Men tefiujft om: V LAATSTE NIEUWS Italië neemt geen vredesinitiatief I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.0C0 gezinnen STAD SMEUW! Hoogovens in den druk der tijden MASSA'S PROBLEMEN BRITSCH VLIEGTUIG BIJ SUMATRA'S KUST PROVINCIALE STATEN NOORDHOLLAND gniiii!i!i!!!i!iiiii!i]ii!!ii!i!iiinnin!innni!ni!iiiininiiiiiiii!iniini!iiiinmi!iiiiiiii!iiniiii!miiiiiiii!i!ininiinni DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 KAMERAADSCHAP BIJ HET MOTORCORPS „Voor de stille Armen" BLOEMEND AAL Uiteenzetting van ir. Kessler over de situatie van het bedrijf VELSEN GEMEENTERAAD Plan van uitbreiding NADERT Grondstoffen en afzet Produceeren voor eigen land De bouwplannen Wel nog steeds besprekingen tusschen Rome en Berlijn Fransche ministerraad bijeen Verontschuldigingen aangeboden Van vredesvoorstellen te Londen niets bekend De werkverschaffing Begrooting P.E.N. Een tweede ketelhuis te Velsen Het Waterleidingbedrijf De Provinciale Ziekenhuizen Algemeen steuncomité Staatsraad Kan treedt op als voorzitter Archambaud gesneuveld Kalmer beoordeeling rede Lloyd George DE „NIEUW-AMSTERDAM" Pleizierreizen naar de Bermuda eilanden Academische examens Duitsche waarschuwing ook aan Finland Saradjogloe's verblijf te Moskou Duitsche eischen door Amerika niet erkend Daladier over het oorlogsdoel Van Zeeland heden naar Amerika Londen erkent nieuwen Poolschen president T urksch-Roemeensche bespreking uitgesteld Graziani bij Mussolini siiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiviiiiiiiiiiiuimiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiira NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiiiiiiiniiiiiü In de kazerne ..Koudehörn" te Haarlem werd gisteren feest gevierd bij de 4e Compagnie lie Bataljon. D. M. D., doordat de met klein verlof vertrokkenen een gedeelte van hun soldij had den achtergelaten om de achterblijvenden een gezellig avondje te kunnen aanbieden. Den Sergeant Majoor M. J. Post werd het bedrag ter hand gesteld en hij werd aangezocht bedoeld avondje te willen organiseeren. Hij werd hierbij geassisteerd door den korporaal Wenselaar en den soldaat Verstegen. Het was een echt kameraadschapsfeest, want de kapitein, officieren en onderofficieren heb ben niet alleen door hun tegenwoordigheid blijk gegeven van den goeden geest, welke bij de 4e compagnie heerscht, doch ook financieel be langrijk bijgedragen. Om 20 uur werd de commandant door een commissie ontvangen, waarbij de overige offi cieren en genoodigden het Wilhelmus met be hulp van het accordeon-ensemble van de jon gens van het 9e Reg. Inf. zongen. De sergeant-majoor Post heeft met een keu rig speechje de feestelijke bijeenkomst geopend, waarna de soldaat Verstegen in gOed gekozen woorden den commandant namens allen hul digde als de juiste man op de juiste plaats. Het was een prachtige, onvergetelijke avond voor de 4e Comp. Van N.N. werd een bedrag van f 10voor de Stille Armen ontvangen. Dank aan den gullen gever! Wat op straat lag Gevonden en terug te bekomen bij: Schous, Ter Hoffsteedeweg 30, een parkiet; Pronk, NOorder Tuindorplaan 23 Haarlem, een passer; Brus, Potgieterweg la, een zwart hondje: Robin Oranje Nassaulaan 39, een sportportemonnaie; Station Bloemen- daal, een autoped; Vissering. Dr. D. Bakker laan 80. een verm. gouden broche; Crone, Jul. van Stolberglaan 12, een kater; Snel, Bloe- mendaalsche weg 279, een dop van een ben zinetank: Stadlander, Noordlaan 3, een num merbord GZ 42986; Lauerman, Julianalaan 79, een poes; Hameka, Zandvoorterweg 27, een ccnusmptieijsbak; Koelma, Van Dalenlaan 6, Santpoort, een autoslinger; Blom, Donkerelaan 6a. een belastingmerk: Wolfsen, Waalstraat 16, Haarlem, een bril; P. Warmerdam, Zandvoort- schelaan 371, Bentveld, een belastingmerk. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur vm.) jongensregenjas, patroon- tasch, kinderportemonnaie, kindermanteltje, ceintuur, belastingmerkétui. Post Aerdenhout: sjaal. Z. K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de vliegtuig ent abriek Papendrecht. De Prins bezichtigde de vliegtuigen, die voor het Kon. leger worden vervaardigd Aviolanda te Ned. Indisch De raad der gemeente komt in openbare ver gadering bijeen op Dinsdag 10 October, des na middags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.m.: Installatie van het lid, den heer W. van Heijst. Toestaan van een crediet voor den aanleg in werkverschaffing van schuilloopgraven. Ingebruikgeving van een gedeelte der Wilhelminaschool aan het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" te IJmuiden. Verleenen van kwijt schelding van de betaling van huurpenningen. Aankoop van grond te Santpoort. Vaststelling van een plan 'van uitbreiding. Tijdelijke afwij king van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf en de gemeentelijke wa terleiding. Aangaan van een nieuwe overeen komst inzake gaslevering. Verleenen van mach tiging tot het sluiten van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, inzake het verstrekken van een voorschot aan deze ge meente ten behoeve van het uitvoeren van be- stratingswerken. Benoemingen. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis, dat van 4 October af, ge durende vier weken, in uitvoerige kaarten uit gewerkt. op de gemeente-secretarie (4e afdee- lmg) voor een ieder ter inzage zal zijn neder- gelegd, een ontwerp van een plan van uitbrei ding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onaerdeelen, omvat tende een gebied, liggende aan en nabij de Hof dijklaan, den spoorweg en den Zeeweg te Drie huis, zulks met de daarbij behoorende bebou wingsvoorschriften Gedurende den bovenbedoelden termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij den Gemeenteraad bezwaren indienen. over: „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE' Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje" hoopt dit jaar weer vele kinderen gelukkig te kunnen maken door het plaatsen van een schoentje onder den schoorsteen van kinder vrienden in Haarlem en omstreken. Ouders, die meenen, dat hun kinderen van 4 tot en met 7 jaar hiervoor in aanmerking komen, kunnen dit vóór 15 October schriftelijk opgeven aan het Secretariaat, Hooimarkt 30, Haarlem. Namens het Comité, A. BOLLEURS-BOCAGE. Secretaresse. V 'n Driehoek op i'n punt (roode rcmd, geen teekening erin) wil zeg gen: „pas op, gij nadert een voorrangsweg" 'n Vierkant op zijn punt (oranje met wit ten rand) vindt U lang» yp de voorrangswegen, waar voorts de af standspaaltjes oranje koppen hebben. De voorzitter van de directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, ir. G. A. Kessler, heeft in een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van het personeel een uit eenzetting gegeven van de situatie, waarin de bedrijven van hoogovens en aanverwante ondernemingen zich onder de huidige om standigheden bevinden. Er zijn massa's problemen, zoo verklaarde ir. Kessler o.m., die ons veel zorg geven en daarvan is het voornaamste of het mogelijk zal zijn voor het bedrijf de noodzakelijke grondstoffen nog te kunnen verkrijgen. Wij hadden, zooals gebruikelijk, veel ertsen en kolen in bestelling, maar het uitbreken van den oorlog was voor de meesten van de contractan ten een z.g. force majeure, zoodat wij de force majeure-opzegging voor vele van onze erts-con tracten hebben gekregen, ook voor die betreffen de de levering van Engelsche kolen. Wij zijn dus een groot deel van onze dekking kwijtgeraakt. Wij hebben behoorlijke voorraden, maar de loo- pende contracten gingen toch over zeer aan zienlijke hoeveelheden, n.l. 350.000 ton ertsen en meer dan 100.000 ton Engelsche kolen. Deze con tracten bestaan voor een groot deel niet meer. Er zijn natuurlijk met de leveranciers zekere ge- dachtenwisselingen op dat punt; sommigen ont trekken zich niet ten volle aan hun verplichtin gen. Zij hebben vrij op onze kade verkocht, doch zij staan nu op het standpunt, dat dit niet meer kan, dat zij niet meer de kosten van de hooge vracht kunnen dragen en de risico's van het vervoer niet meer kunnen nemen. Wij moeten de goederen zelf maar komen halen en zelf trachten de booten te charteren. Dit geeft dus een buitengewone stijging van den kostprijs; om maar een enkel voorbeeld te noemen: de vracht van Spanje was 6 shilling, is gelijk ƒ2.50; op het oogenblik is zij ƒ6.50. De vracht van Narvik en Lulea is resp. 4.50 en 6, terwijl zij vroeger respectievelijk 1.50 en 1.75 per ton was. Voor een ton ijzer zijn rond 2 ton noodig; de kostpïijs van het ijzer is dus alleen door de vrachtverhooging 6 a 8 hooger geworden. Dan nog de molestverzekering, waar van de premies in de buurt van 5 tot 8 pet.- zijn. Erger nog dan deze kostprijsverhooging is dat de regeering op het standpunt staat, dat wij onze prijzen niet mogen verhoogen. Wij hebben dit dan ook nog niet kunnen doen. Dit is niet vol te houden, aldus de heer Kessler. maar de gedach- tenwisseling met de regeering heeft nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Overal komen de prijzen, voor zoover afhankelijk van den in voer, op een hooger niveau terecht. Een ijzer- prijsverhooging is niet te vermijden. Maar veel belangrijker is natuurlijk de vraag of de aanvoer van erts zal kunnen worden in tact gehouden. Sinds het uitbreken van den oor log en de dagen die daaraan voorafgingen heb ben wij geen enkele ertslading meer aangevoerd gekregen en ook zijn op onze oude contracten geen nieuwe charters van schepen tot stand ge bracht. In verband hiermede hebben wij ge tracht ertsen, die zich elders in ons land bevin den in eigendom te verkrijgen en dat is ons in zekere mate gelukt. Zoo liggen er thans in Rotterdam, dat onder normale omstandigheden een belangrijke door voerhaven voor ertsen is, eenige duizenden ton nen, die hun oorspronkelijke bestemming niet meer zullen bereiken en die door ons zijn ver worven en die wij naar de mate van onze be hoefte, naar ons bedrijf zullen brengen. Dit ver groot onzen grijpbaren voorraad en maakt onze positie op kort zicht iets beter. Op lang zicht is de aanvoer totaal afhankelijk van de ontwikke ling der omstandigheden en van het standpunt dat de oorlogvoerende landen ten aanzien van den aanvoer van goederen ten behoeve van neu tralen zullen blijken in te nemen. Over wat wij te verwachten hebben kunnen wij dus slechts fantaseeren, daar het eigenlijk zoo gek niet kan zijn of het behoort tot de mogelijkheden. Het is dus in c'e eerste plaats de bezorgdheid over den verderen aanvoer van erts en in de tweede plaats is er een zekere bezorgdheid over de mogelijkheid om onze producten kwijt te raken. Van het moment van het uitbreken van den oorlog af is er een exportverbod gelegd op al onze producten, zoodat de geheele exportver koop moest worden gestaakt. De regeering laat zich leiden door de zeer juiste opvatting, dat er in ons land eerst voldoende voorraden moe ten zijn voor de industrie en het verbruik, voor dat zij permitteert, dat het product uit het land gaat. Voorloopig behoeft er voor ons land geen enkele vrees te zijn, dat er een tekort aan ruw ijzer zal komen, maar de regeering neemt hier het zekere voor het onzekere en wil een grijpbaren voorraad zien, die voldoende is voor 3 5 maanden verbruik. Wij doen op het oogenblik niets anaers dan produceeren voor den voorraad van het land; de verkoop is ge heel stop gezet. Frankrijk en Belgi'ë voeren evenmin ijzer uit. Landen die op invoer zijn aangewezen spannen zich in tot het uiterste om hier of daar nog wat ijzer te krijgen. Naar mijn overtuiging, aldus de heer Kessler, zal er over eenigen tijd een nieuw evenwicht komen waar bij de samenwerking tusschen België en ons van groote beteekenis zal zijn, en wij zoeken deze samenwerking weer op alle punten tot stand te brengen. Na gewezen te hebben op de ineenstorting van de bestaande internationale industkieeie accoorden, verklaarde de heer Kessler, dat, wan neer de ertsaanvoer en de afzetmogelijkheid van het ijzer behouden kunnen worden, het lang nit onmogelijk is, dat het bedrijf ongeveer in den ouden vorm zal kunnen worden voortge zet, want aan de producten is een groote be hoefte. Er is een onbeperkte behoefte aan cement en er is groote behoefte aan stikstof producten. De vraag hiernaar vanwege den landbouw is naar alle waarschijnlijkheid nog voor een verdere uitbreiding vatbaar, want aan voedingsmiddelen bestaat in ons land een te kort en den grond die er is, zal men zoo inten sief mogelijk moeten bebouwen. Alles tezamen genomen hoopt men, dat ook de Mekog het bedrijf in ongeveer den vollen omvang zal kun nen blijven voortzetten. Dit blijft echter af hankelijk van den omvang, waarin Hoogovens zijn productie zal kunnen handhaven. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Ir. Kessler herinnerde er dan aan, dat reeds geruimen tijd voor dat de oorlog uit brak zeer vergaande bouwplannen bestonden. Wij hadden het plan een walserij neer te zetten, we zijn bezig de staalfabriek van een tweeden oven te voorzien en wij hadden het plan er nog een derden en mis schien een vierden oven bij te bouwen. Hoe staat het nu met deze bouwplannen? Dit is een lastig vraagstuk, dat onze onafgebro ken aandacht heeft. De kansen, dat deze plannen volledig en onge stoord ten uitvoer zullen kunnen worden ge bracht zijn natuurlijk geringer geworden; voor het grootste deel is levering uit het buitenland noodig, zoowel van Duitscllland als van Engel- schen kant. Hoe het ihet de mogelijkheid van levering zal zijn laat zich alleen maar gissen. In beide landen staan de leveranciers nog onge veer op het standpunt, dat zij opdrachten kun nen aanvaarden en meenen zij de leveringen te kunnen uitvoeren. Of de praktijk dit mogelijk zal maken is niet te zeggen. Maar wij stonden voor de groote vraag: Wat doen wij met de gel den, die wij voor dit doel beschikbaar hebben? Dit is een zeer groot bedrag. Gaan wij dit be steden voor deze onzekere bestellingen of stop pen wij met de uitbreiding van het bedrijf tot betere tijden zijn teruggekeerd, om ons er thans toe te bepalen alles in het werk te stellen om het bedrijf zooveel mogelijk gaande te houden? Na rijp beraad en in overleg met onze commis sarissen hebben wij besloten te trachten met onze nieuwbouw-werkzaamheden niet te stoppen,, maai daarentegen deze ten uitvoer te brengen. Dat wil dus zeggen dat wij zullen trachten onzen tweeden staaloven gereed te krijgen, zullen pogen (iet gebouw van de staalfabriek te ver- grooten, zoodat er gelegenheid komt om den derden staaloven, misschien zelfs den vierden te bouwen en dat wij, wat betreft onze platenwal- serij, zullen probeeren de bestelling, althans voor de voornaamste onderdeelen, onderdak te krijgen. Het is immers een bouwprogramma, waar mede onder normale omstandigheden een bedrag van tegen de tien millioen gulden zou zijn gemoeid geweest. Of wij voor dit bedrag thans het geheele pro gramma zullen kunnen uitvoeren, weet ik niet. De prijsstijging is niet af te wenden. Wij pro beeren nog zooveel mogelijk tegen redelijke prij zen te bestellen en binnen te krijgen in de hoop, door deze buitengewone omstandigheden niet te veel in de achterhand te geraken en tegen dat de toestand weer normaal wordt met een ver groot en sterker bedrijf onze werkzaamheden te kunnen voortzetten. Ir. Kessler deelde ten slotte nog mede, dat er een reeks van belangrijke maatregelen tegen luchtgevaar in het algemeen is getroffen, maatregelen voor het geval Nederland in den strijd betrokken zou worden. ROME, 4 Oct. (Stefani). Verscheidene Engelsche bladen hebben de mededeeling gepubliceerd, dat de duce bezig zou zijn een ontwerp voor een vredesconferentie te bestudeeren en geven hierbij zelfs een lijst van de mogendheden, welke hieraan zou den moeten deelnemen. Dit bericht is van allen grond ontbloot. In den huidigen stand van zaken zal Italië een dergelijk initiatief niet nemen. De „Messaggero" en de „Popoio di Roma" wijden talrijke kolommen aan de verklaring van minister-president Chamberlain in het Lagerhuis en aan de debatten in het Lager huis, doch geven geen commentaar. In Italiaansche kringen maakt men, volgens Reuter, uit de verklaringen van Chamberlain en Churchill op dat het einde van den oorlog nog niet in zicht is. Men is evenwel van mee ning dat, wanneer de oorlog zal worden voort - (Berichten, reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De regeeringspersdienst meldt: Van den Nederlandschen consul-generaal te Singapore is bericht ontvangen, dat de commodore der Britsche Marine in Malaya hem namens de Britsche marine-autoritei- ten verontschuldigingen is komen aanbie den voor het feit, dat in den ochtend van 16 September j.I. ter hoogte van Padang, op de Westkust van Sumatra, een vliegtuig van het Britsche oorlogsschip „Cornwall" zich wegens minder goed zicht onopzettelijk te ver naar de kust heeft begeven en te laat bemerkt heeft, dat het zich boven de Nc- derlandsch-Indische territoriale wateren be vond. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). Begin van den middag hebben officieele kringen te Londen Reuter er van in kennis gesteld, dat uit Rome geen boodschap te Londen was ontvangen met betrekking tot vredesvoorstellen. Ook wist men niet of dergelijke voorstellen binnenkort te verwachten zouden zijn. Het verslag, dat Gedeputeerde Staten aan de Staten uitbrengen betreffende de Werkver schaffing in het tijdvak, dat loopt van Septem ber 1938 tot September 1939, vermeldt o.a. dat aanleg van 36.5 kilometer zandweg en bebos- sching van 190 hectare in het provinciaal ge bied onder Bergen, Egmond en Heemskerk, welke behoudens enkele voorzieningen van kleinen omvang thans beëindigd was. De totale kosten daarvan bedroegen op 1 Juli 1939 f 378.242, waarvan f 310.028 arbeidsloon. Verder worden mededeelingen betreffende de werkver schaffing te Ilpendam gedaan. Hieraan is tot 1 Juli 1939 f 371.485 uitgegeven, waarvan f 297.390 arbeidsloon. Aan het Kleine Boschplan te Heemskerk, Castricum, Bakkum en Egmond is tot 1 Juli 113.501 ten koste gelegd. Hiervan is f 87.475 arbeidsloon; aan de verbetering van bestaande bosschen onder Castricum e.o werd f 59.546 uitgegeven, waarin f 52.178 arbeidsloon zit. Aan den fruittuin te Haarlemmermeer werd f 15.061 uitgegeven, waarvan f 9.409 arbeids loon. De droogmaking en ontginning van een complex gronden, behoorend tot de Veenderij de Eendracht vroeg tot Juli van dit jaar een uitgaaf van f 345.896, waarvan f 297.396 ar beidsloon was. In 1939 werd aangevangen met het vastleggen van stuivende duinen, het aan leggen van oossche.i en wegen en het in goe den staat brengen van bestaande bosschen, be plantingen, terreinen en wegen in het z.g. Heemskerkerduin. De kosten van deze werken zijn geraamd op f 625.000 arbeidsloon en f 135.000 aan z.g. bijkomende kosten. De i 625.000 worden gedekt door een overheidssubsidie; de bijkomen de kosten komen voor rekening van de Pro vincie. Er werken werkloozen uit Assendelft, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Haarlem en Zaandam. Verder is dit jaar begonnen met het aanleggen van een aarden baan met een breed rijwielpad en een ruiterpad langs den Oostelij ken voet der zeeduinen, ongeveer van Egmond aan Zee naar Wijk aan Zee. De kosten zijn ge raamd op f 163.000 arbeidsloon en f 91.000 bij komende kosten. Het totaal aantal tewerkge- stelden in Noordholland bedroeg in Mei van dit jaar 8025. De begrooting van het P.E.N. wijst aan baten en lasten een bedrag aan van f 9.631.000. Aan uitbreidingswerken wordt een bedrag van f 5.310.000 geraamd. Dit bedrag' blijkt noodig te zijn voor eersten termijn voor het uitbreiden der Centrale te Velsen (f 1.700.000). voor den bouw van hoogspanningsnetten (f 685.000), voor den bouw van laagspanningsnetten (f 1.500.000), voor telefoonnetten (f 50.000), voor den bouw van een magazijn en garage te Naarden, den bouw van een districtskantoor te Nieuwer-Am- stel; het maken van aansluitingen voor de grootindustrie; voor den aankoop van grond en bouw van dienstgebouwen (f 100.000)aankoop van electriciteitsmeters (f 250.000)electrische apparaten (f 200.000 en onvoorziene uitgaven (f 500.000). De uitbreiding van de Centrale te Velsen wordt noodig geacht, omdat rekening moet wor den gehouden met het feit, dat door bouw, res pectievelijk uitbreiding van aanverwante indus trieën op het Hoogoventerrein, alsmede door de voorgenomen electrificatie van den spoorweg AmsterdamAmersfoort in de eerstkomende jaren voor genoemde afnemers een zoodanige toeneming van hun belastingen is te verwach ten, dat daarvoor in de Centrale te Velsen in totaal 20.000 K.W. is te reserveeren, zal aan-, gezien het veilige vermogen der Centrale 58.000 K.W. bedraagt rond38.000 K.W. voor het normale leveringsgebied beschikbaar blijven. Gedacht wordt aan de stichting van een tweede ketelhuis bij de Centrale te Velsen en een uitbreiding in Noordelijke richting van het machine- en pompenhuis en het 50 K.V.-sta- tion. De gebouwen zullen volgens het voorloo pig plan ruimte bieden om daarin nog verdere uitbreidingen van het machine- en ketelver mogen onder te brengen. De kosten worden voorshands globaal geschat op rond 5 millioen gulden. Het ligt in het voornemen om, na vaststelling van het uiteindelijke plan bij sup- pletoire begrooting voor het jaar 1940 het ont brekende crediet aan te vragen. De begrooting voor het. P.W.N. wijst een to taal van f 3.043.500 aan. Er wordt f 725.000 ge raamd voor het uitvoeren van werken in ver band met winning en transport van water in de duinterremen en uitbreiding van het trans portvermogen van den watertoren Laren-Ta felberg. De exploitatieberekening over het jaar 1938 van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort beloopt f 1.483.294, waarvan de provincie f 246.955 moet bijpassen. Voor 1940 worden de inkomsten en uitgaven geraamd op f 1.491.863. De exploitatierekening van het ziekenhuis Duin en Bosch te Castricum bedraagt f 941.184, waar van f 248.048 ten laste der provincie komt; de begrooting voor 1940 wijst een bedrag aan van f 922.147. De exploitatierekening voor het zie kenhuis te Medemblik is f 275.343 met een pro vinciaal subsidie van f 65.432. De begrooting voor 1940 wijst aan f 285.928. PARIJS, 4 Oct. (Havas). De vanochtend ge houden ministerraad was voor het grootste deel gewijd aan de uiteenzetting, welke, naar het schijnt, Daladier heeft gegeven over den diplomatieken en militairen toestand. Daladier heeft den president der Republiek twee decreten ter onderteekening voorgelegd. Het betreft decreten inzake de benoeming en bevordering van officieren. De ministerraad heeft den tekst goedgekeurd van het decreet, waarbij onder gezag van her ministerie van Landbouw een algemeene ravi- tailleeringsdienst wordt georganiseerd. Dezer dagen is gemeld, dat op initiatief van Prinses Juliana de oprichting werd voorbereid van een Algemeen Steuncomité 1939, dat beoogt het werk van het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden en van de Koninklijke Nederiand- sche Vereeniging tot Steun aan Miliciens te co- ordineeren. Naar wij vernemen is Staatsraad mr. J. B. Kan bereid gevonden als voorzitter van dit co mité op te treden. De installatie van het comité zal morgenmiddag in tegenwoordigheid van Prinses Juliana als eere-presidente van Bin- nenlandsche Zaken geschieden. De bekende Fransche wielrenner Maurice Ar chambaud is, naar „Sport-echo" meldt, tegen 't einde van de vorige week aan het Westfront ge sneuveld. Onze Londensche correspondent seinde ons Woensdag: Te Londen wordt geen overdreven waarde ge hecht aan het scherpe dispuut, dat na de rede van Lloyd George gisteren in het Lagerhuis is ontstaan. Na de uitbarstingen van veront waardiging van Duff Cooper en anderen zijn de gemoederen thans weer tot rust gekomen Men heeft den sterken indruk gekregen, dat Lloyd George zich onhandig heeft uitgedrukt zoodat zijn rede in het buitenland een ver keerden indruk kon maken. Principieel week eigenlijk Lloyd George weinig af van het re- geeringssta ndpunt. De directie van de HollandAmerika Lijn deelt mede: Het s.s. „Nieuw Amsterdam", dat, gelijk reeds eerder is medegedeeld, naar Rotterdam zou te- rugkeeren teneinde aldaar te worden opgelegd, zal eerst van New York uit enkele pleizierrei- zen ondernemen naar de Bermuda-eilanden. Op deze reizen zullen uitsluitend passagiers worden vervoerd. Van de belangstelling, die er onder het Amerikaansche publiek zal blijken te bestaan, hangt het af, voor hoe lang het s.s. „Nieuw Amsterdam" op deze wijze in bedrijf gehouden kan worden. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen geneeskunde le gedeelte: P. A. Allmayer, C. J. van Belle, J. H. v. d. Berg, G. P. D. Le Cocq D'Armandville, mej. A. Colijn, Th. Ch. Daams, mej. A. Dhont, A. A. Duit- scher, mej. I. J. van Dijk, H. Eckstein, L. M. Friderichs, W. P. de Groot, M. Hamburger, E. H. Hooyer, mej. M. D. K. I. Huneus, A. Hustinx, A. Kok, mej. V. A. H. van Krugten, S. Lemaire, K. May, H. J. van Norden, O. I. Offringa, mej. J. Olivier, J. F. A. M. Opdam, H. de Raat, mej. C. A. Rens, C. J. Rübsaam Jr., L. Ruinen, V. H. Rutgers, mej. B. Slagter, M. J. Ubbens W. H. M. v. d. Velden, mej. I. Vreugdenhill, J. Witkamp, P. Huiskes, mej. H. A. Kuiper. Bevorderd tot arts de heeren H. M. H. v. d. Schroeff (Paramaribo), J. B. A. Toolenaar (Rotterdam) en W. P. J. Bomgaars (Amster dam). Geslaagd voor het artsexamen le ged. de heeren T. L. Kwee (Soerabaja), S. Meerschamm (Chrzanov), L. H. van Oyen (Haarlem) en W. Arntzen (Amsterdam), gezet. Italië neutraal zal blijven. De kranten lezer is getroffen door het achterwege blijven van groote koppen na het bezoek van graaf Ciano aan Hitier en trekt hieruit de conclusie, dat welke de voorsteilen van Berlijn ook mo gen zijn, Italië deze niet geheel tot de zijne zou kunnen maken. Men is van meening, dat tusschen Rome en Berlijn besprekingen wor den gehouden om de voorstellen zoo aanvaard baar mogelijk te maken, alvorens ze bekend te maken. HELSINKI, 4 Oct. (Reuter). Finland heeft uit Berlijn een waarschuwing ontvangen, gelijk luidende aan die, welke gezonden is aan de Vereenigde Staten, Zweden en Denemarken, be treffende vrachtschepen die verdenking wekken door te trachten aan de Duitsche controle te ontkomen, aldus meldt het dagblad „Svenka Pressen". MOSKOU, 4 Oct. (Reuter). Saradjogloe, die sedert Zondag geen onderhoud met een Russi- schen staatsman heeft gehad, confereerde van daag met den Britschen ambassadeur en den Franschen zaakgelastigde. Voorts heeft hij vandaag een krans gelegd op het graf van Lenin. WASHINGTON 4 Oct. (Reuter). „De regeering der Vereenigde Staten erkent de wettigheid niet van een onbeperkt tusschenbeide komen ten aanzien van de Amerikaansche koopvaardijsche pen" zoo zeide Hull in een formeele verkla ring. Tevens waarschuwde hij Amerikaansche koopvaarders tegen het bijzondere gevaar van binnenvaren der wateren in den Atlantischen Oceaan en de Oostzee nabij oorlogvoerend ge bied. PARIJS, 4 Oct. (Havas). Minister-president Daladier heeft Woensdagmiddag in de commis sie van Buitenlandsche Zaken van de Kamer een uiteenzetting' gegeven over de oorzaken van den oorlog en de diplomatieke actie van Frank rijk sedert het uitbreken der vijandelijkheden. Ten slotte gaf hij een uiteenzetting over het doel van Frankrijk in den oorlog. In dit laatste deel van zijn verklaring zette de minister-president de redenen uiteen, waar om het noodzakelijk is den oorlog voort te zet ten in de meest broederlijke solidariteit met de Britsche bondgenooten. Frankrijk wil niet lan ger leven in de onzekerheid der laatste jaren. Het weigert te bukken voor geweld en het vol dongen feit. Het wil geen wapenstilstand tus schen twee aanvallen, doch een duurzamen vrede, welke volledig de nationale veiligheid garandeert in het kader van de veiligheid voor alle mogendheden. BRUSSEL, 3 Oct. (Havas). Morgenochtend zal de Belgische oud-premier Van Zeeland uit Brussel naar Parijs vertrekken, vanwaar hij zich naar Bordeaux zal begeven, om zich in te. schepen aan boord van een Amerikaansch passagiersschip. Van Zeeland begeeft zich naar Washington, met name ter behandeling van het vluchtelin genvraagstuk. Zooals men weet, heeft president Roosevelt tegen half October eenige heeren uit- genoodigd, die zich met deze aangelegenheid bezia houden LONDEN, 4 Oct. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering Wladis- law Raczkiewicz erkend heeft als nieuwen pre sident van de Poolsche republiek. Deze erken ning is geschied in den vorm van een ont vangst-bevestiging der mededeeling van den Poolschen ambassadeur, die verklaarde, dat Moscicki was afgetreden en werd opgevolgd door Raczkiewicz. ANKARA, 4 Oct. (Havas). De handelsbespre kingen tusschen Turkije en Roemenië werden uitgesteld. In verband hiermee is de voorzitter van de Turksche delegatie, Bubrab Ehichni, naar Ankara teruggekeerd. ROME, 4 Oct. (Stefani). De Duce heeft maarschalk Graziani ontvangen, die hem verslag uitbracht over den toestand der legertroepen waarover hij het bevel voert. Verder heeft Mussolini Woensdagochtend in gezelschap van den minister, van Openbare Werken, den minister van Volksopvoeding en den minister voor de Corporaties de „Via Impe riale" bezichtigd, en een eersten steen gelegd voor nieuwe bouwwerken. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4