Britsche luchtmacht zeer actief De rede van Daladier New-Yorksche Beurs MOLESTRISICO INTERN. BINNENVAART Vliegtüigproductie bijna verdubbeld WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 Naar een vrijer Europa Doeltreffendheid der strooibiljetten De vluchten boven Berlijn De Britsche vliegers in Frankrijk Westelijk Wit-Rusland wordt ingelijfd Britsche démenti van Duitsche geruchten Wijziging van de zee- en lucht vaartverzekeringswet Directe radiotelefoonverbinding met Canada en Hawaii Chïneesche successen Bogoeslavsky krijgt twee jaar OUDE HEER DOODGEREDEN STAATSMIJNEN IN LIMBURG BELEEDIGEND ARTIKEL OPGENOMEN Drie personen door gassen in put gestikt Prof. Vening Meinesz in ons land terug BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. Oploopende koersen; slot goed prijshoudend Hij wilde zijn schoon moeder trouwen De schilderijenliefhebber Nieuwe algemeene begraafplaats te Gouda Opperwachtmeester der mare chaussee beleedigd WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 October Clearingkoersen Stuurlieden-examen Staatshuishoudkunde M. O. Apothekersassistent Academische examens Katholieke economische hoogeschool FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS k«)0 V (Vervolg van pagina 1) Na al zijn veroveringen begint Duftschland een oorlog met kaarten voor brood, vleesch, melk en suiker. Wij Franschen hebben een afschuw van al deze dienstbaarheid. Wij willen, cat onze over winning een Europa schept, dat bevrijd zal zijn van alle bedreigingen met een aanval. Frankrijk, dat den oorlog werd opgelegd, zegt in den strijd hetzelfde wat het steeds heeft gezegd1. Ik bevestig dus in uw naam, dat wij strijden en zullen voortgaan te strijden om een definitieve garantie voor de veiligheid te krijgen. De geringste soldaat, zoowel als onze grootste lefder, begrijpt welk gevaar ons vaderland zou loopen, indien 't, na te hebben gedemobiliseerd op ijdele beloften, na eenige maanden het hoofd zou moeten bieden aan een plotselingen aanval Ik weet, dat allen opnieuw hun plicht zouden doen jegens het land, doch dan zouden zij zich bij hun eenheden moeten voegen onder het vuur van den vijand en zich concentreeren en orga- niseeren onder de bommen uit de vliegtuigen. Geen Franschman zou het ons vergeven. Frank rijk zoo te hebben ontbloot. Overigens zien al onze strijders deze vraagstukken duidelijk ge noeg. In de Duitsche loopgraven moet de soldaat zeggen: „Mijn regeering heeft geprotesteerd tegen het verdrag van Versailles uit naam van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Toch heeft zij zich meester gemaakt van Weenen en Oos tenrijk, van Praag en Tsjecho-Slowakije, van Warschau en Polen. Deze politiek heeft mij in een moorddadigen oorlog gestort. Deze volken hadden hetzelfde recht te leven als het Duitsche volk. De zaak, welke ik verdedig, is geen recht vaardige zaak." De Fransche soldaat daarentegen denkt: „Mijn land' heeft alles gedaan om den oorlog te voor komen. Het heeft geen volk onderdrukt en wil geen volk onderdrukken. Ik ben hier om mijn vaderland te verdedigen en het voor het tra gische lot te bewaren, dat sedert twee jaar mil- lloenen mannen, vrouwen en kinderen in Europa zoo droevig heeft getroffen. Ik wil hier een einde aan maken. De zaak, welke ik verdedig, is een rechtvaardige zaak. Ik zal haar naar de overwinning voeren." Wat onze soldaten denken, denkt het geheele Fransche volk eveneens en de re geering zal zich in haar dagelijksch werk en haar onwrikbaren wil, waardig toonen aan het geloof, dat alle zonen van ons vaderland bezielt." LONDEN, 10 Oct. (Reuter) In het Lager huis heeft Sir John Simon medegedeeld, dat de wekelijksche verklaring van den minister president is uitgesteld van Woensdag tot Donderdag a.s. (Dit bericht verscheen reeds dn een deel onzer vorige oplage. Red.) Verder heeft in het Lagerhuis de minister van Luchtvaart verklaard, dat de lucht macht er in is geslaagd, een volledige foto grafische kaart samen te stellen van de Siegfriedlinie. Hij voegde hieraan toe, dat in de eerste vier weken van den oorlog de luchtmacht 72 keer onderzeeërs heeft waar genomen en 34 keer tot den aanval is over gegaan. Eenige aanvallen hebben zonder twij fel succes gehad. Enkele foto's zijn genomen van een hoogte van slechts ongeveer 100 meter. De minister zeide verder, dat de maatregelen om de luchtmacht in staat van oorlog te bren gen met de grootste snelheid en doeltreffendheid zijn uitgevoerd. De geest en het moreel van de manschappen der luchtmacht zijn uitstekend. Manschappen en officieren zijn trotsch op hun kracht en vol vertrouwen dat zij goed werk kun nen doen en den vijand zware verliezen zullen toebrengen. In het vervolg van zijn verklaring zeide mi nister Kingsley Wood nog, dat gevangen leden der bemanningen van Duitsche duikbooten heb ben verklaard, dat de aanwezigheid van een vliegtuig in de lucht voor een duikboot reeds voldoende reden is om te duiken en onder water te blijven en dat de aanwezigheid van vlieg tuigen bij een escorte dikwijls de commandan ten weerhoudt aan te vallen. Verder deelde hij mede. dat de luchtmacht dag en nacht verkenningsvluchten uitvoert bo ven vijandelijk gebied en zich zoo vertrouwd maakt met het terrein. Hierbij worden de ver dedigingswerken van den vijand beproefd en de troepenbewegingen van den vijand gadegeslagen. Zoo is een volledige fotografische kaart van de Siegfriedlinie tot stand gebracht. Des nachts zijn onder moeilijke weersomstandigheden ver kenningsvluchten van duizenden mijlen uitge voerd. Het uitgooien van strooibiljetten achtte de minister van groot belang voor het geven van inlichtingen aan het Duitsche volk. Op Duitsche gevangenen zijn deze strooibiljet ten gevonden, niettegenstaande de zware straffen, waarmed personen, die deze biljet ten oprapen, worden bedreigd. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat de burgers van Berlijn rustig hebben geslapen tijdens de Britsche vluchten boven de Duitsche hoofdstad, zeide de minister: ,3ij hun terugkeer spraken de Britsche vliegers over zoeklichten, welke op hen waren gericht en over vuur, dat op hen was geopend, zoodat we alleen kunnen con- stateeren, dat de bewoners van Berlijn wel heel vast moeten slapen." Kingsley Wood verklaarde verder, dat in de veertien dagen, welke volgden op het uitbreken van den oorlog. 10.000 vrijwilligers voor de lucht vaart aangenomen zijn. Sprekende over de „ge heimzinnige zaak te Friedrichshafen" zeide de minister, dat noch de Fransche, noch de Brit sche luchtmacht hiervoor verantwoordelijk is. Zooals hij hierna mededeelde, weet de regee ring, dat Duitschland ernstige moeilijkheden heeft in de vliegtuig-productie. Deze zijn zeker niet minder dan de moeilijkheden, welke men in Engeland heeft. De Fransche vliegtuigproductie heeft den laatsten tijd grooten voortgang ge maakt. In een onderhoud met den Franschen minister van Luchtvaart is besloten tot een meer intensieve samenwerking tusschen de Fransche en Britsche industrie. De vliegtuig-productie in de Dominions zal vergroot worden en de moge lijkheid om hier buiten gevaar voor aanvallen van den vijand te produceeren en vliegers op te leiden, zal ten volle worden uitgebuit. De snelheid waarmede thans vliegtuigen worden geproduceerd, is ongekend. De fa brieken werken steeds sneller en binnenkort zullen nieuwe fabrieken gereed komen. Bin nen korten tijd zal de productie van vlieg tuigen meer dan twee keer zoo snel zijn als thans. Sprekende over het werk van de Britsche luchtmacht in Frankrijk zeide minister Kingsley Wood, dat de escadrilles zonder haperen naar Frankrijk zijn overgebracht en hun werk zijn begonnen. Stappen zijn genomen om het op leiden van personeel te bespoedigen, voor zoover dit in overeenstemming kan worden gebracht met de doelmatigheid en de veiligheid. De minister voegde hieraan toe, dat naar uit de verschillende luchtgevechten met den vijand gebleken is, de hooge dunk, welke van de lucht macht was gevormd, niet overdreven was. De Duitschers hebben hoog opgegeven van hun luchtmacht, in het bijzonder van hun jachtvlieg tuigen, doch de feiten hebben aangetoond, dat de modernste Britsche jachtvliegtuigen beter zijn dan de Duitsche. Een van de laatste typen Messerschmidt is gaaf in Fransche handen ge vallen; daardoor is men in staat geweest het te toetsen. Vervolgens zeide de minister, dat sommige Duitsche mededeelingen over omlaag geschoten vliegtuigen juist zijn geweest; andere waren schromelijk overdreven. Verder heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag van een der leden van het Lagerhuis Churchill verklaard, dat het con- voyeeren van neutrale schepen die levens middelen naar Engeland brengen door Brit sche strijdkrachten wordt overwogen, doch dat hij op het oogenblik nog geen verklaring kon afleggen. MOSKOU, 10 Oct. (Havas) Op 22 October zul len verkiezingen gehouden worden voor de na tionale vergadering van Westelijk Wit-Rusland. Deze vergadering zal de inlijving van dit gebied bij de Sovjetrepubliek moeten bekrachtigen, als mede de verdeeling van den grond, de nationa lisatie der banken en van de groote industrie. Voorts worden toebereidselen getroffen voor de bijeenroeping eener nationale vergadering tot bekrachtiging van de vereeniging van de Wes telijke Oekraine met de Oekrainische republiek. LONDEN, 10 Oct. (Reuter) In de Duitsche hoofdstad deden vandaag geruchten de ronde, dat de Engelsche regeering zou zijn afgetreden Hierop heeft de Duitsche radio medegedeeld, dat agenten van den Britschen geheimen dienst m Duitschland deze geruchten verspreid had den, evenals het bericht, dat een wapenstilstand zou worden afgekondigd. In Londen wordt dit alles belachelijk genoemd. Men merkt op, dat een dergelijke veronderstelling slechts 't voor- brengsel kan zijn van een verbeelding, welke even vruchtbaar is als die van Edgar Wallace of den kapitein van Koepenik. hadden zich blijkbaar doodelijke gassen ont wikkeld, want toen een koelie in het mangat afdaalde raakte hij bedwelmd en viel in de put. Een andere koelie en een mandoer, die hulp wilden bieden, raakten eveneens bedwelmd, zoodat ook zij in de put vielen. In de fabriek was wel een gasmasker aanwezig, doch dit kon niet worden gebruikt door het ontbreken van zuurstof. Door middel van dreggen zijn de slachtoffers uit de put opgevischt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend: Naast de zeescheepvaart is ook de interna tionale binnenvaart, met name de Rijnvaart, van bijzondere beteekenis voor de grondstoffen- voorziening van Nederland. Hierbij is o.a. te denken aan den aanvoer van materiaal voor waterstaatswerken, van kunstmest, enz. In het algemeen is de internationale binnenvaart een belangrijke schakel in het goederenverkeer van Nederland met den vreemde. Het is een al gemeen landsbelang, dat dit verkeer zooveel mogelijk in stand wordt gehouden. De inter nationale binnenvaart kan daartoe het hare bijdragen, indien de mogelijkheid wordt geopend het molestrisico te verzekeren. Daartoe zal de Staat, evenals zulks thans reeds geschiedt ten aanzien van het molestrisico van zeeschepen en kustvaartuigen, ook met betrekking tot het molestrisico van schepen der internationale binnenvaart, welke in het algemeen aan over eenkomstige gevaren kunnen blootstaan als de zeeschepen en kustvaartuigen, als herverzekeraar, c.q. verzekeraar, moeten kunnen optreden. De thans voorgestelde wijziging van de zee- en luchtvaartverzekeringswet 1939 heeft de strekking aan de regeering hiertoe de vereischte wettelijke bevoegdheid te geven. Te dien einde worden voor de toepassing van genoemde wet de vaartuigen, welke voor de vaart cp de rivieren en binnenwateren in het verkeer met het buitenland worden gebruikt of daartoe bestemd zijn, gelijkgesteld met zee schepen. Ook ter vaststelling van het Neder- landsch karakter dezer vaartuigen zullen in dit verband dezelfde bepalingen gelden als met betrekking tot de nationaliteit van zeeschepen van kracht zijn. Heden worden de rechtstreeksche radio tele foonverbindingen van Nederland met Canada en Hawaii geopend. De afwikkeling vindt plaats via de rechtstreeksche radiotelefoonverbinding AmsterdamNew York. Deze diensturen zijn gelijk aan die van de verbinding met New York. LONDEN, 10 Oct. (Havas) Volgens de offi- cieele Chineesche lezing zijn de Japansche troe pen door den Chineeschen tegenaanval bij de rivier de Wilo in drie dagen over een afstand van vijftig kilometer teruggeslagen. Zij verloren 30.000 dooden. Na Pingkiang her overd te hebben staan de Chineezen thans bij de Hsintsjiang. PARIJS, 10 Oct. (Havas). De schilder Ser ge Bogoeslavsky, die „l'Indifferent" van Watteau uit het Louvre had ontvreemd, is veroordeeld tot twee jaar. De schilder hield vol het stuk uit artistiek enthousiasme te hebben weggenomen, doch de rechtbank verklaarde deze lezing niet te kunnen aanvaarden. Dinsdagavond om half negen is de 86-jarige heer B. Drost uit Eist (U.), bij het oversteken van den rijksweg aldaar, door een motorrijder aangereden en tegen den grond geslingerd. De oude heer was op slag dood. De motorrijder werd slechts lioht gewond. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van de Staats mijnen in Limburg vOor 1938- Aan de memorie van toelichting wordt ont- De overschrijding met f 11.976.932.op het artikel bedrijfsrekeningen van de koolwinning enz. is in hoofdzaak het gevolg van den ge stegen kostprijs der kolen, welke veroorzaakt wordt door hOogere loonen, meer verlof met be houd van loon, hoogere kosten voor sociale ver zekering oa. door een extra-bijdrage aan het algemeen mijnwerkersfonds, hoogere materiaal kosten en meer mijnschade. Verder nam de productie van stikstofmeststoffen en van elec- trischen stroom toe. De verhooging met f 19.239.464.op het ar tikel productierekeningen koolwinning enz. is een gevolg van den beteren gang van zaken ir. het bedrijf sinds het tijdstip van de raming. De rechtbank te Arnhem deed uitspraak in een zaak tegen den heer E. D. M., directeur van „De Geldersche Courant", wegens het op nemen van een beleedigend artikel voor de marechaussee te Ulft. De verdachte werd over eenkomstig den eisch veroordeeld tot een boe te van 75 gulden, subsidair een hechtenisstraf van dertig dagen. SOERABAJA, 10 Oct. (Aneta). Bij Regnaults verffabrieken alhier is vanmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. In een put waaruit het voedingwater voor de fabriek wordt gepompt, Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die met de „Noordam" van de HollandAmerika Lijn van New York naar Europa is overgestoken, is Dins dag in ons land teruggekeerd. De „Noordam" wordt thans nog in de Downs vastgehouden. De overige passagiers bevinden zich nog aan boord. Alles is wel. Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz, Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. oil. buit. i. disc. Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.: in Reken.-Cour. op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz Muntmat. Zilv Totaal Belegging v. Kap. Res. en Pensioenf. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken 9 Oct. '39 31.085.273 1.557.188 2.582.775 35.225.237 1.575.000 1.575.000 183.874.891" 5.303.157 37.429.877 226.607.926 224.968.073* 1.639.853 226.607.926* 12.198.404 105.497.605 998.879.796 1.104.377.401 8.516.812 1.112.894.214 43.656.088 4.580.000 23.807.720 7.629.955 1.468.174.546 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.942.145 1.129.185.460 8.631 290.516.211 4.487513 Totaal 1-468.174.546 1.482 523.110 W.v. a. Ned.-Indië 60.612.475 60.612.475 Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No 3) 544.959.749 538.673 361 Schatkistp rechtst. b. d. Bank ond.gebr 13.000.000 Rentestand sedert 29 Aug. 1939: Wissel-disconto 3 pet. Promessen-disconto 3pet. Beleening van Effecten 3/2 pet. Beleening van Goederen en Ceelen 3'/2 pet. Voorschotten in Rekening-Courant 3V-> net. 2 Oct. '39 44.873.474 1.577:880 2,505.946 48.957.301 1575.000 1.575.000 184.053.255* 5.274.471 41.659.466 230.987.193 229.380.541* 1.606.652 230.987.193* 9.712.107 105.497.605 998.879.796 1.104.377.401 7.971.203 1.112.348.605 43.670.058 4.580.000 23.062.889 7.629.955 1.482.523.110 20.000.000 4.277.243 7.756.940 11.975.514 1.164.956.940 107.081 268.998.228 4.451.161 NEW YORK, 10 Oct. (Part.)Voor het eerst sinds geruimen tijd is er heden wat meer tee- kening in het verloop van Wallstreet gekomen en deze beweging ging uit van de staalwaarden, die in vaste houding openden met winsten van 54 tot 1% dollar. Men moet dus aannemen, dat eindelijk het conjunctuurnieuws, in dit geval de voortdurende stijging van de bedrijvigheid in de staalindustrie, meer effect begint te sor- teeren en nieuwe kooporders in het leven be gint te roepen. Waaraan deze ommekeer in het sentiment moet worden- toegeschreven, is niet met zekerheid te zeggen. Wellicht is de over tuiging, dat de oorlog in Europa voortgang zal hebben, grooter geworden, nu door Washington de bemiddelingsgeruchten zijn tegengesproken. Anderzijds zal men toch nog de officieele ant woorden van Engeland en Frankrijk moeten afwachten, om hieromtrent volkomen klaar heid te krijgen en daarom wordt de rede, die de Fransche minister-president Daladier he denavond zal houden, dan ook met groote span ning en belangstelling tegemoetzien. In aan merking moet trouwens worden genomen, dat hoewel de markt de laatste dagen voortdurend lusteloos en weifelend was, er op de meeste da gen maar weinig aanbod was en het in hoofd zaak het gebrek aan vraag was, dat hiertoe geleid heeft. De opleving van de vraag', die he den bij opening viel waar te nemen, vond dien tengevolge geen sterke tegenpartij tegenover zich en kon dientengevolge een vrij belangrijke koersverbetering veroorzaken, hoewel deze vraag op zichzelf niet zeer omvangrijk was. Dit blijkt ook wel daaruit, dat de omzetten, hoewel iets ruimer dan de vorige dagen, nog vrij be perkt waren. Aanvankelijk waren het trouwens alleen de staalfondsen en nog enkele andere z.g.n. oorlogsfondsen, zooals chemische waarden, die een verbetering van beteekenis te zien ga ven. Elders was de stemming niet meer dan prijshoudend en waren slechts fractioneele koersafwijkingen, zij het meerendeels in op- waartsche richting, te registreeren. De stij ging van de staalwaarden beïnvloedde in het verdere verloop echter de geheele markt, zoodat na de weifeling gedurende het eerste uur de stemming in het tweede uur algemeen vast werd, al waren de koersverbeteringen over het algemeen niet grooter dan k 1 dollar. Op den voorgrond traden hierbij naast de reeds ge noemde fondsen de sporen en de spoorwegma- teriaalondernemingen, alsmede automobielfond sen. De voornaamste staalwaarden breidden hun aanvankelijke winsten tegelijkertijd nog iets uit. Tegen het einde van het tweede uur werd het aanbod echter sterker, doordat winst nemingen loskwamen. De stijging kwam als ge volg daarvan tot staan en in vele gevallen trad zelfs een reactie in, die echter geen scherpe af metingen aannam, daar het sentiment vrij op gewekt bleef. De handel kromp tegelijkertijd scherp in, doordat velen weer een afwachtende houding gingen aannemen. De omzetten bedroe gen in het eerste uur 250.000 shares en in het tweede uur 130.000 shares. In de tweede beurshelft vertoonde de markt flinke koersschommelingen, waarbij fluctuaties van 1 a 114 dollar vielen op te teekenen. On der invloed van de rede van Daladier, die fei telijk geen nieuwe gezichtspunten opende, ver kreeg de markt een vaster voorkomen, waarbij ook het verwerpen van een voorstel om de be- handelingi van een gedeelte van de neutraliteits- wet op te schorten, er toe bijdroeg de koopers in de markt te halen. Hierop volgde weer een reactie als gevolg van winstnemingen, die later plaats maakte voor opnieuw een herstel, doch laatbeurs verkreeg het aanbod opnieuw de overhand en de markt sloot in goed prijshou dende stemming, waarbij er voor sommige fondsen een winst tot 3'A punt kon worden ge registreerd. Ook eenige berichten uit het be drijfsleven oefenden tijdelijk eenigen invloed uit. Van de staalwaarden ontleenden U. S. Steels een stimulans aan de groote afleverin gen in de maand September, die de grootste zijn in een tijdvak van twee jaar. Per saldo kwam het slot voor dit fonds, na een winst van pl.m. 3 dollar te zien te hebben gegeven, slechts 7/8 dollar hooger af. De overige fondsen op deze afdee- ling bleven van kleine proporties, terwijl Youngstown zelfs een kleinigheid moest af staan. Automobielwaarden vertoonden een zelfde koersverloop. De uitbreiding van de sta king bij Chrysler vormden een remmenden fac tor en dit fonds belandde op iets lager niveau. De hoogere taxatie van de winst over het derde Maandagochtend verscheen voor de Meervou dige Kamer van de Utrechtsche Rechtbank een 48-jarige werkman, die een militair rijwiel had weggenomen, met de kennelijke bedoeling zich dit toe te eigenen. Tenminste hij had er de rood-wit-blauwe verf met een stuk glas af gekrabd en had zulks ook bij de politie ver klaard. Verdachte voerde te zijner verontschul diging aan, dat hij dronken was geweest. Zijn vrouw had hem verweten, dat hij zijn schoon moeder wilde trouwen en had hierna haar echt genoot verlaten. Deze had toen bij de jenever- flesch troost gezocht met voornoemd gevolg. De officier vond het een zeer ernstig feit, vooral omdat het een militaire fiets was geweest. Hij eischte 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. De volgende verdachte had ook al een borrel tje op tofen h(j zijn misdrijf pleegde en boven dien had hij nog 13 veroordeelingen op zijn naam weten te vereenigen. Hij liep dan te wandelen op den Zuidsingel te Amersfoort, toen hjj be merkte, dat de deur van een winkel openstond. Hij kon de verleiding niet weerstaan en toog naar binnen. Zijn oog viel op een stapel schilde rijen, waarvan hij er vijf uitkoos en meenam. Dit was diefstal en dus eischte de officier, mr. Fabius, tien maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. Over 14 dagen krijgt de kunstliefhebber te hooren, hoeveel dagen hij per schilderij moet zitten. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg van een nieuwe algemeene begraafplaats te Gouda. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen J. F. F., rijwielhandelaar te Ulft, wegens het indienen van een valsche aanklacht tegen een opperwachtmeester van de marechaussee en aanranding van diens goe den naam. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van zes weken geëischt. De recht bank veroordeelde den rijwielhandelaar tot een gevangenisstraf van drie weken. kwartaal door de General Motors behaald, n.l. pl.m. 0.17per aandeel, tegen 0.07 in de zelfde periode in 1938, miste spoedig haar uit werking en de winst bleef tot een fractie be perkt. Van de sporen, die goed gedisponeerd waren, konden Atch. Topeka een winst boeken van ruim 1 dollar, terwijl Union Pacific wat in reactie verkeerden. Bij de luchtvaartwaarden bleven Douglas Aircraft zich op het verhoogde niveau goed handhaven. Dit fonds verliet ruim 1 dollar hooger de markt. Voorts waren er nog eenige fondsen, n.l. Amer. Smelting, Amer. To bacco en Westinghouse, die 1 k IA wisten te verbeteren. Chemische waarden bleven vast: Allied Chemical wisten 3 A en Du Pont 2 dollar aan te trekken. Rubbers, koperwaarden, equip- mentshares en kunstzijde-aandeelen bleven zich bewegen boven het vorig slot, doch oliefondsen, warenhuisaandeelen, public-utilities en aan- deelen in telegraafmaatschappijen gaven kleine voor- of nadeelige verschillen te zien. De om zetten bedroegen in totaal 950.000 shares, waarvan nog in het laatste uur 360.000 stuks. koersen 10 Laatst gedane Oct. A'lied Chemical \merican Can Co. Am. Car Sf R.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. iel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Cc. per Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 554 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Mo.or Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. IV Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra] North Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor 6t Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union O!' Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wooi worth Building 5 ex. dividend 4- nieuwe aandeelen gedaan en laten t 1*4 113 37% 2c 543/4 ,62 79% 13 32% 31% 7% 88% 5% 78% 35% 43 91% 5% 30% 28% 13 24% 75% 179 133 9% 40'A 54% 27% 6(S 15'A 63% 39% 5% 39% 1 1% 53% 29 16 21 20 3/8 22% 203 25 457s 63 5% 26 78 14% 13% 17 78 '9b/s 6 Vs 47% 12% TO 43 2% 4 I 74% 32 1163/1 40 9 '80% '13% 36% 20'A 53% (621/4 78% 131/4 32% 30% 7 3/8 88 </4 5% 77% 35% 423/4 91% 6 30% 28 123/4 101/4 23% 743/8 177 152% 9% 40% 543/s 27i/4 63/8 14% 63% 40% 53/4 39% 1 1% 54 2974 15% 20% 19% 22% 207 24% 45% 62% 2874 6 25% 78% 141/4 13% 16% 19 6% 47% 1(0% 43 2% 413/g 73% 31% I 151/4 393/8 8 183 1(2 36% 20 43% 161% 781/4 3% 323/g 30% 7% 87 5% 77 351/4 43 0% 6 29% 28% 12% 10% 23% 74 174% (52 93/, 40i/4 ~3% 27% 63/g 14% 63% 19% 53/, 391/4 1% 53% 29 i6 20% 20 22 07 24% 451/4 62% <8 5% 25% 77% 4% 133/4 16% .9 6 47% 12% 100 4 2% 2% 41 74% 31% 1 1 5 3/, 39% ex coupon. bieden Slotkoersen Oct. 10 NEW YORK, 10 Oct. 9 8 Brussel 16.75 16.76 16.82 Rome 5.(5 5.05 5,05 Bern 22.46 22.47 22 47 Madrid Oslo 22.75 22.75 22.75 A'dam 53.14 53.16 53,25 Londen 4.03% 4.03% 4.04 Parijs 2.28% 2.29% 2.29% Berlijn 40.CO 40.10 4010 10 Oct. NEW YORK, 10 Oct. 9 Oct. 10 Oct. 9 Oct. 8 65— 8.56— c .47 8,38-39 .-.278.18-19 Mrt. 18 0317.85- 18,85 Mel 17.90 17.73- 18.74Juli 7.9 J17.69- 18.20Sept. 17.90-— 17.68- Katoen Oct 9.129.04Mrt. Dec. s.82-83 8.77Mei Jan. 8.738.64Juli Rubber Standaard Juli Oct. 19 25 Dec. 19.12 Jan. i8.43 Koffie (Rio - Nieuw Dec. 4.15 Mrt. 4.31- Mei 4.33 Juli 4.35 Sept. Suiker Nov. 2.04— Dec. Jan 2.13 Mrt. 2 16 Tin Loco 55 00 contract) 4.13 4.28 4.30 4.32- Dec. Mrt. Mei Juli Sept. (Santos) 6.25-- 6.24 6.30 6.29 6.346.32 6.386.37 6.406.38 198Mei 2,21 f 2.15 Juli 2,271 2.21 2-07 Sept. 2.311 2.26 2.10 Juli 2.36 55.00 Termijn 49.00 49.00 10 Oct. CHICAGO, 10 Oct. 9 Oct. 10 Oct. 9 Oct. Tarwe Haver Deo. 82%. 83 80%-% Dec. 32% 31% Mei 82 - 80%-% Mel 32 I/s 31% Juli 80%. 78%-79 Juli 31% 30% Maïs Rogge Dec 50% 49% Dec 53% 52% Mel 53% 52% Mel 54% 52% Juli 54% d3% Juli 53% 52% Reuzel Oct. 6.45 6.30 Jan. 6.65 6.50 Dec 6.57% 6.40 Mrt. 7.05 6.95 WINNIPEG, 10 Oct. 10 Oct. 9 Oct. 10 Oct. 9 Oct. Tarwe Gerst Oct. 70% 70 Oct 43% 43 Dec. 72 71'% Dec. 42 42% Mei "6% - 76% Mel 43%-- 4'% Rogge Lünzaad Oct 60% 61% Oct 173 l'6 Dec 56% 57% Dec (67% 169% Mel 57% 58 Mel 167 168 Haver Oct. 32 31% Mei.., 30% 30% Dec, 30% 30 V* (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 273 Philips 139—138 Unilever 933/4 Anaconda 26 3/16—26^ U. S. Steel 56%—56% Beth. Steel 68 Rep. Steel 2034—21% Gen. Motors 40% Shell Union 11%—119/16 North Am. Aviation 15—15 3/16 Am. Car en Foundry 27%—27% Gew. Marine 71/2-73/s 111. Central 12 3/16—123/g South. Pacific 1334 Van 4.30—5 uur Kon. Olie 273 Philips 138—139 Anaconda 26% U. S. Steel 56i/2-565/8 Beth. Steel 68 Rep. Steel 21 Va Shell Union ID/2 Koersen voor stortingen op 11 October 193® tegen verplichtingen luidende in: Reichsm&r" ken 75.56, Lires 9.55. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor 2eü stuurman groote handelsvaart: A. G. van der Aa en J. Bergwerf. Aanvullingsdiploma stuur man kleine handelsvaart: H. Jonkman. 's-GRAVENHAGE Geëxamineerd en afSe" wezen twee candidaten. AMSTERDAM. Geslaagd de dames P. A. Rietman te Voorburg (Z.H.), A. J. Haasbroek te Amersfoort. UTRECHT Geslaagd mej. M. C. de Vos, Rotterdam; de heer A. F. Heynes, Rotterdam- AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift get'* teld: „Een onderzoek naar de beteekenis der denkpsychologische opvattingen voor de didac' tiek der lagere school" de heer H. Nieuwen- huis, geb. te Sint-Jacobiparochie. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren H. G. M. Ten nissen, Voorburg, B. Elvé te Rotterdam en mej. C. L. D. C. Bruins te Wassenaar. UTRECHT Geslaagd voor het doctoraal examen chemie J. G. Erdbrink. LEIDEN Bevorderd tot doctor in de wis* en natuurkunde op proefschrift de heer F. Belinfante, geboren en wonende te 's-Graven- hage. Candidaatsexamen rechten de dames C. van Bergeyk, Rotterdam; N. Guittart, Rotter dam. Doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer J. F. Sirks, Lei den. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde let ter a: de heer H. Hillen, Den Haag; letter bi de heer G. A. de Neve, Delft. TILBURG. Geslaagd voor het prop. examen economische en sociale wetenschappen de hee ren N. J. den Hartogh te Waalwijk en W. H. M- Klijberg, eveneens te Waalwijk. Opgegeven, door V. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Surséance van .betaling Waja Schoenfabriek N.V., gevestigd te Tilburg. Door de Arrondissements-Rechtbank te Breda is de raadpleging en stemming over het aange boden, akkoord nader bepaald op Vrijdag 5 Ja nuari 1940, des v.m'. 11 uur. Failliet verklaard 9 Oct.: Mart'inus van Eijkeren, landbouwer, 's Heerenhoek. R.c. mr. J. H. F: Bloemers. Cut. mr. A. L. W. van Heel, Goes. I. A. Boas, handelende onder den inaa® Technisch Handelsbureau „Isabo", van beroep koopman in automobielgereedschappen, wonend® te Amsterdam', Kromme Mijdrechtstraat 8 I. R-c- mr. P. F. Swagerman. Cur. mr. L. Verbeek. Saxen Weimarlaan 1, Amsterdam. A. Holm, weduwe van W. A. Furtjes, kap ster, zaak drijvende en wonende te Amsterdam. Linnaeusparkweg no. 158. R.c. mr. P. F. Swager man, Curatrice mevrouw mr. M. Grootenvan Booven, Nic. Witsenstraat 13, Amsterdam,. A. L. van Dijk, bakker, wonende te Amster dam. KI. Kattenburgerstraat 61. R.c. mr. P. F- Swagerman. Cur. mr. F. Baron van der Feltz, Spuistraat 198, Amsterdam. S. J. Roosendaal, zaak drijvende te Amster dam, le Weteringdwarsstraat 16 onder den naam Tokita Productenonderneming, wonende te Am sterdam, Zuider Amstellaan 115 hs. R.c. mr. P, F. Swagerman. Cur. mr. J. H. de Pont, Keizers gracht no. 401, Amsterdam. De V. o. d. Fa. Topij Rubber- en Schoenen- Industrie. gevestigd te Amsterdam, Nieuwe Uilen burgerstraat 106 en hare vennooten: M. Fleisch- mann. wonende te Amsterdam, Merwedeplein 16 I; J. Schwarz, Deitastraat 5 I. Amsterdam en. M. Schwarz. Deltastr. 5 I, Amsterdam. R.c. mr. P- F. Swagerman. C'ur. mr. O. Domela Nieuweahuis, Keizersgracht 636, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: Firma S, A. Kopee; A. Kopee; S. Kopee, to Amsterdam. Geëindigd dOQr het verbindend wor den der eenige ultdeelingslijst. 29 Sept.: H. H. M. Dekker, Amsterdam. Geëin digd door het verbindend worden der eenige Ult deelingslijst. Uitk. 100 pCt. aan preferente en 5 pCt. aan concurrente crediteuren. 2 Oct.: F. van Eugen. voorheen, te Amsterdam. Idem. Uitk. nihil aan preferente en concurrente crediteuren; 1 pref. f 192. 5 Oct.: O. H. van Hunen, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der 2e en slotuit- deelingslijst. Uitk. 26.19682 pCt. aan concurrente crediteuren. GRONINGEN, 10 Oct. Veiiingvereenlging „Een dracht" v.h. Het Noorden,. Eieren. Aanvoer 20.000 stuks. Kippeneieren 4.425.02, kuikeneiereai 3 3.81 per 100 stuks. Kleinhandelsprijs: 1.20 per 20 stuks. GRONINGEN. 10 Oct. Officieele eierennoteering. Groot'handeisprijs 4.50 per 100 st. Kuikeneieren 3 per 100 st. Kleinhandelsprijs 1.10 per 20 st. pe prijzen waren lager. SCHEVENINGEN, 10 Oct. Versche visch. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt: De kotters Sch. 37, G. Harteveld, met f 24. SI. 54, J. van Dam met f 23.en 14 schokkers met tezamen f 522. 's HERTOGENBOSCH, 10 Oct. Kaasmarkt. Aan gevoerd 327 partijen Goudsche kaas, waaronder 14715 met rijksmerk, wegende 132.435 K.G. Prijs met R.M., le soort f3436, 2e soort f3.033. Handel flauw. alle "eicj öeq hie. 15 af, to§ fet V»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2