kruideniers bespreken N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE EFFECTENZAKEN SAFE DEPOSIT WINTERJASSEN MARIE LOUISE Haarlem, 4 Oct. BREDERODE- DUIN VERLOTING DEN TOESTAND LORJ'E'S KANTOORBOEKHANDEL l éXclusief- Niet duur GR H0UT5TR hoek GR MAR KT- HAAR LE11 WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 Telegram naar den minister KECTORSFEEST triniteits- LYCEUM Uitstekend geslaagde sportdag De ontsnapte Duitschers Haarl. propaganda door den aether FEEST IN DE JACOBIJNE- STRAAT Van rioleeringswee tot vreugdeyell VERLOTING TEN BATE VAN BREDERODE-DUIN Trekking uitgesteld tot 19 Oct. 1939 K.J.M.V. Houtplein 8 Comité Ontwikkeling en Ontspanning R. K. VOLKSBOND BURGERLIJKE STAND R, K. Studieclub „Graficus" NED. REÏSVEREENÏGING VOOR KATHOLIEKEN BIJ DE NEGERS IN CENTRAAL- AFRIKA De heer Hoogensteyn vertelt van zijn reis door Afrika Het Ruys-Ensemble Door de bijzondere omstandigheden zijn wij verplicht voorloopig onze zaak sleehts GEOPEND te hebben van 8-12 nur en van 13H-20 uur. Groote Houtstraat 101 Telefoon 11632 - Haarlem C. N. Hin 70 jaar Aanbesteding AGENDA Bioscopen 5 October Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten T reïnontsporing Prijsopdrijving RIJKSV1SCHAFSLAG Staat van besommingen R.K. VOLKSBOND Belangrijke Ledenvergadering S3 rfiT>,.«k brengt ter kennis dat de trekking der loierij is uitge steld moeien worden tot onher roepelijk Donderdag 19 Oct. a.s. Prijs per lot f 1.700 prijzen STAD Gisterenavond zijn de Haarlemsche krui deniers bijeengekomen bij Brinkmann ter bespreking van de moeilijkheden in verband met de prijsopdrijvingswet en om de richt lijnen aan te geven bij de komende distri butieregeling voor levensmiddelen. Deze belangrijke vergadering, waarvoor groote belangstelling bestond, werd uitgeschreven door ons Belang, Door Eendracht Sterk en Haarlemsche Inkoopvereeniging met mede werking van H.S.C. De voorzitter, de heer H. van Beek. wees op de moeilijkheden, door den oorlogstoestand spe ciaal in de kruideniersbranche veroorzaakt. Dank bracht de heer Van Beek speciaal aan den burgemeester, die zich op verzoek van de kruideniersorganisaties met de Ned. Suikercen trale heeft verstaan met het gunstige gevolg, dat 90 balen suiker werden vrijgegeven. Wij dienen er rekening mede te houden, dat de toestand van thans voort kan duren. Ge zamenlijk moeten wij aan de moeilijkheden het hoofd bieden. De heer J. C. Cornelissen uit Amsterdam zet je uiteen, dat samenwerking in dezen tijd meer an ooit noodzakelijk is. Deze vergadering Werd belegd voornamelijk omdat de besturen van de vakorganisaties een verschil van mee- h'ng hebben met de ambtenaren. Die waren er direct toen de plannen op het departement an Economische Zaken werden uiteengezet, ij moeten een leemte constateeren in deze awine van maatregelen. In enkele gevallen erd niet de landelijke organisatie in den arm genomen, en zoo zijn er nog tal van andere voorbeelden te geven van haperingen in het ambtelijke apparaat. Een van de grootste euvelen, die over het Winkeliersbedrijf zijn gekomen, is het tekort aan suiker. De regeering tracht de bevolking rustig te houden,, doch wij meenen, dat een publicatie van den gang van zaken, dat een ruiterlijke bekentenis van dit tekort, beter ware geweest. Ons^ kruideniers, ware veel narigheid be- n™ i Het suikerverbruik in Nederland is ou.uoü ton per maand. Men heeft op 1 Augustus ae rekening opgemaakt; er was toen 51.000 ton. Men had dus kunnen weten, dat er te rekenen was op een tekort tot half October van 24.000 on. Mien heeft dat niet bekend en steeds maar Weer door de radio rond laten roepen, dat er genoeg was. Tegen dezen gang van zaken past een protest. Er zijn echter ook andere moeilijkheden. Wij hebben successievelijk tekort gekregen aan tal van andere artikelen. Spr. noemde zeep, soda, havermout, lucifers, enz., die veel minder ge makkelijk te verkrijgen zijn dan anders. Doch deze moeilijkheden zouden wij als goede Ne derlanders op den koop toe willen nemen als daar niet was; de prijsstijging. Het is een groot euvel, dat wij niet de ver vangingswaarde mogen berekenen, doch de prij zen moeten aanhouden, die in Augustus golden. Wij moeten duurder inkoopen zeep is b.v. al driemaal in prijs gestegen maar het pubiieii heeft stevig in de ooren geknoopt: er zal niets duurder worden. Maar dat is bezijden de Waarheid. Importartikelen zijn in vele gevallen al Zeer in prijs gestegen. Pruimen worden met 50 pet. verhooging door de importeurs ver kocht en sommige andere artikelen zelfs met 100 pet. Ons verlangen is nu, de vervangingswaarde te hiogen berekenen. Thans verplicht de minister °hs te verkoopen tegen prijzen, waarvoor wij hiet kunnen inkoopen. Hij verplicht ons dus een deel van ons werkkapitaal weg te geven. Algemeen is men van meening, dat een toe stand zooals in de vorige mobilisatie niet meer terug zal komen. Fancy-prijzen zooals toen, zijn 1 gesloten. Daartegen zal de regeering zeer terecht' wel optreden. Door het publiek worden wij wel eens onheusch bejegend; verlies echter uw ge duld niet, blijf beleefd. Bedenk altijd:°de klant is koning. "Het publiek moet begrijpen, dat wij ook geen ijzer met handen kunnen breken," merkt een der vergaderaars op na beëindi ging van de rede. „Laat het toch redelijk olijven." Na de pauze werd met instemming van de ei'gadering het volgende telegram naar den "■mister van Economische Zaken gezonden: Excellentie, he georganiseerde kruideniers te Haarlem in etgadering bijeen, verzoeken dringend het arheen te leiden, dat kleinhandelsprijzen mo- «en worden berekend tegen de vervangings- ahrde plus normale kleinhandelswinst. h Aan het slot van den avond sprak nog de j,er S. Hopman, bondspropagandist van den R. trj Kruideniersbond over de te verwachten dis- outie, waarvan hij de beteekenis en den gang h zaken uiteenzette. i-> lycG«teren had onder groote belangstelling uit g e^m-kringen de zevende sportdag ter gele meid van het rectorsfeest plaats, als 06 opening hield de heer Chr. Edelhauser, Pat gemeen leider, namens de lyceïsten tot Wa„er Hector N. Vlaar een korte toespraak, geP n llij °-m- z,eide» dat hoewel pater Vlaar late'1 recep''ie gewild heeft, hij toch niet kon na- harf1 •Zi''n Eerw- uit naam van alle leerlingen ze„ ik t® feliciteeren en hem tevens dank te gelf611 Voor 'k feit' dat zÜn Eerw. wederom de j10ogenheid had willen geven den lyceïsten een Pat Unt van sportgenoegen te verschaffen, en Vlaar dankte voor de goede wenschen lecjj €lcle °-a-: „Het Triniteitslyceum is niet al- hfaa C+n gro°te broederschap op sociaal gebied» jA evens op godsdienstig terrein." Uit r?r rector sprak vol vertrouwen de hoop dat zedelijke en physieke krachtsinspan- 'S zou geschieden in een sfeer van edelmoe- hin dish wu sescnienen in een eid en ware sportiviteit, ter tj Slot kracht pater rector dank aan pater ep aar en aan de leiders voor al de genomen nog te nemen moeite. mom1 tien namen, begunstigd door een een a roorjaarszonnetje, de diverse wedstrijden er oni,anvang' Hehalve voetbal en hockey was letiet gelegenheid tot ping-pong, schaken, ath- en zweefvliegen. g2.0Soi ^ddags omstreeks drie uur vond in de P'aat« ontkÜtzaal een welsprekendheidswedstrijd Van Welke gehouden werd onder auspiciën De ssacianum- 26 bijeenkomst werd. geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer P. Franse, die in een zéér vlotte speech de jury, uit leera ren gevormd, welkom heette en de belangrijk heid van een vereeniging, die de welsprekend heid op het lyceum bevordert, uiteenzette. Als eerste prijsdinger voerde J. Beljon het woord, die op scherpe, doch juiste en zeer duidelijke wijze alle critiek op het schoolblad afwees, zoolang niet alle lyceïsten zelf hun bijdragen voor Tolle-Lege leverden. Vervolgens hield J. Teunis een vlotte en uit stekend voorbereide speech over; „Een reis naar de maan", Eddy Hüffer schetste de ontwikke» ling van het tooneel in den loop der eeuwe;» terwijl c. v. d. Berg een keurige toespraak over „De dictatuur als staatsvorm" hield, waarbij hij zich bepaalde tot de dictatuur als systeem en als geschiedkundig verschijnsel. E. Roersch behandelde de muziek, als „Jazz en Klassiek" en ten slotte bezag J. Luyten het „Vliegtuig als oorlogswapen". Tegen zes uur had de prijsuitreiking door pater rector plaats. Ook de zevende sportdag werd een volkomen succes. Het signalement van de vijf Duitschers die, zooals elders reeds gemeld, in den afgeloopen nacht uit het Huis van Bewaring te Haarlem zijn ontsnapt, luidt als volgt: H. C., 21 jaar, lang 1.65 M., slank postuur, donkerblond haar en wenkbrauwen, ovaal ge laat, gele teint, lichtblauwe oogen. F. P., 19 jaar, lang 1.67 M„ flink postuur, rechte houding, blond haar en wenkbrauwen, ovaal gelaat, gezond uiterlijk, breed voorhoofd, lichtblauwe oogen, litteeken onder het rechter oog. C. S., 33 jaar, lang 1.80 M., gewoon postuur, blond haar met een verkleurde lok, blonde wenkbrauwen, ovaal gelaat, gezond uiterlijk, blauwe oogen. H. K. E„ 31 jaar, lang 1.82 M., breed postuur, flinke houding, blond haar, hoog voorhoofd, blauwe oogen, dikke lippen, gave tanden, groo te ooren en voeten. W. D., 38 jaar, lang 1.64 M., slank, ronde rug, donkerblond haar, rond gelaat, met gele teint, blauwe oogen, litteekens in den rechtermond hoek en op de linkerwang. De politie vestigt er nog de aandacht op, dat volgens art. 27 van het Vreemdelingenreglement hij die nachtverblijf verleent aan een vreem deling en hiervan niet kennis geeft binnen 24 uur aan het hoofd der politie, gestraft kan wor den met een maand gevangenisstraf of f 500 boete. Haarlems Bloei overweegt nogmaals een radio praatje over Haarlem voor de luisteraars in Ned. Indië te organiseeren. De verwezenlijking van dit plan hangt echter nog van verschillende bij zonderheden af en zeer zeker van de ontwikke ling der gebeurtenissen i.n den vreemde. De verjonging van de Gedempte Oude Gracht met de daaraan verbonden rioleeringsmisère zal nu spoedig tot het verleden behooren. Ook de Jacobijnestraat, die in den maalstroom was meegetrokken, kan thans haar hoofd weer bo ven water steken. Van Woensdag 4 tot Woens dag 11 October zal de zoo voorname straat want klopt daar niet het hart van een groote gemeentelijke administratie van Koning straat tot Gedempte Oude Gracht in de vlag gen geaet worden. Vrijdag 6 October zal de Haarlemsche Har monie bovendien van acht tot tien uur des av'onds de bevolking laten struikelen. Maar nu over eikaars beenen en met een feestend ge zicht en niet meer over zand- en steenhoopen en met een donderwolkenhoofd. Mien schrijft ons: De trekking van de loterij ten bate van Brederode-duin, die aanvankelijk was bepaald op 5 Oct., is tot groote spijt van het Verlo- tings-Comité uitgesteld moeten worden tot 19 October. Vorige jaren konden de trekkingen voor deze sympathieke verloting steeds op den vastgestelden datum worden gehouden, omdat dan alle loten waren verkocht, zelfs verschil lende malen eenige dagen voor de trekking- plaats vond. Dit jaar hebben mobilisatie en ingetreden oorlogstoestand den verkoop zooda nig beïnvloed, dat een aantal loten nog niet verkocht is. Het comité voor de verloting vertrouwt, dat zij, die nog geen lot kochten of eenige minder dan vorige jaren, dit alsnog in die 14 dagen zullen doen. Vooral op hen, die nog geen. fi nancieel nadeel ondervinden van de mobilisatie, is het vertrouwen van de verlotings-commissie gevestigd om mede te helpen de laatste loten op te ruimen. De opbrengst der verloting is één der pijlers geworden, waarop de tuberculose-bestrijding rust. Mislukt de loterij, dan zal de Ver. t. bestr. der t.b.c. haar werk sterk moeten verminde ren. Door deze inkrimping zal niet alleen Bre derode-duin getroffen worden doch ook de Consultatie-bureau-dienst en de maatregelen ter isolatie van patiënten. Vermindering van deze diensten beteekent verhooging van infec tiegevaar voor de gezonden, hetgeen een zeer groot nadeel oplevert voor de algeheele volks gezondheid. Verder uitstel der trekking van de loterij volgt in geen geval. Met vreugde deelt de K.J.M.V. St. Augustinus mede, dat zij thans een eigen huis op de club avonden kan betrekken. De zaal boven de lunch room de Sierkan op de Groote Markt is n.l. voor de leden van de K.J.M.V. beschikbaar gesteld. Donderdag 5 October zal het winterprogramma op feestelijke wijze worden geopend. Het pro gramma voor deze maand vermeldt verder o.a. lezingen van de heeren P. v. d. Valk over de Camera Obscura, W. v. Willige over de Bonte Wereld. In November spreekt en vertoont de heer C. Pels de film: van hout tot papier. De onderwerpen van het nationaal programma worden vanzelfsprekend behandeld. Men schrijft ons omtrent de gisterenmiddag ten stadhuize gehouden vergadering van -het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning der Militairen tg Haarlem het volgende:' De collecte op Zaterdag heeft ruim 4450 gul den opgebracht. Daarnevens is op den oproep in de Haarlemsche dagbladen en verzonden cir culaires een bedrag van ruim 1900 gulden tot heden ontvangen, zoodat in het geheel onge veer 6350 gulden voor dit doel is binnen ge komen. De verdeeling van de gemobiliseerden over ons land is zoodanig, dat wanneer plaatselijke inzamelingen alleen ten goede kwamen aan ae militairen ter plaatse, dit een groote onbillijk heid zou zijn tegenover de andere gemobiliseer den. Men denke slechts aan de vele Haar lemsche jongens, die grootendeels in kleine dor pen gelegerd zijn. De consequentie hiervan is 't besluit in Den Haag om een Nationale geldin zameling voor de ontwikkeling en ontspanning der militairen over het geheele land te houden. Daar de voorbereiding van de collecte te Haarlem echter reeds te ver gevorderd was om deze stop te zetten, is het Haarlemsche Comité met Den Haag overeengekomen deze collecte te beschouwen als de nationale inzameling voor Haarlem. Dit sluit natuurlijk in, dat een be langrijk deel van de ontvangst aan de centrale kas zal moeten worden afgedragen, waar tegen over staat, dat vele uitgaven te Haarlem ten laste van die kas zullen komen. Omtrent het af te dragen percentage aan de centrale kas is op de gehouden vergadering nog geen beslissing genomen. Dit zal eerst gebeuren na overleg met het Centraal Comité in Den Haag, Wel is reeds thans besloten, aan elk der drie organisaties van Militaire Tehuizen n.l. de R.K., de Christelijke en de Neutrale een bedrag van 350 gulden uit te keeren. De organisaties der militaire tehuizen zullen van heden af ieder afzonderlijk geheel los van het comité hun werk ten bate van deze huizen verrichten. Opdat ook de neutrale te huizen in het comité vertegenwoordigd zullen zijn, is besloten den heer dr. G. Ras in het co mité op te nemen. Het bestuur van Bach heeft besloten de con certen der Bachvereeniging voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn toegankelijk te stellen voor gemobiliseerde militairen en wel voor officieren a f 1-50, voor onder-officieren a f 1.en voor korporaals en manschappen a f 0.50, alles inclusief belasting, 't Is zeer waar schijnlijk. dat ook Toonkunst en andere vereeni- gingen dezelfde gunstige bepalingen voor mi litairen zullen vaststellen. Aan de verschillende vereenigingen. welke lezingen of voordrachten organiseeren, zoo als Geloof en Wetenschap. Weten en Werken, Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling het Nut de Volksuniversiteit zal worden gevraagd den militairen tegen een zeer geringen prijs toegang tot die lezingen en voordrachten te verleenen. Het sub-comité voor sport is bezig voorberei dingen te treffen om zooveel mogelijk sportter reinen ter beschikking van de militairen te doen stellen. Ook zal het spoedig een boschloop or ganiseeren. Met groote erkentelijkheid wordt ge wag gemaakt van de openluchtconcerten van Harmonie Crescendo en de Politie Muziek Ver eeniging. De aangekondigde ledenvergadering van den R. K. Volksbond zal niet morgenavond plaats hebben, wegenis opening der jaarfeesten, maar hedenavond half negen. Opkomst wordt dringend verzocht, wegens de belangrijkheid der agenda- Zie advertentie in dit blad. Ondertrouwd 4 Oct.: G. Kraaijer en J. W. Koper; B. M. B. M. Strodijk en S. Ch. Olifiers; K. J. Ch. Nagtegaal en T. Dupon; F. A. C. W. Fieterse en C. H. Hendriks; P. G. Veen en G. Boogaard; M. Hartman en J. A. A\ Willems; H. A. B. Huyboom en G. M. P. van der Putten; J. J. Vlaarkamp en C. J. Smit; W. W. Koppen en G. C. Scholtz; A. Peper en C. Heynis; J. Geeris en C. A. van der Mee; J. Kemp en L. Schreinders; L. R. Boelle en J. Ederveen; Ch. H. F. van Emmerik en A. H. Tulen; N. P. Lam mens en C. Gnoeneveld; P. Zijp en M. H. Baars; J. van Zeist en J. Jansen; J. Schellings en J- G. Fijlstra; H. J. Gomes en M. A. van Straten; J. van der Jagt en C. Lassooij; W. A. Nijenhuis en C. Th. Stigter; J. Huizing en M. H. Kleijn; D. van Siooten en M. Kok; W. Berkhout en O. M. H. C. Rö'bken; H. F. Slobbe en H. Ch. van Kleef; D. Kiekens en IJ. H. Snoek; M. W. van den Eijkhoff en H. Bosman; E. Biesma en G. Bies- ma; N. Th. van Dijk en F. Hartman; A. van Velzen en S. van Hoof. Geboren 1 Oct.: W. E. Kootvan der Linden, z.; 2 Oct.: Ch. van den Boorenvan Looij, z.; J. E. M. VredenburgBrooijmans, d., B. van der Wal—Prent, d.; 3 Oct. G. M. M. van Tete- ringLamp, z.; S. A. KruijffSteenkist, d.; C. KenterBottelier, z.; M. de Heervan der Vlust, z. Overleden 2 Oct.: H. Gooijer, 82 jaar, Spaam- hovenstraat; A. Bouwman, 75 jaar, Oranjestr.; 3 Oct.: W. Meijer, 74 jaar, Westerhoutpark; H. Ineke, 43 jaar, Bataviastraat, Gehuwd 4 Oct.: L. D. J. Tannhauser en M A. J. A. Duijx; B. van Hengel en R. de Vries; Th. A. Veenings en J. M. van den Berg; H. N. J. Horn en M. H. Blesgraaf; A. P. Roeland en L. Lewandowski; N. C. A. Boon en E. G. Kuijten; M. Pro,see en E. M. Wilkes; J. van Sitter en A van den Eerg; E. Rietbergen en M, J. Gaart- man; J. Spek en M. van der Pol; G. Kist en J. G. van Zonneveld; C. Rozenheek en G. J. Kooij; H. G. Wenning en H. Weydijk; E. van Everdin- gen en C. M. Kerkhoff; E. J. Hessels en M. A Hulscher; G. A. Wubbels en A. van der Meulen' K. J. de Lijster en E. W. Leising; J. H. Snijder en A. C. Hermus; J. A. Konijnenburg en E. Ho- gemsn; E. A. Blansjaar en IJ. de Vries. Getrouwd; 4 October: G. F. Beilschmidt en H. C. de Jong P. H. Mudde en M. A. Renz J. Steffers en C. M. A. Arxhoek B. van Don selaar en M. A. van Gasteren D. H. van Leeuwen en M. M. Ochse Freiwald J. Gordijn en J. Koke C. A. Guit en H. H. G. Fiekert J. M. M. Huijboom en A. van Dam J. Silvis en N. Kranenburg J. F. C. Akersloot en J. Lodder J. R. Walgien en W. Wouterse R. Elzer en J. M. van der Horst G. C. van der Spek en J. Kolderie K. Kolderie en H. Kees maat w. van Sparrentak en A. Boelhouwer. Aas", dat vrijviel in de geheele pers uitstekende critieken heeft gekregen, om het stuk, maar niet minder om de wijze, waarop het gebracht wordt. Zeer zeker zal daarom dit stuk U een avond van welkome en in dezen tijd zoo bijzon der te pas komende afwisseling bezorgen. Alle leden van den Ned. Kath. Graf. Bond, afd. Haarlem, worden herinnerd aan de eerste bijeenkomst van het Winterseizoen ter bespre king van het actueele program, op Donderdag 5 October in het voormalige St. Josephsgezel- lengebouw, Jansstraat 59. Graficus-leden allen present. De Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, afdeeling Haarlem, heeft voor deze maand 2 ex cursies op haar programma staan, n.l. een be zoek aan de Spoorwegtentoonstelling, Zondag 8 October, en bezichtiging van de kathedraal (met het raam van de Reisvereeniging) op Zon dag 15 October. Misschien kunnen onze lezers zich nog her inneren, hoe 4'A jaar geleden drie onzer stadgenooten een tocht per fiets naar Afrika ondernamen en daarvan uitvoerig verslag in dit blad deden. Na dezen tocht van zes maanden, aan het einde waarvan het ondernemende drietal werk heeft gevonden in Oost-Afrika. heeft u niets meer van hen gehoord, behalve misschien een ongegrond gerucht, dat een hunner door de kannibalen was opgegeten. Een van deze drie jongelui vond het tijd, Hdlland weer eens te bezoeken. Deze nu, de heer Hoogensteyn, zal Woensdag 11 October in de projectiezaal van de firma Meyboom, Zijlweg 86, iets over zijn reis en verblijf in Centraal-Afrika vertellen. Hij heeft daar een serie interessante opna men kunnen maken van verschillende Kavi- rondo-stammen, o.a. van de Lumbwa's, Kaka- mega's en Celuo's, waarvan hij dien avond verschillende lichtbeelden zal vertoonen. Deze avond belooft, mede door verschillende opna men van inlandsche volksdansen e.a„ interes sant te zullen worden. Een ieder, die belang stelt in Afrika en het leven van de verschillende negerstammen, kan dezen avond vrij bijwonen. Belangstellenden richten zich slechts tot de firma Meyboom, Zijlweg 86, telefoon 14905. Reeds zeer spoedig na de eerste opvoering brengt het Ruys-Ensemble zijn nieuwste stuk ook in Haarlem. Het is een uitstekend blijspel, „Schoppen- A.s. Vrijdag 6 October, wordt de heer C. N. Hin, de bekende stichter en leider van dé kou- senfabriek aan den Zijlweg, zeventig jaar. De heer Hin is geen Haarlemmer van ge boorte, zijn wieg stond in Den Helder, maar zijn naam heeft niettemin een echt Haarlemschen klank gekregen. Velen in binnen- en buitenland kennen den heer Hin als den Haarlemschen industrieel, als den Haarlemschen zeiler van in ternationale vermaardheid en niet te vergeten als den voorzitter, thans eere-voorzitter, van de voetbalclub Haarlem. Aanvankelijk was de heer Hin voor het on derwijs bestemd. Hij behaalde daartoe de acte lager onderwijs en was zelfs een half jaar als onderwijzer werkzaam, maar zijn hart trok hem naar den handel en daar bleek dan ook zijn kracht en zijn fortuin te liggen. Nadat hij zich geruimen tijd voor zijn taak had voorbereid in een fabriek in Saksen, vestigde hij zich een kleine vijftig jaar gelecten aan de Parklaan te Haarlem als grossier in het kousenvak. In 1912 begon hij dat artikel zelf in bescheiden mate te produceeren. Het succes, dat hij in den loop der jaren daarmede behaald heeft, demonstreert zich dui delijk in den bloei, waarin zich de thans aan den Zijlweg bevindende fabriek mag verheugen. De heer Hin heeft zich ongetwijfeld een knap zakenman getoond, die misschien in een land met grootere behoeften en exportmogelijkheden dan Nederland heeft, nóg meer succes zou hebben geboekt. Door zijn gelukkig inzicht in zaken heeft hij de Haarlemsche nijverheid niet on aanzienlijk gesteund, bevorderd en uitgebreid. In Haarlem heeft de heer Hin immer een gezonde populariteit bezeten als sportsman. Hij was een groot voetbalenthousiast en als be stuurslid en voorzitter van Haarlem heeft hij die club niet alleen door uiterst moeilijke tijds omstandigheden weten te loodsen, maar ook naar de toppen der voetbalglorie weten te lei den. Op het voetbalveld ontbrak hij zelden en zijn geestdrift en clubliefde werkten op anderen aanstekelijk. Maar bovenal geniet en genoot de heer Hin bekendheid als zeiler van internationaal for maat. Zelfs werd hij op 54-ja.rigen leeftijd uit verkoren Nederland in dien tak van sport op de Olympische spelen te vertegenwoordigen. Wij meenen, dat die leeftijd voor een deelnemer aan de Olympische spelen op zich zelf reeds een record is. Als wij ons goed herinneren heeft hij zich echter door een ongesteldheid, door zijn zoon moeten laten vervangen, die zich trouwens behoorlijk van die taak kon kwijten, want alle kinderen van den heer Hin deelen zijn liefheb berij voor de zeilsport. De heer Hin is een zeiler in hart en nieren en mede op zijn initiatief werd de Haarlemsche Jachtclub opgericht. Zijn grootouders woonden op Texel en velen van zijn voorvaderen voeren op koopvaardijschepen, zoo dat hij zijn liefde voor het water niet van vreemden heeft. Het aantal fraaie overwin ningen, dat de heer Hin in den loop der jaren in soms zeer moeilijke zeilkampen heeft weten te behalen, is eerbiedwaardig groot. De heer Hin mag ongetwijfeld met voldoening terugzien op wat hij in zijn loopbaan heeft be reikt. Hij heeft zijn hartewensch, een goed zakenman te worden, vervuld gezien. Hij heeft zich ten opzichte van de samenleving verdien stelijk kunnen maken en hij telt vele vrienden in Haarlem en ver aaarbuiten. Hoe talrijk deze zijn, zal den zeventigjarige a.s. Zaterdag blijken. In het Raadhuis te Heemstede werd heden morgen aanbesteed het bouwen van zes over dekte houten schuilloopgraven op diverse plaat sen te Heemstede. Er waren 25 inschrijvingen. De laagsten waren: G. Kloos, Heemstede, f 5197, Verwij en Van Heeden, Heemstede, f 5370 en A. van Deutekom, Heemstede, f 5467. Het beroemde portret, dat Gérard eens schil derde van Marie Louise, tweede echtgenoote van Keizer Napoleon I, geboren Maria Luise, aarts hertogin van Oostenrijk, hangt in het museum van Versailles (het zal nu wel opgeborgen zijn!) en toont de Keizerin op een leeftijd van onge veer 23 jaar. De met juweelen overladen kroon, de hermelijnen mantel, dé ietwat heroïsche gestie, welke de schilder zijn model gaf, passen niet geheel bij het tamelijk uitdrukkingslooze, maar aardige gezicht en bij den schuchteren blik der jonge vrouw. Dit was juist de tragedie in het leven van Marie Louise, dat men tijdens en na haar leven van haar iets heldhaftigs ver langde, wat nu eenmaal haar wezen vreemd was. En omdat zij geen „Héroine" was, maar een eenvoudig menschenkind, een warmbloedige, warm voelende, goede, maar soms heel zwakke vrouw, heeft de geschiedenis haar hard, soms onverdiend hard be- en veroordeeld. In de laat ste jaren is de litteratuur over haar met ver scheidene artikelen en boeken verrijkt. Voor ons liggen twee monografieën: Gertrude Aretz „Maria Luise, Kaiserin der Franzosen" en Dr. Max Billard „Les maris de Marie Louise". Uit stormachtige tijden rijst het beeld op van de blonde Habsburgsche prinses, de oudste doch ter van Keizer Franz I. De Fransche revolutie had tronen en dynastieën weggevaagd, 't Habs burgsche Huis had reeds een prinses, de jong ste dochter van Maria Theresia, aan Frankrijk geofferd. De zoon en erfgenaam der revolutie, de Corsicaansche advocatenzoon, wil het aan zijn der oude Europeesche aarde gewelddadig vernieuwen. Ook de zeventienjarige Maria Luise hoort, zooals heel de wereld, onophoudelijk spre ken over den Franschen usurpator, die haar vaderland zoo heeft vernederd, en groeit op in afkeer en wantrouwen tegen den vijand van alles, wat legitiem is. Haar stiefmoeder Maria Ludowika (haar eigen moeder stierf na de ge boorte van haa* twaalfde kind) is maar vier jaar ouder dan zij en in innige vriendschap met haar verbonden. Beiden haten Napoleon. Alsbak- visch schrijft Maria Luise aan een vriendin: „Tenslotte zal papa toch overwinnen en de usur pator zal den moed verliezen." De scheiding van Napoleon van de kinder- looze Josephine en zijn pogingen, om een prin ses van den bloede als tweede echtgenoote te krijgen, veroorzaken opwinding aan de Euro peesche hoven: „De arme prinses, die hij kiest, wekt nu al mijn medelijden," schrijft Maria Luise in Januari 1801 aan gravin Collorado. „Ik werd gelukkig zeker niet het offer der politiek." Zij wordt het tóch. Met zeer bezwaard hart heeft Keizer Franz het besluit genomen, zijn lievelingsdochter als prijs te geven voor het volgeslagen uitgeputte Oostenrijk. Hij zelf durft het zijn dochter niet te zeggen en stuurt Metternich. Voor Maria Luise is Napoleon een verschrikkelijk mensch, een plebejer en usurpator en ook nog twintig jaar ouder dan zij. En niettegenstaande dit al les zegt zij toch rustig tot Metternich: „Zegt u mijn vader, dat hij alleen heeft te beslissen, als het gaat om het welzijn van het land. Mijn persoonlijke belangen spelen daarbij geen rol." Zoo kan een zwakke, temperamentlooze spreken, maar ook een, die het soms harde lot van koningsdochters kent. Als echtgenoote heeft zij haar man, keizer Napoleon, waarlijk lief gehad. Vele brieven aan haar vader bewijzen dit. Met vreugde schonk zij Napoleon een zoon, den koning van Rome. Zij beminde Napoleon, zooals zij later haar tweeden echtgenoot graaf Neipping en haar derden graaf Bombelles heeft bemind. De politieke hemel, boven de idylles van St. Cloud en de Tuilerieën verduistert reeds drie jaren na het huwelijk. Napoleon bereidt den Russischen veldtocht voor en vertoeft te Dres den. Marie Louise is regentes van het Fransche keizerrijk en moet trachten te bemiddelen tus- schen haar man en haar vader. Franz laat zich echter op politiek gebied niets door zijn dochtei» zeggen. Napoleon zegt tot Metternich in het paleis Marcolini te Dresden; „Zegt u mij, prins, heb ik niet een groote domheid begaan met een Oostenrijksche prinses te trouwen?" Ijskoud antwoordt Metternich; „Sire, Napo leon de Veroveraar maakte er een...." Waarop Napoleon weer. „Keizer Franz wil dus zijn dochter onttronen?" Metternich; „Sire, keizer Franz is op de eerste plaats monarch en zal zijn plicht jegens zijn volken vervullen, wat ook het lot van zijn dochter moge zijn." In de lente van 1814 keerde de onttroonde keizerin met haar zoontje naar Oostenrijk terug. Napoleon schrijft haar van Elba brieven vol van verlangen. Op raad van haar vader antwoordt zij niet. Zij is gébroken, moede, wil rust hebben. Zij vecht alleen nog om het hertogdom Parma voor haar zoon te verwerven. Graaf Neipping, brillant diplomaat, officier en cavalier, helpt haar daarbij. Napoleon komt van Elba terug. In Maart 1815 schrijft Napoleon uit Straatsburg aan Marie Louise: „Mijn goede Louise, kom, en mijn zoon, kom, kom dadelijk." Op raad 'van Neipping stelt zij zich onder bescherming van haar vader. Geen heldhaftige houding, zeker niet. Maar Marie Louise heeft nooit als heldin geposeerd. Zij schrijft aan een vriendin: „Geloof mij, ik heb veel tranen om het lot van den keizer vergoten." Zij wordt hertogin van Parma. Haar zoon, l'Aiglon, kwijnt weg te Weenen als Hertog van Reichstadt. Zij, gehuwd met Neipping, komt nog net op tijd aan zijn sterf bed. Later huwde zij nog met graaf Bombelles. Om haar eigen sterfbed waren talrijke kinderen en kleinkinderen vereenigd. Een trieste figuur, deze vrouw. Keizerin Marie Louise was ook eenmaal in ons land. In een dorpje tusschen Nieuwersluis en Amsterdam was een eerepoort opgericht en de „maire" had de volgende versregelen er op laten zetten: II n'a pas fait une sottise En épousant Marie Louise. (Hij was niet dom en heeft geen berouw, Dat hij Marie Louise nam tot vrouw). Napoleon beloonde den burgemeester met een jnuifdoos en zeide: Quand vous y prendrez une prise, Vous penserez a Marie Louise. (Als gij hieruit neemt een prise (snuifje), Denk dan aan Marie Louise). Gebouw St. Bavo: Bestuur Caecilia, 8 uur; ledenvergadering Volksbond, 8 uur; bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Proza en Poëzie, 8 uur; Dameskoor Caecilia, 8 uur. Rembrandt: „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn". „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 um. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 —11 uur. Gebouw St. Bavo: Groenten- en Fruithan delaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; Rechtskundig Bu reau 78 uur; Jaarfeesten R. K. Volksbond, 8 uur. Lunchroom „De Sierkan", Grcote Markt K.J.M.V., opening winterseizoen, 8.30 uur. Brinkmann: Ned. Natuurhist. Ver. Jan P. Strijbosch over zijn zwerftocht door Spits bergen. Rembrandt; „Mevrouw als detective" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 11 uur. Donderdag 5 October, 8.15 uur Het Ruys - ensemble: „Schoppen-Aas". Vrijdag 6 October, 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad". Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij seels en van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman. Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek. Bloemen - daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo- 1 theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, teL 22181. Hedenmorgen is op het Haarlemsche station een treinstel, bestaande uit drie electrische wagens, uit de rails geloopen. Alleen de eerste wagen raakte geheel uit de baan. Door inscha keling van het eerste perron ondervonden de diensten geen noemenswaardige vertraging. Men is onmiddellijk begonnen met het oprui- mingswerk. De schade was gering. Tegen een schoenwinkelier uit Haarlem is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving. De man vberkocht zijn artikelen met een prijsstijging van 26 tot 54 pet. Achttienhonderd paar schoenen zijn in beslag genomen. IJMUIDEN, 4 Oct. Versche visch. Tarbot 1.50 —1.70, Tong 0.72—1.65 per kg. Kleine Schol 11.50 —27. Bot 13.0026, Schar 5.50—12.50, Poontjes 10.50, Wijting 5.007 per 50 kg. van den heden aangekomen DEENSCHEN KOTTER E. 19 1135.—. HEDEN 4 OCTOBER des avonds 8^4 uur AGENDA o.a. een inleiding over den algemeenen economischen toestand en nog enkele zeer belangrijke onderwerpen. Opkomst dringend verzocht HET BESTUUR VL' Tot dien dag zijn, zoover de voorraad strekt, nog loten vgrkrijgbaar aan de bekende adressen (Verl. goedgek. bij Min. besl. v. 14-6-'39, No. 1116)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5