Vreugde naast ontstemming over het driezijdig pact Weinig nieuws in het Westen N achtconf erenties op het Kremlin Het nieuws van heden SARADJ0GL0E TERUG TE ISTANBOEL VRACHTAUTO IN EEN POLDERVAART GERAAKT HET CONVOYEEREN VAN NEUTRALE SCHEPEN TEGENVOORSTELLEN TE HELSINKI OPGESTELD DE BAROMETER Parijs meldt: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 - OCHTENDBLAD K3R€AUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - Ta. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERU DE "SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22057 Besprekingen met den Roemeenschen gezant Gemengde gevoelens te Rome Commentaar in de Osser- vatore Romano Russische pers zwijgzaam Duitsche persstemmen Von Mackensen naar Berlijn ontboden Duitsche ambassadeur bezoekt Spaak s Geen foto van een luchtaanval, doch een beeld van de Amerikaansche vloot, die in samenwerking met de luchtmacht voor de kust van Californië oefeningen heeft gehouden Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiiiK Engeland beperkt zijn kolenverbruik Loonsverhooging in de textielbedrijven Argentijnsche havens open voor duikbooten België zal zijn neutraliteit tegen ieder en aanvaller verdedigen Artillerie verdekt opgesteld Paasikivi verhaalt over zijn besprekingen met Stalin en Molotof De Amerikaansche post voor Duitschland TSJECHISCHE EEREWACHT VOOR HACHA OTTO SIFFLINGOVERLEDEN ERKKO WEER TE HELSINKI De twee inzittenden om het leven gekomen Nederland heeft de Duitsche nota ontvangen Roosevelt over de neutraliteitszone De Duitsche vluchten boven Engeland Bulgaarsche gezant vertrekt uit Moskou DIENSTPLICHT INGEVOERD IN AUSTRALIË Finsche defensiemaatregelen wor den als voltooid beschouwd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek ISTANBOEL, 20 Oct. (Havas). De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Saradjog- loe, is Vrijdagmiddag van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie teruggekeerd. Hij is van Odessa gereisd aan boord van den Rus- sischen kruiser „Moskowa", welke werd be geleid door een torpedojager. De minister en zijn gevolg zijn te Tophana aan wal ge gaan, tegelijK met Terentief, den ambassa deur van de Sovjet-Unie te Ankara. Verder is Vrijdagochtend de Roemeensche ambassadeur, Stoika, te Ankara aangekomen. Hij zou 'n onderhoud hebben met Saradjog- loe en Vrijdagavond naar Boekarest terug- keeren De frontpagina van alle Turksche bladen is gewijd aan .het verdrag tusscben Frank rijk, Engeland en Turkije, dat gisteren is onderteekend Tegelijk met den tekst van het verdrag worden foto's van president Inonoe, Koning George en president Lebrun gepubliceerd. De Turksche pers acht het een verstandige beslissing, de zijde van de groote democratieën te kiezen, die een „kruistocht" ondernemen tegen den aanval. Een van de leidende Turk sche bladen schrijft: „Het verdrag is een meesterstuk van vrede en veiligheid. Het is een succesvolle bevordering van den wereldvrede, de Turksche nationale Veiligheid en het welzijn der menschheid. De naam van president Inonoe, die een waardig opvolger is van Kemal Pasja, is vandaag op de lippen en in het hart van een dankbaar volk." Onze Romeinsche correspondent seint Vrijdagavond: Er is wel reden voor, zeer nieuwsgie rig te zijn naar de Italiaansche reactie op de onderteekening van het zoolang reeds hangende Fransch-Engelsch-Turksche pact. Toen dit pact indertijd geprojecteerd werd ondervond het in Italië scherpe kritiek, zoo- als trouwens de heele politiek, waarvan het deel uitmaakt, de zoogenaamde „omsinge- lingspolitiek". Toen bestond er echter tus- schen Duitschland en Rusland nog vijand schap, was de oorlog niet uitgebroken en had de Russische beer van de vraat zucht, die hij thans toont, nog geen blijk gegeven. Italië volgt sinds het uitbreken van den oor log niet op de eerste plaats een aspolitiek, maar een politiek van afzijdigheid, wat nog iets an- öers is dan neutraliteit. Voor de Italiaansche afzijdigheid is de afzijdigheid van de Balkan- landen een conditio sine qua non. Aanvanke- üjk zag Italië in de onderhandelingen tusschen Turkije en Rusland geen kwaad. Zij konden lei den tot sluiting van de Dardanellen voor oor logsschepen, en dit scheen Italië voor de neu traliteit van den Balkan alleen maar gunstig t°e. Toen de Baltische landen evenwel ten offer vielen ging men zich hier afvragen, of de be sprekingen, welke Rusland met Turkije voerde, eigenlijk niet dienden, opdat de Russische beei aijn vraatzucht ook kon stillen op den Balkan. Italië zag met steeds grootere bezorgdheid naar liet resultaat der besprekingen uit. De mis lukking ervan bracht hier ongetwijfeld opluch ting te weeg, maar de vreugde was geenszins onvermengd. Nauwelijks toch was de mogelijkheid van een Russisch-Turksch pact van de baan, of die van een Fransch-Engelsch-Turksch rverd werkelijkheid. Een werkelijkheid, waar door de Italiaansche afzijdigheid van een vrijwillige een eenigszins gedwongene wordt. Italië kan, daar het steeds de hegemonie van de Middellandsche Zee voor zich op- eischt en verklaarde niet de gevangene van de Middellandsche Zee te willen zijn, het I'ransch-Engelsch-Turksche pact moeilijk anders waardeeren, dan op zijn minst als een aantasting van zijn prestige. Anderzijds schijnt dat pact de neutrali teit van den Balkan wel zoo zeer te garan deeren, als zulks een Turksch-Russisch pact zou hebben gedaan, en helpt het dus Italië bij de handhaving van zijn afzijdigheid. Dit rs voor Italië de gunstige zijde hiervan. Met de leiding te nemen van een neutraal Bal- banblok zou Italië veeleer bij het Fransch- ®ngelsch-Turksch pact een zeker prestige verlies kunnen goed maken. Wij verwachten dan ook, dat de Italiaansche politiek in de ^aaste toekomst nog meer dan in het ver eden op het veroveren dier leiding gericht al zijn. Officieele of perscommentaren op ®et Fransch-Engelsch-Turksch pact ontbre- en. De reserve die in acht genomen wordt, J'hijnt ons in de bovenstaande richting te ^jzen. In Va» Z^n commentaar op de onderteekening Vjj bet Fransch-Britsch-Turksche verdrag be(.„ de „Osservatore Romano" op de groote o0ste,kenia biervan voor den Balkan en het deel der Middellandsche Zee. „Als IJ'ezoo zegt het blad „tot dit arie- boorf accoord terugkeert isdit, omdat het de tijeet.2a lelijkheid caarvan erkent, en wel des te °mdat Saradjogloe te Moskou in staat böC(rVan habij den ernst te ondervinden van de IjÏR ei8inS> die het imperialisme vanuit het Dp vcor Zuid-Europa vormt." Van "°sservatore" merkt omtrent den inhoud ,et verdrag op, dat de kracht der verplich- ^'ederzijdschen bijstand aanmerkelijk Vetpjj verzwakt door het feit, dat Turkije niet <$eaij. is mee te strijden in een oorlog c'er Ire; tleerden tegen Rusland. „Wie echter b?- 06 So -Öen Balkan en de Dardanellen, tenzij bet v]fit"Unie?" zco vraagt de redacteur van aticaansche orgaan. Toch erkent deze -"•«caansch overigens dat het pact een werkelijke politieke waarde bezit. De Russische pers publiceert niets over het sluiten van het FranschBritschTurksche verdrag, terwijl op een opvallende plaats de telegrammen worden gepubliceerd, welke zijn gewisseld tusschen Saradjogloe en Molotof en waarin gesproken wordt over de vriendschap en het vertrouwen, welke het kenmerk zijn van de betrekkingen tusschen beide landen. De Turksche minister van Landbouw is giste ren te Moskou aangekomen. Men heeft verder den indruk, dat Frankrijk en Engeland hun best doen een verdrag tusschen Turkije en de Sovjet- Unie te vergemakkelijkèn, dat in het belang van beide landen is en tegemoet komt aan het wettig verlangen van de Sovjet-Unie tot vei ligheid in de Zwarte Zee. De Duitsche bladen betoogen in hun commen taar op het verdrag tusschen Engeland, Frank rijk en Turkije dat reeds de voorgeschiedenis dezer gebeurtenis in het nauwste verband met de Britsche omsingelingspolitiek stond. Zij zeg gen ook, dat het pact vele punten onopgehel derd laat. Onduidelijk blijft in de eerste plaats aldus het „Hamburger Fremdenblatt" hoe en tegen wie de westelijke mogendheden Turkije hulp zouden kunnen bieden. Artikel twee, dat spreekt van Turksche hulp aan de westelijke mogendheden in geval van een aan val in de Middellandsche Zee, zal in Italië de bijzondere aandacht trekken. Italië is immers de eenige Middellandsche Zee-staat, waarop het artikel betrekking kan hebben. In artikel drie, volgens hetwelk Turkije ook zal helpen, wan neer vijandelijkheden ontstaan tengevolge van de Britsche en Fransche waarborgen aan Roe menië en Griekenland, ziet de Berlijnsche cor respondent van dit blad het bewijs dat Enge land het conflict wil uitbreiden. Hij vraagt zich verder af tegen wie de ga rantie aan Roemenië gericht kan zijn. De na koming der garantie is slechts denkbaar, wan neer de Dardanellen vcor de oorlogsschepen der westelijke mogendheden geopend zouden wor den. Hieruit kan men zien, dat het verdrag tegen Rusland gericht is. Doch ten aanzien van de Sovjet-Unie verliest het verdrag veel van zijn kracht door het protocol, dat zegt, dat Turkije geen actie behoeft te voeren, die het in een gewapend conflict met de Sovjet-Unie zou brengen. Ook uit dit pact blijkt, zoo vervolgt de cor respondent, dat Engeland de eigenlijke rust verstoorder op het Europeesche continent is. Ot les, die het lot van Polen geleerd heeft, zal juist door de kleine staten niet zoo spoedig vergeten worden. Zcoals Havas uit Zurich bericht, heeft eerst Vrijdagmiddag 2 uur, dus veertien uur na de onderteekening, de Duitsche radio medegedeeld, dat het BritschFransch- Turksche verdrag was onderteekend. Radio Stuttgart gaf nauwelijks bijzonderheden over de houding van Duitschland ten aan zien van dit verdrag. Men beperkte zich tot- te zeggen dat de Fransch-Britsche hmp, welke Turkije is beloofd, vaag blijft. De mededeeling werd gevolgd door een bericht waarin werd gezegd, dat de Balkan- landen zeer onder den indruk zijn van de kracht van het Duitsche leger. Naar te Berlijn vernomen wordt is de Duit sche ambassadeur Von Mackensen uit Rome naar Berlijn ontboden om rapport uit te bren gen over de reactie op het Britsch-Fransch- Turksche pact, aldus meldt United Press aan haar bladen. Naar men gelooft zou hij voor zijn vertrek een onderhoud hebben met Mussolini. BRUSSEL, 20 Oct. (Havas)De Duitsche am bassadeur te Brussel, von Buelow-Scliwante, heeft vandaag een bezoek gebracht aan den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Spaak. Omtrent liet onderhoud werd geen enkele of ficieele mededeeling verstrekt, doch men heeft reden om aan te nemen, dat het handelde over de beide volgende punten. De vertegenwoordiger van Duitschland zou de Belgische regeering mededeeling hebben gedaan van het feit, dat zijn regeering ieder neutraal schip, dat door vijan delijke schepen wordt geconvoyeerd, als een vijandelijk schip zal beschouwen. Verder zou hij gesproken hebben over de opvattingen van de Belgische regeering over het verblijf in België van zekere vreemdelingen. In politieke kringen schijnt men geen bijzon dere aandacht te schenken aan de mededeeling over het convoyeeren van neutrale schepen, aan gezien de Duitsche opvatting overeenkomt met het traditioneele zeerecht. -«-«r -f- w i VOOR HF.T GEHEELE LAND: Koude ochtend, overdag weinig verande- ring in temperatuur, gedeeltelijk bewolkt, EE geen regen van bctcekcnis. Matige tot EE zwakke Noordelijke wind. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii PARIJS, 20 Oct. (Havas). Het Fransche legcrberieht van Vrijdagavond luidt: „Activiteit van patrouilles en verken- ningsafdeelingen tusschen Moezel en Saar. Wij hebben enkele gevangenen gemaakt. Plaatselijke activiteit van de artillerie in hetzelfde gebied. Kalmte aan het front ten oosten van de Saar." LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Waarschijnlijk zal Engeland den steenkolenuitvoer uitbreiden om Polen en Duitschland van de buitenlandsche markten uit te sluiten. Men zal alles in het werk stellen om den uitvoer van de producten der Britsche mijnen te verhoogen en het bin- nenlandsche verbruik zooveel mogelijk te be perken. In tegenstelling tot de verwachting zullen gas en electriciteit niet gerantsoeneerd worden, doch de noodzaak van kolenrantsoenee- ring blijft bestaan. Het is noodzakelijk, dat zoo veel mogelijk kolen worden geëxporteerd, op dat men de beschikking krijgt over buitenland sche valuta voor het betalen van levensmidde len en andere benoodigdheden uit het buiten land. De verduistering heeft tot een groote be zuiniging op het kolenverbruik geleid. Krachtens een overeenkomst, die vandaag te Manchester tot stand gekomen is, zullen 350.000 textielarbeiders in Lancashire een loonsverhooging van gemiddeld 12% procent ontvangen. De verhooging wordt gemoti veerd door de stijging van de kosten van levensonderhoud en de verbetering in den katoenhandel. BUENOS AIRES, 20 Oct. (D. N. B.) Naai van semi-officieele zijde verluidt, zal de Ar gentijnsche regeering geen bijzondere bepalin gen voor duikbooten van oorlogvoerende mo gendheden treffen. Evenals andere oorlogs schepen zullen deze duikbooten dus in Argen tijnsche havens kunnen binnenloopen en zich binnen de vastgestelde 24 uur van brandstof kunnen voorzien. ROME, 20 Oct. (Havas). De bijzondere correspondent van de Corriere della Sera te Helsinki heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger van Finland in de besprekingen met de Sovjet-Unie, Paasikivi. Deze deelde mede, dat hij drie besprekingen heeft gehad met de leiders van de Sovjet-Unie in de werkkamer van Molotof in het Kremlin. De eerste bespreking werd gehouden op 12 October, de beide andere op 14 October. Deze beide laatste besprekingen duurden ieder on geveer drie uur, en dit heeft Paasikivi den in druk gegeven dat de revolutie, welke veel din gen heeft gewijzigd, geen verandering heeft gebracht in den lust van de Russen om 's nachts te werken. Paasikivi was vergezeld van den Finschen gezant te Moskou en kolonel Paaso- nen, die evenwel niets zeide. Molotof werd bij gestaan door den chef van zijn kabinet en kolonel Uriukosden, die evenmin een mond open deed. Stalin kwam van tijd tot tijd hooren hoe de besprekingen vorderden en toonde zich steeds zeer beleefd. Hij herinnerde aan den tijd, dat hij een toevlucht zocht in Finland na de onlusten van 1906 om aan de politie te ontkomen. Stalin was gekleed in zijn gewone witte hemd, tot aan den hals dichtgeknoopt en droeg laarzen. Ook Molotof droeg Russische laarzen. Worosji- lof liet zich niet zien, slechts één keer ont moette Paasikivi hem in een antichambre. Stalin en Molotof achtten zich in mili taire zaken voldoende competent om zon der hem te spreken. Paasikivi verklaarde gaarne nog eens zijn oude tegenstanders van 1921 te hebben ont moet, met wie hij te Tartu heeft onderhandeld over de vredesvoorwaarden tusschen de Sovjet- Unie en Finland, doch hij heeft er geen enkelen van kunnen ontdekken. Alleen hoorde hij, dat de persoonlijke vriend van Lenin, Berzin, nog in leven was, hoewel hij zich uit de politiek had teruggetrokken. Tenslotte verklaarde Paasikivi optimistisch te zijn. WASHINGTON, 20 Oct. (Reuter) Minister Huil heeft medegedeeld, dat het departement van Buitenlandsche Zaken overweegt aij de Britsche regeering stappen te doen naar aan leiding van de berichten over het in beslag nemen van Amerikaansche post, die naar Duitschland onderweg was. Er zijn berichten ontvangen, volgens welke in sommige gevallen schepen met Amerikaansche post voor Duitsch land door de Engelschen zijn aangehouden. De post werd gecensureerd en naar de Vereenigde Staten terug gezonden. Reeds eerder hadden de postautoriteiten medegedeeld, dat alle post voer Duitschland thans over Italië wordt ver zonden, om aan de Britsche blokkade te ont komen. Ook de teruggezonden post zal naar Italië gestuurd worden. Het departement her innert er aan, dat het in beslag nemen "an Amerikaansche post voor Duitschland gedu rende den Wereldoorlog onderwerp van nota wisseling tusschen Engeland en Amerika ge weest is. PRAAG, 20 Oct. (D.N.B.). Sedert 15 October heeft een afdeeling van de nieuwe regeerings- troepen van het protectoraat Bohemen en Mo- ravië de eerewacht betrokken voor president Hacha op den burcht van Praag. MANNHEIM, 20 Oct. (A. N. P.) Vanmorgen is te Mannheim de bekende Duitsche voetbal speler Otto Siffling aan pleuris overleden. Siffling was een van de grootste Duitsche internationals. In de voorhoede van het natio nale elftal speelde hij in 31 landen wedstrijden tegen 18 verschillende landen mee. STOCKHOLM, 20 Oct. (Havas) De Fin- sche minister van Buitenlandsche Zaken Erkko is per vliegtuig te Helsinki teruggekeerd Vrijdagavond kwart over zeven is een vrachtauto van het destructiebedrijf „Ge- kro" te Overschie, welke op weg was naar de fabriek, op den Kleiweg bij het uitwijken voor een aan de rechterzijde van den weg st.ilstaanden personenauto van den berm gereden en in de poldervaart terecht ge komen, waarbij de wagen kantelde. De bestuurder, de 26-jarige W. Vente, uit Bergschenhoek, en de mede-inzittende, de 14- jarige M. van Kamp, uit Overschie, eveneens werkzaam bij de „Gekro", kwamen onder het voertuig te iiggen. De bestuurder van den stil- staanden auto, de handelsreiziger Maltha, uit Hillegersberg, schoot onmiddellijk met andere omstanders te hulp, doch de wagen lag zoo diep in de modder, dat het niet mogelijk was, de slachtoffers te bevrijden. Onmiddellijk wer den daarop de politie en een Roode Kruis- colonne gealarmeerd. De burgemeester, de heer J. C. Baumann, was eveneens spoedig ter plaatse. Toen de slachtoffers na moeizame red dingspogingen op het droge waren gebracht, heeft men eenige uren getracht de levens geesten op te wekken, hetgeen helaas niet mocht baten. De lijken zijn naar het lijken huisje te Overschie overgebracht. V. was ongehuwd. De vrachtauto is met een takelinrichting weer op den wal' gebracht. De Kleiweg, langs welken het drukke verkeer tusschen Overschie en Hillegersberg gaat, was meer dan een uur gestremd. In verband met het D.N.B.-bericht, volgens hetwelk Duitschland door de pogingen der Engelschen, om den neutralen schepen con- vooi aan te bieden, is genoopt tot een mede deeling aan de neutrale staten, waarin er aan wordt herinnerd, dat een ingaan op het Engelsche aanbod volkenrechtelijk den neu tralen schepen hun neutraliteit ontneemt en dat zij dan als schepen van den vijand zou den kunnen worden behandeld, kunnen wij melden, dat van het Duitsche gezantschap zulk een nota aan het departement van Eui- tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage is ontvangen. HYDEPARK, 20 Oct. (Havas) In een pers conferentie heeft president Roosevelt op een vraag inzake de beperkingen in de Amerikaan sche territoriale wateren verklaard, dat de grens van deze wateren kan varieeren tusschen drie en verscheidene honderden mijlen, naar gelang de omstandigheden. Vcor duikbooten van oorlogvoerenden is deze grens drie mijl, dc>,b voor de patrouilles tot handhaven van de neu traliteit is'deze grens bijna zoover als de grens van de veiligheidszone, welke is vastgesteld op de conferentie van Panama, welke naar men weet, loopt op 300 mijl van de Amerikaansche kust. De president verklaarde verder in antwoord op een vraag, dat voor andere oorlogsschepen dan duikbooten de zaak anders ligt. Naar nij tenslotte zeide, wijst er niets op dat de andere Amerikaansche republieken dezelfde politiek als de Vereenigde Staten zullen aannemen ten aan zien van de duikbooten van oorlogvoerenden. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Het ministerie van Voorlichting meldt, dat gedurende den ochtend en in het begin van den middag vreem de vliegtuigen, men gelooft Duitsche, getracht hebben verkenningsvluchten te maken boven de Firth of ForthBritsche gevechtsvliegtuigen stegen op, doch de vreemde vliegtuigen ver dwenen, vóór het tot een contact was gekomen. Te Edinburgh werd even over elven lucht alarm gemaakt, dat tot Dundee werd uitge breid. Omstreeks den middag werd het sein „alles veilig" gegeven, doch eenige minuten later werd te Edinburgh opnieuw alarm ge maakt, toen andere, niet geïdentificeerde vlieg tuigen in het gebied van de Firth of Forth ver schenen. Er werd geen aanval gedaan en even na half twee werd het signaal „alles veilig" weer gegeven. MOSKOU, 20 Oct. (Havas). De Bulgaarsche gezant te Moskou, Antonof, die het einde van de Russisch-Turksche besprekingen heeft afge wacht om zijn regeering verslag te gaan uit brengen, is gisteravond uit Moskou vertrokken. MELBOURNE, 20 Oct. (Reuter). De minister president Menzies heeft aangekondigd, dat ver plichte militaire oefening wordt ingevoerd, te beginnen met Januari 1940 voor ongehuwden van 21 jaar. Zij zullen worden opgeleid voor dienst in het land zelf, tenzij zij zich aanmelden als vrijwilliger voor den dienst in Europa. Saradjogloe te Istanboel teruggekeerd. Nederland heeft de Duitsche nota be treffende het convoyeeren van neutrale schepen ontvangen. Militaire auto onder Boven-Leeuwen verongelukt; zeven inzittenden ernstig gewond. Vrachtauto te Overschie in poldervaart geraakt; twee dooden. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de voorgestelde be- lastingverhoogingen. Geschenk van studenten aan H. M. de Koningin aangeboden. Per 1 November zal de luchtdienst Am sterdamBrussel worden voortgezet te gen de oude tarieven. New-Yorksche beurs: stemming luste loos; slot gedrukt. O Steenen brood In het Amsterdccmsche Museum Amstelkring ligt in een gesloten kast je niet als museumstuk maar als curiosum 'n oud versteend gersten brood dat uit Leiden afkomstig is en daar vóór de reformatie in een ge tralied kastje in de St. Pieter was ten toon gesteld omdat de legende er aan verbonden was, dat een rijke vrouw bij een hongersnood een arme mede zuster brood weigerde: ze zei geen brood te hebben. „Indien ik brood heb, God late het steen worden!" En het werd steen. Dit verhaal is legende, maar de steen is historie en de oudheidkundige Cornelis van Aecken (Aquanus) be waarde den steen en liet er een nota rieel document van maken. Later kwam het steenen brood in handen van Gravin Moens; vervolgens bleef het vele jaren in het bezit der familie Bouvy. welke 't aan het Museum schonk. Men geloove er zooveel van als men wil, maar dit steenen brood blijft een symboil en een vermaan: weigert in tijden van nood uw armen mede- mensch niet uw hulp. God zal u voor zulk een hartelooze weigering straf fen. Een aalmoes maakt ons niet ar mer maar rijker. „Het is me altijd goed gegaan wanneer ik den armen gaf' bekende ons een bekend klein middenstander. Het Leidsche steenen brood moet tot ons spreken: weest niet hardvochtig maar weet uw brood te deelen met de behoeftigen. HELSINKI. 20 Oct. (Reuter). De Finsche re geering heeft vandaag de tegenvoorstellen be sproken, die, naar zij hoopt, de grondslag der verdere onderhandelingen te Moskou zullen zijn. Later heeft de minister van Buitenlandsche Za ken Erkko instructies opgesteld voor Paasikivi, die morgen naar Moskou terugkeert. Men ver wacht dat de nieuwe besprekingen twee tot drie dagen zullen duren. Verantwoordelijke kringen hopen dat Paasi kivi in Moskou een overeenkomst tot stand zal brengen, die aan de gewettigde Russische eischen voldoet, zonder de volledige Finsche onafhan kelijkheid te verminderen. Sommige kringen denken dat de aanwezigheid van Stalin bij de aanvankelijke besprekingen harde onderhande lingen voorspelt; anderen echter herinneren er aain, dat Stalin buitengewoon thuis is in Fin sche zaken. De defensiemaatregelen in Finland wor den als voltooid beschouwd en de troepen zijn gestationneerd in de streken van Ka- relië, Viipuri en Kuusamo. Uit de vrij ge ringe concentratie van Russische troepen aan de grens leidt men af, dat Rusland niet verwacht tot oorlog zijn toevlucht te zul len gaan nemen. Geschenken van kleeding, geld en andere benoodigdheden worden door het Finsche publiek overvloedig aan de ver dedigingstroepen toegezonden. Stand op Zaterdag 1 unr v.m.: 763.? Vorige stand: 762.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1