Twintig jaren per K.L.M. y y y FINANCIEN Wij luisteren naar... ONDERHOUD MET DEN HEER PLESMAN HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN Lucht Verdédigïnqs Fori? OCEAAN" NV' Dagfilm WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat, Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité. Heerengracht 78, Amsterdam. Wij vragen duizenden be gunstigers! De heer Plesman, directeur der juhilee- rende K. L. Af. Het Sint Willibrordus- monument te Utrecht TWEE DIEVEGGEN GEPAKT INDISCHE REKENKAMER Voor protestantsch-christelijke gemobiliseerden Ontvluchte inbreker gearresteerd Beeldtelegrammen weer toegelaten Examen R. K. Bewaarschool onderwijzeres Donderdag 5 October Nederlandsehe Stoomvaart Mij. rr AMSTERDAM NEDERLAND SCH-INDIE Van de kloostercel naar het front KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 74e jrg, No. 1 SCHAKEN Gewijzigd rooster EuweLandau Sportsnippers Navordering op de Ge meentefondsbelasting OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatie van aardappelen door middel van stoomen 481 e STAATSLOTERIJ MARKTEN POSTVLUCHTEN Op 7 October is het twintig jaar geleden, dat de acte van oprichting van de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij voor Neder land en koloniën N.V. bij notaris jhr mr. J. H. Stoop te 's-Gravenhage werd ge passeerd. Al begon het eigenlijke lucht verkeer pas op 17 Mei 1920, de K.L.M. zelf bestaat dus Zaterdag a.s twintig jaar. Veel was gedaan om dezen datum een bijzonder cachet te geven. Het uitbreken van den oorlog heeft aan al deze plannen een einde gemaakt, en niet alleen daaraan, maar aan de geheele voorspoedige ontwikkeling van het bedrijf. Men leest van internationale moeilijkheden, vliegverboden, inkrimping en opheffing van luchtlijnen, ontslag van personeel, en men vraagt zich af: wat blijft er over van ons glorie rijk K.L.M.-bedrijf, hoe is zijn huidige positie en welke perspectieven heeft het, in de komende oorlogsjaren en daarna, als het weer vrede zal zijn? De directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, heeft in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. over deze vragen gesproken. Het is 'n hard gelag voor den heer Plesman zijn levenswerk bedreigd te zien op een oogen- blik, dat onder normale omstandigheden alles zins aanleiding zou hebben gegeven voor een vreugdevollen terugblik op een ontwikkeling, die zich ook in '39 aanvankelijk zeer gunstig liet aan zien. Nabij de Witte Brug is in Den Haag een waardig hoofdkantoor in aanbouw, dat in Mei 1940 betrokken zou worden, evenals het nieuwe passagekantoor te Amsterdam. De bestelling van een vloot van viermotorige, groote en snelle verkeersvliegtuigen stond op het programma. Daarbij beschikt de K.L.M. over een vloot van 32 Douglas-vliegtuigen, n.l. elf van het type D.C. 2 en 21 van het type D.C. 3, die behooren tot het beste materiaal, dat op de internationale verkeersljjnen vliegt, alsmede 9 kleinere vlieg tuigen, Koolhoven en Fokker, die gebruikt wor den voor bijzondere diensten en in West-Indië een vloot van 2 Fokker F 18-machines en 4 van het type Lockheed 14. Op het oogenblik, dat het Europeesche con flict uitbrak, had de K.L.M. in dienst 1916 men- schen. Hiervan waren 72 vliegtuigbestuurders in Europa en 6 vliegtuigbestuurders in West-Indië. Bij den technischen dienst waren werkzaam 570 personen op Schiphol, 14 op Waalhaven en 36 in West-Indië. Hierbij zijn ook begrepen de. boordmecaniciens. Tot het overige vliegende personeel behooren 25 stewards en 21 air- hostesses, 49 radio-telegrafisten in Europa en 5 in West-Indië. Bij alle overige diensten waren dan nog 1112 personen werkzaam. Het meest zure van den huidigen toe stand aldus de heer Plesman is, dat het bedrijf al dezen menschen geen werk meer kan geven. Het personeel van de K.L.M. heeft zich in de afgeloopen twintig jaar met bijzondere toewijding op zijn taak toegelegd en het is treffend, hoe iedereen, die in het bedrijf heeft gewerkt, daarin is opgegaan. De samenwerking, eensgezind heid en corpsgeest van het personeel was een van de kenmerken van ons bedrijf en vormde tevens den grondslag van de service die wij konden aanbieden en van het har monische resultaat, dat wij wisten te be reiken. Van het totale personeel zijn thans meer dan 300 man gemobiliseerd, terwijl ongeveer 150 man bij andere bedrijven zijn ondergebracht. Zooals de toestand thans is, zal verdere in krimping onvermijdelijk zijn. In ieder geval zal men probeeren. het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag en het passagebureau te Amsterdam voor- loopig te verhuren. Van het uitgebreide Europeesche luchtnet is niet veel meer overgebleven dan de verbinding met Scandinavië en de lijn AmsterdamBrussel. De oorlogvoerende landen geven niet gemakke lijk toestemming om over hun grondgebied te vliegen en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort verandering komt, al is de kans niet uitgesloten, dat over eenigen tijd weer naar Engeland gevlogen zal kunnen worden. Reeds onderhoudt de Fransche maatschappij Air France sedert verleden week weer een dienst tusschen Le Bourget en het Londensche vlieg veld Heston. Gelukkig kan de AmsterdamBatavia- route, zij het ook voorloopig slechts twee maal per week, in stand worden gehouden, dank zij het feit, dat er voor post en pas sagiers een redelijke treinverbinding Am sterdamNapels is. Engelsche passagiers bereiken Napels door Frankrijk via Parijs. De totale reisduur is weliswaar gestegen tot 814 dag, maar dat is nog aanzienlijk sneller dan per boot en hoeveel jaar is het ten slotte nog maar geleden, dat men bij het denkbeeld alleen van een dergelijken reisduur de handen ineen sloeg van ver bazing? Voor het onderhduden van den Indië-dienst tweemaal per week van Napels uit, beschikt men ten zuiden van de Alpen over zes Indië-machi- nes, die zich daar bevonden toen de lucht- verbinding met Nederland verbroken werd Zoodra er eenige klaarheid is omtrent de ontwikkeling van de politieke verhoudingen rondom de Middellandschc Zee in de naaste toekomst, zal de K.L.M. trachten nog drie Douglas D.C. 3-vliegtuigen naar Italië te dirigeeren, omdat het met negen machines mogelijk is den dienst naar Indië weer drie maal per week te vliegen. Ongestoord ontwikkelt zich het K.L.M.-bedrijf in West-Indië, waar ongeveer honderd man per soneel werk vindt en dat ongetwijfeld in de naaste toekomst in belang zal toenemen. *4 Het blijft natuurlijk uit bedrijfs-economisch oogpunt van belang, dat er gevlogen wordt, om dat op de vliegtuigen, ook als zij niet in ge bruik zijn, even goed moet worden afgeschreven. Tevens staan we voor een belangrijk toe komstprobleem, waarop men, naar de meening van den heer Plesman, geen antwoord kan geven, zoolang men niet weet, hoe lang de oorlog kan duren. Ongetwijfeld zullen, ook over een aantal jai'en. de Douglas D.C. 3-vliegtuigen nog voortreffelijke toestellen zijn, maar een luchtvaartmaatschappij moet tegen haar con currenten zijn opgewassen, en wat voor ma chines zullen op dat tijdstip, dus na afloop van den oorlog, aan de markt zijn? Het is bekend, welken enormen vooruitgang de oorlog van 1914'18 in de vliegtuigconstructie heeft gebracht. Sedertdien is het tempo van den vooruitgang eer toe- dan afgenomen. Daarom is omtrent de materiaal-kwestie thans minder te zeggen dan ooit. Onder de huidige omstan digheden zal het speciale crediet, dat op de Waterstaatsbegrooting 1940 tot een bedrag van 700.000 beschikbaar was gesteld om proeven te nemen met den aankoop van een vliegtuig, dat de Indië-route in twee-en-een-halven dag zou kunnen afleggen, dan ook niet voor dat doel besteed kunnen worden, het is dringend voor andere doeleinden noodig. Zooals in velerlei andere opzichten kan de K.L.M. niet anders doen dan afwachten. „Onze hoop op een normalen vredestijd is nog niet vervlogen", zegt de heer Plesman, „en ieder blijft gereed om zijn dienst in rustiger tijden opnieuw aan te bieden." Geen feestelijkheden dus bij het twintigjarig bestaan der K.L.M., maar ook geen verslagen heid, of onverantwoordelijk hoera-optimisme. Maar de vastberaden, wil om zich te handhaven, ook al moet men zich tijdelijk terugtrekken. Door het overwinnen van moeilijkheden is de K.L.M., dank zij de samenwerking van allen, die er bij betrokken waren, maar dank zij vooral de leiding van den heer Plesman, groot ge worden. Hopelijk komt zij versterkt uit dezen crisistijd en kan zij haar zilveren jubileum in vrede en voorspoediger tijden vieren. Naar wij vernemen heeft de jury voor het Sint Willibrordusmonument, dat te Utrecht zal worden opgericht, bekroond het ontwerp „Utrecht". Dit bleek te zijn van den beeldhouwer Albert Termote. In een textielfabriek te Groningen werd een 19-jarig meisje betrapt, toen zij nieuwe kle dingstukken wegnam. Bij een huiszoeking heeft Oe recherche zeer veel goederen in beslag genomen. Bij dit on derzoek kwam voorts aan het licht, dat het meisje een paar maanden geleden een porte- monnaie met geld ten nadeele van een vrien din had gestolen. Bovendien pleegde zij diefstal op de weekmarkt, in samenwerking met een ander meisje, dat eveneens aangehouden werd. Ook werden diefstallen gepleegd in de Hema, bij C. en A. en in Paterswolde, waar een ander meisje het slachtoffer werd. De dieveggen zijn ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. BATAVIA, 4 Oct. (Aneta). Bij Koninklijk besluit zijn tot lid van de Rekenkamer benoemd de heeren H. Muusze en J. Ramaer. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van verschillende Christe lijke organisaties, die op onderscheiden gebied werkzaam zijn, is definitief besloten tot de in stelling van een protestantsch-Christelijk co mité voor de behartiging van de geestelijk-ze delijke belangen der gemobiliseerden. Het zal onder leiding staan van den oud-mi- nister van Binnenlandsche Zaken en Financiën mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage. BATAVIA, 4 Oct. (Aneta). De Europeesche inbreker H., die door onachtzaamheid van een politieman was ontsnapt, is in den afgeloopen nacht te Tandjong-Priok weer gearresteerd. Beeldtelegrammen naar Engeland en naar Amerika via ingeland, welke tijdelijk niet wa ren toegelaten, worden thans wee- aangenomen. VENLO. Geëxamineerd 8 candidaten. Ge slaagd de dames J. C. Abeling, Amby; A. M. v. d. Broek, M. H. Everts, M. J. N. van Gesse), E. N. W. de Graaff. A. H. Helders. M. A. Hen driks, allen te Heerlen. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. B00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.05915 en 10.00 Gramofoonmuziek, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstige causerie, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.45—1.15 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 2,55 Gramofoonmuziek, 3.30—3.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoon muziek, 5.45 Orgelspel, 7.00 Berichten, 7.15 Journalistiek weekoverzicht, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 10.00 Berichten ANP, 10.30 AU Round sextet, 11.30 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Eventueel berichten ANP. Hierna: Or gelspel, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.35 Omroeporkest m. m. v. solisten, 12.30 Gramofoonmuziek, Ca. 12.45 eventueel berichten ANP, 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest, 1.30 Renova-septet en solist (opn.), 2.10 Gramofoonmuziek, 2.20 Orgelspel, 2.40 Pianovoordracht, 3.10 AVRO-Aeolianor- kest, 4.30 Viool en piano, 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest, 6.30 Sporthalfuur. 7.05 AVRO- Dansorkest, 8.00 Berichten ANP, eventueel Vraag en antwoord, 8.25 Concertgebouwor kest en solisten. In de pauze: Gramofoonmuz. 10.30 Gramofoonmuziek, 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Martin Roman en zijn dans- orkest. KEULEN, 456 M. 6.20 Hermann Hagestedt's orkest, 8.50 Gra mofoonmuziek, 11.00 Zang, 11.20 Populair pro gramma, 12.20 Omroepkleinorkest. 2.35 Popu lair concert, 3.20 Omroeporkest, 4.35 Kamer muziek, 5.30 Gramofoonmuziek, 6.00 Kamer muziek, 6.20 Concerten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Zang, 5.50, 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmu ziek, 8.20 Radiotooneel met muziek, 9.50 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.35 Gramofoonmuziek, 12.50 Omrocpdans- orkest. 1,10 Gramofoonmuziek, 1.30 Omroep- dansorkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek, 6.35 Pianovoordracht, 6.50 Omroepdansorkest, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.20 Uitzending voor solda ten, 8.50 Gramofoonmuziek, 9.20 Het Omroep- symphonie-orkest, 10.3011.20 Het Belgisch pianokwartet. DEIJTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Omroepkleinorkest, H. J. Fierke's kwin tet en solisten, 10.40 Omroeporkest. 12.20 Be richten, Hierna tot L20 Nachtconcert. Geregelde Vracht- en Passagiersdienst naar en vuu Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM Naar Paul Lesourd in de „Figaro" meldt zijn duizend Fransche Jezuïeten en vijfhonderd Pa ters Capucijnen, met den Provinciaal van Parijs aan het hoofd, onder de wapenen gekomen. Honderden kloosterlingen zijn uit hun bal lingschap naar Frankrijk teruggekeerd om hun land te verdedigen. De Fransche Provinciaal der Augustijnen, die generaal was alvorens het kloosterkleed te aan vaarden, is ingedeeld bij den Generalen Staf. Het eerste nummer van den nieuwen jaar gang wordt geopend met een voortreffelijk ar tikel: „Nederland waakt", waarin uitvoerig de organisatie van onze landsverdediging en van ons leger besproken wordt, terwijl talrijke foto's den tekst verluchten. De oorlogskroniek behandelt de vijfde week van den oorlog. Van dag tot dag worden de belangrijkste feiten opgesomd; iedere week wint de kroniek in beknoptheid van zegging en dui delijkheid. Vele foto's illustreeren den tekst. De serie „Hoe ons het nieuws bereikt", laat ons een kijkje nemen op de bureaux van het A.N.P., het Algemeen Nederlandsch Persbureau. Wij zien de beide omroepers, de vele toestellen waarmede het nieuws uit alle deelen der wereld wordt ontvangen. We leeren wat een Heli- machine is, hoe een telexapparaat werkt en nog vele dingen meer. Een zeer interessante serie! Op de midden-pagina's worden vele bij zonderheden verteld over de paardenvordering, die bij het afkondigen van de mobilisatie heeft plaats gehad. Vooral degenen, van wie een of meer paarden gerequireerd zijn zullen dit ar tikel met bijzondere belangstelling lezen. Twee vervolgverhalen nemen in dit nummer een aanvang. „Hier stond mijn huis" var. Fran cis Mac Manus en „Mijn groote neef" van Henri Ardel. Verder is er nog een verhaal van Ri chard Sale en een vertelling van Enid Dinnis Van bijzonder actueel belang is ook het eerste van een reeks artikelen, getiteld „Sovjet-goud", waarbij Fr. Lammers voortreffelijke illustra ties maakte. Ook in de Narrenkap zijn verschillende nieuwe rubrieken te vinden, dit bijblad zal, evenals Okki, weer met groote graagte gelezen worden. Het programma van den tweekamp tusschen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland is eenigszins veranderd. Het lu'dt nu: 3e partij, 4 October, Oarlton hotel, Amster dam. 4e partij, 8 October, Carlton. 5e partij, 9 Oct. Carlton. 6e partij, 11 Oct., Carlton. 7e partij, 14 Oct., N. V.-huis, Utrecht. Utrecht. 8e partij, 15 Oct., Amsterdam. 9e partij, 21 Oct., Nationaal Schaakgebouw, Den Haag. 10e partij, 22 Oct., N. S. G., Den Haag. De Internationale IJshockey Liga heeft bet besluit genomen de voor dit seizoen vastgestel de Europeesche en Wereldkampioenschappen af te gelasten. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen IJshockey Bond wordt op Zaterdag 21 October te Den Haag gehouden. Een merkwaardig punt staat op de agenda ver meld, n.l. geen contributie te heffen, omdat er dit seizoen toch geen wedstrijden in den lande kunnen worden gehouden. Naar de Sportillustratie meldt is de S. D. O. U. C.-speler en internationaal Jan Nienhaus, Duitscher van geboorte, bij den strijd in Polen, gesneuveld. Wat men betalen moet Bij de Tweede Kamer der Staten Gene raal is thans het voorstel ingediend om 15 extra-opcenten te heffen op de gemeente fondsbelasting voor den aanslag van dit jaar en 45 opcenten voor het belastingjaar 1940-1941. Wordt dit voorstel door de Staten Gene raal aangenomen, waar wel niet aan ge twijfeld behoeft te worden, dan zullen wij op onze reeds ontvangen belastingaansla gen nog een navordering krijgen. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet te zeggen en zal afhangen van het tijdstip, waarop de nieuwe wet in de Staatscourant zal kunnen verschijnen. Waarschijnlijk zullen wij de navordering als een St. Nicolaas-surprise of Kerstcadeautje thuis gestuurd krijgen Prettig zal dat niet zijn, doch voor velen zal het een troost zijn, dat het nóg erger had kunnen zijn. Aanvankelijk lag het im mers in de bedoeling een nationale inkom sten- en winstbelasting te heffen van 2 op het inkomen. Hoe groot de navordering zal zijn, kan iedereen uitrekenen als hij even het voor het loopende belastingjaar ontvangen aan slagbiljet ter hand neemt. Iemand met een belastbaar inkomen van 750.betaalt aan gemeentefondsbelasting in hoofdsom 1.en zal dan een navorde ring van 15 cent krijgen; iemand met een belastbaar inkomen van 800.betaalt aan gemeentefondsbelasting ƒ2.en zal een navordering van 30 cent krijgen; iemand met 850 belastbaar inkomen betaalt aan gemeentefondsbela'sting in hoofdsom 3. en zal een navordering van 45 cent krijgen Bij een belastbaar inkomen van 900. zal de navordering 60 cent zijn; bij 950 een navordering van 1000 een navordering van 1050 een navordering van 1100 een navordering van 1150 een navordering van 1200 een navordering van 1250 een navordering van 1300 een navordering van 1350 een navordering van 1400 een navordering van 1450 een navordering van 1500 een navordering van 1550 een navordering van 1600 een navordering van 1700 een navordering van 1800 een navordering van 2000 een navordering van 2500 een navordering van 3000 een navordering van 3500 een navordering van 4000 een navordering van 4500 een navordering van 5000 een navordering van 6000 een navordering van 7000 een navordering van 8000 een navordering van 10.000 een navordering van 50.000 een navordering van 100.000 een navordering van 0.75 0.90 1.05 1.20 1.35 1.50 1.65 1.80 2.02 2.25 2.47 2.70 2.87 3.15 3.60 4.05 4.95 6.00 9.45 10.70 13.95 16.95 19.95 25.95 31.95 39.45 44.45 444.55 864.45 Thans worden door het Rijk 25 opcenten op de gemeentefondsbelasting geheven. Met de hierboven bedoelde navordering van 15 opcenten wordt dit een totaal van 40 op centen. Het volgend jaar zullen in totaal 45 opcenten worden geheven. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat in afwachting van een definitieve regeling ten aanzien van denaturatie van aardappelen een tijdelijke voorziening zal wor den getroffen. Of een denaturatietoeslag zal worden verleend staat thans nog niet vast; binnenkort zal hierover een beslissing worden genomen. In afwachting daarvan is, om even tueel voor steun in aanmerking te komen dena turatie door midddl van steken of prikken voorshands niet toegestaan. Wel zal met ingang van 3 October 1939 de gelegenheid tot denatu ratie van aardappelen door middel van stoo men onder toezicht voor iedercn bij een pro vinciale landbouw-crisis-organisatie of bij de Nederlfndsche Akkerbouwcentrale aangesloten georganiseerde openstaan. De denaturatie dient te geschieden met inachtneming van de bepa lingen van de dezer dagen te publiceeren Crisis- Steunbeschikking 1939, Aardappelen I (Oogst 1939) en 't daarbij behoorende Reglement Steun Aardappelen Oogst 1939. De aanvrage kan wor den ingediend bij de betreffende provinciale landbouw-crisis-organisatie. Voor de aanvraag der denaturatie zal de toezichthoudende ambte naar beslissen hoe groot het gedeelte tarra is, waarop in geen geval steun zal kunnen worden verleend. Mede komen nimmer voor steun in aanmerking die partijen, welke zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder kunnen dienen of niet voldoen aan nader door de Nederlandsehe Akkerbouwcen trale te stellen eisehen. Als tarra zullen onder meer worden beschouwd aardappelen, welke kunnen vallen door een opening van 1225 mM2 Indien de georganiseerde zich niet kan ver eenigen met dt beslissing van den toezichthou- denden ambtenaar, bestaat de mogelijkheid van beroep op de Nederlandsehe Akkerbouwcentrale Vroege aardappelen kunnen ook worden ge denatureerd. Fabrieksaardappelen echter niet vóór 1 Januari 1940. Voor elke aanvrage tot denaturatie is de aanvrager, evenals vorig Jaar een bedrag van f 1 verschuldigd, welk bedrag evenwel alleen voldaan behoeft te worden, in dien besloten wordt tot steunverleening over te gaan. Indien b;j een teler minder dan 2500 k.g en bij een handelaar minder dan 5000 k.g. te gelijk worden gestoomd, zullen bovendien kos ten voor toezicht verschuldigd zijn. (Niet officieel) 5de klasse, llde lijst Trekking van Woensdag October 1939 Hooge Prijzen 1000.— 8781 17378 400.— 6263 12820 200.— 2319 6428 6721 9192 17661 18082 18710 20830 100.— 1012 2517 3605 8926 8953 9671 9944 9987 10697 10917 12374 15706 17531 17740 17879 18603 21336 Prijzen van 70. 1022 1073 1077 1212 1345 1393 1446 1729 1857 1939 2023 2118 2156 2327 2531 2759 2881 2891 2952 3043 3086 3145 3162 3558 3563 3577 3661 3728 3853 4137 4150 4233 4301 4304 4340 4350 4361 4516 4527 4875 4888 5052 5077 5150 5224 5294 5329 5433 5475 5479 5702 5767 5812 5898 5970 5985 6000 6009 6051 6092 6121 6225^ 6333 6367 6420 6440 6463 6543 6622 6782 6840 6968 7032 7176 7355 7640 7763 7796 7818 7947 7993 8016 8032 8146 8171 8198 8203 8304 8315 8396 8535 8586 8638 8663 8664 8678 8685 8751 8891 8928 8938 9043 9205 9215 9297 9492 9600 9718 9731 9834 9880 9939 10018 10193 10312 10452 10540 10543 10571 10829 11127 11195 11298 11363 11436 11705 11714 11721 11760 12232 12394 12560 12626 12661 12666 12694 12949 12977 12995 13037 13142 13228 13252 13306 13350 13376 13409 13524 13576 13577 13849 14021 14033 14065 14156 14185 14231 14852 14458 14567 14904 14912 14921 15051 15106 15171 15230 15291 15345 15410 15421 15484 15507 15600 15640 15780 15820 15856 15861 15945 16023 16057 16108 16191 16283 16284 16428 16429 16550 16557 16608 16631 16687 16676 16950 16966 17031 17032 17076 17242 17321 17565 17779 17815 17858 17952 18060 18209 18261 18273 18434 18454 18496 18518 18739 18778 18785' 18965 19016 19060 19130 19334 19430 19538 19565 19801 19812 19896 19996 20185 20192 20214 20271 20324 20368 20421 20510 20608 20669 20672 21399 21492 21523 21528 21540 21658 21902 21983 Nieten 1034 1076 1094 1095 1112 1114 1123 1134 1145 1206 1230 1253 1327 1344 1363 1398 1435 1463 1469 1476 1519 1543 1546 1548 1558 1576 1577 1587 1627 1659 1698 1699 1755 1769 1849 1869 1913 1964 1995 2013 2043 2050 2069 2095 2135 2151 2163 2185 2211 2217 2241 2285 2322 2336 2349 2351 2381 2383 2493 2586 2656 2660 2669 2671 2674 2719 2738 2741 2808 2815 2829 2874 3003 3049 3080 3082 3228 3252 3282 3321 3327 3506 3548 3582 3643 3644 3653 3765 3776 3812 3839 3360 3911 3997 4057 4096 4115 4119 4120 4157 4199 4242 4269 4278 4287 4328 4345 4470 4500 4514 4537 4540 4578 4613 4616 463 4680 4772 4796 4854 4S51 4965 4988 5050 5053 5072 5146 5179 5258 5266 5300 5320 5346 5351 5352 5368 5372 5403 5554 5578 5607 5651 5669 5697 5743 5818 5825 5854 5869 5920 5962 5972 6007 6039 6042 6076 6105 6119 6171 6198 6227 6250 6253 6261 6270 6298 6318 6324 6395 6458 6505 6530 6560 6585 6692 6722 6749 6775 6807 6836 6873 6916 6960 6978 6986 7018 7027 7066 7083 7135 7163 7171 7185 7190 7211 7262 7264 7293 7456 7470 7483 7496 7501 7504 7509 7523 7549 7559 7561 7606 7644 7663 7677 7714 7790 7819 7821 7833 7858 7877 7896 7919 7973 7994 8040 8041 8062 8077 8085 8114 8120 8180 8188 8212 8233 8253 8293 8330 8389 8394 8507 8509 8511 8533 8553 8576 8596 3644 8717 8725 8785 8859 8924 8927 8941 9011 9039 9059 9087 9093 9096 9143 9162 9169 9236 9249 9250 9260 9270 9291 9292 9332 9352 9380 9449 9455 9521 9560 9618 9619 9670 9681 9683 9707 9738 9751 9817 9891 9998 10005 10031 10137 10164 10182 10191 10202 10205 10220 10224 10227 10233 10293 10298 10328 10353 10404 10426 10479 10556 10610 10630 10654 10713 10744 10878 10902 10912 11123 11160 11152 11213 11232 11292 11304 11411 11415 11494 11557 11575 11609 11637 11681 11719 11741 1174.9 11767 11804 11805 11806 11832 11865 11957 11964 11990 12007 12045 12070 12073 12097 12104 12137 12154 12196 12211 12265 12303 12335 12361 12365 12371 12376 12332 124C4 12456 12479 12492 124D9 12530 12575 12615 12661 12738 12789 12791 12833 12850 12881 12924 12965 13003 13017 13062 13078 13090 13157 13181 13202 13214 13215 13291 13366 13373 13374 13408 13610 13665 13691 13714 13826 13851 13855 13924 13936 13961 13968 13973 13985 14005 14026 14049 14052 14082 14034 14129 14148 14161 14188 14210 1^289 14318 14341 14348 14375 14377 14424 14428 14468 14472 14487 14497 14539 14545 14656 14678 14694 14710 14721 14726 14730 14762 14767 14792 14898 14935 15060 15093 15095 15117 15134 15151 15233 15250 15262 15276 15278 15281 15285 15296 15335 15357 15362 15367 15407 15482 15501 15536 15558 15572 15578 15585 15642 15646 15651 15738 15740 15754 15761 15803 15816 15834 15916 15928 16028 16049 16077 16151 16161 16217 16221 16251 16309 16329 16378 16392 16427 16515 16554 16556 16630 16651 16657 16684 16703 16752 16757 16759 16815 16317 16846 16866 16896 16902 13954 16963 16968 17017 17030 17058 17064 17086 17113 17124 17152 17288 17313 17364 17396 17416 17533 17534 17557 17578 17657 17674 17678 17679 17720 17722 17747 17827 17842 17848 17895 17910 17916 17923 17944 17947 18000 13014 18017 18058 18069 18075 18077 18211 18222 18233 18240 18283 18389 18400 18460 18482 18567 18586 18602 18643 18689 18700 18708 18720 18725 18731 18759 18301 18834 18910 19033 19099 19128 19139 19162 19189 19194 19203 19214 19253 19266 19308 19392 19423 19444 19445 19449 19489 19515 19546 19569 19599 19602 19638 19736 19745 19752 19766 19784 19790 19815 19819 19868 19906 19965 19973 19987 20098 20106 20139 20169 20178 20184 20197 20203 20229 20243 20294 20308 20313 20333 20354 20405 20411 20452 20456 20459 20472 20488 20508 20525 20528 20571 20641 20676 20732 20773 20788 20789 20806 20821 20844 20874 20886 20914 20918 20946 2096i 21056 21067 21075 21076 21130 21142 21151 21162 21188 21207 21222 21248 21272 21299 21304 21306 21312 21369 21383 21384 21427 21438 21485 21511 21514 21537 21602 21603 21661 21688 21756 21782 21793 21814 21818 21914 21926 21961 21975 21984 21989 21992 Verbetering vorige lijst: 10232 m. z. 10232 m. 70 17557 m. Z. 17556. i* AMSTERDAM, 4 Oct. Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 234 vette kalveren; le kw. 58—64 (enkele hooger), 2e kw. 50—56, 3e kw. 40—48 per kg. levendge wicht; 39 nuchtere kalveren 8—14 per stuk; 264 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90 —110 kg. 79—80, zware varkens 77—78, vette varkens 77—78 per kg. slachtgewicht. Aange voerd 2 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Marktoverzicht: Vette kalveren matige aan voer, willige handel, vraag naar eerste kwali teit, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prij zen. Varkens ruime aanvoer, stugge handel, lagere prijzen dan Maandag. NOORD-SCHARWOUDE 4 Oct. 3500 Kg. Roode kool 2.70—3.10. 26500 Kg. Uien 2.70—3.00. Grove uien 2.80—2.90. Drieling uien 150—2.10. Nep uien 4.80—5.20. 3300 Kg. Peen 1.30—1.70. 2600 De beurs te Parijs werd behalve door de vaste houding der Europeesche beurzen begunstigd door de vastberadenheid van minister Chamberlain in zijn standpunt, niet in te gaan op het ultimatum, dat de Duitsch-Russische vredesvoorwaarden in houden. In verband met de verdere daling van de disconto-koersen op de open markt te Londen veronderstelt men, dat de Bank van Engeland opnieuw tot een verlaging van het wissel-disconto zal overgaan. Men neemt aan, dat dit in deze week nog zal geschieden. Donderdag j.l. werd het discon to van 4 pet. tot 3 pet. verlaagd. In verband met het feit, dat het Inter nationale rubber-restrictie-comité heeft besloten, het uitvoer-percentage van rub ber voor het vierde kwartaal met 5 pet. tot 75" pet. der standaardhoeveelheid te ver- hoogen, was de stemming op de Londensche rubbermarkt iets zwakker. De loco-notee ring daalde van 91/j d. tot 9 3/8 d., maar herstelde later weer. De wereld-tinvoorraden zijn in de maand September met 4900 ton tot 29.961 ton gestegen. De vliegtuigen-industrie in de Vereen. Staten ontwikkelt zich in zeer sterke mate. Aan de ondernemingen, die een belangrijk bedrag aan onuitgevoerde orders boeken, is verzocht, de productie gestadig voort te zetten, ondanks het feit, dat de versche ping van de machines aan de oorlogvoe rende landen is verboden. Men loopt der halve op de opheffing van het embargo op wapens hard vooruit. Men overweegt, dat ook neutrale landen behoefte hebben aan meer vliegtuigen uit oogpunt van verde diging tegen vreemde vliegtuigen. Van 13 groote Amerikaansche fabrieken wordt het bedrag van de onuitgevoerde orders op te zamen $327 millioen geraamd. De capaci teit bedraagt 470 millioen per jaar. De Humble Oil heeft den ruw-olieprijs in Texas en New-Mexico met $0.05 per vat verhoogd. De beursomzetten van Wallstreet bedroe gen in September j.l. 57.08 mill, aandeelen tegen 17.37 mill, stuks in Augustus. De nor male waarde van omgezette obligaties steeg van $111.42 mill, tot f481.36 mill. De automobiel-productie in de Vereen. Staten bedroeg in Augustus 61.380 perso nenwagens, tegen 150.740 stuks in Juli en de productie van vrachtauto's 38.480 zegen 58.600 wagens. De Amerikaansche bouwcontracten be droegen in September 209.34 mill, en waren 10 pet. minder dan in September 1938. In de eerste negen maanden 2265.25 mill., hetgeen een stijging aangeeft van 13 pet. ten opzichte van de productie in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De particuliere contracten daalden echter met 4 pet. Du Pont de Nemours is er toe overgegaan, de capaciteit der fabrieken te Seaford (Dela ware) uit te breiden, in verband met de te -> verwachten vraag naar de nieuwe synthe- thische Nylonvezels. Het voorstel tot vet-0' hooging van het 4 pet. pref. aandeelenka pitaal van 500.000 tot 3 millioen werd door de aandeelhouders goedgekeurd. De Atchison Topeka zal $10 mill, aan wenden voor den aankoop van nieuw ma teriaal. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd gisteren 7.244.000 goud uit Canada ingevoerd. De uitvoer van Amerikaansche grondstof fen in Augustus bedroeg 38.50 mill., aan halffabrikaten 53.50 mill, en aan geheel bewerkte producten 13.38 mill. De invoer- cijfers waren respect. 60.96 mill., 35.65 mill, en 35.38 mill. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika bedroeg in de afge loopen week 2.658.000 vaten tegen 3.681.000 vaten in de voorafgaande week en 3.232.000 vaten in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Nationale Mij. der Belgische Spoor wegen boekte in de eerste zeven maanden aan ontvangsten fr. 1.53 milliard, tegen fr.1.44 milliard in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. De uitgaven be liepen fr. 1.55 milliard tegen fr.1.60 mil liard. Het tekort bedroeg derhalve fr. 22.22 millioen tegen fr. 155 millioen. Kg. Bieten 1.30—2.20. 3700 Kg. Aardappelen. Bonken 1.70—1.80. Eigenheimers 1.90. Blauwe Eigenheimers 2.30. Bevelanders 1.90. 54000 vroege Witte kooi 1.38—1.70. 2200 Kg. Slaboonen 7.20— 12.70. WINTERSWIJK, 3 Oct. Aanvoer 68 biggen, prij zen 14 0017; handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Oct. 8100 kg. Roo de kooi 2.40—4.20, 9925 kg. Gele kool 1.60—1.70, 5800 kg. Savoye kool 1 501.80, 20.000 kg. Uien 2.30—2.90. grove 2.40—2.90, drielingen 1.80—2.10, nep 4.80—5.20. 8700 kg. Peen 1.50—2.70, 2175 st. Bloemkool: I 6.20—11.50, II 2.60—4.10. 5500 kg. aardappelen: Eigenheimers 22.20, Blauwe Eigenheimers 2.102.90, 150600 kg. vroege Witte kool 0.90—1.90, 210 kg. Snijboonen 18.20—18.90, 400 kg. Slaboonen 814.30. WOERDEN, 4 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 382 par tijen kaas: le kwal. met R.M. 36.0039, 2e kwal. met R.M. 31.0034, zware tot 40.00. Handel kalm. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE.. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë, LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR.... ALLAHABAD. CALCUTTA.. RANGOON BANGKOK PENANG. MEDAN SINGAPORE. BANDOENG.. Sept Sept 3 I 2 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6