd 11 4/5 sec. 1. Boeijen, 2. Wals. Tijd 11 4/5 sec. Klassementwedstrijd over 24 ronden met 4 klassementen: 1. Koppel WalsPellenaars; 2. koppel Boeijenv. d. Voort. Koppelachtervolging over 5 K.M. Uitslag; 1. PellenaarsWals; 2. Boeijenv. d. Voort. Tijd 4 min. 5 2/5 sec. Totaal-uitslag: 1. WalsPellenaars 3V4 punt; 2. Boeijenv. d. Voort 5i/2 punt. Eigenkrachtrace voor Nieuwelingen en Ama teurs over 36 ronden: 1. v. d. Bos, 2. Lust en 3. Krol. Tijd 9 min. 1 sec. Achtervolgingswedstrijd over 5 K.M. tusschen D. Klink en G. Schulte. G. Schulte wist dezen zwaren wedstrijd te winnen. 2. was Klink. Tijd 6 min. 50 sec. Na de pauze volgde de koppelwedstrijd over 50 K.M. De uitslag is als volgt: 1. WalsPel lenaars 13 punten. Tijd 1 uur 28 min. 3/5 sec.; 2. SchulteBoeijen 12 punten; 3. Klink—v. d. Voort 5 punten; 4. Helvoirtde Rooij 6 pun ten en 1 ronde achterstand; 5. BakkerSlaats 2 punten en 1 ronde achterstand. ^^IfooMmannmmnHMnmOTnnmimMimmiamnnnnmiia^. j V_> hristus heeft aan Zijn Kerk voor- speld, dat zij om Zijnentwille vervoL gingen zou moeten verduren. Zalig zij, I die vervolging lijden om de Gerechtig- i held, want hunner ls het Koninkrijk i i der Hemelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5