K Instantine f FINANCIEN Legerpromoties Wij luisteren naar... AKKERBOUWPRODUCTEN Waterstanden Dagfilm 1 DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 Minister verhoogt de prijzen V erduisteringsproef in Den Haag Uitnemend geslaagd Gevallen van baldadigheid 7000 Kilogram spek in beslag genomen VRACHTAUTO DOOR GOOISCHE TRAM GERAMD ZIEKENFONDSWEZEN SCHOOL GESLOTEN DIRECTEUR VAN „PROTON" VRIJGESPROKEN DE OPROEP TOT DE VROUWEN VAN NEDERLAND GEEN BELEEDIGING VAN DE REGEERING DE TREINONTSPORING TE BEDUM IN KRANKZINNIGENGESTICHT OPGESLOTEN Slachtoffer van aanrijding overleden Kinderzegen Br. Servius Academische examens N.V. „DE BIJENKORF" Inkoop van 1000 6 pet. Cum. Pref. aandeelen 't is van nfiay&i* Researchwerk dient uitgebreid Het jaarverslag van het Neder landsche visscherij-pr oef station Schoolhoofd in arrest Vrijdag 20 October De leden van de vorige Poolsche regeering Staking bij Dodge in Detroit Vliegtuiglevering aan Londen en Parijs? SMOKKELAAR WEGENS MEINEED VEROORDEELD POSTVLUCHTEN s 8 H a - MARKTEN De minister van Economische Zaken heeft besloten, de prijzen van verschillende akker bouwproducten van den oogst 1939 te ver- hoogen, met het oog op de gewijzigde eco nomische omstandigheden en de hoogere kosten, die de voorbereidingen van den oogst 1940 met zich medebrengen. De prijzen, die met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen granen zullen gelden, zijn: rogge f9.win tergerst f9.zomergerst f 9.40, haver f 8.aardappelmeel f 10.75, al deze prijzen berekend per 100 K.G.; suikerbieten, ge leverd aan suikerfabrieken, f 11.25 per 1000 K.G. De door den minister aanvankelijk vastge stelde vergoeding voor bewaarloon van rogge, n.l. b ct per week na 15 December en 4 ct. per week na 1 April 1940 blijft van kracht. Hiermede vervalt de regeling inzake den toe slag van f 1.per 100 K.G. voor die landbou wers. die gewoon waren de rogge van net eigen bedrijf te vervoederen. Voor peulvruchten en enkele andere kleinere artikelen heeft nog over leg met de landbouworganisaties plaats. De prijzen voor granen gelden voor gemid delde Kwaliteit gezonde, houdbare, marktschoo- ne granen, geleverd aan het door den provin cialen voedselcommissaris aangewezen panhuis, met dien verstande, dat, indien vervoer over meer dan 10 K.M. moet plaats vinden, de hoo gere vracht aan den teler vergoed zal worden. In deze prijzen zijn begrepen de kosten van de commissionnairs. De gemiddelde kwaliteit zal worden bepaald aan de hand van een monster, dat door de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale zal worden vast gesteld en dat zooveel mogelijk het gemiddelde van den Nederlandschen oogst zal weergeven. Daar de omstandigheden en de gebruikelijke wijze van levering in de onderscheidene provin cies sterk van elkaar kunnen afwijken, zal de provinciale voedselcommissaris onder goedkeu ring van den minister regelen kunnen treffen, die de algemeene richtlijnen in het voorgaande gegeven doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De bedoelde functionaris kan de hieruit voortvloeiende geldelijke gevolgen, onder goedkeuring van den minister, in de uit betaling verrekenen. In sector II a, d.w.z. Transvaalbuurt en Schilderskwartier is Woensdagavond een lucht beschermingsoefening annex verduisterings proef gehouden. Men zou zoo oppervlakkig ge zien zeggen, dat er aan de organisatie niets meër ontbreekt. Wel zeer overtuigd klonken dan ook de woorden van den voorzitter van den sector toen hij zeide: „We zijn niet alleen voor deze proef, maar voor den werkelijken ernst geheel klaar." Inderdaad, lang niet alle be schikbare mannen waren opgeroepen, het wa ren er slechts 740. Maar van die opgeroepenen was dan ook 9P procent aanwezig. En toen ordonnancen omstreeks half negen meldden, dat er een brandbom was ingeslagen in perceel 7 van het Kaapsche Plein, kwamen ook prompt alle diensten, die alzoo noodig zijn, op de plaats van het onheil: gemeentewerken, G.E.B., waterleiding, H.T.M., geneeskundige dienst, transportcolonnes. De burgemeester bracht in gezelschap van den hoofdcommissaris en zijn plaatsvervanger een bezoek aan een der wijkgebouwen. De voor zitter legde den burgemeester uit, wat er ge presteerd was. De transportcolonne, die in een der lokalen was bijeengekomen en op orders wachtte, maakte hij een compliment over de perfecte organisatie en opkomst. Ook op het Kaapsche Plein was de burgemeester aanwe zig. In het wijkgebouw van St. Rafael was een hoofd-verbandplaats in orde gebracht. Hier werkte een dokter met vele verpleegsters,om eventueele slachtoffers te verbinden. Bij de verduisteringsoefening in sector 2a van Den Haag heeft de politie verschillende gevallen van baldadigheid gesignaleerd. Bij ae Delpratwoningen hadden jongens tijdens de verduistering een brandje gesticht bij een schut ting, welk brandje door de motorspuit van den Rijswijkscheweg wera gebluscht, omdat de mo torspuit van de van der Vennestraat aan de oefeningen deelnam. Op de Hoefkade werd hier en daar met vuurwerk gegooid, terwijl in ver schillende andere straten met opzet met felle zaklantaarnlichten werd geschenen. Agenten moesten een stelletje jongens met den gummi stok uit elkaar slaan. Tegen een ffrma met eenige filialen te Maastricht heeft de politie proces-verbaal op gemaakt terzake van overtreding der prijsop- drijvingswet. Deze firma verkocht in /haar filialen Gel- dersch spek tien tot veertien cent per kilogram duurder dan de prijs vóór 28 Augustus was. In een koelcel is een hoeveelheid spek van on geveer zevenduizend Kilogram in beslag geno men, toebehoorende aan bovenbedoelde firma. Dit spek was sedert 8 Juni opgeslagen en werd thans tegen verhoogden prijs verkocht. In de smalle Amsterdamschestraat te Mui den is heden een militaire vrachtauto, welke, uit de Zeestraat komende, eerstgenoemde straat inreed, door een motorwagen van de Gooische tram, die van de richting Diemen kwam, ge ramd. De vrachtwagen raakte bekneld tusschen de tram en de huizen, zoodat het voertuig danig beschadigd werd. De ruiten van de cabine moes ten het eveneens ontgelden. Van de Gooiscohe tram, welke aan de voorzijde eenige scnade bekwam, bleven de ruiten intact. Wonderlijk genoeg liep niemand bij deze botsing eerig letsel op. Over de vraag, of de bestuurder van de tram al dan niet signalen heeft gegeven, loopen de meeningen uiteen. De gemeente veldwachter heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt. Te Utrecht is dezer dagen een vergadering gehouden van besturen van ziekenfondsen, aan gesloten bij de landelijke contactcommissie van onderling beheerde ziekenfondsen. De voorzitter, de heer A. Kelderman, wethou der van sociale zaken te Deventer, deelde in zijn openingswoord mede, dat landelijke con tactcommissie in de laatste maanden door toe treding van fondsen wederom uitbreiding had gekregen. De ter vergadering aanwezige besturen, ver tegenwoordigden 158.850 ziekenfondsverzekerden uit Rotterdam, Utrecht, Deventer, Amsterdam, Leeuwarden en Schiedam. De beer Kelderman sprak de verwachting uit, dat de landelijke contactcommissie, die zich op strikt neutraal standpunt stelt, nog nieuwe toetredingen zal boeken. Verschillende interne organisatorische zaken werden afgedaan en regelingen getroffen. Tijcens een geanimeerde discussie betreffende de situatie op ziekenfondsgebied, werd ae ver wachting uitgesproken, dat de nieuw opgetreden minister van Sociale Zaken het inzicht van velen in den lande zal deelen, dat aan wette lijke voorzieningen op ziekenfondsgebied zeker niet de meeste behoefte bestaat. Besloten werd minister Vf.i den Tempel niet onkundig te laten van de opvattingen der lan delijke contactcommissie met betrekking tot het denkbeeld tot instelling van een ziekenfonds raad. MEDAN, 19 Oct. (Aneta). De „Sumatra- Post" verneemt, dat de resident van Palem- bang tot sluiting tot Augustus 1940 van de B. P.P.I. (Balai Pengadjaran dan Pendidikan ra- jat Indonesia), de school van de P.S.I.I. in Oganilir, onderafdeeling Palembangsehe bene- denlanden. De reden hiervoor is, dat de school niet gesloten was op den nationalen feestdag van 7 Augustus. Dé P.S.I.I. wordt voor dit ge drag aansprakelijk gesteld Vier maanden gevangenisstraf was geëischt tegen den directeur van het „Syndicaat Pro ton", wien ten laste was gelegd, dat hij onder valsche voorspiegelingen personen zou hebben bewogen aandeelen in dit syndicaat te nemen. De rechtbank te Den Haag sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. Verscheidenen van de vrouwen, die onlangs in de pers een oproep gericht hebben tot de vrouwen van Nederland, waren 's middags ter verdere bespreking bij-een. Het bleek, dat reeds bijna 1000 betuigingen van instetnming waren binnengekomen. Besloten werd om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het beleggen van plaatselijke bij eenkomsten van de schrijfsters van adhaesie- betuigingen, onder leiding <an de ondertee kenaars. De 41-jarige fourage-handelaar C. P. te Nieuwkoop heeft terecht gestaan, omdat hij in de plaats zijner inwoning pamfletten had ver spreid, waarvan de inhoud beleedigend voor de Nederlandsche regeering werd geacht. Er werd tegen hem 25.boete geëischt. De Haagsche rechtbank sprak verdachte vrij. De rechtbank te Groningen veroordeelde den arbeider-telegrafist L. N. uit Slochteren, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat op 5 Juli de lokaal trein Groningen—Delf zijl te Bedum is ontspoord, tot dertig gulden boete, subsidair dertig dagen hechtenis. De eisch was driehonderd gulden, subsidiair een maand hechtenis. De rechtbank te Groningen veroordeelde de weduwe J. M. geb. P., uit Schildwolde, beschul digd van het door verdrinking om het leven brengen van haar respectievelijk vier en twee jaar oude kleinzoontjes, conform den eisch tot een jaar opsluiting in een krankzinnigenge sticht en vervolgens ter beschikkingstelling van de regeering. De 41-jarige M. van der Wal, uit de Para dijslaan te Rotterdam, die in de Jacob Cats- straat door een vrachtauto werd aangereden en daarbij een schedelbreuk bekwam, is aan de verwondingen overleden. Te Zieuwent bij Ruurlo is het gezin van den heer J. Hermans verrijkt met een drieling. Het gezin telt 15 kinderen, van wie vier tweelingen. In het sanatorium Huize Overdonk te Dongen is op 25-jarigen leeftijd overleden de Eerw. Broeder Servius (P. M. Laurijsen, geboren te Dongen) van de Broeders van O. L. Vr. van Lourdes. DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur: L. van der Burg, Rotterdam, C. H. Elzenga, Meester Cor nells. GRONINGEN. Geslaagd aan de Universiteit alhier voor het doctoraal examen Romaansche taal en letteren (Fransch) de heer J. D. van Dijck te Leeuwarden. De Amsterdamsche Bank N.V. en de firma Labouchère en Co. N.V. berichten namens de N.V. Magazijn „De Bijenkorf", dat deze aan biedt in te koopen ten hoogste 1000 6 pet. Cumu latief Preferente aandeelen in de N.V. Magazijn „De Bijenkorf", elk groot 1000 nominaal, voor zien van dividendbewijzen no. 12 en volgende en talon, tot den koers van 115 pet., uitmakende 1150 per aandeel. Houders van 6 pet. cum. pref. aandeelen, die het bod willen aanvaarden, moeten daarvan ken nis geven uiterlijk den 27sten October 1939. De betaling zal geschieden 1 November 1939 tegen inlevering der 6 pet. cum. pref. aandeelen met dividendbewijzen no. 12 e.v. en .talon. atholieken; God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. Het moderne pijnstillende middel In het verslag' van het Nederlandsche Vis- scherij-Proefstation en Laboratorium voor Materialen-Onderzoek over 1938 lezen wij o.m het volgende: Het bestuur is erkentelijk voor den steun, die sedert 1937 weer van <fe Regeering genoten wordt. Wij meenen hierin toch te mogen zien een principieelen terugkeer tot het bedurende meer dan twintig jaren gehuldigde standpunt, dat het Proefstation een visscherijbelang van beteekenis heeft te behartigen, waarbij de steun en medewerking van de overheid niet ontbeerd kan worden; gedachte, die ook den stoot heeft gegeven tot de oprichting van het Proefstation in 1912. Maar ons bestuur is geenszins voldaan! Want het bedrag van de Regeeringssubsidie is, in verhouding tot hetgeen vroeger regelmatig be schikbaar werd gesteld en in het oog houdend, dat het onder zoo moeilijke omstandigheden werkende en voor een groot deel noodlijdende bedrijf slechts 'n zeer bescheiden steun kan ver- leenen, ten eenenmale onvoldoende om een normale exploitatie mogelijk te maken. Het moet mogelijk zijn redelijke bedragen te besteden voor het wederom op peil brengen en bijhouden van het instrumentarium, de boekerij en het bekostigen van „research"-werk, hetwelk thans slechts in onvoldoende mate kan ge schieden. Want meer nog dan onder normale omstandigheden behoort onder de thans heer- schende conjunctuur bijzondere aandacht aan het wetenschappelijk speurwerk te worden ge wijd en niet genoeg kunnen wij op ons „qui vive" zijn om den voorsprong te behouden, die door de werkzaamheid van het Proefstation verkregen is. Immers van verschillende zijden dreigen ernstige gevaren, inzonderheid voor alles wat met onze nettenindustrie en het meest economisch gebruik van visscherij-benoodigd- heden samenhangt, indien niet bij voortduring ons streven op verbetering van werkwijzen ge richt kan blijven. Het bestuur heeft zoowel schriftelijk als bij besprekingen ten departemente de aandarht van de Regeering op den onbevredigenden toe stand gevestigd en de toezegging ontvangen, da: gaarne middelen overwogen zouden worden om aan deze bezwaren tegemoet te komen, mits naar een zoo nauw mogelijke samenwerking tus schen het Proefstation eenerzijds, en de Rijks- visscherij-instituten voor Chemisch, microbio logisch en hydrografisch Visscherij-onderzoek te Den Helder en voor Biologisch Visscherij- onderzoek te 's Gravenhage en Amsterdam an- derzijdsch, zou worden gestreefd. Het bestuur hoopt ten zeerste, dat thans inderdaad en op korten termijn een afdoende verbetering verwezenlijkt moge worden, welke in overeenstemming is met de eischen, waar aan de instelling heeft te voldoen, om naar behooren haar gewichtige taak ten behoeve van het Nederlandsche visscherijbedrijf te kunnen vervullen en die tevens in staat stelt de salarissen an directeur en personeel weder op een normaal peil te brengen. Er is, in meer dan één opzicht „periculum in mora"! Op verzoek van den commissaris van politie te Sneek is te Rotterdam aangehouden de heer F. K., hoofd der christelijke schippersschcol te Sneek, als verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Verdachte was in Rotterdam in militairen dienst en wordt naar Sneek overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden ge steld. Bij Kon. Besluit van 14 October is met ingang van 1 November 1939: a. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, ter zake van langdurigen dienst, le. op verzoek aan: kolonel L. J. Rieber, comm. IVde divisie, kolonel I. M, P. A. Quadekker, staf der artillerie, legerkorpsartilleriecomm. staf Ilde legerkorps, kolonel J. M. Ridder van Rap- pard, comm. brigade luchtdoelartillerie, luit.- kolonel C. D. Viehoff, comm. van het 8e reg. infanterie, luit.-kolonel C. E. van Wijk, comm. 2e reg. infanterie, luit.-kolonel G. H. Schou ten, comm. 5e reg. artillerie, luit.-kolonel mil, admin. J. H. van Hoorn, majoor-tit. P. A. Bange, 13e reg. infanterie; 2e. aan kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea, staf der ar tillerie, legerkorpsartilleriecomm. staf Ie leger korps. b. aan den gep. luit.-gen. artillerie C. A. Prins, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commandant van den luchtverdedigingskring UtrechtSoesterberg. c. is den gep. luit.-gen. artillerie Prins, voornoemd, Hr. Ms. dank betuigd voor de be langrijke diensten door hem in deze betrekking aan den lande bewezen. d. zijn met 1 November 1939 benoemd en aangesteld: 1. bij den grooten staf, tot luit.-kolonel, Hr. Ms. adjudant, de majoor H. J. Phaff, van dien staf; 2. bij den generalen staf, tot luit.-kolonel de majoor A. H. Nijhoff, van dien staf, chef van den staf der lichte divisie; 3. bij het wapen der infanterie: a. bij den staf van het wapen, tot kolonel, comm. der IVde divisie, de luit.-kolonel A. M. M. van Loon, comm. van het korps motordienst; b. tot comm. van het korps motordienst de luit.-kolonel H. Polis, comm. 18e reg. infanterie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegen woordige functie; c. tot luit.-kolonel, de majoor F. H. Ten- haeff, van dat wapen, op nonactiviteit; d. tot luit.-kolonel, onderscheidenlijk comm. 2e, 18e en 8e reg. infanterie, de majoors E. H. C. van Gent, J. de Lange en W. F. Hennink, resp. van het 2e, 17e en 12e reg. infanterie; e. tot luit.-kolonel, bij den staf van het wa pen, ter nadere indeeling door den minister van Defensie, de majoor H. J. Nolthenius, van het 18e reg. infanterie; f. tot majoor, onderscheidenlijk bij het 15e, 12e, le, 2e reg. infanterie, het le reg. wielrijders, het le reg. wielrijders, het 6e, 10e, 6e en het le reg. infanterie, de kapiteins J. H. H. Dommers, J. de Vries, N. J. Tielrooij, C. Hoogers, W. L. Voncken, H. C. Kloppenburg, G. Minderhoud, J. A. Claessen, A. J. M. Allard en J. van der Ploeg, resp. van het reg. jagers, het 18e, het le het 14e reg. infanterie, het le reg. wielrijders, het 2e reg. wielrijders, het 6e reg. infanterie, het korps motordienst, het 6e reg. infanterie en het le reg, infanterie; 4. bij het wapen der artillerie, abij den staf van het wapen, le. tot kolonel, de luit.-kolonel H. F. H. G. G. HILVERSUM 1, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Eventueel berichten ANP, 8.15 Gramo- foonmuzlek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Viool en piano en gramofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, om 12.45 Eventueel berich ten ANP, 1.00 Quintolia en gramofoonmuziek, 3.U03.55 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Amsterdamsch Salonorkest, 5.00 Declamatie en gramofoonmuziek, 5.30 Amsterdamsch Salon orkest en gramofoonmuziek, 6.3.0 Causerie ..De aanleg van den liefhebbersfruittuin", 7.00 Be richten, 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.30 Orgelconcert, 9.15 Reportage. 10.00 Berichten ANP, 10.35 Cello en piano en gramofoonmuziek, 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO 4.00 VARA S.00 Eventueel berichten ANP, gramofoon muziek, 10.40 Zang: piano en gramofoonmu ziek, 11.10 Gramofoonmuziek, 11.15 VARA-or- kest, 12.00 De Palladians, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsork.. I.45 Gramofoonmuziek. 2.10 Fluit en piano, 3.05 Gramofoonmuziek, 3.304.00 AVRO-Dans- orkest, 4.05 Gramofoonmuziek met toelich ting, 4.35 Pianovoordracht, 5.30 Gramofoon muziek, 6.00 De Ramblers, 6.30 Letterkundig overzicht, 6.50 Gramofoonmuziek, 7.23 Be richten ANP, 9.00 Vraag en antwoord, 9.45 Or gelspel, 10.00 Puzzle-uitzendtng, 10.15 Gramo foonmuziek, 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazz muziek (gr.pl.11.4012.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.0510.20 Concert, 11.00 Lichte muziek, II.35 Orgelspel, 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 —1.20 Orkestconcert, 2.202.55 Variété, 3.15 Gramofoonmuziek, 3.35 Concert, 4.05 Dansmu ziek, 6.05 Concert, 6.20 Orgelspel. 7.05 Concert, 7.20 Variété, 9.05 Variété, 10.05 Orkestconcert, 10.50 Dansmuziek (gr.pl.). KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 7.20 Leo Eysoldt's kleinorkest, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Zang en piano, 11.20 Omroeporkest, 1.35 Popu lair concert. 2,30 Zang, 2.40 Vroolijk militair programma, 3.20 Vioolvoordracht, 3.50 Folklo ristisch programma, 4.30 en 5.00 Gramofoon muziek, 5.20 Omroepkleinorkest, 7.4012.20 Zie Deutschlanafeender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 eh 12.30 Om roeporkest, 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Zang, 4.50 Gramofoonmuziek, 5.50 Pianoduo Hamy-Martin en gramofoonmuziek, 6.45 Gra mofoonmuziek, 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 8.05 Radiotooneel, 8.40 Omroep orkest, 9.3010.20 Gramofoonmuzi^c. 484 M. 11.20 Reportage, 11.35 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Radio-orkest, 12.501.20, 4.20 en 4.55 Gramofoonmuziek, 5.35 Het Wigy-Trio, 6.05 Gramofoonmuziek, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7.50 Radio-orkest, en soliste, 8.20 Ca baretprogramma, 9.3010.20 Omroepdansork. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.50 Barnabas von Gêczy en zijn orkest, 9.40 Gramofoonmuziek, 10.20 Omroeporkest, hierna tot 12.20 Nachtconcert. A, von Freijtag Drabbe, comm. van het 9e reg. artillerie; 2e. tot kolonel, de luit.-kolonels P. J, A. Bartels en W. J. Rijkens, resp. comm. le reg. artillerie en van dien staf„ toegevoegd aan den inspecteur der artillerie; b. tot kolonel bij de commissie van proefne ming, de luit.-kolonel J. C. Spaich, voorzitter van de commissie van proefneming; c. tot luit.-kolonel, le. onderscheidenlijk comm. 5e reg. artille rie, 9e reg. artillerie, reg. kustartillerie, le reg. artillerie van het 10e reg. artillerie, de majoors A. V. M. J. M. Goulmy, G. Wegerif, G. Fabius, P. C. Taconis en F. H. Wanninkhof, resp. van het 3e reg. artillerie, comm. artillerie-meetaf- deeling, comm. reg. kustartillerie, van het 6e reg. artillerie en het 10e reg. artillerie; 2e. bij den staf van het wapen, de majoor J. van Rooij, van dien staf; 3e. ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie de majoors H. Kep- pel Hesselink en S. J. van den Bergh, onder scheidenlijk comm. van de school voor reserve officieren der bereden artillerie en van de bri gade luchtdoelartillerie; d. tot majoor, onderscheidenlijk bij den staf der artillerie, het korps rijdende artillerie, het 7e reg. artillerie, het 6e reg. artillerie en den staf der artillerie, de kapiteins N. J. H. M. van Middendorp, W. W. B. Halbertsma, P. T. J. Huberts, C. W. L. baron Van Boetzelaer en F. G. Dürst Britt, resp. van den staf der artillerie, toegevoegd aan den directeur voor het mate rieel der landmacht, het korps rijdende artil lerie, het 7e reg. artillerie, adjudant van het korps rijdende artillerie en het le reg. artil lerie; e. tot comm. van de artillerie-meetafdeeling, de majoor L. Ezerman, van de artillerie-meet afdeeling; f. bij den staf van het wapen, tot majoor voor den materieeldienst, le. de kapiteins voor den materieeldienst L. H. Stolk en J. Tack, beiden van dien staf; 2e. de kapitein der artillerie J. F. Schul- tink, van dien staf, werkzaam bij het departe ment van Defensie; 5. bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor de kolonel F. A. Vaillant van dien staf, inspecteur der genie, tevens hoofd der Vde afdeeling van het depar tement van Defensie; 6. bij het dienstvak der militaire administra tie, a. tot luit.-kolonel, de majoor A. T. Reijst, van dat dienstvak, controleur der militaire ad ministratie; b. tot majoor, de kapiteins J. H. Oonk, H. A. M. Aalbers, G. H. Boomer en G. Waringa, allen van dat dienstvak; 7. bij het reserve-personeel der landmacht: a. bij het wapen der infanterie, tot reserve majoor, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie de reserve-kapiteins A. G. Cool en W. C. Roest van Limburg, onder scheidenlijk van het le en het 10e regiment in fanterie; b. bij het wapen der artillerie, tot reserve majoor, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie de reserve-kapiteins J. H. Kramer, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, J. W. Hoving, E. N. Rahusen en O. Kuipers, onderscheidenlijk van het 9e en het le reg, artillerie, de artillerie-meetafdeeling, het korps motordienst en het 6e reg. artillerie. e. zijn met ingang van 1 November 1939 le overgeplaatst bij het wapen der militaire luchtvaart, de kapiteins H. Schlimmer en H. van Weerden Poelman, beiden van het wapen der infanterie, thans ingedeeld respectievelijk bij het 3e en het le reg. luchtstrijdkrachten; 2e benoemd en aangesteld, bij het wapen der militaire luchtvaart, tot majoor, onderscheiden lijk bij het 3e reg. luchtstrijdkrachten en het le reg. luchtstrijdkrachten, de kapiteins H. Schlimmer en H. van Weerden Poelman, bei den voornoemd; f. zijn met ingang van I November 1939, in hun rang en ouderdom van rang, overgeplaatst, a. bij den generalen staf, de kapiteins B. A. Sjoerdsma, J. R. H. Lagas en J. F. van Kervel, onderscheidenlijk van het 5e reg. infanterie, het 5e reg. artillerie en het reg. jagers; b. bij het wapen der infanterie, de kapiteins C. D. Kamerling en J. H, Jage, beiden van den generalen staf. BOEKAREST, 19 Oct. (Reuter) De gewe zen president van Polen, Moscicki, vertoeft thans te Craiova, waar hij den winter zal verblijden. Smigly Rydz is naar Drago Slavele bij Cam- pulung (Karpathen) gegaan. Beck, die lijdende is aan griep, en Roman, de vroegere minister van Handel, die pleuritis had, bevinden zich in een rustoord bij Brasoï. Andere leden der vroegere Poolsche regeering bevinden zich te Herculanum. DETROIT, 19 Oct. (Havas). Twee en twintig duizend arbeiders van de automobiel-fabrieken van Dodge, een dochtermaatschappij van Chrysler, hebben tot staking besloten. Deze staking heeft tot gevolg, dat vijfendertig dui zend arbeiders van nevenbedrijven ook in sta king' gaan. De arbeidsbemiddelaars in Michigan probeeren alsnog een regeling tusschen beide partijen tot stand te brengen. NEW YORK, 19 Oct. (Reuter). De regeerin gen van Greot-Brittannië en Frankrijk zijn be reid aanvullende bestellingen te plaatsen voor 5750 Amerikaansche militaire vliegtuigen, in dien en wanneer het Congres het wapenembar go intrekt, aldus verklaart men in gezagheb bende kringen te New-York. De totale kosten zouden ongeveer 350 mil- iioen dollar bedragen. Indien het embargo niet zou worden opgeheven, aldus zegt men, zal Groot Brittannië de Amerikaansche fabrieken uitnoodigen dochterondernemingen in Canada te vestigen. Het verluidt, dat de Britsche luchtvaartmis sie. die zich thans in Canada bevindt, gemach tigd is een overeenkomst te sluiten in de Ver- eenigde Staten voor 3.000 vliegtuigen, hierbij inbegrepen verkenners, eenmotorige jagers en tweemotorige bombardeurs. De Fransche missie te Washington is ge machtigd 2750 vliegtuigen te koopen: jacht- en verkenningsvliegtuigen en tweemotorige bom menwerpers. In dit verband is het verleden week door den raad van leger en vloot genomen besluit, dat iedere uitvoer van vliegtuigen bezien zal wor den zonder rekening te houden met den ouder dom van het type vliegtuigen van belang, daar tot nu toe geen enkel type binnen het jaar na de aflevering der eerste toestellen kon worden uitgevoerd. De Bredasche rechtbank heeft den smokkelaar M. uit Tilburg wegens meineed veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was tien maanden gevangenisstraf. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indie AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA.. RANGOON BANGKOK. PENANG MEDAN SINGAPORE. BANDOENG. Oct. Oct. <U SJ —1 CO co Sedert ■w» bp £1 -os CU *-4 Gisteren b 3 cö p. gem zum 1921— 03 W G CS Waterh 8 u. V (U 00 0 0 lagei Keulen 6 u. 39 56 41 26 0.14 O.CO Lobith 13 10 4.07 0.36 0 00 Nijmegen 10 75 11 40 0 35 0 Oi Kampen 556 5 83 045 0.00 Wester voort 10.52 10.99 0.34 0.00 Deventer 3.00 C.00 000 0.04 St. Andr. W. 11.11 1063 033 0 00 Belfeld 5.16 4 55 0.43 0 00 Venlo 0 20 001 0.00 Grave 0.53 0.0c 0.00 0 00 2) Sluis 43.1 42.15 0.42 0.00 Arnhem 14.23 1 20 0 00 0.4C Vreeswijk 1. w. 13.70 0 00 0.0c Mastr. H.S. 0.00 0 00 1) Borgh. 7,6) 5.00 0.03 0.00 Lith 0.82 0.67 0.12 O.Oo Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Amstelwater Kanaalwater 8 u 0 50AP 12 u 0 50- AP 2 u 0 49— AP Stadswate» 8 u J.5C'AP 12 u J.43— AP 2 u J.43— AP WATERSTAND 19 Oct. IS Oct. 19 Oct. Rheint 3 36 Ems Breisach 3.63 Caub 5 06 Keh) 4 30 Cobienz 5 46 Maxau 6.32 6.i0 Trier 5 12 Mannh. 6.22 6 05 Keuien 564 Strassb -.00 Dusseld. 4 90 Diedesh 5.1- 5 12 Ruhrort 4 6 Malnz 414 3.99 Wesel 4 23 Lnhr "1— Emmerik 5.17 3 u 0 50- AP 12 u 0 50- AP 2 u 0 49- AP iJselm water u 0.15- AP i2 u J.07- AP 2 u J 07AP OP DEN RIJN 18 Oct. 4 92 5 31 4 45 5 54 4.72 4.00 3.90 4.82 I De beurs te Parijs was gunstiger van toon ■in verband met het feit, dat 2; Russische verklaring ten aanzien van de onafhanke lijkheid van Finlandingekomen bij den aanvang der conferentie te Stockholm, <$e ongerustheid betreffende Ruslands houding in de nabije toekomst eenigszins heeft doen verminderen. Bovendien begroet de effec- temnarkt het naar huis zenden van de onder-officieren en manschappen der lich ting 1909 met ingenomenheid, omdat zij dezen maatregel beschouwt in het belang van het economisch herstel. De rubberprijs te Londen steeg tot 10 Vt d. per Vb. Volgens Symington en Wilson is de vraag naar rubber te Londen voor loco- en spoe dige levering sterk toegenomen, als gevolg van de herleving van den exporthandek welke op zijn beurt is mogelijk gewo den door het verleenen van exportvergunnin gen. De handelsovereenkomst tusschen En geland en Rusland stimuleert bovendien de rubbermarkt. Omtrent het verbruik van rubber in de Vereen. Staten beantwoorut de grootere consumptie aan de verwachting De voorraden zijn thans de kleinste sedert 1930. De North American Aviation boekte in de eerste negen maanden een netto-winst van 5.05 millioen, tegen 1 mill, in de over eenkomstige periode van het vorig jaar en 300.000 in de eerste negen maanden van 1937. Per einde September 1939 had de on derneming 27 millioen aan onuitgevoerds orders, tegen 14 mill, per einde September 1938 en 9 millioen per einde 1937. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd 6000 goud nu Guatemala ingevoerd. De Republic Steel Corp. keert op de 6 pet eerste pref. aandeelen een dividend uit van 8 4.50. De achterstand van het dividend be droeg per 1 Juli 1939 S 22x/z omdat na 193' niets werd uitgekeerd. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 91 pet. der capaciteit, tegsn 90 pet. de vorige week. De coupon-betaling op de Dawesleeninjl in de Vereen. Staten werd voortgezet. 0e jaarlijksche rente, welke op 15 October op de obligaties der Amerikaansche tranch- der leening vervalt, werd evenals vóór den oorlog met 25 in contanten betaald coupon van 35 van iedere obligatie var- ai J000. De General Foods keert een kwartaal' dividend uit van 0.50 plus een extra-AiVi' dend van 0.25 per aandeel. De Atlantic Refining boekte in het derde kioartaal een netto-winst van 1.77 mUG of 0.61 per aandeel, tegen 1.06 mill0] S 0.34 p. a. in het derde kwartaal 1938. Vier Amerikaansche ondernemingen ont vingen van de Brazilian Central Etailway een order voor de Jevering van zeventier locomotieven ter waarde van 1.870.000 e 1000 wagons ter waarde van 4 millioen. De noteeringen op de Londensche discon- tomarkt blijven dalen. In verband hiermee is men optimistisch gestemd .omtrent e,„* spoedige verlaging van het disconto van ae Bank van Engeland. -5.60': „4.65 GOUDA, 19 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 963 stuks, waarvan 70 slachtvarke Vette 29—30 ct. per pond, levend met 2 P korting, 241 magere varkens 30—50, 543 bigg 1317, Geldersche biggen 1720, 6 rundei 150—200, 55 nuchtere kalveren 5—10, 3 sch pen, 45 bokken en geiten 2—6 per stuk. Har» matig. Algemeene markt. 323 partijen Ka» Prijzen le kw. met rijksmerk 33—34.50, m 2e kw. 30—32, zware 30. Handel matig. y ponden boter. Goeboter 80—85, weiboter 75— ct per pond. Handel vlug. 58500 eieren. K1- eièren 5.25—5.30 per 100 stuks. Handel maw»j GOUDA, 19 Oct. Coöp. Zuid-Hollandsci Eierenveiling g. a. (C. Z. H. E.) Aanv 90.000 kipeieren. Prijzen 56/68 kg. 4.80- bruine 58/72 kg. 5—5.70, kleine eieren 4.10- per 100 stuks. 500 eendeneieren 2.70—3, he eieren 3.454 per 100 stuks. .„j; HOORN, 19 Oct. Kaasmarkt. Aangevoei 2410 Kg. 8 stapels boeren kl. f 26, Handel vW»; BROEK OP LANGENDIJK, 19 Oct. Aanvoer- 36000 Kg. roode kool f 1.20—3.20; 28500 Kg. 6 kool f 1.20—2.30; 4800 Kg. Deensche 1 kool f 2.50—2.80; 12500 Kg. Savoye kool f 1 —2.90; 24000 Kg. uien f 2.10—2.90, grove U» f 2.503.20, drielingen f 1.10—1.30, nep f 3 4.90; 9700 Kg. peen f 1.30—2; 7400 Kg'. f 1 30—2.50; 1250 stuks bloemkool f 8.60—M- idem 2e soort f 2.90—5.40; 4800 Kg. aardaPP^ len: Eigenheimers f 2.70, blauwe idem f '..j. 3.10; 90.000 Kg. vroege witte kool f 1.30—2' 9000 struik andijvie f 1.301.50; 150 Kg. ia menas f 1—2.60. -net'- NOORD-SCHARWOUDE, 19 Oct. Aan™ 11700 Kg. roode kool f 2.30—3.50; 5300 Kg. kool f 1.80—2.30; 2100 Kg. Deensche witte k f 2.80; 1300 Kg', groene kcol f 2.30; 25800 Uien f 2.40—2.60, grove uien f 2.80—2.20, c-" lingen f 1.20—1.40, nep f 4.50—4.70; 3900 peen f 0.90—1.90; 5000 Kg. bieten f 1.30— 11300 Kg. aardappelen: bonken f 180~~ Zeeuwsche blauwe f 3.80, Eigenheimers f blauwe idem f 2.90, Bevelanders f 2.20 q 165.000 Kg. vroege witte kool f 1.30—2.50; struik andijvie f 0.70-1.20; 410 Kg. slaüo°"3. f 13—19.70; 23000 Kg. pootaardappeleneer lingen 28/35 f 4, idem 33/35 f 4.20. de 's-HERTOGENBOSCH, 18 Oct. Veemarkt OP^; markt van heden waren aangevoerd 37: „,,cbtsr! 1897 runderen, 73 vette kalveren, 303 nu kalveren. 1182 biggen, 30 zeugen, 26 lo°Pfrs'0igt: schapen-lammeren. De prijzen waren ais koeieö kalfkoelen 130.00—240. magere ossen en je 90.00140 per stuk. Vette ossen en koeier ct, kwal. 72—76, 2e kwal. 58—66, 3e kwal. 48—-> fl0^ per kg. Jongvee 45.00100, graskalveren 80, nuchtere kalveren 6.00—9, zeugen "5.UJ g o" loopers 20.00—28, biggen 14.00—22, schapen —28, lammeren 9.00—14 per stuk. ge- Overzicht. Aanvoer zeer groot met over n ,,teit heel stuggen handel. Vetvee in de prima k^ '^eeSt goed gevraagd en stevig aan prijs; een wordt veel aangeboden en Baat met stugg1e" nd'eL del toch niet lager. Stieren Iets betere toch niet hooger. Weidevee nog steeds kooplust, prijzen laag. Nuchtere kalverenr aap- aanvoer. lager. Schapen en lammeren goeu j^>o- voer van landbouwerszijde, handel vrij stug- vy(j pers handel lusteloos. Fokvarkens hand61 kalm, prijzen als vorige week. jjip» BARNËVELD, 19 Oct. Pluimveemarkt. Ouat. - cent.pw, c\ 1.20. 49/ pen 2060 cent per stuk, 2832 Oude hanen 35—60 cent, jonge hanen 20—'1 48 per stuk. 4045 cent per kg. N.H. Blauwen Cent per kg. Jonge hennen 0.751.25 per Duiven 3045 cent per paar. Tamme eende» 20 cent, jonge woerden 3050 cent, ganze1—^- 1.25 per stuk. Kalkoenen 4555 cent per kg^_ ct^. me konijnen 0.701.10, wilde konijnen 30?aCpt- hazen (in jachttijd) 1.502, fazanten (in j.tvil£S' tijd) 8090 cent per stuk. Aanvoer 43000 Handel redelijk. Eiermark. Kipeieren: groote 5.105.35, aa0-^ de 5.105.40, bruine 5.405.75, eendeieren 3.10, jonge hennen 3.754.25 per 100 st. A» 1.245000 stuks. Handel redelijk. vr\>U' VINKEVEEN, 18 Oct. Coöp. Groenten- èn $6- velling „Vinkeveen". Spersieboonen 17.0 5O/ Kasanljboonen 25.0029, idem stek 9b0— Pronkboonen 1.508.50, Spinazie 613,oó, o ^go 2.70, Tomaten 415.20 per 100 kg. Bloemkoc» —8, Kropsla 1.00—2. Andijvie 0.30—1.50, pf ri'erie 1.004 per 100 stuks. Peen 4.40— terselie 1.60 per 1O0 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6