Algemeen Steuncomité 1939 geïnstalleerd ST. PETERSBURGER ZEITUNG De „heilige" van Jasnaja Poljana FINANCIEN Wij luisteren naar... Prinses Juliana houdt een rede Dagfilm W at er sta n den DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 Staatsraad Kan doet een beroep op de offervaardigheid van ons volk DOSTOJEWSKIANA Bescherming van kunstschatten te Maastricht Katholieke pers in Frankrijk Katholieke actie in Australië Prelaat Indewey bediend Willibrorduskerkje en -toren te Waalre Vrijdag 6 October EEN SPELLINGBESTAND Onbetrouwbare loopknecht MARKTEN 481e STAATSLOTERIJ POSTVLUCHTEN CABARET-AVOND TE MAASTRICHT o.co oco o.co 0 0 3 95 2 93 In de groote vergaderzaal van Het departement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag is hedenmiddag te drie uur het Algemeen Steun comité 1 939 geïnstalleerd. De eere-presidente van het comité, H. K. H. Prinses Juliana, verrichtte de plechtigheid der installatie door het uitspreken van de volgende rede: Dames en heeren, Ik heb het voorrecht u allen hier hartelijk welkom te heeten en u dank te betuigen, omdat u van dit te vormen comité deel wilt uitmaken met uw veelzijdige gaven. Ook be groet ik hier met erkentelijkheid de inter departementale commissie, die bij onzen arbeid het onontbeerlijk contact met de re geering zal onderhouden. Wü allen zitten hier, omdat wU door drongen zijn van het belang van de nood zaak van de urgentie om tegemoet te komen aan velen in ons vaderland, die in nood verkeeren, tengevolge van de tragische huidige omstandigheden. Ons is door de re giering een belangrijke -taak van coördi neering en eventueele aanvulling van steun- verleening opgedragen. Met groote erkentelijkheid zien wij hier ae figuur van staatsraad mr. J. B. Kan in de zoo verantwoordelijke voorzittersfunctie. Onder zijn leiding zullen zoo dadelijk de te bespreken vraagstukken worden aangeroerd. Met den wensch, dat dit werk voor velen tot hulp en tot zegen mag worden, installeer ik u tot leden van dit Algemeen Steun comité 1939. De voorzitter van het comité, staatsraad mr. J. B. Kan, hield vervolgens de volgende rede- Koninklijke Hoogheid. Naar het bekende woord van een beroemd Rcmeinsch redenaar zijn er deugden die men in een slaaf waardeert en deugden, di'e een vorst sieren. Het moge van pas zijn dit woord te de zer plaatse in herinnering te brengen, nu U.K H. wederom getuigenis aflegt van uw medeleven iin het wel en wee van het Nederiandsche Volk. Het zou in den lande zelfs eenige verwondering wekken, indien een comité als het onze moest arbeiden zonder Prinses Juliana zijn eere-pre sidente te mogen noemen. Met de instelling van het algemeen steunco mité 1939 beoogt de regeering te coördineeren, min of meer te overkoepelen de steunmaatrege len, welke uitgaan van het Nationale Fonds voor Bijzondere Nooden, de Koninklijke Vereeniging tot steun aan miliciens en andere organen. Ne vens het bevorderen van eenheid bij het verlee- nen van tegemoetkomingen, zal in zoo ruim mogelijke mate steun zijn te verleenen. hetzij door bemiddeling van bestaande lichamen, hetzij rechtstreeks. In bange, droeve dagen komt meer dan ooit tot uitdrukking, hoezeer 't Nederiandsche volk zich één gevoelt, hoezeer de nooden van ande ren ook de onze zijn. De groote meerderheid der genen, die nog iets te verliezen hebben, erkent een moreelen alimentatieplicht. Hoeveel er ook gevergd wordt van hen, die men de bezittende klasse pleegt te noemen, wij wagen het te vertrouwen, dat onze geldelijke zorgen niet weinig zullen verlicht worden door de offervaardigheid onzer medeburgers. In dit vertrouwen aanvaarden wij de moeite volle taak, die de regeering op onze schouders legde, gesterkt door de gevoelvolle woerden, welke U.K.H. ter installatie van ons Comité wel heeft willen spreken. Paul Edward von Kügelgen is de laatste uit gever van de St. Petersburger Zeitung geweest. Hij was als zoodanig zijn vader en grootvader opgevolgd. De Kügelgens stamden uit een adel lijke Duitsch-Russische familie. Hun „Staats- angehörigkeit" was Russisch, maar hun men taliteit was Duitsch. Een interessante courant, deze St. Petersbur ger Zeitung. Het was een Russisch blad, dat in de Duitsche taal werd geschreven, jarenlang een der meest gelezen Russische bladen was en gedurende de 18e en de eerste helft van de 19e eeuw ook het invloedrijkste Russische blad kon worden genoemd. Het was de oudste courant van Rusland en tevens een der oudste dag bladen, die „überhaupt" in het Duitsch ver schenen. In 1727, onder Tsaar Peter den Groote, werd deze courant opgericht. Deze Tsaar wilde ook door de dagbladpers Rusland de Wester- sche beschaving bijbrengen. Russische typogra fen waren er toen nog niet. Er waren ook geen Russische lettergieterijen. En Russische journa listen waren ook niet opeens uit den grond te s'ampen. Russische lezers zouden er waarschijn lijk ook niet in groot aantal zijn geweest. Het intellect bediende zich van de Duitsche of Fransche taal. Tsaar Peter hac uit Duitschland een apotheker laten komen, die den welluiden- den naam van Blumentrost had. Deze apotheker was van vele markten thuis. Hij moest bij voorbeeld fungeeren als voorzitter van de pas opgerichte Russische Academie van Weten schappen. De Tsaar zag in hem eveneens een geschikten hoofdredacteur voor het nieuwe blad. De apotheker stelde het in hem gestelde vertrouwen niet te leur. De St. Petersburger Zeitung werd weldra in alle diplomatieke cen tra van Europa nauwkeurig gelezen. De drukpers schijnt in 1727 niet al te ge smeerd te zijn geweest. Uit een bewaard ge bleven eerste nummer van de courant blijkt al thans, dat de koers van den Nederlandschen gulden, die de belangrijkste mededeeling van de rubriek „Financiën en Economie" vormde, er met een ganzeveer was ingekrabbeld. Herr von Kügelgen vertelde eens onder welke omstandigheden hij de leiding van het blad var zijn vader overnam. De Duitscher, d.w.z. de Duitsch sprekende Rus, die Duitsch voelde, zonder anti-Russisch te zijn, en die uit den aard van de zaak een voorstander van de meest har telijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland was, bezette in dien tijd belangrijke posten in Rusland. Op de departementen, bij de rechtbanken en niet het minst in de fabrie ken, hoorde men geregeld Duitsch. Maar allengs begon het Russische gevoel van eigenwaarde hiertegen in opstand te komen. De adel, onder leiding der grootvorsten, ging hierbij voor. Var dezen kant werd een Russisch nationalisme gepropageerd, dat een einde wilde maken aan den invloed der Duitsch-Russen. Wel waren talrijke grootvorsten met Duitsche prinsessen getrouwd en spraken vaak gemakkelijker Duitsch dan Russisch, maar zij voelden, dat zij het Russische wezen niet aan het'Duitsche moch ten opofferen. Toen de politieke toenadering tusschen Rusland en Frankrijk tot stand kwam en de verhouding tusschen Rusland en Duitsch land met den dag koeler werd, was het gedaan met de bevoorrechte positie aer Duitsch-Russen. Ook voor de St. Petersburger Zeitung werd het bestaan moeilijker. De leiding in de departe menten kwam geheel in anti-Duitsche handen, met het eigenaardig gevolg, dat men, om maar één voorbeeld te noemen, de St. Petersburger Zeitung voor de officieele mededeelingen, voor welker publicaties de Russische bladen vergoe ding kregen, een „pacht" liet betalen. De eco nomische zorg was echter niet de hoofdzaak. Het moeilijkst waren de politieke kwesties. Er werd een strenge voorcensuur uitgeoefend. De St. Petersburger Zeitung was tot aan het uitbreken van den wereldoorlog waarschijnlijk het in het buitenland meest gelezen Russische blad. Vooral in de departementen van Buiten- landsche Zaken in de verschillende landen bleef men het blad als het ware spellen. Zoo kwam het voor, dat bultenlandsche politici er af en toe belang bü hadden, dat in het blad een oordeel werd uitgesproken over een bepaal de interne politieke aangelegenheid van hun land. Zoo werd bijvoorbeeld in het blad een keer een aanmerking gemaakt op een bepaalde handeling van den toenmaligen prins Wilhelm van Pruisen, den lateren Keizer Wilhelm II, Dit artikel bleek later geïnspireerd te zijn door 's prinsen grootmoeder van vaderszijde, Kei zerin Augusta. Maar het is heelemaal niet uit gesloten, dat 's prinsen grootmoeder van moe derszijde, Koningin Victoria van Engeland, zich ook wel eens, wanneer zij ernstig het woord had te richten tot prins Wilhelm, van dit merkwaardige St. Petersburgsche blad bediende De St. Petersburger Zeitung was ook het or gaan van de Nederlandsch-Russen, die echter grootendeels verduitscht waren. Het waren de gelijke families, die in groot aanzien stonden. Het blad was voor de Nederiandsche protestan ten in Rusland hun lijfblad, aangezien het ook het officieel orgaan der Nederiandsche kerke lijke gemeente was, waar de Nederiandsche do- miné's de eene week in het Nederlandsch, de andere week in het Duitsch preekten. De Ne derlanders stuurden hun kinderen naar de Duitsche school, zij huwden veelal met Duitsch- Russen en van hun Nederlanderschap waren na een paar generaties alleen nog over de Neder iandsche naam. het Nederiandsche commer- cieele talent en vaak ook het gave Nederiand sche karakter. Toen de wereldoorlog, uitbrak, werd al wat Duitsch-Russisch was verdacht. Tegen de ver wachting in bleef de St. Petersburger Zeitung echter verschijnen, maar het aantal abonné's verdween als sneeuw voor de zon. Want wie het blad las, laadde de verdenking op zich, dat hij met de Duitschers heulde. Ten slotte werd de eisch gesteld, dat het blad in de Russische taal zou verschijnen en toen daaraan geen ge volg werd gegeven, is het blad in December 1914 stil ingeslapen. Of het blad voor goed dood is? Von Kürgel- gen betwijfelt het. Hij heeft zeven revoluties medegemaakt: drie in Rusland, een in Finland, een in Turkije en twee in Duitschland. Het is dus heel goed mogelijk, dat ook weer eens in Rusland een revolutie uitbreekt of een veran dering intreedt, welke de herleving der St Petersburger Zeitung weer mogelijk maakt. Men zou zoo zeggen: in de laatste dagen „wittert die St. Petersburger Zeitung wiederum Morgenluft!" Men bericht uit Moskou, dat in het histo risch archief aldaar een aantal documenten ge vonden is, die betrekking hebben op de in 1849 gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van den Russischen adel, bijeengekomen ter be spreking van het ontnemen van den grafelijken titel aan den schrijver Dostojewski. Deze werd er van beschuldigd deel uit te maken van een opstandige groep, n.l. die van Petrascescki. Tot de documenten behoort verder een ver zoek van het gemeentebestuur aan het minis terie van binnenlandsche zaken, na Dostojews- ki's dood gedaan, om voor den overleden auteur een standbeeld te mogen oprichten. Het ver zoek werd geweigerd, omdat het oprichten van een standbeeld voor iemand, die uit de ortho doxe kerk getreden was, op de jeugd een de moraliseerenden invloed zou uitoefenen. In verband met de voorzorgsmaatregelen, welke genomen worden voor het in veiligheid brengen van kunstschatten, heeft de burge meester van Maastricht tot stedelijk adviseur aangewezen den heer Edm. Nyst, conservator van het Provinciaal Oudheidkundig Museum te Maastricht, acn wien de organisatie van de noo- dige maatregelen is opgedragen, dit tevens in verband met particuliere kunstbezittingen of andere waardevolle voorwerpen. Het leidende katholieke Fransche tijdschrift „Etudes" heeft medegedeeld, dat het blad zal blijven verschijnen ondanks het feit, dat een groot aantal redacteuren onder de wapenen zijn geroepen. De vereeniging voor de verbreiding der ka tholieke waarheid, die 34 Jaar geleden werd op gericht, heeft in totaal zes millioen vlugschriften en brochures verkocht; hiervan werden er 1.000.000 verkocht in de laatste 3 jaar. De HoogEerw. Prelaat Dom. H. Indewey O.Cist., van de Abdij van Bornhem (Prov. Ant werpen, België), die lijdende is aan een hart kwaal, is van de H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. Het bekende historische willibrorduskerkje met bijbehoorenden monumentalen ouden toren zal worden gerestaureerd. In verband met deze Da arm van Metser Isgeentoo- verstaf: vóór hei veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! - restauratie vernemen wij, dat de burgerlijke ge meente het kerkje van het parochiaal kerkbe stuur zal overnemen. Deze overname kan ge voeglijk geschieden, omdat sinds een aantal jaren (1925) het oude kerkje niet meer als kerk gebouw wordt gebruikt. Het ligt in de bedoeling, na de restauratie, het oude kerkgebouw te be nutten als kerkhofkapel. Omtrent de bestrijding der kosten, die op ca. f 21.000-worden begroot, kan worden gemeld, dat het Rijk hierin voor 35 procent tot een maximum van f 7350.zal participeeren. Graaf Leo Tolstoi, de overtuigde pacifist, is er voor gespaard gebleven de verschrikkingen van den wereldoorlog te moeten aanschouwen. Hij stierf vier jaren voor het ontstaan van den ramp van 1914, in het jaar 1910. Lev/ Nikolajewitsj Tolstoi, een page aan het hof van den Tsaar, officier van de garde en grand seigneur, was een „heilige" geworden. Hij had een wondervol leven geleefd en genoten, was door de schoonheid en den glans van alle hoofdsteden in Europa gegaan en had, wanneer de lente over de onmetelijke Russische belden en weiden en vlakten geurde, op trotsche, een zame kasteelen gewoond. De wouden rondom die kasteelen waren zijn eigendom, evenals de weidsche stilte dei* bloeiende velden en weiden, de snelle loop van vlugge beekjes en het edele wild, dat hij. hoog te paard gezeten, ophitste en najoeg. Hij was een groot dichter geworden en had den zoeten drank van den roem gedron ken. Hij werd de sterke wekker van den mach tigen, maar loggen kolos, die het Russische volk was, een prediker van hoOp en verwach ting op een meer gelukkige toekomst. Hij was temidden der eindelooze moeilijkheden en verwarringen in Rusland de ongebogene, de gebieder en, door de kracht van zijn woord alléén, de machtige als een rechter in Is raël. Hij had genoten het geluk der aarde, maar dat geluk bleek schijn. Toen werd hij een „heilige". Welk 'n schouw spel was het sterven van dezen buitengewonen man. Hbe hij zich voorbereidde, zijn huis in het geheim verliet en den dood tegemoet trad! Hoe hij in de laatste stonden van zijn aard- sche pelgrimsreis van vrouw en kinderen, van alle aardsche banden zich losrukte, hoe hij dan ergens in een onbekend klein station den dood ontmoette, hoe hij daar als het ware neerge drukt werd op den naakten Russischen grond, dien hij zoozeer had liefgehad, hoe hij daar alleen met zichzelf, met zijn zfel en zijn God. de oogen sloot. Dit alles was zoo vreemd en zoo geheim zinnig en toch was daarin toch weer zooveel kracht en regelmaat, zooveel persoonlijkheid. Het sterven van Tolstoi in het eenzame spoor station heeft toen allen, die hem als mensch en schrijver zij het ook met de noodzakelijke beperkingen vereerden, in hun diepste inner lijk aangegrepen. Misschien zijn de Europeesche intellectueelen en kunstzinnigen buiten Rusland nooit zoozeer onder de betoovering van Tolstoi geweest als in de stonde van zijn sterven. Het maakte in die dagen een pijnlijken in druk, toen de wereld kort na den dood van Tolstoi vernam, dat zijn kinderen zijn leer niet trouw waren gebleven, dat zij van geld en goed geen afstand wilden doen, dat zij twistten on der elkander, dat de dochter wegens een ma nuscript van den doode de moeder voor het ge recht daagde en dat de zonen zich tegen moeder en zuster weerden. Het benauwende stof van het schandaal stoof op. De groote doode scheen onbegrepen, onbetreurd en onbeweend door zijn naastbestaanden in het graf te liggen en het gelukkige familieleven in Jasnaja Poljana, waarvan zbo menig bezoeker getuige was ge weest, scheen voor het oog der wereld slechts een comedie te zijn geweest. Was dat innige familieleven dan slechts een leugen geweest? Bij het wondermooiste weer Leefden wij gelukkig in Jasnaja, Leefden wij zoo vroolijk-blij Zt>o ving een gedichtje aan, dat Tolstoi eens zong. Wel niet immer zal het leven zoo won dermooi zijn geweest, maar over welk huis lacht altijd het hemelblauw? Doch vroolijk en gelukkig was toch meestal het leven van Tol stoi en de zijnen. Zij speelden theater, musi ceerden. gingen ter jacht, plaagden elkander met ondeugende rijmpjes en de brievenbus bracht lederen dag een blad vol humoristische verzen. Gasten kwamen uit St. Petersburg en Mt.skou en uit heel de wereld, bleven een wijle, reisden weer terug en maakten plaats voor nieuwe gasten. Het was bij Tolstoi uiter lijk een aristocratische huishouding als elke andere, doch omgeven met den glans der wereldberoemdheid van den grafelijken huis heer. Temidden van dit alles worstelde Lew Niko lajewitsj met zijn God, nam uren voor zichzelf die hem alleen behoorden, waarin hij met zijn ziel eenzame gesprekken hield, waarin de dich ter in hem ontwaakte, de zoeker naar het heil der menschen. Dan was hij in zijn werk, in den storm en in de smart zijner gedachten heel alleen, was hij vele, vele mijlen ver van de zijnen en van zijn gasten. Tolstoi liet zijn vrouw en zijn kinderen en de andere menschen leven, keerde steeds vanuit de diepte van zijn worstelen en werk tot hen terug, speelde dan weer tOoneel, maakte muziek, ging met hen op jacht en maakte eveneens ondeugende rijmpjes. In dien tijd schreef hij zijn boek „Waarin bestaat mijn geloof?" Hij legde hierin zijn reli gieuze wereldbeschouwing vast en spreekt er zijn, nadr zijn opvatting, fundamenteele, belijdenis in uit. Er bestaat 'n brief uit dien zelfden tijd, een brief van Tolstoi's vrouw aan haar zuster, waarin zij schrijft: „Leootje is zeer rustig. Hij werkt, schrijft artikelen. Soms ontglippen hem woorden van afkeuring over het stadsle ven en over het leven der adellijken. Mij doet dat pijn, maar ik weet, dat hij niet anders kan. Hij is een leider, gaat voor de massa uit, wijst den weg, dien de menschen moeten gaan. Maar ik ben de massa, ik leef in den stroom van de massa, ik zie met de massa het licht van de lantaarn, die iedere leider draagt en Leootje natuurlijk ook en ik zie in, dat het licht is. Maar ik kan niet vlugger gaan, mij drukt de massa, het milieu, mijn gewone omgeving." Hoe bescheiden erkent deze vrouw den af stand tusschen haar en haar man. Deze vrouw zegt vol deemoed: Ik ben de massa. En zij zegt: Ik kan niet vlugger gaan. Zij gelooft, dat Lew Nikolajewitsj „artikelen" schrijft. En in dien tijd werkte Tolstoi aan het fundamen teele werk van zijn, bij alle afwijkingen en verwarringen toch van het Christendom diep doorzielde, belijdenis- HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Eventueel oericliten ANP, 8.15 Gra- mofoonplaten, 11.00 Grarr.ofoonplaten, 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramoloonpla- ten, 12.15 Quintolls en gramofoonplaten, 12.45 Eventueel berichten ANP. 3.003.55 Gramo foonplaten. 4.00 Consonanten en gramofoon- piatén, 5.45 Declamatie en gramofoonplaten, 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaiing SOS-berichten, 8.15 NCRV-Orkest en gramofoonplaten, 10.00 Berichten ANP. 10.35 Presto en gramofoonplaten, 11.20 Gra- mcfoonplaten HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonplaten. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano, 11.10 Gramofoonplaten, "1.15 VARA-orkest, 12.00 De Palladians, 12.45 Berichten ANP, gramofoon platen, 1.00 AVRO-Amusementsorkest, 1.45 Disco-causerie, 2.30 Gramofonplaten, 3.30 AVRO-Dansorkest, 4.05 Gramofoonplaten. 4.35 Zang en piano en gramofoonplaten, 5.30 Orgelspel en zang, 6.00 De Ramblers (opn.), 6.50 Zang en piano, 7.00 VARA-Kalender, 7.30 Berichten ANP 7.30 Berichten, 8.00 Pia novoordracht, 9.00 Vraag en antwoord, 9.15 Radtotooneel met muziek. 9.45 Gramofoon platen met conférence, 9.55 Puzzle-uitzen- ding, 10.10 Gramofoonplaten met conférence, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.), 11.4012.00 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 6.20 Gramofoonplaten, 8.20 Herman Hage- stedt's orkest, 10.30 Gramofoonplaten. 11 00 Pianovoordracht, 11.30 Gramofoonplaten, 12.20 Omroeporkest, 2.35 Populair concert, 3.20 Omroepklelnorkest, 4.20 Actueele uitzen ding. 5.30 „Die Drei Musikanten". 6.20 Con certen. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M. 12.20 en 1.302.20 Omroeporkest, 5.20 en 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Ontspanntngs- programma voor soldaten, 9.20 Het Omroep- symphonie-orkest en gramofoonplaten, 10.10 en 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M. 12.35 Gramofoonplaten, 12.50 en 1.30 Ra dio-orkest, 1.502.20 Gramofoonplaten, 5.20 Omroepdansorkest, 6.35 Gramofoonplaten, 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 Radio-orkest cn soliste, 10 3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Solisten van het Omroepklelnorkest, 10.40 Otto Dobrindt s orkest. Hierna tot 1.20 Nachconcert. Teneinde den spellingveranderaars een tijd rust te gunnen heeft de Vlaamsche Uitgevers bond den Belgischen Minister van Economische Zaken verzocht, in overleg met de regeering een spellingbestand van vijf jaren af te kondigen. Gedurende dien tijd zouden geen veranderingen in ,de spelling van het Nederlandsch gemaakt worden en men zou bovendien den spellingstrijd in Nederland rustig kunnen laten voortduren. Na eein definitief besluit door de Nederiandsche regcering zou men de nieuwe spelling ook jn België kunnen doorvoeren. De Haagsche rechtbank veroordeelde den 19- jarigen loopknecht G. M„ die in zijn betrekking tal van oneerlijkheden heeft gepleegd en zijn vader zelfs tweemaal heeft bestolen, tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. NOORDSCHARWOUDE, 5 Oct. 11.300 kg. roode kool 1.70—3.90; 800 kg. gele kool 2.60; 53.700 kg. uien 2.80—3.10; grove uien 2.803.00; drieling uien 1.60—2.00; nep uien 4.80—5.20; 10.500 kg. peen 90—1.80; 130 kg. bieten 2.10; 21.300 kg. aardappelen: Bonken 1.701.20; Eigenheimers 1.90—2.20; Blauwe Eigenheimers 1.80—2.50; Bevelanders 1.90; 101.100 kg. vroe ge witte kool 1.00—1.20; 425 kg. ramenas 3.00; 6000 kg. slaboonen 9.30—13.80; 45.200 kg. pootaardappelenEerstelingen 28/35 4.404.50, id. 35/50 4.20. GOUDA, 5 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1354 stuks, waarvan 55 slachtvarkens. Vette 32 1/2—33 1/2 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, 366 magere varkens 30—55 per stuk, 839 biggen 16—20 per stuk, Geldersche biggen 20—25 per stuk, 5 runderen 125—175 per stuk, 35 nuchtere kalveren 612 per stuk, 3 schapen, 51 bokken en geiten 27 per stuk. Handel redelijk. 403 partijen kaas. Prijzen 1ste kw. met rijksmerk 3739, 2e kw. 3235, zware tot 40. Crisisaftrek 8,2 ct. Handel kalm. 234 pond boter. Goeboter 7580 ct., weiboter 70 75 ct. per pond. Handel vlug. 68500 eieren. Kip eieren 55.30, eendeieren 2.803 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA, 5 Oct. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierenveiling g. a. (C. Z. H. E.) Aanvoer 106500 kipeieren. Prijzen: 56/58 kg. 4.604.80, 58/60 kg. 4.80—5, 60/62 kg. 5—5.10, 62/68 kg. 5.10—5.40, bruine 68/70 kg. 4.90—5.75, kleine eieren 44.50, heneieren 3.103.90 per 100 st. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Oct. Aanvoer: 55000 Kg. roode kool f 1.804,40 48000 Kg. gelekool f 1.90—2.80; 9500 Kg. savoye kool fl.10 —2.30; 43000 Kg. uien f 2.60—3.20, grove uien f 2.50—2.80, drielingen f 1.80—2.10, nep f 4.80 —5.30; 10600 Kg. peen f 1.10—1.70; 7300 Kg. bieten f 1.102.20; 1250 stuks bloemkool f 7.50 —11.1, 2e soort f 1.50—3.90; 8800 Kg. aardap pelen: eigenheimers f 2; 125.000 Kg. vroege witte kool 0.90—1.80; 12000 struik andijvie f 0.401.50; 775 Kg. rammenas f 0.501.00; 1150 Kg. slaboonen f 7.60—12.00; 550 Kg. snijboonen f 22.40—24.40. BARNEVELD, 5 Oct. Plulmveemarkt. Oude kip pen 20—25 cent per stuk, 2028 cent per kg. Oude hanen 3055, jonge hanen 2560 cent per stuk, 4045 cent per kg. N.H. Blauwen 4050 ct. per kg. Jonge hennen 0.751.30 per stuk. Duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 1020 cent, Jonge woerden 3050 cent, ganzen 11.25, per st. Kalkoenen 4555 cent per kg. Tamme konijnen 0.751.30, wilde konijnen 3040 cent, oude pa trijzen 2535 cent, jonge patrijzen 3545 cent. Aanvoer 45500 stuks. Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 4.70—5, gemengde 4.80 —5.10, bruine 5—5.30, eendeieren 2.75—3.25, Jonge heneieven 3.25—4 per 100 stuks. Aanvoer 1.500.000 stuks. Handel kalm. 'sHERTOGENBOSCH, 4 Oct. Veemarkt. Op d'e markt waren aangevoerd 2006 runderen.' 55 vette kalveren, 232 nuchtere kalveren, 738 biggen, 34 zeugen, 33 loopers, 150 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 150.00270, magere ossen en koeien 110.00190 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 7480, 2e kwal. 6472, 3e kwal. 5664 cent per kg. Jongvee 50.00140, graskalveren 50.0095, nuchtere kalveren 6.00 12, zeugen 65.00110, loopers 20.00—30, biggen 13.0020, schapen 16.0025, lammeren 6.0012 per stuk. Verdere mededeelingen. Aanvoer van rundvee weer bijzonder groot, vooral veel vetvee in de mid den en laagste kwaliteiten, beste kwaliteit schaarsch en duur; de overige kwaliteiten niet duur met tragen handel. Stieren aanvoer gcea', handel wat vlotter en daardoor iets hooger. Weidevee veel be ter aanvoer, handel aarzelend maar de prijzen toch niet lager. Jongvee handel kalm. Nuchtere kalveren goede aanvoer, duurder. Schapen en lam. meren handel beter, duurder. Biggen handel vlot ter, duurder. Loopers kalm. Zeugen goed prijshou dend. HILVERSUM, 4 Oct. Boter 1.60—1.65, Eieren 6—5.5. oude kaas 3034, belegen kaas 2831, jonge kaas 2227, oude kippen 6090. jonge kip pen 90—130, jonge hanen 3575, tamme konijnen 25130, eenden 30—50 cent per stuk. Duiven 20 50 cent per paar. VINKEVEEN. 4 Oct. Coöp. Groenten- en Fruit veiling „Vinkeveen". Kassnijboonen 2529.50, ld. stek 7.5013, Pronkboonen 36.50, Spekboonen 7.50, Tomaten 4.00—10, Spinazie 6—8.25, Poste lein 9.80—11.10, Roode kool 1—2.80, Waschpeen 1.501.70 per 100 kg. Bloemkool 3.9011.10, (Niet officieel) 5de klasse, 12de lijst Trekking van Donderdag 5 October 1939 Hooge Prijzen f 1000.— 11986 15583 17736 f 400.— 1999 6644 13817 21704 200.— 4547 9820 1288 12065 100.— 1440 6320 7943 15830 16158 17427 20326 Prijzen van 70. 1054 1058 1091 1102 1008 1040 1054 1058 1091 1102 1138 1466 1602 1649 1693 1701 1732 1942 2171 2367 2459 2527 2560 2607 2667 2781 2826 2962 3165 3167 3199 3216 3821 3865 3998 4004 4125 4163 4250 4356 4428 4573 4581 4994 5024 5033 5196 5220 5270 5330 5347 5424 5499 5611 5889 5932 5978 6066 6132 6192 6297 6567 6687 6812 7014 7048 7051 7253 7412 7495 7568 7637 7654 7671 8130 8151 8164 8231 8249 8284 8319 8427 8459 8599 8822 8946 9115 9150 9397 9453 9468 9496 9624 9637 9754 9863 9867 9893 9943 9964 10106 10145 10179 10210 10223 10309 10345 10358 10517 10747 10784 10930 11026 11035 11083 11090 11249 11285 11518 11672 11677 11686 11693 11839 11889 11938 11941 12023 12253 12331 12436 12477 12547 12950 12966 13107 13243 13390 13466 13515 13633 13743 13818 14022 14108 14141 14243 14247 14378 14535 14663 14783 14824 14846 14849 14857 14859 14886 14975 14989 15100 15136 15526 15612 15865 15984 16067 16260 16314 16445 16494 16512 16735 16760 17034 17066 17099 17260 17323 17605 17668 17784 17793 17802 17922 18016 18107 18227 18295 18571 18593 18784 18792 18862 18947 19014 19090 19104 19338 19616 19685 19771 19780 19972 20386 20478 20527 20651 20722 20779 20838 20894 20959 20980 21218 21241 21330 21334 21546 21600 21605 "1934 21957 Nieten 1072 1118 1127 1350 1355 1542 1560 11687 1690 1137 1365 1573 1792 2130 2287 2591 2699 2967 3085 3405 3710 4052 4198 4416 4678 5087 5358 5531 5727 6087 6430 6847 6958 7115 7341 7503 7642 7839 8308 8439 8646 8950 9110 9331 9854 1005 1027 1048 1198 1277 1297 1298 1389 1496 1522 1535 1613 1617 1650 1666 1901 2015 2036 2082 2086 2107 2157 2218 2229 2255 2263 2283 2311 2393 2444 2464 2492 2579 2621 2628 2645 2687 2691 2694 2758 2844 2853 2923 2936 2951 2998 3000 3001 3015 3029 3050 3137 3148 3207 3225 3340 3366 .3494 3551 3601 3609 3652 3669 3735 3769 3786 3813 3823 3965 4065 4068 4102 4130 4140 4186 4224 4258 4267 4293 4298 4359 4495 4550 4552 4554 4555 4571 4812 4815 4843 4859 4881 4923 5112 5130 5173 5188 5337 5355 5446 5501 5510 5511 5524 5526 5542 5565 5580 5653 5658 5710 5914 5915 6006 6014 6041 6083 6199 6249 6274 6233 6295 6391 6467 6511 6579 6659 6725 6798 6897 6911 6918 6925 6934 6945 C988 6998 7011 7013 7054 7102 7212 7225 7263 7273 7302 7303 7401 7410 7411 7426 7459 7493 7542 7560 7570 7597 7602 7641 7687 7709 7738 7752 7825 7828 7890 7986 7988 8014 8191 8197 8338 8341 8346 8351 8380 8388 8450 8466 8519 8524 8534 8536 8690 8790 8852 8860 8883 8884 8996 9021 9023 9035 9061 9101 9130 9177 9266 9287 9322 9323 9489 9599 9723 9770 9807 9809 9882 9923 9979 10008 10021 10024 10090 10108 10121 10153 10162 10200 10278 10281 10459 10484 10490 10563 10628 10691 10796 10823 10872 10953 10976 11016 11021 11051 11C36 11111 11126 11157 11178 11230 11231 11275 11336 11353 11361 11376 11392 11492 11594 11602 11612 11620 11649 11688 11890 11755 11765 11792 11797 11340 11907 11942 13935 11995 12020 12033 12057 12077 12122 12172 12184 12214 12234 12242 12263 12282 12458 12534 12541 12E70 12572 12598 12644 12736 12762 12808 12810 12819 12837 12842 12902 12927 12994 13004 13025 13046 13136 13153 13193 13254 13257 13272 13295 1329S 13314 13327 13355 13418 13432 13439 1348S 13622 13643 13649 13652 13673 13712 13721 13749 13756 13779 13807 13839 13896 13933 13955 13971 13978 14028 14031 14037 14061 14138 14151 14234 14260 14286 14310 14366 14418 14437 14456 14510 14593 14606 14661 14669 14674 14690 14731 14735 14739 14740 14755 14925 14968 15033 15047 15071 15121 15185 15220 15243 15257 15301 15305 15315 15364 15404 15411 15428 15481 15539 15647 15659 15672 15677 15679 15690 15714 15721 15842 15875 15884 15903 15956 15961 15970 16039 16046 16064 16098 16152 16170 16173 16211 16227 16311 16325 16352 16400 16409 16440 16510 16528 16533 16544 16571 16582 16613 16347 16661 16702 16836 16844 16858 16926 16931 17069 17133 17145 17165 17185 17300 17304 17353 17365 17394 17439 17442 17507 17524 17543 17564 ,17569 17610 17618 17683 17696 17811 17829 17849 17863 17864 17908 18021 18043 18063 18079 18091 18095 18121 18160 18199 18203 18302 18348 18418 18428 18447 18466 18472 18556 18576 18597 18672 18705 18727 18732 18760 18827 18830 18868 18869 18879 18889 18930 18969 18995 19095 19111 19143 19153 19161 19181 19208 19269 19359 19362 19367 19376 19385 19447 19486 19503 19560 19563 19597 19629 19642 19764 19791 19806 19866 19882 19883 19916 19919 19979 19991 20009 20047 20092 20171 20224 20241 20292 20360 20377 20426 20435 20458 20461 20473 20476 20506 20645 20654 20S64 20688 20712 20716 20747 20786 20794 20855 20861 20912 20922 20927 20931 20954 20991 21020 21072 21146 21164 21185 21209 21263 21268 21298 21313 21326 21332 21355 21496 21536 21543 21591 21592 21617 21627 21833 21679 21707 21709 21713 21765 21822 21901 21935 21969 Verbetering 5e Klasse 11e lijst: 17678 17678 met f 70. 1282 2021 2767 3303 4343 5123 5584 6226 7084 7856 8370 9321 9815 10146 10657 11202 11757 12352 13285 14092 14744 14934 15959 16682 17411 18089 18804 19666 20629 21064 21810 1139 1370 1593 1850 2136 2293 2609 2707 2987 3123 3468 3715 4058 4200 4490 4741 5091 5416 5539 5762 6163 6456 6871 6981 7127 7356 7529 7657 7887 8323 8443 8672 899i 9111 9358 9869 10095 10314 10798 11065 11260 11549 11725 11968 12165 12389 12693 12953 13150 13298 13504 13745 13935 14120 14388 14666 14746 15165 15321 15656 15747 16024 16208 16419 16602 16874 17284 17500 17647 17874 18114 18420 18642 18859 19042 19237 19481 19733 19917 20172 20440 20655 20805 20989 21250 21454 21632 21845 Komkommers 1.605.30, Kropsla 0.302.30, An dijvie 0.301 60, Bleekselderie 1.005 per 100 st. Peen 1.503.60, Peterselie 1.101.70, Selderie 2.60 per 100 bas. WOERDEN. 4 Oct. Eierenveiling ,.W. en O.". Kipeieren: bruine 5.305.50, wit 4.705.60, ge mengde 4.705.50, heneieren 3.304.10, eendeie ren 4.10 per 100 stuks. Aanvoer 29S22 stuks. Boter 7374 cent per pond. Kaas 28 cent per pond. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD CALCUTTA. RANGOON BANGKOK PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG.. Sept 2 2 Sept De beurs te Parijs is beter gestemd en de handel neemt toe. De rede van Chamber lain beantwoordde volkomen aan haar ver wachting. De vaste stemming werd begun stigd door de onveranderde vastberaden houding der geallieerde mogendheden, op geen enkel vredesvoorstel van Hitler in te gaan, indien dit voor de toekomst Teen gegrond uitzicht biedt op het einde van het Duitsche streven naar hegemonie in Europa. Men constateert tevens met vol doening den geringen ijver, welken Italië aan den dag legt, om Duitschlands boodschap per te worden, en de beurs wacht met ver trouwen de besluiten van Amerika omtrent de opheffing van het embargo op wa pens af. Rusland beijvert zich om scheepsruimte beschikbaar te stellen voor den houtuitvoer van de Witte Zee en wel acht schepen voor het vervoer naar Engeland en Frankrijk. Rusland heeft den hout-uitvoer hervat, welke plotseling werd gestaakt, toen onder weg zijnde schepen waren teruggeroepen. De wereld-kunstzijdeverkoopen in het eerste half jaar zijn naar raming met 20 pet. gedaald ten opzichte van het eerste half jaar 1938. Deze vermindering is voor namelijk het gevolg van den achteruitgang van den Japanschen handel in het Oosten. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 87*/'z pet. der capaciteit te gen 84 pet. de vorige week. Verwacht wordt, dat binnenkort de staal- en ruw-ijzer-prii- zen zullen worden verhoogd. De exportprij zen zijn verder gestegen. De staalschroot-prijs in Amerika werd verder verhoogd met 1.80 tot 24.50 per ton. In de Nash Motor Co. fabriek te Tenosha Wisconsinis een staking uitgebroken door de Union of Automobile Workers georgani seerd, die onderhandelingen eischt over een arbeidsovereenkomst. Het werk in de andere fabrieken zal bemoeilijkt worden, wanneer deze staking voortduurt. De United Corporation keert een onver ander dividend uit van $0.85 per pref. aandeel. De koperprijs in Amerika werd door een groot producent met Vi dollarcent tot 12*/z d.c. per lb. verhoogd. In verband met de toenemende geldruim- te op de open markt le Londen wordt het geloof versterkt, dat het disconto van de Bank van Engeland opnieuw zal worden verlaagd n.l. van 3 pet. tot 2Vz pet. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot 9 7/16 d. per lb. Symington en Wilson wijzen er op, dat de omvang van den han del op cif-basis vrij belangrijk is vermin derd; Amerika toont echter groote vraag voor cif-levering. De verhooging van het uitvoer-percentage door het Internationale Rubber Restrictie Comité van 70 pet. tot 75 pet. werd verwacht. Hiervoor zal de uit voer voor het laatste kwartaal van het jaar met 18.000 worden verhoogd. Voor een niet volle zaal heeft het cabaretge zeischap van Paul Ostra in den Maastricht- schen Stadsschouwburg een voorstelling gege- van. Onder de zeer verscheiden nummers, dis zoowel snelteekenaarij, één-acters en quasi tragische recitaties bevatten, wist ons een twee tal bijzonder te boeien. Vooral de geestige imi taties van verschillende bekende Nederiandsche declamators en acteurs, als Saalborn, Van Dal- sum, Cees Laseur, Paul Huf enz. door Andries Noland, viel bijzonder in den smaak. Belang stelling verdiende tevens ae jonge danser Fran cis Boy, die in enkele nummers blijk gaf van een opmerkelijk talent. Vooral in het zuiver artistiek dansen ligt zijn fort, zoodat men zon der twijfel wenschen mag, dat hij zich beter in dit ernstiger genre zal kunnen uiten. Het geheel vormde een niet steeds even geslaagden cabaret' avond, doch was voor het publiek een aangename verpoozing. DONDERDAG, 5 Oct. Waar- nemingspunten Waterhoogte 8 u. vun. gem zomerst 1921—1931 Se< Gist S3 Qt X lert eren »-i <D WD CÖ Keulen 6 u. 39 56 37 50 0.02 0.C0 Lobith 13 10 9.89 0.00 0.10 Nijmegen 10 75 7 61 0.00 0 05 Kampen 5-56 238 0.00 0.10 Westervoort 10.52 7.85 0.00 0.07 Deventer 3.00 C-00 0.00 0.00 St. Andr. W 11.11 8 38 0.C9 Belfeld 5.16 2.1 0.00 0.12 Venlo 0.19 0.10 Grave 0.53 0.00 0.00 0 00 2) Sluis 43.1 40.69 0 00 0.61 Arnhem 14.23 1 i.l5 0 37 0.00 Vreeswijk 1. w. 13.70 0.00 0.00 Mastr. Hu. 0.00 0.00 1) Borgh. 7,61 4.83 0.06 Lith 0.82 0.55 0.00 0-22 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 4322. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.50- AP 12 u 0.43— AP 2 u 0.43- AP Stadswater 8 u J.50—- AP |2 u 0.43— AP 2 u 0.43— AP WATERSTAND 5 Oct. 4 Rhelnf. Breisach Kehl Maxau Mannh. Strassb. Diedesh Mainz Lohr Amstelwater 8 u 0,50— AP 12 u 0.43— AP 2 u 0.43— AP IJselm water 8 u 0.17— AP 12 u 0,17— AP 2 u 0.18— AP OP DEN RIJN Oct. 5 Oct. 4 Oct. Ems - -. 0 - 3 84 2 59 2.70 176 -.— 2 66 Caub Coblenz Trier Keulen Dusseld. Ruhrort Wesel Emmerik I 90 1 89 0 96 1 56 0.94 0.12 0'30 0.96 1,89 1 89 J. 30 1 59 I 01 „02 0.13 ,.18 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6