Scandinavische staatshoofden in conferentie bijeen bureaux voor redactie en administratie: Britsch-Indiërs tegen Engeland Hoe de Royal Oak ten onder ging Sterke activiteit van verkenners Het nieuws van heden CHAMBERLAIN SPREEKT IN HET LAGERHUIS DE BAROMETER VANMIDDAG TOESPRAKEN VOOR DE RADIO VEREENIGDE katholieke pers Mevr. haig overleden Het Westfront DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij on^ Agenten 27H^. per week, DAGBLAD MET OCHTEND- BS AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DC SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22053 Ghandi zegt: Wij kunnen dezen strijd tegen Hitier niet steunen" Ghandi's meerling Vijandelijke aanvallen der lucht macht beteekenen nieuwe phase in den oorlog Attlee levert kritiek Duikboot-commandant Prien ver haalt te Berlijn over zijn krijgsverrichtingen Hevige storm boven den Atlantischen Oceaan Vele gewonden aan boord van de President Harding" Het Hoogerhuis over Britsch-Indië Van Royal Oak kwamen 810 opvarenden om Litausch-Russische grens vastgesteld Een contrabandebuit van 23.000 ton LONDEN, lb Oct. (Reuter). Gedurende dr week, eindigende op 14 October, heeft de Brit sche contrabandecontróle 23.000 ton goederen, die blijkbaar voor Duitschland bestemd ,waren, in beslag genomen. Helden De onderzeeër die de vijandelijke vloot ondanks alle versperringen in de oorlogshaven opzocht en een groot oorlogsschip tot zinken bracht heeft een bravourstuk uitgehaald waarvoor aan kapitein en bemanning niet al leen den lof van zijn eigen volk maar waarvoor den vermetelen zeekapitein ook de erkenning van den tegenstan der in diens parlement gewerd. Deze is gevierd als een „held". Jammer dat deze oorlogsheldendaden den tragi- schen dood van zoovele honderden na zich sleept, jammer dat aan het woord held te uitsluitend de bloed-beteekenis van den krijg wordt verbonden. We huiveren in afgrijzen bij alle gerechte erkenning van zulke heldendaden. En we denken aan de groote stille helden terug die hun be staan aan den evenmensch schenken, die zich geheel offeren voor den even naaste hetzij als missionaris, hetzij als andere wegbereider der Christelijke beschaving, hetzij als wetenschappe lijk onderzoeker ten bate van de ge meenschap. „De ware held is hij die niet een vijand maar zich zelf over wint" luidt een oud gezegde. Eeren we vooral zulke stille helden indien we hen ontmoetten en volgen we hen nain alle stilte, in allen eenvoud, zonder eenigen bravour. De conferentie der Noordelijke Staten te Stockholm. Bovenstaande foto werd gemaakt in het Koninklijk Paleis in de Zweed- sche hoofdstad. V.l.n.r. Erkko (Finland); Munck (Denemarken)Kallio (Finland); Koning Haakon (Noorwegen)Koning Gustaaf (Zweden); Koning Christiaan (Denemarken)Koht Noorwegenen Sandler Zweden). Telegrafisch overgebrachte foto De Scandinavische staatshoofden confe- reeren te Stockholm. o Zwitserland zal zijn grenzen verdedigen. Bedrijvigheid op het station te Bern Ghandi heeft gezegd dat de verklaring van den onderkoning diep teleurstellend is. Hij voeg de hieraan toe: „Het zou beter geweest zijn, wanneer de Britsche regeering geweigerd had een verklaring af te leggen. De lange uiteenzet ting van den onderkoning bewijst alleen, dat de oude politiek van verdeelen en heerschen zal blijven bestaan. Voor zoover ik zie zal het Con gres hieraan niet deelnemen. Kallio antwoordt Volksverhuizingen in de Baltische landen De a.s. verkiezingen in Sovjet-Galicië Emigratie van Duitschers uit de W est-Oekraine Maandag opnieuw een bespreking te Moskou Een boodschap van Roosevelt Het wapen der luchtmacht stelt vele eischen. Het bepalen der weersomstan digheden is o.a. van groot belang Met behulp van een ballon wordt op een der controle-stations de windkracht gemeten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez mededeeftngen SO cent; Wem op peg Mn SS cent per regel. WJ contract sterk verteegde pHJien Voer de kleine annonces „Omroepers" zte de rabHek BOMBAY, 18 Oct. (Reuter). Een verkla ring, welke is gepubliceerd door drie leden van de subcommissie voor Oorlog van de Congrespartij, Nehroe, Abulkalam en Azad, levert commentaar op de verklaring van den onderkoning. De drie leden van de Congres partij zeggen, dat de verklaring van den on derkoning in het geheel geen rekening houdt met de werkelijkheid. „Indien dit het definitieve antwoord is van de Britsche regccring, dan bestaat geen gemeenschap tusschen beide volken en gaan onze paden volkomen uiteen. Uit de verkla ring van den onderkoning blijkt duidelijk, dat het doel van den oorlog is het bewaren en handhaven van de Britsche imperiale financieele structuur in Indië en elders." LONDEN, 18 Oct. (Reuter). Chamberlain gaf hedenmiddag in het Lagerhuis zijn we- kelijksch overzicht. Hij zeide, dat er geen Biededeeiing uit Berlijn ten aanzien van het standpunt der Duitsche regeering is ont vangen op de verklaringen, welke hij in zijn laatste rede aflegde. Ce Britsche premier zeide verder, dat uit het grootste deel der commentaren van de neutrale ^nden blijkt, dat de houding der geallieerden jje volle goedkeuring wegdraagt; het was duide lijk, dat de moeilijkheden, welke de oorlog on vermijdelijk voor de niet-oorlogvoerenden mee brengt; niet de fundamenteele betrekkingen «ebben geschaad. Aan het westfront hebben de Britsche strijd machten uiteindelijk het hun aangewezen ge deelte van de Fransche linie overgenomen en aHe divisies hebben hun standplaats ingenomen Er is een overeenstemming bereikt, waarbij Fransche troepen dienst doen onder een Britschen opperbevelhebber. Ter zee is de activiteit onverslapt, zoowel hl den aanval als in de verdediging. Chamberlain zeide verder: „De aanval len van de vijandelijke luchtmacht op onze Vlootbases zijn begonnen. Dit is een nieuwe Phase van den oorlog, welke evenwel werd Verwacht." Be minister-president ontkende, dat de sche rf1 „Hood", „Repulse" en „Ark Royal" werden ^schadigd. Ce regeering aarzelt niet de geleden verliezen J? vollen omvang te publiceeren. „De denkbeel- e Se verliezen, welke de Duitsche radio met zulk ®h groote onbeschaamdheid beschrijft, kunnen llf>en tijd succes hebben, doch de teleurstel- S zal deprimeerend werken." ^Bij de luchtgevechten, welke voor de eerste aal boven de Engelsche kust plaats hadden, kw acht Duitsche vliegtuigen vernield, doch amen geen Britsche verliezen voor. verliezen van den vijand bedroegen meer hoot,25 PCt' Misschien is het Percentage nog •Ta deze eerste dagen moeten wij ons niet otiv i'®dele snoeveriJ te buiten gaan, het zou Zon rstandig ziJn aan te nemen, dat wij altijd e"r t6el succes zouden hebben als wij dit bij het te treffen met den vijand gehad hebben. Fr komen vele verrassingen in den oorlog Voi,r en zij kunnen niet allemaal aange-, ^aam zijn. Maar wü hebben ten minste de Voldoening te weten, dat wij een goed be- hebben gemaakt". Na de rede van Chamberlain heeft de leider g b de Labourparty, Attlee. in het Lagerhuis y. Sd te hopen, dat binnenkort verslag zal uitgebracht over het verlies van de 0yal Oak". Hij verklaarde tevens van mee- jj bg te zijn, dat uitleg moet worden gegeven bet mogelijk was, dat de vijandelijke vlieg- aacon boven de Frrth of Forth eerst werden ^arfeVaUen' toen K reeds boven dat gebied leverde verder kritiek op de organisatie van 'let binnenlandsch front tot het handhaven HQb het moreel van de bevolking en op de eco- Mr'b'-Sche organisatie en de hulpbronnen voo1" eb oorlog. Over de verdeeling van Polen verklaarde Utler, de onderstaatssecretaris voor Bui- ehlandsche Zaken, dat het aantal Poolsche «Woners van het door Rusland bezette ge- ,'®d> overeenkomstig de volksstemming van "1, vier en drie kwart millioen en van et door Duitschland bezette gebied zeven- 'en en een kwart millioen telt. Bij voegde hieraan toe, dat, voor zoover Ve'ri bekend is, geen enkele regeering de i'deeling van Polen de jure of de facto eeft erkend. de^bTDEN, 18 Oct. (A.N.P.) Gravin Haig, CW °uairière van veldmaarschalk graaf Haig, opPe''bevelhebber der Britsche strijdkrach- Jar, 111 den wereldoorlog, is gisteren op 60- Ben leeftijd overleden. Het W eer iiiiiiiinifiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy 1 VOOR HET NOORDEN EN WESTEN: E Krachtige tot matige Noord-Oostelijke tot E H Noordelijke wind Nevelig tot betrokken, §1 later wellicht opklarend, weinig of geen j= regen. Zelfde temperatuur. IN HET ZUIDEN EN OOSTEN: Meest matige Noord-Oostelijke tot Noor- =E delijke wind. Nevelig tot betrokken. Tij- Ei delijk regen. Zelfde temperatuur. STORMW AtARSCHUWINGSDIENSTE Geseind Woensdagavond te 20.35 uur aan E= alle posten: „Weest op uw hoede". fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii BERLIJN, 18 Oct. (D. N. B.) De comman dant van den onderzeeër die in de bocht van Scapa Flow de Royal Oak tot zinken heeft ge bracht, heeft heden den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers zijn verhaal ge daan. Hij werd voorgesteld door rijksperschef dr. Dietrich. De commandant, kapitein-luite nant ter zee Prien, zeide o.a.: „Ik heb in Scapa Flow een grooter vloot dan ooit tevoren voor mij gezien. De nacht was hel der door een sterk noorderlicht. De Repulse was duidelijk te herkennen, aangezien het, be halve de Renown, welke deel uitmaakt van een ander smaldeel van de Britsche vloot, het eenige schip van deze soort is, dat twee schoor - steenen heeft. Aangezien de Royal Oak voor de Repulse lag was van dit laatste schip slechts de voorsteven te zien. De ankerlantaarn, de beide voorste geschuttorens en de voorste ge- vechtsmast waren duidelijk als silhouet te zien De eerste torpedo trof de Repulse ongeveer twee meter vóór den eersten toren. De treffer veroorzaakte een hooge waterzuil De tweede treffer trof de Royal Oak. Hetgeen volgde is moeilijk te beschrijven. Men zag een reusachtige werveling van vuur en rook, waarin alle kleuren speelden. Toen dit verdwenen was, was ook de Royal Oak verdwenen. Hierna zagen wij het be wijs, dat ook de Repulse getroffen was. Het voorschip, waar de torpedo getroffen had, lag diep in het water". Nu begon men onmiddellijk jacht te maken op de duikboot, doch deze slaagde erin onbe merkt weg te komen. Kapitein-luitenant Prien voegde hieraan toe dat zijn doel was geweest een Fritsch slagschip tot zinken te brengen, hoewel een dergelijk schip op volle zee niet te vinden is. Hij moest het derhalve op zijn ankeiplaats opzoeken. „Ik heb thans daar, waar eens de Duitsche vloot om haar eer te redden tot zinken moest worden gebracht, een Britsch slagschip naast haar gelegd en een ander onklaar voor den strijd gemaakt." NEW YORK, 18 Oct. (Stefani) Op het noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan woedt een hevige storm, waardoor verscheidene schepen in gevaar zijn gebracht. Tot die sche pen behoort de „President Harding", die P00 passagiers, onder wie de Belgische cud-premier Van Zeeland, vervoert. Talrijke personen aan boord zijn gewond. Er is hulp gezonden. Volgens Reuter heeft de „President Harding draadloos geseind, dat 45 passagiers en 28 eden van de bemanning tijdens het zware weer ge wond zijn. Men gelooft, dat een kellner over boord geslagen is. Een kotter van de Ameri- kaansche kustwacht heeft het schip bereikt en medicamenten aan boord gebracht. Deze kot ter, de „Hamilton", ging hulp brengen aan net Britsche sa. „Blairbeg", dat het roer had ver loren. Later werd geseind dat ook Van Zeeland aan boord van de „President Harding" werd gewond. Zijn toestand is niet ernstig. De „Blairbeg" kon op eigen *kracht de reis vervolgen. Noch kan Indië, dat de opvattingen van het Congres huldigt, deelgenoot zijn van En geland in zijn strijd tegen Hitler. De verklaring van den onderkoning toont duidelijk dat voor Indië geen democratie kan bestaan, zoolang Engeland het kan verhin deren In het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Zet land een verklaring over den toestand in Britsch-Indië afgelegd. Er zijn, zoo zeide hij, twee hoofdfactoren. In de eerste plaats de wensch van alle gemeenschappen, dat de be dreiging, die een schaduw werpt over Europa en een groot deel der wereld, verwijderd wordt. In de tweede plaats de wensch zich te uiten, die op politiek terrein vorm heeft gekregen in zelf bestuur op democratischen grondslag. Zetland herinnerdè ér verder aan, dat naar het standpunt der Britsche regeering het eindpunt van de In dische ontwikkeling de Dominion Status zal zijn. Vóór het uitbreken van den oorlog heeft de Congrespartij, de grootste politieke partij in In dië, geprotesteerd tegen het zenden van troepen uit Indië naar Aden en Singapore. Toch kon een bedreiging voor de veiligheid van Indië, zoowel uit het Oosten als uit het Westen, op dat oogen- blik niet uitgesloten worden geacht en was het van belang, dat de oostelijke en de westelijke toegang behoorlijk verdedigd waren. Lord Sankes zeide: „Het is de tragedie van ons bestuur in Indië geweest, dat wij altijd vijf minuten te laat zijn geweest. Toen wij de wet op de regeering van Indië in 1935 aannamen ge loofde ik, dat de kwestie weer voor twintig jaar geregeld zou zijn. In de eerstvolgende twaalf of achttien maanden zal een volgende stap gedaan moeten worden, omdat wij, zoodra de oorlog ge ëindigd zal zijn, gereed moeten zijn om onze beloften gestand te doen. Ik hoop, dat aan het einde van den oorlog Indië den volledigen Do minions Status zal krijgen." PARIJS, 18 Oct. (Havas). Het Fransche legerbericht van hedenavond luidt: „Over het algemeen geen veranderingen aan het front. Sterke activiteit van de ver- kenningsafdeelingen, vooral tusschen Moezel en Saar." LONDEN, 18 Oct. (Reuter). De Admirali teit maakt bekend, dat volgens de laatste inlichtingen zich 81 officieren en 1153 min deren aan boord van de „Royal Oak" heb ben bevonden. Het aantal overlevenden bedraagt 57 officieren en 367 minderen. Omgekomen zijn dus 24 officieren en 786 minderen. Bij de torpedeering van de „Royal Oak" is, volgens Havas, ook vice-admiraal Blagrove om gekomen. Hij was 52 jaar oud. KAUNAS, 18 Oct. (Havas) Het protocol, waarbij de grens tusschen Litauen en Sovjet- Rusland definitief wordt vastgesteld, zal Don derdag te Moskou worden onderteekend. Men denkt, dat de streek van Vilnius dit is het Litausche woord voor Wilna op 21 of 22 October aan Litauen zal worden overgedragen. Sterke activiteit van verkenners aan het Westfront. Z. H. de Paus spreekt over het Godloo- zen-gevaar in Europa. Vooraanstaande Britsch-Indiërs, w.o. Ghandi, verklaren de Britsche oorlogs politiek niet te kunnen steunen. De Tweede Kamer heeft o.m. aangeno men het wetsontwerp tot wijziging der Vestigingswet Kleinbedrijf. Het vliegtuig voor de speciale kinder- vlucht NapelsBatavia is volgeboekt. Passagiers van de „Noordam" en „Juno" per Batavier-lijn te Rotterdam aangeko men. Burgemeester van Tubbergen geschorst. New-Yorksche beurs: stemming luste loos. Stockholm vertegenwoordigd zijn, gedurende de geschiedenis steeds hebben voorgestaan. De Scandinavische conferentie, welke door Uwe Majesteit bijeen is geroepen, wordt door de regeering en het volk van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika met groote belang stelling gevolgd". Men beschouwt dit gemeenschappelijk zen den van telegrammen aan Koning Gustaaf ais een der eerste vruchten van de onlangs tp Panama gehouden conferentie, waar de Ame- rikaansche republieken elkaar beloofden neu traal te zullen blijven. De president van de Finsche republiek Kallio heeft een telegram gezonden aan president Roosevelt, waarin hij dankt voor de sympathie en moreelen steun, door den Amerikaanschen president en het Amerikaansche volk aan Fin land bewezen. Hij verzekert, dat dit nooit zal worden vergeten. ESj de overplanting van de Duitschers uit de Baltische landen, welke actief wordt voortge zet, zal de stad Riga ongeveer 35.000 en Reval 10.000 inwoners verliezen, aldus verneemt de „Basler Nachrichten" uit Berlijn. Het betreft hier in hoofdzaak doctoren, advocaten en han delslieden, die zich in Polen een nieuw be staan moeten scheppen. De „Baltische baronnen" zullen als domein beheerders gestuurd worden naar het door Duitschland bezette land. Het is te voorzien, dat. wanneer de verhui zing uit Estland en Letland voltooid is, de beurt zal komen aan Litauen. Voorts zou over wogen worden de Duitschers te laten vertrek ken uit Joego-Slavië en Hongarije. Het gaat hier, aldus het blad, om een ware volksver huizing Naar Reuter uit Kaunas bericht ls het repatrieeren van de Duitsche bevolking uit Litauen door de Duitsche autoriteiten uit gesteld, omdat zij eerst de resultaten wil len bestudeeren van het repatrieeren uit Estland en Letland. Men verklaart hier, dat de lagere sociale klasse van de Duitschers in Litauen min der gelegenheid geeft voor clearingtrans- acties. CZERNOWITZ, 18 Oct. (Havas) In Sovjet-Galicië zijn Oekrainers en Joden ge plaatst aan het hoofd van alle plaatselijke be sturen. In twee plaatsen evenwel hebben de Russen het subalterne Poolsche personeel ge handhaafd. De verkiezingen, welke op 22 October in Sov jet-Galicië gehouden zullen worden en ten doel hebben door de bevolking één afgevaardigde per 5.000 inwoners te doen aanwijzen, zal door de Russische propaganda worden voorgesteld als een volksstemming. Vier kwesties treden daarbij op den voor grond; t. w. de inlijving van de vier Poolsche wojwodschappen Luck, Tarnopol, Stanislavovf en Lwow bij de Oekrainische Sovjet-republiek; de nationalisatie der groote bezittingen, der in dustrie en van de banken. De wijze waarop de verkiezingen zullen worden gehouden, aldus Havas, laat geen twijfel over wat den uitslag betreft. De com munistische autoriteiten van Lwow ver spreiden het gerucht, dat na de volksstem ming de Sovjet-regeering officieel bü de buitenlandsche regeeringen de kwestie te berde zal brengen van de erkenning der Russische souvereiniteit over de bezette Poolsche gebieden. Zooals Tass uit Moskou meldt is gisteren een Duitsche regeerings-commissie onder leiding I van von Kamphefener te Moskou aangekomen om met de Russische regeering te onderhan delen over de emigratie van Duitsche onder danen en personen van Duitsche afkomst in Wit-Rusland en de westelijke Oekraïne, die naar Duitschland wenschen te gaan. Stand op Donderdag 1 nur v.m.: 759.6 Vorige stand: 760.2 STOCKHOLM, 18 Oct. (Reuter). Vanoch tend hebben de Koningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken, de president van Finland en de vier ministers van Bui tenlandsche Zaken twee uur geconfereerd op het Koninklijk Slot. Na het noenmaal kwamen alleen de mi nisters bijeen. Zij zullen ook morgenoch tend vergaderen en daarna weer met de staatshoofden samenkomen. Morgenavond zullen de gasten van Stockholm vertrek ken. Kort na den middag zullen de staats hoofden voor den radio-omroep spreken; hun toespraken zullen over alle noordelijke landen uitgezonden worden Verder meldt Havas uit Stockholm dat de staatshoofden van Denemarken, Noorwegen en Finland Woensdag op uitnooaiging van koning Gustaaf hebben aangezeten aan een lunch op het koninklijk kasteel. De ministers van Bui tenlandsche Zaken van genoemde landen heb ben de lunch gebruikt bij den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken. Naar Reuter uit Helsinki bericht ver wacht men thans, dat dc Finsch-Russische besprekingen Maandag worden hervat. Woensdag hebben zooals Reuter uit Washington bericht president Roosevelt en de regeeringen van 20 andere Ameri kaansche republieken telegrammen gezon- den aan den Koning van Zweden, ter ge legenheid van de conferentie der Scandina vische staatshoofden. Het telegram van president Roosevelt luidt als volgt: „Deze regeering voegt zich bij de regeerin gen van andere Amerikaansche republieken om uiting te geven aan haa.r steun voor de be ginselen van neutraliteit en orde overeenkom stig de wet, welke de landen, die thans te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1