s de_onbeken_de De ontsnapping der Duitschers Haarlem, 5 Oct. NOG STEEDS GEEN SPOOR GEVONDEN in de kapel 1 SWARTE MODEL fl. 14.75 DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 R. K. VOLKSBOND 50 JAAR ROODBROEK Jeugdige dief DE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN „WILDE" BUS Geldboete plus voorwaardelijke hechtenisstraf Af scheidsvoorstelling Bali-Java-theater Haarlemsch Schaakgezelschap „Voor de Kunst Groote militaire taptoe ALGIERS BURGERLIJKE STAND De „vluchteling" ANEGANG 34- HAARLEM EEN ECHT JEUGDIG EN FLATTEUS AGENDA Bioscopen Spannend verhaal in het Luxor-T heater Botsing 6 October Stadsschouwburg Apotheekdiensten Charles Boyer in de film „Algiers" (Luxor-Theater) DOOR A. HRUSCHKA u hebt dus, vroeg Mr. Lörs, gedurende STAD EllWS Ook hedenmiddag was- van de vijf Duitschers, öie uit het Huis van Bewaring te Haarlem zijn titgebroken, nog geen spoor gevonden. Welis waar mag het waarschijnlijk worden genoemd, dat de 33-jarige C. S. zijn fiets heeft opgehaald, die in Velsen stond, doch men neemt aan, dat hij het rijwiel slechts heeft benut, om zich zoo spoedig mogelijk naar elders te kunnen begeven. is niet uitgesloten, vertelde men ons op het Politiebureau, dat de Duitschers in de richting van de grens zijn gevlucht en misschien -zelfs daar al over heen zijn. Men acht het echter Uitgesloten, dat dit de Duitsche grens geweest zal zijn. De mannen waren bovendien natuurlijk Piet in het bezit van geldige papieren. De meest aannemelijke hypothese is die, waarbij men aanneemt, dat zij zijn uitgeweken naar groote Plaatsen zooals Amsterdam en Rotterdam, waar z'-j voor hun insluiting ook reeds langen tijd Werden schuilgehouden en waar men hun ook Pu wel weer onderdak zal verleenen. Zij hebben ach dus of opgelost in de groote stad, of zij Werden door hulpvaardige handen naar goede Schuilplaatsen gedistribueerd. C. S., van wien men veronderstelde dat hij Zlch naar Velsen had begeven en daar een fiets had gestolen, bleek zich slechts in het bezit van zijn eigen rijwiel gesteld te hebben, dat toor de woning van zijn meisje stond. Men acht het niet waarschijnlijk dat hij haar gesproken heeft-. Het meisje dat door de politie aan een erhoor is onderworpen verklaarde dan ook mets van de zaak te weten. Het verhoor van den bewaker heeft tal van h'jzonderheden gebracht, die wel duidelijk de ernietelheid en de goede voorbereiding van de ucht der vijf Duitschers in het licht stellen. Hewaker Blaauwbroek heeft aan de politie ver- 'aard, dat op het moment dat hij de cel open eed de vier gevangenen direct op hem toe zij °^en en hem neersloegen. Het lokaal, waarin sla Waren ondergebracht, had vier afzonderlijke pellen. De mannen moeten dus reeds een on-nrT °f 6611 sleutel in hun bezit hebben gehad de deuren van deze cellen te kunnen openen, ziid611 deelde ons hedenmorgen van bevoegde rt e mede, dat men een nachtelijke bewaking u een man niet voldoende achtte, au het geval, dat de Duitschers, die toch harirf in handen hadden, van hun positie ''lot gehntik gemaakt om allen anderen mge- or flenen de vrijheid te geven. Er zijn daar- r mi£dadigers van groot formaat. ^„MC, Reutels hebben de mannen niet zoek ge- achter heten ze op een vlug te vinden plaats J™ "6™' aa-n, dat de 38-jarige W. D. het gewe-^i ïïlgsplan heeft voorbereid en uit- ianr j verbleef reeds gedurende anderhalf 2a_ 'n het Huis van Bewaring nadat hij in b»,. n was aangehouden omdat hij niet in 't srhui Wa,s Ian geldige papieren. Omdat hij ver- schnrmv, haantjes mocht opknappen, zooals het dp houden van gangen, was hi; volledig op rbi„°^ met de situatie in het Huis van Bewa- brnv' is het °°k te verklaren, dat de uitge- k'? ®0n zoo precies wisten, dat zij door het «h°k het gebouw konden uitkomen, want, a's gemeld, de sleutels van de voordeur beza- ®h zij niet. En zoo zou misschien het raadsel een rd zijn' dat de Duitschers hun slaap- ®n reeds verlaten hadden voor de bewaker WerbUr Van hUn vertrek opende. Dit kan het in 't W' D' zijn geweest< die bij zijn arbeid dc ceii tJWas gekomen van 'n instrument om dat s» ?Penen' 't Was geen toevalligheid, Seslot iarige C. S. in een aparte cel zat op- Woestpii h had zich laten kennen als een mS. Men vertelde ons, dat hij voor twee weken in het Haarlemsch Politiebureau reeds gepoogd had te ontvluchten en zijn houding in het Huis van Bewaring was zelfs zoo. dat men zich genoodzaakt zag hem in een dwangbuis te sluiten. Uit het onderzoek is gebleken, dat de overval van den bewaker om half elf en niet tegen middernacht een feit werd. Zijn controleklok stond afgestempeld op kwart over tien. Men heeft op het station te Haarlem onderzocht of de lieden misschien een treinkaartje gekocht zouden hebben. Dit bleek echter niet het geval. Des avonds niet en den volgenden morgen met de eerste treinen niet. De vluchtelingen heb ben zich in andere kleeren gestoken voor zij over den tuinmuur het hazenpad kozen. Daar zij alle sleutels in hun bezit hadden, hadden zij daartoe dan ook alle gelegenheid. Zij namen ook nog een anderen maatregel, die de ontdekking van hun 'uitbreken eenigen tijd zou vertragen. Zij sloten n.l. ook de deur af van het vertrek, waarin de bewaker, die om twee uur gewekt zou worden, zijn droomen droomde. Toen deze des ochtends wakker werd. moest hij dan ook wachten totdat zijn kameraad, die zich met veel moeite na uit zijn verdooving ontwaakt te zij.n, zich wist te bevrijden, den Directeur had gewaarschuwd. Om de aandacht op zich te vestigen had de bewaker die werd ingesloten een wit laken uit zij,n raam gehangen. Gisterenavond werd in gebouw St. Bavo een ledenvergadering gehouden als opening van het winterseizoen. Voorzitter was de heer J. Ph. H. Castricum, Ook in deze ledenvergadering bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den overleden oud-voorzitter, den heer Jos. de Lo- bel. Er werd een kort gebed gestort. De voorzitter gaf op deze ledenvergadering ook een overzicht van den economischen en politieken toestand. Een circulare van het R.K. Werkliedenver bond over het inwerking stellen van het comité van de Nieuwe Gemeenschap was ingekomen. Tot nu toe is er in Haarlem weinig werk van gemaakt. Alsnog mag verwacht worden, dat het comité spoedig aan het werk zal gaan. Vanavond beginnen de opvoeringen van „De Nar". Thans werd een circulaire besproken van het R.K. Werkliedenverbond omtrent prijsverhoo- ging en hoe te handelen in deze dagen van willekeurige prijsopdrijving. De voorzitter bracht nog dank voor de vele bewijzen van sympathie bij het vijftigjarig be staan. Verschillende brieven, o.a. van Mgr. Huibers, plebaan Filbry en vele anderen, wer den voorgelezen. Wij ontvingen van de H.P.C. Haarlem 't on der bovengenoemden titel uitgegeven gedenk boek ter gelegenheid van het vijftigjarig jubi leum der Roodbroekenclub. Het is werkelijk een schitterend uitgevoerd boekwerk, verlucht met talrijke illustraties. De uitgave sluit aan op het vorige boek „Vijf en twintig jaar Roodbroek". Na een resumé over het tijdperk dat aan de uitgave van het vorige boek voorafging, is de verdere inhoud gewijd aan de periode 1914 1939. Velen, die zich voor de H.F.C. „Haarlem" verdienstelijk hebben gemaakt, worden in woord en beeld voor het voetlicht gebracht. Een fraai boek, waarin het voor de Haar lemmers prettig moet zijn te bladeren. „Vijftig jaar Roodbroek", een boek bestemd voor Roodbroeken. door Roodbroeken geschreven over Roodbroeken zegt de redactiecommissie. sensationeele ontsnapping van de vijf Duitschers. Waar de uitbrekers hun vrijheid herkregen Maar ook voor hen, die niet zoo nauw aan de Roodbroekenfamilie zijn verwant, biedt dit werk een schat van lezenswaardig allerlei. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. P. v. Balen Blanken, B. Kleefstra en C. Nagt- zaam, heeft eer van haar werk en komt on getwijfeld een woord van hulde toe voor een prestatie, welke op het groene veld moeilijk verbeterd kan worden. Een 24-jarige jongeman uit Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, stond hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht om zich te verantwoorden terzake van een tweetal diefstallen. In Juli van dit jaar had hij zich aan het huis van een bewoonster der Zuiderstraat ver voegd met de mededeeling dat hij van de Ra diocentrale kwam om de aansluiting na te zien. Toen hij in de kamer was, vroeg hij een schi'oevendraaier; de bewoonster ging dit in strument even van boven halen en in dien tus- schentijd maakte de jongeman van de gelegen heid gebruikt uit een taschje, dat op tafel lag, een portemonnaie te ontvreemden. In deze portemonnaie bevond zich een bedrag van f 4.50. In Augustus nam de jongeman bij een radio- handelaar een portefeuille weg, doch hierin zat geen geld. Hij verstopte deze portefeuille in een demonstratie-toestel. Voor de Rechtbank verklaarde de jeugdige dief hedenmorgen, dat hij het geld weg had ge nomen om zijn kostgeld te kunnen betalen. Hij woonde niet bij zijn ouders thuis, maar in een pension. Daardoor genoten de ouders steun zonder dat het door hem verdiende geld werd afgetrokken en kon hij toch alles wat hij ver diende behouden. Later Werd hij echter werkloos Wanneer hij een jaar op zichzelf zou wonen, zou hij ook steun gekregen hebben. Zijn moeder adviseerde hem dan ook, te trachten, het een jaar vol te houden. Dit ging echter niet; hij zat totaal aan den grond en om zijn kostgeld te kunnen betalen nam hij zijn toevlucht tot dief stal. De Officier van Justitie wilde den jongeman nog een behoorlijke kans geven en eischte een gevangenisstraf van vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 19 October. Een 32-jarige slager, die des Zondags als hulp- wagenvoerder bij de N. Z. H. Tram fungeerde veroorzaakte in den avond van 30 April een ern stig ongeval, doordat de door hem bestuurde tr9m een volle autobus ramde op het Houtplein te Haarlem. Men weet, dat daarbij zelfs een doode te betreuren was. De Officier van Justitie eischte drie weken hechtenisstraf. De Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak en veroordeelde den slager tot 2 weken hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, alsmede een geldboete van 15.-. Op de afscheidsvoorstelling van het Bali- Java-Theater, a.s. Zaterdag in den Stads schouwburg te Haarlem, zal een gewijzigd pro gramma tot uitvoering worden gebracht. Ter wijl enkele der dansen, die bij de laatste uitvoe ring bijzonder succes hebben gehad, op veelvul dig verzoek herhaald zullen worden (o.a. „Srim- pi en Bedaja" de hofdans van Soerakarta en Pentjak, de zelfverdedigingsdans uit Sumatra, dans der Tempelmaagden uit Bali; de Javaan- sche sketch „De val van Ratu Dana" en de „Krontjong-serenade") zullen o.a. tot uitvoe ring komen „Buayan", wiegelied uit Sumatra (zangspel)de bamboe-dans uit de Molukken. „Tjoerik Ngaras"; een dqr schilderachtigste dan sen uit Bali, het „Drama van Rangde" (Tjalon Arang)„Kembang Langkoewas" (Balineesche dans naar een sprookje)„Minangkabausche volksdans" enz. Het gezelschap zal volgende week met het s.s. „Westernland" van de Holland-Amerika-lijn naar New-York vertrekken. Het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft een algemeene ledenvergadering gehouden. Deze vergadering diende in hoofdzaak voor de slui ting van den zomerwedstrijd en bespreking van den winterwedstrijd. Dezen zomer heeft o.a. weer de bekerwedstrijd plaats gehad tusschen de eerste zes spelers van de club. De heer J. H. Marwitz wist al zijn partijen te winnen, het geen in deze sterke groep wel een buitengewoon fraaie prestatie is. Hij is dus winnaar van den wisselbeker. De andere groepen zijn vrijwel alle tot het eind toe uitgespeeld. De prijsuitreiking zal op de jaarvergadering plaats hebben. Na een langdurige discussie werd besloten in den a.s. winter in groepen van 12 te spelen met na afloop promotie- en degradatie-wedstrijden. De wedstrijd begint op 10 October. De leiding zal dit jaar berusten bij den heer H. F. v. d. Ouw. Verder werd het bestuursvoorstel aangeno men om de militairen in de gelegenheid te stel len te komen schaken. In de noodcompetitie van den Noord-Holland- schen Schaakbond zal met zooveel mogelijk tientallen worden deelgenomen. Voor de leden, die buiten deze competitie vallen, zullen vriend schappelijke wedstrijden georganiseerd worden. Woensdag ontspooorde op het station Haarlem een rijtuig van een trein komende uit Zandvoort. Het ontspoorde rijtuig Ter gelegenheid van het 15-jarfg bestaan der vereeniging „Voor de Kunst" is het wintel-pro gramma een jubileum-programma geworden. Muziek, tooneel, dans en declamatie vormen de schotels waaruit dit kunstdiner dezen winter zal bestaan. Op Vrijdag 13 October voert de tooneelgroep „Het Masker" fn den Stadsschouwburg het tooneelspel in drie bedrijven „Duo" van Colette en Paul Géraldy op. Op Donderdag 2 November treedt eveneens in dé» Stadsschouwburg het Nederlandsche Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel voor de leden van „Voor de Kunst" op. In het gebouw van den Protestantenbond geeft Eduard Verkade op 30 November een voordrachtavond, terwijl op 23 Januari Monique Haass weer in den Stadsschouwburg een piano-recital geeft. Op 8 Februari arrangeert „Voor de Kunst" 'n Spaanschen Dansavond met Freddy Wittop. Als slot van het seizoen wordt op Woensdag 10 April in den Stadsschouwburg een Jubileum- Herdenkingsavond georganiseerd met mede werking van het Nieuw Hongaarsch Strijk kwartet. voorzichtig uit een kostelijke spijze gepuurd moet worden. Men zal zich ongetwijfeld amuseeren met „Al giers", men zal griezelen, men zal medelijden hebben met den in de onderwereld gevangen, diep beklagenswaardigen juweelendief, die als zoovele anderen slachtoffer van de liefde en van heimwee naar een eerlijke jeugd geworden is. MaarCharles Boyer moet ook zeer sympa thiek en aanminnig zijn. De film draait van morgen af in het Luxor Theater. Vrijdagavond zal door de harmonie Crescendo, een groote militaire taptoe worden gehouden met medewerking van een groot aantal tam boers en hoornblazers uit het garnizoen Haarlem. Te 8.45 uur wordt afgemacrcheerd van de Dreef naar de Groote Markt. Te 9 uur taptoe. Programma 1 Roffel tamboers. 2 Taptoe Infanterie. 3 Wilhelmus. 4 Taptoe tamboers. 5 Valerius' Gedenkklank. 6 Taptoe Cavalerie. 7 Koraal. 8 Marschen der tamboers, gevolgd door den feestmarsch. 9 Defileermarsch „Turf in je ransel". 10 Taptoe Artillerie. 11 Vredesklaroenen Marsch. 12 Oranjeliederen Marsch. 13 Wilhelmus. De leiding der tamboers berust bij den sergeant-tamboer Wissing. Geboren 1 Oct.: A. E, M. van Bakel—Haas beek, d.; 2 Oct.: T. van BaarenRuijsenaars, z. W. SuidgeestNieuwenhuizen, z,; 5 Oct. E. Bak ker—Wit, d.; H M. Blom—Spoor, d.; J. E. Blek- kink-Brauckmann, d.. Overleden 4 Oct.: P. J. Eist, 64 jaar, Amster damstraat. Ondertrouwd 4 Oct.: K. Blansjaar en B. van Delden; 5 Oct. J. Keesmaat en A. Waaijer; J. H. Lusthuis en J. M. Dekker; H. P. de Vries en J. M. Dekker. Gehuwd 5 Oct.: J. J. Schaap en S. J. Koopen; J. J. de Zwaan en G. M. Eggeraat; E. N. Wil- lemse en A. van Westenbrugge; J. H. Ch. Maten en C. van der Graft; N. Koster en M. W. Erdt- sieck; R. C. J. de Jong en L. C. Polman; B. W Lindeboom en P. Oliemans. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht een 53-jarige Is raëlitische Amsterdamsche koopman, die mis bruik maakte van het medelijden van het Ne derlandsche publiek met de Joodsche vluchte lingen uit Duitschland. Door allerhande mis leidende verhalen wist hij geld los te krijgen en koopwaar te plaatsen. De Officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van zes maanden; de Rechtbank verwees hedenmorgen de zaak terug naar den rechter-com missaris DAMESCONF ECTIE BONTWERK EN Gebouw St. Bavo: Groenten- en Fruithan- dèlaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; Rechtskundig Bu reau 78 uur; Jaarfeesten R. K. Volksbond, 8 uur. Lunchroom „Dc Sierkan", Groote Markt K.J.M.V., opening winterseizoen, 8.30 uur. Brinkmann: Ned. Natuurhist. Ver. Jan P. Strijbosch over zijn zwerftocht door Spits bergen. In het geheimzinnige kwartier Kasba, het hooggelegen stadsdeel van Algiers, waar de mis daad hoogtij viert, leeft Pépé le Moko, de juwee lendief uit Parijs, lieveling der vrouwen, schrik der verraders. Hij is een sympathieke boef, die uit zijn kooi wil als hij een schoone Parijsche toeriste heeft ontmoet. Er is echter een vrouw, die in het kwartier geboren en getogen is, die hem lief heeft en hem tracht tegen te houden, als hij zijn schuilplaats wil verlaten om zich bij zijn „herinnering aan Parijs" op de boot naar Frankrijk te voegen. Ze weet, dat verraad van alle kanten loert, ze weet dat men elkaar het leven en het geluk niet gunt in de donkere slop- pen van het onbereikbare Kasba, waar veertig- i duizend menschen van allerlei kleur en ras door elkaar krioelen. Oorspronkelijk weet ze hem te overtuigen, maar kort daarna is de verleiding zoo groot, dat hij afdaalt naar de stad en als nog de haven tracht te bereiken. Maar nu speelt de jalouzie de eindrol. De schoone van het Kasba verraadt hem, nu ze ziet, dat ze haar „droom" gaat verliezen. De politie arresteert Pépé aan boord, maar boeit hem op zijn verzoek niet. Op de kade ziet hij de boot vertrekken en als hij nog een laatste poging doet om zijn „toekomst" te grijpen, valt een schot. De politie dacht, dat hij wilde vluchten In deze film, die geregisseerd werd door den Amerikaan John Cromwell, spelen Charles Boyer en Hedy Lamarr de hoofdrollen. De film vroeg een Franschen geest en men meende die met den Franschman Boyer te kunnen verkrijgen. Tóch komt het herhaaldelijk Americana om den hoek kijken, ten gerieve van het groote publiek, dat nu eenmaal en zeker in Amerika de grove effecten beter savoureert dan het fijne, dat Woensdagmiddag had op den hoek Kleine Houtweg-Iwijnderslaan een botsing plaats. Een 16-jarige jongen, die met snelle vaart reed, verleende aan een auto geen voorrang en bot ste tegen de rechterkoplamp. Hij bleef bewusteloos liggen en is na door den ongevallendienst behandeld te zijn naar de Maria-Stichting vervoerd. Rembrandt; „Mevrouw als detective" ('boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De wereld wil bedrogen zijn", „Een soldaat en een jong meisje" (boven 18 jaar). 2 en 8.15 uur. Luxor: „The Drum" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar" (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Spoken" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 —11 uur. Gebouw St. Bavo R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; A.G.K., 8 uur; bestuur Tram, 8 uur; Schaakclub, 8 uur. Vrijdag 6 October, 8.15 uur (voor Geloof en Wetenschap) Het Residentie Tooneel: „Stra lende Dageraad". Zaterdag 7 October, 8.15 uur: Het Bali-Java- Theater. Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grij seels en van Hees, L. Veerstraat 14; Frans Halsapotheek, Fr. Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-Apotheek. Bloemen - daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zanö- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel 22181. 18 Ik hoop, dat 't mij bespaard zal blijven, met dien kerel, wiens gedrag tegenover de arme Louise Martinetz ik niet kan vergeten, in aan raking te komen. Trouwens, zooals Louise mij vertelde, heeft Sochor zich een half jaar geleden heimelijk Ywloofd met mejuffrouw Edelsbrunner, de oenige dochter van een leeraar van het gym nasium alhier. De bekendmaking van de ver loving zou slechts afhangen van de toestem ming eener tante, die juffrouw Edelsbrunner ®eh huwelijksgift wil schenken, maar tot nu ;°6 haar keuze niet heeft goedgekeurd. Louise kent Sochor's verloofde persoonlijk en zij heeft beel de geschiedenis uit haar eigen mond ver domen. Ik vind, dat 't Louise's plicht was ge hoest, juffrouw Edelsbrunner te waarschuwen l^gen dat lage individu. Maar Louise zegt, dat het niet van zich kon verkrijgen, 't. Zou den Schijn van wraak hebben gehad, en bovendien k°n men niet weten, of Sochor ditmaal mis kien zuivere en ernstige bedoelingen had...." Emmi onderbreekt weer het voorlezen van den brief en keek nogmaals haar schoonzuster vragend aan Wat heeft dit alles te beteekenen? Ik begrijp er geen woord van, maar vermoed, dat de bedoelde jonge Sochor een zoon van Emil Sochor is. Ja, zijn eenige zoon Hubert. En Louise Martinetz? Wie is dat? Ik heb dien naam nooit van je gehoord. ToevalLouise Martinetz is sinds jaren Annie's beste vriendin. Sinds den dood van haar moeder verdient zij haar brood met 't geven van lessen in vreemde talen. Aan leerlingen ontbreekt 't haar niet. Louise is een zeer mooi, verstandig en sympathiek meisje; iedereen mag haar graag. Ten huize van een harer leerlingen kwam zij toevallig in kennis met Hubert Sochor, die onmiddellijk op haar verliefd werd en na verloop van eenigen tijd haar wederliefde wist te verwerven. Maar Louise is 'n hoogst- fatsoenlijk meisje en zij verklaarde, hem niet te willen ontmoeten tenzij ten huize eener be jaarde verwante, bij wie zij haar vrijen tijd doorbracht. Had hij eerlijke bedoelingen met haar, dan moest hij zich daarin schikken Sochor zwoer, dat niemand het zuiverder kon meenen dan hij, en deed ook bij de oude bloed verwante aanzoek om Louise's hand. Maar hij kon niet in 't huwelijk treden voordat hij een zelfstandige positie had gevonden; tot dusverre was hij tegen een klein salaris werkzaam ln de zaak van zijn vader. Louise was toen 25 jaar oud en zij gevoelde zich overgelukkig. Dat mocht zjj echter niet voor iedereen toonen; want aan- gezien men nog 'n heelen tijd met trouwen zou moeten wachten, drong Sochor er op aan, dat de verloving strikt geheim zou worden gehou denNa verloop van een half jaar werden zijn bezoeken aldoor zeldzamer en eindelijk kwam hij. in 't geheel niet meer. Op een brief van Louise, waarin zij opheldering eischte, antwoordde hij brutaal, dat de omstandig heden hem niet veroorloofden een arm meisje te trouwen, en dat hij ook geen liefde meer voor haar voelde.... Lopise, wier liefde oprecht en diep was geweest ik vrees, dat zij nog altijd van Hubert Sochor houdt werd ernstig ziek en bleef van toen af sukkelen. Jeugd, schoon heid en opgeruimdheid zijn verdwenen. Zij is nu, gelijk Annie, 29, maar ziet er wel tien jaar ouder uit. Arm meisje! zuchtte Emmi. Veel mannen van onzen tijd hebben waarlijk een veel te rek baar geweten.. XII Men sprak nog een poosje over den brief en juist wilde men aan tafel gaan, toen er gebeld werd. Dat is zeker Kolbried nog, zei mevrouw Eltz verheugd; wie anders zou ons zoo laat komen opzoeken? Misschien zal hij ons helpen, zooals zoo dikwijls, om de droeve gedachten te •'erdrijven. Maar 't was de notaris niet. Yvetta, die de deur was gaan openen keerde ■ierug met een blad papier in de hand. Haar gezicht verried ontsteltenis. 't Was Zinkei, de bode van de rechtbank, zei ze met bevende stem. Hij heeft een dagvaarding voor mij gebracht. Morgen vroeg om negen uur moet ik bij Mr. Lörs zijn. Mevrouw Eltz was weer bleek geworden, zooals telkens wanneer zij iets vernam, dat ver band hield met de tegen haar zoon ingestelde vervolging. Wat moet Lörs nu weer van je hebben? vroeg zij ongerust. Je hebt toch alles gezegd wat je weeten feitelijk weet je niets! Och, antwoordde Yvetta, om haar moeder gerust te stellen, zeker weer een of andere bijzonderheid van weinig belang. Wees maar niet bang, moedertje. Maar Yvetta zelf was niet gerust. Haars ondanks moest zij onophoudelijk er aan den ken, dat Remi Ferntal's heimelijk bezoek aan den tuin misschien toch door iemand was op gemerkt en ter kennis van de overheid ge bracht. Dat zulks reeds onmiddellijk na de misdaad was gebeurd en dat Remi nog denzelfden dag in verhoor was genomen, daar had zij geen ver moeden van. Ferntal's uitleg, die alles als een grap voor stelde, had aan de zaak een onschuldig voor komen gegeven. De meeste menschen wisten er niets van en Kolbried, die wél op de hoogte was, had met opzet er niet over gesproken bij de familie Eltz. Ten eerste was hij er van over tuigd, dat de historie geen verband hield met den moord en ten tweede vermoedde hij, dat de betrekking tusschen Yvetta en den schilder veel intiemer was dan beiden lieten voorkomen; 't kon, meende hij, heel goed 'n eenvoudig ren- dez-vous geweest zijnDus had Ferntal's verhoor Yvetta nog ongeruster kunnen maken en die nieuwe foltering had hij haar willen besparen. Mr. Lörs had in den beginne aan Fern tal's daad geen of weinig beteekenis gehecht. Maar de tegenstrijdigheid tusschen Yvetta's verklaring en die van den schilder omtrent haar aanwezigheid in den tuin, liet hem geen rust. Dat punt moest opgehelderd worden! En toen hij toevallig van den knecht van 't hotel vernam, dat juffrouw Eltz kort na Ferntal's vertrek was gekomen om hem te spreken en dat zij, hoorende dat hij vertrokken was, blijkbaar ontstelde, kreeg hij vage vermoe dens tegen beiden Hoewel Yvetta nog steeds ongerust was, wist zij den volgenden morgen tegenover Mr. Lörs een kalme houding aan te nemen. Haar schoon heid en waardige manier van doen wekten ook bij den jongen jurist, die haar voor de eerste maal ontmoette, achting en sympathie. Evenals Mr. Klarmann dacht hij: „Neen, dat meisje met haar edele trekken en open gezicht kan niets met den moord uit te staan hebben!" Beleefd, bijna vriendelijk, verzocht hij Yvetta, nog eens precies te willen zeggen, waar zij zich den 23sten April van half negen tot tien minu ten over negen uur had opgehouden. Dat verzoek was eigenlijk een verlichting voor Yvetta. O, als hij dat maar wilde weten! En bijna in dezelfde bewoordingen als de eerste maal legde zij haar verklaring af. dien tijd heel zeker den tuin niet verlaten? Neen. En.... ook niemand, niemand in den tuin gezien? Neen. Yvetta gaf dit antwoord des te geruster, omdat het geen leugen was. Want niet in den tuin zelf, boven op den muur had zij Remi Femtal even gezien! Zij begint weèr vrijer te ademen. Geluk kig, het gevaar is voorbij! Helaas! Mr. Lörs zet een bedenkelijk ge zicht: Ik neem aan, juffrouw Eltz, dat u de volle waarheid zegt. Maar ik moet u doen opmerken, dat de verklaring van een jongen man, met name Ferntal, niet strookt met de uwe. Hij is op 't bewuste tijdstip over den muur achter in den tuin geklauterd, om u, naar hij beweert, te verschrikken en goeden morgen te wenschen. Maar hij verklaart zeer stellig, u niet in den tuin te hebben gezien en daarom zich onmiddellijk verwijderd te hebben. Hoe ver klaart u de tegenstrijdigheid, juffrouw Eltz? Yvetta is reeds bij de eerste woorden akelig bleek geworden; hevig ontsteld staart zij den spreker aan. Dus men is het toch te weten geko men!Remi is reeds in verhoor genomen.... de tegenstrijdigheid tusschen zijn en haar ver klaring moet verdenking wekkenMaar plotseling begrijpt zij, hoe alles samenhangt. Zij bevond zi.ch in het schuurtje en juist toen moest hij ia den tuin zijn geweest. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5