N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE EFFECTENZAKEN SAFE DEPOSIT uizen Haarlem, 11 Oct RADIO DE ONBEKENDE in de kapel WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 AGENDA Houtplein 8 Bioscopen 12 October Bioscopen De slager en zijn klant De algemeene ledenvergadering koos een nieuw bestuur HILLEGOM EEN BEROEMD UITZICHT OP HAARLEM BEHOUDEN Apotheekdiensten STREEKPLAN KENNEMER LAND-ZUID UIT DEN OMTREK ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HOOFDDORP niP en Snap voor de militairen Rattenvangen Rijkspostspaarbank Veertigjarig huwelijksfeest Gevonden voorwerpen Federatie van Wielerclubs DOOR A. HRUSCHKA wagen viel hij van den bok op den weg, vlak voor een der wielen, waardoor hij bekneld raakte. Gelukkig reed het wïel niet over zijn lichaam. Hij klaagde over inwendige pijn en werd door een anderen bestuurder met zijn eigen wagen naar Dr. Immink te Bloemendaal gebracht. Daar bleek, dat dit ongeval nog al gunstig was afgeloopen, zoodat geen verdere hulp meer noodig was. STAD Gem. Concertgebouw: Concert Haarl. Bach- vereeniging. Projectiezaal Meijboom, Zijlweg 86: „Bij de negers in C. Afrika", 8.15 uur. Gebouw St, Bavo: Feestavond Militairen, 8 uur. Rembrandt: „Mijn vrouw heeft talent", (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Het koraalrif", „Zonsondergang in Weenen". (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Algiers", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar", (boven 18 jaar), 2, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Op rolschaatsen", (alle leeftijden), 2.30, 7—11 uur. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest, 8 uur; bestuur R.K. Volksbond. 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; Missie ver. „Afrika", 8 uur; Kern Figee-personeel, 8 uur. Café Koopman, Rijksstraatweg 360: Kring Haarlem Noord R.K.V.B. Stadsschouwburg: Snip en Snap voor de mi litairen, 7.30 uur. Rembrandt: „Mijn vrouw heeft talent" (bo ven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „Het koraalrif", „Zonsondergang in Weenen", (boven 14 jaar). 2 en 8.15 uur. Luxor: „Algiers", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gibraltar", (boven 18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Op rolschaatsen", (alle leeftijden), 2.30, 711 uur. straat 8rood; actentasch inh. thermosflesch Schonhage. Jan v. Walréstraat 29; boodschap- pentasch met inhoud, Eijkhof, Heerensingel 27; 9 strengetjes borduurzijde, Waltma, Thomson- laan 31. Concert voor de militairen. Morgen (Don derdagavond) 12 October, des avonds 8 uur precies, zal de R.K. Harmonie „St. Michaël" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, een concertavond geven in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg, voor de mili tairen hier ter plaatse. Ter afwisseling zal het jongenskoor de „Ba- vozangers" onder leiding van br. Tarcisius eenige liederen ten gehoore brengen, zoodat het ongetwijfeld een mooie ontspanningsavond be looft te worden. Alle militairen hebben vrijen toegang. De Haarl. Harmonie in „Het Wapen van Heemstede". Eveneens morgenavond geeft de Haarl. Harmonie in café-restaurant „Het Wa pen van Heemstede", daarvoor welwillend afge staan door den heer J. Oolders, een cabaret avond voor de militairen. Aanvang 8 uur. Mili tairen hebben gratis toegang. Gisterenavond hield de Haarlemsche Vrij willige Burgerwacht in Brinkmann aan de Groote Markt een algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van mr. dr. F. A. Bijvoet en in tegenwoordigheid van den oud-voorzitter en mede-oprichter, mr. J. N. J. C. Heerkens Thijssen. Ook de commandant, de heer J. L. Becking, was op deze ledenvergadering aan wezig. Mr. dr. F. A. Bijvoet opende de bijeenkomst en heette mr. Heerkens Thijssen, wiens aanwe zigheid op zeer hoogen prijs werd gesteld, har telijk welkom. Het verslag van den commandant over de jaren 1937 en 1938 werd goedgekeurd. Eveneens werden goedgekeurd de rekening en verantwoording van den penningmeester, mr. C. Blankevoort, onder dankzegging voor de uit nemende verzorging. Er was een batig saldo van ruim f 71. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van een financieele commissie. Ingekomen was een schrijven van twee der leden voor het be- benoemen van enkele plaatsvervangende be stuursleden. Mr. dr. Bijvoet meende hierover afwijzend te moeten beschikken, daar de statuten zulks niet toelaten. Na uitgebreide discussies vereenigde de ver gadering zich hier dan ook mede. Gezien het feit, dat het bestuur in zijn geheel aftrad, als gevolg van het toewijzen van een andere bestemming der Burgerwacht door den burgemeester, moest een nieuw bestuur worden gekozen. Nadat een zeer uitvoerig en scherp debat was gevoerd werd de candidatenlijst, ingediend door een tweetal leden in stemming gebracht. Met meerderheid van stemmen werden gekozen: C. M. Moolenburgh; H. A, J. de Bijll Nachenius; B. Ooms; J. Ph. Castricum; G. de Vries; F. Duyn; D. A. C. v. d. Hoorn; W. J. Speller en G. de Koning. Uit deze heeren moest een voorzitter worden gekozen. Dit geschiedde niet, alvorens er nog weer eens uitvoerig was besproken, of het wel wenschelijk was, dit nu reeds te doen, ter wijl men nog niet wist, of de gekozen heeren wei lid van ae Burgerwacht waren. Alvorens tot stemming werd overgegaan voer de mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen het woord. Het had dezen Burgerwacht-pionier leed ge daan, te vernemen, dat zich dreigende duistere wolken boven de vereeniging samenpakten. De heer Heerkens Thijssen vroeg zich af, waar het met de Burgerwacht heen moest. Zouden alle moeiten en alle zorgen van de tegenwoordige en vroegere bestuursleden vergeefsch zijn ge weest? Wij weten niet, wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt. Evenmin kunnen wij de kwaliteiten beoordeelen van het nieuwe bestuur. Wel kunnen we dat van het tegen woordige bestuur. Zelden had de heer Heerkens Thijssen zoo'n bekwaam bestuur aan de Burger wacht meegemaakt. Spr. noemde den heer Bijvoet in dit bestuur „den rechten man op de rechte plaats"; hij roemde de groote kwaliteiten en de vele be kwaamheden van commandant Becking. Deze commandant heeft iets van de Burgerwacht ge maakt. Zich tot den heer Becking richtend, zei spr.: „Commandant, indien u werkelijk niet meer onder de huidige omstandigheden aan de Bur gerwacht verbonden wilt zijn, dan moogt u niet weggaan zonder de overtuiging, dat wij u steeds zullen gedenken als een van onze bekwaamste commandanten." Commandant J. L. Becking antwoordde, dat het hem inderdaad buitengewoon moeilijk viel de Burgerwacht te verlaten, doch dat het hem onmogelijk was, langer onder de tegenwoordige omstandigheden aan de Burgenvacht zijn krachten te geven. Spr dankte voor de harte lijke woorden en voor de samenwerking, die hij steeds had mogen ondervinden. De uitslag van de stemming was, dat tot voorzitter werd gekozen de heer C. M. Moo lenburgh. Mr. dr. F. A. Bijvoet zeide hierna, dat het een zware avond voor het bestuur was. Het was zwaar, om iets, waaraan men zoovele jaren zijn krachten had gegeven nu zoo te moeten verlaten. Spr. onderschreef de woorden van mr. Heerkens Thijssen, met betrekking tot de groote verdiensten van den commandant. Zijn werk is om nooit te vergeten. Ook aan den leider van den Economischen Dienst, den heer Leupen, en aan den penningmeester, mr. C. Blankevoort, betuigde mr. dr. F. A. Bijvoet zijn dank voor den grooten ijver en de werk kracht, die er van hen uitging, terwijl ook de andere bestuursleden in dien dank betrokken werden. Spr. wenschte de Burgerwacht onder het nieu we bestuur en in de nieuwe richting nog een lang bestaan toe. De heer F. Duyn bracht dank aan het schei dende bestuur voor de vele bewezen diensten, terwijl de heer Luttik hoopte, dat de Burger wacht nog vele malen van de ervaring der ver trekkende bestuursleden zou mogen profiteeren. Mr. dr. F. A. Bijvoet sloot hierna voor het laatst de vergadering. Heden houdt de afd. Haarlem van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden haar vergadering en wel des avonds half negen bij Brinkmann. Het bestuur rekent op een groote opkomst, mede in verband met de huidige tijdsomstan digheden. Brand, die gebluscht werd. In het perceel van J. M. v. Ael, in de Meerstraat, begon gister avond het behang en het zich daarachter be vindende houtwerk te branden. De bewoner wist met eenige emmers water den brand spoedig te blusschen. Bij nader onderzoek bleek dat een belendende schoorsteen van den buurman J. Flentrop brand veroorzaakte, doordat het schoorsteengat slechts met behangselpapier was afgedekt. Een slippartij, Gistermorgen pm 7 uur had ter hoogte van de Vosselaan op de Hoofdstraat een ongeval plaats. Een militaire motorrijder werd er het slachtoffer van. Hij kwam op de rails en slipte door de gladheid van weg en rails. Een bloedende hoofdwonde werd door le den van de E.H.B.O. verbonden en daar de mo tor niet ernstig beschadigd was, kon hij na eenigen tijd de reis voortzetten. De avonddiensten der apotheken zrllen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: c. G. Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-apo theek, Kleverparkweg 13; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemen- daalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. Autobestuurder onder invloed van sterken drank Dinsdagavond omstreeks tien uur kwam een bestelauto, bestuurd door den heer H. uit Gouda bij de Adriaan Stooplaan te Overveen in botsing met het achtergedeelte van een bus van de N. Zw H. T. M„ welke hierdoor werd beschadigd. In de bestelauto waren behalve de bestuurder nog twee inzit tenden. Bij een onderzoek bleek, dat alle drie onder invloed van sterken drank verkeerden. Door den schok liep een der inzittenden een armfractuur op welke door dr. Westenburgh werd verbonden, waarna overbrenging naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem noodzakelijk werd geacht. De bestuurder van de bestelauto, alsmede de andere inzittende werden aan de politiepost te Overveen ter ontnuchtering in arrest gesteld. De auto, die ernstig beschadigd was, is in beslag genomen. In het rapport van de vaste commissie voor uitbreidingsplannen lezen wij: Inzake het in de vorige verslagperiode van Gedeputeerde Staten ontvangen verzoek om advies over de wenschelijkheid van een streek plan voor Kennemerland-Zuid deelde de com missie mede, dat ook h.i. thans het oogenblik is aangebroken om te trachten door middel van een streekplan meer orde in de ontwikkeling van deze streek te brengen. Zij adviseerde het college de samenstelling van een wettelijk streekplan te bevorderen en daarbij te beginnen met tot de raden der gemeenten Haarlem, Heemstede, Bennebroek. Bloemendaal, Zand- voort, Velsen en de h.i. ook in dit streekplan te begrijpen gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude de vraag te richten, of zij bereid zijn mede te werken aan de totstandkoming van een dergelijk streekplan. Alle gemeentebesturen verklaarden zich in beginsel tot medewerking bereid. Gedeputeerde Staten belegden daarna een voorbereidende vergadering met vertegenwoor digers van de gemeentebesturen en van de vaste commissie, waarin de inspecteur voor de Volkshuisvesting een inleiding over het streek plan hield, terwijl daarna een voorloopige be spreking plaats had over de wijze, waarop men tot een streekplan voor Kennemerland-Zuid zou kunnen komen. Sedert zond het college een ontwerp voor de gemeenschappelijke regeling aan de gemeentebesturen en de vaste commissie toe, waarover het overleg met de gemeentebe sturen nog gaande is. Inbraak. Gisternacht is op den Kerkweg ingebroken. Een bedrag van vijf en twintig gul den wordt vermist. Een portefeuille met grooter bedrag werd over 't hoofd gezien. 8chn°lld0rdagavond a,s" worrJt in den Stads- Uwburg voor de militairen van het 7e Ie h BataIjon een voorstelling gegeven van V bekende Snip- en Snap-revue „Een beetje W- dit en een beetje van dat". De voorstelling Van gemeentewege is men er in Zandvoort toe overgegaan een premie te stellen op het dooden van ratten op het Varkenskamp de Entos. Voor iedere gedoode rat wordt drie cent uitbetaald. Dit had tengevolge, dat er dezer dagen een algemeen ratten-offensief plaats vond, waardoor er ruim 300 werden gedood. De uitbetaling geschiedt ter plaatse. De heer Verhulst, agent van politie, die op het gebied van varkenshouderij veel ervaring heeft, is speciaal belast met het toezicht in dit kamp en heeft reeds veel lofwaardig werk ver richt door opruimingen van oude varkens- schuren etc. Er treedt een merkbare verbete ring in nu van gemeentewege het toezicht op dit kamp veseherpt is. Seinoefening in de duinen Gisteravond hield de radioluisterdienst van den plaatselij ken Luchtbeschermingsdienst een seinoefening in de duinen achter de Brederodestraat. De leiding van dezen dienst is opgedragen aan den heer J. Giskes, oud-stuurman ter koopvaardij. Ondanks den mist en den regen kwamen de berichten, die over grooten afstand geseind werden, uitstekend over. Het optisch seinen is door de leiding van den Luchtbeschermingsdienst noodig geoordeeld voor het onderhouden van de noodige commu nicatie tusschen de uitkijkposten en hoofdpost, ingeval bij avond of nacht de telefoonleidingen in het ongereede geraken. Voor overdag heeft men bereids een code vastgesteld voor het vlaggeseinen, waarmede ook reeds begonnen is. De volgende week Dinsdag zal er geseind worden vanaf den Watertoren naar de hoofd post. Dinsdagmiddag reed de chauffeur P. M„ wo nende te Hoofddorp, met een vol suikerbieten geladen vrachtauto over den Hoofdweg vanuit de richting Nieuw-Vennep naar Lijnden. Toen hij tegenover de brug over de Hoofdvaart was gekomen, zag hij voor zich van rechts een luxe-auto, die met groote snelheid vlak voor hem langs reed. Ondanks krachtig remmen greep zijn voorbumper het linkerachtergedeelte van den luxe-wagen waardoor deze laatste te gen een lantaarnpaal botste, en daarna in de lengteas eenige malen op de brug omkantelde. De autobestuurder H. S. uit Haarlem, die vermoedelijk tijdens het omkantelen van den auto er uit is geslingerd, lag op het brugdek, terwijl de veertienjarige S. op het rijwielpad der brug lag met een gapende hoofdwonde. Deze jongen bevond zich tevoren op den vlucht heuvel tusschen rijweg en rijwielpad en moet door den over den kop geslagen auto zijn ge grepen en ter plaatse neergeworpen. De politie en Dr. Bult waren spoedig aan wezig. De getroffene is per gemeente-ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in zorgwekkenden toestand is opge nomen. H. S., die over inwendige pijnen klaagde is per auto naar zijn woning te Haarlem gebracht. den loop der maand Sept. 1939 werd aan vengenoemd kantoor op spaarbankboekjes in- _egd f468.902.55 en terugbetaald f882.618.63. 'halve minder ingelegd dan terugbetaald l3-7l6.08. Het aantal nieuw uitgegeven boek- s bedroeg 315. BRATISLAWA, 11 October. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Minister-president Tiso heeft tot de Slowaak- sche weermacht een legerorder gericht, waarin o.a. gezegd wordt: onze troepen hebben aan de Noordelijke grens de historische taak vervuld, het gebied van Slowakije voor een vijandelijken inval te beschermen en het ons sinds oeroude tijden toebehoorende en ten onrechte geroofde gebied weer bij het moederland in te lijven. Onze verbondenheid met het Duitsche Rijk is niet slechts van inniger en hartelijker aard geworden, doch is bovendien verkeerd in een onwrikbare door bloed geheiligde vriendschap. Ten slotte wekt Tiso in de legerorder de of ficieren, onderofficieren en soldaten op, zich thans met alle kracht te wijden aan het op bouwende vredeswerk van den Slowaakschen staat. Op 22 October hopen C- A. Hardenbelt en M. C. HardenbeltBiersteks, Lange Annastraat 26, hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. .Inlichtingen aan het Bureau van Politie, "ledestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. «ol rijwielbanden, Beets, Indischestraat 77; a'ikbiljet, Hendriks, Orionweg 31; schoolétui inhoud, Clous, Brouwersvaart 134; bruine ^hdschoenen, v. Vliet, Wilhelminapark 37; r"in sportjasje, Dallum, Asterstraat 19; porte- °hnaie met inhoud, Sturm, Leidscheplein 25 kosteloos rijwielplaatje, Warmerdam, Tal- 'astraat 5; kinderschoentje, Esselman, Ruys- ,"elstraat 8rood; tasch inh. brood, Deijk, Meer- '"etstraat 8; kindertasch, Esselman, Ruysdael- Onder groote belangstelling hield de F.W.H. Zondag haar lange afstand kampioenschappen. De onafh.-amateurs reden over een afstand van 100 K.M. De junioren over 50 K.M. Allereerst startten de onaf.-amateurs en nieuwelingen. Di rect na het startschot werd er een hoog tempo ingezet. Na 50 K.M. zien wij 5 uitloopers, n.l. J. Klinkenberg, J. Smit, B. Schell Jr., J. Stet en Portegies; tusschen deze 5 renners wordt onderling een flinke strijd geleverd en het lukt J. Klinkenberg een flinken voorsprong te ne men en dezen niet meer af te staan. Op fraaie wijze wist Klinkenberg beslag te leggen op den PHILIPS en ERRES Ook in huurkoop HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM Van den wagen gevallen Dinsdagvoormid dag stond de heer C. uit Haarlemmermeer met een met paard bespannen wagen op den Bloe mendaalscheweg. Bij het aanzetten van den der de minste haast, deelde hij den districts- rechter alles mede, wat hij van den eersten dag van zijn verblijf te Vriebusweiler tot 's avonds tevoren toe was te weten gekomen. Duidelijk stelde hij In 't licht, dat hij voor de tweede maal het spoor van den onbekende had kunnen volgen. Even vast als u overtuigd is van de schuld van Eberhard Eltz, ben ik er van overtuigd, dat die onbekende den moord heeft gepleegd. Daar we echter niet kunnen uitmaken, wie van ons beiden gelijk heeft, zal ik u voor heden een voudig verzoeken, Ida Leitner, die ik tegen negen uur naar hier had ontboden, officieel te ondervragen en het proces-verbaal van t ver hoor toe te voegen aan het dossier. Nu, als u dat verlangt Ja. Trouwens, 't is uw plicht, althans ken nis te nemen van de mededeelingen, die men u in deze zaak wenscht te doen. Dat weet ik, en ik zal mij ook niet aan dien plicht onttrekken. Maar ik moet u zeggen, dat ik mij van dat verhoor niet veel voorstel. Ik heb die Ida Leitner herhaaldelijk onder vraagd; zij babbelde aldoor van den „onbeken den man in de kapel", die heel goed een on schuldig wandelaar geweest kan zijn. Op mij heeft Ida den indruk van een hysterisch vrouwmensch met 'n geweldige verbeelding ge maakt Bn de verklaring van Florian Berko? En d» mi to in het bosch? En de voetsporen, die ik gisteren op en bij den muur heb ont dekt? (Wordt vervolgd) Ou houdt u dus bezig met die zaak? Dat klonk al 'n beetje koeler Ja, ik werk in opdracht en in 't belang van de familie Eltz. Ik weet, dat de autoriteiten niet gaarne inmenging van privé-zijde zien in een zaak, waarvan zij de opheldering zelf ter hand hebben genomen, 't Neemt zoo licht den schijn van wantrouwen aan! Maar van wan trouwen kan hier in geen geval sprake zijn: ik stel er prijs op, u dit vooruit en met nadruk te zeggen. De sluier van geheimzinnigheid, die over de zaak ligt, en de buitengewoon zware vermoedens tegen de verdachten andere redenen had de familie niet om zich tot mij te wenden. Ik zal u openhartig zeggen, mijnheer Hempel, dat ik zou weigeren, u verder te woord te staan, als u niet een man van groote faam en verdiensten was. Voor ons is de zaak afge daan. Eberhard Eltz is de moordenaar en zijn zuster en de schilder Ferntal zijn medeplichtig aan de misdaad, hebben in ieder geval geweten, dat zij bedreven zou worden. Dat is zoo goed als bewezen. Bij al die verhooren, die zij hebben ondergaan, werden talrijke en zware tegenstrij digheden vastgesteld; het vóór-onderzoek is dus bijna afgesloten en het dossier kan eerstdaags aan den rijksprocureur worden overgemaakt. Niet het minste spoor van een anderen dader wat wilt u dus nog?.Maar enkel en alleen omdat u de beroemde detective Silas Hempel is, ben ik bereid te luisteren naar hetgeen u na deze verklaring nog in 't midden zoudt hebben te brengen: Spreek! Hempel had zwijgend geluisterd. Kalm, zon-J nutteloos werd geacht, de openbare behandeling van de zaak uit te stellen tot een volgende zitting van de jury. En toch had Silas nog geen vaste meening, noch wat den moord zelf, noch wat de beweeg reden tot de misdaad betrof. Alles lag nog in 't duister gehuld Hij dacht een oogenblik na, en zei toen tot Zinkl: Gelief mij dan aan te melden bij Mr. Klarmann, zoodra. hij komt. O, mijnheer de districtsrechter is al hier. Goed.... Silas reikte Zinkl zijn kaartje over, waarop zijn naam en beroep waren vermeld. Maar niet één van de vele onderscheidingen, die Hempel in den loop der jaren ontvangen had. Mijnheer de rechter zal u gaarne ontvan gen. Zinkl bleef maar een minuut afwezig. XVI Mr. Klarmann ontving Silas Hempel beleefd en vriendelijk. 't Verheugt mij zeer, sprak hij, den man, van wien ik zooveel heb gehoord en dien ik sinds jaren oprecht bewonder, persoonlijk te leeren kennen. Hij bood den bezoeker een fauteuil aan en vroeg: Mag ik nu weten, wat mij de eer van uw bezoek verschaft? Ik wilde u eenvoudig verzoeken even naar mij te luisteren. Ik kom in verband met de moordzaak Winkler-Eltz. Voor een grondig, stelselmatig onderzoek was 't huis toen veel te gauw verzegeld. Alleen de politieagent van Vriebusweiler, die weinig ver stand had van criminologie, had aan het opper vlakkig onderzoek deelgenomen. den oever van de beek te onderzoeken. Mis schien was de onbekende, evenals op den dag van den moord, teruggegaan tot aan het pad bij 't huisje van de weduwe Berko. Maar reeds veel eerder vond hij op een plaats, waar de beek bijzonder smal was, het spoor van den onbekende terug. Hij was daar over de beek gesprongen en toen, dwars door een moerassig stuk weidegrond, naar den zoom van 't bosch gegaan. Op dezelfde plek als toen bemerkte Silas auto-sporen. De wagen was hier omgekeerd en had weer den weg genomen, langs welken hij gekomen was. Juist zooals op 22 April Maar wat kon de onbekende moordenaar ditmaal hebben gewild? Door deze vraag werd de detective reeds den heelen tijd bezig gehouden. 't Huis was verzegeld. Bovendien, wat kon hem daarheen gelokt hebben? De drang die den moordenaar onweerstaan baar terugdrijft naar de plaats, waar hij zijn misdaad heeft gepleegd? Men heeft daarover veel gesproken en nog meer geschreven. Maar Hempel geloofde er niet aan: Trots zijn lange ondervinding had hij nooit feiten van dien aard kunnen vast stellen. Iets anders zou 't zijn, in geval de moor denaar op de plaats van de misdaad of in de nabijheid daarvan iets had vergeten, dat hem zou kunnen verraden en waarvan hij zich dus tot iederen prijs wilde meester maken. Men had niets verdachts gevonden, maar dat bewees niets. 't Was bijna donker, toen Hempel terug keerde in het gehucht. Dien dag kon er niets meer worden gedaan. Maar den volgenden morgen zou hij dien Mr. Lörs in kennis stellen met 't doel van zijn aanwezigheid, hem mede- deelen, wat hij tot dusver had ontdekt en zich aanbieden om 't huis, waar de moord was ge pleegd, nog eens grondig af te zoeken. 's Nachts brak er inderdaad een nog al hevig onweer uit's Morgens om acht uur begaf zich Hempel naar het gerechtsgebouw en wilde zich door Zinkl bij Mr. Lörs laten aanmelden. Maar tot zijn teleurstelling vernam hij, dat Mr. Lörs met den eersten trein naar Graz was vertrokken, waar nu Mr. Mally verder de instructie zou leiden. De beschuldigde Eberhard Eltz en zijn zuster waren met denzelfden trein naar Graz over gebracht, waar, volgens de plechtige uitdruk king van Zinkl, „over hun lot zou worden be slist." Waarschijnlijk reeds in Juli, vóór het einde der zitting van de rechtbank, had Mr. Lörs laten doorschemeren Die snelle gang van het onderzoek verwon derde Hempel en trof hem onaangenaam. Hij, de man van ondervinding, maakte daaruit op, dat men feitelijk reeds overtuigd was van de schuld van den verdachte, en dat het daarom Hempel zocht het terrein in 't rond scherp af. Er bestonden slechts twee mogelijkheden. Of de onbekende had den straatweg gevolgd tot aan het station en den avondtrein van acht uur genomen; dat kon men gemakkelijk te weten komen, want die trein had gewoonlijk zeer weinig passagiers. Ofwel hij was hier of daar de beek overgestoken en in de richting van den weg door 't bosch gegaan, om zijn auto te bereiken, verondersteld, dat hij, zooals de eerste maal, per auto was gekomen. Silas hield dit voor waarschijnlijk. Want op het kleine station, waar iedere vreemdeling opviel, zou het voor den onbekende gewaagd zijn geweest, zich te laten zien. Nochtans, in een streek, waar de wegen over het algemeen smal en slecht onderhouden waren, moest ook een auto de aandacht trekken. Maar juist de weg door het bosch was zeer eenzaam: er stonden slechts 'n paar huizen langs. Daarom besloot Hempel op de eerste plaats

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5