New-Yorksche Bears UITGEBREID OVERLEG MET DOMINIONS DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 Zullen documenten over verhou ding tot Moskou worden gepubliceerd? Gebruik van gassen en bacteriën De H. Vader op 16 Oct. naar het Vaticaan Ver. Staten koopen 329 nieuwe tanks Amerikaansche motie voor wapenstilstand VON UNRUH IN DUITSCHE KRIJGSGEVANGENSCHAP VATICAAN EN MEXICO Geschenk van Mexicaansche katholieken aan den H. Vader Mond van het Juliana- kanaal Een groote voorhaven in wording BOEK EN BLAD Stemming onregelmatig. ieo% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Militaire goederen gestolen De daders aangehouden AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 October Academische examens Landbouwhoogeschool Machinistenexamen Apothekersassistent Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Mei... 30% 38% I LONDEN, 4 Oct. (Reuter) In het La gerhuis heeft minister Eden verklaard, dat de regeeringen van Canada, Australië, Nieuw Zeeland en ZJuid-Afrika bezig zijn regelingen te treffen om elk een lid van het kabinet naar Groot Brittannië te zen den, ten einde met de Britsche regeering zoo spoedig als uitvoerbaar is, overleg te plegen. Deze stap wordt genomen tot aan vulling van de bestaande regelingen voor samenwerking tusschen de regeeringen van het Britsche gemeenebest en de regeering in het Vereenigd Koninkrijk, De ministers der Dominions zullen in Londen confereeren met de ministers, met het doel te komen tot een coördinatie, welke het beste profijt zal opleveren van de bijdragen, die elk leveren kan voor de gemeenschappelijke zaak. Eden voegde hieraan toe: „Wij vertrouwen, dat wij hier ten zeerste zullen profiteeren van de gevarieerde kennis, die wij op deze wijze zullen verkrijgen van de problemen en plannen der Dominionregeeringen". De bijeenkomsten zullen zoo spoedig mogelijk gehouden worden, maar een datum kon nog niet worden bepaald. Naar Butler in het Lagerhuis verklaarde, heeft de Duitsche regeering door tusschen- komst van den Zwitserschen gezant in Londen de Britsche regeering de verzekering gegeven, dat Duitschland zich zal houden aan het pro tocol van Genève van 1925, hetwelk het gebruik van gas en bacteriologische methoden in den oorlog verbiedt, daarbij uitgaande van de ver onderstelling, dat ook de Britsche regeering dit protocol in acht zal nemen. Doen Henderson, lid der arbeidersoppositie, hierop vroeg, of er bewijzen waren, dat de Duitschers in Polen gasbommen gebruikt had den, antwoordde Butler, dat hij deze vraag lie ver schriftelijk gesteld zag. Verder heeft Butler verklaard dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, een door leden van het Lagerhuis ingediend verzoek bestudeert betreffende publicatie van documenten over de betrek kingen van Groot-Brittannië met de Sov jet-Unie in de periode Augustus 1938 tot September 1939, met inbegrip van de docu menten welke betrekking hebben op de re laties met andere regeeringen. Butler voeg de hieraan toe, dat dit verzoek verschillende belangrijke overwegingen doet opkomen. VATICAANSTAD, 4 Oct. (Havas). Z. H. de Paus zal op 16 October zijn zomer-resi- dentie Castel Gandolfo verlaten om naar het Vaticaan terug te keeren. WASHINGTON. 4 Oct. (Reuter). Het leger der Vereenigde Staten heeft, volgens de „New York Times" opdracht gegeven tot aankoop van 329 nieuwe tanks tot een bedrag van bijna zes millioen dollar. WASHINGTON, 4 Oct. (Reuter) Tijdens de neutraliteitsdebatten in den Senaat heeft sena tor Edwin Johnson een resolutie ingediend, waarin president Roosevelt verzocht wordt zich aan te sluiten bij andere neutralen om aan te dringen op een onmiddellijken wapenstilstand in Europa. BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.). Een buitenland sche zender heeft gemeld dat de Poolsche schout-bij-iiacht Von Unruh van het schier eiland Hela naar Zweden was gevlucht. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat deze be wering onjuist is. Von Unruh bevindt zich in Duitsche krijgsgevangenschap. Enkele dagen geleden is in de Vaticaansche tuinen een beeld van O. L. Vrouw van Guade loupe onthuld, een geschenk van de Mexicaan sche katholieken aan den H. Vader. Een medewerker, wiens brief ons met vertra ging bereikte, meldt ons hierover het volgende: Een van de pijnlijkste bladzijden uit het Pon tificaat van Pius XI was zeker de vervolging der katholieken in Mexico. Deze vervolging was heftig en er zijn ver schillende martelaren gevallen, maar men is er niet in geslaagd de Mexicaansche katholieken van den H. Stoel af te trekken. Getrouw tot in het heldhaftige wilden zij aan den H. Vader een bewijs geven van hun genegenheid, en zij vroegen aan Pius XI verlof, om in de Vaticaan sche tuinen e enbeeld te mogen oprichten van de Patrones van Mexico, O. L. VrouW van Gua deloupe. Zijne Heiligheid Pius XI heeft hierop een bevestigend antwoord gegeven, maar het was hem niet mogelijk zelf de hulde der Mexi caansche katholieken in ontvangst te nemen. Pius XII heeft zijn plaats ingenomen. Een afgevaardigde van Mexicaansche katholieken w'as naar Rome gekomen, om tegenwoordig te zijn bjj de inwijding van het monument. Aan het hoofd van de delegatie stonden Mgr. Garibi Rivera, aartsbisschop van Guadalajara, en Mgr. Tritschler, bisschop van San Louis Potosi. Zij worden door den H. Vader in audiëntie ontvangen in Castel Gandolfa, evenals enkele Mexicaansche kloosterlingen, die in Rome woon achtig zijn, en de Mexicaansche leerlingen van het College van Latijnsch Amerika. Bij deze gelegenheid heeft de H. Vader in de Spaansche taal een toespraak gehouden, waarin hij zijn blijdschap uitte, dat hij de vertegen woordigers van een volk ontvangen mocht, het welk op zulk een lofwaardige wijze zijn aan hankelijkheid aan het H. Geloof heeft betoond Ongetwijfeld zal deze getrouwheid door Christus Koning honderdvoudig beloond worden. Pius XII dankte de Mexicaansche katholieken voor hun geschenk en tot Onze Lieve Vrouw van Guade loupe richtte hij het gebed, om hun vaderland te zegenen. Op den dag na de audiëntie werd het mo nument in de Vaticaansche tuinen onthuld. De plechtigheid Werd voorgezeten door Kardinaal Canali, de voorzitter van de Pauselijke Com missie voor de Vaticaansche Stad. In opdracht van den H. Vader werd het beeld door hem gewijd. Het monument bestaat uit een marme ren groep van 3 Meter hoogte, geplaatst op een voetstuk van 3 meter. Het monument stelt voor de verschijning van de H. Maagd op een mantel van den Herder San Diego, terwijl deze aan den bisschop Zumarrega verlof vraagt, om een kerk te bouwen ter eere van de H. Maagd. De af beelding van de H. Maagd op den mantel is van mozaïek. Op het voetstuk staat het Pau selijke wapen afgebeeld en een Latijnsche ins criptie, waarop vermeld staat, dat dit beeld in naam der Mexicaansche katholieken aan Paus Pius XII werd geschonken. Het monument verheft zich op den Vaticaanschen heuvel en wordt geflankeerd door palmboomen, die aan het Mexicaansche landschap herinneren. Bij de inwijding van het monument werd een toespraak gehouden door den aartsbisschop van Guadalajara, die de beteekenis van dit monu ment schetste. Hij zeide o.m.: „Wanneer toe komstige geslachten zullen vragen, wat dit mar meren monument beteekent, dan zal men hun zeggen: het is een bewijs van de liefde van Maria voor Mexico, en een bewijs van cfe toe genegenheid van Mexico jegens den H. Stoel. In de toespraak, die door Kardinaal Canali gehouden werd, zeide deze onder meer: „Moge de H. Maagd de geloovigen van Mexico en La tijnsch Amerika zegenen en hen verre houden van den oorlog, zoodat datgene wat door den oorlog in de Oude Wereld der christelijke be schaving vernietigd zal worden, moge blijven in de Nieuwe Wereld om de onverwtoestbaarheid van de rots van Petrus te bewijzen. Moge Christus heerschen over de wereld!" Na de inwijding van het monument gaf Kar dinaal Canali aan alle aanwezigen den Apos- tolischen Zegen. Een onzer correspondenten schrijft ons: Vanaf de opening van het Julianakanaal in 1934 tot op heden is de monding van het Ka naal in de Maas en de rivier zelve tusschen Maasbracht en Wissen een der drukst bevaren punten van de waterwegen in Limburg geweest. Toen het Julianakanaal nog niet voltooid was, stond te Maasbracht reeds een groote kolentip, die millioenen tonnen van het zwarte goud uit den Limburgschen bodem oversloeg in de groote Rijnaken voor Duitschland, in de Kem penaars voor België en Frankrijk en ook in vele schepen, die voeren naar de groote cen trales in Rotterdam, Amsterdam, enz. In den nauwen sluismond en verder stroomafwaarts op de wispelturige Maas, lagen ze bij honder den tegelijk, wachtend op lading. Dat waren de gloriedagen van Maasbracht, de dagen van hoogconjunctuur. Er was een tekort aan wo ningen, maar in een ommezien werden ze ge bouwd woonhuizen, winkelhuizen, café's en kantoren voor bevrachters. Er was steeds leven en vertier rond deze havenwijk. Maar er kwamen ook stillere dagen. De ha vens van Born en Stein kwamen gereed. Hun enorme overlaadinrichtingen, de machtige kra nen en kostbare „Kieperkatzenbrücke" wachtten op arbeid en de vervulling hunner taak. De spoorlijnen vanaf de mijnen rond Heerlen wa ren klaar. En toen dween de groote tip te Maasbracht. En de drukke schippersbeurs al daar werd gelaveerd. De schepen boven de 500 ton gingen naar Born en van 500 ton en daar beneden naar Roermond. Dat was een slag voor Maasbracht. Maar toch lagen er nog steeds vele schepen. Zij voeren op tot Nier en was het druk met schutten in de sluis, dan Jachtten ze hier hun beurt af, want ze lagen graag te Maasbracht en had het aan de schip pers gelegen, wellicht was de beurs er nooit weggegaan. Intusschen nam de vaart op de Maas en het Julianakanaal jaar op jaar toe en de sluizen kregen druk, zeer druk werk. Zoo zelfs, dat er plannen in de maak zijn om het aantal slui zen te verdubbelen. Ook op het oogenblik is het weer zeer druk. Zoo liggen er thans een 50—60 stuks sleepers. Als gevolg van de stag natie in de Rijnvaart, in verband met den oor log, varen vele schippers de Maas op en naar Bom om hier emplooi te vinden. Er zijn groote kasten onder van 2000 ton, wier aantal anders op de Maas zoo heel-groot niet was. De havens van Stein en Bom liggen tjokvol, zoodat er niets meer bjj kan. De sleepers wachten nu bij de monding van het Kanaal om straks, als de schepen geladen afkomen, ze weer mee te ne men stroomafwaarts. Zoodoende is er weer leven en vertier te Maasbracht. Deze drukte toont weer eens duidelijk aan, dat de voorhaven van het Julianakanaal veel te klein is. Aan de verbetering daarvan is sinds twee jaar gewerkt. De monding van het Julia nakanaal 'igt juist aan den buitenkant van een groote bocht van de Maas. Deze bocht heeft men afgesneden. Er is een nieuwe rivier bedding gegraven en de aldus ontstane doode Maasarm zal tot voorhaven worden uitgebouwd. De overgang van dezen kanaalmond naar de Maas was voor de schipperij niet ideaal, vooral niet in herfst en winter als er veel stroom stond. De schepen kwamen vrij plotseling uit den kanaalmond in den sterken stroom. Vooral met een langen sleep was het zeer lastig ma noeuvreeren. Heel wat schepen zijn op de oeververdediging gebracht, of er brak wel eens een tros en was de sleeper er dan niet vlug bij, dan ging 1 :t schip met groote snelheid stroom afwaarts naar de stuw te Linne. En tegen de pijlers hebben ook verscheidene schepen hun einde gevonden. Dat is nu anders geworden. Bij een bezoek, dat we dezer dagen aan de uitge voerde werken brachten, constateerden we, dat de nieuwe Maasarm reeds zoo goed als klaar is. Men was nog bezig met de beschoeiing van den dam, waar deze de oude bedding afsluit, en met de overzijde, die aan zal sluiten op den kanaald De werken aan de nieuwe ri- vierkom worden 1 November opgeleverd. De nieuwe situatie zal er ongeveer als volgt uitzien. De samenkomst van den nieuwen rivier arm met de oude bedding valt ongeveer 600 M. boven Wessem en eindigt op de z.g. Domein plaat. De invalshoek heeft een mooi geleidelijk verloop, hetgeen de vaart zeer zal vergemak kelijken. De nieuwe arm heeft een lengte van ongeveer 1700 M. Op ongeveer 800 M. boven- strooms van de Maasbrachter haven bij K.M.- paal 63 is de rivier in de nieuwe bedding ge komen. De bodembreedte dezer bedding be draagt 60 M. en de vaardiepte der geul zal pl.m. 4 M. bedragen. Daarmee zijn ook de grootste schepen geriefd. De watervrije dam van den nieuwen rivleraxm wordt in aansluiting ge- bracht met den hoogen dijk van het Juliana kanaal. Al wat er aan ruimte ligt tusschen dezen dam en den oever van den ouden rivier arm langs Maasbracht kon gebruikt worden voor de uitbreiding der haven van het Juliana kanaal. Aldus verkrijgt men een rustig bekken van ruim een K.M. lengte en 150—200 M. breed te. Een ideale voorhaven, waar pl.m 500 sche pen veilig tegen stroom en ijs ligplaats kunnen vinden. Bij den kanaalmond zal dit bekken het breedst z- i en smaller toeloopen naar de aan sluiting op de Maas bij Wessem. Een tweetal landtongen zal nog afgegraven worden. Naar we vernemen zal op de eene, n.l. die ont staan is tusschen ouden en nieuwen Maasarm, een grinderij opgericht worden, ongeveer in den trant zooals te Linne. Heel deze boschafsnijding is geschied in werkverruiming, althans het grondwerk boven de waterlinie. Begonnen werd in April 1937 Behalve in de tijden dat er hoog water stond, hebben 100200 arbeiders uit de omliggende gemeenten hier werk gevonden en er een be hoorlijke boterham verdiend. Het werk ge schiedde onder leiding van de Ned. Heidemij. SCHOOLOPVOEDING EN JODEN DOM (Katholieke houding), door G. Banis. Uitg.: R. K. Jongens- Weeshuis, Tilburg. Nummer 106 van de Opvoedkundige Brochu- renreeks onder leiding van Fr. Rombouts. De bedoeling en het groote nut van dit werkje kan niet duidelijker worden aangegeven dan door hetgeen in een inleidend woord werd geschre ven door P. Constantinus O.M.C., voorzitter van de „Commissie van Israël", een onderdeel van de Apologetische Vereeniging „Petrus Dani sms". Z.eerw. schrijft o.a.: „Verblijdend is het, dat onze Roomsche jeugd zoo innig is betrokken bij het Missie-apostolaat, maar aan het aankweeken eener apostolische liefde voor Israël is nog weinig gedacht. En dit apostolaat is in onze dagen zoo noodig, zoo uiterst actueel. We verheugen er ons over, dat onze oproep in „Verbum" beantwoord is met deze brochure. Ze is een eersteling op dit ge bied, doch de klare theoretische uiteenzetting en de practische aanwijzingen geven mij de ge gronde hoop, dat schrijvers collega's allen ze tot hun apostolische levens- en onderrichts- praktijk zullen maken." Na een algemeene beschouwing over „Jodenbe- keering in 't geheel der Wereldbekeering" vol gen drie interessante hoofdstukken: Houding van den opvoeder tegenover het Apostolaat on der de Joden De feitelijke en de gewenschte houding, van het kind tegenover dit probleem Uitoefening van ons Apostolaat voor de jeugd. Een aandachtige lezing dezer hoofdstukken moge aan alle Kath. opvoeders ten zeerste wor den aanbevolen: het resultaat moge zijn, dat de gegronde hoop, door P. Constantinus in het voor woord uitgesproken, in vervulling ga. G. J SCHEIKUNDE, voor het Midd. en Gymn. Onderwijs, door Dr. 4. L. W. de Gee. Uitg.: J. B. Walters, Groningen. Het zeer belangrijke doch zware studievak scheikunde is in dit werk voor de leerlingen van Middelbare Scholen en Gymnasia duidelijks en aantrekkelijk behandeld. Het is aan de schrij vers want Dr. De Gee is in de samenstelling van zijn studieboeken bijgestaan door Ir. Evers- mann gelukt, in eenvoudige taal hun uiteen zettingen te geven. En het toepassen van de inductieve methode: eerst voorbeelden en proe ven, meest uit het gewone leven, daarna ver- algemeening, en tenslotte de theorieën en wet ten, uit het voorgaande afgeleid maakt deze uitgave tot een waardevolle studie voor de ge noemde leerlingen. Dat we hier geen werk voor zelfstudie hebben, en de leeraar dus dapper moet meewerken, om den zwaren kost er in te krijgen, spreekt vanzelf. De vier deelen behandelen achtereenvolgens de eerste beginselen de Algemeene en de Anorgische Scheikunde de Organische en de Analytische Scheikunde; vele duidelijke il lustraties en meerdere fraaie foto's van chemi sche instrumenten,, apparaten, installaties, enz. brengen het werk nog op hooger plan. G. J. OVERZICHT VAN DE BIJ3EL- SCHE GESCHIEDENIS, in Lessen en Vragen, door C. Biemans. Uitg.: L. C. G. Malmberg, Den Bosch. Twee deeltjes, resp. voor het 5e en voor het 6e en 7e leerjaar der L.S., bevatten de korte lesjes in overzichtelijken vorm, gevolgd door een stel vragen ter beantwoording. De schrijver wijst er in zijn „Woord vooraf" uit drukkelijk op, dat de werkjes niet zijn bedoeld als leerboekjes, doch alleen als een opfrissching van het geheugen niet bedoeld dus om het levende woord te vervangen, doch om te ge bruiken na de vertelling van onderwijzer of onderwijzeres, na de lectuur uit een der ver schillende degelijke werken, die als leerboeken zijn verschenen. Na de vertelling of het stuk lectuur moeten de leerlingen op hun beurt het beluisterde of gelezene weergeven: de vragen reeksen in B.'s werkjes willen in hoofdzaak aanleiding geven, dat de leerling van zijn kant aan het vertellen kan gaan. Op die wijze wil schrijver er toe bijdragen, dat „de kinderen later ten volle hun voordeel kunnen doen met het voorlezen van het Evangelie in de kerk, met de katechese van den kansel, die zoo vaak haar voorbeelden aan den Bijbel ontleent." Ongetwijfeld zullen de beide boekjes veel nut stichten, en zal de samensteller zijn streven, om „de vrucht van de lessen in de Bijbelsche Geschiedenis te bestendigen", met het ge wenschte succes bekroond zien. G. J. KATHOLIEK FAMILIELEVEN, dor Dr. A. W. Hoegen. Uitg.: L. C. G. Malmberg, Den Bosch. Op het jaarprogram der Kath. Jeugdvereeni- gingen plaatste de Interdiocesane Jeugdcommis sie voor het jaar '39 het onderwerp „Katholiek Familieleven". Ze stelde de K.J.V. voor, op eigen wijze een jaar van vorming te wijden aan het gezin: „het eerste natuurlijke en noodzaxelijke milieu der opvoeding". Tot het verstrekken van de juiste inzichten betreffende het Kath. gezins leven werd nu bvenstaande brochure uitgege ven. Het zijn een 7-tal schitterende hoofdstuk ken, welke deze brochure bevat: op de meest volledige en duidelijke wijze behandelt de des kundige Rector Dr. Hoegen doel en waardig heid van het gezin structuur van het gezin de verhouding van het gezin tot andere op voedingsinstituten taak en plichten der ge zinsleden het gezinsleven de hedendaag- sche ontwrichting van het gezin herstel van het Katholieke gezinsleven. De aard van het onderwerp brengt natuurlijk mee, dat men het werkje maar niet voetstoots kan uitdeelen. In zijn „Ter Inleiding" merkt de eerw. schrijver op: „Hetgeen hier ter bestudee ring wordt aangeboden, is niet bestemd om zonder meer aan de jeugdigen te worden voor gezet. Er worden verschillende vraagstukken behandeld, welke allereerst den ouders aangaan doch voor een goed begrip van het proces der beïnvloeding was het noodig, dat zij aan de medewerkers der natuurlijke opvoeders ter over denking werden voorgehouden." Wordt met deze restrictie goed rekening ge houding, dan is men een prachtig hulpmiddel ter vorming en veredeling van de jeugd rijker geworden. G. J. DIE BUNTE WELT, von H. V. d. Leek und J. .v Weeren. Uitg. W. J. Thieme Co., Zutphen. Een der prachtnummers uit de „Duitsche Leer gang" (onder redactie van Dr. P. Kieft), waar van we in vorige nummers van dit blad een gun stige beoordeeling plaatsten. Het hier betref fende deel III is een leesboek met degelijke lectuur en fraaie illustraties „für die untern Klassen". G. J. NEW-YORK, 4 Oct. (Part.). Nieuwe gezichts punten hadden zich vandaag niet geopend en dientengevolge volhardde Wallstreet in zijn on- gedecideerde houding, terwijl de handel weder om van matigen omvang was. Over de vraag: voortduring van den oorlog of vrede bestaat nog altijd geen klaarheid, nu ook de rede van Cham berlain daaromtrent nog geen definitieve op heldering heeft verschaft. Het wachten is thans weer op wat de Fransche minister-president Daladier vandaag en Hitier vermoedelijk a.s. Zaterdag zullen zeggen in hun alsdan te hou den redevoeringen. Intusschen blijft de ont wikkeling van het bedrijfsleven over het al gemeen bevredigend, hoewel uit de staalindus trie een verlangzaming van het tempo der bin nenkomende orders wordt gemeld. Het is moei' 'lijk te zeggen, of dit van tijdelijken of van lang duriger aard zal zijn. Voorloopig zal de staal industrie zonder groote nieuwe orders wel op het huidige hooge peil der bedrijvigheid kun nen doorwerken en dan is er altijd nog de kans. dat uit Europa groote orders zullen worden ontvangen, vooral wanneer het wapenembargo wordt opgeheven, hetgeen men nog altijd in meerderheid verwacht. Zou echter in Europa vrede worden gesloten, dan zal de staalindustrie deze orders moeten missen, maar dan zou aan een voortzetting van het conjunctuurherstel tegelijkertijd eigenlijk ook niets meer in den weg staan en zou in elk geval moeten blijken, of het herstel zich op eigen kracht kan doorzetten, of dat het inderdaad, zooals velen meenen, toch in belangrijke mate gegrondvest is op de oorlogsomstandigheden in Europa en de als gevolg daarvan te verwachten bestellingen op tal van artikelen en producten. Hoe het zij, staalwaarden lagen meerendeels ge drukt in de markt, hoewel de verliezen niet van groote afmetingen waren. Ook elders waren de afwijkingen trouwens niet groot en onregelma tig, doch in doorsnee kon de markt wel prijs houdend worden genoemd. In het verdere ver loop bleef de stemming onregelmatig, terwijl de handel verder inkromp. Voor de staalwaarden trad eenig herstel in, doch vliegtuigfondsen wa ren eerder wat lager. Er schijnt eenige onge rustheid te bestaan, dat extra belastingen op bewapeningswinsten zullen worden ingesteld en daarvan zou de vliegtuigindustrie natuurlijk de dupe worden, maar het ligt meer voor de hand, om, indien de oorlog tenminste voortduurt, al gemeene oorlogswinstbelastingen te verwachten en niet een speciale belasting voor een of meer speciale takken van bedrijf. Desondanks veroor zaakte een en ander wel eenige terughoudend heid, hoewel de betreffende geruchten tot nu toe geen bevestiging vonden. In het tweede, uur werd de stemming geleidelijk aan wat zwakker doordat er wat meer aanbod kwam, dat moeilijk geplaatst kon worden. De markt bleef echter zeer kalm. De omzetten bedroegen in het eerste uur 250.000 shares en in het tweede uur 300.000 shares. Ook in de tweede beurshelft bewogen de no teeringen zich aanvankelijk nog in beneden- waartsche richting, waarbij de voornaamste oor logsfondsen 1 a IS punt inzakten (met uitzon dering van automobielwaarden, die eerder een neiging vertoonden tot verder oploopen), doch later in den middag verkreeg de vraag weer de overhand en konden voor de meeste fondsen de verliezen geheel of grootendeels worden inge haald. Het slot was onregelmatig, waarbij er enkele fondsen waren, die verliezen en enkele die winsten te zien gaven van 1 a IV2 punt. Staalw. verlieten de markt in onregelmatige houding. U. S. Steel, National Steel en Republic Steel en Youngstown moesten fractioneele verliezen boe ken, terwijl Bethlehem Steel iets konden aan trekken. Het slot voor dit fonds kwam 214 bo ven het laagste punt van den dag te liggen. Voor U. S. Steel was het verschil tusschen laag- sten koers en slot 1% punt. De bedrijvigheid in de staalindustrie werd geschat op 8714 pCt. tegen de vorige week 84 pCt. Evenals het overige nieuws uit het bedrijfsleven, oefende ook deze toeneming der bedrijvigheid geen invloed uit. Ook rubbers, koperwaarden (de prijsbeweging van koper was eenigszins onregelmatig; voor de termijnmarkt kwamen de noteeringen iets hoo ger af, terwijl loco-koper iets inzakte. Hier tegenover stond echter, dat één der pro ducenten den prijs voor binnenlandsch koper kon verhoogen met een halven dollarcent, doch het wordt betwijfeld, of anderen dit voorbeeld zullen of willen volgen), warenhuisfondsen, luchtvaartwaarden, public-utilities en aan- deelen in fabrieken van electrische apparaten lagen verdeeld bij het slot, evenals sporen en oliewaarden. Voor deze beide rubrieken viel WAT HEEFT DE GODSDIENST ONS TE ZEGGEN?, door Dr. H. Faber. Uitg.: Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Dit werk is een samenvatting van de radio lezingen, door den schrijver in het najaar van 1938 gehouden. Het heet te zijn geïnspireerd door de belangstelling, die zich uitte in de cor respondenties, welke tijdens het' geven van den cursus met verschillende luisteraars van aller lei gezindten gevoerd werden. In het „Woord vooraf" lezen we nog: „Mijn ervaring in en buiten mijn eigenlijke predikantswerk leert mij, dat er in onzen tijd behoefte is aan objectieve voorlichting over de centrale gedachten van het geloof. Ik hoop, dat dit boek aan deze behoefte tegemoet zal kunen komen". Tegenover deze hoop stellen wij hier onzen twijfel, of de tallooze diepzinnige beschouwin gen en wijsgeerige bespiegelingen in de achter eenvolgende hoofdstukken over het Oude en Nieuwe Testament, het Katholicisme, Protes tantisme, de „centrale gedachten" van 't Chris tendom enz. onder de twijfelende en zoekende schare eenige „bekeeringen" zullen bewerken. De schrijver heeft het wel eerlijk gemeend met zijn voornemen om objectief te zijn in zijn voor lichtingen, doch de zaken worden beschouwd van een standpunt, waaromtrent hij ronduit verklaart, dat hij Vrijzinnig-Protestant is. Al degenen,die reeds een vaste godsdienstige over tuiging bezitten, kunnen het boek gerust onge lezen laten. En voor ons, Katholieken, is het „heelemaal niets gedaan": wij zoeken niet en vragen niet en twijfelen niet, wij weten en gelooven. G. J. KERN VAN DE DUITSCHE SPRAAKKUNST, door L. T. v. Bree en P. W. Burger. Uitg.: W. J. Thieme Co., Zutphen. Dit werk, bestemd voor de leerlingen van H.B.S., Gymn., Kweekscholen en Handelsdag en avondscholen, is wel uitermate geschikt om de studeerenden te brengen tot het goed en degelijk leeren van de Duitsche taal. Kort en bondig, in duidelijk geformuleerde regels en met sprekende voorbeelden, bezorgen de schrij vers het noodige studiemateriaal. Het werk is in hét Duitsch geschreven en behandelt ook verschillende moeilijkheden, die zich bij het praktisch gebruik der taal vaak voordoen en welke volgens de auteurs in de bestaande schoolgrammatica's niet voldoende aan de orde worden gesteld. Dit leerboek noodt niet alleen, maar dwingt als het ware ook de gebruikers tot ernstige studie —ook om die reden is het dus een aan winst voor de genoemde onderwijsinrichtingen., G. J, hier en daar echter een grooter nadeelig ver- schil op te teekenen dan bij de meeste overige waarden; Union Pacific zakten VA en Phillips Oil 1 1/8 Punt in. Mijnen en kunstzijde-aan- ëeelen lagen eerder gedrukt in d« markt, ter wijl chemische waarden geleidelijk aan inzak ten en voor Allied Chemical en Du Pont 1 y, dollar in reactie verkeerden. Equipmentshares en amusementswaarden betoonden zich prijs houdend. Vast gestemd waren van de automo bielwaarden Chrysler. Dit fonds kon ruim 1.'/, dollar aantrekken als gevolg van de gunstige beoordeelingen der verkoopen van de nieuwe modellen. Dit fonds verliet de markt op plm. het hoogste punt van den dag. General Motors vertoonden een wat kleiner winst, waarbij te gen het slot een lichte reactie viel te regis- treeren. Ook Amer. Tel. Tel. en Amer. To bacco B. ontmoetten goede vraag, hetgeen resulteerde in een winst van VA punt. De om zetten bleven beperkt; in het vierde uur be droeg de affaire slechts 100.000 shares en het totaal kwam op 970.000 stuks terecht. Laatst gedane koersen Oct. A'lied Chemical \merican Can Co. Am. Car K dry Ain. Roliiniz Mills Am. Smelt Re£. Am. Tel. iel. Am. Tcbacco B. Am. Waterworks Anaconda Co. per Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Oas N Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 'A Young Deleware Huds. Douglas Aircrait Dupont de Nem. Eastman Kodak £i. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Mc.or Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacitic Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra) North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camblc Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oi' Socony Vu, -urn Southern Pacitic Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass.. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 8 ex cuviaena 4- nieuwe aandeeien gedaan en laten t bieden 4 3 2 184 1 5% 85 113% 112 114 37% 37 38 10 203/8 20% 54% 53 56% J62 161% 78 76% 75% 3% '3% 13% 33 33 333/8 31 31% 31% 7% 7 V8 8 88% 88 90% 5% 5% 5% S3 84 84 33% 36% 37 43 43% 44% 9 89% 90 V2 6% 6V4 6% 3- 30 30% 18% 2y% 29% 13% 11% 11% 11% 9-3/8 9 24% 25% 7 75% 76 179 180% 183 152 152% 152% 9'/8 y 3/8 y% 40 -/ï 40% 413/8 4 53% 54 1/2 28 28% 29 6% 61/2 6% 15% 15% 15% 65 t6% 67 38% 38 38 53/8 3 3/s 5% 40% 40% 41 1 1 1 1 1% 2 53% 53% 53% 29% 3c 3G% ,6 15% 15% 21 21% 21 2( 20% 21 2 21/2 22% 22% 102 207 208 15% 25% 26 44 451/8 45% 62% 61 61 38 38% 38% 53/4 5% 6 25% 26-3/8 26% 77% 76% 77 14 14% 14% 14 14 14 16% 17% 171/4 |9% -9 3/8 20% 6Vs 6% b% 43% 48% 48% 12% 12% 12% 101 1/2 K2% 1(4 42% 42% 43 3 2% 2% 42% 42% 43 74% 75% 76% 32% 33 33% 117% 117 1 19% 38% 36% 38 3/s ex coupon. NEW YORK, 4 Oct. Slotkoersen Oct. 4 3 2 Brussel 16.82 16.80 16.86 Rome 5.05 5.(5 5.C5 Bern 22 47 22.45 22.55 Madrid Oslo 22.75 22,75 22.75 A'dam 53,25 53.26 53.28 Londen 4.04% 4.023/8 4.01% Parijs 2.29% 2.28'/a 2.28 Berlijn 40 10 40.10 40.10 4 Oct Katoen Oct. 9.109.14Mrt. Dec. 8 80-82 6.82Mei Jan. 8.66-— 8.66Juli Rubber Standaard Juli Mrt. Oct. 19.15 19 45-— Mei Dec. 19.(019.-5Juli Jan. 18.05 i8.25- 1 Sept. Koffie (Rio - Nieuw contract) 4.15 4.15Dec. 4, -04.30- Mrt. 4.32-— 4.32Mei 4.34-— 4.34-— Juli NEW YORK, 4 Oct. 3 Oct. 4 Oct. 3 Oct. 8.52-53 8.52-53 8.36-37 6.33- 8.158,13 17.7517,90 17 50- 17.61 17.5017.55 7.50 17.55 Dec. Mrt Mei Juli Sept. - Suiker Nov 209- Dec. Jan Mrt. Tin Loco 55.(0 (Santos) 6.256.26- 6.336.31 6.366.35- 6.396.39- Sept. - 2.12— 2. 4 2.18 2.17 Mei 2.22 Juli 2.2b Sept. 2.31 Juii 2.23 2.281 2.33 2,371 -.— Termijn 48 00 CHICAGO, 4 Oct. 4 Oct. 3 Oct. 4 Oct. 3 Oct. Tarwe Haver Dec 81 -'A 80Vs-% Dec. 32 31% Mei 613/4 5/g 81 -1/4 Mei 32-y8 32% Juli 80%- 79Vs-% Juli 31%- 30% Maïs Rogge Dec 491/4 - 49 Dec 52%.- 52% Mei 521/4 51% Mel 541/4 53% Juli 63% 52% Juli 541/s 53% Reuzel Oct 6.37 6.37% Jan. 6.57 6.57% 'ae c 6.47% 6.471/2 Mrt. 7.05 7.05 WINNIPEG, 4 Oct. 4 Oct. 3 Oct. 4 Oct. 3 Oct. Tarwe Gerst Oct. 69 3/s 68 Oct 42% 41%-- Dec. 7 13/g 70% Dec. 42% 42% Mei 76%- 5 5/8 Mei 43 42%-- Rogge Lijnzaad Oct ;e%- Dec 54%- Mei 55% Haver Oct. 31% 39', g Pec. 30% 37% 37%-- 34%- 55%- OCI Dec Mei 1 6 168% 167% 176 168 167 Begin September j.l. deed de militaire overheid bij de politie te Zeist aangifte van vermissing van reserve-autowielen met nieuwe banden, ont vreemd van meerdere militaire vrachtauto's. Blijkbaar hadden de daders in de eerste dagen der mobilisatie misbruik gemaakt van het feit dat nog niet alle materialen voldoende geregis treerd waren. Door politie-troepen en de gemeenterecherche werden ijverige nasporingen gedaan, welke zich zelfs tot boven Alkmaar uitstrekten en ten slotte tot resultaat hadden, dat thans tot arrestatie van 4 daders n.l. 2 burgers en 2 militairen kon worden overgegaan. De twee burgers werden op telegrafisch ver zoek van den commissaris van politie te Zeist, te Alkmaar en te St. Pancras aangehouden en naar Zeist overgebracht De burgers waren met een auto naar Zeist ge komen en maakten met de soldaten een afspraak om hun het gestolene te leveren tegen geldelijke belooning. Alle vier zullen voor de Utrechtsche recht bank terecht staan. Ook de soldaten, wijl zij in vereeniging met de burgers dit misdrijf ge pleegd hebben. Alle vier hebben bekend. Bij het verhoor bleek, dat ook een dekzeil was ontvreemd, terwijl te vens aan het licht kwam, dat de militairen in verschillende plaatsen van Noord- en Zuid- Holland eveneens autobanden hadden ontvreemd. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 284—283 Anaconda 26 1/8 Ned. Scheepv. Unie 116 Beth. Steel 67 3/8 Rep. Steel 20 15/16 Shell Union 11 5/8 North. Am. Aviat. 15 1/2 Van 4.305 uur Philips Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Gew. Marine Interc. Rubber 1 134 26 3/8—26 1/2 55 7/8—56 1/4 67 1/8—67 3/4 20 3/4—2i 11 13/16 7 1/8—7 1/4 4 1/16 UTRECHT. Geslaagd voor het doet. ex. phar- macie mej. G. H. van Haselen, mej. J. M. van Zanten. Cand. ex. geneeskunde P. Schaap, B. van Aken, H. A. J. Starmans, mej. P. H. Enden burg, mej. G. L. J. Kromsigt, A. van Rossum, A. Franken, H. F. Vlietstra, L. Kepper, J. Hulk, A. A. Breukers, A. W. van Brakel, W. Treffers, A. P. Nolen, F. Doeleman. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen ge neeskunde: de dames C. S. A. M. Ides (Den Haag), L. E. Douwes Dekker (Den Haag) en de heeren G. van Baren (Zevenhoven), P. G. de Lint (Zevenbergsche Hoek)J. P. C. Beyst (Den Haag), A. A. Botter (Haarlem) en W. Nieuwenhuyzen (Dieren) LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren A. W. Kist, Leiden; W. L. Schorer, Den Haag en D. Eikelenboom, Rotterdam. WAGENINGEN. Geslaagd voor het candi daatsexamen tuinbouw de heeren M. F. Ange- lino, G. de Bakker en W. van Soest. Geslaagd voor het candidaatsexamen koloni ale landbouw de heer Th. H. Etty. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: j. Pilie, Nieuw-Helvoet; P. F. Ra telband, West-Souburg; K. H. Boot, Alkmaar; W. Provoost, Domburg en J. Kusse, Ame- muiden. AMSTERDAM Geslaagd de dames J. van Gooien, Amsterdam; M. Meijst, Heemstede en F. Stork, Haarlem. Koersen voor stortingen op 5 October 1939 tegen verplichtingen, luidende in; Reichsmar- ken 75.49, Lires 9.55. Opgegeven door v. d. Graaf era Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: 4 Oct.: A. L. v. d. Lijn, wonende te Amsterdam, Bilderdijkstraat no. 158 II, zaak drijvende aldaar Kinkerst'raat 120. R.c. mr. P. F. Swagerman, curator mr. H. Boekei, Niouwe Spiegelstraat 23, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 26 Sept. J. C. van Stiphout, handelende on der den firmanaam Algemeen Assuranttekantior het Zuiden. Breda. 2 Oct.: A. \an Harmeien, Den Haag. De nalatenschap vam J. C. Nassy, Den Haag. A. J. H. van Baarle, Delft. 3 Oct.: A. de Valois, B'iesbosch (Ganzewei), te Drimmelen. Leo van der Meijden, Tilburg. P. C. v. d. Bergh, Wouw. H. Blommaert, Haralem. M. J. A. Artz. Haarlem. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 2 Oct.: H. Stam, Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. nihil. J. van Ierland, Tilburg. Idem. Uitk. f 40.36 op een bedrag aan concurrente vorderingen van f 8080.68. L. Jopma, h. o. de Firma De Ster. Alk maar. Geëindigd door het verbindend wordeni der eenige uitdeelingslijst;. J. A. de Haas, Hilversum. Idem. ...zooda! and eren uun bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOIT! 10 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2