Woensdag Scandinavische conferentie te Stockholm Zweden gereed tot militaire actie Zwakke activiteit in het Westen Roosevelt weet nog steeds van niets Na bestudeering der Russische voorstellen verklaart Finsche regeering zich bereid de onderhandelingen voort te zetten Drie duikbooten vernietigd Saradjogloe bij Molotof Rome heeft nog hoop op vrede De H. Vader over St. Willibrord Het nieuws van heden Auto door trein vermorzeld S&SHÊto-ymxm-mtesp* '•G.C. HAJENIUS PAKHOl GEBLOKKEERD DE BAROMETER Parijs bericht: Londen meldt: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD st Grooie sorteering Hollandsche sigaren, geïmporteerde Havana, braziel, Manila en Tenerife n. sigaren Sigaretten Tabak DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22045 het tan °ver ii8en- Erkko's rede toch nog uitgezonden tab V Evacuatie in Zweden overwogen Finsche gezant bij Welles Tsjang Kai Sjek kan zijn laatste zeehaven niet meer gebruiken John Lewis herkozen Nieuwe verliezenlijst der Britsche luchtmacht maakt melding van 32 dooden Het Engelsche leger in Frankrijk ï>e militaire medewerker van Reuter te Lon TV Poolsche krijgsgevangenen zijn in vele deelen van Duitschland op het land te werk gesteld Drie ontsnapte Poolsche torpedo- bootjagers assisteeren geregeld de Britsche marine Zullen volgens een nieuw pact de Dardanellen door Turkije worden geneutraliseerd? Geweldige Fransche kanonnen bestoken de Duitsche verdedigingswerken Het Weer g Stormwaarschuwingsdienst Mededeeling van dr. Dietrich wordt thans door Berlijn gedesavoueerd Engelsche critiek op Chamberlain „Osservatore Romanonoemt de rede van Chamberlain matig en overwogen „Dan maar liever de lucht in" Wapenstilstandsdag wordt niet gevierd Zaleski naar Parijs DUITSCHE VLIEGERS DOOR DEENSCH SCHIP GERED De beste wenschen voor Neer- lands Kerk uitgesproken in een schrijven aan het Episcopaat -Vreemde duikbooten in de Caraïbische zee Brandstof voorziening door Italiaansche tankschepen? 1939. Een lief woord Hotelhouder uit Utrecht om het leven gekomen Eucharistisch Congres te Nice afgelast hef' ,t.eeroe eurse*^ 3 0ege Ai»' OPGERICHT 1826 «STERDAM 'S-GRAVENHAGE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingex. nededeetlngen SO cent; Idenj op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Kopenhagen, 13 Oct. (dn,b) .De K«ning van Zweden heeft, naar officieel '"ei'dt medegedeeld, de Koningen van De nmarken en Noorwegen, alsmede den 'taatspresident van Finland, uitgenoodigd een bijeenkomst te Stockholm. Ke staatshoofden hebben deze uitnoodi- ®'ng aangenomen en zullen, vergezeld van ministers van Buitenlandsche Zaken, nar Stockholm komen, waar de conferentie October a.s. zal worden gehouden. Volgens D.N.B. deelt de Finsche Mgeering mede: •,De regeering heeft de voorstel len van Moskou nauwkeurig bestu deerd en is tot de conclusie geko men, dat Finland de onderhandelin gen kan voortzetten." ^aar Reuter uit Stockholm bericht, heeft memorandum van Stalin niet den vorm een ultimatum. Verdere bijzonderheden de Russische verlangens zijn niet te ver- Sim.aar men in Amerikaansche kringen te Hel- nki zegt, heeft Steinhardt, toen hij zijn dé- arche bij de Russische regeering deed, den druk gekregen, dat Rusland langs den weg e d vriendschappelijke besprekingen tot over stemming met Finland wenscht te komen. Van vooraanstaande Zweden vernam keuter, dat Zweden zeker troepen zou Mnden om Finland te helpen, indien de 'talandseilanden bedreigd zouden werden. rede, die de Finsche minister van Bui- yMandsche Zaken, Erkko, gisteren voor de jSeenigde Staten zou omroepen, is naar Knwnbl- ito Tm v, ttmrt VM fnnv,v, 1 r, liter bericht vandaag van gramofoonpla- toch nog naar Amerika uitgezonden uit SOCHE r i, rnmïniH fk. Tegefl bezorgen' Haarlem' Sm. -V 4,7806 t Men gelooft dat de Di^tsche weigering tot tayeering van Erkko's toespraak een gevolg ta Russische pressie is. Oe Finsche minister van Buitenlandsche Za- jta Erkko heeft aan Scandinavische journalis- medegedeeld, dat het bericht der Deensche, °orsche en Zweedsche démarches te Moskou js Finland met groote voldoening ontvangen „In moeilijke tijden als deze zeide hij het een troost te weten, dat men echte benden heeft." Ten einde het inkomen van den Staat te vergrooten aldus meldt D.N.B. uit Hel sinki zijn de rechten op koffie en suiker verhoogd met resp. 1.50 en 0.50 Finsche Mark. Den Rijksdag zal een verhooging van de rechten op benzine worden voorge legd. Gisterochtend werden alle winkels van het aleoholmonopolie van den Staat geslo- ten. De president van den Staat heeft ver der bij verordening den uitzonderingstoe stand uitgevaardigd voor de politie en het provinciaal bestuur. Dit is nog niet het af kondigen van den staat van beleg. De „Neue Zuercher Zeitung" verneemt uit Stockholm, dat de inspecteur-generaal van de passieve verdediging tegen aanvallen uit de lucht opdracht heeft gegeven de evacua tie van de twintig grootste Zweedsche steden te bestudeeren. Men overweegt de evacuatie van 20 tot 25 procent van de bevolking van Stockholm. Volgens Havas zullen in Noord-Zweden nieu we categorieën reservisten onder de wapenen geroepen worden. Men brengt dezen maatregel in verband met het feit, dat in deze streek slechts een beperkt aantal reservisten is opge roepen, toen de defensie in het begin van September werd versterkt. De Finsche gezant te Washington Procope heeft, volgens Havas, op het departement van Buitenlandsche Zaken een onderhoud met Sum ner Welles gehad. Aan de pers deelde hij mede, dat het doel van zijn bezoek slechts de bespreking der resultaten van de Pan-Amerikaansche conferentie was. Ook de Belgische ambassadeur heeft een onderhoud met Welles gehad. Betreffende de Amerikaansche stappen bij de regeering van de Sovjet-Unie ten aanzien van Finland verklaarde president Roose velt op een persconferentie, dat dit alleen een bewijs van belangstelling was en een uit drukking van hoop, dat niets zou worden ge daan om de vreedzame betrekkingen tus- schen de landen rond de Oostzee en de on afhankelijkheid van Finland te verstoren. De stappen moeten niet worden uitgelegd als een poging van de Vereenigde Staten om druk uit te oefenen. TOKIO, 13 Oct. (Domei) Pakhoi, de laatste haven aan zee, waarover Tsjang Kai Sjek be schikte, is thans door de Japanners volkomen ge blokkeerd. De Chineesche troepen op het eiland Hainan zijn in het gebergte gevlucht. Zij pogen hier mu nitie en geweren te maken, doch zij worden da gelijks door de Japansche luchtmacht gebom bardeerd en zullen het door gebrek aan voedsel en munitie niet lang kunnen uithouden. SAN FRANCISCO, 13 Oct. (Reuter) John Lewis is herkozen als president van het Comité voor Industrieele Organisatie. PARIJS, 13 Oct. (Havas). Het Fransche fegerbericht van Vrijdagavond luidt als Volgt: „Mistig en regenachtig weer. Zwakke activiteit aan het front. In het gebied ten Zuiden van Pirmasens heeft de vijand ver scheidene verkenners-patrouilles uitgeiton- *ten, die evenwel zonder resultaat terug taoesten trekken. Naar Reuter bericht, heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart een vijfde verlie zenlijst gepubliceerd, waarop de namen van 32 dooden en 12 vermisten voorkomen. Militaire waarnemers te Parijs vragen zich, ,°lgens Reuter, af of de bijna volkomen afwezig- jtaid van actie aan Duitsche zijde in de afgeloo- ®en 24 uur de stilte voor den storm is. Men ver- .hderstelt, dat de Duitschers hun verkenningen jtabben beëindigd en thans een offensief voor leiden. De beweging der Duitsche troepen is veneens verminderd. .In de afgeloopen veertien dagen hebben de piitschers voldoende manschappen voor een of- ehsief aan het Saarfront verzameld achter de taegfriedlinie. Het schijnt evenwel niet, dat zij taer voldoende mannen beschikken voor een "Qote doorbraak in westelijke richting. den schrijft, dat zoowel de Franschen als de Duitschers onkundig waren van de sterkte der Britsche hulptroepen in Frankrijk, tot Hore Be- lisha in het Lagerhuis zijn openlijke mededee- ling deed. Het Britsche leger werd door de Duit schers ongemoeid gelaten en kon zoo zijn bases en verbindingslijnen vestigen, zonder lastig ge vallen te worden. Het is thans voorbereid op iederen vorm van offensief, waartoe Hitier zou kunnen besluiten. Het seizoen vordert en het weer zal weldra slechter worden. Anders dan de Geallieerden kon Hitier, al dus deze medewerker, zich niet veroorloven tot het voorjaar te wachten en daarom is een Duitsche aanval in de komende dagen mogelijk. Men wacht een dergelijken aanval met vertrouwen af. 'V LONDEN, 13 Oct. (Reuter) Het ministerie van Marine deelt mede, dat Vrijdag de 13de October voor de Duitsche duikbooten een ongeluksdag is gebleken. Twee duikbooten zjjn vernietigd. De Britsche strijdkrachten konden eenige overlevenden aan boord ne men. Later deelde het ministerie van Marine mede, dat nog een derde Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. Enkele overlevenden zijn door de Engelschen aan boord ge nomen. Drie Poolsche torpedoboot jagers, die bij het uitbreken van den oorlog uit de Oostzee ont snapt waren, verrichten in samenwerking met Britsche jagers waardevollen arbeid bij het jacht maken op duikbooten, bij verkenningen en con- vooien. Aldus meldt Reuter uit Londen. In gezaghebbende kringen zegt men, dat het Britsche convooistelsel werkt met de regelmatig heid van een uurwerk en de Engelsche treilers vrijwel als in normale tijden hun werk verrich ten kunnen. MOSKOU, 13 Oct. (Havas) De Turk- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, is vanmiddag te vijf uur op het Kremlin aangekomen en daar ongeveer twee uur gebleven voor een onderhoud met Mo lotof. Naar vernomen wordt, blijft de Turksche minister in nauw contact met de vertegen woordigers van Engeland en Frankrijk. Volgens Reuter verwacht men te Moskou, dat weldra een Russisch-Turksche overeenkomst tot stand zal komen. In welingelichte kringen gelooft men, dat die overeenkomst den vorm van een verdrag van wederzijdschen bijstand zal hebben, waarbij Tur kije zich verbindt de Dardanellen te neutrali- seeren. Hieraan wordt toegevoegd, dat het verdrag in overeenstemming met de Fransche en En gelsche belangen zal zijn. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij: VOOR HET GEHEELE LAND: matige, later toenemende Zuid-Oostelijke tof Zuid-Westelijke wind, betrokken tot half of zwaar bewolkt, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur, in den morgen plaatselijk mist. S Vrijdagmorgen te 9.50 uur werd geseind II E§ aan alle posten: Weest op uw hoede. WASHINGTON, 13 Oct. (Reuter) In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat hij geen officleële mededeeling van de Duitsche regeering heeft ontvangen inzake de laatste vredesvoorstellen. Hij zeide verder dat hij hieraan niets had toe te voegen. Ten aanzien van het bericht van de „Associa ted Press" uit Berlijn waarvan wij in een deel onzer vorige oplage reeds melding maakten dat rijksperschef dr. Dietrich verklaard zou heb ben als zou alleen nog een interventie van pre sident Roosevelt een oorlog in het Westen kun nen voorkomen, hetgeen in het buitenland is opgenomen als een verzoek aan Roosevelt om als bemiddelaar op te treden, deelt het Duitsche Nieuwsbureau mede, dat een dergelijk verzoek niet is gedaan en ook niet is bedoeld. Blijkbaar is hier sprake van een misverstand en een verkeerd uitleggen van een particulier onderhoud. Als gevolg van een oproep van Lloyd George heeft de „Raad van Actie en Herstel" een reso lutie aangenomen, waarin de verklaring van mi nister-president Chamberlain „onvoldoende" wordt genoemd en waarin aan de regeering wordt verzocht een meer volledige verklaring op te stellen, waarin zij het doel dat zij wenscht te be reiken uiteenzet en verklaart bereid te zijn dit doel op een conferentie te bespreken. De „Raad van Actie en Herstel" is vele jaren geleden door Lloyd George opgericht en niet ver bonden aan eenige belangrijke politieke partij. Tot nu toe heeft de raad zich steeds tegen de politiek van de regeering verzet, en bij tusschen- tijdsche verkiezingen steunde zij meestal den candidaat van de Labourpartij. Onze Romeinsche correspondent seint Vrij dagavond: In Italië heeft men de hoop op vrede nog geenszins opgegeven, hetgeen o.a. tot uit drukking komt in de beschouwingen, wel ke de Italiaansche kranten van hun Lon- densche correspondenten publiceeren. Deze beschouwingen stemmen alle hierin over een, dat zij de bekende deur op den beken den kier laten staan. Interessant is, wat de katholieke „Avvennire" hedenavond schrijft. Zij gelooft, dat het oorlog zal zijn, als Rusland aan Duitschland alleen maar economischen steun geeft en vrede als Rusland ook bereid is, Duitschland militair te helpen. Voorts constateert zij, dat er geen on derhandelingen zullen plaatsvinden als een der de partij niet bereid is te bemiddelen. Zij ge looft, dat Italië slechts dan die partij zal zijn. wanneer de beide oorlogvoerende partijen waarde hechten aan deze bemiddeling en gun stige resultaten in het vooruitzicht stellen. Men hoort in het algemeen hier deze opvat' ting verkondigen, dat, zooals de zaken thans staan, Italië geen behoefte gevoelt om een po ging tot bemiddeling te doen. Men acht hef evenwel niet uitgesloten, dat de omstandighe den spoedig een wijziging zullen ondergaan van dien aard, dat Italië wel mogelijkheid en der halve redenen tot bemiddeling aanwezig kan achten. Vermelden wij nog, dat de „Osservatore Romano" als haar meening te kennen geeft, dat hetgeen Chamberlain zeide aangaande de Engelsche en Fransche vredescondities bijzonder matig en overwogen was. Deze vredescondities somt de „Osservatore" ver volgens op. Ten eerste, herstel van geschon den recht. Niet alleen in Polen, maar ook in alle landen van Centraal-Europa. Ten twee de, practische middelen, die geëigend zijn, agressie uit te schakelen en trouw aan aan gegane verplichtingen te garandeeren. De „Osservatore" komt tot de conclusie, dat er een geweldig verschil is tusschen het vredes voorstel van Chamberlain en dat van Hitier. LONDEN, 13 Oct. (Havas) „Press Association" bericht, dat de Duitsche koopvaardijschepen op dracht hebben gekregen liever het schip in de lucht te laten vliegen, dan het als buit in han den van de Engelschen te laten vallen. Men heeft te Londen bevestiging van dit bericht ontvangen. LONDEN, 13 Oct. (Havas) De beslissing van den Koning, volgens welke de feesten ter her denking van het sluiten van den wapenstilstand in 1918 worden afgelast, is ter kennis gebracht van de Dominions en de koloniën. LONDEN, 13 Oct. (Havas). Zaleski, de Pool sche minister van Buitenlandsche Zaken, is vanochtend per vliegtuig weer naar Parijs ver trokken. KOPENHAGEN, 13 Oct. (Reuter). Vier Duit sche vliegers zijn door een Deensch schip ge- i'ed en vandaag te Ringkjobing aan land ge zet. Zij verklaarden gedwongen te zijn geweest op zee te dalen, aangezien hun toestel „be schadigd" was. Onze Romeinsche correspondent seint Vrijdag avond: Zooals wij reeds berichtten, heeft Z. H. de Paus 9 September j.l. ter gelegenheid van de viering van het Willibrordusfeest aan Mgr. dr. J. de Jong en heel het Nederlandsche Episcopaat een schrijven gericht. De H. Vader spreekt in dit schrijven allereerst zijn vreugde uit over de viering van het Willi brordusfeest. Hij verheerlijkt de figuur van den H. Willibrordus, die met elf gezellen het Evan gelie bracht aan het land der Bataven. Dit land dankt aan hem de kostbaarste erfenis van een leven, dat zich onderscheidt door zijn brandende liefde. Hoe prachtig zou het zijn, aldus vervolgt het schrijven, wanneer de niet-Katholieken, die Willibrordus thans vereeren als herder en vader, zich zouden vereenigen met den H. Stoel, die de wortel van de Katholieke Kerk is. De H. Vader spreekt den wensch uit, dat de viering van het Willibrordusfeest een aansporing moge zijn tot een nog meer werkdadig christelijk leven, dat zich ontplooit in de verwerving der moreele deugden, in groote offervaardigheid en in de zekerheid van het Eeuwige Leven hiernamaals. De H. Vader bidt, dat Nederland steeds meer voort moge gaan in de christelijke wijs heid en in den vrede van de burgerlijke sa menleving en een sociale eendracht moge bereiken, welke gebaseerd is op de beginse len der rechtvaardigheid en eerzaamheid. Tenslotte verleende de H. Vader in zijn schrijven een vollen aflaat „ad modum jubi- laei" en zijn Apostolischen zegen als onder pand van Hemelsche gunst. WASHINGTON, 13 Oct. (Reuter) Snyder, voorzitter der ondercommissie voor de militaire middelen in het Huis van Afgevaardigden, die een lange inspectiereis langs de kustverdediging heeft gemaakt, verklaarde, dat in de Caraïbische Zee ongeveer een half dozijn vreemde duikboo ten opereeren, welke daar reeds drie weken vóór den Duitschen inval in Polen gezien werden. Snyder zeide zijn inlichtingen onder meer van den gouverneur der Maagden-eilanden te heb ben ontvangen en voegde daaraan toe, dat de berichten waren bevestigd door Amerikaansche lucht- en vlootpatrouilles. De nationaliteit der duikbooten wilde Snyder niet noemen, doch hij liet doorschemeren, dat het Duitsche bodems moeten zijn, die, naar het schijnt, op zee van voorraden worden voorzien. Volgens Reuter heeft president Roosevelt op een persconferentie medegedeeld, dat hij 'n bericht had ontvangen, welks waarde niet was na te gaan en dat inhield, dat verleden week Vrijdag twee Italiaansche petroleum- tankschepen voor de kust bij Miami een vreemde duikboot van brandstof hadden voorzien. Naar aanleiding van bovenstaand bericht zegt Stefani, dat Roosevelt in zijn persconferentie heeft verklaard, dat dit bericht allen grond óntbeert en thuishoort bij de oncontroleerbare geruchten, waarmede de kranten vol staan. De Finsche regeering zet de onderhan delingen voort. De koningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen Woensdag met den Finschen president te Stockholm confereeren. Volgens het Britsche ministerie van Marine werden gisteren drie Duitsche duikbooten vernietigd. De Turksche minister Saradjogloe had wederom een onderhoud met Molotof. Verslag over de toepassing der Bedrijfs- vergunningenwet in het eerste halfjaar Binnenkort heropening van de luchtlijn Rotterdam-Haamstede? Auto door trein gegrepen op overweg te Bunnik; één doode. Beurs van New York: Na vaste opening volgde eenige daling; slot onregelmatig. Een liej woord doet wonderen. Er zijn van die zonnige naturen, die steeds een bemoedigend woord tot den evenmensch weten te spreken. Het zit hem niet immer in de giften die ge geeft, in de goede werken welke ge doet. Het zit 'm óók in de wijze waarop ge alles doet. Een mensch hunkert soms naar wat mee-gevoel, naar wat hartelijkheid, naar iets liefs in het troostelooze leven. Ge kunt het meermalen bij sommige kindernatu ren zien hoe een kind weer opleeft, opfleurt, gelukkig wordt door wat vriendelijke woorden. Ge kunt zoo gemakkelijk en zoo weldoend wat ge luk rondom u verspreiden alleen reeds door het leed en de droeve gemoeds stemming van anderen te begrijpen: er een troostend woord voor te vin den. Geef het beste in u aan den evenmensch: geef wat hartelijkheid in een zielig, in een droefgeestig bestaan. Vrijdagmiddag tegen vier uur is op een overweg in de gemeente Bunnik een be stelauto onder den electrischen trein ge raakt, die uit de richting Arnhem kwam. De auto werd geheel vermorzeld, terwijl de be stuurder, de heer Nachbar, eigenaar van Hotel „Riche" aan het Vreeburg te Utrecht, uit de cabine geslingerd en vrijwel op slag gedood werd. De heer N. was op bezoek geweest in een fort, waar hij enkele bestellingen had bezorgd. Een notitie-boekje, dat gevonden werd, gaf dit aan. Onmiddellijk na het verschrikkelijk ongeluk was zoowel de Rijkspolitie als de gemeenteveld wachter ter plaatse. Ook de burgemeester mr. W. J. van Beeck Calkoen en dokter J. p. Brevee, die slechts den dood kon constateeren, kwamen spoedig op de plek van het ongeluk. Telefonisch werd het parket te Utrecht gewaarschuwd. Volgens getuigen deed de bestuurder, die, om op den overweg te komen, een hek moest openen, toen hij den trein zag naderen, alsof hij wou stoppen, doch het was reeds te laat om het on geluk te voorkomen. De botsing gaf tot ver in den omtrek een hevigen slag. De voorzijde van den trein werd ernstig be schadigd. Op eigen kracht zij het langzaam kon hij de reis naar Utrecht voortzetten, waar hij met vijftig minuten vertraging arriveerde. Hier is het beschadigde voorste treinstel losge koppeld, waarna de reis naar Rotterdam werd vervolgd. VATICAANSTAD, 13 Oct. (Havas) Het Inter nationaal Eucharistisch Congres, dat in het voor jaar te Nice zou worden gehouden, is in ver band met den internationalen toestand afge last. H I l 1 1 I M I I 1 I M F j 1 r 1 r Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 749.5 Vorige stand 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1