HEUMATIEK GELEZEN COURANTEN en Verkoudheden FINANCIEN W„ U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen? Wij luisteren naar... HISTORIE ROND EEN SCHERPEN MA A TREGEL VANEEN VRACHTAUTO GEVALLEN Vicks Va-tro-nol IAAN 'T P0STL0KET' Dagfilm S< HHETLEN MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN!. OESTERS KREEFTEN WEEK VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 De voorloopige schorsing van den burgemeester van Tubbergen Er broeide wat. Uit het verleden Pas op! Er is een R in de maand De R van De achtergrond der historie Twee zwaargewonden bij aanrijding WAAR WORDEN INDISCHE POSTZEGELS AANGEMAAKT? HOUTLOODS UITGEBRAND TE NIJKERK MOND- EN KLAUWZEER Academische examens Drie jongens liepen ernstige verwondingen op Minister Steenberghe voor de microfoon Persoonlijk woord tot de land en tuinbouwers Bisschopswijding van Mgr. Mekkelholt De Waal buiten haar oevers Zandzakken PROF. DR. MOLKENBOER O.P. Cjeeft dan dit blad na lezing aan de kazerne, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. Zaterdag 21 October mrri/ De convoyeering van neutrale schepen De Nieuwe Gemeen schap Bergbeklimmers EERSTE KAMER C.A.O. voor de schoenindustrie MARKTEN HET VERWERKEN VAN BEENDEREN POSTVLUCHTEN N.V EFFKUTENKANTOOl* Safe-inrichting - Tikker-insfalla*'® (Van onzen spec alen verslaggever) Bij het bezoek, dat wij Donderdagmorgen aan Tubbergen brachten naar aanleiding van de op zienbare tijding, dat de burgemeester dier ge meente, de heer L., voor oen tijd van drie maan den uit zijn functie was geschorst, troffen wij dezen tot onze spijt niet thuis. Hij had met zijn echtgenoote reeds in de vroegte de gemeente verlaten. W:j hadden dus geen gelegenheid den heer L. persoonlijk te vragen naar de beweegre denen, welke z.i. tot schorsing hebben geleid. Van hem bevriende zijde vernamen wij, dat de heer L. Maandag j.l. naar Zwolle werd ontboden, waar hem door den Commissaris der Koningin werd medegedeeld, dat hij bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken met in gang van 11 dezer voorloopig als burgemeester is geschorst voor den tijd van drie maanden. Volgens onzen zegsman zou de heer L. door dit besluit volkomen verrast zijn geweest en er pijnlijk door zijn getroffen, vooral terwille van zijn groot gezin en met name van zijn vrouw, die de algemeene achting van de geheele ge meente geniet. De heer L. heeft als burgemeester van Tub bergen 16 dienstjaren achter den rug en naar hij zegt, is hij volkomen onkundig van de motie ven, die den Minister aanleiding hebben gegeven hem en zijn gezin zoo zwaar te treffen. Ook zij, die dagelijks met den burgemeester samenwerkten, waren door dit besluit zeer ver rast, al verheelde men ons niet, dat er h.i. al lang wat broeide en op een bepaalden dag het oogenblik moest komen, dat de bom boven het hoofd van den burgemeester zou barsten. Dit oogenblik werd al drie tot vier jaar eerder ver wacht en zou toen, naar men meende, minder opschudding hebben verwekt, dan thans, nu men zich van den laatsten tijd geen directe aanleiding herinnerde, die zoo plotseling tot deze schorsing zou kunnen hebben geleid. Welke waren dan de grieven, die indertijd te gen den burgemeester werden ingebracht en die thans in Tubbergen weer, al dan niet met de noodige fantasie aangedikt, worden opgerakeld? Over *t algemeen is men in Tubbergen van ge voelen, dat een reeks van gevallen, die in den loop van den tijd ten laste van den burgemeester ter kennis van de Regeering zijn gebracht, heb ben samengewerkt om een zoo diep ingrijpenden maatregel als een schorsing van drie maanden rechtvaardigen. Van een zijde, die den heer L. zeer na ligt, wees men er ons in dit verband op, dat een burge meester in een glazen huisje woont en elke fout en tekortkoming, hoe gering ook, hem als een zwaar vergrijp wordt aangerekend. Anderzijds dient te worden opgemerkt, dat een autoriteit, juist omdat hij weet, spoedig kwetsbaar te zijn, alles moet vermijden, wat aanleiding kan geven tot geruchten en roddel praat rond zijn persoon. Dit laatste schijnt de heer L. niet voldoende in het oog te hebben ge houden, al valt het in hem te prijzen, dat hij van den vroegen morgen tot den laten avond werkte om in het onderhoud van zijn groot gezin te voorzien, zijn salaris als burgemeester was daartoe niet toereikend, reden, waarom de heer L. nog verschillende functies verrichtte. Volgens zijn tegenstanders nu maakte de heer L. een onjuist gebruik van het burgermeesters ambt om zijn nevenfuncties gunstig te beïn vloeden en oefende hij uit dien hoofde pressie uit om zich naar zijn persoonlijke belangen te schikken. En evenals elders, waren er ook in Tubbergen aanbrengers genoeg om al dan niet gerechtvaardigde klachten ter kennis van den Commissaris der Koningin en den Minister te brengen. Ook ernstiger dingen werden gerapporteerd, waarbij zaken uit het verleden werden opge diept, die niet in overeenstemming moeten wor den geacht met den levensstaat dien men van een burgemeester mag verwachten. Wat er ook van zij, feit is, dat reeds lang geleden door de Rijksrecherche een uitgebreid onderzoek naar den burgemeester werd ingesteld en in een rapport vastgelegd. Ook de heer L. zelf werd gehoord en hem gelegenheid gegeven zich te gen de aantijgingen, welke hem ten laste wer den gelegd, te verweren. Zijn onze inlichtingen juist, dan moet aan de hand van het uitge bracht rapport de burgemeester een ernstige waarschuwing hebben ontvangen die deze ech ter in den wind heeft geslagen, althans niet •heeft uitgevoerd naar de voorschriften, die hem dienaangaande waren gegeven. Zoo wordt gezevd dat de heer L. het verstrek ken van vergunningen voor verschillende doel einden afhankelijk stelde van inwilliging Van zijn persoonlijke wenschen, met name wat be treft zijn belangen als vertegenwoordiger van verzekeringsmaatschappijen. De heer L. zou van hoogerhand den wenk hebben gekregen, dat deze nevenfunctie onge- wenscht werd geacht voor een burgemeester, doch hij assumeerde zich toen een „stroopop". die zijn zaken als verzekeringsagent behartig Rheumatiek in de luchtGevoelige men- schen merken dat dadelijk. De minste wijziging in het weer meldt zich bij voorbaat door zan gerige pijn, door stramheid en kramp in de ledematen. Neem Uw maatregelen. Neem Kruschen Salts! Maar bijtijds, bij vóórbaat. De aansporende werking van Kruschen Salts op Uw organen, zuivert op natuurlijke wijze Uw bloed van alle overdaad aan pijnverwekkende zuren, omdat lever, nieren en ingewanden weer worden teruggebracht op hunne volledige jeug dige kracht. Naarmate de overtollige zuren verwijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrij van ongemak en pijn L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb behaald Zoo wil ik U langs dezen weg allen lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat bij mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden: ook. gij zult bij een regelmatig gebruik de wel- dadigen invloed ondervinden van de beroemde dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a 0.40. f 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Pabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. de; doch zóó, dat het grootste deel der revenuen toch in den zak van den heer L. terecht kwam. Ook het feit, dat de burgemeester werkte als correspondent voor tal van bladen van diverse richtingen, was velen een doorn in het oog, niet zoozeer om deze functie als zoodanig, als we) om het feit dat hij meermalen gebruik zou hebben gemaakt van vertrouwelijke stukken die hem uit hoofde van zijn burgemeesters ambt werden toegezonden of door zijn handen ringen. Al deze en meerdere grieven dateeren reeds van lateren datum, doch zij zijn in Tubbergen nog niet vergeten en schijnen in Den Haag de achtergrond te zijn geweest, waarop een nieuw bedrijf in de Tubbergsche geschiedenis zich thans afspeelt. Men beschouwt deze jongste gebeurtenis als den druppel die den emmer heeft doen overloopen en die tenslotte heeft geleid tot ingrijpen van regeeringswege. In den afgeloopen zomer werd n.l. in Alber- gen (gem. Tubbergen) het 30-jarig bestaan van den Boerenbond gevierd. Dit feest werd ge houden in een tent, waarvoor door den Com missaris der Koningin vergunning was ver leend tot het tappen en schenken van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank. Deze laatste bleek echter in voldoenden voorraad aanwezig, zoodat liters jenever en brandewijn werden vertapt, en dat geschiedde cnder het oog van den burgemeester, die zelf aanwezig was, maar het tappen van den sterken drank niet verbood. Ook dit geval moet de Regeering ter oore zijn gekomen en men veronderstelt dat dit de onmiddellijke aanleiding voor den Minister is geweest mede de vorige antecedenten in aan merking nemend om den burgemeester voor loopig te schorsen, ten einde het onderzoek in zoo scherp en zuiver mogelijke banen te leiden. Intusschen hopen vele gemeentenaren, dat het onderzoek nog een gunstige wending zal nemen en de heer L., die algemeen als een beminnelijk mensch bekend staat, over drie maanden, weer in zijn functie zal worden hersteld. Mocht ech ter uit het onderzoek blijken, dat de gedragingen van den heer L.van dien aard zijn geweest, dat hij als burgemeester niet op zijn plaats is, clan zullen, zonder aanzien des persoons, die maatregelen moeten worden getroffen, die noodig zijn om in Tubbergen schoon schip tè maken. Donderdagavond heeft zich in Monster wederom een ernstige aanrijding voorge daan, waarbij een chauffeur en een elfjarige jongen ernstig gewond werden. Een vrachtauto van de firma Van de Ende uit Naaldwijk, welke bestuurd werd door den chauffeur; Overslocrt, is, vermoedelijk doordat de wagen slipte, op het rijwielpad gereden. De elfjarige J. van der Ende werd door den wagen gegrepen en ernstig gewond. De chauffeur viel uit de cabine en liep eveneens kwetsuren op. Nadat de geneeskundige eerste hulp was ver leend, zijn de chauffeur en de jongen naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Hiin toestand is ernstig. BATAVIA, 20 Oct. (Aneta) De commissie van bijstand voor de P.T.T. besprak in haar jong ste vergadering de vraag of het wenschelijk geacht moet worden om, mede met het oog op den abnormalen toestand, de aanmaak van In dische postzegels van Nederland naar Indié over te brengen. De voor- en nadeelen hieraan verbonden, werden in beschouwing genomen. Vrijdagnacht omtreeks half één is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in jen houtloods van de firma Prins, gelegen aan de haven te Nijkerk. Het vuur werd ontdekt door eenige militairen Een groot aantal soldaten was spoedig op ae plaats van den brand. Zij namen onmiddellijk het blusschingswerk ter hand. Met zand en een straal op de waterleiding trachtte men net vuur te blusschen, hetgeen niet gelukte. Koet daarop arriveerde de brandspuit uit Nijkerk, evenals die uit Nij kerker veen. Met vier stralen werd de strijd tegen het vuur, dat in het brand bare materiaal gretig voedsel vond, aangebon den. Huizenhoog laaiden de vlammen en tot t er in den omtrek was het vuur waarneemoaar. De hitte was zóó groot, dat de in de haven liggende scheper, verhaald moesten worden. Na een paar uur hard werken was men om streeks drie uur den brand meester. Van ac loods bleek niets meer over dan eenige brok stukken muur. De nablussching nam nog gerui- men tijd in beslag. De burgemeester en de beide wethouders wa ren op het terrein van den brand aanwezig. In de week van 8 t/m 14 October bezweken tengevolge van het mond- en klauwzeer: 131 runderen, 108 kalveren, 66 varkens en biggen en 2 schapen. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte mejuffrouw F. H. A. van den Oudendijk Pieterse, geboren te 's-Graven- hage, op een proefschrift, getiteld: „Dürers Rosenkranzfest en de ikonografie der Duitsohe rozenkransgroepen van de XVe en het begin der XVIe eeuw". DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men voor werktuigkundig ingenieur: H. Croll, Bussum. Vier jongeris van ongeveer 14 en 15 jaar wa ren Vrijdag op den Daalschenweg te Nijmegen op het neergelaten achterschot van een vracht auto van den Maasbuurtspoorweg gesprongen. Tijdens het rijden liet het schot los en sloegen de jongens tegen de straat. Alle vier werden gewond. J. T. liep een zware hersenschudding op, C. G. een schedelbreuk, J. een zware hoofd wonde en S. had slechts een lichte hoofdwonde opgeloopen. De eerste drie slachtoffers zijn per zieken auto naar het St. Canisius-ziekenhuis ver voerd, waar T. in levensgevaar bleek te ver- keeren- G. was er iets beter aan toe, J. zal spoedig' net ziekenhuis kunnen verlaten. S. kon naar zijn huis worden vervoerd. De chauffeur van den vrachtauto, die niets van het .ongeval had bemerkt en ook niet wist, dat er jongens op zijn auto waren gesprongen, is doorgereden. Dinsdag a.s. zal de minister van Econo mische Zaken van 8 uur 10 tot 8 uur 30 voor de microfoon een radiotoespraak hou den over de economische omstandigheden in den land- en tuinbouw onder de huidige verhoudingen. Deze toespraak zal het ka rakter dragen van een persoonlijk woord tot de land- en tuinbouwers. i Naar wij vernemen werd aan Mgr. Mekkel holt die, zooals wij reeds meldden, tot Aposto lisch Vicaris van Benkoelen (Sumatra) is ver heven, telegrafisch medegedeeld, dat zijn spoe dige overkomst naar Rome dringend gewenscht was. Z. H. de Paus is namelijk voornemens op 29 October a.s. 12 Missiebisschoppen te wijden, bij welke plechtigheid Mgr. Mekkelholt Neder land zal vertegenwoordigen. Na zijn wijding zal de nieuwe' Apostolische Vicaris van Benkoelen zeer waarschijnlijk ons land bezoeken. De Waal voor Nijmegen is de laatste etmalen bijzonder hoog gestegen. Heden werd waarge nomen een stand van 11.60 meter plus A.N.P., terwijl Keulen nog sterker was seinde. De lage kaden zijn reeds overstroomd, terwijl de hooge gevaar loopen. De uiterwaarden staan blank. De Ooipolder wordt drooggehouden door elec- trische gemalen. De scheepvaart blijft zeer druk, doch naar Duitschland minder. De Stichting Luchtbeschermingsmaterialen („Lubema"), de door de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming in het leven geroepen verkoopsorganisatie, waarover wij reeds eerder uitvoerig hebben bericht, schrijft ons: Uit verschillende berichten, die dezer dagen door middel van pers en radio werden ver spreid, kon men opmaken, dat de voorraad zandzakken voor luchtbeschermingsdoeleinden in ons land zou zijn uitgeput, en dat de ver koop van dit artikel voorloopig zou moeten wor den stopgezet. Deze berichten behoeven in zoo verre verbetering, dat er geen sprake is van uitputting van den voorraad. Dat de verkoop werd stopgezet vond zijn oorzaak in het feit, dat de Regeering de distributie van zandzakken van hoogerhand wilde regelen. De voorbereidin gen hiertoe zijn thans getroffen en een grootr zij het niet onbeperkt, aantal zandzakken is thans ter beschikking gesteld, doch uitsluitend ten behoeve van de zelfbescherming van par ticulieren en van particuliere bedrijven. Zandzakken in verschillende soorten kunnen vanaf heden, bij minimum afname van 100 stuks, worden besteld bij de plaatselijke afdee- lingen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, waarbij inlichtingen betref fende prijs en kwaliteit te verkrijgen zijn. Ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag zal prof. dr. B. H. Molkenboer O.P., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijme gen, op bijzondere wijze gehuldigd worden. Op 10 Dec. zal er een academische senaatszitting worden gehouden, waarbij aan den professor eenige feestgaven zullen worden aangeboden. Allereerst een bundel werken betrekking heb bende op Vondel en zijn eeuw, waarin binnen- en buitenlandsche medewerkers zullen schrijven. Een tweede bundel zal een apart nummer zijn van het tijdschrift „Vondelkroniek". Er is een uitgebreid eerecomité gevormd, waarin profes soren, ook van andere Universiteiten, zitting hebben. H1LVEKSUM I, 1855 en 414.4 M. 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 2.00 Voor de rijpere jeugd, 2.30 Gramofoonmuziek, 2.45 Kin- den urtje, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 KRO- orkest, 5.15 Internationale sportrevue, 5.30 Gra mofoonmuziek, 5.45 KRO-Nachtegaaltjes, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.20 Journalistiek week overzicht, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Berich ten, 7.15 Causerie „Het jeugdvraagstuk", 7.35 Actueele aetherflitsen, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen8.15 Meditatie met muzikale omlijsting, 8.35 Gramofoonmuziek, 8.45 Geva rieerd programma, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Causerie „Ave Maria: Tota pulchra es Maria" (met muzikale omlijsting), 11.1012.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM, 301.5 M. VARA-Uitzenalng 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoonmu ziek, 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrij ven, 12.00 Gramofoonmuziek, om 12.45 berich ten ANP, 2.15 Gramofoonmuziek, 2.20 Muzi kale causerie m. m v. het VARA-orkest, 3.00 Reportage, 3.30 VARA-orkest en solisten, 4.50 Residentie-orkest, 5.30 Filmland, 5.50 Orgel spel, 6.15 Brabantsch programma, 8.00 Herha ling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.20 Vraag en antwoord, 8.30 Het Rosian-orkest, 9 15 Vroolijke schets, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 En nu.... Oké, 11.00 Berichten ANP. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.35 Lichte mu ziek. 11.35 Orgelspel. 12.20 Lichte muziek, 12.50 Gramofoonmuziek, 1.50 Orgelspél, 2.35 Dans muziek, 3.35 Orkestconcert. 4.05 Variété, 5.50 Variété. 6.20 Orkestconcert. 7.35 Variété, 8.50 BBC-Theaterorkest, 10.05 Variété, 10.35 Dans muziek (gr.p.l). KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek, 6.35 Militair orkest, 7.50 en 9.05 Gramofoonmuziek, 9.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest, 10.00 Kamermuziek, 11.20 .Leo Eysoldt's kleinorkest, 1.35 Gramo foonmuziek, 2.20 Concert, 4.35 Keulsch Meis jeskoor, 5.20 Het Omroepkleinorkest, het Om roepkoor en het Waldhoornkwartet H. Lohse, 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramfoonmuziek,' 11.50 en 12.30 Om roeporkest, 12.50 Gramofoonmuziek, 1.25 Selec tie uit de opera „De barbier van Sevilla" (gr.- pl.) met toelichting, 1.55 Cellovoordracht, 2.20 Zang met toelichting, 3.20 Programma gewijd aan Turkije, 5.05 Omroeporkest, solist en gfa- mofoonmuziek, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.20 Cabaretprogramma voor de soldaten, 8.35 Ac cordeon en zang, 8.55 en 9.3011.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 11 50 en 12.30 Radio-orkest, 12.50 en 1.55 Gramofoonmuziek, 4.35 Radio-orkest, 5.35 Viool en piano, 6.05 Gramofoonmuziek, 7.20 Uitzending voor soldaten, 7.50 „Ramuntcho", opera, 9.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.40 Bonte avond, 9.40 Otto Dobrindt's or kest, hierna tot 12.20 Nachtconcert. HET BESTE MATIGE PRIJZEN Amsterdam Leidschestraat 95 WASHINGTON, 20 Oct. (Havas) Te Washington is nog geen bericht ontvangen van de Duitsche regeering, dat zij het voorne men zou hebben zonder waarschuwing alle neutrale schepen tot zinken te doen brongen, die door oorlogsbodems der geallieerden zouden worden geconvoyeerd., Amerikaansche kringen doen uitkomen, dat indien een dergelijke gedragslijn door het rijk zou worden gevolgd, zij de afkeuring dei Ver- eenigde Staten zou oproepen namens de begin selen van moraal en recht, welke de neutralen huldigen, doch dat zij waarschijnlijk zonder practisch effect zou blijven, daar de Ameri- ltaansche scheepvaart reeds bij den aanvang' van den oorlog het verzoek heeft ontvangen geen convoyeering door oorlogvoerenden te aanvaarden. Men doet ook uitkomen, dat het ontwerp-Pittman voor de neutraliteitswet Amerikaanschen schepen verbiedt havens van oorlogvoerenden aan te doen teneinde de ge varen voor dergelijke torpedeeringen te beper ken. Men moet vaak in het hooggebergte hebben vertoefd, men moet zijn eigen lichaamsgrootte vergeleken hebben met die der kolossale gra niet- en basaltblokken, men moet zijn uithou dingsvermogen beproefd hebben opde onbe gaanbare rotskammen, om te weten, wat bergen beteekenen. Zoo'n ervaren bergbeklimmer zal de schouders ophalen, wanneer hij hoort van iemand, die over een berg wil springen, ten einde d etalrijke moeilijkheden te vermijden. Hij weet van tevoren, dat de dwaas, die het voornemen gemaakt heeft, tenslotte voor de onmogelijkheid zal terugdeinzen. Alleen wie zich staaalt voor den moeizamen klimtocht, heeft kans den anderen kant te bereiken. Ook de moeilijkheden, die de totstandkoming van een betere samenleving in den weg staan, vormen een berg met schijnbaar ongenaakbare toppen. En 't is vreemd, nog zoovelen te ontmoeten, die meenen, dat deze hindernis met één kolossalen sprong moet worden genomen. Zij verwonderen zich er over, dat anderen, die stap voor stap met taaie volharding de bestijging zijn begon nen, niet sneller vorderen. Maar eenmaal, als zij zelf door de onmogelijkheid van hun stre ven tot moedeloos nietsdoen verzonken zijn, be reiken de gestaag voortschrijdende bergbeklim mers hun reisdoel: de nieuwe gemenschap. Wij weten, dat de tocht veel van ieders krachten zal vergen. En daarom mogen wij geen gelegenheid voorbij laten gaan, om ons te stalen. De Eerste Kamer komt Dinsdag 31 October, des avonds om half negen, bijeen. De agenda is nog niet vastgesteld. Zoodra U snuift of niest, vlug een paar druppels Vicks Va-tro-nol in ieder neusgat! Spoedig ver dwijnen de benauwdheid en prikkeling en de ver koudheid wordt gewoonlijk in de kiem gesmoord. We zijn vanaf de jeugd gewend jj| Naar 't -postkantoor te loopen j§ Om dingen, die noodzakelijk zijn, Daar aan t loket te koopen. je Eerst zocht j' er witte strookjes, maar Daar zou het niet bij blijven: =j Er kwam een tijd, dat heel je heil 'Afhing van brievenschrijven! De beste klanten van de post Zijn de verloofde lieden, De post mocht bij elk huwelijk Best een cadeau aanbieden! Toen kwam de tijd, dat j' aan 't loket Belasting kon betalen, Ook dat is zeer noodzakelijk, Want anders komt men 't halen! =s Wéér kwam er toen een functie bij, Daar kun je bij staan huilen, Wanneer j' elk jaar je goede riks Voor 'n blikje moet gaan ruilen. Maar 't nieuwste nieuws spant wel de kroon, E Nu komt men ons vertellen: Gasmaskers moet men voortaan óók Aan 't postloket bestellen! Ze doen toch wat om dat bedrijf =E Flink populair te maken, Nu gaat waarachtig Tante Pos Voor onze levens ivaken! HERMAN KRAMER I De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de colectieve arbeidsover- éenkomst voor de schoenindustrie. Dit verzoek met de daarbij behoorende stukken ligt tot en met 7 November ter inzage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspectie te Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht Arnhem, Deventer en Groningen. Ook bij het departement van Sociale Zaken zijn afschriften verkrijgbaar. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek moeten vóór of op 7 November schriftelijk bij den minister van Sociale Zaken worden ingebracht. De minister van Economische Zaken vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de krachtens artikel 6 lid 4 van de „beenderen- beschikking 1939 no. 1" door den directeur van de sectie beenderen van het rijksbureau voor chemische producten verleende dispensatie van het verbod van verwerken, alsmede van het doen be- of verwerken van beenderen, heden te 24 uur afloopt. Met ingang van 21 October zullen de boven omschreven handelingen slechts geoorloofd zijn, indien men van den directeur van genoemd rijksbureau een vergunning daartoe zal hebben ontvangen. BODEGRAVEN, 18 Oct. Eierenvelling. Aanvoer 4207 stuks eieren. Kipeieren: wit 5.105.40, ge mengd 5.305.70, kuikeneieren 3.604.20, eend eieren 3.503.70 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Oct. 7500 kg Roode kool 2.30—3.10, 7200 kg. Gele kool 1.80— 2.30, 6800 kg. Deensche Witte kool 1.902.90, 2550 kg. Savoye kool 1.702.80, 12000 kg. Uien 2.803, grove 3.10, drielingen 1.201.70, nep 55.30, 2800 kg. Peen 1.30—2, 280 kg. Bieten 0.80—1.60, 600 st. Bloemkool: 1 1230—14.30, II 3.50—6. 150 kg. To maten: A 10.20, C 7.70—8.10. CC 4.80, 12000 kg. vrpege Witte kool 2.202.90, 7700 struik Andijvie 1—1.60, 350 kg. Ramenas 2.20, 825 kg. Snijboönen 24.6026, 38 kg. Slaboonen 17.70, 750 kg. Druiven: Frankenthalers 12.7019.60, Alicante 14.7018. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Oct. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de gehouden bloc'veiling van winterfruit werden de volgende prijzen hesteed: Sterappels: extra 9.80, afw. 6.60, A '7.207.80. middenprijs 7.30, afw. 4.10, B 4.10, afw. 2.70, Bellefleurs: extra 7.20, afw. 4.20, A 5.20, afw. 4.20, B 2.60, afw. 1.70. Goudreinetten extra 11.00, afw. 7.10. A 8.10, afw. 5.50, B 3.00, afw. 2.70. Aanvoer 79966 kg. Volgende hlocveiling a.s. Donderdag 2 uur. LEEUWARDEN. 20 Oct. Veemarkt. 72 Enter stieren 90.00-190, 80 Twenterstieren 190.00340 542 vette koeien 125.00255, 1285 melk- en kalf koeien 120.00245, 20 pinken 70.00160, 12 vette kalveren 22.0053, 1159 graskalveren 18.007o, 392 nuchtere kalveren 4.006, 548 vette schapen 15 0025, 175 weideschapen 10.0021, 427 lam meren 8.0016, 198 vette varkens 55.00180, 35 magere varkens 18.00—55, 126 kleine biggen 8.00 15, 21 bokken en geiten, 12 paarden. Totaal- aanvoer 5104 stuks. Overzicht. De aanvoer nam heden iets af. Groot vee en graskalveren werden er minder aangevoerd. Voor stieren en vette "koeien was de handel traag mei iets lagere prijzen. Evenwei uitgezonderd voor een best beest. De handel in melk- en kalfkoeien was zeer gedrukt met iets teruggaande prijzen, pinken zeer kalm. Vette kalveren beperkt aan bod, stille handel. Graskalveren handel en prij zen minder. Nuchtere kalveren handel stugger en prijzen lager. Vette varkens niet geheel prijshou dend!. Kleine biggen handel iets vlugger en prij zen iets hooger. Wolvee handel stug. Alleen de beste vette schapen bleken flink prijshoudend. Door het leger werden vandaag een aantal koeien gekocht en Woensdag werden aan de N. V. C. 125 varkens geleverd. ZWOLLE,. 20 Oct. Boter. Aanvoer 3 /1/8 vaten, 1 1/16 vat en 148 stukken van een pond'. Prijs 1.60 1.75 per kg., afwijkende 30.00, per 1/16 vat van 10 kg. 15.50. 25000 kipeieren 3.805.50 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 130.00230, dito vaarzen en schotten 125.00190, gustekoeien voor de vet- weide of stal 85.00—170, dito vaarzen 100.00—160, voorjaarskalvende koeien 100.00160, 1 //-jarige springstieren 80.00105, DA -jarige pinken 75.00 130, jonge fokkalveren 25.00—75, nuchtere kalve ren 6.009, vette koeien en ossen aan bouten 52 —64 cent, dito stieren 4856 cent, dito kalveren 5060- cent. dito schapen 12.0025, lammeren 7.0014, 6-weeksche biggen 10.0013, 14-week- sche dito 13.5016, drachtige varkens 50.00—90, magere dito 55.0075. vette dito 5260 ct. per kg. Overzicht. Neurend'e versch gekalfde koeien en vaarzen mindere handel. Gustekoeien en pinken kalm. Kalveren voor de fok minder goede handel. Slachtkalveren redelijk. Vette koeien en stieren iets vaster. Voor nuchtere was de handel slecht. Schapen als vorige week. NOORDSCHARWOUDE, 20 Oct. 12700 kg. Roo de kool 2.203, 900 kg. Uien 33.10, grove 1.30 —1.40. drielingen 1.30—1.40, nep 4.80—5, 4000 kg. Peen 1.502, 9000 kg. aardappelen: bonken 1.90 2.20. Eigenheimers 2.60, Blauwe Eigenh. 2.50— HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiê AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHABAD. CALCUTTA. RANGOON BANGKOK PENANG. MEDAN SINGAPORE. BANDOENG... O u QJ N '3 co 0 u O F* O rt Z Oct. 17 17 8 19 Oct Ter Londensche beurze, waar men er nota van nam, dat het disconto van de Bank van Engeland niet verder verlaagd werd, legt men er den nadruk op, dat een hoog& disconto dan 2 pet. niet langer gerechtvaar digd is te achten. Het particulier disconto is na de disconto-verlaging van de Bank tot 3 pet. voortdurend dalende. Een verlaging van het bankdisconto zou den weg effe nen voor het oorlogsleening-programma der regeering. De rubberprijs te Londen blijft stijgende en liep 3/32 d. tot 10 9/16 d. per lb. op De comité's te Londen zullen beginnen met het beschikbaar stellen van hoeveel heden thee voor export; contracten zijn- verzonden. Zij hebben de bijzondere behoef ten van de exporteurs bestudeerd en hon den rekening met de voorkeur van de mark ten voor de verschillende soorten. De General Cigar keert een kwartaal- dividend uit van 1.75 per 7 pet. Curt- pref aandeel. De staalproductie van de U. S. Steel Cor poration bedraagt momenteel 86.5 pet. der capaciteit, tegen 85.5 pet. de vorige week de productie der onafhankelijke mijen 91 pet., tegen 89.5 pet. de vorige week. De Baltimore and Ohio boekte in Septem ber aan netto-ontvangsten 3.84 mill., te gen 2.71 mill, in September 1938. De netto- ivinst bedroeg 1.51 mill., tegen 322.000- De Kansas City Southern boekte in Sep tember aan bruto's 1.165.000, tegen 1.037.000 in September 1938, aan netto s 290.000, tegen 233.000. In de eerste negen maanden wordt de netto-winst geraamd op 320.000, of 1.50 per pref. aandeel, tegen S 2.176.000 in dezelfde periode van het vort!) jaar. De General Electric boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 8.55 mill-' tegen 4.37 mill, in het derde kwartaal 1938- In de eerste negen maanden 25.02 mill-, 0.87 per aandeel, tegen 17.45 millioen of 8 0.61 p. a. in de overeenkomstige period! van het vorig jaar. Engeland en Frankrijk zouden, naar djt New York wordt gemeld, 5750 vliegtuigen rt Amerika bestellen tot een bedrag van 3->u millioen. Volgens opgave van de Federal Reservé Bank of New York werd 1.391.000 goud uf* Engeland ingevoerd en 59000 uit Canada- De Amerikaansche fabrieken werkt11 thans op 65 pet. der capaciteit. De United Aircraft boekte ..i het derde kioartaal een netto-winst van 2.12 müh of 0.80 per aandeel, tegen 1.14 mill., 0.45 p.a. in het derde kwartaal 1938. In d1- eerste negen maanden 5.79 mill., of 2-1 p.a., tegen 3.56 mill, of 1.40 p.a. in n& overeenkomstig tijdvak van het vorig jaA'- ,J De Celanese corporation of Amerika vet' hoogde de prijzen voor acetaat-garens W - 7 tot 10 dollarcent per pound. Dc prijs voa 45 deniers wérd met 10 d.c. tot 1.03 en ooQ,, 55 deniers met 7 d.c. tot 0.85 verhoogd. V andere producten zullen, naar verwaca wordt, ook worden verhoogd. De conversie van 206 millioen Ami',rt kaansch Schatkistpapier is volgens niedp deeling van den minister van Financial Morgenthau, goed verloopen. Hierna z 526 mill. Schatkistpapier, dat 15 Decern a.s. vervalt, worden geconverteerd. De Pennsylvania Rrd. zal, naar de pi dent verwacht, in October een 29 pet. no gere bruto-winst behalen, tegen een stijg11 van 25 pet. in September. Er loopen gerua ten omtrent een dividend-verhooging. De Amerikaansche wagon-verladinO^t zijn in de week per 14 October ten opzien van de voorafgaande week van 843.700 845.000 wagons gestegen, waarmede nieuw record voor- de laatste twee j» werd bereikt. In de overeenkomstige ine van het vorig jaar was het aantal 72b- wagons. Dir.: A. M. J. v. Pampus ERG. SiaSn N. Z. Voorburgwal 326/28 - Amsterdam Uitvoering van Effecten-orders Beleggings-adviezen Beleening van Effecten tegen matige 2.90, Bevelanders 2.40, 153600 kg. vroege kool 2 203, 200 struik Andijvie 1.40. .,0e?' NOORD-SCHARWOUDE, 19 Oct. Aan 11700 Kg. roode kool f 2.303.50; 5300 Kg. j kool f 1.80-2.30 2100 Kg. Deensche witte f 2.80; 1300 Kg. groene kool f 2.30, 258W uien f 2.40—2.60, grove uien f 2.80—2.20, lingen f 1.20-1.40, nep f 4.50—4.7°; 3900 peen f 0.90-1.90; 5000 Kg. bieten f 11300 Kg. aardappelen: bonken f 18 24®' Zeeuwsche blauwe f 3.80, Eigenheimers f -g- blauwe idem f 2.90, Bevelanders f 2-2<T.^efi 165.000 Kg. vroege witte kool f 1.30—2.50, struik andijvie f 0.701.20; 410 Kg. slab f 13—19.70; 23000 Kg. pootaardappeleneen lingen 28/35 f 4, idem 33/35 f 4.20. j3l SCHAGEN 19 Oct. 23 paarden 100.00—2ü"'eid< magere geldekoeien 1101)0-150, 60 vctteje koeien 170.00—250, 8 kalfkoeien iSO.OO^, 2 vaarzen 70 00—130. 39 graskalveren 10.00 nuchtere kalveren 3.00-14. 20 magere scVf|, 10.00—14, 267 vette schapen 22.00—26, 37U^g houders 12.00—16. 4 bokken en geiten 3.0" g.&" vette varkens 62—65 cent per kg. 17 konijnc» tvie' —1 25 kippen 40—90 en eenden 40 cent per 25000 kipeieren 4.50—5.20 per 100 etuks. - I LEEUWARDEN, 20 Oct. Zuivel. NagelK^j, —32, Goudakaas 24—36, Edammerkaas aanvoer 2300 kg. Veilingboter 1.15—1.38 PerggoC Aanvoer 2/3 en 3/6 vaten. Commissie s0'mp' kg. kipeieren. Prijs 45.50 per 100 stuks. ,efp delsprijs 75—85 ct. per kg., 100 kg. een ,j5 eieren 3.25—3.50 per 100 stuks. Handeisv go 45—50 ct. per kg. Pluimvee: 15 slachthanen 70 ct., 400 slachtkippen 2575 ct., 100 1 hanen 40—100 ct., 25 piepkuikens 20—3j5 10 jonge duiven 20 ct. per stuk, 15 konljne —30 ct. per pond. 2ti*' LEEUWARDEN, 20 Oct. Vereeniging v. velmaatschappijen. Edammerkaas 20 15—16, idem 40 plus 24.50—25, Goudsche^^ 20 plus 1516, idem 40 plus 24.50—25, vo' 40 plus 29.50—30, Broodkaas 40 plus 24'5LgPP Leidsche kaas 20 plus 1516 per 100 kg. s ming flauw. mN ZWOLLE, 20 Oct. Huiden. Koehuiden \°:n K kenvellen 19, stierenvellen 17, vette ven®' grasvellen 20 cent per pond. Paardenhuiden per stuk Handel willig. ftiP' Veemarkt. Aangevoerd 2744 stuks, als: 98f„ers? dei'en, 798 graskalveren, 239 nuchtere kal 252 schapen, 2 geiten, 110 6Chrarpmen, 45 v&' 315 biggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6