Kerstvacantie- retours Finland stelt al zijn hoop op de moreele hulp van Amerika Engelsche bladen vol lof over Chamberlain's rede GOUD- PRIJSVRAAG! f.1500 te winnen! Kalme nacht aan het geheele front Het heden vereenigde katholieke pers Geldig van 17December tot 9 Januari Parijs meldt: Berlijn meldt FRANSCHEN VERNIELEN RIJNBRUGGEN ANGSTIGE ONZEKERHEID IN FINLAND VERONTWAARDIGING IN DUITSCHLAND Sieraden ter waarde van nieuws van VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 - AVONDOUD SCHOENEN Het betere merk DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22044 Advertentieprijzen! Per lossen regel SO et, Inget «ededeetlngen 50 een»; Idem op peg. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek brengt Bastianinï geen Vredesvoorstellen mee? Het gevecht op de Noordzee ISO Duitsche vliegtuigen vielen Engelsche oorlogsschepen aan Mijnenlegger in moeilijkheden mm up s? Lichte Engelsche aanvalwagens trekken door een dorpje ergens in Frankrijk Radiorede van minister Erkko Te Rotterdam, werden twee torpedoboot- jagers te water gelaten. De „Gerard Callenburgh" loopt van stapel; op den voorgrond de „Tjerk Hiddes" De eenheid der Finsche natie Een moratorium HïmmJer's besprekin gen in Italië Repatrieering der Duitsche minderheden Zullen de Duitschers ook Joego-Slavië verlaten Eind October Encycliek van Z. H. den Paus? Scheepvaart-ministerie in Engeland i Het Finsche s.s. „Indra", dat dezer dagen nabij Terschelling op een myn hep en naar Amsterdam werd gesleept, is hedenmorgen in het „Hendrik-dok" der A'm- sterdamsche Droogdok Mij. opgenomen. Duidelijk ziet men op bovenstaande joto het enorme gat, dat door de mijnontploffing aan stuurboordzijde van het schip werd geslagen De deur niet geheel gesloten, meent Rome Geen Hitlervrede" De reactie te Rome DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geen compromis moge lijk met Tsjang Kai Sjek De Leipziger Messe gaat door 9 AvanA NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen met de a.s. Kerstvacantie speciale retours be- •chikbaar te stellen ten dienste van ^et reizigersvervoer. Deze retours Zullen vanaf Zondag I 7 December 1939 geldig zijn t/m Dinsdag 9 Ja nuari 1940. Parijs, I3 October. (Havas). Het le- Êerbericht van den ochtend van den dertien en October luidt; Pen kalme nacht aan het geheele front. *n de streek van Warndt werden vijandelij ke patrouilles afgeslagen. Berlijn, 13 Oct. <d. n. b.) Het ópper- kevel van de Duitsche weermacht maakt ^kend: In het O o s t e n staan de bewegingen op de Duitsch-Russische belangen-grens op het punt beëindigd te worden. In het Westen plaatselijke activiteit ♦an de verkenningstroepen en artillerie, evcnals in de voorgaande dagen. Be Franschen lieten gisteren de vaste Rijnbruggen bij Wintersdorf, Breisach en Neuenburg in de lucht Tliegen. Rome, 13 Oct. De verschillende Britsche be lichten over de komst van den nieuwen Ita- Ü&anschen ambassadeur te Londen, Bastianini, ^elke gepaard zou gaan met het aanbieden van een vredesmemorandum of van een Italiaansch v°orstel voor het bijeenroepen van een inter nationale conferentie, worden van gezaghebben de Italiaansche zijde tegengesproken, aldus dteldt United Press aan haar bladen. Er wordt Ran herinnerd, dat pas een week geleden offi- c'eel is verklaard, dat Italië onder de huidige °histandigheden geen enkel initiatief zou ne- dien. Deze omstandigheden acht men niet ge wijzigd. Bastianini is hedenmorgen te Parijs aangeko men OSLO, 13 October. (Reuter). Opvarenden van een Noorsche vïsschersboot hebben in een interview in de „Sunnmersposten" een levendig relaas opgehangen van het ge vecht, dat Maandag op de Noordzee is ge voerd tusschen naar schatting 150 Duitsche vliegtuigen en een aantal Engelsche oor logsschepen. De mannen vertelden, dat het gevecht bij de Vikingbank plaats vond. Zij waren bezig met hun k'erk, toen zij kanongebulder hoorden en uit het besten een groot aantal vliegtuigen en vijf Brit sche oorlogsschepen zagen naderen. De vliegers ^eten bommen van groot explosievermogen val len, terwijl het luchtdoelgeschut herhaaldelijk 'Uurde. Op een gegeven oogenblik bevond de vis- Schersboot zich midden in het terrein van den strijd: bommen vielen overal in het rond. De ïritsche schepen stoomden op volle kracht en th zigzaglijn vooruit. Tenslotte verdwenen zij haar het Westen, terwijl de vliegtuigen zich in Oostelijke richting verwijderden. De visschers .adden maatregelen genomen om hun kleine sloep te strijken. Zij verwachtten voortdurend door een bom getroffen te worden. De Noren hadden, naar zij verklaarden, getracht aan het strijdgevoel te ontkomen, doch zij moesten ver scheidene malen van koers veranderen. SJANGHAI, 13 Oct. (Havas). De Amerikaan- sclie kruiser „Augusto", het admiraalschip van de Aziatische vloot, is vandaag uit Sjanghai vertrokken om hulp te verleenen aan den Ame- rikaanschen mijnenlegger „Bittern", welke averij zou hebben opgeloopen tijdens een taifoen aan de kust van Formosa. HELSINKI, 13 Oct. (Reuter). Betreffen de de Finsch-Russische besprekingen te Moskou neemt men hier groote stilzwij gendheid in acht. De inhoud van het eerste codetelegram uit de .Sovjet-hoofdstad is nog niet bekend gemaakt. Alle oogen zijn gericht op de Vereenigde Staten, vanwaar men moreele hulp en steun hoopt te krijgen. Er hcerscht een stemming van angstige onzekerheid. Hoewel de mededeeling van Radio Stockholm, dat Rusland beloofd heeft alle middelen aan te wenden om een vreedzame oplossing te ver krijgen, de spanning iets heeft verlicht, is het land vast besloten te vechten voor zijn moeilijk verkregen vrijheid, indien het daartoe genoopt wordt. De geheele bevolking heeft zich aange gord voor de verdediging van het land. Gister avond is een groot aantal der overgebleven reservisten opgeroepen. Vele zaken zijn gesloten, aangezien de eigenaren en het personeel onder de wapenen zijn. Studenten halen ontvlambaar materiaal weg van de zolderkamers. Vanmor gen vroeg waren de spoorweg- en autobussta tions propvol, daar de ontruiming van Helsinki onvermoeid werd voortgezet. In de kerken wor den voortdurend biddiensten gehouden. Het is verboden gebruik te maken van de telefoon voor onnoodige en langdurige gesprekken. Ook particuliere telegrammen zijn verboden. Twee regimenten dragonders zijn naar de grens ge zonden. Zij stallen hun paarden in de koeien stallen. Het vee uit het grensgebied wordt ge stald in de stallen van de cavalerie dieper het land in. HELSINKI, 13 Oct. (Reuter). In een radioredevoering voor de Scandinavische landen, welke rede oorspronkelijk ook naar Amerika zou worden uitgezonden, via een Duitsch station, heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken Erkko o.m. het volgende verklaard; Het Finsche volk, dat in zoo vele opzichten dezelfde democratische doelstellingen en be ginselen heeft aanvaard als de Vereenigde Sta ten neemt met oprechte dankbaarheid kennis van het begrip en de belangstelling die het van den kant van Amerika krijgt. De Europee- sche toestand heeft naties zooals Finland ge dwongen voorzorgsmaatregelen te nemen tot behoud van eigen veiligheid en van de integri teit der nationale onafhankelijkheid en neu traliteit. Deze maatregelen zijn niet gericht m tegen eenige andere natie en ofschoon zij noodzakelijkerwijze een ernstigen vorm aan nemen beteekenen zij niet, dat Finland zijn wil tot vrede heeft laten varen. In een korte toespraak voor de Zweedsche radio heeft de Finsche minister-president Ca- jander verklaard, dat de eenheid van den Fin- schen staat niet het resultaat van den wereld oorlog is, daar de Finsche grenzen sinds eeuwen onveranderd zijn en geen enkel vreemd element in de natie werd opgenomen. De voordeelen, welke een staat zich zou ver werven door Finland te onderwerpen, zouden niet gelijk staan aan de nadeelen, welke zouden voortvloeien uit een vernietiging van de Finsche integriteit. Het geheele Finsche volk is eens gezind; Finland, dat niemand bedreigt, heeft slechts voor eigen veiligheid maatregelen geno men. Het hoopt in vrede te kunnen leven. Wij willen de goede nabuurschap niet verstoren, doch willen op onze hoede zijn. Een verordening is uitgevaardigd, waarbij uit stel van betaling wordt ingevoerd voor alle per sonen, die onder de wapenen geroepen zijn. Het moratorium betreft ook belastingen, voor zoover zij het bedrag van 8.000 Finsche mark niet te boven gaan en geldt voorloopig tot Juli 1940. In dezen tijd kan geen beslag gelegd worden op de goederen van hen, die opgeroepen zijn. ROME, 13 Oct. (Reuter). Het verluidt, dat de kwestie der repatrieering van de Duitsche minderheden uit de provincie Trente, Venetië Giulia onderwerp is geweest van de besprekin gen tusschen Himmler, den leider der Duitsche Gestapo, Bochini, het hoofd van de Italiaansche politie en de prefecten van Bolzano en Fiume. De besprekingen zijn te Tremezzo aan het Comomeer gehouden. Reuter meldt uit Belgrado: Het „Deutsche Volksblatt" schrijft, dat een uitwisseling der Duitsche bevolking wordt over wogen voor de Duitsche „eilanden", die zich niet zullen kunnen handhaven. Waar zulk een uitwisseling onmogelijk is, zal den Duitschers verzocht worden, aldus het blad, hun grond en bezittingen te verkoopen tegen vrije deviezen, die hun zullen worden uitgekeerd bij aankomst in Duitschland. Hitiers uiteindelijk doel is het zoo zegt men, betere grenzen te vestigen, waar door de oorzaak voor twisten wordt weggeno men. De overwogen maatregelen zouden betrek king hebben op 600 000 Duitschers, voor het meerendeel rijke boeren en arbeiders, wier fa milie sedert eeuwen in Joego-Slavië heeft ge woond- VATICAANSTAD, 13 Oct. (Stefani). Bevestigd wordt, dat Z. H. de Paus bin nenkort Zijn eerste Encycliek zal publicee- ren. Het document zal, naar vrij zeker is, einde van deze maand verschijnen. Het katholieke weekblad „Universe" bespreekt de aankondiging van een Pauselijke Encycliek, welke op 29 October verwacht wordt. De Encycliek, aldus het blad, kan een zeer belangrijke uitwerking hebben op de katholie ke meening in de neutrale landen, vooral in verband met het optreden van het goddelooze Rusland. Dit kan in het bijzonder het geval zijn in Italië en Spanje. Sir John Gilmour, lid van het Lagerhuis, komt aan het hoofd van een nieuw ministsue voor Scheepvaart. Hij zal de afdeeling Scheep vaart overnemen van het ministerie van Han- ael. Gilmour is de vroegere minister van Binnen land sche Zaken cn de vroegere staatssecretaris voor Schotland. LONDEN, 13 Oct. (Reuter). Het Lager huis heeft de rede van Chamberlain met algemeene instemming ontvangen. Dit weer spiegelt de eenheid der natie, zoo schrijft de Times, die hieraan het volgende toe voegt: „Wij strijden met onze gedachten gericht op de toekomst, waarbij wij met het verleden slechts in zooverre rekening houden als ons streven ten aanzien van de toekomst daardoor wordt bepaald. Deze generatie is besloten zich- zelve op te offeren ten einde een draaglijk be staan voor het nageslacht te verzekeren. Bij het verwerpen van Hitler's voorwaarden heeft Chamberlain e; evenwel zorg voor gedragen den weg open te laten voor een echt aanbod. Alleen was hij gedwongen een waarschuwing te geven of te herhalen. Er kan niet langer eenigerlei mogelijkheid zijn om tot een vergelijk te ko men, tenzij de zekerheid omtrent de nakoming daarvan door Duitschland heel wat beter is dan het woord van Hitier. Dat woord is zoovele malen gegeven en gebroken, dat het volkomen waardeloos is geworden naar het oordeel van iederen staatsman in Europa. Zelfs Stalin toont er geen vertrouwen in te hebben en prefereert zelf te nemen, wat hij begeert, liever dan te vertrouwen op de beloften van zijn bond genoot." De Daily Herald schrijft: De woorden van den eersten minister geven uitdrukking aan de gedachten van het Britsche volk, de Britsche Dominions en het volk van Frankrijk. Ofschoon het Britsche volk den oor log verafschuwt is het nog niet zoo verzwakt, dat het slavernij, onteering van zijn verplich tingen zou aanvaarden of zou aarzelen bij het vooruitzicht van een grimmigen strijd. De News Chronicle schrijft: Het antwoord van Chamberlain was sober en nadrukkelijk. „Neen". Toen hij de redenen uit eenzette, waarop dit antwoord is gebaseerd, sprak Chamberlain met de stem van het land Wij wenschen vrede, maar de vrede, dien wij vastbesloten zijn te verzekeren, moet een zoo rechtvaardig gevormde vrede zijn, dat hij duur zaam zijn zal en geen onbehaaglijke wapenstil stand tusschen twee oorlogen. De Daily Mail zegt: Chamberlain bevestigt opnieuw Engelands vastberadenheid, te strijden tot het einde tegen de heerschappij van het geweld in de interna tionale betrekkingen. Geen ander antwoord aan Hitler was mogelijk. De democratieën willen den vrede, maar geen Hitlervrede. De „Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz" schrijft: Chamberlain heeft den goeden wil, dien het Duitsche volk bij monde van zijn Führer heeft getoond tegenover het Engelsche en het Fran- sche volk, als zwakheid uitgelegd. Hij heeft zich aangematigd Duitschland en de werelo een antwoord te geven, dat zijn toppunt be reikt in schaamtelooze beleedigingen van net Duitsche volk, evenals van zijn leiding. Dezelfde Engelsche politiek, die het met de garandeering van Polen zoo ver gebracht had. dat provocatie op provocatie geschiedde, en de oorspronkelijk als coalitie-oorlog gedachte strijd tegen het Duitsche volk eindelijk losbrak, heeft zich thans aldus onthuld, dat zij niet wil afzien van den „gelukkig" ontketenden oorlog. Om deze reden wordt al het voorbije vergeten of verdraaid. Tsjecho-Slowakije en Polen zijn voor den heer Chamberlain de slachtoffers van een agressie. Polen is voor Engeland klaarblij kelijk daarom de „aangevallene", omdat het aan het einde van zijn provocaties zijn verdiende lot onderging. En in plaats van die duizenden gedeeltelijk reeds voor den aanvang der vijan delijkheden weerloos afgeslachte Duitsche man nen en vrouwen te herdenken en voor hun lot medegevoel, maar voor de daders afschuw te hebben, stelt Chamberlain het thans als een „misdaad" voor, wanneer Poolsche vestingen werden beschoten en Poolsche franctireurs hun gerechte straf kregen. Het past de Engelsche politiek niet, dat thans het Tsjechische volk in Bohemen en Moravië zijn vreedzamen arbeid kan verrichten. Dit volk is alleen dan interessant, wanneer Enge land het weer als continentaal hulpvolk kan gebruiken. Ook in de toekomstige vorming van het Poolsche land wil het Britsche impe rialisme om dezelfde reden nog steeds een be slissend woordje medespreken. Om dit alles veilig te stellen wenscht Chamberlain „garan ties tegen de Duitsche woordbreuk", zonder zich er om te bekommeren, dat Enigeland 21 jaar geleden toen het het Duitsche volk evenals thans een „eerlijken vrede" beloofde, op de smadelijkste wijze zijn woord brak. Engeland gunt het Duitsche volk geen be hoorlijk lot. Vol afgunst streeft het er naar het Duitsche rijk te smaden en het dan te vernie tigen. Het is nog- niet zoo lang geleden, dat het Duitsche volk niet wist wat het van zijn tegen standers in het Westen te verwachten heeft. Het heeft uit deze ervaring geleerd en kent den weg, dien het thans moet gaan om de doelstel lingen van zijn vijanden te schande te maken. De „Times' -correspondent te Rome meldt, dat men de rede van Chamberlain daar niet zoo on verzoenlijk vindt als de artikelen in de Britsche pers hadden doen verwachten. Men vindt, dat de deur voor verdere pogingen, om een grond slag voor overeenstemming te krijgen, geenszins is gesloten. Deze meening wordt ook in Duit sche kringen te Rome uitgesproken. Men moet Hitler's verklaring in den Rijksdag, dat hij zijn laatste woord gesproken had. niet te letterlijk opvatten. Wel is men te Rome wat teleurgesteld, daar Chamberlain's rede zoo weinig opbouwend is. Men hoopt echter, dat Hitier zal aanknoo- pen bij eenige punten in Chamberlain's rede. Stefani meldt uit Rome: De ochtendbladen drukken op de eerste pagina een uitgebreid resumé af van de re devoering van Chamberlain, doch zonder eenig commentaar en onder opschriften, welke eenvoudig behelzen, dat de Britsche premier Hitier heeft geantwoord. Voor wat den Russisch-Finschen toestand be treft doen de bladen in de opschriften uitko men. dat het Finsche leger zich aan de grens met Sovjet-Rusland heeft opgesteld, terwijl de eerste besprekingen tusschen de vertegenwoor digers der beide landen te Moskou worden ge voerd Volgens Reuter wordt in gezaghebbende kringen te Rome herhaald, dat de positie van Italië als neutrale mogendheid onveran derd blijft. Dezelfde kringen herinneren aan Hitler's alternatief van vrede of uitroeiingsoorlog. Sommige kringen zijn van meening, dat verdere besprekingen over vrede onnoodig en uitgesloten zijn. Aan den anderen kant zegt „Radio Roma": „Italiaansche kringen zijn van meening, dat Chamberlain de mogelijkheid van vrede niet definitief verwerpt, hoewel hü zijn standpunt handhaaft." Neemt vrij deel aan de mooie prijsvraag van HDZ, bekend door haar naadloos ge- smeede verlovings- en trouwringen en edelgouden sieraden! Beschikbare prijzen: 40 sieraden van 14 Karaats goud, o.a. horlogekettingen, arm banden, schuif- en vulpotlooden, colliers, manchetknoopen, ringen, enz. in waarden van f. 80.-, f. 60.-, f. 50.-, f. 40.-, enz., alsmede 260 sieraden van gewaarborgd zilver. Inlich tingen en deelname-formulieren (voor dames en heeren) in het fraaie HDZ-jubileum- boekje, dat zonder eenige verplichting GRATIS bij talrijke goudsmidszaken over het geheele land verkrijgbaar is. Schrijft, indien U in Uw onmiddellijke om geving er niet in slaagt een boekje te bemach tigen, aan postbus 955, Amsterdam. U ontvangt dan opgave van het adres van de goudsmids zaak die U dit gaarne zal verstrekken. Het meesierteeken HDZ in gouden sieraden garandeert de allerhoogste zuiverheid van het goud en prachtige afwerking'. Het W eeriiiiitiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiM^ i VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Hier en daar mis., overigens half bewolkt tot betrokken met plaatselijk eenigen re- gen. Weinig verandering in temperatuur, H matige, aan de kust tijdelijke krachtige S meest Zuidwestelijke wind. Zon op 6.20 onder 17.12. Licht op 17.42. Maan op 7.02 onder 17.26. E.K. 20 Oct. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiil De Winterdienst der Nederlandsche Spoorwegen. Invoering Kerstvacantieretours te wach ten. Engelsche pers vol lof over de rede van Chamberlain. Tokio zegt, dat er geen compromis mo gelijk is met Tsjang Kai Sjek. Volgens het Duitsche legerbericht heb ben de Franschen gisteren eenige vaste Rijnbruggen in de lucht laten springen. Encycliek verwacht van Z. H. den Paus tegen eind October. In Finland heerscht angstige onzekerheid; alle hoop is gericht op den moreelen steun van Amerika. TOKIO, 13 Oct. (Domei). De woordvoerder van het Japansche expeditieleger in China heeft ten stelligste de geruchten tegengesproken over de mogelijkheid van rechtstreeksche vredes onderhandelingen tusschen Japan en Tsjang Kai Sjek. Japan is niet voornemens, aldus de woord voerder, eenig compromis aan te gaan met het bewind van Tsjang, dat als gevolg van het succesvolle militaire optreden van Japan ver laagd is tot een plaatselijke regeering. Japan is vastbesloten het bewind van Tsjang volledig te vernietigen en den meest volledigen steun te geven aan de beweging voor vrede en natio nale redding van Wang Tsjing Wei. LEIPZIG, 13 Oct. Het Duitsche nieuwsbu reau meldt; Nadat reeds de najaars-Messe van dit jaar ondanks de politieke spanning normaal ge houden werd, zal ook de voorjaars-Messe 1940, zooals bepaald, in den tijd van 3 tot 11 Maart 1940 plaats hebben. (l l'UI 1IIMUI1I II tl I I T 7 t 7 I i/yj Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 751.1 Vorige stand: 751.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1