BEGIN EN EINDE H Moskou heeft belangstelling voor eilanden in de Finsche Golf De Russische wals rolt verder Afbakening van levensruimten WE BREIEN VOOR DE SOLDATEN Zal ook Finland moeten toegeven? Fitilands uiterste concessies WEK UW LEVER-GAL OP Buitenlandsch Overzicht FINSCHE SCHOENER BIJ 00STMAH0RN GESTRAND Wollen wanten Kou in 't Hoofd H MAANDAG 9 OCTOBER 1939 HELSINKI LENINGRAD SOVJET TALLINN BALTISCHPORT ESTLAND RUSLAND(J§ Jacht van Fokker na een explosie gezonken Acht personen gewond, een verdronken Oprichting van een „Volks-Meldedienst" Tegen de „binnenlandsehe vijan den" van het Duitsche regiem Noorsche staten zijn waakzaam Russisch garnizoen in Estland? Russische troepenconcentraties bij de Kaukasische grens West Wit-Rusland bij de Wit- Russische Sovjet-republiek? De overeenkomst met de reeders Door de reddingboot „Insulinde" is zij later naar een veilige ligplaats gebracht De ,,ElisabethvïlIe" bij Duins vastgehouden Duitsche vliegboot neergeschoten De valsche en de echte Franschman Groote brand te Londen Verbinding met Ame land verbeterd ISctt Oc.M Academische examens De historische optocht te. Utrecht in verhand met het eeuwfeest der Nederland- sche Spoorwegen. Een overzicht van den stoet Men weet wel waar men begint, maar gewoonlijk niet waar men eindigt, en daarom zegt een zeer wijs spreekwoord: Bezint, eer gij begint. De eerste weken van den wel-is-waar niet geheel onbezonnen, maar toch wel ietwat overmoedig begonnen oorlog be vestigen wederom de treffende juistheid dezer volksche waarschuwingen, voort gesproten uit algemeene ervaringen en gezond verstand. Een democratie, waarin vele hoofden en zinnen moeten samen werken om tot beslissingen te komen, loopt minder gevaar, onberaden te werk te gaan, dan een dictatuur, waarin de wil en het inzicht van één enkelen mensch van doorslaggevende beteekenis zijn. Het dynamisch tempo van de de mocratie moge trager zijn, zij houdt doorgaans meer maat en richting, wan neer zij eenmaal op gang is gekomen. Het feit, dat zij moeilijker tot beslis singen komt, heeft ook tot gevolg, dat zij moeilijker afwijkt van eenmaal ge nomen besluiten. Men zou de democratie, voorzoover het haar bewegingen en kracht betreft, kunnen vergelijken met een zwaar bemand slagschip en de dic tatuur met een snellen en gemakkelijker van koers veranderenden kruiser in vest zakformaat. De wezenlijk razend snelle manoeuvres van Hitier, zoowel op het corlogsterrein in Polen als op het terrein der politiek, der diplomatie en der ideo logie, hebben de groote Westersche de mocratieën niet bij kunnen houden, maar van den anderen kant hebben zij daar door ook de overtuiging gekregen, dat op iemand, die zóó onberekenbaar manoeu- vreeren kan niet den minsten staat valt te maken. En het is deze overtuiging, die zich tegen het Duitsche vredesoffen sief verzet. Engeland en Frankrijk heb ben met inspanning van alle krachten den democratischen motor op 'n zoo hoog mogelijk toerental gebracht en wenschen alleen maar gas te minderen, indien zij er absoluut zeker van zijn, dat zij niet tevergeefs tegen de steile oorlogshelling zijn opgetornd en op 'n betrouwbaren en onafzienbaren effen vredesweg zijn aan geland. De rede van Hitier moge al grootsch aandoende vredesconstructies bevatten, deze vredesconstructies zijn toch te dictatoriaal simplistisch ont worpen om Engeland en Frankrijk niet den indruk te geven, dat zij heel wat ge makkelijker voorgesteld dan uitgevoerd kunnen worden. In deze rede waren bo vendien eenige elementen, die nu juist niet den indruk van zelfverzekerdheid versterkten, welke Hitler met de van hem bekende stemuitzetting trachtte te ma ken. Het wederkeerig respect van het nazi-régime en het bolsjewistisch régime, waarvan hij thans gewaagde, schijnt al te zeer door den nood van de huidige omstandigheden afgedwongen en is te zeer in strijd met de verachting en wal ging, die beide jaren lang voor elkaar hebben uitgesproken, om niet de ver onderstelling te wettigen, dat Hitier zich alleen met Stalin verzoende om niet bij voorbaat het oorlogsspel te verliezen. Dat hij thans onder een bijna bedenke lijk luid applaus van den Rijksdag hadden de Rijksdagleden soms het te genovergestelde gedacht? verklaarde, dat hij er geen seconde aan twijfelde of Duitschland zou bij voortzetting van den oorlog uiteindelijk overwinnen, spreekt wel van zelf. Hij kon toch niet verklaren, dat hij daar wel aan twijfelde? Maar in dien hij daar niet aan twijfelt, waarom opende h£ dan een vredesoffensief? Uit humane overwegingen? Na de inlijving van Tsjecho-Slowakije, na de vernieti ging van Polen, en na de uitlevering van een derde der Poolsche bevolking aan het Bolsjewistische Rusland, weigeren Engeland en Frankrijk dat te gelooven. et samengaan van de ideologische tegenvoeters Duitschland en Rus land wordt in Engeland en Frank rijk beschouwd als een bewijs, dat Duitschland zich zwak voelt, te meer daar Rusland gelegenheid kreeg meer in het oorlogsvuur gepofte kastanjes te nemen dan Duitschland op den duur aangenaam kan zijn. De as-politiek leidt tot merkwaardige verhoudingen. Van de as Rome-Berlijn heeft Hitier meer weten te profiteeren dan Mussolini. Hitler won Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Danzig, den Corridor en een stuk van Polen, Mussolini slechts Albanië, dat practisch al onder Italiaansch protectoraat stond. Van de as Berlijn-Moskou trekt Moskou thans het grootste voordeel. Het kreeg niet alleen een derde van Polen, maar vestigt nu ook zijn overheerschenden in vloed in de Baltische landen en het Oos telijk deel van de Oostzee, terwijl het nog niet te voorzien is, hoe ver zijn invloedssfeer zich over de Slavische vol ken van Oost-Europa zal gaan uitbrei den. Het Pan-Germanisme heeft het Pan-Slavisme uit den schijndood doen herrijzen, en wat daarvan de gevolgen kunnen worden, kan men wel bevroe den, maar nog niet weten. Tegenover de momenteele winst van Duitschland staan ook groote verliezen van belang rijke kansen voor de toekomst. Engeland en Frankrijk daarentegen hebben prac tisch nog niets gewonnen, maar ook niet veel verloren, terwijl de voortzetting van den oorlog voor hen het eenige middel schijnt om minstens te behou den, wat zij bezitten. Voor de kansen van den vrede is het niet enkel van belang of Hitier zelf er geen seconde aan twij felt dat Duitschland zal overwinnen, maar ook of Engeland en Frankrijk daarvan even zeker zijn als Hitier. En daar ziet het nu niet naar uit, integen deel. Een goed begin is het halve werk, maar het begin van den oorlog is, on danks de nederlaag van Polen, voor Duitschland niet zóó goed geweest als voor het nog altijd „neutrale" Sovjet- Rusland. Hoe bij zulk een begin het ein de zal zijn, is een vraag, waarop geen woorden en verzekeringen van Hitier, maar alleen feiten het antwoord kunnen geven. WIBORG HOCHLAND PENISARI ONST NARWA* NEW YORK, 8 Oct. (Havas). Aan boord van het particuliere jacht van den vlieg tuigbouwer Antony Fokker, heeft zich een ontploffing voorgedaan, terwijl het jacht op de Hudson lag. Acht personen zijn ge wond. De ontploffing geschiedde terwijl het vaar tuig langzaam voer, een tiental kilometers stroomopwaarts van New-York. In allerijl snelden de drijvende spuiten van de brandweer te hulp en men slaagde er in het vuur te blusschen, doch even later is het jacht gezonken. Een der opvarenden is ver dronken, acht anderen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het jacht had een groote waarde, het is gebouwd in aerodynamischen vorm en werd beschouwd als een nieuwe vinding op scheep vaartgebied, welke door Fokker zelf is gedaan. De eigenaar had het jacht uitgeleend aan een jonggehuwd echtpaar. Nader vernemen wij, dat de heer Fokker zelf niet aan boord was. Het jonggehuwde echtpaar, aan wie het jacht uitgeleend was, is gered. De oorzaak van de ontploffing, welke het schip deed uitbranden en zinken, is vermoe delijk gelegen in kortsluiting. KOPENHAGEN, 9 Oct. (Reuter). De Berlijnsche correspondent van de „National Tidendê" meldt, dat door vroegere S.S.- en Gestapoleiders een nieuwe nationaal- socialistische organisatie is opgericht, ge naamd „Voiks-Meldedienst", welke de bin- nenlandsche vijanden" van het Duitsche Rijk moet opsporen. In alle deelen van Duitschland zullen afdee- lingen worden gevestigd „om spoedig al dege nen te vinden, die schuldig zijn aan politiek verraad en sabotage of aan daden, die indrui- schen tegen de beste belangen van het Rijk". Elk lid van dezen dienst zal hierop acht moeten slaan, en zelfs zijn eigen buurman moeten aan klagen, indien deze anti-Duitsche propaganda verspreidt. Leider der nieuwe organisatie is Heiderich, die verklaarde, dat hiermede een nieuwe waar borg is verkregen voor Duitschlands veiligheid. Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke lijkt de ademhaling. LONDEN, 8 October. (Reuter). Zoowel uit Kopenhagen als Stockholm komen be richten, volgens welke Finland besloten heeft de Russische uitnoodiging te aan vaarden en een specialen eevolmacbitgde naar Moskou te zenden voor onderhande lingen over de vraagstukken van politieken en economischen aard. Rusland heeft blijkbaar belangstelling voor drie kleine eilanden in de Finsche golf, Hochland, Seskaer en Tyaerskaer. De Stockholmsche correspondent van de te Kopenhagen verschijnende „Beilingske Tiden- de" gelooft, dat Finland deze eilanden, die voor Helsinki van weinig beteekenis zijn, zal afstaan, doch overigens een krachtige houding zal aan nemen. Hij voegt hieraan toe: ..Finland is geen Baltisch land, doch een deel van Scandinavië. Het heeft lang geen slechte strategische positie en een sterke defensie". Ook Zweden slaat de ontwikkeling aandachtig gade. In hun commentaar op de betrekkingen tus- schen Moskou en Helsinki geven de Zweedsche bladen eenstemmig uiting aan de meenmg, dat Finland niet tot de kleine randstaten gerekend moet worden, doch beschouwd moet worden als een Noorsche staat, die in politiek, cultureel en historisch opzicht naar het westen georiën teerd is. De bladen herinneren er aan, dat de strekking der Russische voorstellen nog niet bekend is, doch zij weigeren te geiooven, dat de Sovjet-Unie voornemens is Finland te be handelen zooals de kleine Baltische landen. Indien dat wel het geval zou zijn. zou een zeer sterke reactie gewekt worden in de publieke opinie, niet alleen in alle Noor sche landen, maar ongetwijfeld ook in lan den overzee, zooals de Vereenigde Staten, waar de sympathie voor de Noordeljjke lan den groot is. De Sovjets zouden den Es tl anders hebben gevraagd een garnizoen van vier divisies, d. w. z. 40.000 man, op te nemen. Zij zouden den Let landers vragen 80.000 man op te nemen, die verdeeld zouden worden tusschen Libau, Vin- dau en Pitrags. Volgens sommige militaire des kundigen zouden zij eveneens vragen een garni zoen te mogen vestigen in Daugavpils, een be langrijk spoorwegknooppunt in Letland bij de Litausche grens. Afghaansche en Iraansche kringen in Moskou toonen bijzondere belangstelling voor Russische troepenconcentraties, waaromtrent berichten zijn verschenen en die naar het schijnt zich hebben voorgedaan in de streek van Bakoe en op zekere andere punten van de Kaukasische grens, waarvoor men niet duidelijk het motief ziet. Het feit is trouwens nog niet geverifieerd. De inlijving van westelijk wit-Rusland bij de wit-Russische Sovjetrepubliek kan ieder cogenblik verwacht worden, aldus meldt Havas uit Moskou. Het tijdelijk bestuur in Bielystok heeft een oproep uitgevaardigd tot de tijdelijke besturen in andere plaat sen, waarin gevraagd wordt gedelegeerden te benoemen voor de nationale vergadering die de kwestie der inlijving bij Sovjet wit- Rusland zal oplossen. Op deze wijze zal westelijk wit-Rusland een integreerend deel vormen van de U.S.S.R. De oproep zegt: „Het zal den steun genieten van de geheele macht van het groote volk der U.S.S.R." De nationale vergadering zal de confiscatie ratificeeren van de landgoederen der groote grondbezitters ten profijte van de boeren, evenals de nationalisatie van de banken en de groote industrie. De tijdelijke besturen dig over het algemeen gevormd zijn uit een gedelegeerde van het be zettingsleger als president, een vertegenwoor diger der communistische partij uit de U.S.S.R. en twee vertegenwoordigers der plaatselijke ar beiders en boeren, schijnen op het oogenblik zekere moeilijkheden te hebben met de plaat selijke kooplieden, wien zij boeten opleggen om ze te dwingen hun winkels open te houden. Sommige kooplieden volgen de bevelen slechts in schijn op en gebruiken verschillende uit vluchten om zich daaraan te enttrekken, bij voorbeeld laten zij den geheelen dag een bord aanhangen: „Gesloten tijdens het middag maal". Omtrent de overeenkomst, welke tusschen Re geering en reeders is bereikt vernemen wij, dat voor de veiligheid der bemanning door de scheepvaartinspectie bijzondere voorschriften zijn uitgevaardigd. De marinestaf geeft alle in lichtingen over ligging van mijnenvelden. Op de treilers die met een lichtmatroos varen, zal een vollen matroos worden geplaatst, terwijl op de schepen, die geen lichtmatroos hebben, de bemanning met een lichtmatroos zal worden uitgebreid. De uitkeering krachtsen de Zee-On gevallenwet zal met 50 pet. worden verhoogd, indien een opvarende een ongeval krijgt, tenge volge van een gebeurtenis, welke een direct ge volg is van den oorlog. De vaste gages worden gedurende de zeedagen verhoogd met 50 pet. Ingeval een vaartuig wordt opgebracht naar een haven van een der oorlogvoerende mogend heden, zullen de reeders de bemanning gedu rende den termijn van het opleggen een loon uitbetalen van f 21per week, terwijl gedu rende den tijd van het ophouden aan de be manning vrije voeding zal worden verstrekt. Deze voorwaarden zijn voorloopig voor den tijd van 6 weken vastgesteld. Al is de afwachtende houding omtrent wat er nu met den oorlog moet gebeuren nog steeds het feit van den dag, toch staat daarom het verder verloop der gebeurtenissen nog niet stil. In het Westen moge de weifeling tusschen oor log en vrede de krijgsverrichtingen en de po litiek op non-actief hebben gesteld, in het Oos ten rolt de Russische wals in ongestaag tempo verder. Finland heeft er eveneens in toegestemd, om ter regeling der loopende kwesties een on derhandelaar naar Moskou te zenden. Daar zal hij wel vernemen, welken prijs de vriendschap met vadertje Stalin zal kosten. Rusland zou de macht over een drietal eilanden aan de Finsche kust eischen, volgens hetzelfde recept als aan de Baltische staten is opgedrongen. Het doel is een nog verdere versteviging van de Russische positie als eerste Oostzee-mogendheid, nu Duitschland van deze plaats, zoo bloedig ver overd in den vorigen oorlog, zonder slag of stoot afstand heeft gedaan. Toch is Finlands situatie tegenover de Rus sische politiek eenigszins anders dan die der Baltische staten. Dit staten-drietal is steeds en alleen een trefpunt geweest van Duitsche en Russische macht. Hun politieke positie zal zich dus moeten richten tot die der twee mogend heden, wier invloed in de Oostzee het grootst is. Maar Finland heeft nog andere verbindin gen, het is nauw verbonden met de Scandina vische landen. Vanaf de middeleeuwen tot de negentiende eeuw toe is het Zweedsch bezit ge weest en nog spreekt een zeer invloedrijke min derheid er de Zweedsche taal. In pacten of verdragen is de samenwerking der Scandina vische landen niet vastgelegd, maar door den constanten band, dien het regelmatige overleg tusschen de vier Noordelijke staten gesmeed heeft, is een eenheid van optreden ontstaan, zooals die verder nog nergens in de buiten- landsche politiek is waargenomen. Alleen is Fin land door deze nauwe politieke samenwerking, die op cultureelen grondslag berust, mede op genomen in den zeer lossen economischen band van de z.g. Oslo-staten. Maar toch voelt het land der duizend me ren zich zelfstandiger tegenover Rusland; het zal niet zoo gemakkelijk leenheer-hulde aan Stalin betuigen. Een vazalstaat wil de jonge republiek niet worden en het schijnt, dat de Finnen bereid zijn te vechten tegen de over macht, als de Russen meer zouden eischen, dan zü maximaal meenen te mogen toestaan. Een greep naar Finland zou dus verdere gevolgen kunnen hebben. Een open vraag is nog de hou ding der overige landen van Scandinavië. Zul len zij hun jongste zuster vaarwel zeggen, om gezamenlijk te trachten hun volledige politieke onafhankelijkheid verder te handhaven, of zullen zij partij kiezen en daardoor gevaar loo- pen, dat de maritieme druk van Duitschland, om hun economische verbindingen eenzijdig op dit land te richten, door Russische pressie zal worden verzwaard? Dit is nog een open vraag, evenals de vele andere, die men stellen kan, naar aanleiding van wat er in het afgeloopen week-einde om de Baltische zee is gebeurd. Hoe is het b.v. daar eigenlijk met de Duitsch-Russische samenwer king gesteld? De ontwikkeling verloopt er snel en het fijne van deze zaak komt men niet te weten. Er is bericht, dat Duitschland met Let land onderhandelt over de liquidatie der Duit sche minderheid van dit land. De vreedzame Duitsche burgers zullen dus moeten wegtrek ken, maar de Russische militairen zullen er binnen marcheeren. Er is kans, dat er nog an dere van dit soort volksverhuizingen op stapel staan. Het komt immers overeen met de plan nen, die Hitier j.l. Vrijdag heeft aangekondigd om door de Duitsch-Russische samenwerking „klare stabiele verhoudingen" in Oost-Europa te scheppen. Zelfs een mogelijke Russische eisch om in Litauen een vestinglinie langs de Duitsche grens te mogen leggen, kan tot het overeengekomen schema behooren. Duitsch land heeft immers al lang een „Ostwall" als pendant van den „Westwall" ontworpen. En evenals de „onoverwinnelijkheid" van Maginot- en Siegfriedlinie voor Hitier een basis voor een Fransch-Duitschen vrede is, omdat een oorlog geen resultaten meer zou kunnen opleveren, eveneens zou volgens deze opvatting 'n weder - zijdsche Russisch-Duitsche bedreiging illusoir gemaakt kunnen worden. Veilig achter eigen wallen, overtuigd van de gelijke sterkte van zijn buren is het beter om deze tot vriend te hou den dan een nutteloozen krijg te voeren. Het zelfde argument wordt thans immers ook den Franschen „poilu" voorgehouden. Dit kan de gemeenschappelijke Russisch- Duitsche politiek zijn, maar het kan ook anders zijn. Wie weet het? Maar het program, dat von Ribbentrop en Molotof in het Kremlin zijn overeengekomen betreffende de economische samenwerking, wordt reeds verder uitgewerkt. In verband hiermede krijgt alles wat er om en in de Baltische staten geschiedt het karakter, dat achter een al of niet afgedwongen Duitsche toestemming tot dit alles een Russische con cessie staat, waardoor eveneens de Duitsche „levensruimte" nauwkeurig is afgebakend. In Hitler's rede komt dit eveneens tot uiting. Maar Rusland is tot nu toe sneller met innen van de winst dan Duitschland. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsclie reddingmaat schappij is Zaterdag tegen den avond van Oost- mahorn vertrokken, teneinde assistentie te ver- leenen aan een in 't Friesche zeegat ten Noord- Westen van Schiermonnikoog in nood verkee renden viermastschcener van Finsche nationa liteit, geladen met hout, bestemd voor Am sterdam. Het schip dat over de gronden van het Frie sche zeegat is geslagen is lek gestooten en ver volgens aan den binnenkant der gronden voor anker gegaan. Aan boord bevinden zich tien personen, waar onder één vrouw. De bemanning heeft den ge heelen nacht moeten pompen om het schip bo ven water te houden. Zondagochtend om vier uur is de „Insulinde" opnieuw uitgevaren. In den loop van den middag is zij er in ge slaagd den Finschen viermastschoener, welke bleek te zijn de „Wellamo", gezagvoerder kapitein Niemi, naar een veilige ligplaats in de nabijheid van Oostmahom te brengen. Ofschoon het 'ek gestooten is, bestaat er geen gevaar voor schip en lading. De „Wellamo" was op weg van Fin land naar Amsterdam. Thans wordt de komst van assuradeuren af wacht, waarna zal worden beslist, wat er verder met het schip zal gebeuren. De „Wellamo" is een schip van 337 ton en is in 1919 gebouwd. Het behoort te Marie- hamn thuis. ANTWERPEN, 9 Oct. (Belga). De „Elisa- bethville" wordt sinds Woensdag bij Duins vast gehouden. Het schip, dat 100 passagiers aan boord heeft, had Donderdag te Antwerpen moe ten aankomen. Het is nog niet bekend,, wan neer het te Antwerpen zal kunnen worden ver wacht. LONDEN, 8 Oct. het ministerie van Lucht- aart bericht, dat een Britsche verkennings pa trouille boven de Noordzee een vliegboot van de Duitsche luchtmacht heeft ontmoet. Er vond een gevecht plaats, waarbij de Duitsche vlieg boot werd neergeschoten. Na het gevecht zag een der Britsche pilo ten, hoe de bemanning van de Duitsche vlieg boot zich aan het in zee gestorte wrak vast klampte. Een naburig schip werd er op afge stuurd en de Britsche patrouille zette haar ver kenningsvlucht voort. Bij het luchtgevecht waren twee Duitsche vliegbooten betrokken. De tweede vliegboot nam de wijk, toen de eerste in zee gevallen was. Twee Britsche toestellen werden tijdens het lucht gevecht door kogels getroffen, zonder dat de inzittenden evenwel letsel bekwamen. „Paris Soir" vertelt, dat Zaterdagavond de omroeper van radió-Stuttgart in het Fransch mededeelde, dat hij een Fransche vertaling van den volledigen tekst van de rede van Hitier zou voorlezen. Toen hij uitgesproken was. zeide een andere stem op dezelfde golflengte: „Hier spreekt een echte Franschman, luistert niet langer naar de stem van den verrader te Stutt gart. Duitschland wenscht de krachtige eenheid tusschen Frankrijk en Engeland te breken. Duitschland verklaart den vrede te willen, doch het schendt alle verdrseen, welke het heeft on derteekend en zal dit blijven doen." LONDEN, 8 Oct. (Reuter) Het wegens den oorlog in diepe duisternis gehulde Westend van Londen werd in den afgeloopen nacht hel ver licht door de vlammen, die opstegen uit een geweldige opslagplaats van meubelen. Het vuur werd door een nachtwaker ont dekt, die onmiddellijk alarm maakte. Spoedig waren ongeveer zestig brandweerwagens aan wezig, die twee uur lang de vlammen bestreden, alvorens het vuur begon te verminderen. In het gebouw waren in de afgeloopen week meu belen en kostbaarheden opgeslagen van gezin nen, die Londen hadden moeten verlaten. Ook meubelen van den hertog van Kent bevonden zich daar, doch deze hebben, voor zoover be kend, geen gevaar geloopen. De sinds Woensdag op de Wadden gestrande passagiersboot is Zondagmorgen vlot gekomen en aan de pier te Ameland aangekomen. Men hoopt dat thans weer een geregelde veerdienst voor passagiers zal zijn geopend. De gestrande veeboot is echter nog niet vlot. Het vee wordt nog steeds vanaf den wal van voer en water voorzien. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Tederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Voor degenen, die met wol en breipennen warme kleedingstukken willen gaan maken voor de gemobiliseerden, geven wij hieronder het patroon van een paar gebreide wanten, waarvan het model door de betreffende leger- autoriteiten is goedgekeurd. Binnenkort immers zullen onze soldaten ex tra warme kleedingstukken, zooals wanten, das sen, polsmoffen en bivakmutsen, hard noodig hebben. Wij denken dan speciaal aan de man nen van Veldleger, Kustwacht en Grenstroe pen en aan „den man van de wacht", die in kouden winternacht als het vriest dat het kraakt, zijn uren in de scherpe buitenlucht uit moet dienen. Wij drukken den brei-enthousiasten echter nog eens op het hart, toch vooral op de juiste wij ze te werk te gaan. En wel, slechts te breien volgens goedgekeurde patronen die de uni formiteit der legerkleeding handhaven er. met wol van de voorgeschreven kleur. Ons le ger moet geen veldboeket vormen, zei iemand zeer raak; geen roode dassen en groene mut sen, maar alles in het voorgeschreven groen grijs. En deze groengrijze kleur geverfde wol is bij de plaatselijke brei-comité's te verkrijgen. Wend u dus tot dit comité in de plaats uwer inwoning, of tot een afdeeling van het plaat selijk Corps Vrouwelijke Vrijwilligers, dat zich in-sommige steden ook met het werk „breien voor militairen" belast heeft. Ook daar wordt u gezegd, waar u de vervaardigde kleeding stukken kunt inleveren. Ook uw Vrouwenbond zal u of anders bin nenkort inlichtingen kunnen geven over 't aanschaffen van de wol. Is het u in uw woonplaats niet mogelijk de speciaal geverfde wol te verkrijgen, houdt u dan vooral zooveel mogelijk aan grijsgroen of blauwgroen voor de landmacht en marine blauw voor de zeemacht. Het patroon voor wanten, dat hieronder volgt, is afkomstig van de Industrieschool voor Meisjes te 's-Gravenhage. We werken met breinaalden no. 12. Voor het boord opzetten: 48 steken, breien 1 recht, 1 averecht, 36 toeren lang. Daarna 3 toeren recht en dan beginnen te meerderen voor den duim. Eerste toer: 1 steek heffen, 1 steek breien, 1 steek heffen, aaald recht uit- 3reien, 5 naalden recht Tweede toer: 1 steek heffen, drie steken breien, 1 steek heffen, naald recht uitbreien, 5 naalden recht. Derde toer: 1 steek heffen, 5 ste- sen breien, 1 steek neffen, naald recht uitbreien, 5 naal den recht. Zoo door blijven breien, totdat er in het geheel 21 ste ken bij gemaakt zijn; deze 21 ste ken op een draad rijgen. De want verder breien, doet eerst vier steken er bij opzetten aan het begin van de naald: daarna 30 toeren breien. Hierna de want verder breien, zooals de platte teen. Aan de voor- en achterzijde 6 steken over houden en deze aan elkaar mazen. Voor den duim hebben we 21 steken plus 4 steken, die we er bij gemaakt hebben, plus 1 steek heffen vóór en één steek heffen voorbij de 4 steken, tezamen dus 27 steken. Deze 27 steken over 3 naalden verdeelen. We beginnen den duim te breien aan den binnenkant, dus daar waar de 4 steken in het midden van de naald zitten. Eerste toer: 2 steken recht, overhaling, 1 steek recht, mindering, 2 steken recht, 5 naal den recht; volgende toer: 1 steek recht, over haling, 1 steek recht, mindering. Daarna niet meer minderen en door blijven breien tot 18 toeren. Den top breien: 2 steken breien, overhaling, 2 steken breien, overhaling enz. tot er 6 ste ken overblijven. Deze 6 steken op een draad ne men en aan den binnenkant afhechten. 10 c.M 8c.M. UTRECHT Geslaagd voor het veeartsenij- kundig examen de heeren D. Frieling, A. van Houwelingen, A. E. M J. Scharphuis en A. Stevens. Geslaagd voor het doctoraal examen vee artsenijkunde 1ste gedeelte, de heeren F. J. ter Beek en D. W. de Groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2