Russische stap bij Finland Vreeselijke dagen in de hel van Warschau I Finsche defensie versterkt '>Geen compromis met Hitier" Artillerieduel in het Westen Handelsdelegatie naar Moskou Gevecht op de Noordzee Japanners nemen Tsjoengsjan Het nieuws van heden Zal Helsinki een gevol machtigde zenden Nieuwe eischen aan Estland? GRANATEN ONTPLOFFEN IN HOSPITALEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ^EAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITiE, UITGEGEVEN DOOR D£ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 8 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22035 V er drag geratificeerd Temps zegt, dat het Hitlerisme tert einde toe bestreden moet worden Eischen aan Litauen De derde verjaardag van de bevrijding van het Alcazar is in Spanje plechtig ge vierd. Generaal Franco herdacht in een rede de gevallen helden. De Fransclie marine heeft deze week 30.000 ton aan contra bande aangehouden Economische besprekingen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie Ontspanning tusschen Hongarije en Roemenië Beide landen trekken troepen van de grens terug De Bono bij Mussolini Verzet gebroken door bommen en honger Opnieuw luchtverkeer Berlijn—-Istanfooel Aanval zonder resultaat van Duitsche vliegtuigen op Britsche mijnenvegers Ook de versterkte steden Sisjoei en Kijima in Kiangsoe werden bezet Vrij goede pers voor Hit Ier in Spanje Turksche bladen zien geen hoop op vrede hi de omgeving van Ostende zoekt men naar petroleum. Een der boortorens, waarmee men reeds een diepte van 200 meter heeft bereikt Chili erkent geen zwarte lijsten De „Rex" naar Amerika Dr. CUSH1NG OVERLEDEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Sint Melania Een der nuttige effecten van de groote missietentoonstelling in onze hoofdstad is dat de volle aandacht van ons katholieken in Nederland we derom gevestigd ivordt op het Sint Melaniawerk. „De bekeering van ln- dië moet tot stand komen door de voorafgaande bekeering van de In dische vrouw" zoo geeft het program maboek aan. Zij heeft de opvoeding vcm het kind in handen. „En die be keering kan niet tot stand komen dan door vrouwen". Vooreerst in Indië zelf maar ook in Nederland. De doelstel ling van het Melaniawerk is: „de ka tholieke vorming van de inlandsche vrouw door de medewerking van de katholieke vrouw, zoowel in Indië als in Nederland" gelijk de geestelijke ad viseur H. van der Ven het formuleert. Kent ge schooneren arbeid voor onze katholieke vrouwen? Het Sint Mela niawerk voor Java, Zuid-Sum.atra en Zuid-Celebes heeft daartoe scholen voor inlandsche meisjes gesticht, po liklinieken, wijkverpleging. Bij allen kolonisatie-arbeid moet de geestelijke doelstelling voorop staan. Helpt door uw gebed en daad het St.. Melania werk. Belastingontwerpen ingetrokken Staat-van-dienstboekje zal even eens niet doorgaan Uitbreiding van het Amerikaansche leger NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct Inper mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BtJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Helsinki, i Oct. (D.n.b.) Het rin- •che Telegraaf agentschap publiceert het eigende bericht: ..Zooals de minister van Buitenlandsche ^ken, Erkko, reeds op 18 September heeft Medegedeeld, zijn tusschen Finland en Rus- 'and langs diplomaticken weg onderhande- ''Igen over zekere punten van politieken en economischcn aard gevoerd. De Sovjet- Russische regeering heeft thans gevraagd of de Finsche regeering bereid is een spe- eialen gevolmachtigde te zenden ter bespre- king van hangende vraagstukken. De Fin- Sche regeering overweegt thans deze vraag." Verder heeft volgens D. N. B. ^et Finsche ministerie van Oorlog ftedegedeeld i.Daar het noodig schijnt te zijn, neutraliteitsdefensie van Finland te Versterken, zijn de reservisten der hoepenafdeelingen voor buitenge wone oefeningen onder de wapenen Stoepen. Omdat hierdoor gebrek ®an ruimte wat de mogelijkheid voor "lkwartiering in de garnizoenen is °ntstaan, zijn deelen der troepen uit stedelijke garnizoenen naar het platteland verplaatst, waar zij te stis voor het aanleggen van ver makingen kunnen worden ge buikt". Moskou, 7 Oct. (Havas). Volgens ze kere hier in omloop zijnde geruchten zou Sovjet-Unie nieuwe eischen aan Estland W*hen stellen. De Sovjets zouden de be- tetting opeischen van nog twee plaatsen "P Estlandsch grondgebied, en bovendien *eh doortocht via land willen hebben voor Russische contingenten die de lucht- en *narinebases op Estlandsch grondgebied "Meten gaan bezetten. Oorspronkelijk was over. ,baa, *h eengekomen, dat deze troepen via zee 'i- Estland zouden worden overgebracht biet het land zouden doortrekken. beide leiders der Sovjet-Russische dele- ter voorbereiding van de uitvoering van lat, van bijstand tusschen Estland en Rus- tets l vice-admiraal Issakof en generaal Me- "«em Zi-'n naar D' N' B' uit Reval ver" Ofjjj tijdelijk naar Moskou vertrokken. De erhandelingen der gemengde Estlandsch- ^_sjsche commissie in Reval worden voort- •lont Reval bericht D.N.B. dat de staatspresi- ijj Van Estland heden het op 28 September ge j °skou tusschen Estland en de Sovjet-Unie ^°ten handelsverdrag geratificeerd heeft. e Estlandsche vice-minister van Buitenland- i.^hze Parijsche correspondent seint Za- röagavond: hedenmiddag heeft het publiek al- er kennis kunnen nemen van een verslag C] r Hitler's rede, samen met een offi- eUzen commentaar in de „Temps". Dit Saan levert een waarlijk indrukwekkende "klacht. Vooral wordt daarin sterk on derlij tig hjnd dat de rede slechts een manifesta- vormt zonder eenigen dieperen zin ten P2ichte van de realiteit. h J levert geen enkel perspectief dat in staat <3e ne asPecten te wijzigen der problemen, die heef,0rl°gstoestand voor Frankrijk en Engeland %ch gebracht. Geen enkele constructieve ge- «h e trekt in deze redevoering de aandacht, kejj 1J biedt geen enkelen grondslag voor wel- vorm van onderhandeling dan ook. Hitier slaat in de lucht. Hij drijft de Rasheid zoo ver dat hij aan hen, wier Vrcde hij heeft verstoord, de meest .on waarschijnlijke eischen stelt. Hij meent nog ®tecds zijn wil aan Europa te kunnen dic- eren, zooals hij dien oplegde aan Oosten- telk, Tsjecho-Slowakije en Polen. „Temps" eindigt haar beschouwing te wijzen op de Duitsche bedreiging, met alle middelen bestreden moet VjJi^en. Om Europa van den „Duitschen de te rebden zullen de vrije volkeren v strijd voortzetten tot het Hitlerisme "slagen is. kenlle anderc dagbladen leveren soortgelij- u commentaar. sche Zaken, Oepik, is benoemd tot ambtenaar met een bijzondere opdracht bij het Estlandsche gezantschap te Berlijn. Tevens werd de Estland sche gezant in Berlijn, Tofer, benoemd tot vice- minister van Buitenlandsche Zaken. Voorts heeft de Estlandsche gezant in Parijs, Strandmann, om gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. Buitenlandsche kringen te Moskou geloover., volgens Havas dat de Sovjet-regeering uit de besprekingen met den minister van Buitenland sche Zaken van Litauen zooveel mogelijk voor deel zal trachten te behalen. Men verwacht, dat de Sovjets minstens het recht van doortocht zullen eischen ingeval van een invasie of van bedreiging met agressie door een groote mogendheid tegen Rusland of Let land en Estland. Wellicht zal het recht worden opgeëischt, garnizoenen en versterkingen aan te leggen langs de grens van Oost-Pruisen, ten einde de Duitsche inrichtingen in het Memel- gebied te neutraliseeren. Het WeeriiiiiiiijiifiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 1 VERWACHTING: Koude en plaatselijk mistige ochtend in s het Oosten, overigens droog, meest half bewolkt en zelfde temperatuur als giste- ren, zwakke tot matige Oostelijke wind. PARIJS, 7 Oct. (Havas). Het commu niqué van 7 October des avonds luidt: Wederzijdsch optreden van de artillerie tusschen de Moezel en de Saar. Wederzijd- sche patrouilles in het gebied ten Zuiden van Deux Fonts. Gedurende de eerste week van October heeft de Fransche marine 30.000 ton voor DuitscMand bestemde koop waar aangehouden." BERLIJN, 7 Oct. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Bij zijn laatste bezoek aan Moskou heeft de rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop met volkscommissaris Molotof over eenkomsten getroffen volgens welke de beide re geeringen met alle middelen de handelsbetrek kingen en het handelsverkeer tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie zullen ontwikkelen. Te dien einde zal door beide partijen een econo misch program worden opgesteld, volgens het welk de Sovjet-Unie Duitschland grondstoffen zal leveren, welke Duitschland zal compenseeren door industrieele leveringen, die zich over gerui- men tijd uitstrekken. Dit economisch program zal zoo worden opgesteld, dat het Duitsch— Russische handelsverkeer naar hoeveelheid weer het maximum van het verleden bereikt. Tot na koming van deze overeenkomsten is gezant Rit- ter, die de opperste leiding heeft van alle han delsaangelegenheden in het departement van Buitenlandsche Zaken, alsmede een handels delegatie, welke onder leiding staat van gezant dr. Schnurre, heden naar Moskou vertrokken. Tot de delegatie behooren zoowel vertegen woordigers der betrokken Duitsche rijksministe ries, alsook der Duitsche handelskringen. Be halve op de toeneming van het handelsverkeer tusschen beide landen, zullen de besprekingen vooral ook betrekking hebben op de vervoers- en verkeerskwesties tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. BOEKAREST, 7 Oct. (D.N.S.). Officieel wordt medegedeeld De Joego-Slavische regeering heeft op 24 Sep tember in Boekarest en Boedapest met het oog op een ontspanning tusschen Roemenië en Hon garije er op aangedrongen dat beide landen hun voorbereidende militaire veiligheidsmaatregelen aan de wederzij dsche grens ongedaan zouden maken. De Hongaarsche regeering heeft hierna op 30 September medegedeeld, dat zij zulke maatregelen op het oogenblik reeds getroffen heeft en bereid is verdere militaire voorbe reidingen in te trekken. Thans heeft de Roe- meensche regeering in Belgrado en Boeda pest bekend gemaakt, dat zij ook harerzijds de getroffen militaire veiligheidsmaatregelen op vérstrekkende wijze heeft ingetrokken. ROME, 7 Oct. (Havas) Mussolini heeft met maarschalk De Bono een onderhoud over vraag stukken van militairen aard gehad. De Duce heeft daarbij volgens het uitgegeven communi qué den maarschalk zijn benoeming tot in specteur voor de overzeesche troepen mede gedeeld. Wij publiceeren hieronder een oogge- tuigeverslag over de vreeselijke dagen, die aan de overgave van Warschau voorafgin gen, uit de pen van een landgenoot, die als een der laatste buitenlanders de ver nielde en brandende hoofdstad verliet. De verbijsterend snelle tragedie van den ondergang van den Poolschen staat heeft noch tans niet den geest van patriottisme onder dit volk gebroken. Het onder Duitsch-Russische voogdij gebrachte Poolsche volk, dat aan vankelijk niet heeft kunnen gelooven in de eerste Duitsche aanvallen en tot het laatst, blindelings vertrouwd heeft pp neutraliteit vaït Sovjet-Rusland, wéét, dat de ruïnes van af zichtelijk vernielde steden en dorpen een voor bijgaande episode zullen zijn. Het stervende luisterlooze Polen van thans blijft den blik hoopvol gericht houden op glorievolle weder opstanding, doch het bloedbad, dat zich hier voltrokken heeft, zal een wonde blijken, die in lange jaren niet genezen kan Na de eerste bombardementen begon de verstikkende greep van het beleg in de Pool sche hoofdstad zich danig te doen gevoelen. Bij het deen van inkoopen stond de bevol king, mannen, vrouwen en kinderen om het even, voortdurend bloot aan de helsche verschrikkingen der luchtraids over de stad. Duidelijk kon men van de huizen uit waar nemen, hoe de bommenwerpers in een sier lijke pijlsnelle stortvlucht zich ontdeden van hun afgrijselijken last. In de laatste weken van September begaf men zich slechts gekleed te bed, doch onmogelijk was het bij den wilden orkaan van geschutvuur den slaap te vatten. Bij allen hecrschte het beangstigende besef, dat de projectielen, die de vijandelijke kanonnen 's nachts uit spuwden, elk oogenblik eigen have en goed konden treffen. Vrouwen en kinderen, die in aparte vertrekken of schuilkelders wa ren ondergebracht, vereenigden rich harts tochtelijk in gebed, terwijl het betrekkelijk lichte Poolsche afweergeschut onophoude lijk de Duitsche vuurmonden beantwoordde. Nauwelijks had de burgemeester van de stad Warschau, die de functie van volkscommissa ris had gekregen, de bevolking opgewekt den strijd te beginnen tegen spionnen eil diversan ten, of ambtenaren en andere burgers, in den regel onbevoegde personen, zetten een fana tieke vervolgingscampagne in. Een ieder, die maar eenigszins de aandacht trok, werd on vermijdelijk aangehouden. Tegen drie commis sarissen van politie werd een bevel tot aan houding uitgevaardigd. Vermoedelijk bevonden zij zich op dat moment reeds aan de andere zijde der vuurlinie. Op de politiebureaux we melde het van arrestanten, waarvan de mees ten echter onmiddellijk weer vrijgelaten moes ten worden. Tenslotte werd de politie dermate met werk overladen tengevolge van de fana tieke speurzucht van onverantwoordelijke ele menten, dat op bevel van den volkscommissaris de controle over de burgers alleen werd toe gewezen aan speciaal daartoe bevoegde per sonen. Steeds duidelijker werd het, dat van eenigen vorm vair organisatie op den duur geen sprake meer kon zijn, al is het volkomen onjuist, dat gedurende de laatste dagen vóór de overgave van Warschau op roof en terreur beluste ben den de stad onveilig zouden hebben gemaakt en een soort schrikbewind zouden hehben uit geoefend. Tot het laatst toe berustte het gezag bij dë leger- en politie-autoriteiten, en met verbeten koppen en bleeke uitgemergelde gezichten ver vulden de soldaten hun plicht. Uitgaan na 7 uur 's avonds werd streng verboden en des nachts hoorde men voortdurend het af en aan rijden van primitieve boerenkarren, waarop geschut en de kadavers van gedoode paarden werden ver voerd. Paardenvleesch was vrijwel het eenige vleesch dat den laatsten tijd nog te verkrijgen was en in de hotels en restaurants, die bijna volkomen leeg waren, werd als eenigst gerech een soepbrei opgediend. Aan een distributie-systeem had men te laa: gedacht en tengevolge hiervan werden de levens middelen, voorzoover nog aanwezig, tegen woe- j kerprijzen verkocht. Een kilo aardappelen kostte tenslotte een hal ven gulden en om een stukje] brood te bemachtigen moesten de menschen te gen 2 uur 's nachts in lange files voor de bak- Kerijen wachten. Zeer karakteristiek is het, dat het Poolsche volk met die gelatenheid, welke vrijwel allen Slavischen volken eigen is, alle ont beringen en oorlogsverschrikkingen verdraagt. Het is geen discipline of saamhoorigheidsbesef te noemen, doch zuiver en alleen een soort fata listische gelatenheid, die allen bezielde. De druk op Warschau zoowel van buitenaf als van binnen uit werd de afgeloopen week steeds benauwender. De hospitalen en laza rets dienden niet meer alleen voor gewonde of stervende soldaten, doch ook voor vreese- lijk geamputeerde kinderen, en zelfs hier richtten ontplofte granaten nog verdere ver nieling aan. Jonge meisjes meidden zich bij honderdtallen aan, om de ernstig gekwetsten te verplegen; zjj offerden haar bloed ten be hoeve van den transfusiedienst en bleven tot het laatst op haar post. 1 Terwijl de voorsteden en vooral het zwaarge- j havende Praga het beeld van een volkomen ruïne 1 toonen, is de binnenstad in mindere mate door de bombardementen getroffen. In de buitenwij ken ontstond herhaaldelijk brand doordat de Poolsche artillerie niet ver genoeg reikte. Eiken avond was de hemel rood gekleurd tengevolge van de hevig laaiende branden, die niet meer gebluscht konden worden. Heele wijken liggen in puin en in de straten liggen groote bloedplassen. De meeste regeeringsgebouwen zijn onbescha digd gebleven, doch van de groote huurkazernes, die men in Warschau zeer veel aantreft, zijn de meeste muren door bommen en granaten be schadigd, de ramen verbrijzeld. In de straten kwamen de burgers, die bij de hulpdiensten wa ren ingedeeld, handen te kort, om de hoopen puin en glasscherven op te ruimen. De meeste etalages der winkels zijn gebroken, er zijn groote houten schotten voor geplaatst. De inventaris is weggehaald. De meeste zaken zijn voorgoed gesloten. De laatste trams heeft men omvergeworpen en voor barricaden gebruikt. Heel Warschau was één vesting en barricade ge worden, zelfs in de verlaten diplomatenwijk, de Aleje Ujazdowskie. Het feit, dat behalve de Pool sche regeering, die reeds in den avond van 6 September per trein naar Lemberg en later naar Roemenië was vertrokken, ook de buitenlanders zich opgemaakt hadden, om de stad al dan niet vrijwillig te verlaten, heeft verpletterend op de bevolking gewerkt. Van dat oogenblik af wist men, dat de situatie allerdreigendst was gewor den, te meer omdat alle pogingen van Duitsche zijde (via strooibiljetten uit vliegmachines) om de stad tot vrijwillige overgave te nopen zonder resultaat waren gebleven. De bevolking van de Poolsche hoofdstad, die wel het intensiefst onder bombardemen ten te lijden heeft gehad en daarnaast gefol terd werd door ziekte, honger en ontbering, wacht thans in gelaten berusting haar ver der lot af. ANKARA. 7 Oct. (D.N.B.) De Turksche re geering heeft toegestemd in hervatting van het luchtverkeer tusschen Berlijn en Istanboel. LONDEN, 7 Oct. (Reuter)De admiraliteit deelt mede, dat vijandelijke vliegtuigen van middag op de Noordzee twee Britsche mij nenvegers hebben aangevallen. Geen van beide partijen leed verliezen. De chef van den staf der Britsche lucht macht, sir Cyril Newall, heeft in een onderhoud te Parijs verklaard: „Naar gelang de oorlog voortduurt zullen steeds meer Britsche vliegtuigen van alle types naar Frankrijk komen. Nu de zesde week der vijandelijkheden aanbreekt, mag gezegd worden dat vele Britsche escadrilles zich reeds ergens in Frankrijk gevestigd hebben. Daarbij zijn gevechts-, bombardements- en verkennings vliegtuigen. Sommige escadrilles ressorteeren onder de Britsche strijdkrachten te velde, an dere treden onafhankelijk op in samenwerking met de Fransche kameraden. Later zullen nog vele toestellen komen. Het is nog te vroeg om te zeggen, of de in Fransche luchtvaartkringen heerschende mee ning, dat de Britsche luchtmacht aan het Wes telijk front de suprematie heeft veroverd, juist is. Men zou beter kunnen zeggen, dat deze luchtmacht en haar bondgenooten op weg zijn naar een dergelijke suprematie. Terwijl de Britsche luchtmacht haar eigen plannen uit werkt, staat men in voortdurend contact met de Franschen. Een bewijs daarvan is de be spreking, die gisteren te Parijs gehouden is met de generaals Gamelin, Vuillemin en Georges, waar vraagstukken van samenwerking tusschen beide democratieën behandeld zijn. Het was de derde bespreking van dien aard. De zeer nauwe samenwerking belooft veel goeds voor een doeltreffende voortzetting van den oorlog." Newall zeide nog, dat de Britsche vliegers bescheiden zijn, doch dit wil niet zeggen, dat zij gedurende de wintermaanden niets van zich zullen laten hooren. TOKIO, 7 Oct. (Domei) De Japansche strijdkrachten hebben vanmiddag om kwart voor twee Tsjoengsjan, de hoofdstad der gelijknamige provincie aan den westelijken oever van de Kantonbaai bezet. Volgens een D.N.B.-bericht uit Tokio hebben de Japansche troepen in Kiangsoe gisteren een beslissenden aanval ondernomen. Zij maakten vorderingen in het Tsjoeling-gebergte en heb ben de versterkte steden Sisjoei en Kijima bezet. De Chineezen verloren 7000 dooden en rooo gevangenen. Het Japansche ministerie van Landbouw acht het, volgens Domei, noodig, het gebruik van rijst te beperken, omdat door de ernstige droogte in West-Japan en Ko rea de oogst geleden heeft. De minister wil de beperking bewerken met een beroep op de wet der nationale mobilisatie. MADRID, 7 Oct. (Reuter). De Spaansche bladen publiceeren bijna den volledigen tekst van Hitler's rede, maar het redactioneele commentaar is spaarzaam en terughoudend. Over het algemeen acht de pers de rede op recht, verzoekend van toon en een grondslag verschaffend voor een vreedzame regeling'. De bladen betoogen, dat de rede verdient ernstig door de democratieën te worden be studeerd. De Turksche ochtendbladen te Instanboel ko men in hun commentaar op de rede van Hitier tot de slotsom, dat de rede niet de geringste hoop op vrede biedt. Zij betoogen, dat Hitier slechts de bedreigingen, die hij vaak heeft geuit, herhaalde en daaruit blijkt, dat de nationaal- socialisten hun doel, de overheersching der we reld, niet hebben opgegeven. SANTIAGO, 7 Oct. (D.N.B.) De onder staatssecretaris van het ministerie van. Buiten landsche Zaken heeft in een radiorede mede gedeeld, dat een economisch comité is opgericht voor den uitvoer. De Engelsche contrabandelijst en de zwarte lijsten zijn, aldus de onderstaats secretaris. aanslagen op de souvereiniteit der neutrale landen, en de Chileensche regeering erkent die lijsten niet. NAPELS, 7 Oct. (Stefani) De Japansche militaire delegatie heeft zich ingescheept aan boord van de „Rex", die vanochtend naar New York vertrokken is. Het schip vervoert 2000 pas sagiers, bijna allen vreemdelingen uit alle dee len van Europa, en 800 ton Italiaansche land- bouwproducten. NEWHAVEN (Connecticut), 7 Oct. (Reuter). Op 70-jarigen leeftijd is dr Harvey Williams Cushing, de pionier der moderne hersenchirur- gie, overleden. De universiteiten te Belfast, Straatsburg, Brussel, Boedapest, Bern en Parijs hadden aan Cushing eeredoctoraten toegekend. Rusland vraagt Finland een gevolmach tigden onderhandelaar naar Moskou te zenden. Finsche regeering beraadslaagt. Finland roept reservisten op en ver plaatst garnizoenen. Moskou zou nieuwe eischen aan Estland stellen. De Japanners bezetten Tsjoengsjau. Wetsontwerpen nationale inkomstenbe lasting en staat-van-dienstboekje inge trokken. Memorie van antwoord inzake crediet voor werkverruiming. Distributie van kunstmeststoffen treedt 9 October in werking. Brand in kazerne te Bergen op Zoom. Beurs van New York gedrukt. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat worden in getrokken de bij Koninklijke Boodschap van 10 Mei 1939 aangeboden wetsontwerpen, strek kende respectievelijk tot wijziging en verhoo ging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1939 en tot uitvoering van een staat-van-dienst-boekje voor jeugdige mannelijke personen. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat wordt inge trokken het wetsontwerp, houdende heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten. WASHINGTON, 7 Oct. (Reuter). Het depar tement van Ocrlog heeft medegedeeld, dat het leger zal worden uitgebreid tot de maximale vredessterkte van 280.000 man. In den komen den winter zullen vijf divisies en aanvullende eenheden, in totaal 65.000 man, een intensieve opleiding ondergaan als nieuw „gestroomlijnd" legercorps. De mededeeling is gedaan met goedkeuring van Roosevelt. Het departement, heeft verder verklaard een nieuw plan in studie te hebben voor het veranderen van het vredesleger in een volledig voorbereide strijdmacht. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 763.2 Vorige stand: 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1