Dijkvak Lemmer-Urk gesloten N Het auto-ongeluk te Schalkwijk RFENIS VAN EEN L 3 ZONDERLING URK THANS GEEN EILAND MEER WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 Burgemeesters reiken elkaar de hand Langs onze Zuidgrens Kaartende douaniers in België MEISJE OVERLEDEN AAN CYAANKALIVERGIFTIGING DE N. L. S. MAG WEER VLIEGEN ONDERNEMERSOVEREEN KOMSTEN Memorie van Antwoord inzake verbindend verklaren BESCHIKKINGEN INZAKE VER VOERMIDDELEN Hervatting passagiersdienst RotterdamHuil Motorrijder botst tegen vrachtauto Nieuwe uitvoer verboden Thans o.m. ook garens en papier RIJKSBUREAU VOOR METALEN TWEEDE KAMER Opschorting uitvoerrecht op Javatabak COMMANDANT VAN DE WACHT GING SLAPEN.... DUURTETOESLAG GEVRAAGD VOOR DE MIJNWERKERS STATENDAM- EN TABIAN- PASSAGIERS KOMEN THUIS LEIDENS ONTZET HERDACHT UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Raadsadviseur Rechterlijke macht 2 weken gevangenisstraf geëischt tegen autobestuurder Geestelijke aangereden Rechtbank te Almelo Begrafenis slachtoffer Gelder" .Jan van FEUILLETON ÏOOR WILLY WATERMAN Op Dinsdag 3 October 1939 des middags 2 uur 43 nam de grijper nog een flinken hap keileem uit den bok, zwaaide er mee baar den dijk en vulde het laatste spleetje dat nog open was in den dijk UrkLem mer. Urk was na een duizendjarig bestaan als eiland verbonden met het vaste land.. Een historisch gebeuren waaraan min of meer een officieel karakter werd verleend door de ontmoeting van de burgemeesters van Urk en Lemmer op de keileembonken, die de aansluiting tot stand brachten. Een groot en zeer gemengd gezelschap was midden op het IJselmeer tien kilometer ten hoorden van Urk samen gekomen. Tusschen bewoners van Urk en Lemmer bewogen zich het Kamerlid J. M. Krijger, oud-minister dr. J- J. C. van Dijk en een groot aantal journa listen. Op enkele kilometers afstand werd de ver zamelplaats reeds opgemerkt, want een groot aantal kranen, sleepbooten en bokken met Uaggen getooid had ligplaats gekozen nabij de ien meter breede geul, waardoor nu nog het ater uit den toekomstigen Noord-Oost polder t °or den Oostenwind werd opgestuwd. Rijks- vaterstaat had verstek laten gaan, doch Urk Lemmer hadden in de historische gebeur- ®his aanleiding gevonden een eenvoudige Plechtigheid te enseeneeren. Toen om tien voor half drie gezagvoerder Uerkulens een fluitsein gaf begonnen twee grij pers 't keileem over te brengen naar den Meer- mjk. De klonten klotsten in het onrustige ^ater, dat hoog opspatte en den al te nieuwsgie rigen een stortbad bezorgde. De spanning steeg iedere minuut; de geul werd een geultje, daar- na een smal spleetje en toen om 2.43 uur met een laatsten greep leem de Meerdijk werd ge sloten, klonk een luid applaus op, dat werd overstemd door het loeien van sirenes en het gillen van stoomfluiten. Burgemeester G. Keijzer van Urk en mr. M. Krijger, burgemeester van Lemster- land trachtten elkaar over de nieuwe ver binding te bereiken, doch de wandeling over het glibberige leem zou een halsbre kende toer zijn geworden, indien niet hulp vaardige handen loopplankeh hadden ge legd. Beide magistraten begroetten elkaar op dit historisch stukje grond als burge meesters van buurgemeenten. Een Urker jongedame, niet minder stout moedig, plaatste zich tusschen beide burge meesters in en plantte er de nationale drie kleur, daarmee symboliseerend de verinni ging van Urk met de natie. Kostelijke momen ten speelden zich hier af. Bejaarde Urker vis- schers wilde met eigen voeten ervaren, dat hun eeuwenlang gesloten gemeenschap uit haar isolement was verlost. Zij vergisten zich in de draagkracht van het leem en zakten er tot hun knieën in. De burgemeester van Urk herinnerde aan de tot stand gekomen verbinding met Lem mer, doch hij wenschte rekening te houden met de mogelijkheid, dat weldra weer een schei ding zal volgen. Deze aangelegenheid, aldus spr„ kunnen we rustig ter beslissing aan de Regeering overlaten. Hoewel de kracht van Urk lag in zijn isolement, mogen wij niet blind zijn voor de nadeelen van een gesloten gemeenschap, welke nadeel-en nu gaan ver dwijnen. De stroomingen, welke van buiten af Urk zullen bereiken, zullen het voormalige eiland nieuwe levenskracht schenken. Dank zij den Zuiderzeewerken is over Urk een zekere welvaart gekomen. Er zijn geen werkloozen meer en de rekening van 1938 sluit met een batig saldo van 27.000. Het toekomstbeeld van Urk, aldus spr., krijgt nieuwe kleur. De burgemeester van Lemsterland verwacht te, dat een goede nabuurschap met Urk zal groeien. Wij, Friezen, aldus de heer Krijger, hopen, dat een belangrijk deel van den polder aan Friesland zal worden toegevoegd. Hiermede was de plechtigheid ten einde en togen de honderden belangstellenden in Oos telijke, Noordelijke en Westelijke richting huis waarts. Deze gebeurtenis kon, dank zij den voor- bpoedigen gang van zaken en de goede weers omstandigheden, zes weken vroeger geschie den dan was berekend, toen met den aanleg van den dijk in Mei 1938 werd begonnen. De directieleden van het Hollands Aannemersbe drijf Zanen Verstoep N.V.,' dat het werk heeft uitgevoerd, werden van alle zijden geluk ge- wenscht met deze prestatie. Men schrijft ons van de Brabantsche grens: Het Brabantsche landschap ligt te stralen in een weldoende najaarszon. Van de boomen vai-- en reeds de eerste bladeren, die de kille wind over de verlaten landwegen doet dwarrelen. Verlatenl Neen, eigenlijk niet, tenminste niet de wegen, die zich door het heerlijke Brabant sche natuurschoon naarde grens slingeren. Er aeerscht een groote militaire bedrijvigheid. Er rijden groote vracht-auto's af en aan, kleine militaire colonnes trekken zwaar stappend over de keien voorbij en gerequireerde auto's Ulden officieren en manschappen van en naai de verscheidene posten. Maar het drukke grensverkeer, dat we hier in normalen tijd konden gadeslaan, is ontijdig oeeindigd. In dezen tijd van het jaar immers, mi we nog zacht weer kunnen meemaken, kon men altijd nog, vooral op de Zaterdagen en Zondagen, talloozen per rijwiel of auto over de grens zien gaan, België in. Daar heeft men im mers zijn familie en kennissen wonen, daar heeft men zakenbelangen te behartigen. En op he Zondagen lokten de vele „estaminée's", de oafétjes, die hun bestaan alleen kondan danken aan het drukke bezoek van de „Ollanders", die daar een „witten pater" of een „bokske" gingen Pakken. „Voor eenen pint ier hebt ge d'r twee m d'n Bels" en dat is waar. Nu is die trek over onze landgrens voorbij. In de Belgische grens plaatsen als Esschen, Baarle-Nassau, Turnhout, om er maar enkele te noemen, wonen duizenden Nederlanders, die daar van hun pensioentje of spaarcenten veel royaler kunnen leven dan in iet eigen land. Of het nu wel erg vaderlands lievend is, om aldus zijn' duiten, in 's lands dienst vaak verdiend, te verteren, zullen we bui en discussie laten. Maar dat zij nu in moeilijke omstandigheden zijn komen te verkeeren, is ons gebleken uit de feiten, die wij dezer dagen m de grensstreek te hooren kregen. Terwijl tten vroeger ongestoord even de grens kon ■.overwippen", om een familielid te gaan bezoe ken, om bij een getrouwde dochter 'n kopje thee e gaan drinken, moet men nu voorzien zijn an een geldig paspoort en die kost „pieken", uleen voor arbeiders, die in België hun brood ^i'dienen of voor Belgische arbeiders, die in ons and hun werk hebben, is een uitzonderings- aatregel getroffen. Met een bewijsje, dat zij un arbeid in het nabuurland hebben, kunnen J de strenge grensbewaking passeeren. Voor de Wen bestaan er echter altijd nog talrijke niOfilijkheden. zijn, zooals in ieder grensgebied; ook hgs het Brabantsche, vele z.g. binnenweggetjes, -j eger kon men hierlangs ongestoord het land innen trekken. Voor de smokkelaars een bui- hkansje, (ver brachten zij 't echter gewoonlijk ®t. Want in deze gebieden werd dag en nacht ruk gepatrouilleerd door de kommiezen). Nu er voor de smokkelaars heelemaal geen kans °ei-, langs deze paadjes het land te verla- eP of binnen te "komen, laat staan voor de *»en, die hun land vaak voor een belangrijk Bfdeelte op Belgisch gebied hebben liggen en him kar of ploegslee ovei de landpaadjes aarheen trokken. Deze wegjes zijn nu ge- neel afgesloten met prikkeldraad of met grootere barricades als boerenkarren, gevelde boomen, diepe kuilen. De boeren klagen steen en been, zoowel de Nederlandsche als de Belgische, want zij hebben beiden hun akkers buiten de vader- landsche grenzen, die vaak zoo ontzaglijk grillig zijn, dat zelfs een grensbeambte er geen wijs uit kan. Daarom ziet men het ook op vele plaatsen, dat de grens op een ruimen af stand is gebarricadeerd zoodat er een flinke strook „niemandsland" tusschen beide grensver- sperringen ligt. Opvallend is het, dat de bewaking aan onze grenzen veel nauwkeuriger en consequenter is, dan aan de Belgische. Tenminste de laatste da gen. Want terwijl men aan de hoofdwegen eerst na een nauwkeurig onderzoek van paspoort, bagage en eventueele andere identiteitsbewij zen het Belgenland kan binnentrekken, zijn de kleinere bewakingsposten aan de Belgische zijde vaak „spoorloos" verdwenen. Men wringt zich zonder veel moeite door de kleine openin gen, die weer in de barricades, zijn aangebracht, men kan er zelfs met zijn rijwiel tusschendoor en dankan men vrij het land verder ingaan. En dan moet het niet verwonderen, wij beleef den dit zelf, wanneer er in een cafétje een luid gekrakeel klinkt van kaartende.... douaniers die, als zij niet al te fel spelen, je voorbij zien schieten op je fiets en dan kalmpjes eens even naar buiten loopen, om te kijken, wie dat eigen lijk wel wasBelgische gemoedelijkheid. Wij Brabanders kennen die van zoovele andere feiten en kunnen haar waardeeren, minstens goed begrijpen ofschoon het een „boven-Moer- dijker", die de Belgische menteliteit niet kent, wel zeer vreemd moet toeschijnen. Intusschen zijn er nog vele problemen voor de grensstreken op te lossen en, al waardeeren wij hooglijk de perfecte bewaking van onze grenzen, het is toch te hopen, dat er spoedig aan beide zijden wat meer soepelheid zal kunnen gebracht worden in de starheid en gestreng heid der voorschriften. Maandagmiddag was in de chemische was- scherij van de firma Stegehuis te Maastricht de 19-jarige mej. C. Jansen bezig met het ont- vlekken van een stof. Zij gebruikte daarvoor cyaankali, het aangewezen middel, om zooge naamde oxydeervlekken te behandelen. Waar schijnlijk zijn daarbij eenige korrels van het gevaarlijke goedje in aanraking gekomen met haar handen. Later heeft zij wellicht met haar hand langs haar mond gestreken, zoodat zij iets van het vergiftige zuur naar binnen heeft gekregen. Direct daarop werd het meisje on wel en na eenige aanvallen van hevige braak neigingen is de ongelukkige overleden. De N.V. Nationale Luchtvaartschool be richt ons, dat zij haar bedrijf beperkt heeft mogen heropenen. De minister van Water staat heeft in overleg met den minister van Defensie ontheffing verleend van het ver bod om te vliegen, hetgeen echter voor de N.L.S. beperkt blijft tot het vliegveld Ypen- burg. Gevlogen mag worden binnen een afstand van 2 K.M. van het vliegveld en op een hoogte van minder dan 500 M. met zicht op den grond. De onderzijde van de vleugels en van de romp moet oranje geschilderd zijn. Daar de vlieg tuigen van de N.L.S. reeds een geheel oranje romp hebben, verhoogt dit stellig de zichtbaar heid. Er zijn drie categorieën van leerlingen die les mogen ontvangen, n.l. de leerlingen van de rijksopleiding tot bestuurder van verkeers vliegtuigen, van de opleiding' der M-vliegers van het luchtverdedigingsfonds en van de opleiding der M-vliegers bestemd voor liet Koninklijk Ne- derlandsch-Indisch leger. Al deze categorieën vormen een militair be lang, daar zij bestemd zijn om later ook tot militair vlieger te worden opgeleid. Op het vlieg veld Schiphol zal de K.L.M. aan de oudere jaar klasse van de rijksopleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen instructie mogen geven. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede" Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 is het volgende ontleend: De mogelijkheid van twijfel of bepalingen om trent betaling van uitvoerings- en contrölekosten wel betrekking hebben op „economische verhou dingen" en of daarom deze bepalingen bij de tot nog toe bestaande wetsredactie wel voor ver bindend-verklaring in aanmerking komen, vormt een der redenen voor het onderhavige wijzigings voorstel. Het ligt geenszins in de bedoeling om, met ge bruikmaking van de bedoelde bepaling, verplich tingen, welke het kader van een door het alge meen belang vereischte ordening te buiten gaan, op te leggen. In antwoord op de vraag, hoeveel ongeveer de kosten van de commissie, bedoeld in artikel 12 der wet, in de naaste toekomst zullen bedragen en welke sommen de gezamenlijke ondernemers, die bij verbindendverklaringen zijn betrokken, voor dit doel zullen moeten opbrengen, deelt de minister mede, dat de bedragen, benoodigd voor het toezicht van deze commissie, op de thans verbindend verklaarde en op eventueel in de nabije toekomst nog algemeen verbindend te verklaren overeenkomsten, voor het loopende jaar op ten hoogste 60.000 worden geschat. In het algemeen bedragen zij nog niet 10/00 van den omzet der betrokken bedrijfstakken. De minister van Waterstaat heeft bepaald dat houders van ingevolge de wet gebruik vervoer middelen 1939 voor inschrijving aangewezen ver voermiddelen, die hun vervoermiddelen in strijd met gebruik en gewoonte, niet of niet dan tegen opgedreven prijzen of afwijkende voorwaarden beschikbaar stellen voor vrachtvervoer, verplicht zijn de aanwijzingen van of vanwege den Rijks inspecteur van het verkeer, binnen wiens district van de Rijksverkeersinspectie voor het goederen vervoer hun vervoermiddelen zich bevinden of wel hun bedrijf gevestigd is, op te volgen. Houders van schepen die weigeren een door tusschenkomst van de bevrachtingscommissie aangeboden reis tegen den door die commissie vastgestelden prijs en voorwaarden te aanvaar den en wier weigering naar het oordeel van den Rijksinspecteur niet op gegronde bezwaren be rust, worden geacht hun schip, in strijd met het gebruik en gewoonte, niet of niet dan tegen op gedreven prijzen of afwijkende voorwaarden be schikbaar te stellen. De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat houders van schepen, aangewezen bij de In schrijvingsbeschikking Binnenschepen I 1939, aan wie een bevrachtingsboekje is uitgereikt, verplicht zijn, tenzij zij voor vervoer met de des betreffende schepen in het bezit zijn van een bewijs van goedkeuring, ontheffing of verklaring, hun schepen ter inschrijving in het register zoo spoedig mogelijk aan te melden, telkens wan neer de schepen na het volbrengen van een reis voor bevrachting gereed en geschikt zijn en de houders geen verdere verplichtingen tot het ge bruik of de bevrachting dezer schepen hebben aangegaan. Naar de N.V. Vereenigde Humber Agenturen te Rotterdam mededeelt, zal de passagiers- dienst Rotterdam—Hull voorloopig met één af vaart per week worden hervat. Op den Napoleonsweg onder de gemeente Haelen is Dinsdagmiddag de 28-jarige slager A. Schoenmakers uit Buggenum met zyn mo torfiets in botsing gekomen met een zwaren vrachtauto uit Weert. S. kwam uit een zijweg en wilde den Napoleonsweg, een voorrangsweg, oprijden. De botsing was zoo hevig, dat het motor rijwiel volkomen werd vernield. S. werd om streeks dertig meter door den vrachtwagen mee gesleurd. Hij liep verscheidene wonden aan hoofd en ledematen op en kreeg bovendien een schedelbreuk. Twintig minuten na het ongeluk is hij ter plaatse overleden. Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje te Haelen ver voerd. De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met de volgende uitvoerverboden: Papier en Karton van alle soorten: cellulose- hyaraatfolien, prespaan, vulcan fibre, pertinax en dergelijke hieronder begrepen, uitgezonderd stroobord. Blikwerk; metalen kranen, afsluiters, veiligheden, manometers, peilgiastoestellen en dergelijke appendages; bijzondere staallegee- ringen, sneldraaïstaal, magueetstaal, veerenstaai en dergelijke, in bewerkten of onbewerkten vorm. Gereedschappen en werktuigen vooi houtbewerking. Filmafval, zoomede onbelichte lichtgevoelige films, platen en papier voor foto grafische doeleinden. Duigen en bodems van hout, zoowel nieuwe als gebruikte, kist- vaat- en kuipwerk, voorzoover niet gevuld, deuren, ramen, ander timmerwerk en profielhout voor het bouwbedrijf, fineerhout. Cylinders en fles- schen voor gecomprimeerde gassen, al dan niet gevuld. Glas van alle soorten. Stroocellulose. Alle ertsen. Wijn. Voorwerpen van rubber, ba lata en gutta-percha; machines voor de be werking van rubber of de vervaardiging van rubberartikelen, alsmede onderdeelen daarvan. Electriciteitsgeleidingen en accumulatoren voor electriciteit. Azijn en azijnzuur en houtzuur, geelblauwzure kali, geelblauwzure natron, zwa velkoolstof, houtgeest en methylalcohol, zink- oxyde, benzoezure natron, borax, waterglas, vast en vloeibaar, bitterzout, nikkelsulfaat en nikkelammoniumsulfaat, aluminiumsulfaat, ko persulfaat, zoutzuur, salmiak of zoutzure am moniak, saccharine, celluloid in blokken, pla ten, bladen, reepen, staven of buizen, citroen zuur wijnsteenzuur, gommen, magnesia. Dierlijk haar en garens van dierlijk haar. Veeren, geen modewaren zijnde, bedveeren en dons, watten, waaronder ook kleermakerswatten, kapok, ge kaard en ongekaard, zeegras, plantenhaar en afvallen daarvan, vischnetten en andere netten, passementswerk Lint, band en veters, waar onder begrepen letter-, cijfer- en etiketten- band, elastiekband en koordelastiek en jalou- aieband. Tapijten, tapijtgoed, karpetten, loo- pers, kleedjes en matten, ongeacht de grond stof. Kleermakerslinnen, boekbinderslinnen, schilderslinnen, calqueerlinnen, copieerlinnen, transparantlinnen. Wasdoek, kousen en sokken, modewaren, uit elastiek vervaardigd. Geweven drijfriemen en transportbanden, borstelwerk, verfkwasten, penseelen en dergelijke, alsmede halffabrikaten hiervan. Linnen en katoenen knoopen, treksluitingen. Garens van echte zijde of kunstzijde. Manufacturen van vlas. hennep of halflinnen, dekens, ongeacht de grondstof, afval van weefsels en garens, spinstof voor kunstzijde, brandspuitslangen van hennep of linnen. Voorwerpen geheel of hoofdzakelijk uit manufacturen, stoffen en weefsels. Ook ten aanzien van deze artikelen kunnen, indien hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties worden verleend. Ter ver krijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoerbureau, Piet Heinplein 6 te 's Graven- hage. De minister van Economische Zaken deelt ons mede, dat bij zijn beschikking van 3 Oct. eenige wijzigingen zijn aangebracht in den tekst der Metaalbeschikking 1939. Deze wijzigingen hebben onder meer betrek king op de omschrijving van het begrip „on derneming", waardoor eenerzijds de onderne mingen, welke metalen voor eigen bedrijf ver werken, als ondernemingen in den zin der be schikking zullen worden beschouwd en ander zijds eenige bepaalde soorten van ondernemin gen zijn uitgezonderd. De minister heeft voorts medegedeeld, dat de directeur van het Rijksbureau voor metalen heeft besloten de tot dusver geldende alge- meene dispensatie van het verbod niet te ver lengen. De directeur zal evenwel onverwijld aan on dernemingen, welke bij het Rijksbureau voor metalen zijn ingeschreven, tot wederopzegging toe een vergunning verleenen tot het verrich ten van de in het tweede lid van artikel 6 der vorengenoemde beschikking bedoelde handelin gen, onder bepaalde voorwaarden. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot bekrachtiging van een door den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië vastgestelde ordonnantie (gedeeltelijke opschorting van het uitvoerrecht op Java-tabak). De gewoon dienstplichtige sergeant F. H. bij het luchtvaartregiment te Soesterberg was in den nacht van 4 op 5 Juli als commandant van de wacht in een geparkeerd staand motorrij tuig gaan slapen en heeft de wacht aan een ander overgelaten. De Krijgsraad legde hem daarvoor een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand op, met verlaging tot den stand van soldaat. Voor al tegen deze laatste straf had hij bezwaar en hij teekende hooger beroep aan. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof achtte beklaagde mede in verband met zijn overig militair strafregister, niet ge schikt voor een verantwoordelijke positie en vorderde bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad in zijn geheel. Mr. Tj. Mobach, de verdediging voerend, meende, dat de bijkomende straf te zwaar was uitgevallen, te meer daar beklaagde zich heeft opgegeven voor de opleiding voor vlieger. De uitspraak volgt later. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een brief aan de contactcommissie gezonden, waar in o.a. het volgende wordt gezegd: Spoediger dan verwacht werd stijgen de on derhoudskosten ten gevolge van prijsstijgin gen, welke ook met regeeringsmaatregelen niet kunnen worden belet. Alhoewel nog niet met stellige nauwkeurigheid kan worden aangege ven hoe groot het percentage der stijging is, kan toch al wel worden aangegeven, dat thee. schoeisel, wollen en katoenen stoffen en vleeschwaren met meer dan 10 procent in prijs zijn gestegen. Het hoofdbestuur van genoemden bond meent, dat het voor industrie, mijnwerkers en streek noodzakelijk is, de inkomsten van de mijn werkers te verhoogen. Deze verhooging kan b.v in den vorm van duurtetceslag. zooals ook in de jaren 1919-1920 werd verstrekt, worden be reikt. De directie der HollandAmerika Liin maakt bekend, dat van het s.s. „Statendam", dat 16 September j.l. van New York vertrokken is, on geveer 75 passagiers die met de Batavierlijn Engeland verlaten hebben, Woensdag 4 October tusschen vier en vijf uur n.m. te Rotterdam ver wacht kunnen worden. De overige passagiers zullen Woensdag a.s. per Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" uit Engeland vertrekken. Hun aankomst kan op Donderdag 5 October tusschen twee en drie uur n.m. te Vlissingen worden te gemoet gezien. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat, blijkens uit Londen ontvangen bericht, de passagiers die per m.s. „Tabian" uit Indië vertrokken zijn, thans per Maatschappij „Zeeland" van Engeland naar Nederland over komen. De „Zeeland"-boot met de passagiers van de „Tabian" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Donderdagmiddag verwacht. De viering van den herdenkingsdag van Lei- dens ontzet heeft Dinsdag in de sleutelstad in verband met de tijdsomstandigheden, een weinig feestelijk karakter gedragen. Het be stuur der 3 Octcber-vereeniging had vrijwel alle feestelijkheden afgelast en alleen de ernstiger onderdeelen van het programma, zooals de ko raalzang in het .Van der Werffpark en de tra- ditioneele uitdeeling van de gebruikelijke feest gaven van haring en wittebrood in het oude waaggebouw, doorgang doen vinden. De feestgave werd ditmaal aan circa 1200 personen uitgereikt. Het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 2000. Benoemd bij de infanterie, ter nadere indee ling door of vanwege den minister van Defen sie, tot reserve-majoor, de res.-kapitein J.'s Jon- gers, van het 20e reg. inf. Benoemd bij de cavalerie, tot luitenant-kolo nel, de majoor C. L. Hollertt, van dat wapen. Ir. F. A. Begemann is benoemd tot raadadvi seur, niet bij een afdeeling werkzaam, in vasten dienst bij het departement van Defensie. De arr. rechtbank te Freda heeft ter ver vulling van een vacature van rechter in haar college opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. G. L. W. G'ratama, rechter-pl.verv. in de arr.-rechtbank te Rotter dam en adv.-proc. aldaar; mr. F. A. Hollman, subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Amster dam; mr.. J. H. Marinus, rechter-pl.verv. in de arr.-rechtbank te 's Gravenhage en adv.-proc. aldaar; mr. C. Star Nauta Carstén, rechter-pl. verv. in de arr.-rechtbank te Arnhem, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoem de candidaten. Aan mr. L. M. Rollin Couquerque is eervol ontslag verleend als pl.verv. voorzitter van den raad van beroep (S.V.) te 's Gravenhage, on der dankbetuiging. Benoemd tot vice-president van de arr.-recht bank te Maastricht mr. A. E. W. Hustinx, thans rechter in gem. rechtbank. Benoemd tot rechter-pl.verv. in de arr.-recht bank te Assen, mr. N. G. Servatius, oud-grif- fier van gem. rechtbank. Met 1 Oct. is benoemd tot inspecteur der tele grafie en telefonie F. A. van Breen, thans refe rendaris bfj het hoofdbestuur der P.T.T. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan H. H. ter Brugge, baas bij P. J. Blom N.V., te En schede. De Meervoudige Kamer der Utrechtsche Rechtbank behandelde Dinsdagmiddag de zaak tegen den 32-jarigen koopman C. G. R., te Benschop, wien ten laste werd gelegd het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld ten aanzien van de vier gebroeders B. en zijn eigen broer A. R. Het betrof hier de aanrijding van een vracht auto door den electrischen trein, welke om 3.10 uur uit Utrecht naar 's Bosch vertrok, op den onbewaakten overweg bij Schalkwijk aan den Noordelijken berm van het Amsterdam-Rijn kanaal, waardoor de 3 gebroeders B. zoodanig gewond werden, dat zij op slag gedood werden, terwijl een vierde lid der familie, een neef der gebroeders B., later aan de gevolgen van zijn verwonding is overleden. De broer van ver dachte werd gewond, doch niet levensgevaar lijk. Pleiter in deze zaak, mr. G-erlings. merkte op, dat het hier een der ergste ongelukken op een onbewaakten overweg betrof, daar hier 4 van de 6 inzittenden van den auto het leven heb ben verloren. Verdachte deelde ter zitting mede, dat hij van een verpachting terug kwam, en dat met hem nog 3 andere personen in de cabine zaten en 2 in den laadbak. Verdachte was ter plaatse wel bekend; hij wist, dat er een onbewaakte overweg was, doch heeft niet hard gereden, hoogstens 10 a 15 K.M. Of de inzittenden heb ben gepraat bij het naderen van den overweg kon hij zich niet precies meer herinneren. Vol gens verdachte was 't uitzicht niet geheel vrij. „Dan hadt u toch juist heel goed moeten uitkijken", merkte de president op. „Wat nu gebeurd is, is toch wel zeer ernstig. Hebt u niet gehoord, dat een man u nog iets toeriep?" Verdachte heeft dien man niet gezien. „U hebt toch erg onvoorzichtig gehandeld." Verdachte kan zich niet veel meer van de situatie herinneren. Een 28-jarige arts, verbonden aan het G". en A.-ziekenhuis, verstrekte daarna eenige des kundige verklaringen over den aard van de verwondingen en hare gevolgen. De 56-jarige spoorwegarbeider v. d. V., uit Schalkwijk, deelde mede, dat hij den trein had hooren fluiten. Hij had de handen omhoog ge stoken, toen hij den trein zag. De auto was toen echter niet ver meer van den overweg en oogenblikkelijk daarna gebeurde het ongeluk, waarop getuige, die voor de veiligheid van zijn mede-arbeiders moest zorgen, maatregelen trof, dat de andere trein zoo gauw mogelyk zou stoppen. De 40-jarige A. R„ een broer van verdachte, verklaarde, dat vlak bij den overweg niet ge sproken was en dat de inzittenden ook geen signalen van den trein hebben gehoord. Get. rijdt vaak met zijn broer en kan wel zeggen, dat deze altijd goed uitkijkt en voorzichtig is. Het O.M. stelde vast, dat verdachte niet heeft opgelet en het feit dat de ruiten niet voldoen de schoon gewischt waren, wees er op, dat een arbeider nog zijn hand heeft opgestoken en dat een signaal is gegeven. Alles had voorkomen kunnen worden, in dien verdachte uitgekeken en gestopt had. Het ten laste gelegde achtte de officier wettig en overtuigend bewezen en hij eischt- te 2 weken gevangenisstraf. De verdediger erkende, dat de gevolgen van dit ongeluk ontzettend zijn geweest, doch wees er ook op, dat de vaart van den trein ontstel lend was. Men kan tegen autobestuurders wel zeggen: „Je moet maar dit of datmaar de vraag is: „Hoe is 't gegaan? en onder welke omstandigheden?" Al had verdachte den trein moeten kunnen zien, een feit is, meent spr., dat hij hem niet kon zien. Spr. noodigde de rechtbank uit, zich ter plaatse met hem te oriënteeren, en bleef er bij, dat verdachte niet schuldig kon worden genoemd. Uitspraak 17 October. De zeereerw. Kruisheer Bik te Uden is op weg naar de kapel der zusters Brigitinessen la- daar om de H. Mis te lezen, aangereden. De gewonde is in het St. Jansgasthuis te Uden opgenomen. Het ligt in het voornemen van de regeering over te gaan tot de benoeming van een sub stituut-officier van justitie bij de ariondis.se- ments-rechtbank te Almelo. Aan H. M. de Koningin te richten verzoek schriften om benoeming tot dat ambt worden ingewacht. De teraardebestelling van den korporaal konstabel C. Goortjans, een der slachtoffers van de „Jan van Gelder" is nader bepaald op Donderdag as. Het vertrek uit Souburg is thans vastgesteld op 13.30 uur. iemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. een 001 me> 5° seen stap meer binnen zmt straal van tien kilometer van mijn huis 'ijk n!" zei John langzaam en zeer duide- "Jk beloof het," piepte het konijn. ik"v 01 llet P'ec'rtig!" bulderde John, want waaei2ek« je, dat ik, als ik je er toch aantref, je ket ook is, al is het in het politiebureau, staat i een pak slaag geef' dat 'e niet meer in les "ent, die tien kilometerzone op eigen ge- e'd uit te komen! Begrepen?" nletIJ 'iet den kerel los en deze bewoog zich lan onbegrijpelijke snelheid den ,weg, waar- c,s hij gekomen was, terug. '^schudde van het lachen en keek hem Zir>hfna> tot het duister hem aan het ge- onttrok: beloof ?egr'jP ahéen niet, dat hij zoo dadelijk ide, nooit meer terug te komen in de buurt van mijn huis!" zei hij tegen den garagehou der. „Ik snap het best!" antwoordde die, „hij weet drommels goed, dat hij dat pak slaag krijgt, als hij gezien wordt!" John dacht nog even na en haalde dan de schouders op. „Ik heb hem in elk geval tot een tam konijn gemaakt," zei hij, „hy zal wel een beetje op zijn tellen passen voortaan! ik ben werkelijk benieuwd, of ik hem nog in de buurt zie!" Hij klom in Pete's wagentje, reed het terzijde van den weg, en nam den contactsleutel er dit maal zorgvuldig uit. De garagehouder zette zich weer eens achter zijn stuur en ditmaal trokken ze zonder stoor nis den wagen uit de sloot. Het was een verhef fend schouwspel. De geheele voorkant zat on der de grijze en zwarte modder, zelfs de be kleeding van de binnenzittingen was ermee doortrokken. „U kunt er zoo niet in gaan zitten, om hem te sturen!" zei de garagehouder, „ik zal hern met de voorwielen aan den kraan hyschen en zoo meesleepen." Dat werkje was spoedig gedaan en met hun tweeën weer vóór in den kraanwagen, reden ze langzaam terug naar de garage. Toen ze de breede deuren indraaiden met hun vrachtje, brak de eerste ochtendschemering aan en John geeuwde, bekeek zijn smerige kleeren en mom pelde: „Ik wou, dat ik een sigaret had!" De garagehouder lachte: i ,,'t Beste is, dat u mee naar binnen gaat, dan zet ik even wat sterke koffie en u kunt een si garet rooken en uw handen wasschen. Die din gen kunnen we alle twee goed gebruiken." John was het er roerend mee eens, en toen hij tien minuten later zijn tweede kop koffie achterover goot en een nieuwe sigaret opstak, voelde hij zich in de grijze ochtendschemering wel een beetje raar, maar toch uiterst tevre den met den gang van zaken. En die tevreden heid duurde, tot het oogenblik, dat de telefoon ging en de garagehouder hem aan het toestel riep: „Mijnheer Croftshier is uw zuster aan de telefoon." John nam den hoorn aan, en zei „Hallo!" En de eerste woorden, die hem bereikten, en zijn goed humeur met één slag in het niets de den verdwijnen, waren: „John! ben je daar eindelijkze hebben onze lijst gestolen!" HOOFDSTUK V De jacht op de lijst Toen Pete en Lois het verdwijnen van de lijst der voorwerpen hadden bemerkt, was hun eerste gewaarwording, dat zy over alle fronten waren verslagen. Lois liet zich in een stoel vallen en Pete been de de kamer rond, woorden mompelend, die hij niet hardop durfde te zeggen. „Ik geloof, dat dit het einde is!" zei Lois, en stak een sigaret op. Pete staarde haar een beetje afwezig aan. Zijn gedachten wervelden in het rond en werktuigelyk greep hy zyn si garettenkoker en trok er een sigaret uit. Hij wandelde weer door de kamer, groote rookwol ken uitblazend. Om de een of andere reden kon hij altijd beter denken, als hij rookende rond- ijsbeerde. Lois volgde hem peinzend met haar blik. „Hij behoeft maar één blik op de lijst te slaan, om het voor ons totaal te bederven," zei ze. „Als hij ook maar één van de voorwerpen telegrafeert naar zijn opdrachtgever, dan is onze kans verkeken. Die kan dan al zijn krach ten wijden aan het bemachtigen van dat eene voorwerp, terwijl wij niet eens weten, welk van de zeven dat is, en hen dus ook niet vóór kun nen zijn!" Ze zuchtte en liet zich in haar stoel achter over vallen. En toen keerde Pete zich met een ruk om: „De zaken staan nog zoo kwaad niet als het lijkt!" merkte hij op, „we hebben op die lijsi niet de dingen doorgestreept, die we al- hebben, jij wou daar juist mee beginnen, toen die kerel ons het huis uitlokte met het lawaai van jouw auto. Hij weet niet, welke dingen we hebben en er is dus groote kans, een kans van acht en twintig tegen zeven, dat hij een ding bij den kop pakt, of overtelegrafeert, dat we allang in de wacht hebben gesleept!" Lois schudde het hoofd: „Uitstel van executieHij zal wel met den eersten trein naar Londen vertrekken, of er da delijk met zijn auto heen gaan, en de geheele lijst overgeven! Dan is het een kwestie van en kele dagen, of we zijn geklopt. Desnoods zet onze concurrent een heel detectivebureau aan het werk om de voorwerpen op te snorren, daar kunnen we met zijn drieën niet tegen op!" Pete schudde het hoofd en ijsbeerde nog steeds rond. Hij wilde niet opgeven; het leven had hem geleerd, dat zelfs uit de raarste ge vallen altyd een weg is, die naar een oplossing leidt. „Ik zal eens zien, of John nog bij Perkms is!" zei Lois en Pete knikte. Hij hoorde de stem van Lois aan de telefoon, pratend tegen de cen trale, en even later kwam ze terug. „Ik krijg geen gehoor er is zeker nog nie mand terug." „Hij heeft lang werk!" bromde Pete en stak een nieuwe sigaret op. En toen het vlammetje van de lucifer doofde, overzag hij ineens de ge heele situatie: „Telegrafeeren of telefoneeren kan de dief hier niét, het postkantoor is gesloten, dus als hij dat doen wil, moet hij naar zijn huis gaan, of wachten, tot het kantoor morgen vroeg om negen uur wordt geopend. Dus er is groote kans, dat hij naar zijn huis gaatIk ga er heen, op hoop van zegen, jij blijft hier om John op te bellen, en hem te zeggen, het station in de gaten te houden. Hoe laat vertrekt de eerste trein naar Londen? Morgenvroeg?" Lois dacht even na en fronste haar voor hoofd: „Zeven uurdertien!" zei ze dan. Pete grinnikte en rekte zich snel uit: „Voor dien tijd kun je makkelijk John per telefoon hebben bereikt en hem alles verteld hebben. Ik ga kijken, of cr iets te vinden is bij het hol van onzen vriend.... tusschen twee haakjes, hoe heet die kerel, en waar woont hij?" Lois glimlachte evén: „Hij heet Bealie en woont in een huis boven op een heuvel, aan den anderen kant van het dorp; als je den grooten weg afrijdt en den tweeden weg rechts inslaat, is heteven kij ken het zesde huis." „Rechts of links?" informeerde Pete. .Links." Pete herhaalde de instructies: „Ik bewaak dus zijn huis en omgeving. John neemt het station voor zijn rekening, en jij blijft hier in huis op post, om de verbinding tusschen ons tweeën te bewaren. We moeten steeds iemand hebben, waarvan we weten, dat hij te bereiken is." Onder het luisteren door had Lois een whis- ky-soda ingeschonken, en reikte deze aan Pe.e over. „Die zul je wel kunnen gebruiken, na al die emoties," zei ze. Pete zag haar met dankbaren blik aan, knip oogde door den bodem van het glas en zette het weer neer: „Het ziet er anders niet naar uit, dat we nog veel rust zullen krijgen, voorloopig!" Hij opende de tuindeuren en stapte over het terras weg. Maar voor hij het grasveld had be reikt, hoorde hij siappen achter zich en, zich omkeerend. zag hy Lois. „Neen dit mee!" zei ze en reikte hem haar revolver over ,.en succes!" Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3