1 8 A Een oorlogslied Regeering koopt aardappelen Jtytt **i»±L fitwtgw DE SLANG UIT HET SOVJETPARADIJS Chamberlain Daladierï „En dat was nu bijna bondgenoot geworden3 Wfdt ZONDAG 15 OCTOBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK Ma; fl«rd, Moeilijkheden in het havenbedrijf Stand der onderhandelingen EEN NIEUW VERKADE-ALBUM ,,Het Nederl. Open luchtmuseum' Algemeene vergadering te Arnhem MET DE MICROFOON OP HET IJSSELMEER Adres der Spoorwegvakbonden inzake het W.A.P. Militair-geneeskundige dienst jubileert BURGERKLtEDING TIJDENS VERLOF Radiotelefoon met Amerika Vondels bekeering Herdenking door den K. R. O. Officieel antwoord op gestelde vragen Verspilling van benzine, banden, olie, enz. is in dézen tijd in strijd met het lands belang 1 Wij rekenen op uw medewerkinggéén plezier tochtjes per auto of motor, geen haastbestellingen aan uw winkelier, kortom: Geen ongemotiveerde autoritten in Alles wai Gij ons hebl aange daan, o Heer, hebl Gij gedaan volgens een rechtvaardig oor deel, wanl wij hebben ge zondigd voor U en hebben aan Uw geboden niel ge hoorzaamd. Iniroiius Het vierde front Vrijwillige burgerlijke dienst HONGAARSCHE GEZANT BIJ H. M. DE KONINGIN ONTSPANNING VAN GEMOBILISEERDEN Er bestaat van den Duitschen volksdichter Matthias Claudius (17401815), die wekelijks ten „Wandsbecker Boten" uitgaf, een mooi en Zeer eenvoudig lied over den oorlog. Men kan er den volledigen tekst van naslaan in menige Euitsche bloemlezing. Het is ook met andere liedjes van denzelfden dichter in het Neder- landsch vertaald door Tollens, en het draagt i"1 diens bundel „Liedjes van Matthias Clau dius" den wel wat te deftigen titel van „Krijgs lied". Een krijgslied is het eigenlijk heelemaal Met, want hierdoor verstaan wij toch in het algemeen een opwekking tot oorlogvoerende Soldaten. Het is integendeel een lied, gezongen tijdens den oorlog, door den eenvoudigen man teh platten lande: E 1st Krieg! 's ist Krieg! O Gottes Engel wehrc End rede du darein! s 1st leider Krieg und ich begehre Nicht schuld daran zu sein! Met deze zelfde twee regels, waarmede de terste strofe besluit, eindigt ook weer het heele Gedicht. Dit is de hoofdgedachte van het aan doenlijke en welluidende lied. De aangehaalde 'trofe luidt in de, niet erg nauwkeurige, ver taling van onzen populairen volksdichter uit het begin der vorige eeuw: 't Is oorlog, oorlog! God van vrede! Red ieders have! Spaar de mijn'! 't Vernielend zwaard ontvlood de scheede: Ik wil de schuld er niet van zijn! Ret is er ons niet om te doen, te wijzen op te eigenaardigheden bij Tollens, die wel heel teij omspringt met den tekst, waar hij Gods tegel uithaalt en zijn eigen particuliere bezit tingen invoegt, het gaat ons meer om het ge- teel, dat door den dichter wordt uitgedrukt in den laatsten regelHet is oorlog, en ik wil de tehuld daar niet van zijn. Hierdoor geeft hij, schrijvend voor eenvoudig landvolk, op de eerste plaats te kennen, dat h'j de verantwoordelijke positie van de regee- Mnde personen allerminst benijdenswaardig teht. De algemeene strekking van zijn liedjes h°mt met deze gedachte overeen. Hij herhaalt Meermalen, dat een eenvoudig leven met trouw tervulde verplichtingen een grooter geluk Waarborgt dan een hooggeplaatst bestaan met Êfoote verantwoordelijkheden. Verlang niet hooger te stijgen dan gij kunt, zoo houdt hij likens weer den lezer voor en met een zeker toostend welbehagen wijst hij dan op de zor gen van de machtigen en rijken. Weest blij, dat Mj niet behoeft te beslissen over oorlog en Vrede, weest blij, dat niet bij u de groote we- relavragen van recht en onrecht op een beslis- Slng komen aandringen. Houdt u er liever huiten Eehalve deze gedachte, die in verscheidene termen in zijn werk wordt teruggevonden, en ö'e ook wel het overdenken waard is in zulk ten critischen tijd als den onzen, zegt hij ech- Mr in den laatsten regel van de aangehaalde 6'"rofe meer direct, dat ieder lezer tegenover het oorlogsvraagstuk een zekere, meer beperkte terantwoordelijkheid heeft en dat het goed is, hklien men zich niet inlaat met woorden of ^ei'ken, waardoor men aan den oorlog een tekere schuld krijgt. "Wat zou ik moeten?" zoo laat hij zijn le- Zer zich afvragen „wanneer de schimmen ten be gesneuvelden mij in den slaap versche 11611 en weenend om hun lot, dit aan mij kwamen Verwijten? Wat zou ik moeten beginnen, wan- 'Mer ik my mede-aansprakelijk wist voor den h°°dsnood van zooveel dappere jongemannen, et verdriet van al die duizenden vaders, moe- ters en bruiden, die vóór den oorlog zoo ge- ■kig waren? Hoe zou ik mij kunnen verant- W°°rden bij het zien van al dien honger, al die e"ende? Zou een kroon, een titel, een heel dd, en al de roem nog een vreugde kunnen j^11, wanneer ik dacht aan al dat leed. Neen, M is onmogelijk. Het is oorlog en ik wil daar (Ja schuld niet van op mij laden." öit gevoel: ik wil er de schuld niet van zijn, wil er maar liever heelemaal niets mee te aken hebben, is ongetwijfeld een der meest atuurüjke gevoelens van den mensch bij het °Vei'denken van alle oorlogs-ellende. de Ml Met ar tegelijk treft hem de gedachte, .dat hij 'hedemensch is van al de lijdenden. Hij er geen schuld aan hebben, doch hij kan er 1 onverschillig voor zijn. Bij vlagen komt eM telkens het leed voor den geest, dat zoo- j.. a is aangedaan (en om zoo weinig werke- Jke winst!). Hij wordt bij deze gedachte tir®akzuchtig of wanhopig. En dan stelt hij zich ^Uideiijk voor oogen, dat wraakzucht en wan tte nu juist de gevoelens zijn, waardoor hij 11 zeker deelgenootschap in de oorzaak van ellende op zich laadt, ook al worden die °htane gevoelens niet uitgesproken en niet ^Mkdadig. H|t leed van de wereld verbiedt tel, te leven in een stemming, die schuld heeft I het bestaan van dit leed. Hij zou zich wil- 6,1 verheffen boven zichzelf en in zijn hart e gevoelens ontwikkelen, waardoor de vrede, VrUcht van de gerechtigheid, wordt bevor- Maar dit is moeilijk. Rondom hem raast jj. Propaganda van de oorlogvoerende volkeren. ergert zich aan veel huichelachtige mooi- 0 j^rij, die geen ander effect kan hebben en v geen ander effect beoogt dan het vestigen s h verkeerde ideeën. Temidden van al deze bhahde, die den fijngevoeligen mensch dieper 1(^cllaamt, naarmate zij met grooter schaamte- heid wordt verspreid, zou hij iets willen n> iets willen ondernemen, waardoor aan hezen afschuwelijken toestand een einde aih en eenzaam droomt hij van een geluk- difer Wereld, waarin de menschen eerlijk zou- «fa, hun woord geloofwaardig, hun daad hun begeerten door redelijk inzicht be dgeld. Is Moe he zulk een wereld mogelijk? Zijn wij niet droomen van een schooner toekomst, Mil ^e"tens heviger ontgoochelt? Heeft het nog "te hopen tegen hope" en te vertrouwen, Cenmaal een betere menschheid een betere öitleld 2&1 bewonen. De geschiedenis stemt in Sen°PZiCht eerder tot twijfel, om niet te zeg- tot vertwijfeling. te ontdoet men zich van het drukkende gevoel van medeplichtigheid aan al de wan orde, al de ellende, al het onrecht, dat men rondom zich waarneemt. Hoe bevredigt men het zoo natuurlijke verlangen, dat de dichter uit drukt in de woorden: 't Is oorlog en ik wil de schuld er niet van zijn? Een betere wereld mag men dan al houden voor een hersenschim, een beter mensch kan ieder worden, die op zijn eigen plaats en in zijn eigen omgeving, het goede doet. Ziedaar de eenige oplossing van deze moeilijkheid. Voor het heil van de heele wereld is niemand af zonderlijk verantwoordelijk, maar er bestaat een som van particuliere verantwoordelijkhe den, waarin ook het kleinste aandeel op zijn eigen wijze meetelt. Hiervan heeft Matthias Claudius zijn lezer willen overtuigen. En daar om is zijn oorlogslied behartigenswaardig. A. v. D. De minister van Economische Zaken heeft besloten, ter bevordering van een redelijke voorziening in de behoefte aan consumptie aardappelen in het voorjaar van 1940, over te gaan tot het doen aankoopen van een hoe veelheid consumptie-aardappelen van den kleigrond van de hieronder met name ge noemde rassen, te leveren op of na 1 April 1940. Deze aankoopen, welke een dezer dagen een aanvang zullen nemen, zullen worden uitgevoerd via door de provinciale voedselcommissarissen aan te wijzen handelaren. De prijs, welke aan telers per 1 April 1940 voor deze aardappelen zal worden betaald, zal bedragen voor de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsceh blauwe en roode ster 4.50 en voor eigenheimers 4 per 100 kg. af boerderij, met dien verstande, dat de over- nemingsprijs geldt voor aardappelen in de vier- kantsmaten boven 35 mm. in de gebruikelijke consumptiesorteering. Voor het industriegebied in Zuid-Limburg zal een hoeveelheid aardappe len van het ras industrie worden aangekocht. Teneinde te bevorderen, dat ook de telers van genoemde rassen, van wie geen aardappelen zul len worden aangekocht, voor hun product een redelijken prijs ontvangen, wordt voor bedoelde rassen een garantieprijs per 1 April 1940 in uit zicht gesteld, welke 75 cent lager zal zijn dan de genoemde aankoopprijzen. Indien in den vrijen handel deze richtprijzen niet worden ge haald, zal te zijner tijd een denaturatievergoe- ding worden gegeven, opdat de telers toch den richtprijs kunnen maken. Om ook den telers van andere aardappelen dan de genoemde tegemoet te komen, zal voor die aardappelen reeds thans een denaturatievergoe- ding worden vastgesteld. Deze vergoeding zal periodiek worden bepaald en voorshands 50 cent per 100 kg. bedragen voor aardappelen boven 35 mm. vierkantsmaat. Indien de marktsituatie daartoe aanleiding geeft, zal de denaturatiever- goeding kunnen worden verlaagd of verhoogd of zullen alle of bepaalde rassen tijdelijk van een denaturatievergoeding kunnen worden uitgeslo ten. Wat de goedgekeurde pootaardappelen betreft, is besloten den telers eveneens een garantieprijs ln uitzicht te stellen en wel zoodanig, dat zij per 1 April 1940 kunnen rekenen op 4.25 per 100 kg. voor in de klasse b goedgekeurde poters. De garantieprijzen voor de in de klassen a en c goed gekeurde poters zullen resp. 30 cent hooger en 50 cent lager zijn. De garantieprijzen gelden voor de sorteering 35—50 mm. voor poters in de klassen b en c, en voor de sorteering 35—55 mm. voor de poters in de klasse a goedgekeurd. Later zal worden besloten of deze toezegging door mid del van een denaturatjetoeslag per 1 April dan wel door middel van overneming der onver kochte voorraden zal worden uitgevoerd. Zaterdag heeft de heer A. Kievit te Rotterdam een uiteenzetting gegeven van den stand der onderhandelingen, welke gedurende de laatste weken tusschen de bonden eenerzijds en de werkgevers in het havenbedrijf anderzijds, zijn gehouden. Als resultaat van deze besprekingen zal van daag aan de ontslagen vaste havenarbeiders van de meeste werkgevers, die op 18 September zijn ontslagen en sindsdien geen inkomen heb ben gehad door verdiensten of ondersteuning, een bedrag van f 30 worden uitgekeerd, wan neer zij niet georganiseerd zijn. Aan de georga- niseerden wordt een bedrag van f 31.50 uitge keerd. Van deze bedragen zullen eventueele verdiensten of ondersteuning worden afgetrok ken. Voorts is met de volgende firma's een rege ling getroffen, waarbij aan het in dienst ge houden vaste personeel en aan het ontslagen vaste personeel een wachtgeld wordt toegekend, mits deze maatregel door den minister van Sociale Zaken wordt goedgekeurd. De betrokken firma's zijn: N.V. Thomsen's havenbedrijf, N.V. Rotterdamsche stuwadoors maatschappij, N.V. Frans Swarttouw's haven bedrijf, N.V. Cornells Swarttouw's stuwadoors mij., Internationale stuwadoors mij., Veltenaar's haven- en transportbedrijf, N.V. Wm. H. Muel ler en Co., Quick Despatch, N.V. Stuwadoors mij. v.h. P. van Koeveren en Co., N.V. A. A. Hoogerwerff. Het wachtgeld, dat aan de arbeiders, die nog in vasten dienst gehouden zijn, a|al worden uitgekeerd, berust op den modus 70 pCt. van 't verdiende weekloon. Voor de andere wacht geldregeling is nog geen modus vastgesteld. Een soortgelijke wachtgeldregeling is voor Amsterdam ontworpen, terwijl ook in Vlaardin- gen en Dordrecht aan een wachtgeld wordt gewerkt. Ondanks alles gaat de uitgifte der Verkade- albums haar gang. Jaar in, jaar uit, wat ook in de wereld gebeurt. Het nieuwe album, dat thans verscheen, is in zekeren zin een vervolg op het voorgaande. Wederom neemt de heer Portielje ons mee naar Artis, waar hij ons thans de apen en hoefdieren laat zien. Het album be vat 144 afbeeldingen in 9 kleurendruk van bijna uitsluitend uitheemsche dieren, bewoners van steppe en oerwoud of van de groote tropische rivieren, ih Artis en andere dierentuinen bin nen ons bereik gebracht. 't Lijkt, alsof een Arke Noach's aan ons voor bij trekt: apen, herten, antilopen, kameelen en giraffen, nijlpaarden enkolibri's, stuk voor stuk naar de natuur geschilderd. Wat de uitvoering betreft komt het ons voor, dat de drie schilders C. Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol in deze aquarellen een groote perfectie te zien geven en wij hopen, dat de groote har monie, welke spreekt uit dit werk, het boek voor velen van blijvende waarde zal maken. 99 De Vereeniging voor Volkskunde „Het Neder- landsch Openluchtmuseum" hield gisteren in het Museum-restaurant te Arnhem de jaarlijksche algemeene ledenvergadering onder praesidium van Jhr. J. Beelaerts van Blokland uit Ooster beek. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester van Arnhem, den heer H. P. J. Bloemers, den wethouder van Arnhem, den heer H. M. A. Klompé en den heer Michiels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter met -enkele van groote waardeering getuigende woorden den overleden oprichter en oud-eere-voorzitter der vereeniging, generaal F. A. Hoefer. Medegedeeld werd, dat Z. K. H. Prins Bernhard zich bereid heeft verklaard het beschermheerschap der vereeniging te aan vaarden. Z. K. H. kon nog geen gevolg geven aan de uitnoodiging- van het algemeen bestuur om het Openluchtmuseum te bezoeken, doch zulks zal toch spoedig, geschieden. Het jaarverslag van den directeur-secretaris werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag, dat sluit met een voordeelig saldo van ongeveer 400 gulden. De begrooting voor dit jaar werd goedgekeurd. Zij sluit met een bedrag aan in komsten en uitgaven ad 13.880. De aftredende bestuursleden, de heeren M. de Koning, Mr. A. P. van Schilfgaarde en Prof. Ir. J. A. G. van der Steur werden bij acclamatie herkozen. Nadat een aantal beschermende leden was be noemd, werd de goed-bezochte vergadering ge sloten. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om gezamenlijk de nieuwe bouwwerken in het Mu seumpark te bezichtigen. Dagelijks groeien de dijken in den Noordoos telijken polder naar elkaar toe. Urk is reeds aan één zijde met het vaste land verbonden en weldra zal het, evenals Schokland, deel uitma ken van het groote nieuwe polderland. Daarom heeft de K. R. O.-reportagedienst met de mi crofoon nog een laatste bezoek gebracht aan de verdwijnende eilanden en eenige andere plaat sen, om, zoolang de volledige inpoldering nog geen voldongen feit is, aan ge vergetelheid te ontrukken, wat er op het oogenblik nog aan volkseigen op te merken valt. De uitzending van deze samengestelde repor tage, welke voor het grootste gedeelte werd opgenomen aan boord van een Volendamschen vischkotter, waarmede de driedaagsche tocht werd volbracht, zal geschieden Dinsdagavond 17 October om 9.20 uur. Volgens art. 9 van het W.A.P. wordt bii Al- gemeenen Maatregel van Bestuur een Advies commissie voor het vervoer van personen met motorrijtuigen ingesteld, terwijl art. 61 bepaalt, dat bij A. M. van B. kan worden voorgeschreven, dat de regeling van de rechten en verplichtingen van personen in dienst van vergunninghouders aan de goedkeuring van den Minister zijn on derworpen. Naar aanleiding van deze artikelen hebben de spoorwegvakbonden, de N.V. St. Raphaël en de P. C. B. gezamenlijk een adres tot den Minister van Waterstaat gericht, houdende het verzoek om, wanneer een commissie als boven bedoeld val worden samengesteld, de gelegenheid te cheppen een vertegenwoordiger uit de genoem- !e organisaties te kunnen aanwijzen, terwijl te kens verzocht wordt om bij het treffen van maatregelen in verband met art. 61 eveneens in de gelegenheid te mogen worden gesteld den in vloed der vakbonden te kunnen aanwenden. Het' was Zaterdag 125 jaar geleden, dat de in spectie van den militair-geneeskundigen dienst werd opgericht. Met het oog op den ernst dei- tijden werd dit jubileum alleen met een militair défilé herdacht, waartoe de inspecteur van den jubileerenden dienst, de generaal-majoor N. A. A. van de Roemer, zich met zijn staf tegen half twaalf opstelde voor zijn bureelgebouw aan den Raamweg te 's-Gravenhage. Verscheidene autoriteiten, o.w. de burgemees ter, mr. S. J. R. de Monchy, de commandant van het eerste legercorps, gen.-majoor, jhr. J. Th. Alting von Geusau, de inspecteurs van de verschillende wapens der landmacht, de eerste ondervoorzitter van het Ned. Roode Kruis, mr. \v. J. Baron van Lynden, oud-inspecteurs van den geneeskundigen dienst der landmacht, gep. generaals-majoor van dezen dienst, de chef van den staf van het hoofdkwartier, de directeur van den étappen- en verkeersdienst, de leger arts en verscheidene andere opper- en hoofdoffi cieren, zoomede eenige burgerlijke medische au toriteiten waren aanwezig. De Koninklijke Militaire Kapel stelde zich aan de overzijde van den rijweg! op en begeleid de het défilé met opgewekte muziek. Zoo trokken voorbij twee honderd medische studenten en pl.m. £00 man geneeskundige troe pen en Roode-Kruissoldaten met bijbehoorend materieel, waaronder zuurstof- en douchewa gens, ambulance-auto's enz, en voorts de ge- zondheidsafdeeling en verbandplaatsafdeeiing van een legerkorps, een bataljon grenadiers en een af deeling artillerie van drie batterijen, met lichte mitrailleurs, keukenwagens enz. Het ge heel vormde een stoet, waarvan het voorbijtrek ken in marschtempo bijna een uur duurde. Na afloop was er gelegenheid om in het ge bouw de jubileerende inspectie te complimen teeren, waarbij werden opgemerkt de opper-be- velhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reynders, de commandant van de luchtver dediging, de hoofdaalmoezenier köl. Noordman en vele anderen. Van verschillende zijden waren bloemstukken toegezonden, terwijl tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren ontvangen. In den namiddag; zijn door generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adju dant van H. M. de Koningin, namens Hare Ma jesteit geliukwenschen aan den jubileerenden militair-geneeskundigen dienst overgebracht. In een legerorder wordt thans bekend ge maakt, dat de onder de wapenen zijnde offi cieren, evenals de beroepsonderofficieren, tij dens hun verlof burgerkleeding mogen dragen. Met ingang van 16 October wordt de open stelling van den radiotelefoondienst met de Vereenigde Staten en andere landen, die hier op aansluiten, nader bepaald op 9,20 uur 's mor gens tot 2.20 uur 's nachts, Ter gelegenheid van het derde eeuwgetij van Vondels bekeering, zal Dinsdag 17 October des avonds te 7.15 uur prof. dr. B. M. Molkenboer O. P. een herdenkingsrede uitspreken voor de K. R. O.-microfoon, (golflengte 1875 en 414.4 meter) Ook zal de K. R. O. tijdens de actueele aether- flitsen op Zaterdagavond 21 October (om 7.35 uur) eenige opnamen uitzenden o.m. van de predikatie, door Mgr. dr: G. C. van Noort ge houden tijdens de stille H. Mis in het Begijn hof, en van de officieele herdenkingsplechtig heid in het Maagdenhuis te Amsterdam. Vraag: Door de tijdsomstandigheden zijn moeilijkheden ontstaan in de bouwbedrijven. Verschillende architecten zijn reeds zonder werk. Kunnen maatregelen getroffen worden om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen? Antwoord: Ongetwijfeld is er onder de huidi ge omstandigheden risico aan verbonden voor een opdrachtgever om tot bouwen over te gaan. Middelen zullen moeten worden beraamd om dit risico voor alle betrokken personen zoo ge ring mogelijk te doen zijn en om de eventueele nadeelige gevolgen, die uit den toestand zou den kunnen voortkomen, zoo billijk mogelijk naar ieders positie te verdeelen. De regeering heeft door het instellen van verschillende in stanties zooveel mogelijk maatregelen genomen om prijsverhoogingen tegen te gaan. Er is geen reden zonder meer aan te nemen, dat de plaats gevonden hebbende prijsverhoogingen in dezelf de mate en in dezelfde verhouding zullen blij ven plaats vinden. Op grond hiervan kan het algemeen advies worden gegeven: voorgenomen bouwwerken, zoo daarvan de bouw binnen afzienbaren tijd in ieder geval noodzakelijk moet worden geacht, zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Naar mag worden aangenomen zal uitstel leiden tot duurderen bouw. Volgens het inzicht van velen, die bij het bouwvak betrokken zijn, kan, indien de betrok kenen daaraan zooveel mogelijk medewerken en de regeering de noodige maatregelen daartoe neemt, spoedig weer een meer geregelde toe stand in het bouwbedrijf worden verwacht. Er is niets op dit ondermaansche, dat steens blijft zooals het- geweest is. Alles ïs aan veran deringen onderhevig, Op dezen regel is de oor log niet de bevestigende uitzondering. Integen deel, de Krijgsgeschiedenis toont op iedere blad zijde' aan, hoe de voortschrijdende ontwikkeling en ontdekking zich ook in de wijze, waarop oor log gevoerd wordt, sterk kon doen gelden. Lang liggen de tijden achter ons, dat de rid ders met hun onderzaten ten krijg togen. Hoe waren zij uitgerust? Wat voor strijdmidcelen stonden hun ten dienste? Nu gaan de aanvoer ders met legercorpsen ten strijde in geheel an dere uitrusting en met totaal andere strijdmid delen. Vroeger had men twee fronten, waarop ge- strijden kon worden: te land en te water. Onze vaderlanasche geschiedenis heeft ons geleerd, dat ons volk in oude dagen onverschrokken strij ders geweest zijn. Speciaal menige zeeslag ge tuigt daarvan en onze zeehelden zijn zoo tal rijk, dat in onze groote steden in bepaalde wij ken straat na straat naar een zeeheld1 genoemd kan worden. Zoovelen zijn er. In den wereldoorlog 19141918 is daar nog een front bijgekomen: het front in de lucht. Sedert echter Is de luchtvaart met reuzenschre den vooruitgegaan en deze vooruitgang wordt geaemonstreerd in dén vreeze, die alom gevoed wordt voor de verschrikkingen, welke vanuit dit nieuwe-derde-front de menschen bedreigen. De illustraties van de verwoestingen, aange richt door de luchtbombardementen te War schau, zeggen sprekender dan welk betoog ook, dat deze verschrikkingen erger nog zijn dan de stoutste vermoedens doen verwachten. En van deze aanvallen uit de lucht is ook de burgerbevolking het slachtoffer. Men dient dit goed te begrijpen. Want het beteekent dit: Het Is niet meer zoo: dat ergens in de verte gestre den wordt in het vijandelijke of in het eigen land, maar het is zoo geworden: dat ieder land, dat in oorlog komt, geheel oorlogsterrein kan worden. Dat heeft het derde front, dat in de lucht, bewerkstelligd. Het derde front schiep meteen het vierde: de bevolking van Ieder land, dat in den krijg wordt betrokken. Nog andere gevaren dan die uit de lucht oe- dreigt dit vierae front: de gevolgen eener blok kade, de afsnijding van voedseltoevoer, kunnen zulke afmetingen aannemen, dat het front ach ter d'e troepen ineenstort. Dat was de ervaring in Duitschland In 1918. Het verschrikkelijke is, dat het vierde front geen strijdmiddelen ter beschikking heeft om offensief op te treden. Haar houding is een zuiver defensieve. Wat de practische strijd middelen betreft, blijkt dit al uit den naam „afweergeschut". Er is echter geen wezen op aarde, dat zich niet op de een of andere manier kan verdediger- Zoo ook de burgerij het vierde front in oorlogstijd. En het is zeer noodlg, dat het op zelfverdediging bedacht is, want dit vierde front is van de grootste beteekenis voor de drie andere fronten, welke geroepen zijn gewapen derhand het vaderland te verdedigen. Echter en dit is een zeer mooie kant aan de werkzaamheid van het vierde front, dat het niet behoeft te wachten, totdat inderdaad de nood aan den man is gekomen, maar dat het nu reeds de hanoen uit de mouwen kan steken. Derhalve werd het nu reeds gemobili seerd, wordt de burgerij, die niet offer van ge mobiliseerd te worden behoeft te brengen, nu reeds georganiseerd in den „Vrijwilligen Bur gerlijken Dienst", daartoe door de regeering in het leven geroepen en gesteld onder een spe- cialen regeerings-commissaris. Over dezen dienst en haar organisatie wordt het een en ander verteld in een volgend ar tikeltje. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag 5 uur ten paleize Noordeinde te Den Haag in af scheidsgehoor ontvangen c'en heer A. de Magyary, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Hongarije bij Hr. Ms. Hof. De Koningin heeft den scheidenden gezant begiftigd met het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. De Centrale Raad van advies inzake ontwik keling en ontspanning van gemobiliseerde mili tairen heeft besloten voorloopig af te zien vau het houden van een nationale inzameling, zulks in verband met de aangekondigde nationale inzameling voor het Algemeen Steuncomité 1939 en bovendien met het oog op het loffeijjk initiatief in tal van plaatsen genomen, om door het instellen van gewestelijke of plaatselijke comité's in eigen kring gelden voor hetzelfde doel in te zamelen. De raad is van oordeel, dat dit initiatief aanmoediging verdient, doch zal het op prijs stellen indien bedoelde comité's zien tot samenwerking op den navolgenden voet be reid verklaren. Ie. de comité's worden uitgenoodigd, zich tot den raad te wenden, ten einde omtrent non bemoeiingen nader overleg te plegen. 2e. hun wordt verzocht de beschikbare gelden uitsluitend te bestemmen voor bepaalde, nadei overeen te komen doeleinden. 3e. hun wordt verzocht de ingekomen geiden, voorzooverre niet benoodigd voor de voren bedoelde bepaalde doeleinden, te storten in een algemeene kas Met een en ander wordt beoogd zooveel mo gelijk te voorkomen, dat de ingekomen gelden worden bestemd voor belangen, waarin reeds uit anderen hoofde is of wordt voorzien en te oc- vorderen, dat deze gelden zooveel mogelijk gelijk matig voor alle gemobiliseerde militairen, die over het gansche land verspreid zijn, worden aangewend. Het secretariaat van den Raad is thans ge vestigd: Laan Copes van Cattenburgh 11 te 's-Gravenhage, tel. 112502, postgirorekening no. 359988 ten name van Bureau ontwikkeling en ontspanning bij het Algemeen Hoofdkwartier. Omtrent de bestemming van beschikbaar ko mende gelden zullen nadere mededeelingen volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5