FINANCIEN Lectuur voor het katholieke gezin Wij luisteren naar... Zonnewijzer 1940 en „De Windroos 1940 BRAND IN DE LADING DER AMSTELKERK Dagfilm Kerkelijk Leven MAANDAG 9 OCTOBER 1939 Het St. Willïbrord- monument te Utrecht De tentoonstelling der ontwerpen De ontvluchting in Haarlem ONZE PRINS OP INSPECTIE Clearingkoersen T -■ Roodbont vee in het land van Cuyk. Een overzicht van de 23ste fokveetentoon- stelling, welke te Cuyk aan de Maas gehouden is - MARIAHULDIGINGSFEESTEN TE VENLO Mijnramp te St. Etienne Dinsdag 10 October OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatie van aardappelen door middel van stoomen Lekker gegeten maar brandend maagzuur was weer het gevolg 481e STAATSLOTERIJ PATER STEPHANUS O.M. Cap. t MARKTEN ff ff De Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht heeft zoo juist haar tweeden „Zonnewijzer' uitgegeven en daaraan een nieuwe uitgave toegevoegd, getiteld „De Windroos", een soort Zonnewijzer-voor-de-jeugd, zooals de uitgevers dit boek definieeren. Uiterlijk zijn beide boeken duidelijk familie van elkaar; zij zijn typografisch in denzelfden prettigen trant verzorgd en met denzelfden goeden smaak verlucht; hun inhoud is van gelijke afwisseling en overvloedigheid. Het verschil tusschen beide uitgaven richt zich naar het verschil dat tusschen jeugdige en volwassen lezers bestaat. Wat in deze boeken in zoo ruime mate en voor „geen geld" geboden wordt, dwingt res pect af. De uitgevers verstaan het vak: zü ge ven waar voor hun geld en méér dan dat, en zoo zal ook de Zonnewijzer 1940 samen met De Windroos zijn weg naar de katholieke huis kamers wel vinden. Een groot aantal dichters, schrijvers en beel dende kunstnaars heeft zijn medewerking verleend. Zij deden het met wisselend succes, somwijlen zoekend naar den eenvoudigen trant, voor de uitgave vereischt, een enkele maal wat oppervlakkig, andermaal treffend van geluid en doorgaans wat de verluchting betreft, uitne mend slagend. De verzekering, dat hier „de beste schrijvers op dit gebied" aan het woord zijn geweest, moet men als een uiting van op— timistischen ijver beschouwen. De veelvuldige gedichten van Frank Valke nier b.v. zijn ondiep, weinig poëtisch en nogal vaag; een verhandeling over Jeroen Bosch had in vertrouwder handen kunnen zijn dan die van Fr. van Oldenburg-Ermke en Ernst van der Hallen tracht de zaken wel eens te ongewoon en te oorspronkelijk te zeggen. Maar het is ook geen wet van Meden en Perzen, dat de Zonnewijzer zal bestaan uit de beste bijdragen van de beste schrijvers en illustrators, maar dat hij voldoen zal aan den zelf gestelden eisch: een jaarboek, een almanak te zijn voor het Katholieke gezin, een boek met goeden smaak geschre ven, geteekend, samengesteld en gedrukt, verstaanbaar en bereikbaar voor vele dui zenden, den geest verrijkend en weldadig voor het gemoed. Aan dezen eisch voldoet de Zonnewijzer 1940 zonder twijfel. Er zijn ge dichten, vertellingen, verhandelingen, illu straties, schetsen, spreuken van allerlei aard, direct of indirect verband houdend met den loop der getijden en vap het Kerkelijk jaar. De redactie werd gevormd door: Mr. A. Die- penbrock, Ernest van der Hallen, Henk Kuiten brouwer (Secr.l, Irma Meyer, Jac. Schreurs M.S.C., Kees Spierings en Bernard Verhoeven. De medewerkers zijn: Willem ten Berge, C. Boudens-Van Heel, Walter Breedveld, Ernest Claes, Vincent Cleerdin, A. Diepenbrock pr„ Kees Galesloot, Paul Haimon, Ernest van der Hallen, Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, Albert de Klerk, Dr. H. H. Knippenberg, Marie Koenen, Henk Kuitenbrouwer, Albert Kuyle, Prof. Dr. Will. Lampen O.F.M., Drs. Theo Luyckx, Irma Meyer, J. Mul, Jozef Muls. C. Nypels, Jos. Pan- huijsen, Max. Prick van Wely, J. Scheerder O.S.Cr„ Gabriël Smit, Herman Strategier, Dr. Kich. Teunissen, Felix Timmermans, Frank Valkenier, Anton van de Velde, Bernard Ver hoeven, P. van Vogelpoel. Als illustrators werken mede Gerard Huysser, Henri Jonas (8 repr. in kleuren naar schilde rijen), M. van Koolwijk. Frans Mertens, Ries Mulder, Joep Nicolas, Adriaan van der Plas Lambert Simon, Cuno van den Steene, Karei Thole en Felix Timmermans. De Windroos (de Zonnewijzer voor de jeugd) verdeelt zich in vier deelen: de wind is Noord, Zuid, Oost, West, alle ingeleid door een kort gedicht van Bernard Verhoeven. „Op de Wind roos". zoo zegt een woord vooraf, „voeren onze voorvaders uit om de wereld te verkennen, han del te drijven, strijd te voeren." Over deze voor vaders. maar ook over de menschen van dezen tijd. vertelt dit boek een reeks verhalen aan de jeugd, aan wie „de wijsheid en het schoone avontuur worden voorgehouden. Ook dit werk bevat een bonte verschei denheid van vertellingen in proza en ge dichten, raadsels, teekeningen en kleuren reproducties, eenvoudige wijze lessen en tal van wetenswaardigheden, die de leergierige jeugd bevredigen kunnen Een proeve van eenvoudige lyriek treft men aan in het gedichtje „Zuidewind" van Ber nard Verhoeven: Het klinkt uit elke vogelkeel' Ontwaak! Ontwaak! De wind is Zuid! De zoelte dwaalt door het struweel En roept tot eiken knop: kom uit! En aan het wonder dat ontspruit Heeft ook het menschenhart zijn deel, Nu t klinkt uit elke vogelkeel: Ontwaak! Ontwaak! De wind is Zuid! O Zuidewind, o minnestreel, Die vaderlicht met veêl en luit, Met waterklare fluit en veêl Wekt alle hart en alle kruid: Ontwaak! Ontwaak! De wind is Zuid! De Windroos 1940 voor de jongens en de meisjes werd geredigeerd door C. Boudens-van Heel, Br. Grimmarus, To Hölscher, Henk Kui tenbrouwer, Kees Spierings (Seer.), Anton van de Velde en dr. J. de Vreese S.J. Bijdragen wer den geleverd door: B. Bekman, Dom M. Bal thazar de Beyer O.S.B., A. J. M. van den Big- gelaar, Tom Brouns. C. Boudens-van Heel, J. Feitsma, Fr. Fritschy, Kees Galesloot, M. Gale- sloot-van den Berg, Paul Haimon, Pater Hel- mers, P. Kerssemakers S.J., P. C. Keulers M S.C., Marie Koenen, Ger. van Kooten, L. Lavki, Bernard v. Meurs S.J., Ir. Edm. Nicolas, C. Ny pels, Jac. Schreurs M.S.C., Deken L. Senden, Han Sorge, Felix Timmermans, Anton van de Velde, Bernard Verhoeven, Karei Vertommen en Dr. J. de Vreese S.J., terwijl de illustraties werden verzorgd door: Hubert Bekman, Toon van Ham, Gerard Huysser, M. van Koolwijk, Lou Manche Frans Mertens, Ries Mulder, Adriaan van der Plas, Lambert Simon, Cuno van den Steene en Karei Thole. Zij leverden een hoeveelheid lectuur van on geveer vierhonderd bladzijden en brachten een werk tot stand, dat welkom zal zijn bij de jeug dige lezers voor wie het bestemd is. Men mag het dan ook in veler handen wenschen. Dbg. Verscheidene bezoekers hebben gedurende den Zondag een indruk gekregen van de ideeën, wel ke de verschillende ontwerpers van een op te richten St. Willibrord-monument voor het zie kenhuis „St. Joan de Deo" op de Mariaplaats te Utrecht hebben bezield. De dertien inzendingen, welke bfj de daarvoor aangewezen jury inkwamen, waren immers ten toongesteld in het Museum van Nieuwe Religi euze Kunst. Het museum is ten behoeve van deze bijzonde re tentoonstelling ontruimd, zoodat men rustig zonder dat de aandacht door andere kunstwer ken afgeleid wordt, de overzichtelijk uitgestalde maquettes, waarbij teekeningen zijn gevoegd, in oogenschouw kan nemen. Zooals men weet is het ruiterstandbeeld, dat onder het motto „Utrecht" door Albert Termote uit Voorburg werd ingezonden, aanvaard. Als medewerker voor het architectonisch ge deelte van het monument had Termote architect C. van Moorsel, eveneens uit Voorburg, uitge- koozen. De andere inzenders zijn: P. Biesiot, den Haag; Cephas Stauthamer, Amsterdam; Herman van Remmen, den Haag; Steph. Uiterwaal, Utrecht; Albert Meerens, Nijmegen; M. Pieter- sen, den Haag; Wim Harzing, DriebergenRij- senburg; Joh. Uiterwaal, Utrecht (twee ontwer pen) Jos Henke, den Haag en V. Sprenkels, Roermond. De tentoonstelling blijft tot en met Zondag 29 October geopend en zal ongetwijfeld nog vele bezoekers trekken. Ondanks alle mogelijke moeite is het de re cherche nog niet mogen gelukken, de vijf ont vluchte Duitschers, die uit de strafgevangenis te Haarlem wisten te ontkomen, weder op te sporen en aan te houden. Wel meent de politie verband te kunnen leggen met het feit, dat in den nacht van de ontvluchting C. Schneider, een der voortvluchtigen, dienzelfden nacht naar Velsen is gegaan en aldaar voor het huis van zijn meisje zijn fiets heeft weggehaald. Vrijdagavond te circa kwart voor tien heeft voorts een manspersoon zich aan de woning van dr. W. vervoegd en toen aan een van zijn beide Duitsche dienstboden gevraagd naar het adres van het meisje, dat met den ontsnapten C. S. omgang heeft en naar hij zeide zeer waarschijn lijk in deze onmiddellijke omgeving moest wo nen en mogelijk van Duitsche afkomst zou zijn. Eén der rechercheurs nam de betrokken Duit sche dienstbode een verhoor af. Deze kon hem een zeer nauwkeurig signalement verstrekken. Uit de foto's van de vijf ontvluchte Duit schers wees zij onmiddellijk den persoon aan, die den vorigen avond aan haar het bewuste adres had gevraagd. Z. K. H. Prins Bernhard heeft, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor Phaff, namens de Koningin onderdeelen van de lichte divisie in oogenschouw genomen. Koersen voor stortingen op 9 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.48, Lires .55. y* Een hevige brand woedde in de Oranje Nassau Kazerne te Bergen op Zoom. Het blusschingswerk De directie van de HollandWest-Afrika- lijn heeft van den gezagvoerder van de Am- stelkerk, welk schip zich op den Atlanti- schen Oceaan ten Zuiden van Dakar be vindt, bericht ontvangen dat er brand in de lading is uitgebroken. Op het oogenblik liet de toestand zich ernstig aanzien, maar later had men den brana in bedwang, dpor een der ruimen met water te laten vol- loopen en een ander ruim onder stoom te zetten. Er is geen gevaar (neer voor schip en opvarenden. De Amstelkerk, welk 4457 bruto ton groot is, bevond zich van een reis naar de West kust van Afrika op den terugweg naar Nederland. Het dekenaat Venlo heeft Zondag op waar dige wijze de reeks Mariafeesten gestoten, die op verzoek van den vurigen Maria-vereerder Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, in alle dekenaten van Limburg wer den georganiseerd. Tienduizenden uit de dorpen en plaatsen rond Venlo brachten hun hulde aan Maria voor het beeld van O. L. Vrouw van Genooi. De feestdag werd ingezet met een Pontificale H. Mis in de St. Martinuskerk, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens. De kerkyprst werd door de assisteerende geestelijkheid aan de de kenale pastorie afgehaald en schreed onder het Ecce Sacerdos het feestelijk met bloemen, plan ten en licht versierde kerkgebouw binnen. Tijdens deze Hoogmis verrichtte pastoor-deken Van Oppen de toewijding der parochie. Deze H. Mis werd bijgewoond door burg. mr. Berger den garnizoenscommandant en den kantonrech ter. Tegen twaalf uur waren de kinderen van de hoogste klassen uit geheel Venlo tezamen ge stroomd Op het Marktplein, terwijl ook zeer vele belangstellenden aanwezig waren, op het raad huis hadden zich vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten verzameld. Het beeld van O. L. Vrouw van Genooi werd door Eerw. Broeders onder begeleiding van een eere-escorte van Ver kenners naar het Marktplein gebracht, waar het beeld werd opgesteld temidden van palmen. Nadat de kinderen liederen hadden uitgevoeid, deden zij gezamenlijk hun toewijding en vroe gen Maria's bescherming voor heel hun leven.. Daarna verrichtte burgemeester mr. B. Berger de toewijding van de gemeente Venlo aan Ma ria, waarbij hij voorspoed en welvaart en ver lichting in het lijden vroeg. Tot slot van deze plechtigheid gaf Mgr. dr. G. Lemmens, die ook tegenwoordig was ge weest bij de indrukwekkende kinderhulde, aan allen zijn bisschoppelijken zegen. 's Middags werd op den Burg- van Rijnsingel de bid- en bedetocht gevormd met de intentie Voor den vrede. Vanaf den hoogen St. Marti- nustoren werd via luidsprekers voorgebeden. Bij de dekenale pastorie sloten Mgr. Lemmens en burgemeester mr. Berger zich bij de biddende menigte aan. Op het Mgr. Nolensplein was een altaar op geslagen, waarboven het O. L. Vrouwebeeld prijkte. Toen de groote massa biddende op het ter rein was aangekomen, werd gezamenlijk de Geloofsbelijdenis gebeden. Pater Huppertz van het Gezelschap van Maria (Montfortanen) hield daarna een feestpredicatie. Deken J. L- A. van Oppen bad daarna de ge beden vbor de toewijding van het Dekenaat aan Maria. Daarna kwam een deputatie van de jeugd van het dekenaat een bloemenhulde brengen aan Maria. Een der kinderen overhan digde aan Mgr. een geestelijken ruiker van de vele offertjes, Missen en communies, die de jeugd van het dekenaat had opgedragen. Mgr. dr. G. Lemmens, geroerd door deze kin derhulde, sprak op enthousiaste wijze de tien duizenden toe. Maria zal haar zegenende hand uitstrekken over het volk van Limburg, dat haar vurig vereert en trouw wil blijven. Mgr. spoorde aan trouw den Rozenkrans te bidden en dezen steeds bij zich te dragen. Het dekenaat Venlo moet vooral blijven bidden tot O. L. Vrouw van Genooi. Onder leiding van den bisschop ba den de velen daarna voor den vrede en deden een reeks aanroepingen, die Mgr. besloot met den wensch: Limburg, ons vaderland en de we reld aan Christus door Maria. De bisschop liet nog eens extra bidden voor Maria, opdat zij de wacht zal houden aan onze grenzen. Nadat het op de Mariafeesten betrekking hebbende jubellied was gezongen, sprak Deken van Oppen een dankwoord. Inmiddels was het Allerheiligste naar het Mgr. Nolensplein overgebracht. Na een korte aanbid ding gaf Mgr. Lemmens hiermede den zegen. Onder de tonen van Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat werd daarna het Al lerheiligste weer weggedragen. Ook deze middagplechtigheden werden opge luisterd door de tegenwoordigheid van vele autoriteiten. ST. ETIENNE, 9 Oct. (Havas). Bij een mijnramp, die zich Zaterdagmiddag in een mijnschacht midden in de stad ten gevolge van een mijngas-explosie heeft afgespeeld, zijn 37 personen omgekomen en velen gewond. De ex plosie, die ook aardverschuivingen teweeg ge bracht heeft, geschiedde tijdens het aflossen van een ploeg arbeiders, waarvan vele door de explosie tegen den grond geworpen werden. De explosie zou, naar men vermoedt door kort sluiting ontstaan zijn. Zondagochtend zijn Faure, de voorzitter van de Kamercommissie voor de mijnen, en Weil, de inspecteur-gene raal der mijnen, in de schacht, waarin het on geluk heeft plaats gehad, afgedaald. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05, 9.15 en 10.00 Gra- mofoonplaten, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12 00 Berichten, 12.15 KRO-Orkest, 12.45—1.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 2.00 Vrou wenuurtje, 3.00 Modecursus, 4.00 Gramofoon- platen, 4.15 KRO-Kamerorkest, 5.00 KRO-Me- lodisten en solist, 5.456.05 Felicitaties, 6.35 Sporthalfuurtje, 7.00 Berichten, 7.15 Causerie „Naar de nieuwe gemeenschap", 7.35 Reporta ge! 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist, 9.15 9.30 Zang met piano en obligaat-viool), 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 Berichten ANP, 10.40 KK O-Boys en solist, 11.20—12.00 Gramofoon platen. HILVERSUM II, 301.5 AL AVRO-Uitzending 8.00 Eventueel berichten ANP, hierna gra- n-.ofoonmuziek, 8.30 Orgelspel, 8.45 Gramo foonplaten, 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Ensemble Jetty Cantor, 11.35 Vervolg van 10.35, 12.30 Gramofoonplaten, Ca. 12.45 Berichten ANP, 1.00 Het Omroeporkest, I.45 Gramofoonplaten, 2.00 Het Omroeporkest. 3.45 Gramofoonplaten, 4.00 Pianovoordracht, 4.30 Kinderkoorzang, 5.30 Het Omroeporkest, 6.15 De „Twilight Serenaders", 7.05 Gramo foonmuziek met toelichting, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, eventueel: vraag en ant woord, 8.15 Causerie „De beweeglijke wereld", 8.35 Bonte mobilisatietrein, 9.45 Gramofoon platen, 10.30 Het AVRO-Dansorkest en soliste, II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Cabaret programma (gr.p.l). KEULEN, 456 M. 5.20 en 5.50 Gramofoonplaten, 6.30 Omroep- kleinorkest, 7.20 Omroeporkest, 10.0010.20 Het Dickob-trio, 11.20 Omroeporkest en solis ten. 1.35 Populair concert, 3.20 Folkloristisch programma, 4.30 Jeugdconcert, 5.00 Koorcon cert. 5 20 Otto Dobrind't's orkest, 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. 12.20 Omroeporkest, 12.50 Gramofoonplaten, I.30 Omroeporkest, 1.502.20, 5.206.05, 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten, 8.20 Ontspannings programma voor soldaten, 8.50 en 9(20 Om roeporkest en het dubbelmannenkwartet „Ani- mato", 10.1011.20 Gramofoonplaten. 484 M. 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Radio orkest, 1.50—2.00 en 5.20 Gramofoonplaten, 5.30 Pianovoordracht, 6.35 Harp en viool, 7.35 Literair-muzlkaal programma. 8.20 Uitzending voor soldaten, 8.50 en 9.35 Radio-orkest, 10.30 II.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.40 Filmmuziek. 8.20 Omroeporkest, 9.40 Omroepkleinorkest. Hierna tot 12.20 Nachtcon cert. Ten vervolge op het persbericht in zake de distributieregeiing voor kunstmeststoffen, welke met ingang van 9 October 1939 geldt, maakt de Minister van Economische Zaken aan be langhebbenden het volgende bekend. Zij, die bij het Kunstmestdistributiebureau zijn ingeschreven, zijn verplicht, nauwkeurig in acht te nemen de voorschriften en aanwij zingen, vastgelegd in de Kunstmestdistribu tiebeschikking II. Tegelijk met de inschrtyvings- kaart wordt hun een toelichting toegezonden, waarop de verplichtingen zijn aangegeven. In schrijving vindt slechts plaats, nadat öe be trokkene een bedrag van f 5 heeft gestort of overgeschreven op postrekening no. 364100 van het Kunstmestdistributiebureau. Verbruikers van kunstmeststoffen, d.w.z. zij, die kunstmeststoffen noodig hebben ter uitoefe ning van hun land- en tuinbouwbedrijf, kun nen deze slechts koopen tegen inlevering van kunstmestbonnen.. Deze kunstmestbonnen wor den verkregen tegelijk met een toewijzingsbiïjet, waarop staat aangegeven de hoeveelheid kunst meststoffen. welke den verbruiker voor een bepaald tijdvak wordt toegewezen. Verbruikers, die voor een toewijzing in aan merking wenschen te komen, moeten een aan vraagformulier invullen en opzenden. De for mulieren kunnen worden verkregen op nader door den provincialen voedselcommissaris be kend te maken plaatsen en tijd. De toewijzing wordt verstrekt door den pro, vincialen voedselcommissaris, volgens normen en voorschriften, vastgesteld door het Kunst mestdistributiebureau en met inachtneming van de bij de aanvrage verstrekte gegevens. Het is verboden kunstmestbonnen te verhande len of weg te schenken. Het toewijzingsbiljet en de daarbij behoorende kunstmestbonnen kun nen in ontvangst worden genomen op nader door den provincialen voedselcommissaris be kend te maken plaatsen en tijd, tegen beta ling van f 0.02 per toegewezen 20 kg. (of ge deelte van 20 kg.) zuiver (e) stikstof (N), fos- forzuur (P205) of kali (K20). Het vervoer van kunstmeststoffen is toege staan. Van beslissingen van het Kunstmestdistribu tiebureau ten aanzien van de Inschrijving staat voor den betrokkene gedurende 14 dagen be» roep open op den Minister van Economische Zaken. Van beslissingen door den provincialen voed selcommissaris ten aanzien van de toewijzing, staat voor den betrokkene geaurende 14 dagen beroep open op het Kunstmestdistributiebu reau. Van deze beslissing van het Kunstmest distributiebureau staat voor den betrokkene gedurende 14 dagen beroep open op den Mi nister van Economische Zaken. Voorts worden alle gewenschte inlichtingen verstrekt aoor het Kunstmestdistributiebureau. Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage, alsmede door de provinciale voedselcommissarissen. (Ingezonden MededeelingI Dat vooruitzicht alleen al beneemt U de lust tot eten en afgezien van de ongezelligheid en het ongemak, dit en dat niet te mogen of te kunnen eten. zonder dat eeuwige angstgevoel van snerpende maagpijnen achteraf, het lichaam „vraagt" om voedende bestanddeelen En menschen die sukkelen met overtollig maag zuur verzwakken inwendig meer en meer, naar mate ze toegeven aan hun kwaal. In zulke gevallen brengt Digestif Rennie uit komst. Deze unieke pastille, die ongemerkt kan worden ingenomen, zonder water of wat ook, maakt het overtollig en pijnverwekkend maag zuur onschadelijk. Daarbij helpt Rennie Uw maag bij het verteringsproces, dat gemakkelijk en meer regelmatig verloopt. En omdat Rennie ook toevoegingen bevat, die heilzaam bescher mend werken op de teere maagwand, werken verschillende factoren op normale wijze samen, om een einde te maken aan Uw klachten. Vraagt Uw apotheker of drogist een pakje Rennie. Proefpakje 40 cent, groot pak 1.25. Iedere Rennie-pastille is nog eens apart verpakt. Daardoor kunt ge ze gemakkelijk bij U steken en gebruiken waar ge ook zijt en wanneer ge maar wilt. (Niet officieei) 5de klasse, 13de lijst Trekking van Maandag 9 October 1939 Hooge Prijzen 1000.— 2292 5957 10746 18170 21157 21423 21494 400.— 4451 6152 16695 200.— 7634 9968 11819 13209 19144 21166 100.— 2749 6566 9054 9368 10464 14256 16434 18526 18985 19125 20188 Prijzen van f 70. 1038 1146 1180 1264 1309 1439 1513 1581 1696 1889 2153 2281 2276 2295 2305 2315 2316 2408 2451 2546 2748 2806 2809 2870 3057 3156 3259 3351 3352 3428 3446 3492 3545 3817 3820 3850 4076 4155 4365 4421 4445 4446 4531 4615 4618 4637 4726 4759 4789 4820 4846 4922 4936 5175 5344 5445 5474 5609 5713 5882 5987 6085 6118 6137 6142 6334 6336 6343 6347 6402 6480 6513 6529 6596 6623 6652 6759 6796 7090 7170 7290 7317 7319 7688 7753 7884 7897 8088 8128 8434 8490 8637 8689 8809 8880 888'! 8907 8911 8915 8939 9248 9394 9428 9529 9554 9597 9655 9665 9724 9760 9899 9967 9975 10055 10170 10175 10252 10259 10394 10489 10544 10703 10S53 10904 10995 10999 11069 11197 11259 11308 11487 11684 11808 11842 11908 11971 12158 12212 12224 12257 12305 12328 12539 12684 12719 12729 12936 13012 13091 13358 13377 13683 13760 13868 14014 14041 14096 14300 14305 14376 14387 14419 14864 14887 14890 15025 15058 15154 15166 15415 15633 15691 15782 15831 15898 15954 1607G 16103 16258 16276 16568 16738 17009 17253 17314 17367 17474 17476 17480 17506 17512 17567 17590 17731 17788 17868 18239 18370 18423 18439 18455 18545 18582 18818 18821 18822 18836 18845 18861 18929 19004 19065 19068 19135 19420 19427 19502 19576 19628 19667 19712 20038 20077 20107 20122 20136 20147 20194 20289 20499 20534 20535 20621 20711 20962 21000 21050 21098 21203 21417 2146C 21558 21716 21815 21866 1002 1043 1057 1081 1187 1205 1237 1251 1284 1335 1339 1381 1399 1417 1420 1452 1477 1486 1537 1553 1594 1610 1691 1697 1749 1780 1785 1787 1821 1835 1848 1853 1943 1996 2008 2022 2037 2045 2077 2138 2139 2152 2159 2180 2199 2248 2253 2266 2290 2299 2321 2369 2401 2417 2421 2462 2534 2581 2610 2644 2664 2668 2775 2786 2835 2836 2892 2900 2914 2937 2965 2994 3012 3025 3038 3056 3065 3083 3169 3229 3306 3316 3322 3329 3370 3405 3427 3511 3520 3536 3606 3634 3635 3694 3727 3757 3770 3782 3792 3794 3811 3837 3838 3843 3868 3874 3875 3878 3892 3902 3903 3960 3979 4073 4094 4121 4145 4160 4171 4232 4273 4364 4380 4411 4456 4515 4529 454Ï 4590 4706 4740 4809 4810 4831 4853 4857 4947 .4955 5009 5022 5029 5C45 5062 5071 5079 5102 5122 5253 5296 5299 5361 5376 5382 5391 5392 5467 5506 5509 5523 5550 5599 5601 5621 5642 5649 5671 5685 5739 5752 5760 5770 5785 5806 5824 5843 5897 5916 5935 5941 5966 6024 6044 6065 6096 6109 6159 6166 6180 6218 6294 6299 6302 6304 6416 6479 6491 6501 6508 6571 6643 6650 6675 6715 6755 6801 6803 6828 6898 6913 6975 7017 7026 7050 7075 7095 7124 7142 7158 7222 7228 7282 7306 7342 7352 7404 7422 7465 7512 7577 7665 7673 7680 7681 7768 7835 7872 7874 7913 7963 7983 8052 8060 8090 8145 8161 8345 8420 8455 8483 8495 8496 8559 8580 8592 8598 8631 8662 8665 8684 8688 8705 8729 8736 8752 8759 8769 8856 8919 8971 9002 9012 9018 9052 9057 9144 9163 9167 9222 9227 9271 9285 9295 9305 9316 9355 9374 9396 9398 9427 9479 9488 9504 9517 9541 9551 9586 9640 9652 9667 9676 9736 9741 9758 9771 9806 9909 9914 9928 9993 10115 10154 10158 10160 10185 10199 10222 10235 10289 10300 10307 10310 10316 10344 10376 10436 10456 10486 10501 10502 10562 10615 10646 10664 10676 10715 10717 10752 10797 10821 10835 10847 10874 10975 11017 11022 11028 11049 11050 11113 11140 11155 11212 11224 11236 11241 11257 11305 11366 11394 11429 11583 11592 11610 11641 11644 11697 11715 11728 11753 11768 11780 11838 11843 11846 11851 11902 11926 11943 11988 12043 12074 12076 12117 12119 12168 12171 12173 12183 12221 12231 12245 12259 12271 12327 12372 12442 12453 12475 12486 12531 1254S 12501 12628 12655 12724 12730 12758 12800 12826 12836 12845 12867 12926 12929 12930 12945 12993 13095 13100 13134 13177 13187 13194 13207 1324,7 13287 13311 13364 13404 13423 13452 13488 1349' 13508 13520 13557 13560 13562 13573 13603 1361! 13674 13738 13742 13808 13810 13930 13965 1400-' 14008 14030 14062 14067 14081 14125 14130 14137 14154 14157 14179 14186 14193 14198 14239 14243 14246 14259 14274 14416 14451 14495 14501 1451? 14531 14545 14562 14587 14597 14601 14626 1466' 14676 14679 14681 14708 14809 14816 14832 14840 14861 14884 14895 14913 14932 14933 14947 14S« 14994 15003 15023 15062 15077 15098 15123 1518" 15201 15234 15269 15279 15334 15409 15480 15481 15511 15544 15550 15555 15619 15645 15671 15673 15675 15716 15717 15741 15762 15766 15813 15821 15840 15857 15912 15926 15933 15951 16082 16117 16210 16226 16228 16256 16275 16292 16306 16322 16362 16389 16404 16425 16519 16537 16574 16626 16654 16694 16730 16784 16806 16949 16975 1698! 16990 17020 17042 17053 17068 17137 17173 17383 17246 17295 17312 17334 17401 17430 17437 1746' 17529 17574 17603 17617 17621 17642 17655 17667 17672 17682 17691 17717 17753 17754 17762 17775 17813 17928 17959 18024 18061 18084 18096 1810" 18111 18165 18178 13207 18212 18259 18270 1827 18334 18335 18377 18390 18413 18468 18541 185SU 18658 18677 18702 18740 18810 18819 18872 1887. 18884 18887 18916 18979 18981 19032 19103 1913 19205 19210 19221 19251 19257 19263 19285 1930 19347 19388 19410 19417 19421 19439 19620 1966C 19697 19730 19744 19758 19782 19799 19828 1987 19903 19924 19926 19962 19992 19994 19999 2005 20101 20133 20161 20205 20210 20237 20247 20245 20277 20278 20280 20290 20311 20383 20395 2042:. 20485 20494 20513 20548 20562 20588 20591 20612 20675 20707 20725 20763 20777 20818 20835 21061 21077 21105 21156 21180 21195 21212 21256 2127C 21324 21343 21395 21415 21442 21446 21448 21495 11554 21573 21662 21694 21705 21728 21730 21747 1785 21791 21860 21913 21932 21949 21953 Verbeteringen 5e Klasse 12e lijst: 1288 met f 200.— m. z. 11288 met f 200; 20435 m. z. 21435 Te Londen is het aantal banken, dat offi cieel bevoegd is verklaard tot den handel in valuta, uitgebreid met de aldaar gevestigde Fransche banken. Dezen banken werd ver gunning verleend in Fransche Francs te handelen. Verwacht wordt, dat ook anderen buitenlandschen banken vergunning zal worden verleend. De General Electric boekte in het derde kwartaal aan orders 79.51 mïllioen tegen 60.53 mïllioen in het derde kwartaal 1938. In de eerste negen maanden 248.58 mill. tegen 188.75 millioen in de overeenkomsti ge periode van het vorig jaar. De American Steel Foundries ontving o.m. een order van de regeering voor de levering van 329 tanks tot een bedrag van 6 mill De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt thans op 88 pCt. der capaci teit geraamd tegen 82 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district 94 pCt. tegen 89 pCt. Hiermede is de productie het grootst sedert 10 jaren. De Sun Shipbuilding Dry Doek ontving van de Amerikaansche Maritieme Commis sie een order voor den bouw van 8 vracht schepen ter waarde van elk 2.277.000. Het aantal bestelde schepen is hierdoor tot 137 gestegen met een waarde van 300 mill. Spiegel Inc. keert een dividend uit van 0.15 'per aandeel. De Pacific Lighting keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 0.75 per aandeel. In het Capucijnenklooster te Hendel (Gemert) is plotseling tengevolge van een ernstige hait' ziekte overleden c!e zeereerw. pater Stephanus (Wilhelmus J. Jenniskens). Hij werd geboren te Vierlingsbeek 9 Maart 187 Na volbrachte studies aan het Bisschoppelijk Co - lege te Weert begon hij 3 October 1896 het no viciaat in het Capucijnenklooster te Babberich. Hij werd priester gewijd 19 December 1903. Ge durende vele jaren was hij gardiaan, o.a. in de kloosters te Velp, Helmond en Tilburg. ROTTERDAM, g Oct. Aardappelen; BrielschC Eigenheimers 1.802.00. Zeeuwsche Bonte 2.35— 2.70. Eigenheimer Bintjes 1.75—1.90. Bonte en Blauwe Poters Zandaardappelen 2.80—3 00 7#* H.L. Gewone aanvoer, tamelijke handel. Vlas-aanvoer; 1990 kg. blauw. 10850 kg. Hol' iandsch Geel. 1300 kg. Dauwroot. Er werden geen prijzen gemaakt. Door den °n" zekeren toestand omtrent de regeling voor vlas hebben de handelaren alle aankoopen gestaakt Van het aanwezige vlas werd niets verkocht. ROTTERDAM, 9 Oct. Veemarkt. Aange voerd in totaal 2067 stuks, t.w. 827 vette runde ren, 231 vette kalveren, 21 nuchtere kalveren* 1010 schapen en lammeren, 678 varkens. PrU* zen per kg.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. F*' 3e kw. 4050; vette ossen le kw. 70, 2e kW- 64, 3e kw. 42—52; vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 78, 3e kw. 5065; varkens (levend ge wicht) le kw. 66, 2e kw. 65, 3e kw. 64; schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35; lammeren 1® kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40. Prijzen per stuk- Schapen le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 17; lam meren le kw. 19, 2e kw. 15, 3e kw. 10. Overzicnt: Vette koelen en ossen: aanvoel korter, handel lui, prijzen behalve 2e kw. ie's duurder dan vorige week Dinsdag; prima koe 80 ct., prima os 74 ct. Vette kalveren: aanvoel gelijk vorige week, handel kalm, prijzen on veranderd, prima f 1.05. Schapen en lamme ren: aanvoer kleiner, handel matig, prijzen beste schapen iets ruimer, verder als vorige week. Varkens: aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen voor export verkocht. ROERMOND, 9 Oct. Eierenveiling. Aanvoe» 400.000 stuks eieren: Kipei'eren: kleine 3.50 groote 4.505.20, eendieeren 2.402.90. ALKMAAR, 9 Oct. 1939. Veemarkt. 4 paarden- 138 vette koeien 120300, matig. 60 graskalv. 30 —60. 60 vette kalveren 5085. Vette kalveren per kg. 6080. 58 nuchtere kalv. slacht per stuk 618. 175 vette schapen 1728. 301 vette varkens zw. p. per Kg. 596£ Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 0 Octobef 2100 Kg. Roode kool 1.30—2.40. 1500 Kg' gele kool 2.70; 17000 Kg. Uien 2.80—3.20. Grove uien 2.703.10. Drieling uien 1.80l-9°- Nep uien 4.90—5 30. 1810 Kg. Peen 90—1.70. 3C00 Kg. bieten 902.20. 1250 stuks Bloemkool 11.90-' 14.60. 2e soort 3.905.00. 4600 Kg. Aardappelen- Eigenheimers 2.00. Blauwe Eigenheimers 2.50-- 2.60. 55000 Kg. vroege witte kool 901.60. Sla* boonen 15.00. OUDEWATER, 9 Oct. 1939 Kaasmarkt- Aanvoer 39 partijen, 1755 stuks, 8775 kilo, Rijks- merk le scort f 3235, 2e soort f 2931, han del matig. UTRECHT, 8 Oct. 1939 Paardenmarkt Aanvoer 1175 stuks paarden en veulens. Han del vldg. Prijzen: luxe paarden f 500600 per stuk- werkpaarden f 300400 per stuk, oude paarden f 100180 per stuk, 1-jarige paarden f 100-" 140 per stuk, 2-jarige paarden f 175—225 P®r stuk, jonge veulens f 90160 per stuk, hitten f 100—175 per stuk. AMSTERDAM, 9 Oct. Veemarkt Ter Vee markt waren heden aangevoerd. 605 vett® koeien, waarvan de prijzen waren, le kwaliteit 7480, 2e kwaliteit 6272, 3e kwaliteit 52—60- per kilo slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk; 55 vette kalveren; 2e kwa liteit 4653, 3e kwaliteit 3642 per kilo le' vend gewicht; 84 nuchtere kalveren 812 P"r stuk, 100 schapen 1519 per stuk, 505 varkens- vieeschvarkens, wegende van 90110 kilo 79-^ 8G, zware varkens 7778, vette varkens 76-—'j per kilo slachtgewicht. Aangevoerd 31 wagon3 geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, hand® kalm, eerste en tweede kwaliteit vaste pr ij zen- mindere soorten lager. Melkkoeien prijzen on veranderd. Vette kalveren matige aanvoeg- handel sleepend, prijzen lager. Nuchtere kalve ren gewone aanvoer, handel stug, stijf prijs houdend. Schapen matige aanvoer, handel traag, prijzen lager. Varkens ruime aanvoef handel kalm, prijzen minder vast. HOORN, 7 Oct. Veemarkt. 1506 rammen 20.00-" 35, schapen 16.0024 en lammeren 10.0020 p® stuk 5 mand'en kippen 1.501.80 per stuk. Har- del goed. LEIDEN. 7 Oct. Botermarkt. Aanvoer 350 Kg' Prima fabrieksboter (contr.) 1.53, prima boeren' boter 1.501.57% cent per kg. LEIDEN. Turfmarkt van 27 Oct. 270.000 lange turf 8.009 per 1000 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 8 Oct. 2100 kg. Rood» kooi 3.303.50, 1900 Kg. Gele kool 2.30, 9400 KS' Uien 2.70—2.90. grove 3.10—3.40. drielingen 15"; nep 4.80—5.10. 2500 kg. Peen 1.20—1.70, idew kleine 0.70—1.10, 3800 kg. aardappelen: bonken 1.80. Eigenheimers 1.90. Blauwe Eigenheimer" 2.10 Bevelanders 2.00, 99300 kg. vroege Witte k 0.90—1.40. 14000 struik Andijvie 1.10, 550 kg. Sla boonen 11.6016.70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6