Jlerveus De diplomatieke strijd om den Balkan Ook een Polen migratie DE WAGENS VAN SHIWA LITTHAUER- De posities na het A n ha ra- Ce rdrap Zandzakken en regen Buitenlandsch Overzicht VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 Mgr. Graaf Szeptyckyj terechtgesteld Door het Sovjetleger Het kan verkeeren Duitsche censuur verbiedt artike len tegen communisme Brazilië vijftig jaar republiek Canadeesch seminarie afgebrand Russisch mangaanerts voor Amerika? KUHN VERDEDIGT ZICH Onderhandelingen in het Verre Oosten Aardschokken in de Ver. Staten Doodelijk ongeluk op de „Tawali" ORGANISATIE VAN REUZEL EXPORTEURS A St. Willibrordviering te Utrecht MAGEN BITTER H.M. de Koningin naar Apeldoorn DE PRINS BEZICHTIGT HOSPITAALSCHEPEN PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS Audiëntie Aartsbisschop Geen audiëntie De vrouwelijke dienstplichtigen in Duitschland Kon. Ned. Landbouw- comité vergadert Shiwa is de naam van een godheid, die met Brahma en Wishnoe de Indische drieëenheid vormt van het Hindoeïsme. Het is een verschrik kelijke godheid, omkronkeld van slan gen. Om haar hals draagt zij een snoer van menschenschedels en midden op haar voorhoofd gloeit een onheilspellend örieoog. Verschrikkelijk als zijn gedaan te is ook de wijze, waarop men in vroe gere jaren, toen het Britsche bestuur in Britsch-Indië nog geen verbod daar tegen had uitgevaardigd, dezen god eer de. Jaarlijks werd er een groote optocht gehouden, waarin op een zwaren wagen de beeltenis der godheid werd meege voerd. Deze wagen van Shiwa vormde het middelpunt van fanatische religieuze opwinding en velen lieten zich in vrij willige zelfvernietiging als hoogste offer aan dezen god van verdelging onder de wielen van zijn wagen vermorzelen en verpletteren. Deze barbaarsche cultus wekte terecht 't afgrijzen en de veront waardiging op van de beschaafde kolo- niseerende Europeanen, maar heden ten dage in onze verlichte en moderne twin tigste eeuw rijden in het hart van Euro pa honderden verschrikkelijke Shiwa- wagens over het slagveld, terwijl zij lui der worden toegejuicht en verheerlijkt, naarmate zij meer dood en verderf ver spreiden. Een ooggetuige van den inval der Duitschers in Polen heeft aan een der correspondenten van de „Msb." een gruwelijk realistische schildering gege ven van 't oprukken der daarbij gebruik te tanks, die als nietsontziende monsters hun weg gaan, er niet op lettend wie en wat zij verpletteren. Hij verhaalt, hoe de wegen bezaaid waren, dicht opeen, niet alleen met dooden, maar ook met gewonden, zoowel vijanden als talrijke eigen mannen. Over dit mengelmoes van lijken en nog levende lichamen van Duitschers en Polen reden de vervaar lijke oorlogsmachines ratelend en knar send heen, omdat het parool gegeven was: tot eiken prijs steeds vooruit, voor niets en niemand wijken, voorwaarts zonder mededoogen en zonder aarze ling. Naast en over elkaar lagen de hon derden gevallenen, velen gaven nog tee kenen van leven, maar de stalen gepant serde monsters, log en gedrochtelijk als voorwereldlijke reuzendieren, rolden vermorzelend heen over alles, wat daar lag aan dood en nog levend men- schenmateriaal. De mannen, die in gevecht gewikkeld waren, wisten, dat de oorlogsmachines achter hen aankwa men en werden als het ware vooruit gedreven. Wie viel, kon onmogelijk meer ontkomen en wie gewond werd en op den grond ineenzonk wist zeker, dat de verpletteringsdood hem wachtte. Zoo was de z.g. triomfale veroverings tocht één groote helsche monstruositeit. Als de „zegetocht" der oorlogstanks ge passeerd was, bleef één groote dooden- poel, één brei van verpletterde, vermink te, gekraakte, gekneusde en misvormde lijken over. De aanblik was ontzettend en de verpestende lucht niet te beschrijven. Inderhaast werden op en in en langs de wegen kuilen gemaakt, voor behoorlijke diepte was geen tijd, en zoo ging het verder, één groote oorlogsverschrikking, waarvan de burgerbevolking zich geen voorstelling kan vormen. Dit ooggetuigeverslag van de afschu welijkheid van den modernen oor log, waarvan het optreden der zware tanks slechts één der vele infer nale verschrikkingen is, bewijst, dat wat zoo vaak uitsluitend als heldenmoed wordt verheerlijkt in werkelijkheid ook moed der wanhoop kan zijn. Het voert ons tevens voor oogen, wat ons zelf te wachten zou kunnen staan, indien wij, wat God verhoede, er niet in zouden sla gen onze alzijdige neutraliteit te hand haven. De mensch leest vluchtig en ver geet snel, terwijl zijn ontvankelijkheid voor indrukken licht afstompt door de veelheid en den climax dier indrukken. Daarom is het nuttig telkens opnieuw waarheidsgetrouwe oorlogsbeelden in al hun gruwelijkheid onder de algemeene aandacht te brengen, niet om te veront rusten en sensatie te wekken, maar om den wil tot volstrekte onzijdigheid te sterken en de offervaardigheid aan te moedigen, die noodig is om bereidwillig en gelaten en zelfs met instemmende overtuiging de zware lasten te aanvaar den, die de huidige wereldsituatie ons onontkoombaar opdringt. Immers, verge- leken bij de verschrikkingen van de Shi- wawagens van den met schedels omhan gen demon van den modernen oorlog zijn al die lasten licht te dragen, vooral omdat die lasten geen ander doel heb ben, dan ons land en ons volk de mate- looze ellende te besparen, die andere landen en volkeren thans moeten onder gaan. LONDEN 20 Oct. Zeventien Oekrainsche leiders in Polen zijn door het Sovjet-leger ge vangengenomen en terechtgesteld. Onder hen, zoo deelt het Oekrainsche bureau te Londen mede, bevindt zich Z.H, Exc. Mgr. Andrea graat Szeptyckyj, aartsbisschop van Lwow (Lemberg) van de geünieerde Roetheensche kerk. Hij was de geestelijke leider van de Oekr? iners in Polen, doch bemoeide zich nooit met politieke vraag stukken. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" - hel werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en....in korten tijd! Naar w;j vernemen, heeft de nationaal-socia- listische perscensuur na het sluiten van het Duitsch-Russische pact aan de redacties van bladen en tijdschriften medegedeeld, dat de Duitsche bladen, kerkbladen inclusief, in de toekomst geen artikelen of berichten tegen het communisme en de strijdende godloozenbewe- ging mogen publiceeren. Voorts is aan de Duitsche pers verboden be richten te publiceeren over het kerkelijke le ven van die landen, die behooren tot de vijan den van het Derde Rijk. WASHINGTON 20 Oct. President Roose velt heeft gisteren gelast, dat zes „vliegende forten" van het leger naar Rio de Janeiro zul len gaan om deel te nemen aan de feestelijk heden ter herdenking van het vijftigjarige be staan der Braziliaansche republiek op 15 No vember a.s. ST. JOHNS (Quebec), 20 Oct. Donderdag morgen is brand uitgebroken in' het seminarie van Sint Jan te St. Johns in Canada. De 700 studenten moesten ijlings het gebouw verlaten. Het seminarie werd een prooi der vlammen. WASHINGTON, 20 Oct. (Reuter). De Sov jet-unie heeft aangeboden den Vereenigden Sta ten een hoeveelheid mangaanerts tot een waarde van bijna vijf millioen dollar te ver- koopen. Mangaanerts is een product, dat groote militaire beteekenis heeft. Men verwachtte, dat Rusland dit product in aanzienlijke hoeveelhe den aan Duitschland zou leveren. WASHINGTON, 20 Oct. Fritz Kuhn de leider van den Duitsch-Amerikaanschen Bond in de V.S., heeft gisteravond voor de commissie Dies het nietaanvalspact tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie verdedigd. Hij weigerde ech ter zijn meening te geven over den Duitschen inval in Polen. Kuhn moet zich voor de com missie van onderzoek, zooals bekend, verdedigen tegen de beschuldiging gelden van den bond verduisterd te hebben. SJANGHAI, 20 Oct. (Havas). Kringen, die den toestand in het Verre Oosten met aan dacht gadeslaan, wachten met belangstelling op de op 26 October as. te Peiping te houden bijeenkomst van de gemeenschappelijke com missie der regeeringen van Peiping en Nan king, in de hoop, dat de bijeenkomst een licht zal werpen op de onderhandelingen, die achter de schermen worden gevoerd en waarvan af hangen de vorming van een regeering onder Wang Tsjing Wei en de mogelijkheid van een herstel van den vrede in het Verre Oosten. Officieele kringen te Tsjoengking en Tokio ontkennen nadrukkelijk het bestaan van der gelijke onderhandelingen. Het schijnt inderdaad, dat slechts sprake was van persoonlijk contact, dat niet onbelang rijk is, daar het overeen zou komen met den wensch China niet verscheurd en uitgeleverd te zien en met den wensch der Japanners tot een duurzame oplossing te komen door een herstel van den vrede tusschen China en Ja pan. De standpunten der beide partijen zouden thans als volgt zijn: De Japanners zouden voorstellen de vijan delijkheden te staken. Tsjang Kai Sjek zou dan van het politieke tooneel moeten verdwijnen. In geval Tsjang Kai Sjek er in zou toestem men zich terug te trekken, zou Tokio zich verplichten direct de vijandelijkheden te sta ken en zijn troepen uit China terug te trekken. BOSTON, 20 Oct. Hevige aardschokken welke in geheel New England gevoeld zijn, hadden blijkbaar hun epicentrum in een af gelegen streek in Canada, volgens Donderdag avond te Boston ontvangen berichten. Van on gelukken of ernstige schade wordt geen mel ding gemaakt. De schokken welker hevigheid varieerden werden gevoeld in geheel Massa- chussetts, Maine, New-Hamshire en Vermont, een gebied met een bevolking van ongeveer zes millioen zielen. SABANG, 20 Oct. (Aneta). De „Tawali" van de stoomvaart mij. Nederland is alhier gearri veerd, komende van Paramaribo met 400 Ja- vaansehe immigranten. Op zee heeft een tragisch ongeval zich voor gedaan. De matroos Vlaskamp, afkomstig uit Katwijk, werd tijdens werkzaamheden door het slippen van een staaldraad op slag gedood. Het slachtoffer was 24 jaar en iaat een vrouw met een kind achter. De „Tawali" is vandaag via Penang, Belawan en Port Swettenham, weer naar Java vertrokken. Naar wij vernemen, hebben de exporteus van- gesmolten reuzel, ter behartiging van hun be langen als zoodanig, zich in een organisatie vereenigd en besloten, dez§ als groep „reuzel" tot de te Nijmegen gevestigde „Vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten" te doen toetreden. In het bestuur der groep zijn gekozen de néé. ren C. J. H. Lindemans, te Hillegersberg, voor zitter; P. J. van Rijn, te Leiden, onder-voorzit ter; J. A. van Walsum, te Rotterdam en F Udema, te Assen, leden. A 'y. i Vier personen werden gedood en verschillende gewond hij de treinbotsingwelke op het station te Bletchley (Eng.) plaats vond. De materieele schade was zeer groot Verschenen is het programmaboekje van den 8sten algemeenen Ned. Katholiekendag ên de St. Willibrordusviering 1939. In het voorwoord wordt de figuur van Sint Willibrord belicht als de verkondiger van het Christendom en de brenger van de cultuur. Gememoreerd wordt de te Utrecht reeds ge houden tentoonstelling, welke eenig mag ge noemd worden: zulk een verzameling van vroeg- middeleeuwsche kunst is misschien nooit er gens vertoond; zulk een duidelijk overzicht van de werkzaamheid en van de vereering door het nageslacht van onzen Apostel viel nog nooit te bewonderen. Voorts wordt opgemerkt, dat het Nationaal Comité opzettelijk de herdenking van St. Willi brord heeft beperkt tot tentoonstelling en zit ting in den Utrechtschen Dom, om aan de groepen van het Nederlandsche volk de gelegen heid te laten tot herdenking in eigen kring. Het hoofdbestuur van den Ned. Katholieken dag' kreeg zooals men weet van het Epis- copaat opdracht, de viering van St. willibrords eeuwfeest in eigen kring te verzorgen. Reeds werd in de Pinksterweek een bedevaart gehouden naar Echternach. Het tweede deel van het program der viering betrof de oprichting van een standbeeld van Sint Willibrord. Het derde deel is de plechtige herdenking op 7 Nbvember, welke tweeledig zal zijn en de Nationale Herdenking in den Dom zal om sluiten. Het programma van dit onderdeel gaven wij reeds vroeger. De zitting zal in „Tivoli" te Utrecht om 5 uur beginnen. Met het te Ankara onderteekende verdrag is tevens de situatie in Balkan en Middellandsche Zee geteekend. Duitschland heeft in den Bal kan den strijd om den invloed voorloopig verloren. Eigenlijk geheel door eigen schuld, want het had en heeft nog de beste kaarten val, het spel in handen. Zijn ligging en levensbehoeften richten het op den Balkan en omgekeerd, de Balkanlanden vinden in Duitschland hun meest gunstig gelegen afzet-gebied. Een periode van goed koopmanschap, van doelbewuste rustige economische ontwikkeling zou voldoende ge weest zijn, want als gevolg van de hechte na tuurlijk-ontwikkelde economische banden zou de politieke invloed als rijpe vrucht in Duitsch- lands schoot zijn gevallen. Maar het Derde Rijk kent volgens Goering's woord aan ambas sadeur Henderson de deugd van het gedulJ niet en daardoor heeft het zijn patronaatschap over den Balkan voorloopig verspeeld. Met aile mid delen van economisch en politiek machtsver toon heeft Hitier gewerkt om in eemge Jaren het Zuid-Oosten te veroveren. Op dit vrees aan jagen kondende reacties der Balkanvolkeren niet uitblijven. Men sluit nu eenmaal geen blij vend politieke en economische vriendschap onder dreiging en geweld, maar tracht zoo spoedig mogelijk onder den ongewenschten druk weg te kruipen. Daarom lieten Roemenië en Griekenland zich een garantie van Frank rijk en Engeland welgevallen. Daarom sljot Turkije op 12 Mei met Engèland en op 23 Juni met Frankrijk een voorloopig verdrag, aat sindsdien de stormachtige politieke ontwikkeling- heeft kunnen doorstaan, om gisteren officieel en definitief te vitoden bekrachtigd. De verwe zenlijking van den Duitschen droom van de Bagdad-liJn is weer eens voor onbepaalden tijd uitgesteld. Al wordt dan algemeen het driemanschaps verdrag van Ankara als een nederlaag voor Duitschland voorgesteld en in Berlijn als zoo danig ook gevoeld, het opkomen van den Rus- sischen vloed is mede een oorzaak geworden, die aan het verdrag zijn relief geeft. Molotof moge dan zijn eischen aan Saradjogloe gesteld heb ben, als ware hij Duitsch gezant, als Russiscn volkscommissaris interesseert hem de Balkan ook. Zoodat dit verdrag van bijstand met de geallieerden, waarin weliswaar uitdrukkelijk bij protocol is vastgelegd, dat het niet tegen Sovjet- Rusland kan gelden, toch een bevestiging is van het afwijzen dier eischen, zoodat het ver drag bovendien een wal is tegen de Russische vloedgolf. Tevens is tengevolge van het, door de afwij zing der Russische eischen, onveranderd hand haven van het verdrag van Montreux van 1936 waarbij Turkije de vrije beschikking over de Dardanellen als toegangsweg verkreeg, de ZWarte Zee voor de geallieerden niet onbereikbaar ge worden. Het versterkt aldus de mogelijkheid tot effectieve hulp aan Roemenië. Reeds spreekt ook de pers der geallieerden over de mogelijkheid van een vast blok dei Balkanstaten met niet minder dan 70 millioen inwoners. Gaan aldus de aspiraties der Wes- tersche mogendheden gelijk loopen met die van Mussolini? Dezer dagen is gemeld, dat Bastianini's bood schap te Londen zou inhouden, wat Italië's politiek ten aanzien van den Balkan was. Dat de Duce den nieuwen gezant nu naar Londen heeft gestuurd, zou er op kunnen wijzen, dat er thans diplomatieke arbeid te Londen voor Bastianini te verrichten valt. Op slot van reke ning is Italië zijn door natuurlijke ligging aan gewezen positie als centrale en leidende Mid dellandsche Zee-mogendheid, veel meer waard, dan een band, die slechts door nauwe bergpas sen het Noordelijke Duitschland kan bereiken. Ook hier moet strategische en vooral economi sche ligging het winnen van de opportunistisch- politieke situatie van het moment. Berlijn gaat over het veroverde Polen be schikken. Het hecht twee nieuwe gouwen aan het Derde Rijk. Danzig wordt met ingang van 1 November de hoofdstad van de gouw West- pruissen en de stad Posen schenkt haar naam aan de tweede nieuwte provincie. Aldus krijgt het Duitsche Rijk in het Oosten denzelfden omvang als onder het keizerrijk. Maar tevens zal hiermede getracht worden een vraagstuk op te lossen, dat voor Duitschland althans de aanleiding van dezen oorlog, maar ook van vele oorlogen in de historie van Oost-Europa is ge weest. De nieuw gevonden methode der volks verhuizingen, die Hitier voor de oplossing der Duitsche minderheden-kwesties "in de Baltische landen heeft gedecreteerd, zal nu ook op de polen worden toegepast. Het oude Polen heeft steeds naar een uitgang naar zee gestreefd en ook, naar gelang de krijgskansen een gunstigen uitslag brachten, aan zee gelegen, zoodat in de nieuwe Duitsche provincies steeds Polen ge woond hebben. Ook heeft de Duitsche koloni satie gedurende de Middeleeuwen rèeds ver oorzaakt, dat Duitsche groepen zich hier thuis voelden en er versterkte steden stichtten. Maar elk succes van het streven der groote Poolsche koningen zal nu ongedaan worden gemaakt. De geheele Poolsche bevolking zal naar dat Polen trekken, waarvoor Berlijn de grenzen zal vast stellen en met het vrijkomende land zullen de Duitsche volksgroepen, die thans naar het moe derland zijn teruggeroepen, worden schadeloos gesteld. Aangezien de Poolsche bevolking in de nieuwe Duitsche gouwen ver in de meerderheid is, komt door deze uitdrijving voldoende grond en bezit vrij, om de herwaarts keerende Duit schers schadeloos te stellen. De toekomstig gedachte rompstaat Polen moet zijn verdreven volksgenooten maar schadeloosstellen. Zoo wtodt de Duitsche migratie op kosten der Polen bedreven. En tevens wordt ieder toekomstig streven van Polen naar een uitweg naar zee zoo veel mogelijk elk steunpunt ontnomen Polen moet een zuivere landmogendheid wor den, zooals b.v. Tsjecho-Slowakije was en Hon garije nog Is. Maar zelfs Hongarije heeft zijn aspiraties naar een Middellandsche Zee-haven nooit opgegeven, want het geldt als een oude stelregel, dat ieder streven naar zelfstandigheid van een volk leidt tot het zoeken naar een uitweg naar zee. H.M. de Koningin is Vrijdagochtend met den gewonen trein van kwart voor acht van het Staatsspoorstation te Den Haag naar Apeldoorn vertrokken. Vijf minuten voor het vertrek van dezen trein arriveerde H.M. per auto aan het station. Zij was vergezeld van haar hofdame jkvr. A. Ba ronesse Schimmelpenninck van der Oye en van haar adjudant, generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. Aan het station waren ter ontvangst aanwezig de directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, prof. dr. ir. J. Goudriaan, de stationschef de heer H. Lutgert en de officier van de marechaussee, luitenant A. J. F. M. Egter van Wissekerke, vroeger ordonnans-officier van H.M., die het gezelschap tot Apeldoorn begeleidde. H.M. was gekleed in een eenvoudige grijze reis-cape met grijs bont afgezet. Zij droeg een daarbij passenden grijzen hoed. Na een korte begroeting in de wachtkamer, stapte H.M. en Haar gevolg in den gereedstaan- den trein, waarin een rijtuig voor Haar was gereserveerd. Het was geen salonrijtuig, daar deze trein een dieseltrein was en het aanhaken van een salonrijtuig daarbij niet mogelijk is. Om precies kwart voor acht vertrok de trein in de richting Utrecht. H. M. de Koningin is hedenmorgen om 9.25 uur pr trein uit Den Haag te Apeldoorn aange komen. Per auto heeft H. M. zich vandaar met haar gevolg naar het paleis het Loo begeven. Na een kort oponthoud op het paleis is zij per auto naar de omgeving van Loenen en Eerbeek vertrokken om legerafdeelingen te inspecteeren. Hedenmiddag was een kleine plechtigheid in de Groote Kerk te Apeldoorn belegd, waarin H. M. de Koningin het gedenkraam der studen ten heeft aanvaard en aan de kerkvoogdij heeft overgedragen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden na mens H.M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor H. J. Phaff, eenige in aanbouw zijnde hospitaalschepen be zichtigd. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden de we- kelijksche hoofdbestuursvergadering van het toode Kruis bjjgewoonc). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Men schrijft ons van de grens: Nu in Duitschland een 5-tal weken de avond verduistering van steden en dorpen gewerkt heeft, heeft men zooveel practische ervaringen opgedaan, dat de op theorie opgebouwde voor schriften successievelijk veranderd worden. Men heeft het eerst aandacht geschonken aan de zandzakken, die overal tegen woonhui zen en kantoorgebouwen liggen opgestapeld. Door den herfstregen zijn deze een dikke, bijna homogene massa geworden, waardoor de lucht- cireulatie in de daardoor afgesloten kelders bemoeilijkt wordt. De ervaring heeft nu aan getoond, dat de zakken het best door verplaats bare zandkisten vervangen kunnen vtoden. Ook geldt het vroegere voorschrift niet meer, dat in het belang eener goede gasbescherming alle keldervensters hermetisch afgesloten moeten worden. Een venster moet voor de luchtverver- schlng geopend kunnen worden, daar anders de ruimte voor schuilende menschen te arm aan zuurstof zou worden. De des avonds op straat gebruikt wordende zaklantaarns mogen niet meer van blauw glas voorzien zijn, maar moeten rood licht uitstra len. In het Duitsche straatbeeld verschijnt thans een nieuw opschrift op autobestelwagens, nl „Fahrgemeinschaft Handel". Op voorschrift van verschillende Industrie- en Handelskamers, die ook haar stempel naast dit opschrift plaatst, zijn rijgemeenschappen onder den groot- en kleinhandel gevormd. Zulk een gekenteekende bestelwagen dient in den regel meerdere firma's ter bezorging van onhandige en zWare leve ranties. De handelskamer onderzoekt de aan vragen tot opname in een rij gemeenschap en zij stelt de gemeenschap tezamen. Door deze samenwerking bereikt men een brandstofbespa ring van 60 a 70 pCt. De vrouwelijke dienstplichtigen in Duitsch land, de zgn. „arbeidsmeisjes", zijn nu ook op stfaat verschenen in haar eenvoudige, doch charmante uniforms. De laatste dagen rijn van de 1700 vrijwillige meldingen in Westfalen 500 meisjes opgeroepen, die ondergebracht zijn in de kwartieren Iserlohn, Arnsberg, Kamm en ESegen. Er worden nog meer kwartieren opge richt. Thans is men bezig met de monstering van de lichtingen 1920 en 1921. Zooals men weet, worden deze meisjes opgeleid om in alle lagen der bevolking de vrouw en moeder te helpen in haar arbeid, vooral in de groote ge zinnen, die getroffen zijn door oproeping van de vaders en de groote zoons. De lichte openbare diensten, zooals de post, leggen beslag op de oudere vrouwen. Was de vrouwelijke brievenbesteller op het platteland vroeger ook al geen zeldzame verschijning, nu ziet men ze dikwijls. In den vorigen oorlog stonden 127.000 vrouwen in dienst der post, welh getal in de latere jaren slonk, tot 43.000. Thans zijn rdeer 75.000 vrouwen in de middeldiensten ingeschakeld, waarvan ongeveer de helft als beambte. In den eenvoudigen postdienst, vooral ■als brievenbestellers, stijgt het getal met de» dag. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- comité heeft Vrijdagmiddag in Pulchri Stu dio te 's-Gravenhage zijn 29ste algemeene vergadering gehouden. '-■> De voorzitter, de heer H. D. Louwes, zeide in zijn openingsrede om.: Bij alles wat ons dus ook als onaangenaam en hard wedervaart, bij al onze critiek over- heersche de gedachte van het voorrecht te be hooren tot ons Nederland. Die gedachte moet alle „boosheid van oordeel" uitbannen. Onze organisatie denkt noch aan opruiing' noch aan dreiging, maar zij doet alleen haar plicht, door de regeering bekend te maken met haar inrichten en de stemming onder de boe" ren. Organisatiebesturen zijn geen stroomah" nen der leden. Zij dragen een eigen verant woordelijkheid. Wanneer zij meenen, dat de regeering' een juisten weg volgt, dan hebben zij dien te verdedigen, ook tegen inzicht hun' r.er leden in. Maar wanneer zij zelve meenen' dat de regeering den onjuisten weg kiest en haar gezag en haar „goodwill'' bij de boeren verliest, dat zij de paarden achter den produC' tiewagen spant en den sluikhandel den win» in de zeilen blaast, dan moeten onze organisa ties daarvan getuigen. Het feit overigens, dat de minister in den loop dezer week zoowel den boterprüs als dien der granen niet onaanzienlijk heeft ver hoogd, toont ten duidelijkste aan, dat de ontstemming ir, de kringen van onzen boe renstand op feiten berust, die ook de regeering als juist heeft willen erkennen- Terwijl het beleid van onze organisaties hierin een rechtvaardiging vindt, wil 1" gaarne mijn erkentelijkheid uitspreken voor deze daden van den minister. De korte ervaring in dezen tweeden oorlogs tijd opgedaan doet spreker het ergste vreeze ten opzichte van de toekomstige positie onzen boerenstand in het volksgeheel. Ons economisch en sociaal denken is zee^ sterk gericht op den arbeiders- en beambte» stand, die met hun grooten Politieken invl<?g de handhaving van hun levenspositie hun uit den aard der zaak gaarne gegund ls tot een der grondslagen van onze geheele ee?g nomische en sociale politiek hebben weten maken. ,e Dat naast deze bevolkingsgroepen leeft 0 groote groep der kleine zelfstandigen, dikWU met bescheiden levensomstandigheden, onve zorgde sociale nooden en harde levensvo» waarden, wordt veel te veel voorbij gezien- Er dreigt volgens spr. groot gevaar, dat gerechtigheid ten opzichte van onze agrarisc» bevolking ons volk zal verlagen. Voor wat de versterking van de landbouw» ganisatie betreft zeide spreker een centraal cumentatiebureau noodig te achten. Het sterke boerengezin, het solide boere huis kan, zoo eindigde spreker, alleen bests en behouden worden als de akker wel toe» reid en bebouwd is, een sterk en gelukkig v _0 zal zich alleen dan als zoodanig handha^ als het zijn boerenstand weet te bewaren behouden. ,eD Nadat eenige huishoudelijke aangelegen» c wanen afgedaan, was het woord aan mr. H- Groeneveld, administrateur van het Dep. ,r Sociale Zaken, om een inleiding te houden het vraagstuk van het betrekken van JLfl, zelfstandigen bij de sociale verzekeringswet in het bijzonder over de opneming in verp»c invaliditeits- en ouderdomsverzekering. vg0( Als eigen oordeel deed spr. kennen, dat v"^ het betrekken in de verplichte verzekering n<j de kleine zelfstandigen deugdelijke rechtsgr" bestaat. „mg Spr. acht het gewenscht om de omschriJ van de op te nemen zelfstandigen aldus te ven, dat van de op te nemen personen re- kerwijze mag worden verwacht, dat de Pre last door hen valt op te brengen. .mgs' Spr. acht het opleggen van den verzekei gtl plicht in het belang der kleine zelfstan en hij is van oordeel, dat de uitvoering va'cp- verplichte verzekering van zelfstandigen nisch uitvoerbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2