Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? i beschadigd De martelie van Oost-Polen De toekomst van Britsch-Indië I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen De „Iron Duke VOEDSEL VOORZIENING IN OORLOGSTIJD PROVINCIALE STATEN BRUCKNER'S VIERDE gniinminniiinnniiiiiiiiiiiiifmiiiHnnmniiiiiminnniinniimtnraiiimiiiiiiiiimimiiminniiiiiiuniinnnng «liiiiiiniiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitinuüiiiiiiHiniiiiianiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiHiiiniira WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 Een lastige klant voor het Hof DE VERLOTING VOOR BREDERODE-DUIN Feestelijke optocht door de stad R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM Faillissementen H.A.F.V. HEEMSTEDE IJMUIDEN Ook de „Petten" vertrokken Militair Tehuis geopend (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij N.V. Ned. Vereeniging van liefhebbers van cactussen en vetplanten Gevonden dieren en voorwerpen 99 Frankrijk stuurt een lichting naar huis De aanval op Royal Oak en Repulse Gevechten aan Mand- sjoerïjsche grens Britsche vliegtuigen boven Duitschland Hogland geëvacueerd NIEUWE RIJKSWEG BIJ HARDINXVELD PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE Haringvisscherij Hoe ons land er met de zelf voorziening voorslaat Bodemproductiewet 10 jaar voorzitter De Provincie stelt zich borg voor een geldleening aan de St. Wil- librordusstichting te Heiloo K.R.O. vervolgt den Bruckner- cyclus (Gedeeltelijk gecorrigeerd) „Osservatore Romano" over ver woestingen, onderdrukkingen, heiligschennissen en moorden Constitutioneele hervormingen worden voor de periode na den oorlog overwogen Britsch vrachtschip gezonken Ander schip door Duitsche vlie8' tuigen aangevallen Loodsboot gezonken Bastianini bij Halifó^ NIEUWE MSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiniiiiS STAD Een nog jonge man stond voor het Hof te Amsterdam terecht, verdacht van mishandeling. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man was in hooger beroep gekomen, om dat hij zooals hij beweerde niet tegen de gevangenis kan. Ondanks zijn jeugd was hij reeds herhaaldelijk met de Justitie in aanra king geweest. In October 1936 was hij veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. Binnen den proeftijd beging hij opnieuw een strafbaar feit, zoodat hij de voorwaardelijk opgelegde straf moest uit zitten. Later werd hij vervolgd wegens mishandeling van zijn moeder en opnieuw kreeg' hij een voorwaardelijke straf en wel van zes weken. Daarna ging het niet veel beter. Op zekeren dag mengde hij zich in dronkenschap in een vechtpartij om zijn vriend te helpen. Hij stak er met een mes op los en verwondde zijn tegen partij in den schouder. De wond was gelukkig niet ernstig. Thans volgde de onvoorwaardelijke straf van zes maanden, van welk vonnis hij in hooger beroep terecht stond. Er was een rapport van een geneesheer te Haarlem, die op de funeste gevolgen van dc gevangenis voor verd. wees. De arts verklaarde zich bereid, toezicht op den man te houden. De president, mr. Joh. M. Jolles merkte op, dat het mogelijk is, verd. op te nemen in het psychopathenasyl te Avereest. Wilt u dat verdachte? U blijft daar dan min stens een jaar. Verd.: Ik weet niet wat dat is.... De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, zeide in zijn requisitoir, dat verd. een ernstige cor rectie behoeft om hem te leeren niet meer te drinken en te vechten. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis. Arrest 31 October. litiebureau Snfedestraat; Portefeuille met in houd, Boerichter, Pladellastraat 6; Driewielig kinderrijwiel. Krab, Karei van Manderstraat 44; Sleutel van rijwielslot, Scheer, Javalaan 37 te Heemstede: Sleutels aan ring: Kok, Oude- weg 55: Vulpen met naam POT, De Kleuver, Voorduinstraat 8. Alhoewel de tijdsomstandigheden nu wel niet direct feestelijk stemmen, meent het Comité voor de verloting toch de traditie getrouw te moeten blijven en evenals vorige jaren een mu- zikalen omgang door de stad te moeten maken met de verlotingstrommels, alvorens de trek king der loterij een aanvang neemt. Morgen avond om 6 uur vertrekken van het kantoor van notaris Wildschut, Koninginneweg 101, die de trekking zal houden, een verlichte auto, waar op de beide verlotingstrommels en de auto, waarop de eerste hoofdprijs is geplaatst. Voor den wagen marcheert de Haarlemsche Post- fanfare, die gedurende de rondwandeling een aantal marschen zal doen hooren op zijn be kende pittige wijze. De volgende route zal worden gevolgd: Ko ninginneweg. Stolbergstraat, Koninginneweg, Wilhelminastraat, Prins Hendrikbrug, Leidsche- vaart, Zijlsingel, Zijlweg, Julianalaan, Ver- spronckweg Brederodestraat, Kleverparkweg, Kleverlaan Marnixstraat, Zaanenlaan. Rijks straatweg, Schoterweg, Frans Halsstraat, Frans Haisplein, Kennemerplein, Jansweg, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat, Riviervisch- markt, Concertgebouw, alwaar direct na aan komst van den stoet een begin zal worden ge maakt met de trekking. Boeken voor de maand October: Emmerich, Anna Catharina v. Het leven der H. Maagd Maria. Horst, J. J. v. d. O. L. Vr. van Louraes. Kuypers, J. Lieve Vrouwkes van Brabant. Muttergottes, die deutsche Bildwerke. Nolet, W. Onze Lieve Vrouw ter nood. Onze Lieve Vrouw van den Bosch. Piron, P. Beauraing. Rats, J. C. De Lieve Vrouw in 't Zand, Venturi, A. La Madone. Vloberg, M. La Vierge et l'Enfant dans l'art francais. Vloberg, M. La Vierge notre médiatrice. Welters, A. De Lieve Vrouwkes v. Limburg. Willam, F. M. Het leven van Maria, de moeder van Jezus. Wijk, V. van De naam Maria. NIEUWE AANWINSTEN Romans. BoudierBakker. I. Aan den grooten weg. Buck, P. S. De patriot. Capek, K. De eerste brigade. Heyer, G. Waterloo. Reuling, J. Senta Meloni. Schendel, A. van De zeven tuinen. Studieboeken. Bas, W. G. de Quatre-Bras en Waterloo. Jonge, C. H. de Jan Steen. Knuttel Wzn., G. Hubert en Jan van Eyck. Schendel, A. van Breitner. De uitleen is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Maandags is de uitleen 's morgens gesloten. J. G. Huysing, lood- en zinkwerker, wonende te Badhoevedorp, Haarlemmermeer, Roerdomp straat no. 51. Curator B. E. van Tijn, alhier. C. S. de Boer, bouwer, wonende te Zaandam, Meidoornstraat 64. Curator mr. J. O. Baron, te Beverwijk. Rechter-commissaris mr. J. H. P. E. Mijnssen. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: Simon de Boer, coupeur, wonende te Purmer- end, Hoogstraat 21. Curator: mr. A. van Leyen- horst, alhier. M. Hoogenboom, „Garage Modern", wonende te Haarlem, Koudenhorn no. 40. Curator: mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Geëindigd is het faillissement van: J. F. Goebel, gewoond hebbende te Bloemen- daal, eenig beheerend vennoot van de Comm. Vennootschap „Nefana", gevestigd te Bloemen- daal, curator: mr. J. H. J. Simons, alhier, door 't verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotogiafen Vereeniging "zal op Donderdag 19 October a.s. de N.V. Gevaert Fc-toproducten te den Haag een buitengewonen lezingavond houden; dc heer L. de Heer, vertegenwoordiger der vennoot schap, geeft een voordracht met projectie, waar van de titel is: Ortho en Panchro. Voor dezen avond is, voor zoover het de pro jectie betreft, de welwillende medewerking ver kregen van den heer Zwartser, lid der H. A. F. V., die voor de projectie een speciale Leica pro jectietoestel ter beschikking stelde. De avond vangt aan te 8.15 uur precies in het clublokaal der vereeniging, Gedempte Oude Gracht 104 en belangstellende amateur foto grafen zijn welkom. Ondertrouwd: M. J. Roozen en A. J. Bende; H. Visser en A. C. C. Bredero. Getrouwd: J. v. d. Horst en M. C. Koning: S. G. Osinga en G. Hoof; A. M. Everout en A. M. v. d. Lelie; J. Beers en A. A. Schabbmg Geboren: R Vader—Frederiks, d.; M. E. Wil- lemse—Bos, d.; M. Uitendaal—Koomen, z. Overleden: M. Mieras, 86 j., Het aantal treilers dat weer zee kiest, stijgt met den dag. Ook de stoomtrawler „Petten" IJm. 49 is ter visscherij uitgevaren. Weliswaar zijn de meeste dezer trawlers ter haringvis- scherij uitgevaren, doch indien zich geen onge lukken voordoen, verwacht men dat nog meer visschers zich zullen aanmelden. Diverse an dere trawlers worden zeeklaar gemaakt. Het voormalig Kindervacantie-c-ord aan den Groeneweg werd door nijvere handen ingericht tot een Militair Tehuis. In zijn officieel ope ningswoord bracht de voorzitter der Vereeniging voor O. en O., de heer Drs. A. Demmers, woor den van lof aan allen, die het initiatief hiertoe hadden genomen en het plan tot uitvoering hebben gebracht. Tal van officieren der Land- er, Zeemacht woonden deze officieele opening bij. De vervoeropbrengst gedurende September (ongecontroleerd) bedroeg In 1939 in totaal 284.792 tegen 261.395 in 1938. De kring Haarlem van bovengenoemde veree niging houdt Donderdag 19 October, des avonds 8 uur, een propagandabijeenkomst in Hotel Lion dTr, waar een mooie collectie planten te zien zal zijn. Belangstellenden zijn welkom. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Peters, Merovingenstraat 56; Zil veren beugeltje, De Vries, Po! 42, Spaarndam; Bril, Ree, De Keystraat 15; Beursje met in houd, Singer, Berensteijnstraat 39; Doos inh. houtjes, Politiebureau Smedestraat; Hond (bruin), Nachtegeller, Molukkenstraat 1; Arm bandhorloge, Kroon, Kleine Houtweg 27; Da meshorloge, Cramer, Jansstraat 10; Hond (bouvier), Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; Contributiekaart t/n Gooldijn, v. d. Riet, Rijksstraatweg 216; 2 katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; Dames-parapluie, Po- LONDEN, 17 Oct. (Reuter). In het Lager huis heeft Chamberlain medegedeeld, dat het oude slagschip Iron Duke is beschadigd gedurende de luchtraid, welke heden op Scapa Flow (Noord-Schotland) plaats vond. PARIJS, 17 Oct. (Havas). Teneinde ge leidelijk en in een omvang, welke mogelijk is, het economische leven van het land zooveel doenlijk normaal te doen zijn, heeft Daladier besloten de manschappen, die niet meer onont beerlijk zijn voor de landstrijdkrachten, met ingang van 20 October naar huis te sturen. Begonnen wordt met de onderofficieren en minderen van lichting 1909. Wanneer deze lichting zal zijn afgezwaaid, zal een begin worden gemaakt met het terug zenden van de onderofficieren en minderen van de lichting 1910. BERLIJN, 17 Oct. - Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Na den thans geschieden geluk kigen terugkeer van de Duitsche duikboot, welke het Britsche slagschip Royal Oak en den Britschen slagkruiser Repulse heeft getorpe deerd is het mogelijk ook over de nadere om standigheden van dezen Duitschen aanval een officieel verslag te geven. Kapitein-luitenant Prien was met zijn duik boot de bocht van Scapa Flow binnengedron gen. Hij heeft van de daar voor anker liggende Britsche oorlogsschepen den slagkruiser Repulse en het slagschip Royal Oak met torpedo's doen beschieten. Ondanks versperringen van mijnen en netten is het den commandant van de duik boot en de bemanning gelukt, zich te onttrekken aan de Engelsche afweer. Vanochtend om negen uur is de duikboot weer in een Duitsche haven aangekomen. De opperbevelhebber van de oorlogsmarine, groot-admiraal Raeder, is ter verwelkoming van den commandant en de bemanning derwaarts vertrokken, waar hij commandant en beman ning met het ijzeren kruis eerste en tweede klasse heeft onderscheiden. SJANGHAI, 17 Oct. (Havas). De wapenstil stand tusschen de Russisch-Mongoolsche en Ja- pansche strijdkrachten aa,n de Mandsjoerijsche grenzen, waartoe in Augustus te Moskou is be sloten, was 8 October j.l. geëindigd. De activiteit der luchtmacht werd hervat met bombardemen ten bij het meer Puinor en aan de Mandejoerij- che grenzen. Japansche troepen hebben op ver- jchillende plaatsen dé Mongoolsche grens over schreden. Daarna zouden zij zijn teruggeworpen door de Russisch-Mongoolsche troepen, die eveneens de grens zouden zijn overgetrokken. De Sovjet-luchtstrijdkrachten hebben op 12 October een Japansch vliegveld aangevallen. LONDEN, 17 Oct. (Havas). Het ministe rie van Luchtvaart maakt bekend, dat een ze ker aantal vliegtuigen van de Koninklijke luchtstrijdkrachten met succes verkennings vluchten heeft uitgevoerd boven West- en Noord-West-Duitschland. Een der toesteilen is niet teruggekeerd. KOPENHAGEN, 17 Oct. (Havas). De bevol king van het Finsche eiland Hogland in de Fiu- sche golf, dat, naar gemeld wordt, door de Sov jets wordt opgeëischt, werd geëvacueerd. Uit Helsinki ontvangen telegrammen verkla ren, dat, in geval de Finsche regeering zou be sluiten de hoofdstad te verlaten, de noodige maatregelen reeds zijn genomen. Voorts wordt gemeld, dat de dagelijksche militaire uitgaven in Finland ongeveer 60 mil- lioen Finsche marken bedragen (dat is ongeveer 225.000 gulden). Volgens „Sociaal Democraten" heeft Paasikivi verklaard, dat Stalin zelf de Russisch-Finsche besprekingen heeft geleid. Zij waren van vriend- schappelijken aard. Dinsdag is het gedeelte tusschen den ooste lijken oprit van de viaduct over den nieuwen weg en de Buldersteeg, onderdeel van den Rijks weg Hendrik Ido AmbachtGorinchemMete renRessen (Rijksweg door de Betuwe), voor het verkeer opengesteld. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Dinsdagmid dag de wekelijksche vergadering van den Raad van State bijgewoond. Vanuit Vlaardingen zijn weer drie schepen vertrokken. Thans nemen uit deze plaats reeds tien schepen aan de haringvisscherij deel. Ais u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een SO kilometer vaart kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt idles van de omstan digheden afregelt daarnaar uw snelheid I Nadat de voorzitter van den L.T.B., de heer G. W. Kampschoër, gisterenmiddag in de al- gemeene vergadering te Haarlem zijn openings rede had uitgesproken werd een nieuw hoofd bestuur gekozen, in verband met de reorgani satie. Gekozen werden tot voorzittef de heer G. W. Kampschoër, als vertegenwoordigers van de vakgroep veehouders de heeren A. J. Verkley (voorzitter), J. van Kampen en M. P. v. d. Weyden; van de vakgroep akkerbouwers J. C de Wit (voorzitter), J. v. d. Bijl en Joh. v. Saase; van de vakgroep kweekers Th. v. Rijn (voorzitter), P Vis en J. Boon; van de vak groep tuinders Jac. Groen (voorzitter), J. Kok en C. Broersen. De heer Groen noemde de verkiezing van den voorzitter liever een demonstratie. 77 afdeelin- gen en 13 kringen stelden den heer Kamp schoër candidaat (applaus). Spr. wenschte den herkozen voorzitter van harte geluk en hoopte, dat zijn arbeid nog vele vruchten zou mogen dragen. De heer Kampschoër richtte op zijn beurt eenige huldigende woorden aan het adres van den heer Groen en dankte de vergadering voor de spontane wijze, waarop zij het voorzitter schap heeft willen continueeren. Vervolgens werd het nieuwe hoofdbestuur geïnstalleerd. De stemming heeft niet allen be vredigd, zeide de voorzitter, doeh laten we allen deze gedachte voor oogen houden: samenwer king is op 't oogenblik van het allerhoogste belang. Het nieuwe hoofdbestuur wacht een moeilijke taak en spr. vroeg aller loyalen steun Het jaarverslag over 1938 werd goedgekeurd. De andere jaarstukken en de begrooting had den geen discussie ten gevolge. Pater H. Vijgen wekte in een korte toespraak de belangstelling voor het retraiteïverk in Noordwijkerhout en Bergen op. Ir. G. J. Heymeyer, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, gaf een be schouwing over de bodem-productiviteit, die door de veranderde economische positie van ons land door den oorlogstoestand is ontstaan. De economische politiek van de geheele we reld was de laatste jaren een politiek van zelf voorziening, zoowel op agrarisch als op indus trieel gebied. De uitbreiding van de graanteelt is bevorderd en daar mogen we dankbaar voor zijn. We zullen nu geen regeeringsbrood behoe ven te eten. Wat den land- en tuinbouw betreft is de export in vergelijking met andere producten nog be trekkelijk weinig verminderd. Ook de zuivel producten hebben nog bevredigende exportcij fers. Enkele tuinbouwproducten worden echter minder geëxporteerd; de tomatenuitvoer daalda van 97 pet. tot 56 pet, b.v. De bodemproductiewet is er voor om te zorgen, dat de bevolking van ons land vol doende voedsel kan krijgen in oorlogstijd of bij andere bijzondere omstandigheden. Wij behoeven ons voor het komende jaar niet bezorgd te maken over de broodvoor ziening. Er werd voor gezorgd, dat wij zelfs bij geheel gestaakten invoer hieraan geen gebrek zullen hebben. Wat aardappelen be treft hebben wij een ruim voldoende pro ductie. Voor suiker zal een uitbreiding van het bietenareaal noodzakelijk zijn. Rogge is er genoeg. Ernstiger is de positie van de voedsel voorziening van ons vee. De veevoederin- voer bedraagt rond 2.000.000 ton per jaar. Wij zijn er echter in geslaagd, de behoefte aan buitenlandsch veevoeder te beperken. Met den voorraad, dien wij hebben, zouden wij ons vee nog ongeveer zes maanden kunnen voeden en dan zou het afgeloopen zijn. Men heeft dan ook al gesproken over afslachten, doch ook in regeeringskringen is men daar af- keerig van. Mocht het zoover komen, dan zullen spr. toonde dit aan met voedingscijfers de varkens en het pluimvee het eerst aan de beurt zijn. De buitenlandsche aanvoer valt, gezien de omstandigheden, niet tegen. Wij mogen echter niet op dien aanvoer speculeeren. De voeder toewijzingen zijn echter ruimer geworden, waar uit moge blijken, dat ook de regeering den toe stand niet zoo somber inziet. Spr. ging vervolgens in op de artikelen van de bodemproductiewet en de werking van deze wet. De adviescommissie ingevolge deze wet heeft verschillende problemen onder oogen gezien. Zoo zou men, indien het noodig mocht blijken, tot gedwongen scheuren van grasland overgaan. De eenige prikkel, om tot vrijwillige scheuring over te gaan een grootere toewijzing van krachtvoer achtte spr. echter niet voldoende. De moeilijkheden schuilen ook hierin, dat misschien dikwijls de verpachter niet tot scheu ren wenscht over te gaan, al zou de boer dit ook willen. Scheuren van grasland zou zeer ze ker moeten gebeuren als wij voldoende voeder voor de bensten willen produceeren. Wat betreft het bouwland zijn geen bepaalde voorschriften noodig. Wel is besloten, dat de helft van gewassen, die niet bepaald voor de voedselvoorziening' noodig zijn, in beginsel ver boden zal worden. Spr. erkende, dat voor den bollenteler extra maatregelen genomen moeten worden. Op het vrij gekomen land moeten noodzakelijke pro ducten, die onmiddellijk afzet hebben, geteeld worden. Dan besprak spr. de prijzenpolitiek. Spr. ge loofde niet, dat in de toekomst aan het prijs peil van Augustus kan worden vastgehouden De genomen maatregelen hebben echter gunstig gewerkt. Kan de theorie van de vervangings waarde basis zijn voor de landbouw-prijzenpoli- tiek? Spr. meende ontkennend te moeten ant woorden. Daar de volgende oogst eerst in 1940 komt, vervalt b.v. het winstdervingsargument Hoe het ook zij, de prijzenpolitiek moet zóó zijn, dat belooning voor den arbeid wordt ge geven (applaus). Ten slotte zette spr. de prijzenschommeling der producten in verband met den nieuwen toestand uiteen. De heer v. d. Zwaan, afgetreden hoofdbe stuurslid, nam daarna met enkele herinnerings woorden afscheid, na jaren van ijverig dienen. Rector Beune, bondsvoorzitter van de K.J. M.V., sprak een bezielend woord voor de L.T.- groepeering in deze organisatie. Ter wille van de gemobiliseerden moet geld ingezameld wor den om dezen jongen mensclien het ledenblad te kunnen toezenden. De opbrengst was ruim f 34. De geestelijke adviseur, prof. Cleophas, wekte op tot gebed, nu een der zwaarste straffen van God over de wereld is gekomen. Becritiseer de regeering niet, die voor ontzettende moeilijk heden staat en voor aller bestwil moet zorgen Geef daarom in dezen noodtoestand uw harte lijke medewerking. De adviseur huldigde dan speciaal den voor zitter. Het volgend jaar bestaat de L.T.B. 25 jaar; niet minder dan tien jaar staat de heer Kampschoër als kapitein op het schip. Dat houdt tevens in uitgebreide werkzaamheid op zeer verschillend terrein en in zeer verschil lend milieu. Spr. wenschte de vergadering geluk met zoo'n voorzitter. Ledenwerving is het mooi ste geschenk. Na rondvraag werd de vergadering gesloten Gistermorgen half elf kwamen Provin ciale Staten van Noord-Holland in vergadering bijeen, in het Gouvernementsgebouw aan oe Dreef. Na de opening bracht dr. TH. TH. KOOT (R.K.) den heer Michels, lid van Ged. Staten, dank voor de samenstelling van het overzicht der volksgezondheid in Noord-Holland. „Wan neer een medicus in uw plaats was geweest, had hij het niet beter kunnen doen," aldus dr. Koot. De VOORZITTER sloot zich namens Prov. Staten bij de woorden van dr. Koot aan Dan werd behandeld de voordracht van Ged. Stater, om de Provincie borg te stellen voor het betalen der rente en de aflossing van een ii. 40 jaar af te lossen geldleening van 2.200.000 door de Psychiatrische Inrichting „St. Willi- brordusstichting" te Heiloo bij de Rijkspost spaarbank tegen den koers van 99 y, pet. ea tegen een rente van 3 5/8 pet. De heer SEEGERS (C.P.) had bezwaren. De provincie was niet voldoende ingelicht omtrent een financieelen toestand der stichting. Welke waarborgen heeft men, voor het geval de ex ploitatie der inrichting zou worden gestaakt? De heer ASSCHER (Lib.) had ook gaarne meer gegevens ter beschikking gehad over de financieele positie van de inrichting. Overigens is het risico, dat de heer Seegers ziet, niet zoo groot, omdat, wanneer de stichting de verple ging der krankzinnigen niet meer op zich ne men zou, de provincie dit toch zou moeten doen Spr. achtte de voordracht een weinig onvoor zichtig en zou gaarne vernemen of aan zijn bezwaren tegemoet zou kunnen werden gekomen. Mej. GOUDSMIT (V.D.) wilde niet zoover gaan als de heer Asscher, maar vroeg voor een eventueel volgend geval meer zekerheid vooi de provincie. De heer v. d. WALL (S.D.) achtte deze ies- ning zeer gunstig en verklaarde zich voor het voorstel. De heer VLEKKE (N.S.B.) meende, dat de Rijkspostspaarbank de leening ook wel had verstrekt zonder waarborg der provincie, jidien de Stichting maar goede waarborgen haa aan geboden. De heer DORJEE (C.H.) verklaarde zich voor bet voorstel. Zoo'n gunstige leening wordt nooit meer verstrekt. De heer MICHELS (Ged. Staten) beantwoord de de sprekers en verklaarde, dat er wel eenig risico aan de borgstelling vastzit, maar dit was zeer gering, omdat, wanneer de exploitatie niet meer zou kunnen worden voortgezet, de stich ting toch niet leeg zou komen. Krankzinnigen kan men niet op straat zetten en de provincie zou de verpleging dan op zich moeten nemen. Na repliek werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen, waarna Provincia.e Staten overgingen tot het trekken der afdee- lingen. De K.R.O. heeft gisteravond den Bruckner- cyclus voortgezet met een uitzending eener studio-uitvoering van de vierde symphonie on der leiding van Karl Friderich. Het was een reprise, want een klein jaar geleden heeft men van den K.R.O. eveneens de vierde symphonie gehoord, gespeeld door het zelfde orkest het Rotterdamsch Philharmonisch onder leiding van denzelfden dirigent. Het was een goede ge dachte dit werk te laten herhalen. Het komt niet vaak voor, dat de radio-omroep in een kort tijdsbestek tweemaal hetzelfde werk uitzendt en toch kan men niet beter doen dan herhalingen te geven van goede stukken, natuurlijk zonder dat het op een manie moet gaan lijken. De K.R.O( heeft zich bij haar Bruckner-uit- zendingen op het .onaanvechtbare standpunt ge steld, dat Bruckner's werken in de origineele, resp. door den componist vastgestelde eindredac tie gegeven moeten worden. Dat is ook gisteren avond weer geschied, en naar Karl Friderich ons al eens eerder meedeelde, vefwondert het hem, dat er in ons land nog dirigenten zijn. die over dezen onafwijsbaren eisch, Bruckner volgens zijn eigen intenties te spelen nog steeds an ders denken. Hij weet natuurlijk niet hoe taai vooral in ons land tradities, om niet te zeggen conventies, kunnen zijn. De strijd om den „bewerkten" of den echten Bruckner is thans wel beslist, al zijn hier en daar nog wat oude aanhangers van de bewer kingen overgebleven, die hun bolwerkje blijven verdedigen, meenende, dat zij daarmee Bruck ner een dienst bewijzen. Er schuilt een zekere tragiek in het lot der Bruckner-bewerkers. Zij hebben hun „verbeteringen" nj. niet aange bracht uit betweterij, zij deden het alleen om Bruckner te helpen. Zij waren zijn vurigste be wonderaars en grootste propagandisten Zij over tuigden Bruckner van het nut en de noodzake lijkheid om zijn werken aan te passen bij het gemiddelde bevattingsvermogen van het publiek. Bruckner zelf hielp een handje mee om zijn par tituren, nadat hij ze eerst met de grootste zorg vuldigheid had uitgeschreven te mutileeren. We zenlijke waarden werden door die bewerkingen niet aangetast, althans niet in zoo hevige mate, dat het origineel niet meer te herkennen viel. Maar-er vielen coupures, er werden toonaarden gewijzigd, al te schrille modulaties werden ge- effend en door de instrumentatie te veranderen werd het klankbeeld vloeiender en gladder, maar tevens on-Bruckneriaansch gemaakt. Het publiek in Bruckner's dagen kon in deze gigantische symphonieën met hun enorme klankcomplexen de bedoeling van al die stijl eigenaardigheden niet ontdekken. Latei heeft men begrepen, dat Bruckner in den laatsten en hoogsten bloei der romantiek, bloei dien hij zelf aanrichtte, teruggreep naar een overgeleverd stijlkenmerk: de registerdynamiek, die de oude meesters aan het orgel ontleend hadden. Thans begrijpt men, dat wat toen onhandigheid leek in werkelijkheid een uitermate gedurfde en mees terlijk beheerschte techniek was, en nu men dit begrijpt is er ook geen enkele reden meer om Bruckner in bewerkingen te spelen. Er zullen altijd menschen blijven, die nu eenmaal Bruck ner niet lusten, maar dit is geen reden hem te tooien met modieuze veeren. Men aanvaardt Bruckner of men verwerpt hem. Een tusschen- weg is er niet. Wat de uitvoering betreft, ik volgde haar door het ontvangapparaat en het is dus misschien beter om eerst over de uitzending te spreken. Deze was van dien aard, dat zij respect inboe zemde voor het vermogen der K.R.O.-technici, hetgeen natuurlijk nog niet impliceert, dat zij volmaakt was. Ik geloof niet, dat de radiotech niek van dit oogenblik geheel en al in staat is de acoustische problemen, die bij een werk, dat zulke klankbeelden opwerpt als Bruckner's oeuvre, volkomen onder de knie te krijgen. Het klankbeeld bleef op vele momenten werkelijk doorzichtig, maar er waren ook momenten, waarin sommige partijen niet tot hun recht kwamen. Ik denk hier met name aan de bas partijen en ook aan de zeer felle dynamische overgangen. Bovendien neemt men in de uiterst expansieve dynamische hoogtepunten herhaalde lijk waar, dat het geluid wordt afgeknepen, waardoor het aan werking inboet, terwijl het ook een eenigszins rommelig klankbeeld ople vert, waarin de timbres niet duidelijk meer te onderscheiden zijn. Dit waren enkele vlekken op een klankbeeld, dat toch in groote trekken prij zenswaardig was, helder en plastisch. Enkele andere onvolmaaktheden in den klank moet men waarschijnlijk wijten aan het orkest. Kan Friderich's lezing van deze vierde is er een, die zich kenmerkt door den eerbied, welken zij de partituur toedraagt. Friderich musiceert haar zonder er diepzinnige bijbedoelingen aan te pas te brengen. Men zou erop kunnen aan merken, dat Friderich iets teveel let op de voor schriften en iets te weinig op de interieure bin dingen. De tallooze perioden, waarin zoo'n Bruckner-symphonie te ontleden valt, blijven te afzonderlijk liggen. Het is nog niet een groote, synthetische herschepping geworden, maar daar VATICAANSTAD, 17 Oct. (Havas). De „Osservatore Romano" schrijft breedvoerig over berichten over den toestand in het door de Russische troepen bezette deel van Po len, welke berichten afkomstig zijn uit neu trale landen. Groote gebieden, welke door het Roode Leger zijn bezet, worden reeds gesovjetiseerd naar Moskovietisch voorbeeld. De Poolsche bevolking is ten prooi aan on derdrukking en vervolging, zoowel in reli gieus en sociaal als in patriottisch opzicht. In belangrijke plaatsen werden Sovjets ge vormd uit extremistische elementen, die veelal uit de gevangenis zijn bevrijd. Hetzelfde geldt voor „comité's voor openbaar wélzijn", bestaande uit ongeletterde boeren en werklieden. De eerste maatregelen waren het gevangen zetten van de vertegenwoordigers der betere klasse, de leiders en grondeigenaars. Hun huizen werden bestormd en in brand gestoken, de gronden werden verdeeld overeenkomstig de grillen van de nieuwe» Wit-Russische en Oekrain- sche meesters. De meest beroemde cultureels instellingen, welke den trots van Polen uitmaak ten, ondergingen hetzelfde lot. De „Osservatore Romano" bericht verder dat de Katholieke Universiteit van Chyrow is ver woest, evenals de bibliotheek van Medska bi) Przemysl en het museum van Pulawsky. Ook Is de beroemde beeltenis van de H. Maagd van Dostra Brama verscheidene dagen blootgesteld geweest aan de bespotting van de godloozen ge durende de bezetting van Vilnius. Communistische propaganda wordt op groote schaal bedreven, duizenden vaandels met hamer en sikkel, foto's van Lenin en antigodsdienstige pamfletten werden onder de bevolking verdeeld» vele katholieke en orthodoxe priesters en kloos terlingen zijn gefusilleerd en de beweging der godloozen heeft ook haar vertakkingen in het bezette gebied gekregen. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). Vandaag is een verklaring over de politiek der Britsche regeering ten aanzien van de constitutio neele toekomst van Britsch-Indië in verband met den oorlog gepubliceerd in den vorm van een Witboek, dat de meening van den onderkoning, Lord Linlithgow, over zijn laat ste besprekingen met de Indische politieke leiders bevat. In dit Witboek wordt onder meer verklaard' dat de regeering na den oorlog volkomen berei" zal zijn overleg te plegen met de vertegen wo°r" digers van verscheidene gemeenschappen, PaJ* tijen en instellingen in Indië, alsmede met de Indische vorsten, met het doel hun hulp medewerking te verkrijgen voor het ontwerp® van wijzigingen in het federale schema, al wenschelijk zouden blijken te zijn. De onderkoning maakt verder melding va__ de instelling van een consultatief orgaan, b®* staande uit vertegenwoordigers van alle ëï0° da* bar? Indische partijen en de Indische vorsten, beoogt banden te leggen tusschen de openn* meening en de oorlogvoering. De onderkom11® zal de beraadslagingen van dit orgaan Pr® deeren. LONDEN, 17 Oct. (A.N.P.). 32 officieren en minderen van het te Cardiff thuisbe- hoorende stoomschip Sneaton, dat 5500 tob meet en in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot tot zinken werd Se' bracht, zijn veilig in de haven aangekomen- Een stoker was gedood. Verder meldt Reuter dat Dinsdagochtend h®' s.s. Stola, varende tusschen Scapa en Thurs door Duitsche vliegtuigen is aangevallen. bommen vielen rond het schip, dat evenwel ni getroffen werd. Een der Duitsche toestell werd door het luchtafweergeschut op den neergehaald. W»1 KOPENHAGEN, 17 Oct. (Havas). Uit^ sterbo, dat aan de uiterste zuidwestpunt 0 Zweden is gelegen, wordt vernomen dat loodsboot, naar men gelooft een Duitseh®' een mijn is geloopen en gezonken. LONDEN, 17 Oct. (Havas). De nieuwe 1^. aansche ambassadeur Bastianini heeft vann dag een bezoek gebracht aan lord Halifax- wordt op gewezen dat het hier een eenvo beleefdheidsbezoek betrof. 1icces staat tegenover, dat Friderich met .s 0oK streeft naar een klare uitwerking der details» in de stemvoering, waardoor de toehoorder formeel-thematische verband vrij gemak* kan volgen. di® Al met al een verdienstelijke uitzending. den luisteraars enkele gezonde begrippen gaande Bruckner kan bijgebracht hebben- jj, T beef ?ak ^er ^or «01 t?at aap ke tere ber

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4