De verklaring van Chamberlain New-Yorksche Bears WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 (Vervolg van pagina 1) Voorlichting en censuur Sir Walter Monckton Chineesche luchtraid op Hankau Japansche verliezen in Nomonham Debat uitgesteld over Neutraliteitswet Saradjogloe wacht op antwoord uit Ankara GEEN ZWEEDSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN De gewezen Poolsche regeeringsleden Franco over gevaren uit Rusland De mijnramp ïn Mexico Onze vee- en varkens stapel Minister van Economische Zaken beantwoordt gestelde vragen 14.000 „VOOR HEN, DIE VIELEN" Nederlandsche Bakkerij Stichting De burgemeester van Hilversum gaat heen Officieel antwoord op gestelde vragen TWEE VILLA'S AFGEBRAND OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Clearingkoersen Haast?haast nooit hebben gewone bestellingen haastLaat de bestelauto van uw winkelier dus geen extra-ritten maken: helpt mee, omNeerlands benzine verbruik te beperken: het is een eisch des tijdsHaast u, om die „geen-haast-ge- woonte" tot de uwe te maken 1 Onregelmatige stemming slot gedrukt. MEDISCHE STUDENTEN IN MILITAIREN DIENST Regeling om hen verder te laten studeeren VOETBAL DE MOEILIJKHEDEN IN DE NOODCOMPETITIE Derde klassers van afdeeling 1 komen bijeen WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 55% AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 October Academische examens Apothekersassistent Machinisten-examen MARKTNIEUWS BALANS - Van de Nederlandsche Bank N.V. - - Ten slotte besprak de premier het ministerie van Voorlichting. Hij zeide, dat besloten is te rug te keeren tot de practijk van voor den oorlog, waarbij de pers in onmiddellijk contact stond met de verschillende ministeries en niet door middel van het ministerie van Voorlichting. Een mechanische faciliteit voor de distributie van het nieuws moet in het régeeringsbouw- werk worden gehandhaafd, en men moet eenige moeilijkheid verwachten bij het verstrekken en verspreiden van nieuws in tijd van oorlog. Dc thans voorgestelde maatregelen hebben ten doel deze moeilijkheden tot een minimum te beperken. Spreker voegde hieraan toe, dat deze nieuwe regeling Maandag in zal gaan. De cen suur, welke vrijwillig is waar het nieuws voor het gebruik in het land zelf betreft, zal worden Uitgeoefend door censoren onder leiding van de departementen. Tenslotte kondigde Chamberlain aan, dat Sir Walter Monckton is benoemd tot con troleur van de censuur, met het oppertoe zicht over'de maatregelen voor de centrale verspreiding van nieuws aan de pers. Met deze mededeeling besloot premier zijn rede. de Britsche Sir Walter Monckton, wiens benoeming in het Lagerhuis werd aangekondigd, is 48 jaar oud en een vooraanstaahd rechtsgeleerde. Hij staat ingeschreven op de rol van rechtsgeleerden voor de regeering en is als zoodanig opgetreden voor den hertog van Windsor. In de rede van Chamberlain was volgens Reuter ditmaal eenige heftigheid te bespeuren in tegenstelling met de gewone kalme wijze van spreken van den minister-president. Het Huis juichte toen hij zeide, dat geen bedreiging En geland of Frankrijk er toe zou kunnen brengen hun doel op te geven en nog luider was het gejuich, toen hij zeide, dat de heerschappij van het geweld moet eindigen. Na afloop van de rede drong Lloyd George erop aan, dat geen overhaast antwoord zou worden gegeven op eenig vredesvoorstel, waarop de premier zeide: „Hiermede ga ik volkomen aecoord. Ik zie geen reden waar om we ons zouden haasten een antwoord te geven op eenig voorstel, dat werkelijk ernstige overweging vraagt." Chamberlain herhaalde evenwel, dat tot nu toe een der gelijk voorstel nog niet is ontvangen. Op dit oogenblik zou het voortijdig zijn eenige hoop te bouwen op de aannemelijkheid van een dergelijk voorstel, hoewel het Huis zou begrijpen, dat niemand dan spreker harte lijker een voorstel zou begroeten, waardoor werkelijk het doel, dat de regeering zich heeft gesteld en waarvoor de oorlog is aanvaard, zou worden bereikt. Lloyd George verklaarde vervolgens het geheel eens te zijn met de verklaring van den minister president dat, indien de verovering van Polen als een voldongen feit zou worden aanvaard, Enge land onteerd zou zijn. Het is duidelijk, dat niet alleen sprake is van Polen, doch ook van Tsje- cho-Slowakije. Ook het vraagstuk der koloniën zal ter sprake worden gebracht. Zulk een voor stel zou komen van neutrale regeeringen en niet afhankelijk zijn van het woord van een enkele regeering. Spreker is verder van meening, dat ook de ontwapening ter sprake zal komen. Hij drong er bij de regeering op aan om indien een conferentie zou worden belegd ook de Vereenigde Staten hierbij te betrekken. Ten slotte spoorde hij aan een geheime zitting van het Lagerhuis te beleggen, wanneer de voorstellen besproken zullen worden. TOKIO, 3 Oct. (Reuter). Volgens een tele gram van Domei uit Hankau hebben vanmid dag negen vliegtuigen een aanval op deze stad gedaan sinds zij een jaar geleden door de Japanners werd bezet. De vliegtuigen verschenen plotseling boven de Westelijke voorstad. Zij vlogen op een hoogte van 2000 meter en hebben negen bom men uitgestrooid. Een benzine-reservoir werd vernield. De toestellen verdwenen even snel als zij gekomen waren. De Japansche luchtdoel artillerie heeft het vuur op de Chineezen ge opend, doch naar het schijnt zonder resultaat. TOKIO, 3 Oct. (Domei). Volgens den woord voerder van het ministerie van Oorlog hebben de Japansche verliezen bij het incident van Nomonham tot aan het sluiten van den wapen stilstand in het geheel ongeveer 18.000 dooden, gewonden en zieken bedragen, terwijl de ver liezen der Russische en Buiten-Mongoolsche troepen niet minder zijn. WASHINGTON, 3 Oct. (Reuter). De Senaat heeft de debatten over de wijziging van de neutraliteitswet uitgesteld tot morgen, aange zien vandaag senator Logan, de democratische leider van de militaire commissie van den Se naat, plotseling! is overleden. MOSKOU, 3 Oct. (Reuter). De Turksche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, wacht op antwoord uit Ankara. Men verwacht dat hij nog vier dagen in Moskou zal blijven. Vandaag heeft hij geen Russische leiders of diplomatieke vertegenwoordigers bezocht. STOCKHOLM, 3 Oct. (Havas) De com mandant van de Marine maakt bekend, dat geen der acht gisteren bij Oslang in beslag ge nomen schepen van Zweedsche nationaliteit was. Vijf zijn Finsch, twee Estlandsch en één Noorsch. Vier schepen waren met hout gela den. (Dit bericht bevat dus -een ontkenning van wat Reuter hedenmorgen vroeg heeft bericht Red.). BOEKAREST, 3 Oct. (D.N.B.) Aangezien Sla- nic, de plaats, waar de geïnterneerde Poolsche regeeringsleden tot dusverre verblijf hielden, niet geschikt is voor een winterverblijf, zullen zij een dezer dagen overgeplaatst worden naar de badplaats Herkulesbad. Alleen Beek zal zich naar een sanatorium voor longlijders te Mo- roeni in de Karpathen begeven. Moscicki blijft in Bicaz. MADRID, 3 Oct. (Reuter). Franco heeft een interview toegestaan aan de twee belangrijkste dagbladen van Madrid. Daarin heeft hij o.m. ver klaard: „De opmarsch van Rusland in Europa is een zaak van den diepsten ernst. Niemand kan dat feit verhelen. Met het oog op hetgeen reeds ge beurde is het noodzakelijk, dat men snel tot overeenstemming komt over de stappen tot ver mijding van grootere schade. Het kwaad moet tot een minimum beperkt worden, opdat er niet uit het oosten van Europa nieuwe en krachtiger gevaren komen voor den geest van ons werelddeel. Dit kan iet bereikt worden zonder vrede in West- Europa. Duitschland behoort een voldoend ster ke en hechte slagboom te zijn tegenover de oriënteering van Europa naar de politieke en sociale doeleinden van het groote en zich uit breidende Rusland." MEXICO, 3 Oct. (Reuter) In de steen koolmijn te Palua heeft men thans 76 lijken geborgen. De lijken waren zoo verminkt, dat het onmogelijk was hen te identificeeren. Dit is de ergste mijnramp in de Mexicaansche historie. Op vragen van het Tweede Kamerlid Dieters (N.S.B.) inzake den toestand in het pluimvee- bedrijf en betreffende eventueele verdere in krimping van den vee- en varkensstapel heeft de minister van Economische Zaken o.m. ge antwoord, dat van groote ongerustheid den minister niet is gebleken. Wel is hij er zich van bewust, dat er in de kringen der kippen en eendenhouders een levendige belangstelling bestaat voor de vraag, hoe het met de voedsel voorziening van het pluimvee zal gaan. Het normale rantsoen ochtehdvoer plus graanvoer voor legkippen is in dezen tijd van het jaar circa 100 gram per dag. Legeenden eten aar. graanvoer eveneens circa 100 gram per dag. Tn verband met de opruiming onder normale omstandigheden van een groot aantal dieren in de najaarsmaanden is dit rantsoen niet toe gewezen aan den geheelen stapel, doch voor 80 pet. van het aantal dieren, dat bij de in ventarisatie begin September op de bedrijven aanwezig was. De oude eenden brengen een zeer lagen prijs op, ofschoon deze de laatste dagen iets is op- geloopen. Ook in voorafgaande jaren waren de prijzen, die uit den aard der zaak verband .houden met de consumptiewaarde, laag. Het is den minister bekend, dat sommige vroegere Zuiderzeevisschers een eendenbedrijt zijn begonnen. Het aantal kippenhouders, dat eertijds Zuiderzeevisscher was, is van geen be- teekenis. Het ligt in de bedoeling, wanneer de normale opruiming is geschied vooropgesteld, dat de aanwezige hoeveelheid voeder zulks mogelijk maakt de normaal benoodigde rantsoenen voor alle dieren toe te wijzen. Het ligt niet in de bedoeling in te grijpen bij ae gewone jaariyksche noodzakelijke opruiming in verband met de verjonging van den stapel. Er bestaat geen aanleiding om thans tot ver dere inkrimping over te gaan. Mocht zulks in de toekomst onverhoopt noodzakelijk blijken, aan zal gehandeld worden al naar de dan heerschende omstandigheden. De minister is niet van meening, dat de prijs van het gemengd voedergraan een verhooging van den eierprijs dringend noodzakelijk maakt, De voorraad voedsel voor vee- en varkens stapel is voor een groot gedeelte afhankelijk van den import van krachtvoeder. Aangezien onder de huidige omstandigheden geen zeker heid over den omvang van dezen import be staat, kan de vraag, of er in de naaste toe komst gevaar bestaat voor een verdere in krimping van onzen vee- en varkensstapel we gens onvoldoenden voorraad van voedsel voor deze dieren, bezwaarlijk worden beantwoord. Mocht evenwel een sterke belemmering blijvend optreden, dan zal verdere beperking van den vee-, varkens- en pluimveestapel moeten wor den overwogen. Het Marine Rampen Fonds te Den Helder, dat een landelijke actie inzette ter verkrijging van gelden voor de nagelaten betrekkingen van de marinemannen, die bij de ramp van Hr. Ms. „Willem van Ewijck" den dood von den, mocht tot dusverre een bedrag van circa f 14.000 ontvangen. Dit bedrag, gevoegd bij het kapitaal van f 21.000, is, zooals begrijpelijk, veel te weinig voor een doeltreffende steun regeling. Dit is des te klemmendr, nu het ge vaar, dat de Nederlandsche marineman mo menteel loopt, getuige het ernstig ongeluk met Hr. Ms. „Jan van Gelder", wel ten duidelijk ste bewezen is. Het Marine Rampen Fonds wil niet alleen steunen, het wil doeltreffend steunen. Maar daarvoor is meer nocdig dan f 14.000. Men hoopt dat de Nederlandsche bevolking dit zal begrijpen. Het is ook voor haar, dat de mannen van de „Van Ewijck" en de „Jan van Gelder" het leven lieten. Het gironummer van het fonds is 113397. Het bestuur der Ned. Bakkerij Stichting heeft tot zijn voorzitter mr. J. A. de Wilde, oud-mi nister van Financiën, benoemd. Dinsdagmid dag geschiedde de installatie door zijn voor ganger z.Exc. prof. mr. P. S. Gerbrandy, mi nister van Justitie. In dc gemeenteraadsvergadering van Hilver sum heeft de burgemeester, de heer J. M. J. H. Lambooy, medegedeeld, dat hij in verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag als burgemeester van Hilversum heeft gevraagd. Vraag: Kan en zoo ja zal het Rijk er toe overgaan, arbeidscontractanten, die in mi litairen dienst zijn, te ontslaan, indien dezen een arbeidsovereenkomst hebben voor onbe- paalden tijd? Antwoord: Het Rijk zal hiertoe slechts over gaan in de gevallen, dat de contractant, ook indien hij door den militairen dienst niet aan zijn burgerlijke betrekking zou zijn onttrokken, ontslagen zou zijn. Vraag: Kan het Rijk vaste ambtenaren, die in militairen dienst zijn, op wachtgeld stellen en zal dit gebeuren? Antwoord: Het Rijk kan zoodanige ambte naren inderdaad op wachtgeld stellen. Het zal hiertoe alleen overgaan, indien daartoe ook wanneer de ambtenaar in zijn burgerlijk ambt werkzaam ware gebleven aanleiding zou be staan. Het feit, dat de ambtenaar in militairen dienst is, kan dus op zichzelf geen reden zijn, hem op wachtgeld te stellen. Vraag: Heeft een arbeidscontractant van het Rijk recht op een bepaalden termijn doorbe taling van zijn loon, indien hij in militairen dienst komt? Antwoord: De arbeidscontractant ontvangt, wanneer hij voor eerste oefening onder de wa pens komt, geen burgerlijke belooning, wel ech ter, indien hij moet opkomen voor herhalings oefeningen. Bij opkomst onder de wapenen we gens oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden, ontvangt hij gedu rende 30 dagen zijn volle loon en daarna het geen dit meer bedraagt dan zijn militaire beloo ning, uitgezonderd in het geval, dat hij op dat tijdstip nog geen werkelijken militairen dienst van 11 maanden of indien hij destijds een eerste oefening van korteren duur te volbren gen heeft gehad deze eerste oefening vol bracht heeft. Geen aanspraak op burgerlijke belooning bestaat voorts, indien hij op het tijd stip van opkomst nog geen 12 maanden regel matig dienst heeft gedaan in zijn burgerlijke betrekking. Vraag: Hoe kunnen Nederlanders, die thans uit het buitenland terugkeeren. distributiekaar ten krijgen? Antwoord; zij dienen zich in het bevolkings register van de gemeente, waar zij zich in Ne derland vestigen, te laten opnemen. Vraag: Wordt bij een eventueele distributie van petroleum rekening gehouden met het feit, dat vele plattelandswoningen niet op gas zijn aangesloten? Antwoord: Inderdaad ligt het in de bedoeling hiermede rekening te houden. Dinsdag is door het omvallen van een petro- leumtoestel brand uitgebroken in een groote villa aan den Doodenweg te Garderen. In min der dan geen tijd stond het huis in lichter laaie en de hoog uitslaande vlammen tastten het rieten dak van een tweede villa aan. Beide perceelen brandden tot den grond toe af. Van de inboedels kon niets worden gered. De ge alarmeerde brandweer uit Barneveld stond voor een hopelooze taak, daar water ontbrak. Ver zekering dekt de schade. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat in afwachting van een definitieve regeling ten aanzien van denaturatie van aardappelen een tijdelijke voorziening zal wor den getroffen. Of een denaturatietoeslag zal worden verleend- staat thans nog niet vast; binnenkort zal hierover een beslissing worden genomen. In afwachting daarvan is, om even tueel voor steun, in aanmerking te komen dena turatie door middal van steken of prikken voorshands niet toegestaan. Wel zal met ingang van 3 October 1939 de gelegenheid tot denatu ratie van aardappelen door middel van stoo- men onder totzicht voor iederen bij een pro vinciale landbouw-crisis-organisatie of bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale aangesloten georganiseerde openstaan. De denaturatie dient te geschieden met inachtneming van de bepa lingen van de dezer dagen te publiceeren Crisis- Steunbeschikking 1939, Aardappelen I (Oogst 1939) en 't daarbij behoorende Reglement Steun Aardappelen Oogst 1939. De aanvrage kan wor den ingediend bij de betreffende provinciale landbouw-crisis-organisatie. Voor de aanvraag der denaturatie zal de toezichthoudende ambte naar beslissen, hoe groot het gedeelte tarra is, waarop in geen geval steun zal kunnen worden verleend. Mede komen nimmer voor steun in aanmerking die partijen, welke zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder kunnen dienen of niet voldoen aan nader door de Nederlandsche Akkerbouwcen trale te stellen eischen. Als tarra zullen onder meer worden beschouwd aardappelen, welke kunnen vallen door een opening van 1225 mM2. Indien de georganiseerde zich niet kan ver eenigen met de beslissing van den toezichthou- denden ambtenaar, bestaat de mogelijkheid van beroep op de Nederlandsche Akkerbouwcentrale Vroege aardappelen kunnen ook worden ge denatureerd. Fabrieksaardappelen echter niet vóór 1 Januari 1940. Voor elke aanvrage tot denaturatie is de aanvrager, evenals vorig jaar een bedrag van f 1 verschuldigd, welk bedrag evenwel alleen voldaan behoeft te worden, in dien besloten wordt tot steunverleening over te gaan. Indien bij een teler minder dan 2500 k.g. en bij een handelaar minder dan 5000 k.g. te gelijk worden gestoomd, zullen bovendien kos ten voor toezicht verschuldigd zijn. Koersen voor stortingen op 4 October 1939 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75.44, Lires 9.55. NEW-YORK, 3 Oct. (Part.). In het aspect van Wallstreet was vandaag niet veel wijziging gekomen. Wel was de stemming wat vaster, maar desondanks bleef groote terughouding bestaan en had de markt een weifelend voor komen. Koersverbeteringen van eenige be- teekenis bleven bovendien in hoofdzaak tot enkele soorten beperkt, terwijl elders ook koers verliezen voorkwamen, zij het dat die van ge ringe proporties waren, zoodat de markt over het geheel toch een verdeelden aanblik bood. De handel was van matigen omvang. Ook na. de eerste transacties bleef de markt ongedeci deerd van houding. Wel trokken de koersen gedurende het eerste beursuur over het alge meen nog wat aan, zoodat het koerspeil in meerderheid boven dat van gisteren kwam te liggen, maar in het tweede uur kwam er wat meer aanbod en dit veroorzaakte onmiddellijk een tamelijk algemeene reactie, die de behaal de winsten weer goeddeels verloren deed gaan. De markt schonk opnieuw weinig aandacht aan het nieuws uit het bedrijfsleven. Slechts de staalwaarden reageerden eenigszins verlaat op de verdere sterke toeneming der bedrijvigheid, maar in het algemeen haalden zij de gisteren geleden verliezen niet in, al stegen Bethlehem Steel 1 3/8 dollar en U.S. Steel 114 dollar, welke verbeteringen in het tweede uur echter weer voor een groot deel verloren gingen. Men schijnt eenige bezorgdheid te koesteren ten aan zien van de stijging der productiekosten, die de snelle toeneming der bedrijvigheid bij de staalindustrie, met zich moet brengen en die tot nu toe in elk geval nog niet door hoogere prijzen gecompenseerd wordt. Ook vliegtuig fondsen waren wat beter gedisponeerd, hoewel de tot nu toe gehouden redevoeringen in den Senaat nog geen enkele aanwijzing geven om trent het resultaat van de stemming over de wijziging der neutraliteitswet, die meer nog dan voor de meeste andere industrieën voor de vliegtuigindustrie, die nog zulke groote orders van Engeland en Frankrijk heeft, van beteeke- nis zal zijn. Het was trouwens voor een deel de waarschijnlijkheid, dat deze debatten nog wel geruimen tijd zullen kunnen duren en wel eens een fel karakter kunnen aannemen, die tot de terughoudendheid bij het publiek aanleiding gaf. Daarnaast wenschte men klaarblijkelijk, ook de heden door Chamberlain in het En- gelsche Lagerhuis te houden rede af te wach ten. die het antwoord op de Duitsch-Russische vredesvoorstellen zal inhouden. Tegen het einde van het tweede uur ontwikkelde zich hier en daar een iets vaster stemming, o.a. voor koper waarden, automobielfondsen en sommige petro- leumwaarden, maar de handel bleef kalm en de stemming onregelmatig. Nieuwe gezichtspunten waren er niet, zoodat het begrijpelijk is, dat er met het oog op den toestand in Europa, die door het Russische optreden en de onbekend heid met de houding van Italië steeds onzeker der wordt, weinig animo bestond nieuwe verbintenissen aan te gaan. De omzetten be droegen in het eerste uur 220.000 shares en in het tweede uur 150.000 shares. De rede van Chamberlain bracht geen ver andering in de algemeene beoordeeling van den politieken toestand. In het derde uur vertoon de de markt eenige verdere weifeling; in lang zaam tempo brokkelden de koersen wat af. De handel bleef echter van bescheiden afmétin- gen, waarbij als voornaamste factor nu gold de afwachtende houding die men aannam ten aan zien van de rede van Hitier. Kort voor den aan- vang van het laatste uur nam de koersreactie scherper vormen aan. Chryslers zakten van 91% tot 88% in, U. S. Steels van 76 tot 74. Bethlehem Steels van 90 y, tot 88%. De overige fondsen volgden deze koersbeweging op een af stand. Laatbeurs lokte het verlaagde koerspeil weer eenige vraag uit (in het laatste uur ver wisselden 350.000 shares van eigenaar, tegen 110.000 stuks in het derde uur), hetgeen resul teerde in een herstel. U. S. Steel monteerden weer tot 75%. Hoewel later de stemming eenigs zins onregelmatig was, kwam het slot toch in gedrukte houding tot stand, waarbij de nadeelige verschillen de overhand hadden en tot 2% punt bedroegen. Het grootste verlies Na overleg tusschen de betreffende autori teiten is een regeling getroffen, volgens welke de studenten in de medicijnen, die op het oogenblik in militairen dienst zijn, hun studies zullen kunnen voortzetten. De studenten, die reeds hun semi-arts-examen of hun doctoraal examen tweede gedeelte hebben afgelegd, zijn met klein verlof gegaan en zijn daardoor dus in de gelegenheid, af te studee ren. Een andere regeling is getroffen voor degenen, die nog niet aan het doctoraal examen tweede gedeelte toe gekomen zijn. Zij zullen worden in gedeeld in speciale compagnieën, die gelegerd zullen worden in Amsterdam, Leiden, Utrecht en Groningen, zoodat zij in militair verband hun studie zullen kunnen voortzetten. gaven van de staalwaarden Bethlehem Steel te zien, n.l. bijna 2]A dollar, terwijl U. S. Steel, National Steel en Youngstown lalK punt lager afkwamen. Van de automobielwaarden vertoonden Chryslers scherpe fluctuaties, waar bij het slot per saldo bijna 2 punten lager kwam te liggen. Van de mijnen, die eveneens sterk schommelden, verloren Amer. Smelting 1 punt. Sporen lagen gedrukt in de markt, waarbij de nadeelige verschillen meerendeels niet groot wa ren. Union Pacific echter zagen zich 1% punt ontgaan. Voorts waren er nog eenige ver spreide fondsen, die in meerdere of mindere mate van aanbod te lijden hadden; Amer. Car, Amer. Tel. Tel., Du Pont, Texas Corp. en Westinghouse verkeerden 1 a 2K punt in reactie, Oliewaarden, warenhuisfondsen, public-utili ties, amusementsaandeelen en chemische fond sen lagen 'Verdeeld in de markt, terwijl rub bers, koperwaarden, luchtvaartfondsen en kunstzijde- aandeelen zich op iets lager niveau stelden. De omzetten bedroegen in totaal 1.000.000 shares. Laatst gedane koersen Niet alleen de tweede klasse-vereenigin- gen van afdeeling 1 kunnen zich niet vereen.- gen met de jongste wijzigingen in de nood- competitie van den K. N. V. B., ook een aan tal derde klassers, in het bijzonder uit Gooi en Eemland en het Sticht, kunnen zich met den gang van zaken geenszins accoord verkla ren. In dit verband vernemen wij, dat Donderdag a.s., waarschijnlijk te Baarn, een bijeenkomst van derde klasse-vereenigingen zal worden ge houden, welke vergadering door den eere- v oorzitter van Allen weerbaar, den heer G. Hohmann, mede namens de vereenigingen Laren, Victoria, Rapiditas, B. F. C„ Sopia, Zeist, B. V. C. en Z. N. C. is uitgeschreven. Men heeft zich inmiddels tot het bendsoe- stuur gewend met het verzoek de voor Zondag 8 October vastgestelde ontmoetingen geen doorgang te laten vinden en met de competitie niet verder te gaan, alvorens een bevredigende regeling is getroffen. Naar wij verder vernemen staan verschillende derde klasse-vereenigingen op het standpunt, dat, indien geen billijker indeeling door net bondsbestuur van den K. N. V. B. wordt ge maakt, zjj niet aan de competitie zullen deel nemen. Oct. 3 2 30 A*lied Chemical 1'5% 85 187 American Can Co. 112 114 113% Axil. Car S? F dry 37 38 V2 393/4 Am. Rolling Mills 20% 20% 21% Am. Smelt Ref. 55 56 Vs 56% Am. Tel. iel. 1(0% 161% 161 7/8 Am. Tobacco B. 76% 753/s 75V2 Am. Waterworks 13% 13% 14 Anaconda Cc per 33 33% 34% Atchison Topeke 31% 31% 33 Baltimore Ohio 7% 8 8% Bethlehem Steei 88 Vs 9C% 933/8 Canadian Pacific 5% 5% 57/8 Case Treshing 84 34 86 Chase National B. 36y4 37 37% Ches. Ohio 43'/!! 44% 453/s Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 89% 90'/2 91% Cities Service 6V4 6V4 63/4 Consol Gas N Y. 30 30% 3C% Continental Oil 29% 29% 29% 7 Dawesl. 11 11% 103/4 5% Young Deleware Huds. 9% 9 25Vx 9 26% Douglas Aircraft 75% 76 777/s Dupont de Nem. Eastman Kodak 1801/2 1523/4 183 152% 184% 155 El. Bond Sh. 93/8 93/8 413/s 9% General Electric 40% 41% General Motors 53% 541/2 55% Good Year 28 Vs 29 29% Hudson Mcior 6 Vs 6% 6% Illinois Centra) Intern. Harvester 15 'A 66 Vx 15% 67 16 Vs 68 Intern. Nickel 38 38 38% Intern. Tel. Tel. 3% 53/s 51/2 Kennecott Copper 40% 41% 42% Missouri Pacific 1 1 1 Idem pref. 1% 2 2 Montgomery Ward 53% 53% 54% Nat. City Bank 30 3C% 30% Nat. Dairy Prod. 15% i5% 15% New York Central 21 V4 21% 22 North Am. Av. 20% 21 213/8 North. Amer. n.a. 22% 22% 22% Norfolk Western 207 208 213 Pennsylvania 25% 26 27 Phillips Oil 45 Va 45% 45% Proctor Camblt 61 61% 61 Publ. Serv. N. J. :8 Vs 38% 38% Radio Corporation 5 7/8 6 6% Rep. Steel 263/8 26% 27% Sears Roebuck 76% 77 77% Shell Union O" 14 Vs 14% 14% Socony Via „u in 14 14 13% Southern Pacific 17% 17% 18% Southern Railway ;9% 20% 203/g Standard Brands 6 6 Va 6 Stand. Oil of N.-J. 43 V2 48% 45% Tidewater Ass. Oil 127/s 12% 12% Union Pacific '02% 1(4 105 United Aircraft 423/4 43 44 United Corp A. 2% 2% 3 U. S. Leather U. S. Rubber 42% 43 43% U. S. Steel 7 5 Vx 76% 7 8 3/8 Western Union 33 33% 34% Westingh. Eiectr. 117 1 19% 119% Woolworth Building 38% 38% 383% 5 ex. dividend ex coupon. 4- nieuwe aandeelen NEW YORK, 3 Oct. Slotkoersen Oct. 3 2 30 Brussel 16.80 16.86 16.86 Rome 5.(5 5.C5 5,05 Bern 22.45 22.55 22 60 Madrid Oslo 22.75 22.75 22.75 A'dam 53,26 53.28 53,30 Londen 4.023/s 4.01% 4.02 Parijs 2.283/s 2.28 2.28V4 Berlijn 40.10 40.10 40 CO 3 Oct. Katoen Oct. 9.14 Dec. S.82- Jan. 8.66 Rubber Standaard Juli Oct. 19 45 Dec. 19. 5 Jan. j 8.25 Koffie (Rio - Nieuw Dec. 4.15 Mrt. 4.30- Mei 4.32 Juli 4.34 Sept. Suiker NOV Dec. 2.12— Jan Mrt. 2.17 f Tin Loco 3 Oct. 2 Oct. NEW YORK, 3 Oct. 2 Oct. 3 Oct. 2 Oct. 9.27-28 Mrt. 8.52 53 8.65 8 93 Mei c.33- - 8.45 8.78Juli 6., 38.23 17,9018,5'-- 17.61 18.38- 17,55 18.3d-- 17.55-- ,8.35- Santos) 6.26-— 6.30 - 6.31 - 6.35 6.356.38 6.396.42 218- Mei 2.23 f 2.16 Juli 2.28-j 2.41 2,23 Sept. 2.33 2.46 2,31 Juli 2.37' Termijn CHICAGO, 3 Oct. 3 Oct. 2 Oct. 2C.00 - Mef 19.70 Juli 18.90 Sept. contract) 4.15 Dec 4.30 Mrt. 4.32 Mei 4,34-— Juli Sept. Tarwe Haver Dec t0%-3/i 82%- Dec. 3 1 Va 32 Vs Mei 81%-% ."3% 3/8 Mei 32% 32% Juli 79%-% 82%- Juli 30%31%- Maïs Rogge Dec 49 49% Dec 52%— 533/8 Mel 51 52% Me) 53%— 55%-- Juli 527/g 53% Juli 53%-- 55% Reuzel Oct 6.37% 6.55 Jan 6.5 7% 6.75 -At 6.47% 6.72 Mrt. 7.05 6 20 WINNIPEG, 3 Oct 3 Oct. 2 Oct. 3 Oct. 2 Oct. Tarwe Gerst Oct. 68%- 69% Oct 41%-- 13% Dec. 707/g 70%- Dec. 12%133/8 Mei 75% 75%-- Mei 123/4 - 44%- Rogge Lijnzaad Oct d7 7/g - 57% Oct 176 '"'8 Dec d4% 55%-- Dec 168 169% Me) 55 7% - Mei 167 172 Haver Oct 22 39 3,8 Mei.. 31% 38% Dec. 30% 37% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Anaconda Rep. St. Kon. Olie 26%—27 21%—21 5'8 285% Van 4.30—5 uur Anaconda Rep. St. Kon. Olie Beth. St. U. St. Shell Union Gew. Marine Am. Car and Fr. T. Pacific 111. Centr. Unilever 27—26% 21 3/8—21% 285 69 58 11 7/8—11% 7%8 3/8 28 3/16 14'/4 13 91% UTRECHT. Geslaagd voor het apothekers examen de neer J. J. Donkers. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer O. van Zinnicq Bergmann. Geslaagd voor het taalkundig candidaats- examen indologie de heer J. Aberson. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, de heer G. P. Barends, Den Haag. Geslaagd voor het examen van apothekers assistent de dames A. E. Grundlehner, Den Haag en A. A. Hornstra, Rotterdam en de heer D. A. Ploeg, Leiden. GRONINGEN. Geslaagd voor het candi- daatsexamen geneeskunde mej. A. A. Havinga te Arnhem en de heer E H. Mulder te Gro ningen. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer J. Th. Bernard, Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen rech ten mej. L. A. de Waal, Den Haag en mej. H. P. Timmers Verhoeven, Den Haag, AMSTERDAM. Geslaagd de dames H. Hertz te Voorburg en C. E. Meurer te Hilversum. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: M. D. v. Hout en K. D. van Olmen., te Amsterdam en C. A. van Gelder, te Rotter dam. ROTTERDAM, 3 Oct. Eierenveiling. Kip eieren 3.255.50 per 100 stuks. Aanvoer 100.000 stuks. GRONINGEN, 3 Oct. Veilingsver. De Een dracht. Aanvoer 17000 eieren. Kipeieren 4.85— 5.13, kuikeneieren 3.073.71 per 100 st. Kleinhan delsprijs 1.20 per 20 stuks. GRONINGEN, 3 Oct. Officieele eiemoteering. Kipeieren 5.00, kuikeneieren 3.25 per 100 stuks. Kleinhandelsprijs 1.20 per 20 stuks. Prijzen hoo- ger. 's-HERTOGENBOSCH, 3 Oct. N.V. Botermijn. Aanvoer 12250 kg Hoogste prijs 1.47, laagste prijs 1.37, middelprijs 1.43 per kg. Activa 2 Oct. '39 25 Sept. 1939 Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. 44.873.474 84.901.778 1.577.880 3.071.998 Agentschappen 2.505.946 2.385.299 Totaal 48.957.301 90.359.076 Pap. o.h. buit. i. disc 1.575.000 1.575.000. Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal 1.575.000 1.575.000 Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank 184.053.2551 190.003.025»! Bijbank 5.274.471 5.065.710 Agentschappen 41.659.466 38.633.814 Totaal 230 987.193 233.702.550 229.380.541" 232.138.823* Op Goederen en Ceelen 1.606.652 1.563.727 Totaal 230.987.193" 233.702.550» Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) 9.712.107 15.000.000 Munt en Materiaal Munt. Goud 105.497.605 105.497.565 Muntmat. Goud 998.879.796 998.881.514 Totaal 1.104.377.401 1.104.379.079 Munt. Zilv. enz 7.971.203 7.380.424 Totaal 1.112.348.605 1.111.759.504 Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf 43.670058 43.889.658 Gebouwen en Meub. der Bank 4.580.000 4.580.000 Div. Rekeningen 23.062.889 18.191.878 Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) 7.629.955 7.629.955 Totaal 1.482.523.110 1.526(687.623 Passiva Kapitaal 20.000.000 20.000.000 Reservefonds 4.277.243 4.277.243 Bijzondere Reserves 7.756.940 7.756.940 Pensioenfonds 11.975.514 12.004.636 Bankb. in omloop 1.164.956.940 1.142.099.635 Bankass. in omloop 107.081 12.976 Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen 268.998.228 336.447.594 Div. Reken 4.451.161 4.088.597 Totaal 1.482 523.110 1.526.687.623 W.v a Ned.-Indië 60,612.475 60.612.475 Besch Metaalsaldo (K-B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) 538.673.361 520.285.078 Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr 13.000.000 43.000.000 Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto 3 pet. Promessen-disconto 3J/2 pet. Beleening van Effecten 3'/2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 3'/2 pet. Voorschotten in Rekening-Courant 3i/z pcfc- /•MS0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2