j (M.\\ De Repulse'zwaar beschadigd? Vermoedelijke eischen van Moskou aan Finland Is wapenstilstand mogelijk? Regen en mist belemmeren de operaties Noorsch stoomschip op mijn geloopen Vreemd vliegtuig boven ons land Het nieuws van heden Vredespogingen „SINT PETRUS" MILITAIR VERBOND VOORGESTELD? DE MEENING VAN EEN DUITSCHE AUTORITEIT I DUITSCH OFFENSIEF IN VOORBEREIDING? PA TROUILLEGEVECHTEN IN HET WESTEN ROME VERWACHT ACTIE VAN BERLIJN KINADRUPPELS VEREENIGDE katholieke pers Van het Westelijk front Berlijn meldt: MAANDAG 16 OCTOBER 1S39 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ maliebaan 50 utrecht Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Het Weer Britsche tegenspraak Op verschillende plaatsen onder vuur genomen Lerste Sovjet-troepen in Estland Duitschers verlaten de Oostzeestaten eneraal von Blomberg in arrest He Duce ontvangt de legerleiders Een tegenspraak uit Helsinki De radiorede van Erkko Woensdag verklaring van Chamberlain Duitsch vlieger boven Berlijn neergeschoten In verband met de opheffing van het station Weesperpoort te Amsterdam ging het vertrek van den laatsten trein van Amsterdam W.P. naar Amsterdam C.S. Zaterdagavond niet onopgemerkt voorbij. Er was veel belangstelling en toen de trein op het Centraal Station arriveerde was deze met kransen behangen Activiteit tusschen Moezel en Saar 63ste JAARGANG No. 22048 Duitsche kringen gereserveerd over de vriendschap met Moskou Turksche vloot in de Dardanellen DIT NUMMER SESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Dr. H. NANNING's Roosevelt en Mussolini als bemiddelaars genoemd Bemanning door Finsch stoom schip in IJmuiden binnengebracht Drie dooden, acht geredden Roemeensche troepen naar Bessarabië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT IMIIIIIIIIIIIIIIIIlIIlIIllIIllllIllllllllllllllllllj; g»jj VERWACHTING geldig van hedenavond E tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: Gedeeltelijk bewolkt of betrokken, enkele regenbuien, aanvankelijk zelfde tempera- tuur, later geleidelijk kouder. Matige tot §j zwakke Westelijke tot Noordelijke wind. Zon op 6.25 onder 17.06. Licht op 17.36. Maan op 10.38 onder 19.27. E.K. 20 Oct. BERLIJN, 16 October (DNB^ Naar het opperbevel van de Duit- sche weermacht bekend maakt, heeft dezelfde duikboot, welke het Brit sche slagschip Royal Oak" heeft tot zinken gebracht, door torpedo treffers het Engelsche slagschip Repulse" zwaar beschadigd en voor den strijd ongeschikt gemaakt. Britsche vlootkringen verklaren, dat het door Duitsche radio verspreide bericht, als zou de Pantserkruiser „Repulse" getorpedeerd zijn, hechts een nieuw verzinsel is van de Duitsche Propaganda, evenals dat gisteravond het geval ^as met de bewering, dat de „Hood" zou zijn g€bombardeerd. De regeeringspersdienst meldt: Zondagavond laat is langs de Noordzeekust achtereenvolgens op Verschillende plaatsen motorgeronk tvaargenomen. Blijkbaar is een Vreemd vliegtuig, dat zich door den mist niet oriënteeren kon, boven ons grondgebied verdwaald geraakt. Op verschillende plaatsen is het vliegtuig onder vuur genomen. TALLINN, 16 October (Reuter) De eei'ste Sovjet-Russische troepen ten getale Van 300 man zijn in de Estlandsche haven ^aldiski aan land gezet. ,j ^et eerste schip met Duitsche emigranten, tr 2'®charhoern". is Zaterdag uit Letland ver- °Kken, Aan boord bevonden zich ^'aa: zich 448 personen. ^-«ronder vele zieken. Velen hebben nog geen stemming gekregen het land te verlaten, v bezien de formaliteiten nog moeten worden rvuld. Het is niet mogelijk te zeggen, wanneer Zuilen vertrekken. Ve k Let;landsche Minister van Onderwijs heeft vJooden, dat historische documenten, fcunst- orwerpen e.d. worden vernietigd, 6ro 6r de verhuizing van de Duitsche volks- tQ, eP uit Estland naar Duitschland zijn van 9 V0 15 October in Tallinn onderhandelingen ge- tusschen vertegenwoordigers der Duitsche lip 'andsche regeeringen, welke onderhande- prAen heden met de onderteekening van een °=oi door den Duitschen gezant Prohwein 'ba ?0or den huitengewonen gezant en gevol- br 'gden minister Johannes Markus voor den ®ldent van den Estlandschen Vrijstaat ge- jj, u'Sd zijn. Het protocol wordt van Estlandsche V® geratificeerd en wordt van kracht, wanneer ÖgïJ de ratificatie mededeeling is gedaan aan duitschen gezant. 16 October (Reuter). Madame Ta- b6l s schrijft in de „Oeuvre" uit Berlijn te heb- vernomen, dat maarschalk von Blomberg, WeVl0egere opperbevelhebber van het Duitsche *tsir en viJf andere hooge officieren, zijn op aten in de vesting Landsberg. 8etei! Zelf heeft in deze vesting gevangen ge- 192s11 na den mislukten Putsch te München in i>ch etl heeft hier zijn boek „Mein Kampf" ge- reven ie Oct. (Stefani). Mussolini heeft ®lenwoordigheid van den ondersecretaris &eneJ°.r'°S- generaal Pariani, den chef van den ass0a staf van het leger, de generaais *acin ^'reoteur generaal der artillerie en Sa- a°'den directeur der technische diensten Voqj hllerie ontvangen. Hij gaf hun richtlijnen bigfj 6 oplossing van alle meer urgente proble- treffende de artillerie. KOPENHAGEN, 16 October (Reuter). De correspondenten van de Deensche bladen in Moskou be richten, dat de Sovjetregeering vier eischen heeft gesteld aan Finland en wel: 1Afstand van de eilanden Tytae- saari, Lavansaari, Seiskaari en ver moedelijk ook Surrsaari. Deze eilan den beheerschen den toegang tot de baai van Kroonstadt in de Finsche golf. Als schadeloosstelling zou Fin land gebied in Oost-Karelie krijgen. 2. Finland is niet gerechtigd de Aalandseilanden te versterken en de Sovjet Unie zal het recht krijgen, op geregelde tijden te kunnen vaststel len, dat hieraan de nand wordt ge houden. 3. Finland moet een militair verdrag sluiten met de Sovjet Unie. De Deensche correspondenten voegen hieraan toe, dat het vierde punt onbekende bijzonder heden behelst en dat dit punt de reden is, waarom de Finsche delegatie naar Finland is teruggekeerd. De Finnen hebben het bericht, dat de dele gatie terugkeerde, somber opgenomen, doch men wijst er op, dat Paasikivi van zijn regee ring slechts toestemming heeft gekregen som mige punten te behandelen. Evenwel beschouwt men den terugkeer als een bewijs, dat de on derhandelingen niet zoo vlot verloop-en. In Finsche officieele kringen wordt ech ter volgens Reuter verklaard, dat de be richten over de eischen der Sovjet-Unie, zooals deze in het buitenland gepubliceerd zijn, niet juist zijn. Men weigert evenwel te zeggen, wat deze eischen wel omvatten. Intusschen neemt men uitgebreide maatrege len in Helsinki. Bij de ingangen der huizen staat overal aangegeven, waar de vrouwen en kinderen beneden de zestien jaar zich moeten verzamelen in geval van een gedwongen eva cuatie van de stad Tot nu toe is deze eva cuatie nog vrijwillig geweest. In de radio-toespraak, die de Finsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Erkko, in den nacht van Zaterdag op Zondag tot de Veree- nigde Staten heeft gehouden, zeide deze o.m.: „De oorlogvoerende staten hebben ons verze kerd, dat zij onze neutraliteit zullen eerbiedi gen en tegenover ons ook een neutrale houding zullen aannemen. Het is ons oprecht verlangen aan deze verklaringen geloof te hechten en er op te vertrouwen. Wij wenschen steeds den vrede door middel van vriendschappelijke be sprekingen te handhaven, indien dat mogelijk is. Ieder volk heeft zijn vraagstukken. Wij ken nen problemen, evenals onze buren. Het is onze bedoeling een oplossing te vinden, die een ge voel van veiligheid brengt in dit deel van Europa en wij gelooven, dat onze buren, die deze besprekingen hebben voorgesteld, ook naar een oplossing streven. Wij hebben vele vrienden in de geheele wereld en hun sympathie heeft ons moed gegeven. Het is mij een voldoening uiting te geven aan de oprechte dankbaarheid van het Finsche volk jegens president Roosevelt en uw regeering." Het Duitsche standpunt, dat de Westersche mogendheden zich slechts bij de Duitsche actie hebben neer te leggen, wordt bevestigd in een merkwaardig interview, dat een onzer medewerkers te Weenen met een hooge Duitsche autoriteit heeft gehad. Het gesprek, aldus onze medewerker, had natuurlijk betrekking op het onderwerp oorlog of vrede. Onze medewerker vroeg: „Is het nog mogelijk den grooten oorlog te vermijden?" Antwoord: „Mogelijk ja, ik ben zelfs van meening, dat wij binnen acht dagen wa penstilstand kunnen hebben." „Ironie is natuurlijk uitgesloten, dus uw woorden zijn ernstig gemeend," zoo vervolgde onze medewerker. „Bitter ernstig," luidde het antwoord, „wat echter niet beteekent, dat ik dien mogelijken wapenstilstand binnen acht dagen verwacht. De kar zit te diep in de modder, maar het kan en dus moet het. Een komende groote oorlog is onder de gegeven omstandigheden niet alleen misdadig, maar ook krankzinnig." Onze medewerker vroeg: „Heeft niet Rus land, zoowel als Duitschland verklaard, dat de regeling van de Poolsche kwestie uitsluitend door beide genoemde groote mogendheden zal worden doorgevoerd?" Het antwoord hierop luidde bevestigend. „Is dus de eisch herstel van Polen, de te ruggave van het door Rusland bezette Poolsche gebied realiseerbaar zonder oorlogsverklaring aan Rusland?" t Antwoord„Neen." „Wil of zelfs kan Engeland aan Rusland den oorlog verklaren?" Antwoord: „Neen." „Dus oorlogvoeren om Polen in zijn ouden toestand te herstellen is een frase of erger." „Zelfs na een gewonnen oorlog tegen Duitsch land zal Engeland aan Rusland den oorlog moe ten verklaren. De Fuehrer van zijn kant nu biedt aan Polen te herstellen in ethnografi- schen zin. Biedt dus dat aan, wat in het gun stigste geval van een gewonnen oorlog tegen Duitschland voor Polen bereikbaar is. Wil Engeland den vrede, dan moet Engeland de liquidatie van Versailles erkennen. Zijn rol van primus mter pares afleggen, de twee groo te mogendheden van Europa als gelijkberech- tigden erkennen en die regeeringssystemen on aangeroerd ïaten. Laat Engeland zich door een neutrale mo gendheid op de hoogte stellen van den moge lijken vorm van een nieuw Polen, en we hebben binnen een week wapenstilstand en een bruik bare basis voor onderhandelingen." Omtrent de economische verhoudingen van Duitschland en Rusland deel ik nog mede aidus onze medewerker dat Duitschland de Galicische olievelden en groote gebieden van Rusland voor den duur van 99 jaar in pacht neemt. Ook uit dit persgesprek blijkt, hoezeer Duitschland naar wapenstilstand en vrede ver langt en hoezeer het beducht is voor een oor log „tot het bittere einde." In dezelfde richting wijst een bericht van den diplomatfeken medewerker van de „Sunaay Dispatch", die volgens United Press van een nieuw gewijzigd vredesplan van Hitier gewaagt, hetwelk door bemiddeling van neutrale diplo maten aan de geallieerden zou moeten worden overhandigd. De overhandiging zou samenvallen met het inzetten van een Duitsch offensief op het Westelijk front. De nieuwe voorstellen zouden omvatten: lo. de schepping van een internationaal ge- garandeerden Poolschen staat met uitsluitend Poolsche inwoners, met een uitweg naar zee, doch economisch en strategisch ten nauwste met Duitschland verlxmden; 2o. De status quo der tegenwoordige Euro- peesche grenzen; 3o. De terugkeer der voormalige Duitsche ko loniën, of althans speciale faciliteiten in deze koloniën; 4o. Hervorming van de Europeesche handels politiek; 5o. Een grootere mate van autonomie voor Bohemen en Moravië; 6o. Hergroepeering der Europeesche minder heden; 7o. Een non-agressiepact op langen termijn tusschen Duitschland, Groot-Brittannië, Frank rijk en Italië; 8o. Inwilliging van eenige van Italië's territoriale eischen. De diplomatieke medewerker is van oordeel dat deze voorstellen voor Groot Brittannië en Frankrijk niet aanvaardbaar zijn. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Het Lagerhuis zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. bij eenkomen. Het Hoogerhuis zal vermoedelijk op dezelfde dagen vergaderen. Minister-presi dent Chamberlain zal zijn wekelijksche verkla ring op Woensdag afleggen. De minister van Marine, Churchill, zal een mededeeling doen over het verlies van de „Royal Oak". Verder zal aan de regeering gevraagd worden of zij onderhandelingen wil voeren met de Sov jet Unie om te komen tot het sluiten van een handelsverdrag, dat uitgebreider is, dan her onlangs gesloten verdrag, dat slechts betrek king had op hout, rubber en tin. Ook zal wor den gevraagd of bij de onderhandelingen met de Sovjetregeering dit jaar is voorgesteld, dat de Russen militaire vloot- of luchtbases zouden krijgen in de Oostzeelanden. BERLIJN, 16 Oct. Zaterdagavond werd de bevolking van Berlijn opgeschrikt door schoten van het luchtafweergeschut. Iedereen was in de overtuiging, dat het hier een aanval gold van vijandelijke vliegtuigen. Van Fransche en Brit sche zijde werd inmiddels ontkend, dat vlieg tuigen boven Berlijn zouden hebben gevlogen. Zondagavond deelde het Duitsche Nieuwsbu reau mede, dat een Duitsche vlieger Zaterdag avond op een thuisvlucht was verdwaald en binnen het verboden gebied boven Berlijn is ge komen. Ten gevolge van het wolkendek kon hij niet nauwkeurig herkend worden en de lucht doelartillerie opende het vuur. Het vliegtuig werd getroffen en stortte omlaag. De vlieger zelf slaagde er in met zijn parachute ongedeerd den grond te bereiken. PARIJS, 16 Oct. (Havas). Het Fransche opperbevel heeft Zondag de volgende commu nique's gepubliceerd: Des ochtends: „Des nachts onverwachte aanvallen van vijandelijke patrouilles tusschen Moezel en Saar, die zonder resultaten bleven. Activiteit van onze verkennings-detachementen aan het geheele front. Ten Westen van Saar- lautern activiteit der artillerie van beide par tijen." Des avonds: „Regenachtig, mistig weer. Dag zonder activiteit aan het front. Ten Noordwes ten van Wissembourg hebben onze detache menten met succes geopereerd." Het Duitsche communiqué heeft den volgen den inhoud: „In het Oosten geen bijzondere gebeurtenis sen. In het Westen eenig artillerievuur van den vijand, dat beantwoord werd. Op 13 Octo ber is in de omgeving van Birkenfeld weer een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Op 14 October geen vijandige en eigen activiteit van beteekenis. Zooals de Britsche admiraliteit reeds per ra dio bekend gemaakt heeft, is het slagschip „Royal Oak" door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. In den nacht van 14 op 15 October heeft motorgeronk boven Noord-Duitschland op eqnige plaatsen geleid tot het vuren van de luchtdoelartillerie." Over de Duitsche plannen aan het Westelijk front bestaat, maar Havas in zijn militair overzicht meldt, eenige onzekerheid. Er wordt melding gemaakt van tamelijk groote troepen concentraties in het Rijnland, van activiteit der Duitsche infanterie bij de Fransche voor posten, alsmede van artillerievuur op de Fran sche linies, hetgeen de klassieke voorbode van een spoedig Duitsch offensief genoemd zou kunnen worden. Havas meent, dat de Duitschers spoedig tot krachtige operaties over moeten gaan, omdat hun economische omstandigheden een langen positie-oorlog onmogelijk zouden maken. Uit de volharding, waarmede getracht wordt Fran sche soldaten gevangen te nemen, blijkt vol gens Havas, hoezeer het Duitsche opperbevel prijs stelt op het verkrijgen van inlichtingen over den toestand der vooruitgeschoven Fran sche posten tusschen de Maginot-linie en de Siegfried-linie. Vandaar dat het Fransche opperbevel even eens krijgsgevangenen moest maken, ten einde van hen inlichtingen te verkrijgen, die, te za- men met andere gegevens, eenige opheldering kunnen brengen Dat werd bereikt door de talrijke patrouilles in Niemandsland in de val te lokken. Vooral bij Wissembourg is men er in geslaagd gevangenen te maken. In dezen sector waren ook de Fransche patrouilles zeer actief langs de Lauter. Op Duitsch gebied strekt zich daar een groot, dicht bosch uit, dat eventueel zeer ge schikt zou zijn voor Duitsche troepenconcentra ties. In zijn toelichting op de legercommuniqués zegt Havas, dat men elke vergelijking met de jaren 19141918 opzij moet schuiven, zelfs al is de strijd tusschen de Maginot- en de Siegfried- linie gelijk aan dien van den stellingoorlog tij dens den vorigen oorlog. Hetgeen den oudstrij ders vooral opvalt, is dat er in de eerste linie zoo weinig manschappen zijn. In .den.vorigen oorlog lagen de versterkingen van beide partijen dikwijls op slechts 50 M. van elkaar, thans zoekt BERLIJN, 16 Oct. (DNB) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De Duitsche troepen hebben hun bewegingen voor de bezetting van de belangenzone in Polen voltooid. Voortaan zal het hoofdkwartier geen enkel communiqué meer uitgeven over het Oostelijk front. Aan het Westelijk front slechts zeldzame pa- trouiiiegevechten en zwak artillerievuur. Aan den Rijn, ten Zuidwesten van Rastadt werden de Franscher door den was van het Rijnwater gedwongen een pantserfort te ont- rrlmen. Aan beide zijden geringe activiteit van de luchtmacht. men het eerder in de diepte, dan in de breedte De mannen liggen niet meer schouder aan schouder in loopgraven, doch ziin verdeeld in talrijke kleine detachementen, hetgeen mogelijk is doordat de infanterie veel meer automatische wapens heeft. Het Niemandsland is soms twee tot drie K.M. breed, zoodat daar verkenningspa trouilles van den tegenstander uitstekend kun nen opereeren. Een medewerker van Reuter zet uiteen, waarom de geallieerden niet verder oprukken Saarbrticken bijv. is aan drie zijden omringd alle spoorwegen van dat belangrijke knooppunt liggen onder het vuur der Fransche artillerie. De verovering van die stad zou slechts onnoo dige verliezen veroorzaken. Ook in het bombar deeren van die stad ziet men geen rut PARIJS, 16 October (Havas) Het Fransche Iegerbericht van den ochtend van den 16den October luidt: Groote activiteit in de vijandelijke linies tusschen Moezel en Saar. Optreden der wederzijdsche patrouilles in de streek ten Westen van Wissembourg. Volgens de laatste opgave der Britsche admiraliteit werden 414 man van de Royal Oak gered. Moskou zou vier eischen hebben gesteld aan Finland. Geen activiteit van beteekenis aan het Westelijk front. Noorsch schip op mijn geloopen. Motor op onbewaakten overweg bij Leusden door trein gegrepen; twee mili tairen gedood. Vreemd vliegtuig boven ons land op ver schillende plaatsen onder vuur genomen. Voor het eerst na een maand vloog dc K.L.M. weer naar Engeland. Felle brand te Rotterdam. O ROME, 16 Oct. (Havas). In fascistische kringen te Rome is men van gevoelen, dat in Berlijn iets wordt voorbereid, waarvan de loop van den oorlog zal afhangen. De belangstelling der Italiaansche kringen wordt meer en meer geconcentreerd op de bedrijvigheid van Hitier en op de belang rijke beslissingen, die hij op het punt zou staan te nemen. Men is van meening, dat de redevoering van Chamberlain in zekeren zin een einde heeft gemaakt aan iedere diplomatieke activiteit. De uiterst heftige taal van de Duitsche pers je gens de beide groote Westersche mogendheden wordt nog steeds krachtiger. Heeft Hitier het voornemen een algemeen offensief aan het Westelijk front te ontkete nen, gepaard gaande met een luchtbombarde ment van de Engelsche kusten? Zal hij inte gendeel een beslissing uitstellen, teneinde eeni- gen tijd te kunnen winnen voor minder proble matische verrassingsmogelijkheden? Deze vra gen houden de aandacht in Romeinsche krin gen vast en worden openlijk besproken ei oor den Berlijnschen correspondent van de fas cistische bladen. Deze laatste schijnen van meening te zijn, dat zich ieder oogenblik nieuwe groote feiten van Duitschen kant kunnen voor doen op militair gebied. Vooral melden zij, dat binnenkort een geheime raad in Berlijn bijeen zal komen, waaraan deelgenomen zal worden door de bevelhebbers der Duitsche strijdkrach ten. Deze geheime raad zou ten doel hebben de hooge Duitsche militaire autoriteiten op de hoogte te brengen van de beslissingen, die door Hitier zullen zijn genomen. In welke mate rekent Hitier, om zijn doel einden te bereiken, op Russischen militairen steun? Voor de Italiaansche waarnemers lijdt het geen twijfel, dat de regeeringen van Ber lijn en Moskou elkander krachtens het Duitsch- Russische accoord van 28 September zullen raadplegen. Dezelfde waarnemers echter bren gen met een zekeren nadruk de volstrekte re serve haar voren, die men te dien aanzien in Berlijn en vooral in Moskou handhaaft. Tege lijk maken zij melding van de ontwijkende ant woorden, die de laatste dagen door de woord voerders van de Wilhelmstrasse worden gege ven aan de buitenlandsche journalisten, die hen ondervroegen over de eerstvolgende ontwikke ling van de Duitsch-Russische vriendschap. I Het aangewezen middel bij: BLOEDARMOEDE - BLEEKZUCHT "1111 MALARIA - GEBREK AAK EETLUST mi. Men lette op den naam „Dr. H. Nanning'' buiten op de roode doos en op de flacon. - Prijs f 1.30 Dr. H. NANNING't Pb.rm. Ctrm. Fabriek, N.V.. DEN HAAG. HELSINKI, 16 October (Reuter). In welingelichte kringen te Helsinki zijn berichten in omloop, welke de mogelijkheid opperen dat aan Roo sevelt en Mussolini gevraagd worden of zij de rol op zich zouden willen nemen van bemiddelaars voor een algemeenen vrede. Woensdag zou deze aangelegen heid ter sprake komen op de confe rentie der Noorsche landen te Stockholm. ISTANBOEL, 16 Oct. De Turksche oor logsvloot is naar het D. N. B. meldt, uit de zee van Marmora, waar oefeningen gehouden zijn, naar de zeeëngten uitgeloopen. De vloot is thans verzameld voor Tsjanak Kale. (Kum- kalesi), gelegen aan den ingang van de Straat van Gallipoli. Het Finsche stoomschip „Emmi" heeft in IJmuiden binnengebracht acht leden van de bemanning van het Noorsche stoomschip „Gressholm", dat op weg was van Stavanger naar Antwerpen. De „Gressholm" is Vrijdagavond op een mijn geloopen op 53 graden 55 minuten Noorderbreedte en 2 graden 55 minuten Oosterlengte. Drie leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De „Emmi" is met de overlevenden op weg naar Amsterdam. BOEKAREST, 16 Oct. (Reuter). Vier Roemeensche divisies, die van de westelijke grens zijn teruggetrokken na de Roemeensch- Hongaarsche overeenkomst, zijn naar Bes sarabië gezonden. Officieele verklaringen zeg gen nog steeds, dat iedere Roemeensche grens verdedigd zal worden, wanneer de noodzake lijkheid zich voordoet. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760.2 Vorige stand: 758.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1