Fransch-Britsch-Turksch verdrag onderteekend Accoord voorziet in bijstand en gemeenschappelijk overleg voor 15 jaar Strijd tegen Rusland niet verplicht Resultaat van de conferentie der Noordsche staatshoofden Kabinetscrisis in Bulgarije Finland tot het ergste bereid Patrouilles nog steeds actief Het nieuws van heden VRIENDSCHAPSVERDRA G JAPAN-IRAN NEUTRALITEIT WORDT GEHANDHAAFD V00RL00PIG NOG GEEN BENZINE-DISTRIBUTIE IkIIÉ; Parijs bericht: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS V1H,»AG 20 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTS EN ADMINISTRATE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22055 De onderteekening Chamberlain over het driehoeksverdrag De verhouding van Ankara tot Moskou De indruk te Washington Het Weer - - 'ê- Kiosseivanof kreeg opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering Chamberlain spreekt a.s. Donderdag Streven naar vrede en bemiddeling Te Helsinki beschouwt men den stand van zaken nog niet als hopeloos De regeering houdt liever vast aan het autorijverbod op Zondag Duïtsche vliegers met militaire eer begraven In Engeland zijn thans 660 per sonen geïnterneerd De H. Vader over een week naar Rome De Hertog van Windsor aan het front DUITSCH-RUSSISCH PACT GERATIFICEERD Nadere mededeelingen over den strategischen terugtocht der F ransche af deelingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeetingen 50 cent; Idem op psg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek ANKARA, 19 Oct. (Reuter). Het Fransch-Britsch-Turksche ver drag is onderteekend. De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht uit Londen, dat het hedenmid dag onderteekende Fransch-Britsch-Turk- Sche verdrag in groote lijnen zijn oor- spronkelijken vorm heeft behouden en slechts onbeteekenende wijzigingen heeft ondergaan. De bepalingen luiden: le. De regeeringen van Frankrijk en Engeland verplichten zich, Turkije bij te staan, op de eerste plaats in geval van een daad van aanval door eenige Europeesche mogendheid, en op de tweede plaats in ge- Val van een actie van een Europeesche mo gendheid, welke zal leiden tot een oorlog in het gebied van de Middellandsche Zee, Waarbij Turkije betrokken wordt. 2e. Turkije belooft, Engeland en Frank rijk te hulp te komen, op de eerste plaats, wanneer door een daad van aanval van een Europeesche mogendheid vijandelijk heden zich ontwikkelen in het oosten van de Middellandsche Zee en op de tweede plaats, wanneer Engeland en Frankrijk in vijandelijkheden worden gewikkeld tenge volge van hun garanties aan Roemenië en Griekenland. 3e. De drie regeeringen komen overeen, overleg te plegen over een gemeenschap pelijke actie, indien zich een van boven genoemde gevallen voordoet. Het verdrag is geldig voor een periode van vijftien jaar. Het pro tocol van het verdrag verklaart, dat Turkije niet verplicht is handelend op te treden, indien dit Turkije zou wikkelen in een oorlog met de Sov jet-Unie. <iat In het verdrag wordt verder nog bepaald. wanneer Engeland of Frankrijk in een ®orlog verwikkeld wordt, waarbij Turkije niet steun verplicht is, de contracteerende par- 'Jen onmiddellijk overleg zullen plegen. Ook °rdt overeengekomen, dat Turkije in een der- ®e'ijk geval tenminste een welwillende neu traliteit jegens het Vereeniga Koninkrijk en l'ankrijk in acht zal nemen. .Verder werd bepaald, dat, indien de contrac terende partijen in vijandelijkheden verwikkeld v 0l"den ten gevolge van de toepassing van dit efdragj zij geen wapenstilstand en geen vre esverdrag zullen sluiten, tenzij bij gemeen e°edvinden. verdrag zal na vijftien jaar als met vijf verlengd worden beschouwd, als geen der rtijen de beide andere in kennis stelt van aar voornemen tot opzegging, zes maanden Tfdat het verdrag afloopt, fle v?n slotte worcit er °P gewezen dat het on- g Tavige verdrag niet tegen eenigen staat is jn richt, doch beoogt het Vereenigd Koninkrijk, v^ankrijk en Turkije van wederzijdsche hulp- een ning te verzekeren in geval verzet tegen aanval dat noodig maakt,. kernf" VerdraS is Donderdagavond ondertee- door den Britschen ambassadeur Vg^'eibullhugessen en luitenant-generaal Wa- Vo°>-" Engeland, den Franschen ambassadeur en s®igli en generaal Weygand voor Frankrijk e den Turkschen minister-president Saydam veldmaarschalk Tsjakmak voor Turkije. Vef veronderstelt, dat het verdrag zonder ljl aan de parlementen van de drie lan- flat £al worden voorgelegd ter ratificatie, op- tv~-. onmiddellijk in werkine zal kunnen eflen. onmiddellijk in werking zal kunnen ba^i^er-president Chamberlain heeft Ö^n keuter uit Londen bericht vanavond '°°P der Lagerhuis-debatten onderbroken te deelen, dat een Britsch-Fransch- verdrag geteekend was. Het Huis Le g deze mededeeling met gejuich. Vah Premier herinnerde aan zijn verklaring Mei, toen hij mededeelde, dat de regee- ®ëtigek Van Engeland en Turkije waren over fly en' een accoord van wederkeerigen V.et<aern-°P lan^en termijn te sluiten. Hij bracht j-ihg d ln herinnering dat, hangende de slui- flatjejgezer overeenkomst, beide regeeringen ereiq t verktaard in zekere omstandigheden 4. G Ziin Trtf. Hrvolf vaf fAr-iHa covnomrrorlririO erv a»e mogelijke onderlinge hulpverleening. stahd z6ns werd besloten, dat het accoord tot Verd11 komen in den vorm van een driezij- rkije tusschen Engeland, Frankrijk en de^0011 aldus vervolgde Chamberlain 12 '^pandelingen, die r:a mijn verklaring he f werden voortgezet, vertraagd wer- eft zich op geen enkel belangrijk punt zijn tot doeltreffende samenwerking ooit een verschil van meening voorgedaan. De besprekingen zijn altijd gevoerd in een atmos feer van wederkeerig vertrouwen. Ongeveer drie weken geleden is men tot overeenstemming ten aanzien van de bepalin gen van het verdrag gekomen, doch in overleg met de Fransche en de Britsche regeering werd de onderteekening uitgesteld, daar de Turksche regeering hoopte, dat het bezoek van haar mi nister van Buitenlandsche Zaken aan Moskou tot een parallel-loopend verdrag tusschen Rus land en Turkije zou kunnen leiden. De onder handelingen van Saradjogloe te Moskou zijn thans tijdelijk onderbroken. De Turksche re geering was van meening, dat enkele van de voorstellen, die haar gedaan waren, niet te ver eenigen waren met de punten, waarover reeds overeenstemming was bereikt tusschen Turkije eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds. Niettemin is zoowel door Moskou als door Ankara gemeld, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Rusland blijven rusten op den grondslag van vriendschap. (Toejuichingen) Intusschen heeft de Turksche regeering beslo ten, de onderteekening van het Britsch-Turk- sche verdrag niet langer uit te stellen en het verheugt mij u te kunnen zeggen, dat het pact een half uur geleden te Ankara geteekend is. (Luid applaus). De leden van het Huis zullen morgen de be schikking over den volledigen tekst krijgen. Het verdrag geldt voor een minimum periode van vijftien jaar. (Applaus). Het is dan ook geen tijdelijke regeling voor een noodtoestand, doch een krachtig getuigenis der drie regeeringen, dat zij een langdurige politiek van samenwer king willen voeren. Het .Huis zal met groote voldoening vernemen, dat de onderhandelin gen tot een goed einde gebracht zijn en dat een zegel is gebracht op onze nauwe en harte lijke betrekkingen tot een land, voor welks hoedanigheden en volkskarakter wij de groot ste bewondering hebben." (Luid applaus). Attlee zeide er van overtuigd te zijn, dat hij aan aller gevoelens uiting gaf, wanneer hij verklaarde de verklaring toe te juichen. Sprekende namens Sinclair, wenschte sir Percy Harris, lid der liberale oppositie, de re geering geluk. Hij zeide: „Het geheele Huis begrijpt, dat het in een tijd als deze een groote triomf voor Halifax en de geheele regeering is, dat zij deze onderhandelingen, welke zoo moeilijk moeten zijn geweest, met zooveel kun de gevoerd hebben. Het is opmerkelijk, dat Turkije een van de landen is, die sedert den oorlog reusachtige vorderingen hebben ge maakt op het gebied van beschaving en econo mische ontwikkeling. (Applaus). Het staat thans aan onze zijde in dezen strijd voor recht, orde en fatsoen in de inter nationale aangelegenheden." In politieke Amerikaansche kringen be schouwt men het Fransch-Britsch-Turksche verdrag als een diplomatiek succes van de Ge allieerden. Men heeft te Washington den in druk, dat het verdrag op de eerste plaats de neutraliteit van Italië zal verzekeren en zoo de Geallieerden zal bevrijden van zware zorgen over de Middellandsche Zee. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIllllllllllllllllllllllllllj. VOOR HET GEHEELE LAND: T Betrokken tot zwaarbewolkt met nu en San eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit uit- eenloopende richtingen. i STORMWAARSCHUWINGSDIENST: 1 Donderdagavond te 20.35 uur werd ge- seind aan de posten van Delfzijl tot Hoek Ej van Holland: „Attentiesein neerhalen." rriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii; TEHERAN, 19 Oct. (Reuter) Gisteravond Is een verdrag van vriendschap geteekend tusschen Iran en Japan. Ecn kijkje in een klein plaatsje onmiddellijk achter de Maginot-linie, waar de Fransche legerleiding reserve-troepen heeft samengebracht ?|$g§g||| Een vliegveld achter de Fransche frontlinies flei SOFIA, 19 Oct. (Havas) De Bulgaar se he regeering is afgetreden. Volgens Reuter heeft Koning Boris dc vorming van een nieuw kabinet opgedra gen aan minister-president Kiosseivanof. Men veronderstelt, dat de nieuwe regee ring volmachten zal vragen. (In een deel onzer vorige oplage hebben wij reeds over het aftreden van het Bulgaarsche Kabinet bericht. Red.). Volgens Havas werd het aftreden van het Bulgaarsche kabinet al enkele dagen verwacht. Kiosseivanof was reeds eerder van plan de re geering op een breedere basis te plaatsen, door er vertegenwoordigers van enkele andere par tijen uit de Kamer in op te nemen. LONDEN, 19 Oct. (Reuter) Ministei- president Chamberlain heeft in het Lager huis medegedeeld, dat hij zijn wekeljjksch overzicht van den oorlogstoestand 26 Octo ber a-s. zal geven. Verder heeft John Anderson medegedeeld, dat vriendschappelijk gezinde vreemdelingen in En geland binnenkort toestemming zullen krijgen ieder werk te verrichten, dat net ministerie van arbeid goed zal vinden en waarbij de belangen van Britsche onderdanen niet worden bena deeld. STOCKHOLM, 19 Oct. (Havas). Vanavond te zes uur werd het volgende communiqué ge publiceerd „De Koningen van Denemarken, Noorwegen en Zweden, alsmede de president van de repu bliek Finland, vergezeld van de ministers van Buitenlandsche Zaken van hun landen, zijn 18 en 19 October 1939 te Stockholm in conferentie bijeengekomen. De conferentie heeft eerst den algemeenen toestand bestudeerd van het standpunt der genoemde staten. Zij heeft vooral de moeilijk heden onder de oogen gezien, welke de huidige netelige internationale toestand in den weg kan leggen aan het bewaren van het recht, zelf te beschikken over hun neutrale positie, welke deze landen steeds hebben opgeëischt en bij het begin van den oorlog hebben bevestigd door hun neutraliteitsverklaring. De conferentie stelde eenstemmig vast, dar de vertegenwoor digde regeeringen in nauwe samenwerking be sloten zijn, zich te houden aan een strikte neu traliteit. Herinnerend aan de verklaring van 1917 tijdens den wereldoorlog, ter gelegenheid van de conferentie van de Koningen der Scandinavische landen te Oslo, zijn de op de conferentie van Stockholm vertegen woordigde regeeringen overeengekomen, dat voor den duur van den huidigen oorlog De nemarken, Finland, Noorwegen en Zweden in hun politiek dezelfde gedragslijn zullen volgen als die, welke met succes, dank zij een nauwe samenwerking, is toegepast ge durende den oorlog van 1914 tot 1918 De conferentie heeft zich bovendien bezig gehouden met de moeilijkheden, welke handel en scheepvaart van de neutrale mogendheden treffen tengevolge van de maatregelen der oor logvoerenden. Zij is overeengekomen, op dit ge bied samen te werken en om voort te gaan met het toepassen van de beginselen, welke zijn geformuleerd in het communiqué van Ko penhagen van 19 September 1939, hierbij met alle landen de traditioneele handelsbetrekkin gen handhavend en elkaar wederkeerig steun verleenend om de ravitailleering van de noor delijke landen te verzekeren. De conferentie is eveneens overeengeko men te besluiten, de tot stand gekomen samenwerking tusschen de staten der Oslo- groep voort te zetten, alsook met de overige neutrale landen, tot beveiliging van de ge meenschappelijke belangen. Ter gelegenheid van deze conferentie heeft de Koning van Zweden telegrafisch boodschap pen van sympathie ontvangen van de hoofden der neutrale Amerikaansche staten. Deze bood schappen worden in de noordelijke landen hoog lijk gewaardeerd. De Scandinavische regeeringen herinneren aan het verlangen, bij te dragen tot het uit den weg ruimen van de internationale moeilijkhe den, dat reeds voor het uitbreken van de vij andelijkheden tot uiting is gekomen door het feit, dat de staatshoofden zich hebben aange sloten bij den oproep van Koning Leopold ter gunste van den vrede. Dit verlangen naar vrede is gelijk geble ven. Zij zullen met de grootste voldoening iedere aanduiding begroeten, welke wijst op een wederkeerig begrip tusschen de oorlog voerenden, alsmede alle mogelijkheden, welke de., neutralen zullen toestaan, pogin gen in het werk te stellen tot het herstel van den vrede en de veiligheid van alle landen". (Van onzen specialen correspondent) Helsinki, Donderdagavond. Na de conferentie in de Zweedsche hoofd stad is te Helsinki hetzelfde officieele commu niqué gepubliceerd, dat daar het licht zag. In regeeringskringen heeft men geen commentaar gegeven. De militaire maatregelen, oie Finland neemt, en de voorzorgen, die in het openbare leven worden getroffen, wijzen er echter op, dat Finlands houding aan kracht niet zal inboeten en dat vérgaande Sovjet-Russische wenschen, ook als deze in ultimatieven vorm zijn ge' steld, niet zullen worden ingewilligd. Het Fin- sche volk, dat zelf nooit agressieve bedoelin gen heeft gehad, wenscht niet ten beihoeve van de expansie-politiek van welke mogend heid ook te zwichten. De stand van zaken wordt nog niet als hopeloos beschouwd en men verwacht, dat ook aan Sovjet-Russische zijde de wenseh bestaat de hangende kwesties niet tot het uiterste door te drijven. Zoo dit laat ste niet het geval mocht zijn en Finland in het aangezicht van agressie uit het Oos ten staat, zal het zich weten te verdedi gen met dc krachten, waarover het be schikt. Minister Erkko heeft besloten tot morgen in Stockholm te blijven, ten einde verdere onder handelingen te voeren met de andere daar aanwezige ministers van Buitenlandsche Za ken. Na zijn terugkeer naar Helsinki zal hij besprekingen voeren met verscheidene leden der regeering, en dan zal de datum definitief worden vastgesteld voor den terugkeer van Paasikivi naar Moskou. Waarschijnlijk zal dat Zaterdag zijn. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is een distributie van benzine voorloopig niet te verwachten. Indien de aanvoer even regelmatig blijft voortgaan als thans het geval is, zal de invoering op zijn vroegst tegen hef einde van het jaar geschieden. Maar het blijft zelfs mogelijk, dat zij nog langer uitgesteld wordt. Inmiddels heeft het ministerie van Economi sche Zaken, m het bijzonder het Benzine-bu reau, in overleg met de K.N.A.C. en eenige groote maatschappijen zich toegelegd op het ontwerpen van een regeling, waarbij het dis- tribueeren van benzine op een redelijke en rechtvaardige basis geschiedt. Men stelt zich voor, de motorrijtuigen in drie categorieën te verdeelen. Tot de eerste behooren de militaire auto's, alsmede de regeeringswa- gens, tot de tweede de voor handel en vervoer gebruikte auto's in den breedsten zin: dus allen, die een auto voor de uitoefening van hun bedrijf of beroep noodig hebben en tot de derde cate gorie worden de luxe motorrijtuigen gerekend. Volgens de indeeling der klassen zullen bon nen worden uitgegeven, tegen inlevering waar van men bepaalde eenheden benzine bij de er kende handelaren kan verkrijgen. Intusschen heeft men ons verklaard, dat de regeering liever vasthoudt aan het ver bod van autorijden op Zondag, dan aan het invoeren van een distributiesysteem, dat zeker veel zwaarder lasten op het autover keer zal leggen. LONDEN, 19 Oct. (Reuter). Twee Duit- sche vliegers, de onder-officier Séydel en de vlieger Schleicher, die bij den aanval op de Firth of Forth gesneuveld zijn, zullen mor gen te Edinburgh met militaire eer begra ven worden. In het Lagerhuis heeft de vertegenwoordiger van den minister van Oorlog, volgens Havas, verklaard, dat op het oogenblik in Engeland ongeveer 660 personen geïnterneerd zijn. ROME, 19 Oct. (Havas). In Vaticaan- sche kringen wordt vernomen, dat Z. H. Paus Pius XII op 27 October a.s. van zijn zomer-residentie Castel Gandolfo naar het Vaticaan terug zal keeren. Volgens het D.N.B. verluidt in dezelfde krin gen, dat de H. Vader op 29 October Zijn eerste encycliek zal uitvaardigen. LONDEN, 19 Oct. De speciale correspon dent van Reuter meldt, dat de Hertog van Windsor, vergezeld van Lord Gort. den opperbe velhebber der Britsche strijdkrachten, en den Hertog van Gloucester, broeder des Konings, een deel van een brigade heeft geïnspecteerd op de frontlijn. Zij zagen de manschappen bezig met het op richten van borstweringen en „pillendoozen". Zij bezochten tevens de kwartieren. BERLIJN, 19 Oct. CD.N.B.). De Fuehrer heeft vandaag het 28 September onderteekende grens- en vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geratificeerd. Tegelijkertijd heeft hij ook het bij dit verdrag behoorend< aanvullingsprotocol van 4 October geratificeera waarin een nauwkeurige omschrijving wordt ge geven van de belangengrens in het Poolsche gebied. PARIJS, 19 Oct. (Havas). Het Icgerbericht van Donderdagavond luidt: Gedurende den dag waren aan beide zijden vele verkennerspatrouilles actief, vooral in de streek ten oosten van de Moezel. Onze ar tillerie was vooral in actie in dezelfde streek. De ontvangen inlichtingen bevestigen, dat de Duitschers krachtig aanvielen op 16 October over een front van ongeveer 6 kilometer breedte ten oosten van de Moezel, en een front van der tig kilometer breedte ten oosten van de Saar. Deze aanvallen waren tegen een ledige ruimte gericht. De cavalerie-afdeelingen, welke met ondersteunende infanterie nog gebleven wa ren na het terugtrekken van het meerendeel der divisies, die wij begin September in het offensief hadden gebracht, trokken zich vol gens de ontvangen bevelen terug in vol maakte orde en over een diepte die op som mige punten bijna 10 kilometer bedroeg. Zij nes telden zich weer in de versterkte linie, die van te voren gereed was gemaakt vóór onze blijvende fortificaties, en leden slechts geringe verliezen. Toch werd een dezer afdeelingen, bestaande uit een officier met 50 onderofficieren en minderen, door den vijand afgesneden. Zij verdedigde zich met veel moed. Na enkele schommelingen is de gevechtslinie gestabiliseerd op de vastgestelde lijn. Wij maak ten krijgsgevangenen op meerdere punten. HET FRANSCH-BRITSCH-TURKSCH VERDRAG WERD TE ANKARA ON DERTEEKEND. De Bulgaarsche regeering afgetreden; Kiosseivanof ontving opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet. Een communiqué over de resultaten der conferentie te Stockholm. Adres van onderwijzersvereenigingen aan de regeering om verbetering van de leerlingenschaal. Vragen van Kamerlid over het vertoo- nen van oorlogsj'ournaals en films met propagandistisch karakter voor een oor logvoerende partij. Vooralsnog geeni distributieregeling voor benzine. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. Voor drie eeuwen Morgen herdenkt Roomsch Neder land Vondels overgang tot het ka tholicisme. Reeds lang toas de zoeken de Joost in ds richting van Rome ge gaan. Eindelijk vond hij zijn ziele- rust bij het Altaarsacramentzooals Alberdingk Thijm het zoo faniasierijk beschreven heeft in zijn Vondelpor tretten. Drie honderd jaar is het ge leden, maar die manmoedige stap van den fel aangevallen dichter is voor ons geslacht nog een lichtend voor beeld van karakter. Want Vondel volgde zijn overtuiging en had voor zijn gewetensinzicht alles over. Daar om weten ook zoovele niet-katholicke Vondelvereerders den overgang van Vondel tot de Katholieke Kerk niet alleen te respecteeren, maar óók te waardeeren. Luidt niet een niet-ka- tholieke deskundige getuigenis, dat Vondel-katholiek ook Vondel-op-z'n- best is?! Dit eeuwfeest van Vondels overgang is dan ook geen herdenking voor en kele ingewijden, maar moet voor heel ons volk, voor ons katholieke volk in het bijzonder, een aansporing wezen de karaktervastheid en den geloofs moed van dezen kunstenaar te vol gen. Over hoevele bezwaren moest hij niet heenstappen om de conclusie van zijn geweten te volgen. Vondel leve aldus ook nog voor ons geslacht. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 756.9 Vorige stand: 756.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1