b PUROL luriWtt,gemest mt nefcfmmi de huid. Koninklijke Marechaussee bestaat 125 jaar i Van vredes- naar oorlogsoffensief? Rusland, de dure koopman I Keel Verzachtend VICKS H0ESTB0NB0NS Weer de overweg m GESCHIEDENIS VAN HET WAPEN Buitenlandsch Overzicht Averechtsche uitwerking van Duitsche aanvallen DINSDAG 17 OCTOBER 1939 feh fes h S °hv« feu f«h, Schilderij van Czaar Peter den Grooten Staking te Vaals opgeheven Marechaussee te paard bij de oprichting van het wapen j 1L Oprichting van het depot in 1913 De naam Marechaussee Organisatie \f- i - j Hoe de marechaussee thans na 125 jaar te paard zit en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten Auto door trein gegrepen en totaal vernield De sieraden van onze soldaten 22 October Missie-Zondag holland in last De rechten van machtige neutralen als de Vereenigde Staten, Sovjet- Rusland en Italië zijn zoo groot zoo ruim als zij zelf wenschen, want teen der oorlogvoerende partijen is er gebrand hen tegen zich in het harnas 6 jagen. Machtige neutralen kunnen tactisch zelf voorschrijven, wat hun échten en plichten zijn, zonder het ri- ^lc° te loopen, dat de oorlogvoerenden die rechten en plichten niet zullen eer- 'edigen. De brutaliteit, waarmee Sov- Je'-Rusland zijn neutrahteit uitbuit om 2°hder oorlogsrisico zelfs meer te ver eren dan den buit, dien het oorlogvoe- jericje Duitschland tot nu toe heeft we- etl te behalen, bevestigt de juistheid deze stelling. De geëerbiedigde rech- etl van kleine neutralen als Nederland 611 België zijn echter practisch zoo klein 6112oo smal als één der oorlogvoerenden "laar wenscht, terwijl hun plichten zoo "aar drukken als een der oorlogvoeren- 611 gelieft te decreteeren. Zoo althans Schijnen de oorlogvoerenden er soms °Ver te denken. Aan dezen in hooge mate onbevredi- fehden toestand zou gemakkelijk een j-'hde te maken zijn, indien het mogelijk are alle neutralen, zoowel groote als eille, samen te brengen in één blok, at de rechten en plichten van de neu- ^a'en zou vaststellen en over voldoende acht zou beschikken om die vaststel- ook door de oorlogvoerenden te 0611 erkennen en respecteeren. vorming van zulk een blok is, Jfezien de verschillende belangen van de ^schillende neutralen vrijwel illusoir daarom moet iedere neutrale zoo goed °8elijk zijn eigen rechtvaardige zaak eigen gelegenheid trachten te verde- ®en. Ook een in vergelijking met de 0°ilogvoerende mogendheden betrekke- A kleine en zwakke neutrale mag en niet alles, wat een der oorlogvoeren- hem gelieft aan te doen, zonder meer !Ver zijn neutralen kant laten gaan. ^Hers al te groote toegevendheid te- eHover één der oorlogvoerende partijen licht door de andere uitgespeeld °rüen als een gebrek aan onzijdigheid Zoodoende die onzijdigheid zelf in ge- ,aaf brengen, zoodra die andere er be- Ag in meent te zien de neutrale in oorlog te betrekken. Zoo heeft de eUtsche Diplom.-Politische Korrespon- ebz" reeds getracht het nog altijd sou- Kïeihe Nederland een aantal onmoge- ,7 ha te komen en absurde neutrali- eitsPlichten op te leggen, terwijl van anderen kant Groot-Brittannië zijdig contrabande-lijsten heeft op- .^teld, welke in omvangrijkheid en ekking gebaseerd zijn op het begrip den totalen oorlog en alles over- .^fen, wat tot nu toe op dit gebied is J^oond. Nederland vaart zoo tusschen A'la en Charybdis en er wordt heel A navigatiekunst vereischt om daar ''ig door te komen. Vet: ngeland heeft als oorlogvoerende 't recht een blokkade in te stallen en contrabandelijsten aan te leggen, al brengt dat voor de neutralen 6rmijdelijke onaangename gevol- hiet zich mede, maar het heeft niet recht neutralen onnoodigen en te jijden overlast aan te doen op een ^e. die zelfs de voorziening in de )Jest noodzakelijke levensbehoeften der u Stalen in gevaar brengt. Het gebrek- jA controle-systeem, dat Engeland ingesteld en waarvan reeds vele ^erlandsche schepen de dupe zijn ge- 6ii°röen, voldoet niet aan dezen redelijken gerechtvaardigden eisch. Het s.s. ^U(Jra van v. Nievelt Goudriaan en Co's ^hivaart Mij. b.v., dat lang voor het He. r®ken van den oorlog van Rio de Ja- lr° met een lading ijzererts naar Rot- t^am vertrok, wordt nu sinds 4 Sep- ^.'Aber m Engeland vastgehouden, ter- °P 10 October nog niets bekend was ^6r een eventueele vrijlating. Het s.s. y^erat van dezelfde maatschappij ligt Sltlds 12 September in Engelsche ha- V Bet gevolg van een en ander is, dat Rievelt Goudriaan en Co. stopzetting St-A dienst op Zuid-Amerika in em- overweging moet nemen. De Zui- ^..Aerk van de Ver. Ned. Scheepvaart ?nJ'. 'Werd op 5 September aangehouden v ls hog steeds niet vrij. De Bilderdijk de Holland-Amerikalijn ging op 9 eftlber naar de Downs en werd op 3 £0,3er zonder onderzoek vrijgegeven. °°als men weet, vertoeft op het Inblik een Nederlandsche delegatie te l^tleh om o.a. ook over dit noodeloos fe^6 °Ponthoud van Nederlandsche bfj eben tengevolge van de gebrekkige If^^'Bche controle-organisatie te spre- Verschillende verklaringen van Brit- Zi,'de hebben verzekerd, dat Enge ls alles in het werk wil stellen om de ^zen van de controle op contraban- te heutrale schepen tot een minimum Coj^hceeren. Het aanwijzen van meer r°Iehavens gaat reeds in die rich- Wii J tekenen erop, dat het in Engeland ®hkel bij het betuigen van goeden blijven, maar dat binnenkort alle °°dige overlast zal worden voorko- dpj., Be onderhandelingen met de Ne- ahdsche delegatie te Londen bieden bje^ahd daartoe een gelegenheid, die 't biet 2a* m°Sen verzuimen. Nederland is d0 Van plan zich economisch te laten c'rukken terwille van een conflict, tyjj biet geheel buiten staat en buiten hjven staan. De Zaanlandsche Oudheidkamer te Zaandijk is door aankoop te Parijs in het bezit gekomen van een fraai schilderij van Czaar Peter den Grooten. Het is uit Russisch bezit afkomstig en uit de school van Nattier. Hel marechaussee-uniform van 1814 was romantisch en zwierig voor groot en klein is VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. Sinds Maandag 16 dezer is de staking, op 28 April uitgebroken, in de naaldenfabriek van A. en F. Musolf te Vaals opgeheven. De loonen zullen met 10 pet. worden verhoogd; de algemeen erkende Christelijke feestdagen worden doorbetaald. Er komen zes vacantiedagen met behoud van loon. Het wapen der Koninklijke Marechaussee zal op 26 October a.s. zijn 125-jarig bestaan herdenken. Als gevolg van de bijzondere tijdsomstan digheden zal deze herdenking een zeer so ber karakter dragen; zoo zal mede van het houden van een officieele receptie moeten „worden afgezien. De inspecteur van het wapen der Konink lijke Marechaussee zal echter ten zijnen hureele, Nassau Zuilensteinstraat 11, Den Haag, op gemelden datum tusschen 15-17.30 uur gaarne bezoeken ontvangen van die genen, die van hunne belangstelling in het wapen willen doen blijken. „II sera établi un corps de marechaussee, destine a maintenir l'ordrc, a assurer l'exé- cution des lois, et a vcillcr a la sürete des frontières et grandes routes". Aldus luidde het koninklijk besluit van 26 October 1814, waarbij Koning Willem I de marechaussee oprichtte. Reeds bij besluit der algemeene commissa rissen der hooge verbonden mogendheden van den 27en Februari 1814 werd bepaald, dat mare chaussee moest worden gevormd en is dien tengevolge in België en in de provincie Lim burg reeds zoogenaamde provisioneele mare chaussee werkzaam geweest. Definitief werd het wapen eerst 26 October door den Koning opgericht. Aanvankelijk vindt men de marechaussee uitsluitend in België en in het Zuiden van de provincie Limburg. Vier jaar later bij konink lijk besluit van 3 April 1818 werd besloten het korps te vermeerderen met één compagnie in de provincie Noordbrabant. Een moeilijken tijd maakte het wapen na de afscheiding van België door. Een definitieve organisatie werd vastgesteld bij Kon. Besluit van 5 Mei 1840, waarbij het korps werd verdeeld in; één compagnie in de provincie Noordbrabant, één compagnie in het hertogdom Limburg, en een luitenantschap in Staats-Vlaanderen. In 1863 werd de naam „compagnie" ge wijzigd in „divisie". Omstreeks 1890 onderging de Koninklijke Marechaussee een belangrijke uitbreiding. Reeds geruimen tijd waren er ernstige klachten over ongeregeldheden in de Noor delijke provinciën, waar toen nog geen marechaussee was gestationneerd. Pogingen om daarin verbetering te brengen door het detacheeren van afdeelingen marechaussee, cavalerie en infanterie leidden niet tot een gunstig resultaat. De regeering nam toen het besluit tn de provincies Gelderland', Overijssel, Drente, Groningen en Friesland brigades mare chaussee te vestigen. In 1889 werd het wa pen met een 3e divisie uitgebreid, welke di visie in 1894 werd gesplitst, zoodat sedert dien tijd de Koninklijke Marechaussee be staat uit 4 divisies. In 1912 werd besloten tot het vestigen van Nuchterheid en zakelijkheid zijn de kenmerken van de marechausseékleeding van thans een aantal brigades om de grootste steden in Noordholland en Zuidholland. Zoo werden 7 brigades gestationneerd in de omgeving van Amsterdam en 2 bij 's-Gravenhage. Tot ves tiging van brigades in de omgeving van Rot terdam is niet overgegaan. Deze brigades wer den vereenigd tot een district, dat bij de 3e di visie werd gevoegd. Een zeer belangrijke uitbreiding onderging het wapen door de oprichting van het depot op 1 Juni 1913. Hier worden de marechaussees die bij het wapen aankomen, gedurende een half jaar opgeleid voor hun nieuwe taak, ter wijl de jonge paarden er worden afgericht. Zij, die in aanmerking komen voor den rang van onderofficier, volgen hier eveneens een cursus van een half jaar. Verder worden er cursussen gehouden in opsporingskunst, in lichaamsoefe ningen enz. Het depot bestaat thans ruim 25 jaar en is in dien tijd uitgegroeid tot een mo del-opleidingsschool, voorzien van de meest moderne leermiddelen, die voor het zoo ver- e sterke wijkt niet voor tegen- *'nd. slechts de zwakke waait mee. Het vredesoffensief is misluktis nu het oorlogs offensief begonnen? Maar dan blijft het vooi Duitschland toch het doel, om door een mili tair offensief zoo spoedig mogelijk vrede te verkrijgen. Diplomatieke activiteit kan blijven samengaan met verhoogden militairen drukdat is gisteren wel bewezen. Het is vrij tragisch, hoe moeilijk het voor Hitler is, om den goeden weg naar den vrede te vinden. Het vredes-ultimatum volgens Duitsch model heeft natuurlijk een averecht sche uitwerking gehad, doch de geheele wereld bleef wachten op verder initiatief. De geallieer den gaven bij monde van Daladier en Cham berlain, door een vertrouwensgarantie te eischen Hitier de kans tot een succesvolle geste, maar de Duitsche politiek vertoonde weer eens haai bijna traditioneel gebrek aan psychologisch in zicht in de niet-Duitsche mentaliteit. De „Os- servatore", het orgaan van Vaticaanstad, zegt het zeer duidelijk: de Führer moet zijn vredes voorstellen wijzigen. Slaat de Duitsche vredesactie nu opnieuw den verkeerden weg in? Ter zee, in de lucht eE te land is de Duitsche militaire activiteit toe genomen en niet zonder succes. Voor het eerst hebben Duitsche soldaten even Fransch grond gebied bij Apach betreden, al zijn zij er weer uit verdreven. De aanval op Engelsche oorlogs bodems in de baai Firth of Forth is eveneens min of meer geslaagd. Uit de communique's van beide zijden is het feit te constateeren dat schade aan de Engelsche schepen is aan gericht. Maar beide wapenfeiten zijn niet var. dusdanigen aard, dat Duitschlands militaire macht een overweldigenden indruk op Engeland en Frankrijk heeft gemaakt; dat doet het verlies van eenige slagschepen evenmin. Het resultaat van dergelijke schermutselingen kan niet anders zijn dan een stijven van het verzet der geallieerden. Het beleedigt den nationalen trots en geeft aan het redelijk oordeel, dat deil totalen oorlog als een onding beschouwt, steeds minder kans om den vrede te wenschen. Het is misschien toeval, dat de aanvallen van Duitsche zijde steeds dergelijke objecten tot doel hebben, die den Britschen nationalen trots moeten kwetsen. Waarschijnlijk zijn oudere schepen voor Duitsche torpedo's en bommen gemakkelijker trefpunten dan de nieuwere. Maar men mag niét vergeten, dat aan oude namen oude glorie is verbonden, waarop het aan tradities gehechte Engelsche volk zeer trotsch is. Het slagschip Royal Oak, reeds bekend uu den slag bij Jutland, en de tot vliegtuigmoeder schip omgebouwde Courageous, waarvan het verlies ook door de Engelschen is erkend, heb ben niet alleen ertoe bijgedragen om den vori- gen oorlog te winnen, maar zij hebben gedu rende de jongste vredesperiode door veelvuldig vlagvertoon den Britschen naam hoogehouden. Dat de „Ark Royal" en de „Repulse" getroffen zouden zijn, ontkennen de Engelschen, ofschoon zelfs ijzeren kruisen zijn uitgereikt voor de overwinning op de Ark Royal. Mochten de Duitsche berichten over de laatste twee sche pen alleen propaganda-doeleinden nastreven, dan heeft men in Berlijn weer een nieuwe psychologische fout gemaakt, door voor Engel sche ooren roemrijk klinkende namen voor de propaganda uit te kiezen. Gezien in het logische pogen van Hitier, om vrede te verkrijgen, berei ken deze berichten het tegenovergestelde; zij wekken slechts den Britschen strijdlust op. Eén voordeel heeft Hitler's vredesoffensiel bereikt. De aanvoer van manschappen en ma terieel van het voormalig Poolsche front naar het Westen is zonder eenige stoornis verloopen: als ware het een manoeuvre-oefening. Dat de Engelsche en Fransche luchtstrijdkrachten zich slechts beperkt hebben tot verkenningen en niet tot bombardementen om te pogen dit masa-vervoer in het ongereede te brengen, kan alleen verklaard worden uit een houding der geallieerden, om Hitler's vredesactie niet on- noodig te dwarsboomen. Evenmin hebben de Duitschers getracht de overvaart van de Brit- sche troepen naar Frankrijk te storen, maar dat was het gevolg van de defensieve houding door Duitschland in verband met Hitler's vre- desultimatum aangenomen. Wat wil Duitschland in de naaste toekomst? Zal het een grooten aanval wagen op de Ma- ginotlinie? Men moet bij elke prognose, die men meent over de krijgsverrichtingen te kun nen opstellen, dit axioma in het oog houden, dat het een Duitsch belang is om spoedig vrede te krijgen, omdat de Duitscher een spoedigen vrede thans nog aanvoelt als een overwinning met weinig offers bevochten. Daarom behoeft elke voorbereiding tot een offensief nog geen aanval ten gevolge te hebben. Het dreigen met een echten oorlog is tot nu toe een der belangrijkste elementen in de Duitsche vredespogingen geweest. Daarom kan men ook het door Berlijn zoo zeer gewenschte onderhoud tusschen Von Ribbentrop, Ciano en Molotof voornamelijk als vredesargument beschouwen. In de Duitsche diplomatie gaat grootspraak veelal aan de feiten vooraf, al schrikt men in Berlijn er niet voor terug om de consequenties uit groote woorden te trekken. Een conferentie te Berlijn is geen onmogelijkheid, al mag men betwijfelen dat dit een conferentie-van-drie zal zijn. Voorloopig heeft Mussolini nog geen oor verleend aan deze wijs van den Duitschen vogelaar. Op den Balkan vindt hij Rusland tegenover zich; zou hij er te Berlijn mee sa menwerken? En zal Stalin hieraan gehoor schenken? Rus land is voor alles te koop, maar laat zich duur betalen. Zelfs de mogelijkheid van militaire hulp der sovjets is voor de nazi's niet uitgeslo ten, maar reeds mompelt men, dat de prijs voor deze hulp Scandinavië zal moeten zijnZou de Duitsche legerleiding toelaten, dat de Ber- lijnsche diplomatie geheel zelfstandig en vrij willig zelf-omsingelingspolitiek gaat voeren? Zooveel vertrouwen zal zelfs Berlijn wel niet in Moskou hebben, dat het een nog verdere uitbrei ding der Russische invloedssfeer in Europa niet als een zelfmoordpoging zou beschouwen. En wat zullen de reacties zijn in de machtige neu trale staten? Maar men kan niet weten tot welke consequenties de bluf kan leiden. spreid liggende wapen van het allergrootste n-'t is. Tot 1843 had de Koninklijke Marechaussee een eigen commandant. In dit jaar werd deze uit bezuinigingsoverwegingen uit de organisatie geschrapt en werd het toezicht opgedragen aan den inspecteur der cavalerie. In 1909 kreeg het wapen weer een eigen chef met den titel van inspecteur. Dit was wederom een belangrijke verbetering, de inspecteur kan zich nu uitslui tend aan de belangen van het wapen wijden. Waar de uitoefening van den politiedienst ge schiedt onder het gezag van de justitieele autoriteiten en de fgd. directeuren van politie, liggen zijn werkzaamheden vooral op het ge bied van de aanneming en vorming van het personeel, de handhaving der discipline, de re- menteering, kazerneering, kleeding en uitrus ting en materieel. Was door de oplichting van het depot en door benoeming van een eigen chef de eenheid van het wapen belangrijk bevor derd, het symbool van die eenheid ontbrak yiog. Het was dan ook voor het wapen een groote eer en vreugde, toen het in 1931 aan H.M. de Koningin behaagde, aan de Ko ninklijke Marechaussee een standaard te verleenen. Een onvergetelijke dag was het, toen H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, beiden te paard ge zeten, op een der terreinen van het paleis het Loo voor het front van den troep aan den inspecteur van het wapen den stan daard overhandigde. De naam „marechaussee" is van Franschen oorsprong en dateert reeds uit het begin der 17e eeuw, toen de „connetable" met de ma- rechaux de France" een belangrijke militaire rechtsbevoegdheid uitoefende. In Frankrijk is de naam „marechaussee" in 1791 gewijzigd in „Gendarmerie Nationale". In ons land vindt men het woord „mare chaussee" voor het eerst vermeld in een be sluit van het staatsbewind der Bataafsche Re publiek van 4 Februari 1803, waarbij werd be sloten, „ter meerdere beveiliging van personen en goederen tegen rooverijen, geweldenarijen en wat dies meer is, door vagebondeerende per sonen in het departement Brabant, een com pagnie marechaussee op te richten". Dit be sluit is echter nimmer uitgevoerd. Wel werd in 1805 door een staatsbesluit een compagnie gendarmerie opgericht, hoofdzake lijk bestemd voor de beteugeling van den smok kelhandel en slechts voor zoover deze dienst zulks toeliet, „op alle plaatsen waar dezelve zich zullen bevinden, de politie te maintine- ren, en alle geweld of overlast, welke 's lands ingezetenen mogten worden toegebragt, te ver hinderen." Ook Koning Lodewijk Napoleon richtte in 1806 een gendarmerie op, waarvan na 4 jaar van organisatie, reorganisatie en desorganisa tie in 1810 na de inlijving bij Frankrijk het overblijfsel overging naar de gendarmerie im periale. Bij het besluit van 1814 betreffende de op richting werd tevens de uniform vastgesteld Deze bestond uit een rok met blauwe opslagen op borst en panden, witte pantalon en hoed. In 1844 werd de rok eenigszins vereenvou digd en in plaats van den hoed werd de „cas que" (helm) ingevoerd. In 1869 werd de uniform geheel gemoderni seerd. De toen ingevoerde uniform werd, behoudens kleinigheden, zooals zij thans nog is. De Kon. Marechaussee is samengesteld uit een depot en 4 divisies, die weder zijn onder verdeeld in 14 districten en 179 brigades. De meeste brigades bestaan uit 5 man, in de stand plaatsen van de divisie- en districtscomman danten en in andere meer belangrijke plaatsen zijn zij echter grooter. Een brigade van 5 man bestaat uit een opperwachtmeester als com mandant, een of twee wachtmeesters en 3 of 2 marechaussees. De totale sterkte van het wapen is thans 25 officieren en 1229 onderofficieren en marechaussees. Ongeveer de helft van het personeel is bereden. Bij het wapen zijn ingedeeld 12 automobielen, bestemd voor de uitoefening van het toezicht op het verkeer, en 20 motorrijwielen met zij- spanwagens. Verder wordt besojdikt over mitrail leurs, traangashandgranaten, traangaspatro nen, gasmaskers enz. Iedere brigade is volledig uitgerust voor de uitoefening van den politiedienst. Zij beschikt over telefoon, de noodige middelen voor het opsporen van strafbare feiten, cellen voor in sluiting van arrestanten enz. Er is steeds iemand aanwezig om aangiften in ontvangst te nemen en berichten of verzoeken op te nemen. De jonge marechaussees worden gekozen uit hen, die hun dienstplicht hebben vervuld en die door de troepencommandanten worden aan bevolen, terwijl uiteraard de verder omtrent hen ingewonnen inlichtingen gunstig moeten luiden. Zij worden aangenomen met een dienst verbintenis van 6 jaar. Zij ontvangen eerst een opleiding op het depot van een half jaar en worden dan verder op de brigades theoretisch en practisch voor den politiedienst opgeleid. Het feit dat zij steeds samen met ouderen in dienst gaan, bevordert hun opleiding ten zeer ste. Na 2 jaar worden zij als regel opsporings ambtenaar. De marechaussees, die daarvoor het meest in aanmerking komen, worden opgeleid voor on derofficier, welken rang zij in ongeveer 8 jaar bereiken. Zij, die geen onderofficier worden, gaan na 6 jaar als capitulant in een burger betrekking over. Verreweg het grootste deel gaat over in burger-politiedienst. De Kon. Marechaussee heeft een militaire en een politioneele taak. Door de oprichting van het korps politie- troepen is de taak in het leger voor een groot deel komen te vervallen. Er is echter nog een belangrijke militaire taak overgebleven, o.m. bij de strategische beveiliging, alsmede bij de voor bereiding van en gedurende de mobilisatie. Ver der is het personeel der Kon. marechaussee bij Koninklijk Besluit van 1 Juli 1939 in de eerste plaats aangewezen voor de uitoefening van de militaire grensbewaking. De politioneele taak steunt op het wetboek van strafvordering. Verder wordt de politiaire grensbewaking in de eerste plaats uitgeoefend door personeel der Kon. Marechaussee. Doordat de Kon. Marechaussee is samenge steld uit brigades van tenminste 5 man, is het zonder ontwrichting van den dienst steeds mo gelijk een betrekkelijk groot aantal hoofden te concentreeren op een plaats, waar daaraan be hoefte bestaat. De militaire organisatie maakt verder optreden in grootere afdeelingen gemak kelijk. Om deze redenen is de marechaussee in het bijzonder geschikt om op te treden bij on lusten en bij groote volksverzamelingen. Het feit, dat zij over een groot aantal beredenen beschikt, is daarbij ook van groot belang. Karakteristiek voor de marechaussee is, dat steeds in patrouilles van twee hoofden wordt dienst gedaan, zulks met het oog op de kracht, die steeds van de politie moet kunnen uitgaan, alsmede voor onderlingen X to* moreelen steun en opleiding van het jonge personeel. Een patrouille van een ervaren onderofficier en een krachtig, in alles belangstellend leer gierig marechaussee is inderdaad een goede combinatie voor de uitoefening van den poli tiedienst, die soms eentonig is, maar dan plot seling weer de volle aandacht vraagt en het personeel ieder oogenblik voor moeilijke situa ties en beslissingen kan plaatsen. Hedenmorgen te ongeveer acht uur is op den onbewaakten overweg, nabij wachtpost 19, te Griendtsveen, een vrachtauto, be stuurd door den heer Heezemans uit Deur- ne, door een personentrein, komende uit de richting. Venlo, gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur werd er uit geslingerd, doch bekwam slechts onbedui dende verwondingen. De oorzaak van het ongeluk moet worden ge weten aan den dikken mist, welke het uitzicht ter plaatse belemmerde. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. De sieraden van den soldaat ongewild treft hem weer aller aandacht! bestaan in opoffe ring en heldhaftigheid. Welke taal wij ook in deze bittere weken beluisteren, iederen legerleider in den nieuw-ontbranden strijd hooren wij in zijn taal in dézen geest bezielen. Wij willen onze gedachte niet verder laten gaan naar den soldaat op het slagveld. De alge meene Missie-Zondag nadert, welke aandacht vraagt voor de soldaten van ons missiefront, de missionarissen. Wij zijn het eens, overtuigd als wij zijn door de geschiedenis der feiten, dat bij die soldaten van het Rijk Gods de sieraden van offerzin en heldenmoed niet ontbreken. Hun opoffering kennen wijnaar het Psalmen- woord verlieten zij vrijwillig huis en volk om niet op eigen voordeel uit te gaan, maar op dat van Jezus Christus. Niet voor aardsch gewin trokken zij naar vreemde volken, doch om onder hen, naar een pauselijk woord, burgers te win nen voor het hemelsch vaderland. De echte geest van Christus drijft hen en doet hen on danks alle ongemakken onverpoosd hier wérken zonder rust, met het woord van moed „Wij heb ben een heele eeuwigheid om uit te rusten". In de kracht dier eeuwigheidsgedachte werken zij heldhaftig. Helden zijn het, die de melaat- schen hun „allerbeste vrienden" noemen. Hel den, die onverschrokken in kloeken stijl hun leven schrijven met de daad van doodsverach ting. Helden, die de Chineesch-Japansche oorlog onzer dagen spreekt voor hen zich niet onttrekken willen aan de gevaren der Commu nistische strooptochten. Die soldaten zullen ons leger ter overwinning leiden, de overwinning, die de zege zijn zal van de missionneerende strijdende Kerk. Onsterfelijke zielen zijn de inzet en daarheen drijft hen de liefde zoowel als het bevel van Christus. Steun echter hebben die soldaten van Christus noodig, steun van ons, geloofsgenooten, want twee gevaren moeten van hen worden afgewend. Gewaakt moet worden tegen overmacht, want tegen een overmachtigen vijand Polen leert het kunnen opoffering en heldhaftigheid wel bewondering en sympathie wekken, doch niet ter overwinning voeren. Het tweede gevaar, dat tot terugtocht leiden zou, ligt in gebrek aan vol doende en geschikte ammunitie. De Missie- Zondag roept ons op tot plichtsbesef in dezen heiligen strijd. Wij luisteren en geven gewillig gehoor in het bewustzijn, dat het gaat om de belangen der Kerk, die Christus' belangen zijn. En Christus' belangen beschouwen wij toch als de onze. Bidden zullen wij dus, en dagelijks, om ver sterking onzer troepen, opdat meerderen aan de roepstem tot het apostelambt beantwoorden en zich tegenover het milliard der heidenen plaat sen zullen aan de zijde der 21.000 missionarissen. Het gevaar van overmacht zal dan minderen; maar meer nog zullen wij vragen om genade voor den heiden, want genade kan de zwakheid van het aantal overwinnen. Het noodige materiaal verwachten onze front soldaten vanuit het hoofdkwartier te Rome. Ge- yend en offerend zullen wij het Rome mogelijk maken. Wij doen dit alles eensgezind, aaneenge sloten als leden van het voornaamste Pauselijke Missie-Genootschap, van de Voortplanting des Geloofs. Wij nemen daardoor dienst in de ach terhoede van ons Missie-leger en melden ons op de pastorie, want wij erkennen: goed begrepen is de zaak van onze missionarissen de zaak van iedereen; van mij, maar ook van U. „Het mis- sievraagstuk is het eenige probleem, dat aan den hemel en zijn bewoners belang inboezemt, en dat op aarde na aan het hart moet liggen van alle ware kinderen Gods." C. VAN DIJCK, pr. Seminarie St. Michielsgestel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9