RIJKSMIDDELEN IN SEPTEMBER Nieuwe aanval op de Firth of Forth Kabouter Flip en zijn vriendje Wip <Ke£ veïfiaal van den day STAD DE_ONBEKENDE in de kapel Nog weinig beïnvloed door den oorlog w° f Geneesmiddel JU Ë9. Ë9- TEGEN huidaandoeningen DINSDAG 17 OCTOBER 1939 .s I a S4 ra L.T.B. Algemeen voorzitter spreekt Onrustige tijden: Onrustige gedachten Luchtaanval op Emden DE HEER P. J. VAN KESSEL BEDIEND De luchtaanval op de Schotsche kust Geen lucifers Aannemer verongelukt Ernstig verkeersongeval te 's Hertogenbosch DOOR A. HRUSCHKA nu verdien heeft niets te beteekenen tegen wat Ja! Wanneer wij niet wisten, dat Europa in oor log, en ons eigen landje in mobilisatietoestand verkeerden, zou de Septemberstaat der Rijks middelen ons die feiten niet geleerd hebben. Zoowel het totaal bedrag der ontvangen „overige middelen" als de cijfers der samenstellende on- derdeelen vertoonen het beeld van een nor male, niet overmatig goede, maar toch ook niet Uitgesproken zuinige, vredesmaand. Een ontvangst toch van f 37.816.000, naar een maandraming van f 36.510.000, registreert nu niet bepaald 'een maand vol crisis op ieder terrein van het leven. Zeker, in gewone tijden hadden wij één a twee millioen méér mogen verwachten, vooral ook, omdat sinds de raming de invoerrechten verhoogd zijn, maar dergelijke schommelingen kwamen toch in gewone tijden ook geregeld voor. Zelfs vergeleken bij de goede Septembermaand van 1938 is er maar een décres van 3 ton. In de eerste drie kwartalen is er nu geïnd aan Overige Middelen ruim 349 millioen, ter wijl de raming bedroeg 331 millioen, en de ont vangst van vorig jaar over hetzelfde tijdperk 330 millioen. Er is dus nog steeds een behoorlijk overschot op de ministerieele verwachtingen, zooals die vorig jaar September gekoesterd werden. Iets anders is, of het laatste jaarkwartaal geen kink in den kabel zal brengen. Wij zijn in dit opzicht niet heelemaal gerust, al moge dan de eerste oorlogsmaand de optimisten in het gelijk gesteld hebben. Dat de Dividend- en Tantièmebelasting nog geen oorlogsinvloed vertoont is zonder meer duidelijk. Het betreft hier immers heffingen over winst in het vorig jaar gemaakt. Hoog stens zouden zaken, die voor het uitbreken van den oorlog hun jaarverslagen nog niet gereed hadden, een wat voorzichtiger reserveerings- politiek kunnen volgen, waardoor de belaste winstuitkeeringen kleiner werden. Daar tegen over staat echter, dat anderen het drukken van het winst-cijfer gevaarlijk vonden met het oog op een mogelijke herhaling der O. W.-bs- lasting-misère. Hoe dit zij, de 2.2 millioen op dit middel in September ontvangen, is nog zoo kwaad niet. Dat de Invoerrechten de 10 millioen over schreden hebben, zal velen verwonderen. Niet ingewijden denken wel eens, dat in deze maan den de grenzen vrijwel pot-dicht zijn. De statistiek echter leert wel anders. De invoer heeft zich betrekkelijk goed ge houden: 106 millioen tegen 117 millioen het vorige jaar en 127 millioen over Augustus 1.1. De export heeft daarentegen al dadelijk veel sterker geleden: deze bedroeg slechts 66 mil lioen tegen 101 millioen het vorig jaar en 91 millioen in Augustus 1.1. Er is dus voor bijna evenveel ons land bin nengekomen als vorig jaar September; alleen door het verhoogde heffingspercentage, was de opbrengst 1% millioen hooger. Opvallend is, dat deze maand alle Accijnzen een hooger bedrag noteeren o.an vorige maand. De oorzaak hiervan zien wij ten deele in de geforceerde voorraadvorming, maar ook voor sommige, o.a. voor geslacht, in het door de mobilisatie verhoogde gebruik. Dat ons land in de afgeloopen maand toch niet geheel zonder suiker heeft gezeten, blijkt wel uit het feit, dat op dit voedingsmiddel ruim 5'/a millioen gulden belasting geheven is, tegen over f 4.6 millioen als normaal geraamd en f 5.3 millioen in September 1938. Een heffing, die ronduit gezegd tegenvalt, is de Omzetbelasting. Zij bracht nog geen 5 mil lioen op, tegen f 6.8 millioen als maandraming (v. j. f 7 millioen!). Wij weten allen, dat er, ondanks alle aanmaningen om „gewoon te doen", zeer behoorlijk of beter gezegd on behoorlijk gehamsterd is. De indexcijfers van het Bureau v. d. Statis tiek geven daarover het volgende zeer leerzame staatje. Indexcijfers omzetten winkelbedrijven. C rl 3 C K I ï-t <D 2 4> O C- CM bO .3 tu CO oj ra «2 O S a <u ai rs co CM CD CM CO t-4 1937 100 100 100 100 100 100 100 100 1938 105.4 107.7 97.5 85.8 S7.2 92.7 95.3 103.2 1939 100.8 110.9 121.6 128.9 148.6 171.1 171.1 152.5 Met deze gegevens voor oogen, is het haast onbegrijpelijk, dat de Omzetbelasting geen record-opbrengst vertoont. De verklaring hiervan zal echter wel deze zijn, dat de hamstervoorraden voor een goed deel bestaan uit van omzetbelasting vrijge- 1 stelde noodzakelijkste levensbehoeften, terwijl daarnaast de heffing bij aanslag den buit naar latere maanden verschuift. Bovendien vergete men niet, dat deze belas ting bij de bron geheven wordt en dat dus van de verkoopen uit voorraad bij de grossiers reeds eerder belasting is betaald. Er is nog een heffing, welke de verwachtingen niet geheel vervuld heeft. Dat zijn de zegelrech ten. Zij bleven 6 ton onder de maandraming en zelfs nog een ton beneden September 1938. Bij de op dit middel ontvangen 13 ton waren nog geen 5 afkomstig van de Beursbelasting. De groote bedrijvigheid op het Damrak in de eerste Septemberdagen, toen de war-babies zoo in trek waren, had andere cijfers doen verwachten. De stilte van de laatste weken heeft blijkbaar het geheele extra oorlogskinderen-winstje weer ge compenseerd. Dat tenslotte de post Loodsgelden slachtoffer, der oorlogsomstandigheden zou worden, wie had anders verwacht. Er werd nauwelijks 20.000 op gebeurd, wat nog geen derde is van de nor male opbrengst. Voor de schatkist beteekent zoo'n décres niet veel, maar net geeft een droevig beeld van de malaise, welke onze zeehavens overvalt, die nog maar net bezig waren zich te herstellen van de harde klappen door 8 crisisjaren veroorzaakt. Wat de Directe Belastingen betreft, volstaan wij ditmaal met de simpele vermelding, dat pei ultimo September in totaal op kohier was ge bracht ruim 122 millioen tegen vorig jaar op denzelfden dag 100 millioen en een totale raming van 126 millioen. Dat ziet er voorloopig dus nog niet zoo kw'aad uit. Van de fondsen met speciale bestemming is het nog wel interessant te weten, dat de motor rijtuigenbelasting in September slechts opbracht rond 1 millioen. tegenover een maandraming van 2 millioen. Er blijken dus heel wat wagens in militaire handen te zijn overgegaan, terwijl anderzijds het verbod om op Zondag te rijden, talrijke autobezitters zal doen besluiten hun luxe-kar voor den winter „op stal" te zetten. De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond hield te Haarlem zijn jaarvergadering. Des morgens om half negen droeg de geeste lijke adviseur, prof. A. H. P. Cleophas, een H Mis op in de St. Jozefkerk, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van den L.T.B. Om half tien vergaderden allereerst en voor het laatst de boerenvakbond en de tuinders vakbond. De voorzitter van de tuinders, de heer Jac. Groen Az., wees in zijn openingswoord op den oorlog, die na zeven crisisjaren ook de al zoo zwaar getroffen bedrijven meesleept. Er zijn maatregelen tegen den uitvoer genomen, maar wij moeten op de bres staan om het uiterste te bedingen. Indien de geheele import in Duitschland gecentraliseerd zal worden, dan moet de regeering gevraagd worden den uit voer te centraliseeren. Verder zal de regeering de betalingen nauwkeurig moeten gadeslaan. Groente en fruit zijn in het belang van de voedselvoorziening. Het moet nu uit zijn met de doordraaier^. Voorraadvorming is van het hoogste belang. De teeltregeling moet gehandhaafd blijven; ko men er wijzigingen, dan dienen ze spoedig te komen en in overleg met de organisatie. De prijzen voor de producten moeten ioonend zijn. De theorie van het crisispeil 30 pot. van de productiekosten is de prijs gaat niet meer op. Het kan best zijn, dat de prijzen een dusdanig peil bereiken, dat het Landbouwcri sisfonds buiten beschouwing kan worden ge laten. Men zorge ook dan voor loonende prijzer.. Spr. besloot dan zijn rede met het zingen van zijn zwanenzang ten aanzien van de sier teelt. Deze tak van bedrijf dient thans uit het Landbouwcrisisfonds gesteund, aldus spr. Vervolgens werden de reglementen van de vakgroepen tuinders en kweekers zonder dis cussie goedgekeurd. Tot voorzitter van de vakgroep kweekers werd gekozen de heer Th. P. van Rijn te Lisse, tot bestuursleden werden naast den voor zitter gekozen de heeren C. Ph. Freriks te Hil- fegom (bollenkweeker bezuiden het Noordzee- kanaal), J. Boon Jzn. te Bovenkarspel en F. M. Heeremans te Velsen (benoorden het Noordzee kanaal), Th. Helsloot te Aalsmeer (bloemist), C. Huigsloot (bollentrekker te Venen), P. Zig te Wateringen (bloemist Westland) en M. Ma thot te Boskoop (boomkweeker) Tot voorzitter van de vakgroep tuinders werd gekozen de heer Jac. Groen Azn. te Alkmaar, tot bestuursleden koos de vergadering verder de heeren C. Broersen (West Friesland). P. P. Schipper (Tuinder-fruitkweeker) te Hoorn, N. Vendel (Kennemerland), N. J. Duikgreve (Am sterdam), J. T. Wolgering, C. Huigsloot (De Venen), A. C. van Ruijzen (Westland), J. D. de Kok (Delftland), M. Nijsten (FrUitkweeker in Zeeland). De vergadering van den Boerenvakbond stond onder leiding van den heer A. J. Verkley. Spi. prees de werkzaamheden van het secretariaat ten aanzien van de reorganisatie. Onze organisatie is dag en nacht in de weer om de bedrijfsmaatregelen te verlichten. Als gevolg van de mobilisatie worden zeer veel persoonlijke offers van de leden gevraagd, maar laten wij ten minste hopen, dat ons land voor oorlog gespaard mag blijven. Ook hier worden de reglementen, nJ. van de vakgroepen akkerbouw en veehouders, goed gekeurd. Tot bestuursleden van de vakgroep akker bouwers werden gekozen de heeren J. van Saase te Stompetoren, J. v. d. Bijl te Houtrak- polder, J. Groervswegen Hzn. te Zoetemeer, J. de Wit te Achthuizen en A. v. d. Dries te Hei- nikenszand. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. de Wit te Achthuizen. Tot bestuurs leden van de vakgroep veehouders koos men A. H. Eloothoofd (Consumptie-industrie-mel- ker), J. B. van Kampen (Zuivelbereider)M. J. Veeger (Schapenfokker), J. J. van Schie (Consumptiemelker kring Haarlem), W. A. C. Meckel (Consumptie-melker kring Amster dam), A. J. Verkleij en M. P. van Weijden (Zuivelbereiders Zuid-Holland), A. C. Paarde- kooper (Consumptie-melker LeidenDen Haag) en Jac. Paardekooper (Consumptie-melker DelftRotterdam). Tot voorzitter den heer A. J. Verkleij te Sassenheim. Om twee uur werd de jaarvergadering van den L.T.B. in gebouw St. Bavo gehouden. De voorzitter, de heer G. W. Kampsc'nöer, wees op de algeheele wereldverwarring en spoor de aan tot gebed. Terwijl de land- en tuinbouwbedrijven nog gebukt gaan door de groote verliezen van de laatste jaren en zij aan banden zijn gelegd door diverse crisismaatregelen, komen nieuwe maatregelen als gevolg van den oorlog. De mi nister van Economische Zaken, die belast is met de voedselvoorziening, draagt een ontzet tende verantwoordelijkheid. Een beroep van de regeering op de boeren en tuinders zal niet re vergeefsch zijn, dat zul'en wij bewijzen, aldus spr. Daartegenover zal echter gevraagd worden: loon naar arbeid. Een loon, dat niet alleen beoogt den kostprijs zoo ongeveer te vergoeden, maar dat een redelijke winstmarge inhoudt. Te lang hebben de boer en tuinder in de jar on die achter ons liggen, gezwoegd en in plaats van vooruitgang sterken achteruitgang in nun zaak moeten constateeren. Zeker, wij zijn de regeering dankbar voor den zijn van nadeeligen invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuwtabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten LONDEN, 17 Oct. (Havas) Heden heb ben Duitsche vliegtuigen opnieuw een lucht- raid ondernomen op de Firth of Forth. Om elf uur 12 min. werd het alarm-signaal ge geven, terwijl om half twaalf het eind-sig naal afkwam. De sirenes kwamen eveneens in werking te Boness om 11.20, waar het eindsignaal om 12 uur werd gegeven. Vanmorgen schijnt er, naar wij uit Winschoten vernemen, een aanval op de Oost-Friesche haven Emden in Duitschland te zijn gedaan. In Oost- Groningen was het kanongebulder duidelijk hoorbaar. In den ochtendnevel zag men snel voortschietende vliegtuigen. Ook kon men dooi de rookwolkjes het ontploffen der granaten waarnemen. Over het aantal vliegtuigen loopen de meenin gen der waarnemers nogal uiteen. Men spreekt van vier maar ook van veertig vliegtuigen. Tegen elf uur hedenmorgen was het schieten het hevigst, maar ook om half acht zijn er reeds schoten gevallen. geboden steun, waardoor de landbouw niet in eengestort is. Wij moeten helaas toch /ast- stellen, dat de steun niet voldoende is geweest, gezien den financieelen toestand van de boeren en tuinders. Daarbij is de tuinbouw wel bijzonder in het gedrang gekomen en de resultaten van dit jaar zijn zoo erbarmelijk slecht, dat bijzondere steun zeer gerechtvaardigd is. Door den sterk verminderden export zijn de prijzen zoo abnor maal laag, dat met zeer groote verliezen het bedrijf wordt uitgeoefend. Extra financieeie steun is hier geboden en wij zullen hierop met den meesten aandrang wijzen. Spr. wees op den noodzakelijken steun aan de bollenbedrijven en op de wijzigingen door de voedselvoorziening. De L.T.B. is paraat om te helpen, niet-georganiseerden moeten nu zeicei onc'er zijn vaan komen. Spr. wees dan op de organisaties van de jongeren; met de leiders der centrale jeugd - vorming bestaat een hartelijke samenwerking Zij ziin overtuigd van de beteekenis der vak belangen. Spr. bracht ten slotte dank aan de afgetre den bestuursleden der bonden, aan degenen, die de reorganisatie voorbereidden, aan den gees telijken adviseur, het secretariat, etc. Hoofden koel, harten warm. Wij zijn geiuk- kig in Gods hand. De onlangs afgetreden president van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging te Haarlem, de heer P. J. van Kessel wordt sedert eenigen tijd in het ziekenhuis St. Jo annes de Deo verpleegd. Hedenmiddag zijn den heer van Kessel uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat twee vlootofficieren en dertien manschappen gedood zijn bij den luchtaanval van gisteren. Twaalf manschappen werden ern stig gewond. Vlug pakte Peter het bakje op. Het warme eten smaakte hem best, want hij had ergen honger. Flip zag hij echter niet en toen hij hem riep kreeg Peter ook geen antwoord. Daar begreep hij niets van en hij ging maar veer door met eten. Ook Wip werd niet vergeten en de eekhoorn smulde naar hartelust. Toen het bakje leeg was likte Wip nog zelfs de restjes uit. Spoedig vielen beiden in diepen slaap, waarna ze eenige uren later gewekt werden door.... Flip, die vertelde dat hij de twee sleutels had machtig weten te worden, een van de celdeur en een van de buitendeur. Met kloppend hart stond peter op en op den tast Vist hij in het donker naar buiten te sluipen. Weldra stond hij buiten met Flip en Wip op zijn schouder. „Wat ik zeggen wil," zei John Went tot Clare Selly, „op den bodem van de slee heb ik een stoof met gloeiende kooltjes gezet, 't Zal in de bergen geweldig koud zijn." Clare keek hem dankbaar aan. „U bent wer kelijk te goed voor ons, mijnheer Went." De aangesprokene antwoordde niet, maar glimlachte geheimzinnig. Op dit moment kwam Tom Selly, Clare's man, naar buiten, beladen met een paar groote pakken, die door Went wer den aangenomen en in de slede gelegd. Het echtpaar nam plaats, gehuld in een aan tal berenhuiden. Er blies een koude, snijdende wind; de lucht zag dik grijs. „Vanavond zal er wel een sneeuwstorm los breken," zei Selly. „Denkt u dat we het nog vóór dien tijd halen, mijnheer Went?" „Zeker, om dien tijd ben ik weer hier in t dorp terug." John V/ent nam plaats op den bok en greep de leidsels der ongeduldig trappelende kleine steppenpaarden. Als het jonge echtpaar hem op dit oogenblik in z'n gezicht had kunnen zien, zouden ze zeker geschrokken zijn van de wreede uitdrukking er op. De slede schoot vooruit, den weg naar de ber gen in. Tom Selly was de eerste die sprak. „We kun nen u niet dankbaar genoeg zijn, mijnheer Went, voor de betrekking van huisbewaarder en hout vester, die u ons hebt aangeboden en dat nog wel in zoo'n keurig gemeubileerd huis." John Went bromde wat in z'n baasd. Einde lijk dan was het oogenblik aangebroken om wraak te nemen op het gehate jonge echtpaar. Lang had hij op een geschikte gelegenheid ge wacht. Had Clare niet den armen Tom Selly verkozen boven hem, den rijken grondbezitter? Ze zouden er beiden voor boeten. Maar een moord kwam altijd uit. Deze vrouw echter was volkomen veilig. De paarden vlogen over den hard bevroren weg naar de hut boven in de bergen van Britsch- Golumbia, die z'n eigendom was en waar 's win ters geen sterveling kwam. De koude was daar ondraaglijk. „Heb je Wel voldoende etenswaren gekocht?" vroeg Clare aan haar man. „Voldoende voor maanden," vrouwtje. Ze keken in de verte; de weg steeg steeds hooger. Een uur lang renden de paarden met onverminderde vaart voort. De twee jonge men- schen waren vol hoop op een nieuwe toekomst. Ze hadden het aanbod van John Went dan ook met beide handen aangegrepen. Went dacht slechts aan z'n wraak. „Zoudt u vannacht niet bij ons in de hut blij ven?" onderbrak Tom het lange zwijgen. „Er is een hevige sneeuwstorm op komst, mijnheer Went." „Neen, de paarden zijn vertrouwbaar en sterk. Ze brengen me binnen eenige uren weer veilig thuis." Ze wisten dat John Went gelijk had. Ze ste gen al hooger en 't werd aldoor kouder, zóó koud, dat ze die voelden door de zware beren huiden heen, waarin ze gehuld waren. Eensklaps riep Went: „We zijn er bijna," en wees naar een huisje, in zware balken opge trokken, dat hoog in (je sneeuw lag. Tom Selly en z'n vrouw waren blij dat ze de plaats hunner bestemming bereikt hadden. Went was van den bok gesprongen en veegde de eerste vlokken sneeuw weg, die op z'n gezicht neerdaalden. Tom en Clare stapten uit de slede. Went liet ze de hut binnengaan en ging zelf terug om de pakken en de bagage te halen. Bij de slede aar zelde hij even en morrelde aan de pakken. Blijk baar wilde hij Clare en Tom in de gelegenheid stellen hun nieuwe woning op hun gemak te bezichtigen. Hij wist dat alles er in de puntjes was. Er was een groote schoorsteen, waarom heen stapels hout lagen. Achter in de hut lag nog meer, genoeg voor een heel jaar. In de pro visiekast hingen een aantal hammen en' zijden spek. Juist toen ze de practische inrichting ge prezen hadden, kwam Went met de pakken bin nen, die hij op den grond legde. „Zie zoo," sprak hij en stopte een pijp, „nu laat ik jullie alleen. Heb je misschien ook een lucifer voor me, Tom?" Selly tastte gretig in z'n zak, maar z'n hand kwam er leeg uit. „Neen, die heb ik nooit bij me, want ik rook nooit. Maar ik heb drie pakken gekocht, ik zal ze even krijgen." „Doe geen moeite," weerde Went af. „O, ik heb ze zelf, zie ik. Nu gegroet hoor! Ik ga met een weer terug." Ze wilden hem nog bedanken, maar hij was al verdwenen en kort daarop hoorden ze de slede wegrijden. Clare keek hem na en zag dat hij woest op de paarden lossloeg. De sneeuwstorm was feller geworden en 't was te voorzien dat I hij lang zou duren. UllliMllllllll'l Eerst nu begonnen ze te voelen hoe koud het in de hut was. Ze klappertanden beiden. „Ik zal direct het haardvuur aanmaken," zei Tom en hij begon vlug de blokken onder den schoorsteen op te stapelen. 'tWas noodig ook, want het scheen wel of de koude in de hut bij de minuut feller werd. „Geef me even de lucifers aan, Clare," ging hij voort. „Ze zitten in 't groote pak." Clare's handen waren bijna verkleumd, maar toen ze het heele pak had uitgepakt, waren er geen lucifers in te vinden. „Heb je je niet vergist, Tom?" vroeg de jonge vrouw; „ze zitten er niet in." Tom kwam zelf kijken. Hij zocht alle pakken door, maar lucifers waren er niet bij. „Men schijnt vergeten te hebben ze in te pak ken," mompelde hij. Ze zochten in de hut, maar nergens was een spoor van lucifers te vinden. „Dan moeten we maar hout tegen elkaar wrij ven," fluisterde Clare. Het spreken begon haar al moeilijk te wor den door de nijpende kou. Met half bevroren vingers pakte Tom een paar stukken hout, die hij met alle „„„„„„„„„„„„.„„.i.»»". macht tegen el- kaar begon te wrijven. Ook Clare poogde het te doen, maar ze kon de houtblok- ken bijna niet meer vasthouden van de kou. Toen Tom doodmoe was van 't vergeefscne wrijven, wierp hij de blokken in een hoek en keek angstig naar z'n jonge vrouw, die er lijk bleek uitzag. Hier en daar zag hij reeds op haar gelaat roode en paarse vlekken. Z'e was in een hoek neergezegen en lag daar met gesloten oogen. Tom ging met inspanning van al z'" krachten naar haar toe en trok haar op den divan, al de kleeden, vachten en dekens die MJ vinden kon, over haar heenleggend. Maar die verschrikkelijke kou drong door al die beschut ting heen. Er kwam een bittere trek op zijn gelaat, als hij er aan dacht hoe zij vol hoop en blijdschap het voorstel van John Went had den aangenomen en hoe nu alles wat eerst z°° mooi leek, in een afschuwelijken bevriezings- dood zou eindigen. Buiten was de sneeuwstorm tot een orkaan aangewakkerd; hij loeide over de kale bergtop pen en 't was onmogelijk naar buiten te gaan. Clare sloeg haar oogen naar hem op, vol liefde en medelijden. De koude werd steeds ondraag* 1 ijker en alles scheen er op te wijzen dat 't bin* nen een uur of twee afgeloopen zou zijn en Went's afschuwelijke toeleg zou gelukken. Na meerdere maanden zou men in de hut de twee doodgevroren lijken vinden en niemand zou aan een misdaad denken. Ze waren omgekomen doof hun eigen onachtzaamheid: het vergeten van lucifers. Eensklaps zag Tom op 't gezicht van z'n vrouw een uitdrukking van hoop en blijdschap. „Tom," bracht ze met moeite uit, in m'» taschjede aansteker!" En de jonge man herinnerde zich eensklaP5 dat zij in hun verlovingstijd wel eens rookte en hij haar toen een sierlijken sigarettenkoker ten geschenke had gegeven. Wel had ze het ding zelden gebruikt, maar sinds haar huwelijk had ze niet meer gerookt, maar de aansteker had ze nog altijd in d'r taschje bij zich. Hij had 't wel uit willen jubelen en hij zocht en vond den aansteker en het taschje. De aan steker was leeg, maar in den snelverbandtrom- mel, die ze voor-mogelijke kleine ongelukken hadden meegenomen, lag een fleschje met aether. De geringste beweging om z'n verstijfde lede maten deed hem pijn, maar eindelijk gelukte het hem vuur te maken, 't Was of alleen reeds de gedachte aan warmte het ontdooiingsproces bevorderde en toen even later groote hooge vlammen door de schouw omhoog schoten, voel den zij zich bij iedere minuut weer meer mensch worden. Ze waren gered. Na drie dagen bedaarde de sneeuwstorm en maakte plaats, voor helder vriezend weer. Eerst toen kon men vanuit de nederzetting een red" dings-expeditie zenden voor John V/ent, wiens paarden op dien ongeluksavond alleen waren komen binnenrennen. Een onderzoek wees uit dat het tuig gebroken was. Na uren zoeken vond men het lijk van de» rijken grondeigenaar op den grond liggen: de slede lag een honderd meter verder, verbrijzeld tegen den bergwand. In de zakken van z'n zware pelsjas vond me» drie groote pakken lucifers. (Nadruk verbode11' Maandagavond, omstreeks middernacht, is op den Vughterstraatweg, onder de gemeente 's-Hertogenbosch, een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan twee personen het slachtoffer werden. Een hunner werd op slag gedood. Omtrent de toedracht van dit ongeluk wordt gemeld, dat ter plaatse kort tevoren eeil minder ernstig verkeersongeluk zich voordeed. Daardoor kwam het, dat een tractor met oplegger langs den weg stond geparkeerd onder een lantaarn. Uit de richting van de stad nu naderde een personenauto, waarvan de bestuurder blijkbaar den stilstaanden vrachtauto niet had opge merkt, zoodat door de groote vaart, waarmede hij op' dat oogenblik reed, zijn wagen met een geweldigen klap tegen dezen opbotste. De gevol gen waren ontzettend. De rijdende auto werd volkomen opengescheurd en de bestuurder, de heer van A„ uit Vught, slingerde uit den wagen D.D.D. zuivert de P°' doet de jeuk bedarenv frigcht en sterkt de b° weefsels. Flacons d 75 28 De 25ste Juli is een Zondag en wordt bij de Socliors plechtig gevierd als Margrit's ver- Jaardag. En wederom heeft mama Sochor haar uiterste best gedaan, om een behaaglijke en rijke sfeer te scheppen. Evenals op 22 April wacht men Baron Hohenheim, den jongen Kastelliz en andere vrienden van den huize. Er heerscht nu echter een andere toon: al de leden van het gezin zijn diep onder den aangenamen indruk van de groote erfenis, die hun te beurt moet vallen Baron Hohenheim, die middelerwijl doodelijk verliefd op de mooie MaTgrit is geworden, be taalt sinds lang haar lessen bij een gunstig be kend acteur; en mevrouw heeft hij een aan zienlijke som voor de aanschaffing van toiletten, enz. overhandigd. Die som heeft zij tegen af gifte van een schuldbekentenis genadig aange nomen. Doch mevrouw Sochor heeft daarbij laten doorschemeren, dat men de hulp van haar waarden baron eigenlijk niet meer noodig had; die hulp werd enkel nog aanvaard, omdat men Margrit's vorming niet nutteloos wilde ver tragen. 't Betreft dan ook maar een leening op zeer korten termijn, en die had zij gemakkelijk elders kunnen verkrijgen, op grond van het feit, dat Emil Sochor weldra in 't bezit der nalatenschap van majoor Winkler zou worden gesteld, 't Sprak echter vanzelf, dat men liever door 'n vriend dan door een vreemde wordt geholpen. Aldus op de hoogte gebracht scheen Hohenheim dan ook diep doordrongen van het bewustzijn der eer, die hem werd aange daan. Voorloopig had mevrouw Sochor voor zich en voor Margrit Hanna wilde er niet van hooren een paar elegante wandel- en avond toiletten en ook nog eens massa onmisbare kleinigheden besteld. Aldus uitgedost ontvangen mevrouw en Mar grit vandaag haar gasten. De heer Sochor, aanwezig omdat het Zondag is, staat met zijn zoon Hubert een weinig ter zijde. Zij spreken over het naderend proces, waarvan zij den uitslag met groote zekerheid voorzien; immers, rijksprocureur Erber, met wien Emil Sochor onlangs eenige woorden wis selde, heeft hem gezegd, dat aan twee dingen niet meer te twijfelen viel: er bestond geen testament en Eltz en zijn medeplichtigen zouden veroordeeld worden. Vader en zoon besluiten natuurlijk het proces by te wonen. Zulke verhandelingen, zegt Hubert, zijn altijd interessant en spannend. Bovendien zal 't voor mij een groote voldoening zijn, die trotsche Yvetta op de bank der beschuldigden te zien, want 'n half jaar geleden, bij mijn laatste bezoek aan oom Winkler, die mij, om 't maar ronduit te zeggen, aan de deur zette, is zij ge tuige geweest van mijn nederlaag. Ja, ja, zoo veranderden de tijden. Dan poogt Hubert zijn ouden heer over te halen, den prachtigen Franschen auto te koopen, dien hij bij zijn firma heeft uitge zocht. Sochor senior verklaart dat hij in principe tot dien aankoop besloten heeft, maar dat hij 't raadzaam oordeelt, te wachten tot de erfenis wordt uitgekeerd. En wanneer zal dat gebeuren? Heeft de procureur u daarvan niets gezegd? Hij gelooft, dat na afloop van 't proces, waarbij ook de afwezigheid van een uiterste wilsbeschikking moet worden vastgesteld, niets meer aan de uitkeering van de nalatenschap in den weg zal staan. Nu, dan is 't ook maar een kwestie van dagen. Zonder het minste bezwaar kunt u den auto reeds morgen in bezit nemen. U be taalt een kleinigheid op rekening en de rest zoodra u de kapitalen hebt ontvangen. Hmjadat zou misschien zóó ge regeld kunnen worden.... Maar. beste jongen, ik moet je openhartig zeggen, dat ook het be talen van 'n kleinigheid mi) op het oogenblik niet gelegen komt. Wij hebben op rekening van die erfenis reeds wvweei nn.ntranen gedaan. Mama had geld noodig jij ook, om niet van mij zeiven te spreken. Ten gevolge van den slechten gang der zaken, hebben wij er In den laatsten tijd bijzonder schraal voorgezeten. Ik heb reeds geld moeten opnemen. En nu is mijn crediet uitgeput. Och, dat komt vanzelf in orde. Ik ken men- schen genoeg, die tegen redelijken interest op zoo'n erfenis geld voorschieten. Ik kan er voor zorgen, als u wilt. Nu, als het zóó gelegen is.... Afgesproken dus. De auto is van morgen af uw eigendomA propos, papa, nog iets anders. Ik mag er toch op rekenen, nietwaar, dat u mij zult bedenken, zoodra u definitief in 't bezit der nalatenschap- gekomen is? Ik zal binnenkort een groot kapitaal noodig hebben, om voor eigen rekening zaken te gaan doen. Ik zou dat geld natuurlijk wel kunnen opnemen, maar dan zou ik 'n hooge rente moe ten betalen, wat vooral bij den opbouw van een zaak zeer hinderlijk is. Ik zou dus gaarne hebben, dat u mij het kapitaal voorschoot; de interest over het eerste jaar kunt u afhouden van mijn erfdeel. Het tweede jaar betaal ik u reeds de rente en in den' loop van het derde begin ik met de aflossingen op de hoofdsom. Hoeveel geld zou je noodig hebben? Hubert noemde een som. Zóó veel? En waarom wil je nu voor eigen rekening zaken gaan doen? Als algemeen ver tegenwoordiger van je firma heb je een goede positie en een aardig Inkomen. Voor 'n jonggezel misschienWat ik ik zou kunnen verdienen, als ik een eigen zaak in auto's opende. Ik heb dat sinds lang goed uitgerekend. Bovendien ben ik van plan, te gaan trouwen.... Dat is waarlijk groot nieuws! En met wie? Ik heb me eens laten wijsmaken, dat je heimelijk verloofd bent met de dochter van Prof. Edelsbrunner. Praatjes, papa! Ik denk er natuurlijk niet aan. Mijn uitverkorene is van zeer rijken huize zoodat ik u na mijn huwelijk de geleende som wel spoedig zal kunnen teruggeven maar ik heb den indruk, dat zij en waarschijnlijk ook de familie van mij verwachten, dat ik geen officieel aanzoek zal doen, vóórdat ik, als eigenaar van een zaak, een zelfstandige positie bekleed. Dat stemt trouwens met mijn eigen verlangens overeen Heb je het meisje al gevraagd? Ja, een paar dagen geleden, zoo half en half. Zij beloofde mij, haar ouders te zullen polsen wat betreft de manier, waarop mijn aanzoek zou worden opgenomen. Want voor loopig ben ik voor de familie Neumann een arme sukkel. Dat is mij uit de houding der ouders al dikwijls genoeg gebleken. De familie Neumann? Die te Rettenbach op de villa „Lola" woont? Nu, jongen, als je dat lukte! 't Zou waarlijk een prachtige specu latie zyn. Het zal mij lukken. U kent nu den toe stand. En uw antwoord aangaande het kapi taal? Mijn verzoek.... Zal ik gaarne inwilligen, zoodra fit de erfenis in handen heb. Natuurlijk! Onder zulke omstandigheden In een hoek van de huiskamer zaten Hanna en Kastelliz zacht te praten. Ook hun schee» het fortuin toe te lachen. Zooeven had Kastelliz het meisje dat hu liefhad medegedeeld, dat het zeer gunstig oor^ deel van de bekende critici over zijn proef" avonden het bestuur van de opera had be* wogen hem voor vast te engageeren. Hij we* voor twee jaar aangesteld tot tweeden ope^ rette-kapelmeester tegen een flink honoia* rium. Dien morgen was het contract "e" teekend Hanna, fluisterde Kastelliz, in Augustus word je 21 jaar en bent dus mondig en ku» je doen wat je wiltJe ouders zullen ertegen kunnen zijn, want ik kan je nog zoo weims aanbiedenniets dan een bescheiden home met geen anderen rijkdom dan liefde. Wil 1® mij beloven, trots mogelijk verzet m'n vrouw te zullen worden? Dat korte woord valt 000 eenvoudig e» duidelijk van haar lippen! Kastelliz, di Hanna kent, weet, dat het de waarde heef van een eed. Hoe graag zou hij haar in zijn armen ge* nomen hebben en door een kus die verloving bezegeld hebben! Maar dat gaat voor he oogenblik niet, haar moeder noodigt juist haa gasten aan tafel. Misschien later wanneer nb weggaat en in de halfdonkere vestibule ee kansje ziet. Geduld! .(■Wordt vervolgd* en bleef zwaar gewond liggen. Nog noodlottig werd deze aanrijding voor den naast hem zitfcei. den heer De Boer, aannemer, wonende te A®1 sterdam, die op slag werd gedood. Dokter v ,g Dijk, uit 's-Hertogenbosch, die met zijn auto plaats des onheils passeerde, verleende c' zwaargewonde de eerste hulp en liet hem ve volgens naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbos overbrengen. Ook was spoedig geestelijke b t aanwezig. Het stoffelijk overschot van den De Boer is eveneens naar 's-Hertogenbosch v t voerd. Kort na het ongeval kwam de Ott-i® van Justitie te 's-Hertogenbosch zich van de t dracht op de hoogte stellen. De politie heeft 0 zwaar gehavenden auto in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10