GELEZEN COURANTEN w; de S rfenis van een W„ Lb ZONDERLING PETROLEUMBESCHIKKING MINDER D00DELIJKE ONGEVALLEN DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN Regeling zal gelden als distributie ingaat DIENSTPLICHTIGEN blijven ONDER DE WAPENEN Wetsontwerp als uitvloeisel van art. 193 der Grondwet ST. WILLIBRORD-MONUMENT TE UTRECHT INVOERRECHT op zinkwit Expeditie in Nieuw- Guinea Bevolking van het Kema-dal zeer welwillend KINDJE DOODGEREDEN Onvoorzichtig wielrijdster veroor zaakte verkeersongeval VERHOOGING KAPITAAL- DIENST DEFENSIEFONDS 1938 MILITAIR MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND Inschakeling vakcentrales Officieel antwoord op gestelde vragen OOGST VERLOREN GEGAAN BIJ BOERERIJBRAND HARING NAAR DE VER. STATEN EN CANADA LISSABON EINDPUNT INDIË- REIS DER „MARNIX" JP. Coen" brengt passagiers derwaarts PRIESTERMISSIEBOND BISDOM HAARLEM Mt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen? ^Jeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. Terugbetaling van collegegelden Noodwetje ingediend om dit mogelijk te maken DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD Verkeersveiligheid in Juli Uitvoerverbod voor brandstoffen PRESIDENTEN KRIJGSRADEN UIT DE STAATSCOURANT Indische Rekenkamer Gevangeniswezen Hooge Raad van Arbeid Rijksverzekeringsbank Onderwijs j FEUILLETON dOOR WILLY WATERMAN lo De minister van Economische Zaken heeft thans de „Petroleum beschikking 1939 no. 2" vastgesteld, waarbij is bepaald, dat met in gang van een nader te bepalen dag petroleum hiet mag worden gekocht, verkocht en afgele verd dan met inachtneming van de vastge stelde distributieregeling. De distributiedienst van eiken distributie kring verstrekt op een desbetreffende aanvrage San ieder gezinshoofd voor zoover verbruiker Van petroleum voor huishoudelijke doeleinden, °f diens gemachtigde, een petroleumdistributie- kaart, voorzien van doorloopend genummerde bonnen. Zij, die niet aangesloten zijn op een gaslei ding, kunnen nog maximaal twee petroleum- «Jistributiékaarten krijgen. Bestaat het gezin uit meer dan vier perso- hen, dan wordt den betrokkene, aan wien reeds 2 of 3 petroleumdistributiekaarten zijn uitge mikt, een extra-petroleumdistributiekaart uit gereikt. De bonnen geven recht op het koopen van Petroleum. De hoeveelheid petroleum, welke op grond van een bon mag worden gekocht, wordt vastgesteld op 1 liter, totdat de directeur zulks anders bepaalt. De bonnen hebben een geldigheidsduur van Seven achtereenvolgende dagen. Aflevering van petroleum tegen linievering yan een lossen bon is verboden. De bon moet tegenwoordigheid van den leverancier van de distributiekaart worden afgescheurd. De distributiedienst verstrekt tegenover in geleverde bonnen den handelaar of kleinhan delaar een gewaarmerkten bestelbon, recht ge vend op het koopen van een hoeveelheid petro leum, gelijk aan de hoeveelheid, vertegenwoor digd door de bonnen, welke werden ingeleverd. Aan den bestelbon wordt een geldigheidsduur Verleend van dertig dagen. - De directeur kan zoowel aan den verbruiker Van petroleum voor industrieeie doeleinden als, 'h bijzondere gevallen, aan den verbruiker van Petroleum voor huishoudelijke doeleinden op diens aanvrage schriftelijk vergunning verlee- Pen tot het koopen van petroleum. De bepalingen van de beschikking zijn niet Van toepassing op het koopen door of het ver- koopen en afleveren aan bevoegde militaire autoriteiten en instanties. ■^gediend is een ontwerp van wet tot het 'P'd.er de wapenen blijven van dienstplichtigen. .•id de memorie van toelichting zegt de mi- Bister van Defensie: Na het voltooien van de mobilisatie en de concentratie is het verkeer, o.m. verband hou dende met den aan- en afvoerdienst van het leger, dermate toegenomen, dat maatregelen moeten worden getroffen om de wegen in het bijzonder die, waarover in normale tijden wei- Big verkeer is in behoorlijken staat te hou den. Het werd daarom noodig geacht een aan- tai buitengewone dienstplichtigen (pl.m. 700 man), die ervaring bezitten in het onderhoud Van wegen en uit dien hoofde bestemd waren Voor de wegentroepen, bij Koninklijk Besluit van 5 September 1939 in werkelijken dienst te roepen. Het thans aangeboden ontwerp van wet is Cen uitvloeisel van art. 193 der Grondwet, het welk voorschrijft, dat het onder de wapenen blijven van buitengewoon opgeroepen dienst- Püchtigen bij de wet zooveel noodig moet wor den bepaald. Voorgesteld wordt, deze wet in werking te doen treden met ingang van den dag na dien barer afkondiging. Naar -wij vernemen heeft de Beoordeelings- commissie van de ingekomen ontwerpen voor ^b St. Willibrord-monument te Utrecht Maan- a§ daarover vergaderd en reeds een beslissing Gnomen. Hezer dagen zal de kunstenaar, aan wien de Pdracht gegeven is, bekend worden gemaakt. ®p waren dertien inzendingen, die binnenkort ~T het Museum van Moderne Religieuze Kunst 01'den tentoongesteld. Aan een nota naar aanleiding van het ver- aë van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot goedkeuring van het Koninklijk Be- Sluit van 22 Februari 1939, tot heffing van een blvoerrecht op zinkwit, lithopone en andere bmt gink bereide witte verfstoffen is het vol- Beude ontleend: Wat betreft de vraag omtrent de ontwikke- ng van den export diene, dat inderdaad kan gorden geconstateerd, dat de export van de Nederlandsche zinkwitindustrie een minder Bunstig verloop heeft vertoond, ten deele moet dit worden toegeschreven aan het loonniveau B een paar importlanden, waar de levensstan- daard aanmerkelijk lager is dan hier. Boven in echter maken enkele landen inderdaad Bebruik van dumping en andere abnormale coiicurrentiemethoden, welke den Nederland- ®chen afzet in het buitenland zeer bemoeilijken. ®er kan nog worden gewezen op het feit, dat eze onzen export belemmerende maatregelen Tont bij de jaarljjksche inzameling voor de katholieke Universiteit dat gij in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit reeds vóór het instellen van het bijzondere in voerrecht hier te lande bestonden, zoodat ze derhalve bezwaarlijk als représaille-maatrege len kunnen worden beschouwd. BATAVIA, 4 Oct. (Aneta). De leider van de expeditie van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap meldt, dat hij met een anthropo- loog, een arts, een luitenant-ter-zee, een astro noom, een plaatsbepaler en een fotograaf op 13 September in het midden van het Kema-dal is aangekomen en wel op drie graden 44 mi nuten Zuider-breedte en 126 graden 45 minu ten Ooster-lengte. De dalen zijn dicht bevolkt en de bevolking is zeer welwillend tot aan den boven-Rouffaer toe. In het zware hooggebergte heeft men veel last van regen. De Kema-rivier, zoo is gebleken, komt van de Carstensz- en Idenburgtoppen. Het is een fraai wetenschappelijk arbeidsveld voor alle on derzoekers. Men heeft hoop dat. ondanks het klein aan tal dragers, het stroomgebied van den boven- Rouffaer kan worden bereikt. De onvoorzichtigheid van een wielrijdster is Woensdagmiddag oorzaak geweest van een ernstig ongeluk in het centrum van Breda. Deze tot nog toe onbekende wielrijdster stapte in de Ginnekenstraat op haar fiets en stak on verwacht den weg over, juist toen een gemeen tebus naderde. De bestuurder moest, om een aanrijding te voorkomen, het stuur naar rechts wenden en was niet in staat den zwaren auto bus tijdig tot stilstand te brengen, waardoor het gevaarte het trottoir opreed. Daar wandelde het dienstmeisje van den tandarts dr. Van Oirschot met diens driejarig dochtertje in een wagentje. De autobus greep dit wagentje en het. raakte bekneld tusschen het voertuig en de pui van een winkel. Het kindje was onder den autobus geraakt en had een zware schedelbasisfractuur gekregen. In hopeloozen toestand werd het meisje naar het St. Ignatius Ziekenhuis overgebracht, waar het later is overleden. Het dienstmeisje had slechts enkele onbeteekenende verwondingen opge- loopen. In een suppletoire begrooting voor het De fensiefonds voor het dienstjaar 1938 stelt de minister van Defensie voor, artikel 11 van den kapitaaldienstr (bijdrage aan den gewonen dienst) met f 12.797-867 te verhoogen. Ten aanzien van de reden, welke geleid heeft tot het aanvragen van deze verhooging merkt de minister op: In 1936 was genoemd artikel van den kapi- taaldienst niet aangewezen voor toepassing van artikel 24 der Comptabiliteitswet 1927, zoodat het restant niet aan een volgend dienstjaar kon worden toegevoegd. In verband hiermede is het noodzakelijk dit bedrag, hetwelk uitsluitend be stemd is voor dekking van de uitgaven op den gewonen dienst welke laatste bij dit wets ontwerp geen wijziging ondergaat thans weder aan te vragen. Tevens is artikel 11 aangewezen voor toe passing van artikel 24 der Comptabiliteitswet 1927, waardoor voorkomen wordt, dat de in het dienstjaar 1938 op dit artikel overblijvende gelden in volgende jaren opnieuw zouden moe ten worden aangevraagd- Dinsdagavond is in de kom van Voorthuizen een militaire motorrijder in volle vaart tegen een personenauto gereden. Hij vloog over den wagen heen en kwam ongeveer vier meter ver der op straat terecht. Het bleek, dat de pols slagader was doorgesneden, een arm gebroken en het linkerbeen verbrijzeld. Bovendien had de man hoofdwonden opgeloopen en een her senschudding. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer, vermoedelijk uit Apeldoorn af komstig, naar het militair hospitaal te Amers foort vervoerd. De besturen van de arbeidersvakcentrales had den zich gewend tot den minister van Econo- mische Zaken met het verzoek, ingeschakeld te worden, zoowel bij den arbeid van de rijks- bureaux voor de industrieeie grondstoffenvoor- ziening als bij den arbeid van het centrale distributieorgaan voor de voedselvoorziening. De arbeidersvakcentrales hebben in dezen thans van den minister een schrijven ontvangen, waarin hü mededeelt, dat aan het geuite ver langen tegemoet zal worden gekomen. Vraag: Dezer dagen-"'is bekend gemaakt, dat men aanspraak kan maken op ontheffing van inkomstenbelasting, indien het inkomen door het staken van een beroep beneden een bepaald bedrag daalt en dat met het staken van een beroep wordt gelijk gesteld het ophouden van inkomen, wanneer men gemobiliseerd is. Kan men dus deze ontheffing krijgen, als men gemobiliseerd is en van zijn werkgever geen loon ontvangt, maar niet is ontslagen, d.w.z. den waarborg heeft, terug te kunnen komen? Antwoord: Ja, in het gestelde geval kan men ontheffing krijgen, tenzij de betrekking binnen 3 maanden zou worden hervat. Vraag: Eenige inzenders hebben gevraagd, welke beteekenis het verbod van rijden met motorrijtuigen op Zondag heeft voor een even- tueele ontheffing van motorrijtuigenbelasting of van personeele belasting. Antwoord: Noch de motorrijtuigenbelasting wet, noch de wet op de personeele belasting bevat een bepaling, welke recht geeft op ont heffing, nu door het verbod van rijden met motorrijtuigen op Zondag het gebruik van een motorrijtuig eenigermate wordt beperkt. Vraag: Van verschillende universiteiten en hoogescholen in ons land is wetenschappelijk, technisch en administratief personeel onder de wapenen geroepen. Onder hen zijn er die reeds verschillende jaren op arbeidscontract werk zaam waren. Worden deze personen onder wie gehuwden zijn na afloop van de mobi lisatie weer in hun oude functie door het Rijk teruggenomen, of dreigt hun dan broodeloos heid? Antwoord: Tenzij bijzondere omstandigheden buiten het militair dienstverband leiden tot be ëindiging van eenige functie, blijven gemobili- seerden, die als arbeidscontractanten in 's Rijks dienst zijn, in hun positie gehandhaafd. Vraag: Is iemand verplicht schoolgeld te be talen, wanneer militairen de school bezet heb ben en het onderwijs geen voortgang vindt? Antwoord: De beslissing omtrent het al dan niet betalen van schoolgeld berust bij het be trokken gemeentebestuur. In het gehucht Arendsnest ondetr de ge meente Boekei (N.-Br.) is Woensdagavond een kapitale boerderij van den landbouwer K. van Hout in de asch' gelegd. De brand is omstreeks half acht op onbekende wijze ontstaan. Aange wakkerd door den feilen Oostenwind, breidde het vuur zich snel uit en weldra stond het ge- heele complex, waarin een groote voorraad hooi en stroo geborgen was, in volle vlam. De brand weer rukte niet uit, aangezien aan blusschen niet te denken viel. Nagenoeg de geheele inboedel, de geheele oogst en inventaris gingen verloren, terwijl een klein gedeelte van den veestapel den vuurdood vond. Het overige vee kon nog bijtijds worden losgemaakt en in de weide gejaagd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de Etichting AMCA (ter bevordering van den export van haring naar de Ver. Staten van Amerika en Canada), Stationsweg 147 te 's-Gravenhage, wederom aangewezen als orga nisatie, welke voor den uitvoer van haring naar de Ver. Staten van Amerika en Canada jit- voercertificaten kan afgeven. Met ingang van 6 October zal de uitvoer van haring naar genoemde landen zonder een der gelijk certificaat niet zijn toegestaan. Het uitvoermoncpolie van de Nederlandsche Visscherijdentrale blijft gewoon gehandhaafd, zoodat voor den uitvoer, voorzoover deze kan worden toegestaan, ook de gebruikelijke mach tigingen tot uitvoer zijn vereischt. ISMÉËSi Vader „Heb je nooit gehoord van dien jongen, die in een vraagteeken verander de, omdat hij te veel vroeg Jantje „In een vraagteeken Vader „Ja". Jantje „In een echt vraagteeken t" Vader „Ja, natuurlijk Jantje„Vader, hoe heeft de jongen dan de punt onder zich vastgehouden De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede, dat zij voornemens is het thans thuisvarende M.S. „Marnix van St. Alde- gonde" niet naar Amsterdam te laten komen, doch haar thuisreis te laten eindigen in Lis sabon. Van Lissabon af zal de nieuwe uitreis be ginnen. De daarvoor geboekte passagiers zullen naar Lissabon vervoerd worden met het s.s. „J. P. Coen" Aangezien de passagierscapaci teit van de „J. P. Coen" kleiner is dan die van de „Marnix" zal de „J. P. Coen" de „Mar- nix"-passagiers in twee reizen naar Lissabon moeten brengen. De eerste maal vertrekt de „J. P. Coen" op 11 October as. van Amsterdam. Inscheping der passagiers des avonds van acht tot tien uur aan de Javakade. Het schip kan dan op 15 October te Lissabon arriveeren. Dc passagiers gaan over op de „Marnix" en de „J. P. Coen" keert terug naar Amsterdam met de thuisvarende passagiers van de „Marnix" en arriveert vermoedelijk 20 Oc tober te Amsterdam. De „Marnix" blijft te Lissabon wachten op de rest der uitgaande passagiers. De tweede maal vertrekt de „J. P. Coen" 21 Oêtober van Amsterdam. Aankomst Lissabon 25 October, waar ook deze tweede groep passa giers zich inscheept op de „Marnix", die daar na de reis naar Indië rond Kaap de Goede Hoop aanvangt. Het ligt in de bedoeling, de lading aan boord van de „Marnix", welke geheel voor Amster dam bestemd is, in Lissabon over te schepen hoofdzakelijk op het s.s. „J. P. Coen" op zijn tweede reis en het restant eventueel naar een nog nader aan te wijzen schip. Woensdagmiddag heeft de Priestermissiebond in het Bisdom Haarlem ter gelegenheid van de A.M.O.R.-missieweek in Krasnapolsky te Am sterdam zijn jaarlijksch congres gehouden, dat ter deele werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem- Onder de aanwezigen bevond zich 0.m. het vrijwel voltallige bestuur van het Diocesaan Missiecomité in het Bisdom Haarlem. Wij merk ten op den voorzitter van het comité, dr. C. J- Henning, regent van het seminarie Hageveld; den penningmeester, Mgr. J. H. Niekel, direc teur van het philosophicum te Warmond; Mgr. H. J. M. Taskin; Mgr. Th. M. P. Bekkers, secretaris van den Priestermissiebond en Mgr. P. G. Groenen, directeur van het Centraal Ka tholiek Koloniaal Bureau. Nadat dr. C. J. Henning het openingswoord had gesproken, wekte Mgr. Huibers de leden van den Priestermissiebond op tot gebed en offer voor de Missie. Voorts wees de Bisschop op de noodzakelijkheid, belangstelling op tc wekken voor het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus, waarvan dezen morgen het gouden feest plechtig was gevierd. Als spreker was uitgenoodigd de zeereerw. heer F. Feron, President van het Bisschoppe lijk Seminarie te Roermond, die de noodzakelijk heid in alle bisdommen parochiale Missie-co- mité's te stichten besprak en daarbij een in zicht gaf in de Limburgsche missie-propa ganda. Er is één waarheid, die wij goed voor oogen moeten houden, dat de wereld niet te verlossen is zonder onze medewerking. De toestand in Europa is nog ontstellend erg te noemen. Rela tief gaan de Katholieken zelfs achteruit. Het geboorte-overschot der niet-katholieken over treft zelfs dat der katholieken en dit feit wordt niet verhinderd door talrijke bekeeringen en door het onvermoeide werk van meer dan 250-000 menschen in de missiën. Toch zou het missiewerk een nog veel grooter vlucht kunnen nemen. In de missiê van Mgr. Bouter zijn nog 70 millioen paria's, van welke er zeker 60 millioen zouden kunnen worden be keerd, indien er geld genoeg beschikbaar zou zijn. Het moet mogelijk zijn hulp te vinden. Om de hulpverleening te stimuleeren is de oprich ting van parochiale missie-comité's een krach tig middel, omdat daardoor een beroep wordt gedaan op aller medewerking. Door de parochi ale missie-comité's moet in de eerste plaats kennis van de missie en liefde voor de missie worden aangekweekt. De idee van gebed en offer moet overal ingang vinden en men dient er van doordrongen te worden, dat deze beide noodzakelijker -zijn dan financieele hulp. De missie-actie dient te worden gepropageerd op school, in de jeugdbeweging, in organisaties, enz. In Limburg steeg de belangstelling voor de missie op plaatsen, waar parochiale missie- comité's werden opgericht, in een jaar met meer dan honderd procent. In het bisdom Haarlem werd met de nieuwe missie-actie voor eenige weken een aanvang gemaakt door de opening van het Diocesaan Missiebureau te Katwijk aan den Rijn. De zeereerw. pater L. Rijckevorsel S.J. ver telde tenslotte een en ander over de oprichting van een seminarie voor de opleiding van in- landsche saeculiere geestelijken in het Vicari aat op Midden-Java. Spr. riep den financieelen steun van de leden van den priesterbond in voor de instandhouding van dit seminarie. Na deze inleidingen werd de vergadering door dr. Henning gesloten. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een noodwetje inge diend tot tijdelijke afwijking van enkele bepalingen der Hooger-Onderwijswet. Het eenige artikel van het ontwerp luidt: „Onze minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gemachtigd, in afwij king van de artikelen 51, derde lid, en 98. derde lid, der Hooger-Onderwijswet het voor het onderwijs der hoogleeraren en lectoren aan de rijksuniversiteiten en aan de techni sche hoogeschool gestorte collegegeld ge heel of gedeeltelijk terug te betalen aan studenten, die gedurende het desbetreffende I studiejaar wegens de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden onder de wape nen worden geroepen. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag. volgende op dien harer afkon diging." De memorie van toelichting zegt: Volgens de artikelen 51, derde lid, en 98, derde lid, der Hooger-Onderwijswet is terugbetaling van collegegeld alleen mogelijk, indien van geen der lessen, waarvoor .de betaling is geschied, gebruik gemaakt is kunnen worden. Indien dus studenten opgeroepen worden voor den militai ren dienst, kan het door hen gestort collegegeld slechts terugbetaald worden, indien geen colle ges gevolgd zijn. Zijn wel colleges gevolgd, dan is het alleen mogelijk, hierin tegemoet te ko men, door toe te zeggen, dat belanghebbenden bij hervatting hunner studies voor één studie jaar met toepassing van de artikelen 54, eerste lid, en 101, eerste lid, der wet worden aange wezen als bevoegd, de lessen kosteloos bij te wonen. Ofschoon meerdere malen bekend ge maakt is, dat de minister deze gedragslijn zal volgen, blijkt dat velen, die mogelijk in dit stu diejaar in werkelijken dienst opgeroepen kun nen worden, aarzelen zich als student te laten inschrijven. De minister acht dit een onbevre- aigenden toestand en geeft in overweging de mogelijkheid te openen, in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden het collegegeld, ook al zijn colleges gevolgd, geheel of gedeelte lijk terug te betalen. In hoever he billijk is tot terugbetaling over te gaan en tot welk bedrag, zal steeds in overleg met het college van cura toren worden beslist. In een strookartonfabriek te Midwolda heeft zich Woensdag een ernstig ongeluk voorge daan, waarbij de 23-jarige arbeider Oeseburg uit Scheemda den dood heeft gevonden. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de man ge grepen door een drijfriem van de machine waarbij hij werkzaam was. Voor iemand hulp kon bieden, was het slachtoffer reeds naar de machine getrokken en doodelijk gewond. De door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verzamelde gegevens betreffende het aantal verkeersslachtoffers vertoonen over de eerste 7 maanden het volgende beeld, schrijft de K. N. A. C. Tusschen haakjes de overeen komstige cijfers voor het voorafgaande jaar. personen personen gedood ernstig gewond Januari 42 (52) 326 (303) Februari 46 (39/ 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Mei 65 (49 500 (387) Juni 77 (66) 452 (384) Juli 54 (71) 461 (401) Niettegenstaande blijkens de verkeerstellingen van den Rijkswaterstaat op 12 verschillende punten het erkeer op werkdagen in Juli 1939 drukker was dan in Juli 1 18, was het aantal gedoode slachtoffers in Jv van dit jaar bedui dend lager dan vorig jaar. Desondanks zal ieder moeten medewerken de ongevallencijfers verder om1 ag te krijgen. Voor de komende maanden van vroegere duisternis zij ten behoeve van de al,-emeene verkeersveiligheid nogmaals gewezen op het nut de verlichting der voertuigen (ook de achterlichtjes der rijwielen) vroegtijdig te ontsteken. Juist in de lance schemeringsuren vallen onverlichte voertuigen voor de andere weggebruikers onvoldoende op om snelheden te schatten en daarnaar hun eigen gedragingen op den weg te bepalen. Vooral bij bewolkte luch', is het door de wet bepaalde tijdstip om de verlichting te ontsteken (een half uur na zonsondergang) voor de verkeersveiligheid dik wijls te laat te achten. Vooral dus tijdig licht op! Het is zoo'n kleine moeite voor u. De regeering heeft het noodig geoordeeld, de reeds bekend gemaakte verboden van uit voer voor bepaalde goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor steenkolen, cokes, steen koolbriketten, bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en turfbriketten. Ook ten aanzien van deze artikelen kunnen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het Crisis Uitvoer Bureau, Piet Heinplein 6. te 's-Gravenhage. Op het ontwerp van wet „Nadere voorzie ningen betreffende de militaire justitie" heeft het R.K. Tweede Kamerlid Schaepman twee amendementen ingediend, de strekking hebben de, vt>or de benoeming tot president van den krijgsraad ook in aanmerking te doen komen meesters in het Indisch recht, doctoren in de rechtsgeleerdheid, die de vrije studierichting hebben gevolgd, doctoren honoris causa en te vens degenen, die een universitaire opleiding hebben gevolgd voor meer uitgebreide rechts kennis voor officieren, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 20 Mei 1921. Benoemd tot lid van de Algemeene Reken kamer in Nederlandsch-Indië de heeren: H. Muusze, thans tijd. lid van dat college en J. Ramaer, thans 1ste secretaris van het gou vernement van Ned.-Indië. Benoemd tot lid van het college van regen ten over de gevangenissen te 's Gravenhage, mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, rechter in de arr. rechtbank te 's Gravenhage. lenoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid de heeren prof. mr. M. G. Leven- bach te Amsterdam, prof. mr. C. P. M. Romme te Overveen, C. Smeek te Arnhem, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Utrecht en W. H. Vliegen te 's Gravenhage. Met 1 Februari 1940 is aan G. J Lans op ver zoek eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank. Aan mr. D. W. de Roos, commies bij den On derwijsraad, is met 1 October op verzoek eer vol ontslag verleend. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de RH.B.S. te Winterswijk Th. A. J. de Wit. wonende te Wijk-bij-Duurstede. Voor het tijdvak van 1 September 1939 tot 1 September 1940 is benoemd tot assistente aan de landbouwhoogeschool te Wageningen mej. E. Krijthe aldaar. <e zich over zijn geloof schaamt, schaamt zich over God. Wie zich over God schaamt over dien zal God zich schamen. ®en enkel oogenblik stonden ze onbeweeglijk B het terras in het vage licht dat door de Biiideuren naar buiten scheen. L>an stak Lois haar hand uit en keek hem in e oogen: >.Succes!" herhaalde ze, drukte zijn hand, 6erde zich om en schoot naar binnen, f'ete stak het kleine revolvertje in zijn zak, 'B het gewicht van het ding daar gaf hem een wettig gevoel. Hij liep snel den tuin door, en ppk omhoog naar de lucht. Een vage bleeke ?cllijn in het Oosten deed hem op zijn horloge dijken. Het wees even over vieren, en hij lachte, ter wijl hij in zijn gehuurde racewagentje klom. Ais het geluk met hem was, en de kerel was BWerdaad nog in het inlichtingenbureau Het wagentje startte en reed weg, alsof het ^>et enthousiasme deelnam aan de komende Jacht. Pete reed, zooals hij nog nooit had gereden. Als de kerel de lijst dóór telefoneerde naar Londen, of een tweede er deelgenoot van maak te, waren alle kansen verkeken. Het besef, dat het eenige, wat hen op het oogenblik redden kon, het overrompelen van Bealie was, deed hem het gaspedaal bijna tot den bodem indrukken. Het eenige, wat er op den weg te zien was, zoo vroeg in den morgen, waren karren, beladen met groenten en vracht auto's met melkbussen. Hij maakte een pracht- snelheid en twaalf minuten na zijn vertrek stopte hij zijn wagentje een eindje voorbij het kleine huis op den heuvel, waar Bealie moest wonen. Het was op dat oogenblik al tamelijk licht geworden: een lichte damp was overgebleven na den regen van den nacht, maar een vaag blauw in de lucht wees er op, dat het een prachtige dag zou worden. Maar Pete had geen oog voor dat vage blauw. Op hem rustte een belangrijk deel van de taak, de lijst weer in handen te krijgen en hij ver zuimde geen seconde. Hij sprong de droge sloot langs den weg over, en rende door de bosschen naar den achterkant van het huis. Er stond nergens een autonoch voor, noch achter het huis; de blinden waren alle open, de deuren gesloten. Het huis maakte een verlaten in druk. Pete aarzelde even en wandelde toen recht op de achterdeur af. Als de kerel binnen was, zou hij toch gauw genoeg zijn komst be merken. Tot zijn stomme verbazing was de achter deur niet gesloten, maar alleen dichtgetrokken en bij den eersten ruk, die hij gaf, ging ze pie pend open. Pete trad binnen, trok de deur weer achter zich aan en doorzocht snel het huis. Het geluk bleek met hem te zijn! De ke rel was niet hier geweest, niet sinds den vori- gen dag. toen het licht was, want alle blinden stonden open en de resten van een middagmaal stonden nog op tafel. Pete ging in een leunstoel liggen, zoo, dat hij door het raam den weg in de gaten kon hou den en peinsde. Als die Bealie hier was geweest, nadat hij de lijst had gegapt, dan had hij zeker wat gegeten, en de blinden dicht gedaan. Pete bemerkte aan zijn eigen maag," dat de gebeurtenissen van dien nacht in geen geval ongunstig op zijn eetlust hadden gewerkt, en peinzend sneed hij een paar sneden brood en besmeerde ze. Dus Bealie was óók niet naar Londen ver trokkenals hij dat gedaan had, zou hij hier gekomen zijn, om zijn huis af te sluiten, en wat reisbenoodigdheden in te pakken. Pete voelde zich met eiken hap, die hij van zijn brood met marmelade nam. opgewekter worden. De ellendeling zou dus hierheen moeten ko menwat hij ook wilde doen. Als hij op wil de bellen, in het geheim, of telegrafeeren en per telefoon zijn telegram opgeven, hij moest het in zijn huis doen,... hij zou niets riskee- ren. Je kunt niet in een café in een telefoon gaan staan blaffen, dat je dat en dat hebt ge gapt, bedacht Pete. Was hij van plan, de lijst in hoogst eigen persoon naar Londen te vervoeren, dan zou hij beslist eerst naar huis komen, of hij nu per trein ging of per autoen met deze genoeg lijke overweging deed hij de laatste hap van zijn geimproviseerd ontbijt verdwijnen en visch- te een sigaret uit zijn koker. Maar de sigaret bereikte zijn lippen niet, want toen hij naar zijn lucifers zocht, viel zijn blik uit het raamen hij vloog op, vol boos aardige vreugde. Over het pad, dat van den weg naar het huis leidde, sjokte langzaam en klaar blijkelijk vermoeid de gestalte van Bealie, een trek van woede op zijn gelaat. Pete verloor geen tijd met peinzen over de oorzaak van dien trek op het weinig aantrek kelijk gezicht van Bealie; hij keek de kamer rond en zag een muurkast, waarvan de deur een weinig openstond. Het was het werk van een oogenblik, er in te duiken en de deur ach ter zich aan te trekken. Hij had juist den tijd, Lois' revolver uit zijn zak te halen en de zekering er af te schuiven, voor hij de voordeur hoorde open gaan. En toen volgden de gebeurtenissen elkar snel op. Bealie kwam de kamer binnen, vloekte iets en viel in een stoel neer. Toen klonk een zacht gepiep en het volgend oogenblik vloog hij schichtig overeind, om in den loop van een re volver te staren. „Morgen, kameraad Bealie!" merkte Pete op „een onverwacht genoegen, is het niet?" De blik op kameraad Bealie's aanschijn ver ried ten duidelijkste, dat het genoegen niet aan beide zijden was. „Met je?" gromde hij. Pete glimlachte. „Ik kon nauwelijks verwachten, dat je ze nuwen tegen een schok als die van daarnet be stand zouden zijnhet komt me voor, dat je niet een van 's werelds super-menschen bent; maar toch Bealie knipperde met zijn oogen, die roode randjes vertoonden. „Klets niet zooveel!" steunde hij. Pete vond dit woorden naar zijn hart. Niets leek hem op dit oogenblik beter dan handélen. „Ook goed!" viel hij bij, „kom eens hierheen, broeder." De broeder kwam, maar er was in het ge heel niets broederlijks in zijn gelaat. „Keer je om," beval Pete. De broeder deed, gelijk hem gezegd werd. Pete grinnikte in stilte: het uur van zijn succes was daar. Hij liet zijn revolver tegen het midden van de wervelkolom van den ander rusten, en tastte eerst diens jas- en broekzakken na. Hij vond daar niets wat hem interesseerde. Hij boog zich een weinig voorover, om zijn hand in den binnenzak van Bealie's jas te steken en achtte het niet meer dan menschlievend, de waar schuwing te geven, die hemzelf in een soortge lijke situatie den afgeloopen nacht had be reikt: „Haal geen grapjes uit, of dit pistool geeft een knal!" Het volgend moment logenstrafte zijn woor den. Bealie haalde wel degelijk grapjes uit; hij trapte met zijn eene been achteruit en omhoog, op deskundige wijze en Pete schoot naar achter, op één been, draaide een pirouette en plofte op den grond. Hij lag nog niet goed en wel, of hij was weer overeind, maar dit korte oogenblik was voor Bealie voldoende geweest, om de deur uit te schieten, die die achter zich dicht te trekken. Pete vloog naar het raam, rukte het open en sprong eruit. Toen hij den grond raakte, zag hij Bealie over een grasveld rennen. Hij lachtehief zijn pistool en mikte bo ven hem in de boomen. Hij haalde den haan over.... er gebeurde nietstotaal niets. Hij mikte iets minder zorgvuldig en trok weer af. De slagpen klikte, geen schot klonk. Op dat oogenblik was Bealie in de struiken verdwenen en Pete zag in, dat het onmogelijk zijn zou. hem daar nog te pakken te krijgen. Hij gebruikte woorden, die niemand hem ooit had hooren gebruiken en waarvan hij zelf niet eens wist, dat hij ze kende en trok het maga zijn uit het pistool. Het magazijn was leeg! Pete staarde langen tijd naar het leege sta len raam en vroeg zich af, hoe Lois het in haar hoofd had gehaald, hem een leege revolver mee te geven. Hij maakte een snuivend geluid: echt iets voor een vrouw, met een leeg pistool rond te dazen! En toen herinnerde hij zich met een schok, dat ze met patronen in het magazijn had zit ten spelen, toen ze zat te praten bij de safe! De heele waarheid flitste door zijn hoofd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3