Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Geen gaslevering door de gemeente Haarlem Laatste Nieuws Vier staatshoofden voor de radio Plaats dan een „Omroeper' voor 90.000 gezinnen De aanleg van schuilkelders bij scholen OVEREENKOMST WERD VERWORPEN VOORSTEL AANGENOMEN VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 Oplichterij en flesschen- trekkerij Winkelier, juwelier, melkboer, als slachtoffers Deviezensmokkelaars kregen ruzie De verloting voor Brederodeduin Groote belangstelling GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Vernieuwing van de gasfabriek Schuilloopgraven Gasvoorziening Avondvergadering Margarine S cent duurder RAAD VAN BLOEMENDAAL Werk wordt in werkverschaffing uitgevoerd De aanleg van schuilkelders Salarieering distributie- personeel De boom bij de Korte Kleverlaan Duitsche pers over een luchtaanval President Kallio weer naar Finland Koningin zal studenten geschenk aanvaarden „Mogen wij bijdragen tot herstel van den vrede en regeling der geschillen" NEDERLANDSCHE KOLON^ GEËVACUEERD ^llIlirillUllllllIillIllilinilllilUUIUUDIlMIlllltlliniMUIIIIUIilUHIHIIIIIIIIMIlllIlllllllllUillllinilllUllllllUllIHlIin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmHiiiiiiiiHiiiiS STAD Een 35-jarige scheepskok, thans in mili tairen dienst en wonend in Hilversum, heeft In de enkele maanden, die hij in dit voor jaar in Haarlem met zijn gezin doorbracht, kans gezien den Haarlemschen winkelstand op de meest uitgebreide en geraffineerde wijze op te lichten en te benadeelen. Gistermorgen stond hij voor de Haarlem sche rechtbank. Getuigen waren de winkelchef van een Haar lemschen juwelier, een 40-jarige winkelier, een 49-jarige kruidenier, een 29-jarige groenteboer, een 40-jarige melkhandelaar. een 23-jarige bak ker en een 58-jarige bloemist. De winkelchef van den juwelier: Op 17 April kwam de man in onzen winkel. Hij moest aan een heer en een dame een cadeau geven en het mocht ongeveer 400 kosten. Nadat hij ver schillende hologes en armbanden had gezien, zei hij, dat hij nog niet kon decideeren en dat hij daarom graag een zichtzending aan zijn huis zou willen hebben. Hij beweerde doctor in de letteren te zijn. Wij leverden hem een gouden heerenhorloge met ketting, en een col lier, tezamen ter waarde van 201: hij vroeg nog enkele armbanden op zicht. Daar hij een betrouwbaren indruk maakte leverden wij hem nog een dameshorloge en twee .armbanden. Bij het aanbieden van de kwitantie gaf hij een cheque op de Amsterdamsche gemeente-giro. Deze cheque bleek niet gedekt te zijn. Op een vraag van den president, of hij de sieraden nog denzelfden dag in Amsterdam had beleeftd, antwoordde verdachte bevestigend. De winkelier: Op 24 April ontving ik eer. brief van dezen heer met het verzoek Om een cassette met Gero-zilver binnen enkele uren op zicht te zenden. De bestelling werd gevolgd door het verzoek om een hors d'oeuvreschaal. een druivenschaar en een klontjestang. Er was geen tijd genoeg om informaties in te winnen en de naam had een betrouwbaren klank. De chauf feur die de bestelling bezorgde, kreeg tegen aanbieding van de kwitantie een ongedekte cheque op de Amsterdamsche gemeente-giro. De chauffeur bevestigde dit. Een 49-jarige kruidenier had de klandizie van den ..letterkundige". Een groote voorraad krui denierswaren. die de man had gehamsterd, werd slechts betaald met een ongedekte cheque. Voor 15 had de kruidenier nog terug kunnen halen. De groentenhandelaar: Vanaf Maart betrok verdachte van me en het gekochte werd be taald. Een voorraad ingeslagen goederen werd echter niet betaald. Voor 20 kon worden te ruggehaald. De melkboer: Ik leverde zuivelwaren en melk Èr stond een oude post van 10, die steeds maar werd uitgesteld. Het overige gekochte werd steeds betaald. De bakker: De man had ook bij mij nog een aardige schuld, die niet betaald werd. De bloemist: Ik heb z'n tuin aangelegd en er planten ingezet: dit kostte f 53. maar naar mijn geld kon ik fluiten. Ik heb natuurlijk en kele planten teruggehaald, maar een hoop geld is er nog in blijven zitten. Het bleek, dat verdachte de cassette met zil ver e.d. had gevraagd om groot te kunnen doen tegenover familieleden, die op bezoek zouden komen. Nog veel meer winkeliers waren het slachtoffer geworden, maar zij hadden schade vergoeding van verdachte gekregen. Verdachte had al deze bestellingen gedaan, voor uitloopend op een misschien-wei-eens kunnen- winnen van een procedure, die hij aanhangig had gemaakt bij het Scheidsgerecht. Hij had nl. op zee een ongeluk gekregen en ontving geen uitkeering van de Zee-ongevallenwet. Wanneer hij de procedure winnen zou, stond het vast, dat hp wekelijks een uitkeering zou ontvangen Maar hij verloor het proces. Hij woonde thans in Hilversum, waar hij eeni- gen tijd had gewerkt; nu was de man in mili tairen dienst. De officier was van meening, dat de maat schappij en de winkelstand tegen dezen persoon moesten worden beschermd. Volgens het inge wonnen rapport was verdachte een debiele psj'chopathische persoonlijkheid- Dit in aan merking genomen en gezien het feit. dat de verdachte nog nooit eerder met de justitie in aanraking was gekomen, eischte hij een ge vangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, met ter beschik king stelling van de vereeniging voor Maat schappelijke Belangen van Zenuwpatiënten. De rechtbank zal op 2 November uitspraak doen. Een Duitscher en een Duitsche stonden gisterenmorgen voor de Haarlemsche recht bank; de eerste als verdachte, de tweede als getuige. In het begin van dit jaar was de Duitscher een schoenmaker in kennis gekomen met de Duitsche, die in den Haarlemmermeer huishoudster was. De huishoudster reisde regelmatig naar Duitsch- land, waar zij in Hamburg familie had wonen. Heel erg graag zou zij voor deze familie geld uit Holland medegenomen heb ben, maar zij zag er geen kans toe. En daarom vroeg zij haar schoenmakenden landgenoot om raad. Deze wisselde 100 om in Duitsche marken en naaide deze marken tusschen de zolen van de schoenen der huishoudster. Met het geld in haar schoen wist deze haar familie in Hamburg te bereiken, zonder last te krijgen van Duitsche douanebeambten. Voor zijn diensten kreeg de schoenmaker 15 belooning. Een paar maanden later vroeg zij den schoenmaker, voor f 550 marken te koopen en deze op dezelfde wijze, maar nu in eigen per soon naar Duitschland te vervoeren; 350 kreeg de man meteen, de resteerende 200 moest hij zoolang maar voorschieten. De Duitscher leende bij een zwager f 200, kocht marken, stopte ze tusschen zijn schoenzolen en toog naar Duitsch land, nadat hij van de huishoudster die reeds in Duitschland zat haar adres in Hamburg had ontvangen. Toen de man zich op den bepaalden dag aan het adres te Hamburg vervoegde, was de huis houdster niet aanwezig. De man zocht half Hamburg af. maar kon de dame niet vinden. Ook haar zuster bleek niet te weten, waar ze was. Achteraf bleek, dat de zuster dit wel wist, want nadat de man zich aan het adres had vervoegd, stuurde de zuster aan de huishoudster een telegram, waarin zij de aankomst van den schoenmaker mededeelde. Toen de Duitscher zijn smokkel-vriendin niet vinden kon, kocht hij voor het geld in Duitschland een costuum, dekens en een koffer en maakte goede sier in Osnabrück, waar hij familie had wonen, zoodat er van de 550 aan marken, toen hij in Nederland terugkeerde, nog slechts 253 aanwezig was. Dit geld wendde hij aan ten eigen bate, want hij vermoedde, dat hij de Duitsche huishoudster wel nooit meer ontmoeten zou. Helaas, de juffrouw kwam wel terug en vrbeg haar geld- Maar dat was niet meer in zijn bezit; hij gaf 10 aan de Duitsche en wilde haar hiermee afschepen; de huishoudster nam hier geen ge noegen mee. Hij zou, indien de smokkel affaire gelukt zou zijn, 100 belooning hebben ge kregen. Bovendien beweerde de man voor 80 onkosten te hebben gehad. Nu dacht „zij" dat zij nog 340 van hem te vorderen had en „hij" was in de veronderstel ling. dat het nog „maar" 160 was. De president zei. dat het maar beter geweest was, wanneer de twee onderling de kwestie had den geregeld. De officier van justitie wilde rekening houden met het feit, dat de Duitscher nog nooit eefuer in aanraking met de justitie was geweest en eischte een gevangenisstraf van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, met de bijzondere voorwaarde, dat binnen het half jaar de 160 betaald moesten zijn. De verdediger, mr. J. H. van Wijk merkte op. dat de huishoudster zich verschillende malen tegensprak en sloot zich wat betreft de voor waardelijke veroordeeling bij het requisitoir van den officier aan. De rechtbank zal op 2 November uitspraak doen. Gisterenavond had in de gemeentelijke con- certzaal de verloting plaats voor Brederodeduin. Der traditie getrouw werd deze voorafgegaan door een muzikalen ommegang door de stad met de verlotingstrommels. Vertrokken werd van het kantoor van notaris Wildschut aan den Koninginneweg, die de trekking zou houden. In den stoet werd de eerste prijs medegevoerd. Voor den wagen marcheerde de Haarlemsche Postfanfare, die een aantal marschen speelde. Jammer, dat het weer niet erg medewerkte. In de gemeentelijke concertzaal was de belangstel ling enorm en onder groote spanning werd met de verloting een aanvang gemaakt. De heer G. de Waard, administrateur van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, afdeeling Haar lem, opende de bijeenkomst en bracht dank aan allen, die aan het succes van de verloting had den medegewerkt. Wel waren niet alle loten verkocht, doch gezien de tijdsomstandigheden, was men over het resultaat niet ontevreden. Dank bracht hij c-ok aan allen, die in de zaal aanwezig waren en door hun tegenwoordigheid blijk van sympathie gegeven hadden. Ook werd dank gebracht aan notaris Wildschut en aan dc postfanfare. Hierna begon de trekking. Be trekkelijk spoedig, nog vóór de pauze, kwam de hoofdprijs er uit. De auto viel ten deel aan nummer 19993, de tweede prijs, een zeiljacht, aan nummer 26652, de derde prijs een com plete keukeninstallatie aan nummer 1098; een slaapkamerameublement aan nummer 15632; de vijfde prijs, een Jaarsma-haard aan nummer 12343. Gisterenmiddag kwam de raad der gemeente Heemstede in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. U. van Doorn. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het raadslid Van der Linden, waarbij hij om verschillende redenen bedankt als lid van de commissie voor het onderwijs. Onder dankzeg ging voor hetgeen de heer Van der Linden in den loop van 20 jaar voor het onderwijs heeft gedaan, werd het verzoek ingewilligd. Het pensioen van oud-wethouder Droog werd vastgesteld. Het voorstel tot aankoop van een hulpgebouw voor werkloozen keurde de raad goed. Wethou der JONCKBLOEDT deelde nog mede, dat het gebouwtje ook gebruikt zal kunnen worden voor omscholing van werkloozen. De heer DISSELKOEN (S.D.) merkte op. dat de wethouder dezen aankoop heeft gedaan zon der de commissies daarin te kennen. Spr. hoop te. dat dit niet meer voor zal komen. Wethouder JONCKBLOEDT antwoordde, dat dit een gevolg is van zeer bijzondere omstan digheden. B. en W. stelden voor te besluiten het toege stane crediet van f 4000 voor den bouw van schuilloopgraven te verhoogen met f 2750. De heer RIJKES (Lib.) vroeg of aan de bur gerij per circulaire niet bekend kan worden ge maakt, dat zij bij luchtaanvallen onderdak moet verleenen aan hen, die zich dan op straat be vinden. De VOORZITTER geloofde wel, dat de bur gerij daartoe genoeg christelijke naastenliefde bezit. Tot onderwijzer aan de Bronsteeschool U.L.O. werd benoemd no. 1 van de voordracht, de heer C. Hoogerwerf. Op een vraag van den heer STOMPS (V.D.), die graag had, dat de candidaten aan de leden van de onderwijscommissie voorgesteld worden, antwoordde de VOORZITTER, dat B. en W. de benoemingen een kwestie, uitsluitend op hun terrein liggend, achten. Wethouder VAN UNEN zette den gang van zaken bij de samenstelling van een voordracht uiteen. In de plaats van den heer Van der Linden werd in de commissie van onderwijs de heer Van Lent (R.K.) benoemd. Uit de overeenkomst met de gemeente Bloe- mendaal, betreffende de gaslevering aan Voge lenzang, werden eenige artikelen geschrapt, ge zien het feit, dat Bloemendaal met ingang var. 15 September 1940 genoemde wijk van electri- sche straatverlichting zal voorzien. Dan kwam aan de orde het punt: aan gaan van een overeenkomst met Haarlem, in zake gaslevering. Bij dit punt werd tevens behandeld een ver zoek van de afdeeling Heemstede van den Alge- meenen Bond van Overheidspersoneel in Ne derland, om, alvorens een beslissing te nemen tot het aangaan van een overeenkomst met Haarlem inzake gaslevering, B. en W. uit te noodigen, de commissie van overleg in te scha kelen. ten einde haar advies te vernemen over de wijze, waarop bij de te treffen overeenkomst de positie van het betrokken personeel zal die nen te worden geregeld. Nadat de raad geruimen tijd in besloten ver gadering was geweest, was het woord aan den heer RIJKES (Lib.). Volgens de ons verstrekte gegevens zou in 1940 te leveren zijn 3.700.000 m3. per jaar; dus 185 m3. per inwoner. Het Voordeel zal volgens den wethouder ongeveer f 10.000 per jaar bedragen; ongeveer f 0.43 per inwoner per jaar. Spr. rekende voor, dat het in feite nog minder zal zijn. Het zal neerkomen op ongeveer 1% cent per inwoner per maand. Moeten wij daarvoor onze onafhankelijk heid voor een groot gedeelte prijs geven? Er zijn ook voordeelen ten gunste van voortzetting van het eigen bedrijf. Laten wij er rekening mee honden, dat het hij deze overeenkomst de gemeente be treft, die reeds voor 1927 haar begeerige oogen op Heemstede liet rusten. Wel namens B. en W., doch niet namens den Haarlemschen raad heeft men ver klaard, dat deze gaslcverantie niet als ar gument voor annexatie zal gelden. Ook werd ons geen schriftelijke bevestiging hiervan toegezonden, Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De heer DE TELLO (S.D.) herinnerde er aan. dat sedert 25 Februari besprekingen over deze kwestie gevoerd zijn. Spr, achtte het voor de nieuwe raadsleden een onmogelijke taak deze materie te beheerschen. Hij betreurde daarom een zoo geforceerde behandeling van deze kwestie Ik weiger uitsluitend financieel te denken, aldus spr. Er zijn andere vraagstukken: Het gas van Haarlem heeft een calorische waarde, die lager ligt dan het in Heemstede geproduceerde gas. Verbruikers zullen dus iets harder moeten stoken. Naast het voordeel van f 10.000 wil ik een contrapost zetten van f 2.000. In dit contract lijkt de positie van het perso neel geregeld. Op mijn vraag of men er zeker van was, dat deze menschen niet op wachtgeld zullen worden gezet, ontving ik geen bevredi gend antwoord. Welke waarborg heb ik dan? En de leveranciers van deze 18 personeels leden missen hun afnemers. Tweede contrapos! daardoor f 1800. Eenige losse werklieden zullen ontslagen wor den. Wij doen bij aanneming van het voorstel ook afstand van werkgelegenheid. Minstens 7 vaca tures zouden, in verband met leeftijdsgrenzen binnen niet al te langen tijd zijn ontstaan. Dan is er nog het vraagstuk van de commis sie van overleg, waarover het ingekomen stuk spreekt. Ook dat is een argument om dit be sluit niet zoo overhaast te nemen In tijden van oorlog en luchtgevaar is con centratie van bedrijven geenszins aan te raden De heer DISSELKOEN (S.D.) merkte op, dat in den stapel van rapporten over deze aangelegenheid steeds de conclusie was: in het belang van Heemstede dient het eigen gasbedrijf te worden voortgezet. Hoe was de algeheele ommezwaai nu plotseling moge lijk? Er zijn twee nieuwe raadsleden in de finan- cieele commissie, die geen andere documentatie hadden dan de conceptovereenkomst. Deze zaak is nog niet rijp voor een beslissing door den raad. Spr. geloofde wel, dat er een behoorlijk evenwicht bestaat tusschen voordee len van Haarlem en Heemstede bij dit con tract. Daar gaat het echter niet om. Vraag Is of levering door derden grooter voordeel brengt dan eigen productie. Spr. ging vervolgens ver schillende détails na. Wat verwachten B. en W. van de moge lijkheden van tariefsverlaging bij aanne ming van dit contract?, vroeg spr. ten slotte. Des avonds om 8 uur werd de vergadering voortgezet. De heer v. d. ERP (R.K.) wees eveneens op den weinigen tijd, die den raad is gegeven om 't voorstel te bestudeeren. Spr. vroeg waarom geen rekening gehouden is met lagere kolenprijzen dan f 8 per ton, die toch ook kunnen voorkomen. De heer KAMERBEEK (R.K.) gaf in een ge fundeerd betoog zijn meening te kennen. De directie heeft verklaard, dat het een utopie is, dat na 25 jaar weer een eigen gasbedrijf ge sticht zou kunnen worden. Was ik Haarlemsch raadslid, dan zou ook ik tot de voorstemmers behoord hebben. Heemstede heeft een gasbedrijf, dat het behoorlijk kan exploiteeren, zooals het ge toond heeft. Vrees voor de toekomst bestaat er dus niet. Weegt het voordeel van f 10.000 per jaar gedurende 25 jaar op tegen de onzekerheden? In 't particuliere leven wordt toch maar zelden een bedrijf gefusionneerd, dat in blakenden welstand verkeert. Spr. had aan B. en W. schriftelijk gevraagd, het georganiseerd overleg in te schakelen B. en W. antwoordden dat zij daartoe geen aan leiding hebben kunnen vinden. Het zou spr. spijten, als reeds dezen avond de beslissing zou vallen. Dr. MULDER (Vrijz.) sprak van defaitisme in het ïapport van den wethouder. Mi. BAKHUIJZEN v. d. BRINK (Lib.) zag de zaak zeer eenvoudig: Haarlem kan het gas goed- kooper leveren dan Heemstede het kan maken. Heemstede is er bij het contract niet slecht af. Spr. zal het voorstel steunen. De heer v. d. LINDEN (R.K.) vroeg zich af of ook Heemsteedsche werklieden aan den aanleg van de persleiding zouden kunnen medehelpen. Wethouder VAN UNEN beantwoordde dc sprekers. Aan het adres van den heer Rijkes zeide spr dat een getal altijd klein wordt als men het maar door een genoegzaam grooten deeler deelt. De Heemsteedsche fabriek zou buiten de ver betering, die f 176.000 zou kosten, nog een nieuw magazijn moeten hebben. B. en W. zijn evenmin geldautomaten, zeide spr. tot den heer de Fello. De mindere calorische waarde van het Haarlemsche gas kan voor den kleinen ge bruiker een nadeel zijn van hoogstens 55 cent per jaar. De directeur heeft, toen hij de over tuiging had, dat financieele voordeelen verbon den waren aan de overeenkomst met Haarlem en dat in sociale kwesties was voorzien, zich ge dragen als een correct ambtenaar. Ik stel er prijs op dit te verklaren. De kolenclausule bij goedkoopte van kolen heb ik met kracht ver dedigd. De daarin opgenomen prijs is echter geenszins aan den hoogen kant. Spr. had nergens gezien, dat de directeur zou gezegd hebben, dat bouw van een eigen fabriek na 25 jaar een utopie zou zijn. Zeker is de Heemsteedsche gasfaoriek een ge zond bedrijf, doch het heeft momenteel een groote kapitaalbehoefte. Defaitisme en pessimisme kan men mij moei lijk toedichten. Het gaat er bij mij om, dat een contract wordt afgesloten, waarbij koop beter is dan eigen productie. Misschien is het mogelijk, dat ook Heemsteedsche werkileden aan de perslei ding kunnen helpen. Het bommengevaar achtte spr. niet een factor van overwegend belang. Mijn overtuiging is, dat een aanbieding, zooals Haarlem die aan Heemstede heeft gedaan, niet zoo gemakkelijk terug zal kee- ren. De heer STOMPS (Lib.) merkte naar aan leiding van het luchtgevaar nog op, dat de oor log mogelijk is beëindigd als de fabriek te Heemstede zal worden stopgezet. De overgangs periode duurt immers nog geruimen tijd. De WETHOUDER deelde ten slotte nog mede, dat bij de fusie wellicht meer kans bestaat, dat tot verlaging der gasprijzen zou kunnen worden overgegaan. De heer DE TELLO stelde vast, dat de wet houder niet ontkend heeft, dat de bevolking door de mindere calorische waarde van het Haarlemsche gas eenig nadeel zal ondervinden. Spr. adviseerde den raad zijn eigen productie bedrijf niet uit handen te geven. De heer DISSELKOEN (S.D.) voegde aan de opmerking van den heer De Tello nog toe, dat het er dus op neer komt, dat een gedeelte van de f 10.000 winst door de Heemsteedsche bur gerij zou worden opgebracht. De wethouder heeft er op gewezen, dat de toestand in ons land zich meer en meer naar centralisatie in de gaslevering richt. Zulks zou pas aanvaardbaar zijn, als geheel Kennemer- land van één centrale betrok en als de gemeen ten in Kennemerland deze fabriek gezamenlijk zouden beheeren. De heer KAMERBEEK (R.K.) toonde aan. dat de directeur wel verklaard heeft, dat bouw van een fabriek na 25 jaar een utopie is. Spr. constateerde, dat de wethouder minde ring van den eenheidsprijs het grootste belang acht. Dit alles is zeer materialistisch. Spr. pleit te voor het sociale belang, verbonden aan handhaving van eigen productiebedrijf. De heer VAN DER ERF (R.K.) vroeg om meer zekerheid in zake de kwestie van de per- soneelsovername. Het mag niet voorkomen, dat bij een derge lijke transactie de arbeiders de dupe worden Nadat wethouder VAN UNEN de sprekers had beantwoord, werd overgegaan tot stem ming over het voorstel van B. en W. Het voorstel werd met 8 stemmen tegen en 7 voor verworpen. De VOORZITTER dankte den heer Van Unen voor de wijze, waarop hij zijn taak ten uitvoer heeft gebracht. Wethouder VAN UNEN zeide, dat nu het voorstel tot vernieuwing van de gasfa briek van groote urgentie is. De raad besloot na eenige discussie 'n cre diet van f 176.000 beschikbaar tc stellen tot vernieuwing van de gasfabriek. Na een onbeduidende rondvraag werd de ver gadering gesloten. De minister van Economische Zaken heeft den minimumprijs van margarine met ingang van 23' October met 8 cent ver hoogd. Van 90 cent is deze prijs dus 98 cent geworden. De Raad der gemeente Bloemendaal kwam gisterenmiddag ten Raaahuize in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex. Ter verbreeding van de uitmonding der Zo- merzorgerlaan op den Bloemendaalsche weg, stellen B. en W. voor van het Kerkbestuur der R.K. Parochiale kerk der Allerheiligste Drieëen- heia tegen den prijs van f 10 per M2. aan te koopen een strook grond, die ongeveer 40 meter lang en 2 meter breed is. Aldus besloten Voorgesteld wordt aan het R.K. Kerkbestuur Vogelenzang ontheffing te verleenen voor art. 2 der bebouwingsvoorschriften voor het bouwen van een woning aan den Vogelenzangsche- weg. In verbanj met den oorlogstoestand achten B. en W. het wenschelijk, dat aan hen gedu rende oen staat van oorlog de bevoegdheid wordt verleend om vrijstelling te verleenen ten aanzien van eenige artikelen der Bebouwings voorschriften. Aldus besloten. Gezien het principebesluit van den gemeente raad om met ingang van 15 September 1940 de wijk Vogelenzang van electrische straatverlich ting te voorzien, stellen B. en W. voor met in gang van dien datum de gemeenschappelijke overeenkomst inzake gaslevering met Heem stede te doen vervallen. Aldus besloten. De commissie van publieke werken acht het billijk, dat de gemeente een gedeelte van de kosten van den wegaanleg betreffende de Ceara- laan voor rekening neemt. B. en W. advïseeren dan ook om de fa. Rinkema en Roosdorp een vergoeding toe te kennen, groot f 1.880, zijnde een vierde gedeelte van de aanlegkosten. Aldus besloten. De huurovereenkomst tusschen de gemeente en den heer W. Dijkstra, exploitant van het café-restaurant „Het Ronde Huis" op den bou levard van het Bloemendaalsche strand, loopt op 31 December 1939 af. B. en W. stellen voor op verzoek van den heer Dijkstra de huur met een jaar te verlengen, tegen een huursom van f 1750. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een adres van de be woners der Noordzijde van de Oranje Nassau- laan om maatregelen te willen nemen tot net afvoeren van het overtollige grondwater cm prae-advies in hun handen te stellen. Aldus besloten. Wethouder Ouwehand werd benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorgesteld werd een aantal schuilkelders te' doen bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de scholen en dit werk te doen uitvoeren in werkverschaffing. De heer NOORMAN (S.D.) achtte geen reden aanwezig om het werk te laten uitvoeren in werkverschaffing. Zijn schuilloopgraven eigen lijk wel noodig? De heer ROHLING (R.K.) zag de noodzake lijkheid van dergelijke schuilloopgraven even eens niet in. Er zijn er trouwens zeer velen, die dit niet noodig achten. De heer ENSCHEDE (lib.) merkte op, dat het hier geen schuilloopgraven, maar schuilkelders betrof. De heer QUARLES VAN UFFORDT (lib.) kon ook niet zeggen, dat hij het bouwen van der gelijke schuilplaatsen noodzakelijk achtte. Maar indien het ertoe mede kan werken den ingeze tenen zich veilig te doen voelen, wflcJe spr. zijn stem niet aan het voorstel onthouden. De heer POSTHUMUS MEIJJES (lib.) zap het uitvoeren van deze werken meer als een bezigheid van werklieden. De heer SCHULZ (S.D.) kwam hiertegen op. Het werk is noodig of niet. En wanneer het inderdaad noocjig blijkt moet het ook worden uitgevoerd. Wethouder CASSE (V.D.) zeide, dat het geen productief werk genoema kan worden en dat het daardoor bij uitnemendheid geschikt is om te worden gebezigd als werkverschaffingsobjecï De VOORZITTER zeide, dat de waarde van dergelijke schuilplaatsen eigenlijk zeer betrek kelijk is; zij dienen meer ter beveiliging tegen de bomscherven. De heer NOORMAN (S.D.) zette nogmaals uiteen, waarom hij erop tegen was, dat het werk in werkverschaffing zou worden uitge voerd. De heer HIJSSELER (A.R.) noemde het werk wel productief wanneer er behoefte bestaat aan dergelijke beveiliging. De V-OORZITTER liet den Raad uitspraak doen over het al dan niet gewenscht zijn; 'net voorstel werd aangenomen met 8—7 stemmen; het voorstel om het werk te doen uitvoeren in werkverschaffing werd eveneen® aangenomen met 87 stemmen. B. en W. stelden voor een tweetal personen te belasten met de administratie der distri butiekaarten-uitreiking: een klerk en een schrij ver en den klerk een salaris te geven van f 18 in de week en den schrijver een salaris van f 6 per week. De heeren NOORMAN (S.D.) en PRINSEN- BERG (R.K.) achtten deze salarieering absoluut onvoldoende. Wethouder CASSEE (V.D.) achtte de sala rieering, gezien den eenvoud van het werk, wel voldoende. De heer NOORMAN (S.D.)„Men moet den menschen een billijk loon betalen en niet vra gen. waarmee zij tevreden zijn." De heer PRINSENBERG (R.K.) sloot zich hierbij aan en stelde voor: een salaris van f 24 per week te geven aan den klerk en f 6 aan den schrijver, mits deze onder 18 jaar is. Mevrouw DALMEIJER (V.D.) en de heer VAN WAVEREN (C.H.) wenschten f 20 voor den klerk. De heer SCHULZ (S.D.) wenschte, dat men rekening hield met de verantwoordelijkheid, die de arbeid met zich brengt. De heer QUARLES VAN UFFORDT (Lib.) wilde het werk meer zien als een middel om in het gemeentelijk gareel te komen. Het voorstel-Prinsenberg werd verworpen met 8—6 stemmen; het voorstel-Dalmeijer-Van Wa- veren (een salaris voor den klerk van f 20) en een voorstel-Quarles van Uffordt (een salaris voor den schrijver van f 7.50) werden aange nomen Ter beschikking van B. en W. werden ge steld f 2000 voor het salaris van een aan te stellen inspecteur voor brandweer- en lucht beschermingsdoeleinden en een crediet van f 5000 werd verleend aan B. en W. in verband met mobilisatiemaatregelen. Het al of niet vellen van den boom bij de Korte Kleverlaan kwam hierna nogmaals ter sprake. De heer POSTHUMUS MEIJJES (Lib.) acht te den boom een gevaar voor het verkeer. De VOORZITTER: „En de politie wil den boom zelfs handhaven!' De heer SCHULZ (S.D.) vroeg B. en W. de zaak nog eens te overwegen. De heer QUARI.ES VAN UFFORDT vond den boom geen verkeersbelemmering. De VOORZITTER zeide er een verkeerspijl op te willen laten zetten. De vergadering werd hierna voortgezet met gesloten deuren. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 19 Oct. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Naar de Duitsche pers bericht, zjjn Dinsdagmorgen Duitsche gevechtsvJiegf'S, aie reeds den vcrigen aag de Engelschen in Firth of Forth met bommen hadden bestookt co oorlogsschepen met zware bomtreffers nadden geteisterd, opnieuw opgestegen voor een vlucht naar de schuilhoeken van de Engelsche Home- fleet. Volgens de persberichten was het weer voor den aanval buitengewoon gunstig. In ScaPa Flow lagen niet veel scheepseenheden. Op pctl slagschip werden de bommen zoo snel uitgewor pen, dat het Engelsche luchtdoelgeschut met kon ingrijpen. Twee voltreffers op het schip eC hooge rook- en vuurzuilen werden waargeno men. STOCKHOLM, 19 Oct. (D.N.B.) De Fin- sche president Kallio is vanmiddag om vier uur per vliegtuig naar Helsinki vertrokken. De minister van Buitenlandsche Zaken, Erkko, zal vermoedelijk eerst morgenoch tend naar Finland terugkeeren. Van officieele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin hedenmiddag te Apeldoorn persoonlijk het geschenk zal aanvaarden van de studentencorpora uit Leiden, Utrecht, Gro ningen, Amsterdam en Delft, hetwelk werd aan geboden ter gelegenheid van het veertig-jarlfj regeeringsjubileum. Dit geschenk bestaat ui een gebrandschilderd raam, vervaardigd Joep Nicolas, hetwelk is geplaatst in de groot kerk in de Loolaan te Apeldoorn, alwaar HarS Majesteit aanwezig zal zijn. om het na aan vaarding over te dragen aan de kerkvoogd van de Nederlandsch Hervormde Gemeente. Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) STOCKHOLM. 19 Oct. (Havas). Vanmid dag hebben de Scandinavische staatshoof den voor de radio gesproken. Als eerste nam koning Gustaaf van Zweden het woord. Na te hebben gesproken over de moeilijk^®' den, welke de neutrale landen ondervinden hun internationalen handel, zeide hij: „De MJ vol ken van Scandinavië wenschen in vrede te 'c ven met alle andere volken, zij willen le^e als vrije naties. Zij wenschen derhalve, da geen enkele aanslag wordt gepleegd op dit red van een hunner in vrede en vrijheid te leven- „Het is mijn diepste wensch, dat geen Noordelijk land zijn recht om vreedzaam te leven zal zien beknot en mijn grootste hoop is, dat wij mogen bijdragen tot het herstel van den vrede en de regeling van de ge schillen, welke thans de oorlogvoerende landen scheiden." Vervolgens nam de koning van Denemarken het woord. Hij herinnerde aan de bijeenkoh der drie koningen van Scandinavië te Main1 in 1914. a„ Hij bevestigde, dat, evenals toen, de ScandU vische volken bezield zijn met gevoelens van lidariteit en met dezelfde verlangens hun n traliteit te handhaven. De president van de Finsche republiek, lio, sprak in het Finsch, waarna de minis van buitenlandsche zaken, Erkko, een Zwe sche vertaling gaf. De president begon met de gemeenschapP® lijke en doeltreffende actie uiteen te welke door de Scandinavische volken is gev° en welke is ingegeven door hun liefde voor fl vrede. jc Deze Scandinavische samenwerking, voe/jp hij hieraan toe, wordt niet alleen uitgedrukt woorden, doch komt tot uiting door de aCer van de Scandinavische volken, die thans kennen een gemeenschappelijk lot te heb met Finland. r0- Na nogmaals zijn dank te hebben uitgesP ken voor den steun en de bewijzen van s°" ^y riteit, welke hij heeft ontvangen, verklaarde te vertrouwen op God, opdat de rechtvaar0 zaak van Finland zal zegevieren. „Finland", zoo besloot hij zijn tocspra""' ,.is bereid zijn onafhankelijkheid en vadet vrede da1 elke da1 lijk erfdeel te verdedigen. Het wil in leven op eigen grond. Het vertrouwt, zijn machtige buur de verdragen, W' reeds zijn gesloten, zal eerbiedigen, °P' een vreedzame regeling wordt getroffe" voor de geschillen." Tenslotte sprak de koning van Nool!ïf0rd- die verklaarde, dat het verlangen der N° te sche volken om hun nationale eenhc' handhaven en het regiem der democrat vrijheden, dat hun was gegeven, sterker dan ooit. iP De koning eindigde met zijn vertrouw® te de toekomst der Noordsche solidariteit u spreken. De Nederlandsche kolonie te is grootendeels reeds vrijwillig eerd, in het bijzonder de vrouwen en k deren. Slechts enkele Nederlandsche zajcf- liedcn zijn achtergebleven. Op dc landsche legatie heeft men nog evacuatiemaatregelen genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4