VERLOTING VOOR BREDERODE-DUIN Maakt U ook kans? Haast U! Nog twee dagen t mom gUife SPORT EN WEDSTRIJDEN MARITIEME PROBLEMEN katholickcn 1 De gasvoorziening te Heemstede fc» KERK - STMT VOLTOOIT UW IG€N UNIVCRSITGN R.K.STMTSPARTU Trekking Donderdag a.s. in het Gem. Concertgebouw Toegang vrij DINSDAG 17 OCTOBER 1939 Haarlem biedt een ontwerp overeenkomst aan BLOEMEND AAL IJMUIDEN NOORD WIJK ZANDVOORT De Amerikaansche veilig heidszone en de duik boot-oorlog "eesi£ /fsf/ri aarfëj I*(M'. A BOND VOOR VREEMDELIN GENVERKEER VOOR ZUID- KENNEMERLAND DE „VIKING BANK" BEHOUDEN TERUG Personalia Weer trawlers naar zee Adelante verspeelt vischtuig Werkloosheid gestegen ZAANDAM VOETBAL R.K.H.V.B.-PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Schoten IHaarlem II 81 KennemersKinheim 92 BILJARTEN Competitie Nederlandsche Biljartbond WIELRENNEN Haarlemsche Race-club „Excelsior" RETRAITEN TE BERGEN RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen KOUDE? B. en W. herinneren den raad in een uitvoerig schrijven aan het voorstel van 15 Februari in zake de gasvoorziening voor onze gemeente. Daarbij werd een crediet gevraagd van 170.000 ten behoeve van het aanbrengen van in dat voorstel nader omschreven voorzieningen. Het was aanvankelijk het voornemen van B. en W. dit voorstel aan de orde te stellen in de raads vergadering van 2 Maart 1939. De Financieele Commissie had echter den wensch te kennen gegeven omtrent enkele punten nog nader te worden ingelicht, terwijl voorts het gemeente bestuur van Haarlem nader overleg met ons wenschte te plegen over de vraag, ot wellicht Haarlem het door onze gemeente benooüigde gas zou kunnen leveren hetzij geheel, hetzij ge deeltelijk. Deze aangelegenheid heeft daarna regelmatig een punt van behandeling uitgemaakt zoowel in college-vergaderingen als in die van de Com missie voor de Bedrijven. Het overleg met Haar lem heeft uiteindelijk het resultaat opgeleverd, dat B. en W. op 30 September j.I. een scnrijven mochten ontvangen waarbij werd toegezonden een ontwerp-overeenkomst, houdende de voor waarden, waarop gaslevering door Haarlem aan Heemstede zou kunnen plaats hebben. Over dit ontwerp is nog weer mondeling overleg gepleegd. In meerdere opzichten is tegemoet gekomen aan bezwaren welke aanvankelijk zoowel bij B. en W. als bij de Commissie voor de Bedrijven tegen opheffing van het eigen productie-bedrijf be stonden. Het ontwerp van de overeenkomst, het welk B. en W. den raad thans ter bekrachtiging aanbieden, is het eindresultaat van het gevoerde overleg. In art. 1 van het ontwerp wordt vastgelegd, dat Haarlem al het door onze gemeente voor haar en haar verzorgingsgebied benoodigde gas zal leveren, franco in den gashouder onzer ge meente. De voor die levering benoodigde hoog drukleiding met bijbehoorende toestellen wordt door en voor rekening van Haarlem aangelegd en onderhouden. Herstelling van het bestratings- werk zal geschieden door Heemstede voor reke ning van Haarlem. Het ontwerp behelst verder een bepaling, dat Heemstede tijdens den duur van de overeen komst, die gesteld wordt op 25 jaar, met stil zwijgende verlenging behoudens opzegging met 5 jaar geen gas van derden mag betrekken of concessie aan derden mag verleenen. By de onderhandelingen werd overeen gekomen, dat de te betalen gasprjjs zou be staan uit: a. een vastrecht van ƒ10.000 en b. een gasprys van 2 cent per M3, exclusief omzetbelasting. Deze prijs is gebaseerd op een kolenprjjs van ƒ8 of lager per ton van 1000 K.G. Wanneer de kolenprijs hooger is dan 8 dan wordt de gas- prijs ook verhoogd en wel met 1/10 cent per M3 voor lederen guldeh verhoogmg van den koler.- piijs boven 8 tot en met ƒ16 per ton en met 1/8 cent per M3 voor iederen gulden boven de 16 per ton. Zoodra heft Heemsteedsche prodnctleoedrijf kan worden stopgezet, zal Haarlem alle voor- loopig of vast aangestelde werklieden, verbon den aan de afdeeling fabricage, tot een maxi mum van 18, in vasten dienst nemen in een functie die zooveel mogelijk overeenkomt met de bestaande, tegen een bezoldiging welke ten minste gelijk is aan die welke in Heemstcoc wordt genoten. Met deze bepaling is een zeer belangrijk bezwaar overbrugd. Dat voorts bepa lingen konden worden opgenomen omtrent het beschikbaarstellen van cokes heeft naast andere, eveneens in het ontwerp opgenomen punten, er eveneens toe geleid dat overeenstemming kon worden bereikt. Het opnemen van een overgangsbepaling was r.oodig, omdat het niet wel mogelijk blijkt het productiebedrijf plotseling stop te zetten, om dan in eens over te gaan tot het betrekke/, van a' het benoodigde gas van Haarlem. B. en W. drukken er hun leedwezen over uit, dat de gewijzigde omstandigheden hen nood zaken thans op vrij korten termijn de uitspraak van den raad te vragen. De toestand toch is thans zoo, dat het verkrijgen van zekerheid over de wijze van gasvoorziening in de naaste toe komst urgent is. Mocht onverhoopt een meer derheid in de raadsvergadering zich eventueel niet kunnen vereenigen met het voorstel om gas van Haarlem te gaan betrekken, dan zal vanzelfsprekend op voortzetting van het eigen productie-bedrijf moeten worden gerekend. In dat geval zouden de maatregelen dus noodig zijn, als omschreven in het voorstel van 5 Februari. Deze zouden dan echter, met het oog op de verder gaande prijsstijging, met bekwa men spoed moeten worden uitgevoerd. In dat geval zou, omdat de prijzen nu reeds hooger zijn dan in ons voorstel zijn berekend, het ge noemde crediet van 170.000 niet meer vol doende zijn. Het College meent echter thans aan gas levering door Haarlem op de basis als in het cntwerp-besluit is aangegeven, de voorkeur te moeten geven boven de voortzetting van het eigen bedrijf. De voor dit laatste gedane crediet- aanvrage wordt dan ook ingetrokken. Groenendaeler merkt naar aanleiding van een en ander nog op: Al met al is dit, voorzoover het door niet-in- ge wij den kan worden bezien, een voor Heemstede gunstige overeenkomst. Het spreekt vanzelf dat ook Haarlem er voordeelen in ziet, anders zou men een dergelijke overeenkomst niet willen sluiten. Er zijn natuurlijk wel bezwaren aan te voeren, doch die hebben geen betrekking op de over eenkomst zelve, doch op het oorlogsgevaar. In deze onzekere tijden is het centraliseeren van gasproductiebedrijven niet zonder risico. Zou ook ons land ooit in den oorlog worden gesleept, dan kan men er zeker van zijn, dat juist de openbare bedrijven voor gas, water en electriciteit het eerst met vernieling zullen worden bedreigd. Op Donderdag 9 November a.s. zullen ten Stadhuize te Haarlem de vertegenwoordigers van de gemeente en van de V.V.V.'s in Zuid- Kennemerland bijeen komen, teneinde te be raadslagen op welke wijze de propaganda voor dit gewest dient te worden gevoerd. Het is te verwachten, dat het binnenlandsch vreemdelingenverkeer als gevolg van het vrijwel ontbreken van iedere gelegenheid om de vacan- tie in het buitenland door te brengen, het as. voorjaar onder voorbehoud, dat de tijdsom standigheden zulks dan toelaten belangrijk zal stijgen. Hiervan zullen de verschillende voor vacan- tie-tochtjes in zwang zijnde streken profiteeren en daaronder zonder twijfel ook Zuid-Kenne- merland, de prachtige landstreek, waar de na tuur en menschenhand tezamen iets hebben ge wrocht, dat den liefhebber van landschap-schoon niet alleen in den zomertijd doch het geheele jaar door in verrukking zal brengen. Zuid-Kennemerland ligt in het dichtbevolkte Westen des lands, waar de natuur niet meer zoo ongerept is gebleven als in zoovele andere stre ken nog wel het geval is. Voor tienduizenden is het 't dichtstbijgelegen oord voor vacantie- tochtjes. De Bond voor Zuid-Kennemerland heeft een belangrijke taak te vervullen. Het stemt verheu gend, dat de gemeenten zoowei als de plaatse lijke V.V.V.'s in deze landstreek een bijzonder saamhoorigheidsgevoei hebben betoond terzake de bevordering van het gewestelijk vreemdelin genverkeer met ten achterstelling van de plaat selijke belangen, die uiteraard sterk uiteenloo- pen. Vet-breeding Zomerzorgerlaan. Ter verbree ding van de uitmonding- der Zomerzorgerlaan op den Bloemendaalsche weg. stellen B. en W. voor van het Kerkbestuur der R.K. Parochiale kerk der Allerheiligste Drieëenheid tegen den prijs van f 10 per M2. aan te koopen een strook grond, die ongeveer 40 meter lang en 2 meter breed is. Bebotrwingsvootrschriften. Voorgesteld wordt aan het R.K. Kerkbestuur Vogelenzang ontheffing te verleenen voor art. 2 der bebou wingsvoorschriften voor het bouwen van een woonhuis aan den Vogelenaangscheweg. In verband met den oorlogstoestand achten B. en W. het wensclielijk, dat aan hen gedu rende den staat van oorlog de bevoegdheid wordt verleend om vrijstelling te verleenen ten aanzien van eenige artikelen der Bebouwings voorschriften. Gaslevering Vogelzang. Gezien het prin cipebesluit van den gemeenteraad om mfet in gang va.n 15 September 1940 de wijk Vogelen zang van electrische straatverlichting te voor zien, stellen B, en W. voor met ingang van dien datum de gemeenschappelijke overeenkomst in zake gaslevering met Heemstede te doen ver vallen. Aanlegkosten C*aralaan. De commissie van publieke werken acht het billijk, dat de gemeen te een gedeelte van de kosten van den wegaan leg betreffende de Cearalaan voor rekening neemt. B. en W. adviseeren dan ook om de fa. Rinkema en Roosdorp een vergoeding toe te kennen, groot f 1.880, zijnde een vierde gedeel te van de aanlegkosten. Het Ronde Huis. De huurovereenkomst tus- schen de gemeente en den heer W. Dijkstra, ex ploitant van het café-restaurant „Het Ronde Huis" op den boulevard van het Bloemendaal sche strand, loopt op 31 December 1939 af. B. en W. stellen voor op verzoek van den heer Dijkstra de huur met een jaar te verlengen, te gen een huursom van f 1750. Gemeenteraad. De agenda der openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloe- mendaal op Donderdag 19 October 1939, des na middags 2 uur, ten Raadhuize te Overveen, ver meldt oa.: Benoeming ambtenaar van den burgerlijken stand; Aangehouden adres van Rinkema en Roosdorp, houdende verzoek om restitutie van een bedrag van door hen betaalde kosten voor wegenaanleg; Wijziging overeenkomst met Heemstede inzake gasleverantie; Regeling bezoldiging en belooning van het tij delijk v '-—-"jen aan den distributie- dienst in den distributiekring Bloemendaal; Credietaa-UTarf vc-u- den brandweerdienst; Credietaanvraag voor mobilisatiedoeleinden; Voorstel om het aanleggen van schuilkelders bij de scrolen als werkverschaffingsobject aan te merken; Verhuur grond hoek Zeeweg—Boulevard aan W. Dijkstra; Grondaankoop voor verbreeding van de Zo merzorgerlaan. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor een adres van de bewoners der Noordzijde van de Oranje Nassaulaan om maatregelen te willen nemen tot net afvoeren van het overtollige grondwater om prae-advies in hun handen te stellen. B. en W. deelen den raad mede, dat bij de Vondelschool te Aerdenhout een schuilloop- graaf is aangebracht. De stoomtrawler „Viking Bank" IJm. 183 kwam gisteren behouden van de visscherij te rug. De vangst van 500 kisten haring bracht ruim f 6300 op. Wanneer men hierbij bedenkt, dat deze trawler slechts een week weg was, mag dit resultaat zeer bevredigend genoemd worden. Gelukkig evenwel, gezien de vele ge varen die de bemanning ook heeft te trotsee- ren. Tijdens de reis blijkt men drie drijvende mijnen te hebben gesignaleerd. Het weer op zee was gedurende de reis zeer slecht. Men heeft hierbij een deel van het vischtuig verspeeld, waardoor ook enkele hon derden manden haring verloren gingen. Daar de haringprijzen tot zelfs f 12.per kist van 100 pond zijn opgeloopen, kan men begrijpen dat dit verlies voor opvarenden en reeder een groote schadepost beteekent. Bij de gehouden examens in de zusterschool aan de Kerkstraat slaagden voor lingerie en costuumnaaien de dames B. van Klaren, F. Bok, F. van Ewijk, L. Schager, M. Visser, M. Labee en R. Jagtman. Voor lingerie: D. Veenstra, J. Tol en F. v. d. Leek. De stoomtrawler „Maria van Hattum" is gisterennamiddag weer voor het eerst ter vischvangst uitgevaren. Vandaag zal ook de stoomtrawler „Haarlem" van de Vem ter visscherij uitvaren. Ook de Eveline zou vandaag weer zee kiezen. De trawler „Viking Bank" zal eveneens weer uitvaren- De stoomtrawler „Adelante" IJm. 19 van de reederij De Daad, heeft bericht, dat zij tij dens het slechte weer van de voorafgaande da gen een net, benevens een anker, heeft ver speeld. Uit het overzicht der Gem. Arbeidsbeurs blfjkt, dat einde van de vorige week 2113 per sonen waren ingeschreven. Hiervan waren 1719 geheel werkloos, 81 gedeeltelijk, 53 werkend en 260 geplaatst in een gesubsidieerde werkver schaffing. De totale werkloosheid in de over eenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 1570. Een vermeerdering dus van 543 werkloo- zen. Het raadhuis heeft een tweede telefoonlijn Reeds lang deed zich ten raadhuize de behoefte gevoelen aan een tweede telefoonlijn. Vooral in de morgenuren kon het publiek dikwijls gerui- men tijd wachten en tevergeefs bellen, alvorens het begeerde contact te verkrijgen. Niet minder deed zich dit euvel gevoelen bij het personeel ten raadhuize zelf. Aan de wederzijdsche be zwaren is nu grootendee.ls tegemoet gekomen, doordat vanaf heden een tweede lijn in werking is gesteld. De nieuwe lijn is echter alleen dis ponibel voor alle zaken betreffende steunver lening, werkverschaffing, arbeidsbemiddeling en distributieaangelegenheden. Men vrage dan naar het nieuwe nummer 81. Voor alle andere zaken blijft het oude nummer 39 in tact. Bouwen B. en W. hebben aan de N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest, vergunning verleend voor het bou wen van een scherfvrije schuilplaats aan den Koningin Astrid Boulevard; idem aan den heer G. L. van den Berg te Noordwijk aan Zee, voor het bouwen van een koelcel aan zijn pand in de Hoofdstraat, met welken bouw is belast de aannemer Jac. Verloop Jaczn. aldaar; idem aan den heer J. van Abswoude, Offermeer, Noord- wijk-Binnen, voor het overplaatsen van zijn warenhuis aan den Heerenweg, met welk werk is belast de heer C. G. J. Alkemade, aannemer aldaar. Lotery B. en W. hebben aan de Noord- wijksche Pluimvee- en Konijnenvereeniging ver gunning verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, waarvan de trekking zal plaats hebben medio December a.s. Onderscheiding Dezer dagan werd door den inspecteur van politie te Katwijk ónder toepas selijke bewoordingen aan den heer J. Verburg, beambte in algemeenen dienst dezer gemeente, de zilveren medaille voor twintigjarigen trou wen politiedienst uitgereikt. Ongeval. De heer V., alhier, reed per rij wiel tegen een plotseling actheruitrijdenden vrachtauto, waardoor hij kwam te vallen en zijn rechterpols brak. Dokter Coenraads Nederveen verleende de eerste hulp. waarna de heer V. zich naar het ziekenhuis te Leiden begaf. Brutaal werk van inbrekers. In een van de afgeloopen nachten hebben onbekenden zich door verbreking van een ruitje aan de achter zijde toegang verschaft tot de damesconfectie zaak „Keizershof" aan de Gedempte Gracht. Hier werd de lingerie-afdeeling geheel over hoop gehaald en eenige kleedingstukken, waar onder een tweetal jassen van den directeur, gereed gelegd om mede te nemen. Teneinde hiervoor een geschikten koffer waarschijnlijk te bekomen, werd vervolgens een bezoek gebracht aan het belendende perceel, waarin de firma Prins een, gaiantenezaak gevestigd heeft. Tij dens deze visite werd; het kasregister f 20 ont futseld, waarna de electrische schel onklaar werd gemaakt en hét pand aan de voorzijde verlaten. De politie, welke vermoedt, dat het kwajon- genswerk betreft, stelt een onderzoek in. De bewoners ontdekten eerst den volgenden mor gen dit ongewenschte bezoek aan hun zaken. Defecte brug stremt het verkeer. Door 't breken van een bout ontstond Maandagmorgen een defect aan de brug bij het Papenpad. Om ongelukken te voorkomen sloot de politie het verkeer over deze sluis geheel af en moesten de voertuigen hun weg via de Provinciale brug vervolgen. Voor voetgangers en wielrijders werd een verbinding via een zolderschuit tot stand gebracht. De reparatie werd direct in behan deling genomen. Collecte. De huis aan huiscollecte van het breicomlté voor het vervaardigen van wollen kleedingstukken voor militairen heeft ruim f 1620 opgebracht, hetgeen een uitstekend re sultaat genoemd mag worden. Distributie. Nog steeds komt het voor, dat personen zich voor distributie-aangelegenheden aan het raadhuis vervoegen. Men wordt er ech ter op gewezen, dat deze dienst een apart kan toor heeft en wel in gebouw Haltestraat 4. Alleen hier worden inlichtingen verstrekt. Afdeeling I TYBBDSS, 12.30 uur. Hoofd. BoysSantpoort 1 uur. NAS—HBC 12.30 uur. Afdeeling II AllianceDEK 1 uur. OIV—HBC 12.30 uur. DSSOnze Gezellen 1 uur. Afdeeling III DEK—VCV, 12.30 uur. Onze Gezellen—Santpoort 12.30 uur. TZB—TYBB 1 uur. Afdeeling IV Alliance—TYBB 12 uur- HBC—BSM, 12.30 uur. Afdeeling V Vogelenzang—DSS 1 uur. WF—NAS 2 uur. PROGRAMMA ZATERDAG 21 OCTOBER Afdeeling VI TYBB 4—OIV 2, 2 uur. DSS 4—HBC 5, 2.30 uur. Onze Gezellen 5Onze Gezellen 6, 2 uur. Afdeeling VII Onze Gezellen 7—DEK 3, 3.15 uur. HBC 6—DSS 5, 3.15 uur. TYBB 6—TYBB 5, 3.15 uur. Afdeeling vm OIV 3—TYBB 7. 2.30 uur, HBC 7—Hoofd. Boys 2, 2 uur. ZONDAG 22 OCTOBER WF 2—Onze Gezellen 8, 3.15 uur. Reeds in de eerste minuut heeft Schoten succes als Bruyn inschiet en de Haarlem-kee per in eigen doel slaat 1—0. Bij een Haarlem- aanval kopt een Schotenback in eigen doel 11. Hierna komt Haarlem er niet meer aan te pas en geleidelijk voeren de gastheeren den stand tot 8—1 op. In het eerste half uur neemt Kennemers door v. d. Kolk en Brethouwer een 20 voor sprong. Na een lichte inzinking weet Kinheim echter door Michel en Verhoofstad gelijk te maken 22. Nog voor de rust gaf Brethouwer echter Kennemers weer een voorsprong 32. Na de rust is het Kenftemers-overwicht over weldigend en steeds zwermt de voorhoede voor 't Velser doel- Brethouwer en Steeman, v. d. Kolk en Horeman voeren den stand tot 9—2 op. Woensdag 18 October neemt de clubcompeti tie van den Nederl. Biljartbond een aanvang, De drie plaatselijke vereeniglngen zijn er weer in geslaagd sterke teams samen te stellen. De opstelling van de ploegen met het aantal te maken caramboles is als volgt; B.V. D.E.S.: Klasse D, afd. 2: C. v. d. Hoek 150, P. Slob 130 en J. Strijbos 100. Klasse F, afd. 3: L. Vlug 79, J. A. Steenkist 75 en J. Vaars 44. B.C. Haarlem: Klasse E, afd. 1: L. v. d. Berg 130, J. Okker 122 en Ch. Javaux 113. Klasse D, afd. 1: W. Houtkooper 225, J. de Jager 167 en L. de Zwart 117. B.C. Insulinde: Klasse D, afd. 3: A. W. Huis- kens 225, J. Hasselmeyer 156 en M. v. Eeden 132. Klasse E, afd. 1: B. Bonnet 136, J. W. Schol ten 114 en H. Lam 94. Insulinde II: Klasse E, afd. 2: P. Coleghem 124. R. H. Christoffels 120 en W. Huchtenberg 100. Insulinde I: Klasse F, afd. 1: W. F. Jager 75, p. Brouwer 65 en P. Oor 61. Insulinde II: Klasse F, afd. 2: W. Overwater 65, H. v. Gog 63 en J. Eykenaar 56. In de klasse D wordt cadre gespeeld en in E en F libre. De competitieleiding van den Nederl. Biljart bond heeft bepaald, dat aan 't hoofd van de rangschikking in de eerste ronde dat team ge- plaats wordt, welks spelers het aantal te ma ken caramboles in alle wedstrijden het dichtst hebben benaderd, zoodat ditmaal de spanning wel bijzonder groot belooft te worden. Bovengenoemde vereeniging hield onder mooi najaarsweer 'n wedstrijd voor A-, B- en C-klasse over een afstand van 46 K.M. De juniorer reden een handicap-wedstrijd over 25 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1. J. Smit, 2. B Kleinhout, banddikte; 3. J. Westbroek, 4. H. Dijk, 5. J. Walgien, 6. C. de Gier, 7. K. Verbeek, 8. M. Taverne, 9. Cr. Schelfaut. Uitslag junioren.: 1. C. Boersma, 2. H. Jas, 3. J. Schipper. (Van onzen Londenschen correspondent.) Hoe staat de Britsche regeering tegenover het pan-Amerikaansche besluit tot uitroeping van een honderden mijlen breede zone om heel het niet-oorlogvoerende deel van het Ameri kaansche continent, waar geen oorlogsdaden verricht mogen worden door de schepen der strijdende partijen? Als wij 't wisten, zouden wij het misschien nog niet mogen zeggen; en als wij het mochten zeg gen, zouden wij het misschien nog niet weten. De tekst der Panameesche voorstellen is op het oogenblik nog niet officieel bekend, wei daarentegen de algemeene strekking. Op het standpunt der Britsche regeering wil len wij niet vooruitloopen. Zekere beginselen, welke zij onveranderlijk gehuldigd heeft, zijn ondertusschen algemeen bekend. Eén dier begin selen is dat territoriale rechten zich niet ver der uitstrekken dan drie mijlen van de kust. Engeland heeft steeds geweigerd zich te ver eenigen met aanspraken van andere volken op jurisdictie over een breedere strook, van zes tot negen mijlen. Eén der redenen van deze weigering is hier in gelegen, dat het in de meeste gevallen niet mogelijk is de positie op zee ten opzichte van de kust op een afstand van meer dan drie mij len met voldoende nauwkeurigheid vast te stel len. De Panamaconferentie heeft blijkbaar niet voorgesteld de gebiedswateren der deelnemende landen uit te breiden tot 300 of meer mijlen, doch een „veiligheidszone" van ongeveer deze breedte In te stellen. Dit is Iets geheel nieuws. Aangenomen dat de instelling van zulk een zone praktisch mogelijk is en dat oorlogvoeren den, ais zij haar erkennen, steeds in staat zui den zijn te bepalen of zij zich al dan niet bin nen een afstand van 300 mijlen van de Ameri kaansche kust bevinden, blijft de vraag be staan of de oorlogvoerenden er eenig belang bij kunnen hébben zulk een zone te erkennen, Er bestaat geen internationale conventie, wel ke den Amerikaanschen staten eenige zeggen schap verleent over een zoo breeden gordel van zeewater. Zij kunnen hun gezag over dat water procla- meeren, maar zoolang die aanspraken niet er kend worden, binden zij de oorlogvoerenden tot niets. Terwijl toegegeven wordt dat een pan-Ame rikaansche conferentie besluiten kan nemen, betrekking hebbende op het gebied en de ter ritoriale wateren, zal wellicht niet erkend wor den dat zü ook naar willekeur besluiten kan die territoriale wateren feitelijk uit te breiden. Wij mogen aannemen dat Engeland niets doen zal om Amerika de uitvoering zijner neu traliteitspolitiek moeilijker te maken, maar dit wil niet zeggen, dat het ook noodzakelijkerwijze een zoo drastisch besluit aanvaarden zal, al is het blijkbaar genomen met het doel de Ameri kaansche landen te houden buiten alle conflic ten, voortspruitend uit actie van oorlogsschepen der strijdende partijen. De eerste indruk is zeker deze, dat de Pana- maconferentie zich gezag aanmatigt niet over gebiedswater, maar over watergebied, waarover geen Amerikaansche staat eenige erkende zeg genschap heeft. Ongetwijfeld kunnen oorlogvoerenden, zonder dat hierdoor een nieuw neutraliteitsrecht ter zee geschapen wordt, zich binden geen actie te voeren binnen 300 mijlen van de Amerikaan sche kust. Maar ook hierdoor worden die 300 mijlen geen gebiedswater, en zouden de Ame rikaansche landen niet het recht krijgen een oorlogvoerend schip te interneeren. Een andere en zeer praktische vraag is of en in hoeverre de afkondiging van een zoo breede veiligheidszone voor één der oorlogvoe renden schadelijker zou zijn dan voor den an der, m.a.w. of de positie van een der partijen er al dan niet door verbeterd zou worden, al is het besluit dan ook niet met dit doel genomen Het is niet onmogelijk dat de meerdere of mindere bereidwilligheid van oorlogvoerenden om het besluit te aanvaarden hiervan zal af hangen of en hoe hun positie er door be ïnvloed zal worden. Hierbij zal wellicht nog de neiging komen Amerika niet onaangenaam te zijn, en zich dus neer te leggen bij een voorstel dat in werkelijk heid weinig sympathie vindt. Een ander punt is dat binnen een zone van 300 mijlen ook de Britsche en Fransche kolo- liën van Guyana liggen. Het aantal bezwaren schijnt groot te zijn, afgezien van de beginselvraag of de Ameri kaansche staten het recht hebben een zoo breede „veiligheidszone" af te kondigen. Zeer zeker kunnen zij gezamenlijk een recht afkondigen, dat ten slotte algemeene erkenning vindt een soort Monroeleer voor de zeeën rondom Amerika, maar zulk een proclamatie, ex plenetidune potestatïs, bij wijze van neutra- li teitsmaatregel, heeft in ieder geval erkenning noodig om bindend te zijn. In haar strijd tegen het duikbooten-gevaar heeft de Britsche marine tot nu toe ongetwij feld groot succes mogen boeken, maar het kan zijn, dat juist daarom elke eenigszins drastische verandering in de verhoudingen, zelfs rondom de Amerikaansche kust, de Britsche regeering onaangenaam is. Het Britsche succes is onmiskenbaar. Gedu rende de eerste week werden Britsche schepen tot. een totaal van 65.000 ton tot zinken ge bracht, in de volgende weken resp. 46.000, 21.000 9000 en 876 ton. Men is zich zeer wel ervan bewust, dat de duikboot nog geenszins bedwongen is, en dat zich nog heel wat minder gunstige periodes kunnen voordoen. Maar Engeland heeft alle re denen om tevreden te zijn over zijn positie ter zee. en dus geen enkele reden om bij voor baat reeds warme instemming te betuigen met de neutralisatie van een 300 mijlen breeden wa tergordel. Wij moeten dus aannemen dat het Foreign Office en de Admiraliteit de Panamavoorstel- len, als deze nauwkeurig bekend gemaakt zijn, naar hun mérites beoordeelen zullen, en zeker niet zonder de welwillendheid, waarop de Ver- eenigde Staten hier gewoonlijk kunnen rekenen. Dat het duikbootgevaar zóó snel afgenomen is, heeft hier niet alleen groote voldoening, maar ook eenige verwondering gaande gemaakt Aangezien Duitschland een korten oorlog wenscht, is men ervan overtuigd dat het de duikbootoorlog tegen Britsche schepen met de zelfde kracht als In de eerste week voortgezet zo hebben, indien het hiertoe bij machte §ewec„e was. Het sprak vanzelf dat het aanvankeW voordeel aan de zijde van Duitschland ?'-> moest, maar men had, ondanks de voortreft lijke organisatie van de anti-duikbootstrij middelen, toch niet gedacht dat het succes auikbooten zóó snel zou afnemen. Ofschoon de meeste onderzeeërs, voor zoo? zij nog opereeren, verder afgedreven zijn, vinden zich toch nog eenige in de buurt d Britsche kust, waar het haar evenwel door Britsche marine buitengewoon moeilijk gemaa wordt. Terecht of ten onrechte maar waarschip lijk terecht heeft men den indruk d Duitschland de oppermacht van Engeland t zee zeer zwaar voelt, en dat de politiek va Berlijn op het oogenblik voor een zeer S™" deel hierdoor beïnvloed wordt. Engeland kan d onder de tegenwoordige omstandigheden nie_ liever wenschen, dan dat verhoudingen, waa*~ van het met veel succes gebruik gemaakt heeI>" in hoofdzaak onveranderd blijven. RETRAITEHUj j VAN VOI RDFOLLANR." ,ST PETRUS CANISIUS" BERGEN (N-B*' Alle inlichtingen bi) de Directie van net traitehuis Bergen (N.H.) Dij «lkmaar Tele K 4082081 Gironummer *5537 Ztl die van den trein gebruik maken stapPe te Alkmaar over op tram die op net derde Per" ron gereed staat Men oereikt net derde perr° door de tunnel By de nalte Oostdorp stapt me® uit en op vijf minuten aLtands is men oit °e retraitehuls De vergoeding voor de retrai kan voor (per giro) of tijdens de retraite van vol" des attf d« in het retraitehuis aanwezig Elnoc retraite des middags twee uur De Nederlandsche --^orwegen zijn bereid s® aanzienlijke reductie te geven aan allen (00_ aan alleenreizenden) die net retraitehuis zoeken Bi1 overlegging van een reductiebon Ka men een vierdaagsch retourbiljet krijgen teg® zeer verminderden ortls Degenen die prtis stel* len op deze reductie, melden dit op de aanvTS? voor de retraite waarop nun mét de deelne* merskaart een reductiebon wordt toegezond® Dinsdag 2629 Gehuwde dames (Adam 8 Wiliibr. Haarlem St Ells en Barbara, 6.50 OCTOBER Dinsdag 2427 Gehuwde vrouwen (Vole°* dam) t 6.50 Zaterdag 2881 Meisjes boven 17 Jaar (V0" lendam) f 6.50 NOVEMBER Maandag 6—9 Gehuwde dames middenstand 1 10.— Vrijdag 10—13 Heeren Kerkzangers f 8.80 IJMUIDEN. 17 Oct. Versche visch. Tong 1.75, Schar 7—8.50. Wijting 7.70—9.80 per 50 Geconsigneerde snoekbaars 2630 cent Per van de heden aangekomen HOLLANDSCHE KOTTERS U.K. 126 95.—. U K ie2 86 U.K. 188 K.W. 77 83—, IJm. 343 47.—. 'n HEENK HAARD geeft: heerlijke warmte en „sfeer" in Uw huis, vraagtweinig brandstof en weinig verzorging. Meer dan 100 verschillende modellen zijn uitgestald en vrij te bezichtigen in onze moderne toonzaal le verd. AFD. VERWARMING. Magaa. open van 818 uur. Zaterdags tot 21 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2