H ■f Haarlem, 19 Oct. MANTEL DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 Uit den gemeenteraad Om een schoolgebouw HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW Vrijwillige burgerlijke hulpverleening Arbeidsterrein voor minstens 2000 burgers Wat reeds gedaan werd Noffie was humeurig OOK SIMAVI MOBILISEERT! Es war eïne rauschende Ballnacht Zarah Leander in 't Rembrandt- theater Duinrust in het donker Een volkomen geslaagde lucht beschermingsoefening MIJNEN AANGESPOELD TE ZANDVOORT EXPOSITIE BIJ KUNSTHANDEL STEFFENS Agenda Kamer van Koophandel Benoemingen Kath. Studieclub „Graficus" Gas en electriciteit bij stopzetting van koleninvoer AGENDA Stadsschouwburg Apotheekdiensten ANEGANG 34- HAARLEM DE RIJKE BONT GEGARNEERDE PRIMA STOF EN VERWERKING F1.55.- ST. CANISIUSSCHOOL Zilveren jubilea bij Enschedé Motorfiets verbrand Poststukken buitenland Personalia Zesde etage STAD Voor het éérst sinds de toepassing der onder- Mjs-pacificatiewetten-1920 is er gisteren in den «aarlemschen gemeenteraad geschil gerezen over een aangelegenheid, waarbij de belangen J'an het bijzonder onderwijs ten nauwste be trokken zijn. De heer Klein heeft hier ad rem op gewezen. Het treft niet gelukkig, dat het de eerste wet- douderlijke taak van den sociaal-democrati- Behen heer Westerveld moet zijn, in het harnas '2 treden tegen het katholiek bijzonder onder- Vijs; de heer Westerveld moge aanvoeren, dat "ij een erfenis van zijn vrijzinnig-democrati- Schen voorganger overnam, dit neemt niet Veg, dat hij met volle verantwoordelijkheid en "iijkbaar ook met volkomen instemming de Zienswijze van den voorganger, dien hij niet "ad behoeven te volgen, heeft geproclameerd e" verdedigd; het beroep op den vroegeren Vethouder van onderwijs had gevoeglijk ach terwege kunnen blijven. Het treft nóg minder gelukkig, dat ook de anti-revolutionnairen en de christelijk-histori- Schen in den Raad zich tegenover de Katholie ken plaatsten; wij mogen niet veronderstellen, hier herinneringen aan de wethoudersver kiezingen nagewerkt hebben; de vertegen woordigers der protestantsch-christelijke groe pen in den Raad moeten daarboven verheven zijn; maar de verwachting is gewettigd, dat Jteze raadsleden er nog wel eens spijt van kunnen krijgen, het bijzonder onderwijs, dat tech ook het hunne is, in den steek te heb- ""n gelaten. Wat was het geval? Dank zij den bloei van het katholiek M.U.L.O.- ""derwijs in Haarlem is de school aan de Ge dempte Oude Gracht te klein geworden; de school heeft zeer dringend uitbreiding noodig, e" het schoolbestuur heeft wat voor de 'and ligt het gemeentebestuur verzocht, de ""staande school door verbouwing te vergroo- ten. „Neen", zeiden B. en W., „wij weigeren, deze school te laten verbouwen, maar u kunt de beschikking krijgen over het gemeentelijk Schoolgebouw aan het Leidsche plein". Alsof een bestaande school zich zóó maar herplaatsen laat; alsof het geen verschil uit maakt, waar een school gelegen is; alsof men een katholiek schoolbestuur wel mag verge- "°egen met een schoolgebouw, waarvoor an dere schoolbesturen den neus hebben opge haald, een gebouw, dat overigens door de militairen bezet is, terwijl men niet kan gis sen, wanneer het eenmaal ontruimd zal Worden. Neen, erg tegemoetkomend en erg vriende lijk hebben B. en W., althans in hun meerder heid, zich in dit geval niet betoond jegens het katholiek onderwijs. Wij hadden méér consideratie met het ka tholiek onderwijs gewenscht en verwacht. De heer Brandenburg heeft heel positief, of- Schoon tot onze spijt te weinig verstaanbaar, de bezwaren van het schoolbestuur uiteengezet, e" wethouder mr. dr. Bijvoet, sprekende na mens de minderheid in het college van B. en zette nog eens zeer scherp de puntjes op de i'tjes. Vrijwel niets bleef er staande van de argu menten des heeren Westerveld, die vanuit zijn Wethouderlijken zetel o.a. beweerd had, dat het in het belang van de school zelf was (hij weet het blijkbaar beter dan het schoolbestuur telf) deze gelegenheid tot het genieten van ^■K. M.U.L.O.-onderwijs te verplaatsen naar "et Leidsche plein; volgens den heer Wester veld zou er bij verbouwing van het schoolper- "eei aan de Ged. Oude Gracht „vernietigen V"h waarden" plaats hebben, omdat een deel V"h het gebouw eerst zou moeten worden af gebroken; de Leidscheplein-school zou rus tiger gelegen zijn dan.... de meisjes-H.B.S. in ?e Tempelierstraat) wat 'n wonder! maar wat .'"eft dat met de zaak te maken?)de nieuw- "üw zou te hoog moeten worden in een smal gaatje, en vooral; de verbouwing van de ^taande school zou der gemeente veel te ""Ur komen te staan. Wethouder Bijvoet stelde o.a. in het licht, dat ^Vernietiging van waarde" altijd plaats heeft, Wanneer er afgebroken wordt, en de Raad had schik in, toen er bij interruptie de aan dacht op gevestigd werd, dat een gemeentelijke f"bool aan de Nassaulaan „verbouwd" wordt h onder de fundamenten. Technische bezwaren van de verbouwing der -hooi aan de Ged. Oude Gracht (het smalle s'"aatje) kunnen overwonnen worden. - Maar vooral de financieele bedenkingen van e" sociaal-democratischen wethouder bleken Meressant: "a zijn berekening van de kosten der ver ruwing telde hij er doodrustig de som bij, Welke de gemeente geheel volgens de wet "öertijd heeft moeten betalen voor overne- ?"ag van het gebouw tegen een zekere getaxeer- Waarde. Heeft de school aan het Leidsche plein niets «"kost? Wethouder Bijvoet wist aan te toonen, dat N geen groot financieel verschil zou uitma- 5etl, of de school aan de Ged. Oude Gracht zou J'm'den verbouwd» dan wel dat het schoolge- ^°uw aan het Leidsche plein in gebruik zou "rden genomen, v Maar de Raadsmeerderheid wilde alles beter Weten. 'M hiermee de zaak uit is? v afd. Haarlem en O. «van bovengenoemde te ee"iging hield Woensdagavond onder voorzit- Ij schap van den heer R. C. Schenk een goed- iih0c'v"e ledenvergadering in café-rest,aurant van Heemstede" te Heemstede. f a een kort openingswoord- van den voorzitter, Oy he secretaris, de heer W. Speekt Grijp een van de werkzaamheden in het afge- he?en laar, waaruit bleek dat de afdeeling door tt .houden van praatavonden en het laten op- "ht Van sPrekers> veel heeft bijgedragen tot V6 Wikkeling der leden en het doen kennen van VaJmhillende wetten en regelingen op het gebied Mhdbouw en veeteelt. 'ijvi aantal ingekomen stukken vormde een toj dossier met o.a. een mededeeling over het 6t|C "hhkomen van een melkcursus, die reeds j"s had opgeleverd. Eeie aanleiding van de mededeeling dat de Vgl,|5etlheid open stond voor de leden tot het ?icJr'igen van rechtskundig advies, ontwikkelde ö"ch(een hhvoerige gedachtenwisseling over de "at "t- waarvan de inhoud zoo blijkt te zijn, is 6]?eze voor verschillende uitleggingen vatbaar kieth Waarin heel wat juridische voetangels en \Ver]tlneh zijn, die in de toekomst wel wegge- Va' zullen worden. De voorzitter zeide echter toee 11 overtuigd te zijn, dat de wet soepel wordt ^0"dfaSt' en öa'; er zeker een hetere verstand- be^.p hs tusschen verpachter en pachter door VejWstelligd Zal worden. '01§ens werd uitvoerig behandeld de agenda 8"öer 25 Octoher a.s. te houden algemeene ver- boofö!l'l§' In de vacature van een lid van het §taaj estuur, door het aftreden van den heer Zai gesteund worden de candidatuur van EUWS den heer K. de Vries, uit den grooten IJpolder, dit om de vertegehwoordiging van akkerbouw in liet bondsbestuur te versterken. Voor een lid der financieele commissie zal ge steund worden de candidatuur van A. Vaan drager, en voor een lid in de commissie der on derlinge brandverzekering, het aftredend lid P. W. v. Houten. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren J. B. A. M. Huver en H. G. de Vries, en als plaatsver vanger de heer W. Bos. De volgende vergadering werd vastgesteld op 6 December a.s., waaraan dan weer een praat avond zal toegevoegd worden. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld, hoe de regeering denkt over de noodzakelijkheid om den boer een behoorlijk bestaan te garandeeren. De voorzitter antwoordde, dat de regeering al iets doet, pas is het besluit tot opkoopen der aardappelen afgekomen en voor het graan is een regeling getroffen, al laat dit nog veel te wen- schen over. Ook voor de melk en de boter is een regeling getroffen. Op een klacht dat er voor ,de weideboeren weinig gedaan wordt, ant woordde de voorzitter, dat het een feit is, dat de boeren de laatst jaren zwaar getroffen zijn door het mond- en klauwzeer, maar dat de boer zelf eens meer studie moet maken van het mo derne graslandbedrijf, met meer toepassing van een goede kunstmestbehandeling der landerijen, om zoo zelf meer en beter voer te teelen voor het vee. Over deze materie ontwikkelde zich een leer zame causerie met als slot een besluit om in het volgende voorjaar eens een excursie te maken naar het moderne graslandbedrijf van de firma Blom te St. Pancras. Naar aanleiding van de vraag over de te genwoordige regeling van de afslachting van kalveren en biggen, bleek, dat vrijwel de geheele vergadering daartegenover afwijzend stond. Zeer uitvoerig werd besproken het voor en tegen der teeltbeperking van koeien en varkens, mede ook in vërband met het grootere vleeschgebruik in het leger, waardoor vleeschgebrek zeker zal ontstaan, waartegenover echter werd medege deeld, dat ook al vrijwel vast staat, dat voed selgebrek voor het vee niet denkbeeldig is, voor al met een onbeperkte teeltregeling. Op een vraag, hoe het staat met de bezetting van de stallen door militairen deelde de voor zitter mede, dat door de militaire leiding de verzekering is gegeven, dat de thans in gebruik zijnde stallen vrijgegeven zullen worden vóór het vee op stal moet. Met een dankwoord voor de geanimeerde be sprekingen sloot de voorzitter de vergadering. De Vrijwillige Burgerlijke Hulpverleening heeft een groote taak. In de meeste landen werd zij verplichtend gesteld. De Nederland- sche regeering heeft gemeend hier geen dwang toe te moeten passen, doch zij rekent op een voldoende medewerking van de burgerij. In eer. persconferentie ten stadhuize heeft mr. L. G. van Dam, die door den burgemees ter van Haarlem als plaatselijk commissaris is. aangewezen, uiteengezet wat het arbeidsterrein der vrijwillige burgerlijke dienstverleening om vat en hoeveel vrijwilligers minstens noodig zijn. Tot nu toe hebben zich ongeveer 400 men- schen opgegeven. Er moeten er voor Haarlem echter minstens 2000 geregistreerd staan, wil men bij voorkomende gevallen over voldoende krachten bij de verschillende werkzaamheden kunnen beschikken. Zij, die zich opgeven voor den Vrijwilligen Burgerlijke Dienst, worden geregistreerd, om zoo noodig te worden opgeroepen» Men dient te weten welke uren of welke da gen de vrijwilliger in staat is aan de hulpver leening mede te werken, zooals men natuurlijk ook ingelicht dient te zijn voor welk werk ieder der vrijwilligers geschikt is en zich beschikbaar stelt. De formulieren voor aanmelding zijn ver krijgbaar ten stadhuize en aan alle politie- bureaux te dezer stede. Zij moeten worden in geleverd bij mr. van Dam, Wilhelminastr. 49. Het arbeidsterrein omvat o.a. het helpen in gezinnen, waarvan de man gemobiliseerd is qn de vrouw daardoor in de zaak moet helpen» zoodat huishoudelijke hulp noodig is. In dien het betreft gezinnen, waarin het nemen van betaalde hulp onmogelijk is, wordt koste loos vrijwillige huishoudelijke hulp verstrekt. Ten dienste van zelfstandige ondernemers, neringdoenden en ambachtslieden, die onder de wapenen zijn geroepen of van wie personeel onder de wapenen geroepen is en die daardoor in moeilijkheden van organisatorischen aard zijn gekomen, kan, in overleg met de betrokke nen en hun vertegenwoordigers, getracht wor den een oplossing voor de bestaande moeilijk heden te vinden, hetzij door tijdelijke krachten ter beschikking te stellen, hetzij door behulp zaam te zijn bij het zoeken naar een tijdelijken plaatsvervanger voor den bedrijfsleider. Er wordt niet getreden op het terrein van de ar-, beidsbemiddeling. Brieven van werknemers kunnen dus achterwege blijven, zij dienen zich bij de arbeidsbeurs te vervoegen, van welke even tueel krachten Tietrokken zullen worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt over te gaan tot het geven van financieelen steun. Verzoeken in die richting kunnen niet in behandeling worden genomen. Aan gezinnen van gemobiliseerden, welke dooi de afwezigheid van den kostwinner in moei lijkheden zijn geraakt, kan met raad en daad (echter niet financieel) bijstand worden ver leend. Deze hulp zal kunnen bestaan in het verleenen van bemiddeling en voorlichting in, door de mobilisatie veroorzaakte moeilijkhe den. Zoo werd door hen, die zich opgaven voor de Vrijwillige Burgerlijke Dienstver leening reeds voorzien in: Administratieven bijstand voor den se cretaris van het comité Ontwikkeling en Ontspanning van militairen. Toezicht voor een in te richten leeszaal voor gemobiliseerden. Uitreiking van het in de kazerne overge bleven voedsel aan behoeftigen en toezicht daarbij. Tijdelijke administratieve hulp voor kort stondige distributiewerkzaamheden. Padvinders helpen bij het overbrengen van stukken van het rijksarchief. Elk oogenblik kunnen er nieuwe behoeften zijn. Welke deze zijn is nog niet te voorspel len. Mocht ons land onverhoopt in den oorlog komen, dan valt bijv. te denken aan: hulpverleening bij brand of ongevallen ter assistentie van Brandweer en Geneeskundigen Dienst, alsmede assistentie der politie; assis tentie van wijkverpleegsters en kraamverzorg sters, ingeval van vermindering der beschikba re ziekenhuisruimte; hulpverleening bij het vervoer van gewonden en zieken; hulpverlee ning bij de regeling der voedselvoorziening der burgerbevolking; hulpverleëning bij eventueele evacuatie van kinderen en ouden van dagen naar het platteland; of bij de ontvangst van geëvacueerden van elders; huipverleening bij alle verdere diensten, welke in tijden van nood door den burgemeester van de burgerij kunnen worden gevraagd. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de plaatse lijke commissaris reeds nu moet weten over welke vrijwillige krachten eventueel beschikt kan worden. Men melde zich nu reeds aan voor dezen arbeid van gemeenschappelijk belang. Noffie was weer eens humeurig geweest. Dat was Noffie wel meer. En daarom had zijn bazin ai ettelijke malen van de politie een waarschu wing gehad, met de aanmaning: „Muilkorf hem". (Tusschen twee haakjes: Noffie was de hazewindhond van een bewoonster van het Noordelijk stadsgedeelte.) Maar Noffie hield begrijpelijkerwijs niet zoo bar veel van zijn muilkorf en op buitengewoon listige wijze wist hij zich telkens van het appa raat te ontdoen. En als hij dan een kwade bui had, bleek het geen erg oppassende hond te zijn. Want hij beet naar de voorbijgangers. Op 28 Augustus passeerde een 18-jarige Vlis- singsche. die ëen paar dagen bij haar familie in Haarlem doorbracht. Noffie sprong tegen haar op en beet haar. De bazin stond vanmorgen voor den Haarlem- schen kantonrechter en zij vertelde met ont roering. dat Noffie inmiddels ontijdig overleden was doordat een auto hem overreden had. Dit inspireerde den kantonrechter tot de min of meer zonderlinge opmerking; „Dus de steen des aanstoots is nu gestorven?" De ambtenaar van het O.M. herinnerde er even aan, dat men van de doöden eigenlijk niets dan goeds mocht zeggen, maar hij vond het toch wel erg, dat kwade honden hier in Haarlem nog zoo veelvuldig voorkomen en dat de eigenaars er zoo weinig aan doen. Met een zware straf zou men er bij de hondeneigenaars waarschijnlijk wel den schrik injagen en daarom eischte hij 15 of tien dagen. De kantonrechter vond dat wel wat hoog en maakte er 5 of drie dagen van. Men schrijft ons: Zaterdag 21 October a.s. houdt de vereeniging Simavi in de gemeente Haarlem een speldjes dag. Voor den goeden voortgang van het me dische werk dezer vereeniging zijn de opbreng sten der speldjesdagen van groote beteekenis. Verleden jaar kon, dank zij den geschonken financieelen steun en de enthousiaste mede werking van vele jongeren, het eerste zieken huis worden gesticht in Suriname's Boschland. Thans vragen o.a. Nias en Banjoemas drin gend onze aandacht. De ruimte voor dit artikel laat niet toe uit voerig stil te staan bij den medischen nood al daar. Slechts ten aanzien van Nias willen wij hier iets belichten van'ernstige noodtoestanden in den medischen dienst op dat eiland en de groote moeilijkheden, 'waarmee artsen en zus ters daar te kampen hebben. NIAS: In het ziekenhuis te 'Goenoeng Sitoli op Nias werden in het vorig jaar 320 operaties verricht, waarvan 115 zware, en dat zonder ste rilisator. Voor dit hospitaal onbetaalbaar! Het ziekenhuis ligt midden in het dorp en het ter rein is veel te klein voor de vele zieken. In het afgeloopen jaar heeft men in het bijzonder de beperkte ruimte ervaren gedurende de buiten gewone hitte, waardoor velen bezwijmden en sommigen het met den dood moesten bekoopen. Gelden voor een nieuw gebouw of verbetering der gebouwen zijn er niet! BANJOEMAS: Den schrijnenden nood, de geconstateerde gevallen van honger-oedeem in dat gewest en de financieele moeilijkheden van het ziekenhuis te Pperbolinggo kunnen wij hier slechts terloops aanstippen. Misschien zullen er onder u zijn, die zich de vraag stellen, of de nooden in onze onmiddel lijke omgeving niet eerst gelenigd dienen te worden. Naar aanleiding daarvan zouden wij de volgende vraag willen stellen. Moeten wij het medische werk in Indië stop zetten als gevolg van het oorlogsgeweld in het Westen? Welken indruk moet dat maken op den Oosterling? Simavi stelt tegenover iedere bom en gra naat op het oorlogsfront een Neo-Salversan- injectie of anderen medischen hulp-dienst in Indië, ten bate van de Inlandsche bevolking al daar! Meer dan ooit komt thans de dringende be hoefte naar voren om het bestaande medische werk in onze Overzeesche gewesten in stand te houden. Dit is niet slechts in het belang van de In landsche bevolking, doch ook is het een natio naal belang van de eerste soort, in deze ern stige tijden mag in Indië geen hospitaal en geen ziekenzaal gemist worden.' SIMAVI mobiliseert daarom al haar mede arbeiders (sters) en geeft over de geheele linie het commando: „VOORWAARTS!!" Moge de Nederl. cultuur rijk blijken te zijn aan barmhartigheidszin. Wij hopen en wij vertrouwen, dat Zaterdag 21 October a.s. een ware gloriedag mag worden, niet slechts voor Simavi en haar trouwe mede werkers (sters), doch bovenal voor de vele lij denden in het Nederlandsche rijk over zee! Giften kunnen onder vermelding „voor Si mavi" gestort worden op postgiro 154742, ten name van den heer A. J. Berman, Pred. Hen driklaan 35, Haarlem. De heer D. Andrea, de nieuwe gemeente- ontvanger van Haarlem, werd in onze stad den 31en Juli 1885 geboren. In 1903 werd de heer Andrea aangesteld als jongste klerk bij den gemeente-ontvan ger. Na diverse rangen te hebben door- loopen werd hij 1 Maart 1939 bevorderd tot hoofdcommies. Reeds sedert het overlijden van den heer de Klerk nam de heer Andrea het gemeente-ontvanger schap waar oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. In het Rembrandt-theater draait vanaf morgen de hierboven genoemde film, waarin de beroemde actrice Zarah Leander een fasci- neerende creatie geeft als de vrouw van een rij ken Rus en als de beschermster van den armen componist Peter Iljitsch Tschaikowsky, met groote beheersfehing gespeeld door Hans Stüwe. Eigenlijk draait de geheele film om deze twee hoofdfiguren in een ensceneering, welke van een betooverende realiteit is. De geheele intrige van deze rolprent is ge baseerd op het historische gegeven, dat een lioogelijk met zijn muziek ingenomen adellijke dame, Natascha Filoretowna von Meck, den kunstenaar beschermde en hem een jaarrente van zesduizénd roebel schonk. Ze zouden el kaar evenwel nimmer hebben ontmoet, want de vrouwelijke Maecenas was niet bepaald een schoonheid, en wilde zich, als moeder van elf kinderen, ook niet blootgeven aan de laster praatjes der Moskousche groote wereld. Wel onderhielden zij briefwisseling met elkander, en zijn heerlijke Vierde Symphonie heeft Tschaikowsky aan haar gewijd, onder het op schrift ,„Meinem besten Freunde". Natuurlijk had de schrijver van het film scenario aan deze gegevens niet voldoende houvast om een spannende film te maken. Een film, waarin de met elkaar in strijd komende grootmachten der liefde en der kunst naar het hoogtepunt en de oplossing voeren. En zoo schreef Geza von Cziffra een draaiboek dat ons weliswaar een anderen Tschaikowsky voor oogen stelt, dan de werkelijke moet zijn ge weest, maar dat toch volkomen in de sfeer blijft van het altijd weemoedige karakter van den componist der Pathétique, der Romance, der Vierde, van het Cappriccio en de Casse Noisette-suite. Dat hij ten slotte te St. Petersburg aan de Cholera stierf den 6en November 1893 staat historisch vast. Het scenario laten we in groote trekken hier volgen. Het was een betooverende balavond in de Moskauer Adelsclub, toen het orkest voor de eerste maal een wals speelde van den onbe kenden componist Peter Iljitsch Tschaikowsky, een wals, waarop de toenmaals beroemde, jon ge danseres Jarow danste. Als zij na afloop van haar solo den geliefden Peter Iljitsch treft, trekt zijn hart hem echter elders heen: hij weet, dat Katharina, voor wie hij, bij haar huwelijk destijds, St. Petersburg is ontvlucht, in een loge op hem wacht. En als zij tegenover elkaar staan, weten zij, dat hun jeugdliefde nog niet is vergaan. Op dien avond besluit Katharina den geliefden Peter financieel te steunen, door in het geheim de uitgave van zijn muziek te bekostigen, zonder te weten, dat dit nu juist de scheiding van hen beiden gaat beteekenen. Want Peter Iljitsch, wiens muziek, nu zij in druk is verschenen, steeds bekender wordt, krijgt langzamerhand meer naam en nu hij niet meer in armelijke omstandigheden be hoeft te leven, durft hij Katharina thans te vragen. Zij moeten dit weigeren, om niet uit te laten komen, dat zij het is, die hem steunt. Deze weigering! wordt Peter te machtig: hij stort zich hals over kop in een huwelijk met Nasstassja Jarow, maar ontvlucht reeds in den huwelijksnacht het huis. Dan stijgt zijn ster langzaam maar zeker: heel het continent reist hij af en na jaren komt hij weer in Moskou. Niet op het gunstige moment, want er heerscht een chojera-epidemie. Ook Peter wordt er door aangetast. Nóg kan Katharina aan zijn sterf bed komen, maar niet lang daarna trekt de koorts Ruslands grootsten toonkunstenaar ten grave. En als eenige troost hoort Katharina den trouwen prof. Hunsinger zeggen: „De le vende Tschaikowsky is van ons heengegaan, om ons den onsterfelijken terug te geven...." Als een voortdurend af en aan zwellenct ac- coord. klinkt gedurende de film de muziek van Tschaikowsky den toeschouwer in de ooren. Wie weet, hoe geliefd de weemoedig getinte muziek van den grooten Rus bij de massa is, en hoe grgoot in het algemeen de belangstelling is, welke uitgaat naar het leven en de per soonlijkheid van een groot toonkunstenaar, een Huize „Duinrust" in Overvecn was gister avond van half acht tot acht uur geheel in het duister gehuld. Geen streep licht drong dcor de vensters naar buiten. „Duin rust" hield een luchtbeschermingsoefening. Om half 8 ging de alarmbel. Alle lichten gin gen uit en de inwonenden spoedden zich naar het souterrain, waar ieder zijn eigen plaats aan gewezen was. In het souterrain waren speciale gangen vrijgehouden voor de zieken, die door de zusters met brancards daarheen gebracht zouden worden. Het verplegend personeel had schriftelijke orders; ieder had zijn eigen taak. Zoo stonden bij iedere brandkraan twee personen, een om zoo noodig te spuiten, een tweede om de slang uit te loopen. Op den zolder stonden op verschillende plaatsen mannen met 'n hark en een schop, om eventueele brandbommen in een emmer met zand onschadelijk te maken. Twee minuten, nadat het alarm was gegeven, stond ieder op zijn post en waren de inwonen den van „Duinrust" op de hun aangewezen plaats. De heer J. Meeuwig, commandant van de Bloemendaalsche Brandweer, bezichtigde met het bestuur van Huize Duinrust, bestaan de uit pastoor G. van Niekerk en de heeren Aning, Mr. Povel en L. Bouvy, te zamen met Moeder-Overste en den heer Bottelier de voor zorgsmaatregelen. Op punten, waar dit het meest noodig was, waren lantaarntjes geplaatst. Na het in oogenschouw nemen van de getrof fen maatregelen verzamelde het gezelschap zich in de ontvangkamer van „Duinrust", waar commandant Meeuwig zijn voldoening uitsprak over de beveiliging van het groote gebouw. Hij gaf nog enkele aan te brengen verbeteringen op, maar was overigens van meening, dat het gebouw absoluut voldoende beveiligd was. Om acht uur werd het alarm afgebeld. De oefeningen verliepen in de grootste orde en met de meeste kalmte; het bestuur van „Duinrust" was in alle opzichten tevreden over het resultaat. In het gebouw is momenteel 600 meter brandslang aanwezig. Op ieder punt kan water worden gegeven. Pas kort geleden heeft men het aantal slangen tot dit getal uitgebreid met 250 meter. Het geschiedde onder toezicht van de Bloemendaalsche Brandweer. De geneeskundige verzorging bij een luchtaanval is by de zusters in wel zeer goede handen; alle zusters zijn in de ver pleging werkzaam geweest en de helft volgt thans nog een Roode Kruis-cursus. Bij zijn afscheid sprak pastoor Van Niekerk de hoop uit, dat al dit werk vruchteloos zou zijn. Een wensch, die wel door een ieder onder schreven zal worden. belangstelling, welke mogelijk nog intenser is dan die naar het leven van een beroemd beel dend artist, als een schilder of een beeldhou wer, zal zich gemakkelijk kunnen voorstellen de geestdriftige ontvangst welke deze, zoowel in fotografisch als in filmisch opzicht perfecte rolprent is te beurt gevallen. De aansluiting der muziek bij het voorbijtrekkende filmbeeld is overigens uitstekend. Het Berlijnsche Orkest der Staatsopera geeft er met zijn even omvang rijk als geperfectionneerd apparaat allen mo gelijken luister aan. Voor de liefhebbers van Tschaikowsky's muziek dus een gelegenheid, die met beide handen zal worden aangegrepen. Over de fascineerende creatie van Zarah Le ander gewaagden we reeds. Met haar donkere alt-stem, haar uitnemend verstaanbare dictie, haar op elke situatie zoo zuiver reageerende stembuiging en ten slotte met haar in alle nuances even diep en gaaf blijvend acteertalent beheerscht ze deze rolprent volkomen. Hans Stüwe is als haar tegenspeler eveneens uitste kend op zijn plaats. Hij geeft het droomerige, weemoedige karakter van den componist uit stekend weer. De danseres Marika Rökk valt, zoowel in dans ais in spel bijzonder op, zooais ook Leo Slezak als de oude professor Max. Hunsinger, en Aribert Wascher als Mu- rakin tot de knapste en voornaamste figuren belmoren van deze Ufa-superfilm, welke onder de uitmuntende regie van Prof. Carl Troelisch tot een rolprent werd van bijzondere fotogra fische schoonheid. De situaties maken een voorbehoud voor vol wassenen noodzakelijk, maar we twijfelen er niet aan, of deze zullen met bijzondere voldoe ning naar deze Tschaikowsky-creatie in beeld en toon gaan zien en luisteren. Sch. Het ruwe weer der laatste dagen heeft ook bij Zandvoort enkele mijnen doen aanspoelen. De gevaarlijke strandbezoekers werden gesignaleerd door den kustwachtpost, die direct maatregelen nam. Na gedemonteerd te zijn, werden de mij nen langs den Ruigenhoekerweg per auto ver voerd. In de toonzaal van den kunsthandel B. H. Steffens aan de Zijlstraat 65 wordt tot 30 Oc tober een tentoonstelling gehouden van schil derijen van den kunsschilder H. Schoonbrood uit Maastricht. Op deze expositie zijn o.a. ook tegels, waarop door den kunstschilder vervaar digde Kruiswegstaties voorkomen, te bezich tigen. De tentoonstelling is, behoudens van 12 uur des middags den geheelen dag te bezichtigen. De agenda voor de 137ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 24 October 1939, des namiddags te 8 uur, in het gebouw van de Kamer, Nassauplein 4-6, Haarlem, bevat de volgende punten: Goedkeuring verzonden brieven aan: Den minister van Financiën betr. nationale inkomsten- en winstbelasting met verschillen de andere Kamers van Koophandel. Burgemeester en Wethouders van Haarlem inzake standplaatsen manufacturen kooplieden. Den minister van Economische Zaken betr. prijsopdrijving. Den AalsmeerscheiT Tuinbouwbond, de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap, den Bond van Bloembollenhandelaren, de IJmuider Vischhandelvereeniging, de Ver eeniging van Reeders van Visschersvaartuigen inzake de moeilijkheden van het bloemen-, bloembollen- en visscherijbedrijf. De ministers van Economische Zaken en Financiën betreffende opheffing omzetbelas ting op gebakken visch en verlaging van ac cijns op bakolie. Vaststelling periodieke subsidies 1940. Rapport Bureau inzake Hulppostkantoor Haarlem-Noord. Bedrijfsbemitideling en steun aan gemobili seerden. Rondvraag. Besloten zitting. De gemeenteraad benoemde in de Commis sie van Bijstand voor Onderwijszaken: den heer W. C. Bakker; in de Commissie van Toe- zich t op de Stadsbibliotheek en Leeszaal mevr. mr. E. van Eck-Thiel; als regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis mevrouw M. Maarschall-Komin en de heer A. G. Boes; als gedelegeerde in de besturen der drie Haarlem- sche Nijverheidsscholen mevrouw A. D. L. de •Clerq-Van Lennep; als tijdelijke leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheids onderwijs de voorgestelden en als tijdelijk,e lee raren aan de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs eveneens de voorgestelden. Hedenavond houdt bovengenoemde Studieclub haar eerste studiebijeenkomst van het seizoen. Op verzoek van verschillende leden zal de heer Joh. W. v. d. Hulst zijn lezing houden over: „Plantijn, de Moretussen, drukkerij Plantijn en de in gebruik zijnde arbeid- en tuchtregeling". Het onderwerp zal worden toegelicht met licht beelden. De bijeenkomst zal worden gehouden in den St. Jozefburcht. Begijnhof (achter de Jansstraatkerk). Leden van den Ned. Kath. Graf. Bond die kennis wenschen te maken, zijn hartelijk welkom. Op een vergadering van de Vrouwen-Electri- citeits-Vereeniging heeft de presidente van het hoofdbestuur, mevr. Wolthers-Arnolli, bij een beschouwing over electrisch koken, een vergelij king gemaakt tusschen den mobilisatietijd van 19141918 en dien van heden. Zij gaf daarbij te kennen, dat de mogelijkheid van gasdistributie grooter was dan die van electriciteit in verband met de levering van kolen uit de Hollandsche mijnen voor electrische centralen en het betrek ken van gaskolen uit het buitenland. De directeur van het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf, de heer J. A. A. Ochtman, merkt hiertegenover op: In het midden latende of het juist is in dezen tijd stemming te maken tegen een andere ener giebron, meen ik te mogen opmerken, dat de gegevens waarop mevrouw Wolthers-Arnolli haar meening baseert, wel zeer verouderd zijn. Zij had toch kunnen weten, dat de verhoudingen bij de Hollandsche mijnen sedert 19141918 sterk gewijzigd zijn. Sedert dien tijd is de pro ductie der Hollandsche mijnen gestegen van rond 2.6 millioen ton tot rond 14 millioen ton, daarbij is een zoodanige hoeveelheid voor de gasfabrieken bruikbare kolen meer beschikbaar gekomen dat in geval van algeheele stopzetting van den buitenlandschen aanvoer, de behoefte der gasfabrieken met binnenlandsche kolen vijf voudig zal kunnen worden gedekt. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R.K.V.B.. 8 u. Rechtsk. Bureau, 78 uur; Laschclub .Haar lem", 8 uur; Federatie Gr. en Fr.-handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau. 8 uur. Stadsschouwburg: „Thalia", 8 uur. Gem. Concertzaal: Trekking Brederodeduin, 8.30 uur. Zaterdag 21 October: 8.15 uur Tooneelgroep „Het Masker", „Zesde Etage". Zondag 22 October: 8 uur (Voor Operette Ver. Diogé) Gasparone. Maandag 23 October: 8 uur (Voor Ned. Spoor wegen) „De Spoorwegrevue" Dinsdag 24 October: 8.15 uur (Voor Nieuw Leven) „Vacantiespoken". Woensdag 25 October: 8 uur (Voor Geloof en Wetenschap) (Gez. Saalborn-Parseri „Het Sprookje der Rechtvaardigheid". Donderdag 26 October: 8 uur (Voor Ned. Be vordering van Toonkunst) Myra Hess (piano). De avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Van Rijn, KI. Houtweg 15; C. G. Loomeijer, Zijlweg 34; Schoterbosch-apotheek, Rijksstraat weg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek. Bloemendaal sche weg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelam. tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. aamt-i De leerlingen van de St. Canisiusschool (Spaarne-parochie), worden Vrijdag 20 Octo ber om 1 uur n.m. (één uur) verwacht in de openbare school Karolingerstraat. Deze week is (volgens voorschrift van de O. L. S.) de schooltijd 's middags van 14.30 uur. Ook de volgende week is er 's middags school. De daaropvolgende week 's morgens 8.3012 uur. In besloten kring vierden de heeren A. D. Huysman en Mr. A. J. Enschedé, directeuren der N.V. Joh. Enschedé den dag, waarop zij voor 25 jaar aan deze firma verbonden wer den. Des morgens huldigde het personeel de beide directeuren. Namens het personeel sprak de heer B. J. Witholt. Spr. bood den heer Huysman een gouden potloodketting aan en den heer Enschedé een fauteuil. Beide heeren dankten voor de hulde. In den loop van den dag kwamen nog vele gelukwenschen binnen. Gisterenmiddag om half vijf werd uit het gebouw van de R. K. Militairen vereeniging aan de Zoetstraat een motorfiets weggehaald door twee chauffeurs van een expeditie-firma. De motor moest worden vervoerd. Op onverklaar bare wijze men vermoedt kortsluiting vloog de motorfiets plotseling in brand. De politie werd gewaarschuwd, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Een agent van politie had inmiddels den motor, die tegen den gevel van het gebouw der Militairenvereeniging stond te branden, weggesleept en midden in de Zoetestraat gegooid. De brandweer had het vuur met een emmer water en enkele snelblusch-apparaten binnen enkele minuten onder de knie. De motorfiets werd totaal vernield. Ernstige schade werd eveneens toegebracht aan den gevel der Militairenvereeniging. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met het oog op de uitgebreide, steeds wisselende bijzondere bepalingen, welke ten gevolge van de buitengewone omstandighe den zijn getroffen ten aanzien van den uitvoer van goederen uit Nederland, alsmede van den invoer in het buitenland, voorshands door de postagentschappen alhier geen voor het buiten land bestemde poststukken ter verzending zullen worden aangenomen. De heer H. de Rijk te Aalsmeer, afgestudeerde van de M.T.S. te Haarlem, afdeeling Bouwkunde, heeft in den wedstrijd >,Prix de Rome" de zilve ren medaille weten te verwerven. De Tooneelgroep „Het Masker", directeur Ko Arooldi, zal op Zaterdag 21 October a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem nog een enkele voorstelling geven van „Zesde Etage" (Sixième Etage) van Alfred Gehri, het gevoelige en amu sante stuk, dat in het vorige seizoen met zoo veel enthousiasme door pers en publiek is ont vangen. In dit stuk treden op de dames: Gusta Chris- pijn-Mulder, Magda Janssens, Heieen Pimentel, Georgette Reyewsky, Lize Servaes en Lies de Wind en de heeren Ko Arnoldi, Cruys Voor- bergh, John Gobau, Leo de Hartogh, Wim Paauw, John Soer en Lucas Wensing. De regie is in handen van Ko Arnoldi; het decor is uitgevoerd door Lucas Wensing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5