Hitler-vrede wil slechts veroveringen vastleggen Groote activiteit in het Westen Evacuatie van Helsinki I „PROTECTOR" I Wat gebeurt met Estland? Duitschland zai zoo noodig zeker doorvechten" De arrestatie der Duitsche vluchtelingen „Wij zullen voortgaan te strijden om definitieve garantie voor veilig heid te verkrijgen De nederlaag der communisten Het nieuws van heden Krachtige taal van Hitier te Berlijn Daladier over den oorlog Parijs bericht: Het is beter dit thans rustig te doen, dan later overhaast Regeering afgetreden en opperbevelhebber naar Moskou r HET NOORDZEEGEVECHT BUSCHAUFFEUR KREEG ARGWAAN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS K^REAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 WOENSDAG It OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^•25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, Der kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22039 Frankrijk één met Engeland Hef oorlogsdoel Hitler's Rijksdagrede 99 Het lot van Polen Verscheidene vrij heftige Duitsche aanvallen werden afgeslagen Engelschen verlaten Finland Het Weeriiiiiiiiiiiiniiiiiniiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiin,^ INBRAAK-VERZEKERING Ir. W. H. van Leeuwen volgt den heer C. Zaalberg op als voorzitter van den Nijverheidsraad. Enorme hoeveelheden geschut van zwaar }cen, die, reeds in de versterkingen 'eri licht kaliber zijn gevoegd bij de stuk der Maginot-linie stonden opgesteld. ,,Geef ons ongestoorde Ie vensruimte' Hitier spreekt Bereidheid tot vrede Meer humor Volgens de Duitsche lezing werden Britsche kruisers getroffen Litausch—Russisch verdrag vrijwel gereed Het controlesysteem in de grens streek werkte uitstekend NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Parijs, 10 Oct. (Havas). In zijn aangekon- 8de rede heeft minister-president Daladier ^edenavond gezegd "Wij zijn in Oorlog en gij zult begrijpen, dat '«Wijgen noodzakelijk is voor het succes van ^dze militaire operaties. Ik weet, dat gij de _-ersten zult zijn om gevaarlijke indiscreties te «oordeelen. Verder denkt gij met reden, en li t n roerend met u eens, dat het natuur - en wettig is wanneer gij ingelicht wordt e^er het algemeen optreden van de regeering d over de gedachten en besluiten, welke haar Jn ingegeven door de internationale politieke ®edeurtenissen. Vooral hierover wensch ik u ahdaa;» te spreken. Sedert een maand rukken onze soldaten Voorwaarts op vijandig gebied. In de lucht Vermenigvuldigen onze vliegers de bewij- >,en van hun moed. Op zee verzekeren onze jatrozen de vrije verbinding tusschen Pfankrijk en zijn Imperium, verjagen zij de Vijandelijke onderzeeërs en hebben zij hon derdduizenden tonnen grondstoffen, be stemd voor Duitschland, in beslag genomen, ingeland en Frankrijk zijn meester op den Dceaan en gij weet, dat zij die de zee be- oeerschen steeds de overwinning hebben °ehaald. tot ®h§eland heeft zich evenwel niet bepaald ons den steun van zijn vloot te geven, het i'eeft zich niet beperkt tot vliegers naar ons r°ht te zenden, die iederen dag talrijker wor- deb en die voortdurend bewijzen afleggen van bekwaamheid en moed. Het heeft aan ''ankrijk ook snel zijn bloeiende jeugd en tachtig materiaal gezonden. ^ten heeft mij onlangs gezegd, dat op het °°genblik, waarop de Duitsche radio haar ver- ®eefsche pogingen voortzette om Frankrijk van jbgeland los te scheuren en herhaalde, dat ingeland oorlog wilde voeren met Franscb b'oed, de stem van den verrader te Stuttgart erd overstemd door het ononderbroken ge- °nk van de motoren der convooien, die de sol den en kanonnen van het Britsche leger naar onze grenzen brachten. Zoo is de propaganda an de feiten sterker dan die van de leugen. Zoo is het ook in ons nationale leven, zooals zonder twijfel zelf reeds zult hebben gecon- JAteerd. Ook daar vernietigen de gebeurtenis- ~bn talrijke andere pogingen van de vijandelijke Propaganda. Eenige weken geleden stelden de ommunistische leiders zich aan u voor als ver- oede patriotten. Om te hooren waren het louwe Jacobijnen; zij hadden geen woorden, die nard genoeg waren en beleedigend genoeg om be vredelievende pogingen van de regeering te etreuren. In vergaderingen zeiden zij, dat zij P het punt stonden ten strijde te trekken te- ®en Hitier en zijn legers voor de vrijheid en het Taderland. Het is evenwel voldoende geweest, dat de olsjewisten het in hun belang achtten, zich biet de nazi's te verstaan en samen Polen te erdeelen, en deze zoogenaamde nieuwe Jaco- iinen dringen aan op een vrede van verraad. Het is de zaak van de dictatoren, dat zij de Communistische arbeiders vermoordden en la- J;reen overeenkomst sluiten met hun leiders. I"j Franschen evenwel zullen er nooit aan benken de Fransche arbeiders, welke ook hun Politieke overtuiging moge zijn, te verwarren biet de mannen, die hen wilden misleiden en erraden, en doen een beroep op de eenheid ber natie, waardoor nogmaals het gevaar za, borden overwonnen. Wij strijden niet voor onzen grond en onze haardsteden alleen, doch ook voor de bescha- 'ing, welke verder gaat dan onze grenzen en "'elke van ons heeft gemaakt, wat wij zijn: vrije an waardige wezens, die eerbied hebben voor bhn naaste, die in staat zijn hun woord te hou den en getrouw te zijn aan de groote cultureele lraditie van het Westen. Noch Frankrijk noch Engeland is ten strijde getrokken voor een soort ideologi- schen kruistocht, noch Frankrijk nbch Engeland is ten strijde getrokken in een lust van verovering. Zij waren verplicht te strijden, omdat Duitschland wenschte zijn overheersching op te leggen aan Europa. Wie zal thans gelooven dat het ging om Öanzig en den Corridor, of het lot van de Duitsche minderheid? Duitschland heeft bewezen, dat het ofwel Polen door list Wilde overwinnen, ofwel te vuur en te zwaard wilde neerslaan. Na Oostenrijk Tsjecho-Slowakije. Na Tsjecho-Slowakije Holen. Dit waren alle etappes op den weg, Welke Frankrijk en Europa zou hebben geleid tot de hardste dienstbaarheid. Ik weet wel, dat men u thans spreekt over Trede, den Duitschen vrede, vrede welke ver overingen door list of geweld erkent en welke hiet zou verhinderen nieuwe veroveringen voor te bereiden. Hoe kan men de laatste rede in den Rijks dag samenvatten? Op deze wijze: „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. Laten wjj den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn veroveringen vast te leggen en den vrede te organiseeren." Het ongeluk is, dat {nen deze taal reeds heeft gehoord. Na de annexatie van Oostenrijk heeft Duitschland gezegd: „Ik heb Oostenrijk geno men, ik vraag niets meer." Enkele maanden later eischte het de Sudeten op en de leider van Duitschland zeide te München tot ons, dat wanneer deze eisch voldaan zou zijn, hij niets meer zou vragen. Enkele maanden later maak te Duitschland zich meester van geheel Tsje cho-Slowakije. In den Rijksdag zeide men toen tot de wereld: „Duitschland vraagt niets meer". Na de verplettering van Polen is de zelfde verzekering gegeven met niets anders. Zeker, wij hebben steeds een opreclite samenwerking gewendbht tusschen de volken en wenschen deze nog, doch wij zijn vast besloten ons niet te onderwerpen aan „dic taten" van geweld. Wij hebben de wapenen opgenomen tegen den aanval, wij zullen ze eerst neerleggen, wanneer wij zekere garan ties hebben voor de veiligheid, een veilig heid, welke niet elke zes maanden in gevaar wordt gebracht. Hoe kan deze voortdurende veiligheid voor ons en de wereld bestaan, indien een land door geweld van de kaart van Europa is verwijderd? Welk volk kan zich ooit beschermd voelen tegen een aanval, indien het zoo iedere zes maanden tegenwoordig is bij de annexatie of de ver deelingniettegenstaande het gegeven woord van een ander volk, dat eveneens het recht had onafhankelijk te leven? Men heeft gezegd, dat het lot van Polen slechts twee mogendheden aangaat. Wij antwoorden hierop, dat het ook anderen aangaat, in het bijzonder den Polen. Men kan een kaart van Europa teekenen, zonder rekening te houden met al cJeze levende werkelijkheden, welke de volken zijn, noch met hun tradities of behoeften. Wij antwoorden, dat op deze wijze Europa wordt gevoerd naar de revoluties en de oorlogen, welke het gedurende eeuwen in bloed hebben doen bad'en. Inidien meri werkelijk vrede wil, een duurzamen vrede, moet men begrijpen dat de veiligheid der naties slechts kan berusten op wedërkeerige garanties, w.elke iedere ver rassing uitsluiten en welke een wal opwer pen tegen iedere poging tot overheersching. Indien men werkelijk den vrede wenscht en een duurzamen vrede, dan moet men eindelijk begrijpen, dat de tijd voorbij is, waarop territoriale veroveringen welzijn brachten aan den veroveraar. (Zie vervolg pag. 2) PARIJS, 10 Oct. (Havas) Het legerbericht van Dinsdagavond luidt: ,,De vijandelijke verkenningsele menten zijn zeer actief tusschen Moezel en Saar. In deze streek heb ben wij verscheidene aanvallen, waarvan sommige met vrij belang rijke effectieven gedaan werden, af geslagen." Zwitserland, bewaakt zijn grenzen. De natuurlijke gesteldheid van het landschap vormt een bijna onoverkomelijken hinder/paal voor iederen aanval ff HELSINKI, 10 Oct. (D. N. B.) De Finschc minister van Buitenlandschc Zaken, Kek- koonen, heeft vanavond de bevolking van Helsinki en Wiborg in een radiorede aan gespoord, Woensdag en Donderdag a.s. de steden vrijwillig zooveel mogelijk te ontrui men. De regeering wil vermijden tot dwang over te gaan. De minister verklaarde dat de politieke toe stand niet onrustiger of slechter is geworden, doch het is beter thans de maatregelen rustig uit te voeren, dan later overhaast. Voor het evacueeren van de bevolking der beide steden zullen met ingang van Woensdag bijzondere treinen beschikbaar zijn. Dengene, die niet buiten de stad bij familie onderdak kan bekomen, zal door de regeering een plaats worden aangegeven. Eigenaars van auto's, die wegens gebrek aan benzine geen gebruik van hun wagen mochten maken, hebben verlof ge kregen de auto's in de beide komende dagen te gebruiken voor de evacuatie. Dinsdagavond wordt te Helsinki de eerste oefening van de luchtbescherming gehouden. De stad zal worden verduisterd. Verder verneemt Reuter dat vele Engel schen, die in Finland verblijf hielden, deze week het land verlaten. Betrokken tot zwaar bewolkt. Plaatselijk H eenige lichte regen. Hier en daar mist, S vooral in het Zuiden. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuidelijke wind. |l ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllliliilllliiiiiiiiilliiiiiiii I ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 H Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. Kloosters en Kerkelijke Instellingen TALLINN, 10 Oct. (Reuter). De Estlandsche regeering is afgetreden. Maarschalk Worosjilof heeft den chef van het Estlandsche leger, generaal Laidoner uitgenoodigd een bezoek aan Moskou te brengen. Generaal Laidoner heeft de uit- noodiging aanvaard. Er gaan volgens Reuter geruchten, dat de nieuwe premier zal zijn professor Jueri Uluots, de voorzitter van het Estlandsche parlement, die thans in verband met de onderhandelingen te Moskou vertoeft. Als toekomstig minister van buitenlandsche zaken wordt genoemd professor Ants Piip, ook lid der delegatie te Moskou. De onderhandelingen met de Sovjet-regeering zijn thans tot een bvredigend einde gebracht, zooals thans te Tallin wordt medegedeeld. Verder wordt uit Tallin bericht, dat Ilmar Toenisson, de dertigjarige zoon van Jaan Toenisson, den vroegeren Estlandschen pre mier, bij een revolveraanslag door zes kogels werd getroffen en gedood. Daladier hield een radiorede. Hitier spreekt te Berlijn voor het werk der „Winterhilfe". De Estlandsche regeering is afgetreden. Vele Engelschen verlaten Finland. De Finsche steden Helsinki en Wiborg worden geëvacueerd. De Franschen hebben in het Westen ver scheidene vrij heftige Duitsche aanvallen afgeslagen. Radio-rede van oud-minister Romme voor de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap". Wetsontwerp ingediend tot wijziging der zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939. Beurs van New York: Oploopende koer sen; slot goed prijshoudend. BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.) De Führer heeft vandaag in het Sportpalast een rede gehouden tot opening van het werk der „Winterhilfe" voor het seizoen 1939/1940. Van te voren gaf minister Goebbels een over zicht van het werk der winterhulp in 1938/39. Dit heeft in totaal 535,3 millioen mark opgele verd, tegen 417,1 millioen mark in het jaar daar voor. In het begin was het werk der winterhulp een strijd tegen den bestaanden nood van een groot deel van het volk. Thans heeft het werk der winterhulp ten doel dezen nood te voor komen. In den winter 1933/34 werden van iedere dui zend inwoners van het rijk 143 geholpen door het werk der winterhulp, in den winter 1938/39 is dit aantal gedaald tot 104 per duizend. In den afgeloopen winter hebben zich 1.185.145 medewerkers beschikbaar gesteld voor de winter hulp, waarvan slechts 0,9 procent een vergoeding ontving. Door den oorlog zal de winterhulp in het komende jaar voor een ongekende taak wor den gesteld. Hierna heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „Door den oproep, dien wij tot de bevol king richten, willen wij haar een kijk geven op den werkelijken noodtoestand, waarin vele volksgenooten verkeeren. Nood is er altijd geweest. Nog maar enkele dagen geleden heb ik streken gezien, waar het gemiddelde levenspeil ver ligt beneden het niveau, dat wij als den grootsten nood beschouwen. Wan neer wij de resultaten van onze sociale op voeding der laatste jaren beschouwen, kan niemand ons betwisten, dat de ingeslagen weg tot succes geleid heeft. Nu heeft het noodlot ons gedwongen ter be scherming van ons rijk naar de wapenen te grij pen. In enkele weken is de staat, die meende de Duitsche belangen op de' meest brutale wijze te kunnen bedreigen, neergeslagen, dank zij een militaire verrichting, die eenig is in de geschie denis, en dank zij den heldenmoed onzer sol daten. Wat de toekomst brengt, weten wij niet. Slechts over één ding hebben wij zekerheid: geen macht ter wereld zal dit Duitschland nogmaals kunnen overwinnen. Men zal ons overwinnen, noch economisch vernietigen, noch naar den geest murw maken. Men zal onder geen omstan digheden meer een Duitsche capitulatie beleven. Ik heb uiting gegeven aan onze bereidheid tot vrede. Duitschland heeft tegen de weste lijke tegenstanders in het geheel geen oor logsmotief. Zij hebben voor belachelijke doel einden oorlog ontketend. Duitschland is ech ter vastbesloten, indien zijn bereidwilligheid wordt afgewezen, den strijd te aanvaarden en, hoe dan ook, door te strijden. Noch de schrik van het oogenblik, noch de aankondiging van den duur van dezen strijd zal ons vermoeid of zelfs maar bang kunnen maken. Vóór ons staat een eeuwig leven van ons volk. Wat de rest van de wereld uitkiest, kan zij krij gen. Ik heb eens een zeer moeilijken weg ge kozen om Duitschland te doen verrijzen uit de vernietiging, die het verdrag van Versailles op legde. Sindsdien zijn twintig jaar verloopen. Het rijk is machtiger dan ooit. De weg vóór ons kan niet moeilijker zijn dan het pad, dat achter ons ligt. Als wij niet versaagd hebben op den weg, dien wij reeds afgelegd hebben, zullen wij te minder versagen op den weg naar de toekomst. De tijd, die voor ons ligt, zal eerst recht mede helpen aan de versterking en de verdieping der nationaal-socialistische volksgemeenschap. De „Winterhilfe" in den oorlog is ditmaal tegelij kertijd een hulparbeid voor het Roode Kruis. Elkeen denke slechts aan de grootte van het ge meenschappelijke offer en van het offer van de genen, die zich voor hun volk hebben gegeven en zich nog moeten geven. Vergeleken met die opofferingen, zijn alle of fers thuis niets. Zij kunnen echter er toe bij dragen het bewustzijn van de onverbrekelijke gemeenschap in ons volk te versterken. In deze periode van arbeid voor de winterhulp moet al les overtroffen worden, wat tot dusverre op dit gebied tot stand gebracht is. Dat zal wellicht ook een antwoord zijn op de domheid in andere streken der wereld, waar men gelooft het Duit sche volk van binnenuit tot ontbinding te kun nen brengen. Wij zullen anderen respect voor den binnenlandschen staatsvorm van andere volken bijbrengen. Wat wij als gemeenschap moe ten dulden daarvan kan de wereld overtuigd zijn dat zullen wij dragen. Het is te hopen, dat de anderen het even zoo kunnen verdragen. De beslissing over den oorlog ligt niet meer bij ons, maar bij de rest der wereld. Wij hebben slechts het besluit elke beslissing te aanvaarden en dan uit te voeren tot de laatste consequentie. Hoe krachtiger wij de offers op ons nemen, die de oorlog kan vragen, met des te meer zekerheid zullen wij den vrede bevechten dien ons volk noodig heeft. Want eens, dat is ook mijn overtuiging, moet aan den tijd van onzekerheid een ein de komen. Het moet mogelijk zijn, dat ook het Duitsche volk, zonder voortdurend door anderen lastig gevallen te worden, zijn leven kan leiden binnen zijn levensruimte, naar eigen wensch, en het aandeel aan de rijk dommen der wereld zal hebben, waarop 't op grond van zijn getal en zijn waarde aan spraak maken kan, aanspraak maakt en aanspraak zal maken." Er zijn menschen die geen humor verstaan. Ze zijn te beklagen. Want humor is het zout van ons leven. Ironie kan bitter zijn, sarcasme is snijdend, spot schrijnt, maar humor doet' óns lachen in alle gemoedelijk heid. Humoristische bladen of rubrie ken moeten er zijn en wee de maat schappij die het al te streng neemt met den ernst van Ernst. Een gezonde klucht is een weldaad en een drama ticus als Shakespeare laat in zijn meest tragische drama's op z'n tijd den lach weerklinken. Zorg dan ook dat er in uw leven een ruime plaats aan den humor wordt gewijd. Aanvaard dit aardsche bestaan met een Franciscaansche blijmoedigheid, welke de zon verheer lijkt en de blijheid des harten als een deugd onderhoudt. Wees nooit té ernstig verdraag een lach en ver heug u met de verheugden. Schep humor in uw leven en in dat van anderen. BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.) Het opper bevel van het Duitsche leger deelt mede, .lat op 9 October Duitsche vliegtuigen bij verrassing een aanval hebben gedaan op Britsche oorlogs schepen aan de westkust van Noorwegen. De aanvallers plaatsten zes zware treffers op Brit sche kruisers. De ontploffingen aan boord en de rookontwikkeling vormden een bewijs voor het Duitsche succes. Twee Duitsche vliegtuigen moesten 'n nood landing maken op Deensch gebied; de beman ning is ongedeerd. KAUNAS, 10 Oct. (Havas) De onderteekening van een Litausch-Russisch verdrag wordt elk oogenblik verwacht. Men acht het zeker, dat Wilna aan Litauen zai worden toegekend, hoewel men in gezaghebbende kringen gereserveerd blijft. Eerder dan zij gehoopt hadden zijn drie der vijf Duitsche vluchtelingen in Haarlem teruggekeerd. Na een gewelddadig verover de vrijheid van nog geen week, en op een kwartier afstand van de Belgische grens werden zij gearresteerd, dank zij het uit stekende controle-systeem, dat de mare chaussee te Zundert heeft toegepast. De burgemeester van deze gemeente deelde ons mede, dat in gevallen als deze practisch ieder, die in de grensstreek iets te maken heeft, bij het opsporingssysteem wordt inge schakeld. En met succes, zooals thans wel ge bleken is. Een buschauffeur heeft de Duitschers naar Zundert vervoerd. Zij namen tijdens de busrit geen notitie van elkaar en deden of zjj elkander niet kenden. Pas toen de buschauffeur de Duitschers, nadat zij waren uitgestapt, gedrieën hun weg zag vervolgen kreeg hjj den indruk, dat hier iets niet pluis was. En deze fout is den vluchtelingen noodlottig geworden. De chauffeur waarschuwde volgens afspraak de marechaussee met het bekende gevolg. Als de man reeds, toen de vluchtelingen nog in den wagen waren gezeten, argwaan had ge kregen, had hij door middel van claxonsignalen de aandacht van opsporingsambtenaren kun nen trekken. Aan de organisatie ontbrak wer kelijk niets. Klokslag kwart voor zes arriveerde de auto met de ontvluchten aan het Haarlemsche poli tiebureau. De belangstelling van het publiek, die in den middag zóó groot was dat de politie er aan te pas moest komen, was toen danig geslonken. De arrestanten waren door handboeien aan elkaar verbonden; zij werden door drie mare chaussees zorgvuldig bewaakt. Hun sensatio neel avontuur was definitief geëindigd toen de deuren van het politiebureau dat om voor bereid te zijn was voorzien van luiken zich achter hen sloten. Spoedig daarna nam het verhoor, dat tot bij na middernacht duurde, een aanvang. Het werd geleid door commissaris Tenckink en hoofdin specteur Woud. De resultaten ervan werden echter nog niet medegedeeld, daar de commis saris deze eerst den directeur van het Huis van Bewaring ter kennis wilde brengen en ook niet de opsporing van de twee andere uitge- brokenen, de twee hoofdrolspelers, wilde be moeilijken. De mannen waren overigens weinig spraakzaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1