Onverwachtheden van den oorlog New-Yorksche Bears s ss j Kerkelijk Leven Uit <Le*t> tijd ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 Ontploffende naambordjes, verraderlijke mijnen en gefantaseerde varkens Politierechter Almeloo Teleurgesteld in de vrouw zijns harten Smaad Buurvrouwenruzie PRINSES BEATRIX OP DE KLEURENFOTO HET ROODE KRUIS CHAUFFEUR UIT WESTEN DORP STAAT TERECHT Uitreiking van Engelsche koeken Nieuw bestuur van St. Augustinus Prof. W. van der Pluym BENOEMINGEN IN 'T BISDOM BREDA Camilianen Naar de Missie Audiëntie Lustelooze stemming; slot gedrukt. Plezierritjes zijn nü zeker uit den tijd! Elk ongemotiveerd gebruik van de auto dient men na te laten, want het landsbelang eischt: ZUINIG ZIJN MET BENZINE! VOETBAL GEEN WEDSTRIJD LUXEM BURG—NEDERLAND ZWITSERLAND—ITALIË GAAT DOOR WIELRENNEN Bizzi gaat het uurrecord aanvallen Van der Voort partner van Pijnenburg Clearingkoersen Apothekers-assistent +2 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 October Academische examens Wiskunde L. O. M. O. akte K. 5 (Hoogere Wis* kunde) Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN MARKTNlEUtf* V S o. (Van onzen Parijschen correspondent) Frankrijk beleeft de zevende oorlogsweek en het wordt voor mogelijk gehouden, dat voor het Westelijk oorlogstooneel het oogenblik in aantocht is, waarop zich een belangrijk keer punt zal voordoen. De zes oorlogsweken, welke thans achter ons liggen, hebben in ieder geval een treffende il lustratie geleverd van de onmogelijkheid, waar in men in vredestijd verkeert, om te voorzien welken loop de gebeurtenissen zullen nemen in geval van vijandelijkheden. Wat den mili tairen medewerker van de Temps eenige dagen geleden deed schrijven, dat sedert de Fransche oorlogsverklaring aan Duitschland niets zich heeft afgespeeld in overeenstemming met de vooruitzichten, welke men zich in vredestijd had gevormd. Men had aangenomen, dat de periode van gedwongen inactiviteit der grondstrijdkrachten, waarin deze zich tijdens hun mobilisatie en concentratie zouden bevinden, gekenmerkt zou wórden door hevige luchtgevechten, waarbij de luchtvloten der beide strijdende partijen elkaai zouden zoeken te vernietigen, vnl. door eikaars vliegvelden te bombardeeren. Dat vooral in de eerste oorlogsnachten het gevaar uit de lucht bijzonder te duchten zou zijn, wijl de vijande lijke eskaders zouden probeeren, raids te on dernemen op de gevoeligste punten van het land van den tegenstander, Parijs op de eerste plaats, vóór nog het onmetelijke en gecompli ceerde telefoonnet der luchtverdediging in staat van functionneering was gebracht. Men had aangenomen, dat de vijandelijke luchtmacht het in het bijzonder gemunt zou hebben op de spoorlijnen, de stations en de troepen transporten, en ten slotte, maar niet in het minst, op de industrieele centra des lands. De werkelijkheid is geweest, dat zich in de eerste zes weken op het Westelijk front en aan weerszijden daarvan geen luchtkrijgsbe- drijven van aanzienlijken omvang hebben voor gedaan. Het Fransche luchtwapen heeft zich kunnen beperken tot verkenningsvluchten; groote expedities ter bescherming van de troe penconcentraties heeft het niet behoeven te ondernemen. Geen enkele Fransche stad heeft eenig bombardement ondergaan; Parijs heeft tot dusverre slechts enkele malen loos alarm beleefd. Het luistersysteem der luchtverdediging is in alle rust methodisch georganiseerd kun nen worden en funetionneert nu tot in de puntjes volmaakt. Men had zich vervolgens in vredestijd de verbeelding beangstigd met den massalen ver rassenden overval, welke de Duitschers tegen de Maginot-linie zouden lanceeren, tengevolge waarvan de krijgsbedrijven spoedig het karak ter zouden hebben aangenomen van een alge- meenen veldslag, waarbij het gros der Fran sche troepen ingezet zou zijn geworden. Voor dit gros zouden deze ontmoetingen met den vijand voorbarig zijn geweest, omreden eener- zijds van het tekort aan geoefendheid der versch onder de wapenen geroepen reservis ten, anderzijds van het ontbreken der gewensch- te cohesie tusschen de pas gevormde eenheden. De werkelijkheid is geweest, dat vanaf de eerste dagen der vijandelijkheden, Fransche troepen langzaam maar zeker tusschen Rijn en Moezel op Duitsch terrein de voorposten van de Maginot-linie hebben kunnen vooruit schuiven. Waarvoor men evenzoo beducht had mogen wezen, was, dat het overzeeti ansport van Brit- sche troepen en materiaal ernstig belaagd zou worden door vijandelijke bombardements eskaders en duikbooten. In werkelijkheid zijn Britsche convooien in grooten getale, veilig en zonder eenig incident in de diverse Fransche Kanaal-havens aangeland. De conclusie is, dat op het moment, waarop zich het eerste groote treffen met de vijandelijke legermacht zal voordoen, Frankrijks en Engelands militaire positie zich veel gunstiger zal laten aanzien, dan in vredestijd opgestelde vooruitzichten had den kunnen doen verwachten. Inmiddels zijn een dag of tien geleden de Fransche oorlogscorrespondenten naar het front vertrokken en publiceeren de Farijsche bladen, waarvoor zij werken, hun eerste pen- nevruchten. Zij hebben zichzelf, het publiek en den soldaten beloofd bovenal de eerlijkheid en de soberheid hoog te zullen houden en niet te zullen vervallen in de „oorlogslyriek", welke van 1914 tot 1918 zulk een kwaden naam heeft gekregen en vaak den volop verdienden afkeer wekte der frontsoldaten. Ditmaal zullen de heeren oorlogscorrespondenten geen hel dendichten schrijven met andermans daden. Generalissimus Gamelin, die hun de eer deed, hen in zijn hoofdkwartier te ontvangen, maan de van zijn kant hen aan, zich te beperken tot het weergeven van de onopgesmukte waar heid. Zooals passend is, hebben de generale staf of staven, waarbij zij geaccrediteerd zijn, tal van belangwekkende nog niet uitgegeven bij zonderheden maar natuurlijk geen legerge- heimen! voor de Fransche oorlogscorres pondenten In het zout gehouden. Dientenge volge valt uit de tot dusverre gepubliceerde relazen wel een of ander te lezen, dat behalve pakkend ook nog vrij nieuw is. Herhaaldelijk is reeds gewezen op het vaste voornemen der Fransche legerleiding, zoo spaar zaam mogelijk om te springen met de levens der aan haar bevel en zorgen toevertrouwde mannen. Het woord spaarzaamheid mag men wel vervangen door gierigheid. Algemeen schrijven de correspondenten, dat hun door de staven verzocht is, aan het achterland, de „arrière", voor te houden, dat geduld een prachtige en noodzakelijke deugd Is. „Tijd winst" schijnt het geallieerde oppercommando meer dan wat ook te inspireeren, zoodat het initiatief tot een groot offensief niet van den Fransch-Britschen kant is te verwachten. Ter nadere preciseering van de betrekkelijke ge ringheid der verliezen, welke de Fransche troe pen tot dusverre hadden geleden, kon een me dewerker van de officieuze Petit Parisien on langs schrijyen, dat een regiment, hetwelk, na vanaf den aanvang in de eerste linie te zijn geweest, afgelost werd, in het geheel dertig gesneuvelden telde. Volgens hetgeen de parti culiere oorlogscorrespondenten thans schrijven, is aan Fransche zijde het grootste gedeelte der slachtoffers, dooden en gewonden, gemaakt door het ontijdig ontploffen der miniatuur- mijnen, waarmede de Duitschers de door hen prijs gegeven terreinen letterlijk hadden be zaaid; niet alleen velden en bosschen, maar ook de dorpstraten en het interieur der dorps huizen Twee voorbeelden, waaruit blijkt hoe ge raffineerd de Duitsche mijnenleggers te werk waren gegaan. Straatnaambordjes, welke een straat of plein aan Hitler wijdden, brachten mijnen tot ontploffing, wanneer een sapeur zoo'n bordje wilde afrukken. In het midden van een straatweg lag zichtbaar iets, dat op een mijn leek. Wan neer de soldaten behoedzaam er omheen wilden loopen, ontploften aan beide kan ten onzichtbaar aangelegde mijnen. Een Engelsch sensatieblad berichtte in dertijd, dat de Franschen kudden varkens op die gevaarlijke terreinen voor zich uit hadden gedreven, aan welker snuffel- en woelarbeid het toevertrouwd was de mij nen tot ontploffing te brengen. Niet kwaad bedacht en vermakelijk. Maar deze var kens, zoo werd ter plaatse verzekerd, wa ren een „canard"! Het is geen nieuws, dat tot dusverre de be langrijkste activiteit ontplooid werd door de verkenningsvliegerij, beschermd door de „jacht". Uit de Fransche particuliere oorlogs correspondenties blijkt, dat ook op het West front vliegers, die zich met de parachute uit hun in brand of stuurloos geschoten toestel zoeken te redden, niettemin door den tegen stander onder vuur gehouden worden. Het eerste slachtoffer van deze oorlogsmethode is de Fransche vliegerkapitein Claude geweest, die aan zijn parachute hangend, door het mitrailieurvuur van een achter hem „en piqué" omlaag schietenden vijandelijken vlieger doo- delijk getroffen, stervend in de eigen linies den grond bereikte. De piloot, die dit aan den oorlogscorrespondent vertelde, voegde er aai) toe: „Voortaan zullen wij voor de parachutes doen als zij." De overweging, welke tot het initiatief van deze wijze van strijden heeft doen besluiten, zal vermoedelijk wel geweest zijn, dat men den tegenstander moet berooven niet slechts van zooveel mogelijk vliegtuigen, doch evenzeer van zooveel mogelijk geoefende vliegers; dat men dezen dus moet beletten, ook nadat zij hun vliegtuig verlaten hebben, levend in de eigen linies te dalen. H. V., fabrieksarbeider te Borne, heeft zijn vroegere verloofde, mej. j. G v. O. te Del ter., in het gezicht geslagen, waardoor deze van haar fiets is gevallen en zich ernstig bezeerde. „Het was niet zoo hevig," zegt verdachte, „ik gaf haar alleen maar een duw." Mej. v. O. komt dan getuigen, dat zij met H. in de lommerrijke omgeving van De'den fietste. Het gesprek ging over de verbroken ver loving, die tusschen getuige en verdachte had bestaan; doch het verliep blijkbaar niet tot genoegen van verdachte, want op een gegeven oogenblik sloeg verdachte zijn vroegere meisje in het gezicht; deze viel van haar fiets en liep een pijnlijke knie op. „Al gaat je gewezen meisje ook met een an deren jongen, dan nog mag je haar niet slaan," zegt de politierechter tot verdachte. Deze knikt en kijkt somber voor zich uit; hij treurt klaar blijkelijk nog over de verbroken idylle. Eisch en vonnis 4.subsidiair twee dagen J. H. B., smid te Lonneker, heeft rondverteld, dat de melkboer W. bekeurd was, omdat nij water bij de melk gedaan had. Aangezien deze bewering niet met de waarheid strookte, voelde de melkboer zich in zijn beroepseer aangetast en deed een klacht bjj de politie. „Ik heb het wel verteld," verontschuldigde verdachte zich, „doch het was mij ook voor waar verteld." Twee getuigen hebben de gewraakte bewering door verdachte hooren vertellen. De politierechter maakte verdachte duidelijk, dat men geen kwaad, dat men van iemand heeft gehoord, zoo maar mag rondbazuinen. Hij ver oordeelde verdachte tot 4.boete of 2 dagen, nadat de officier 5.subs, twee dagen had geëischt Een zitting van den politierechter, waar geen buurvrouwenruzie wordt behandeld, is niet com pleet. Deze maal moet terecht staan mej. Ga. Aa. W. te Hengeloo, die er van beschuldigd wordt haar buurvrouw. E. V., voor dievegge te hebben uitgemaakt, waaraan zij eenige schelf- woorden toevoegde, waarmee vrouwen van Jicnte zeden worden aangeduid. Verdachte ontkent; wel heeft zij haar buur vrouw er van beschuldigd eenige kinderk'.eer- tjes te hebben achtergehouden, doch dat is dan ook alles. Get. E. V. verklaart echter, dat verdachte de in de dagvaarding vermelde scheldwoorden heeft gebezigd, welke verklaring J. H. te Hengel'>o bevestigde. Ik maande, zoo verhaalt deze ge tuige, verdachte aan zich kalm te houden, doch wat ik toen van verdachte te hooren Kreeg durf ik niet te herhalen. Na het verhaal van dezen getuige komen de waterlanders bij verdachte voor den dag. Zij houdt echter vol, dat zij niet heeft gescholden; zij heeft een getuige meegebracht, die dit ver klaren kan. Deze getuige décharge kan echter niet veel ten gunste van verdachte aanvoeren De officier wil aan de scheldpartijen tusschen deze beide buurvrouwen een einde maken en eischt 2.50 boete subs, een dag en 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Vonnis conform. De Prins, die zooals men weet een geestdriftig kleinbeeldamateur is, heeft, naar het Vad. be richt, een vijftal kleurenfoto's van Prinses Bea trix in origineele kleurenvergrooting ter beschik king gesteld voor de eerste tentoonstelling in Nederland op gebied van kleinbeeld-fotografie, welke zal worden gehouden te Amsterdam, in de zalen van Arti et Amicitiae van 28 October t/m 5 November. Oplaidlng en oefening van j transportcolonnes vSLJ Opleiding van t4.000 helpsters Inrichting hos* pitalen in mobi lisatie* of oor logstUd Verzorging zieke Gy •n gewonde mili- tadren in oop- logstUd Modern zieken* rervoer Hulp hQ rompen Bloedtrans fusiediensten I 600 hulppos ten laags de wegen Patrouilleeren bu gevaarlijke punten Hulp fat) Lour- de stransporten ecu. Protectoraat parkherstel- lingsoorden, Roode Kruis- hondenvereen. enz. Eerste hulp bl) marschen, wedstrijden, vergaderingen Uitwisseling Krijgsgevange nen, hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, Kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen 1/h buitenland Organisatie hulpacties bl) rampen en nood Radio-medischs adviezen O ff S D 0 S Li in ieder hul. Een Lid van 't Roods Krul. Postgiro 2 2 13 0 (Mln.contrlb.f 1.- p.J.) HOOFDBESTUUR ROODS. KRUIS DEK «MO „Eer is teer" zei de Arnhemsche Politierech ter gisteren tegen een chauffeur uit Westen dorp. Niet dat hij bedoelde, dat iemands eer en de rouwkleurige substantie, waarmede som mige wegen bedekt worden, volkomen gelijk zijn; het teer werd in dit geval slechts gebe zigd als beteekenend: subtiel, gemakkelijk kwetsbaar. Zoo had de politierechter dan ook groot gelijk en de chauffeur was het er dan ook roerend mee eens, maarte laat. Hij had eerder de teerheid van de eer moeten beseffen, dan had hij geen praatjes over de burgemeestersvrouw rondgestrooid en dan had hij ook niet voor den politierechter behoeven te verschijnen. Het was zoo gegaan. Op den dertigsten Augustus bevond de Westendorper zich com pleet in Terborg. Op het kruispunt Doetinchem- scheweg en Hoofdstraat stonden enkele heeren van de belasting controle uit te oefenen en de verdachte was daarmede spoedig in een ge sprek gewikkeld. Het ging over koetjes en kalf jes en vanzelfsprekend kwam men terecht bij het onderwerp oorlog, vanwaar de overgang tot het hoofdstuk hamsteren maar een stap met de tong Is. De chauffeur wist er over mee te praten hoor. Hij vertelde dat de vrouw van den burgemeester in Terborg alle winkels had afgeloopen en een 30-tal flesschen slaolie had opgekocht en dus gehamsterd had. Dit kwam de echtgenoote van den burge meester van de gemeente Wisch, wie het ge zegde van verdachte betrof ter oore en zij ge voelde zich beleedigd. De verdachte ontkende zoo gesproken te heb ben, hij beweerde alleen te hebben gezegd ..Naar men zegt, hebben ze bij den burgemees ter óók gehamsterd". Hij zeide er veel spijt van te hebben en er geen bedoeling mee ge had te hebben. Zelf voelde hij, dat het een fceleediging is om zooiets te zeggen, maar het was hem er niet om te doen geweest rucht baarheid aan het praatje te geven, zoo ver zekerde hij den politierechter De officier, die nijdig was, maakte de ver gelijking dat verd. toch ook boos zou zijn, als er van hem verteld werd, dat hij zijn groot moeder vermoord had en de verdachte, die be leefd de overeenkomst tusschen dit geval en het onderhavige snapte, was een bevestigende meening toegedaan. De burgemeestersvrouw was de eerste getuige. Van de gelegenheid om haar een vraag te stellen, maakte verd. gebruik om haar iets te zeggen en wel iets verontschuldigends. De commies van de belastingen uit Terborg verklaarde, dat hij, toen de chauffeur de be wuste mededeeling had gedaan, opgemerkt had, dat het niet mooi was om zoo iets te vertellen, waarop verd. gereageerd had met „O. mag Ik dat soms niet zeggen omdat 't de vrouw van den burgemeester is." Een winkelier had get. den volgenden dag verhaald, dat verd. tegen hem gezegd had, dat de vrouw van den burgemeester twee zakken suiker had gehamsterd. De assistent-commies van de belastingen legde in wezen gelijke verklaringen af. Nadat de chauffeur andermaal had betuigd, dat hij hetgeen hem ten laste gelegd was niet gezegd had, sprak de politierechter de Eer is teer-formule uit, waarop de officier, die den ernst van het feit bekeek, doch niet wilde ver geten, dat verd. nimmer tevoren werd veroor deeld en gunstig bekend staat, een boete van f 25 subs. 10 dagen vroeg. De chauffeur zeide veel voor een voorwaar delijke straf te voelen, doch de politierechter achtte het goed, dat iemand weet, dat hij zijn mond moet houden. Het „genoegen", eens een „actueel nieuwtje" te vertellen, kwam den chauffeur op f 20 subs. 10 dagen te staan. De „British Council" heeft in het begin van dit jaar een aantal Engelsche boeken beschik baar gesteld voor de leerlingen van de scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs, die bij het in dit jaar te houden eind eamen der school het beste examen in Engelsch zouden afleggen. Doordat de boeken eerst na het begin van de groote vacantie werden ont vangen, kon de uitreiking eerst na het begin van den nieuwen cursus geschieden. Een dezer dagen zal de uitreiking der prijsboeken door de rectoren en directeuren der bedoelde scho len plaats vinden. Onder de aangeboden wer ken bevinden zich voornamelijk boeken van letterkundigen en geschiedkundigen aard. De Britsche gezant, Sir Neville Bland, heeft voor het contact tusschen de „British Council" en het Nederlandsche onderwijs zijn zeer ge waardeerde medewerking verleend. Het bestuur van de R.K.S.V. „Sanctus Augus tinus" te Leiden heeft zich voor het jaar 1939 1940 als volgt samengesteld: H. J. F. Baars, praeses; P. W. M. Bom, vice- praeses; mej. M. A. C. M. Wibaut, abactis Ia; H. J. J. A. Niemer, quaestor; H. Z. J. Hamm, abactis II. Prof. Willem van der Pluym, privaat docent aan de Universiteit van Amsterdam, neemt zich voor op Maandag 23 October te 4 uur zijn col lege (toegankelijk voor toehoorders) weder aan te vangen in het Gebouw der Universiteit, over: de Geschiedenis der bouwkunst in Frankrijk na 1500 Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot tijdelijk assistent te Breda (H. Gerar- dus Majella) den weleerw. heer P. Schellekens, thans werkzaam in het Aartsbisdom Mechelen en tot tijdelijk assistent te Roosendaal (H. Cornelius) den weleerw. heer P. Matthijssen van O. L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht, waar het kampwerk wegens de mobilisatie maar ma tig bezet is. Z. H, Exc. de Bisschop van Breda heeft voor godsdienst- en maatschappijleer aan de R. K. Dagnijverheidsschool of Ambachtsschool te Roosendaal aangewezen den weleerw. lieer A. Meeuwissen, kapelaan van de H. Hartkerk. De paters Camilianen Daniels en Pavella te Vaals zijn overgeplaatst naar Milwaukee. De zeereerw. pater G. Kuypers, Montfortaan die langen tijd met verlof te Kerkrade door bracht, is voor de derde maal naar de missie in Afrika vertrokken. NEW YORK, 20 Oct. (Part.). Wallstreet had vandaag wederom een lusteloos voorkomen. Hoewel er geen aanwijzingen zijn, die grond kunnen^ geven aan de verwachting, dat de Europeesche oorlog spoedig beëindigd zal wor den, was er niet de minste ondernemingslust. De handel kromp dan ook sterk in. De koers ontwikkeling was eenigszins onregelmatig, doch de afwijkingen waren van weinig beteekenis, zij het, dat kleine verliezen in de meerderheid waren. E-r is natuurlijk altijd wel iets te ver- koopen, zelfs al is dit aanbod zeer gering. Wan neer er geen kooplust is, oefent het een druk op de markt uit. Het nieuws uit het bedrijfs leven had geen bijzondere kenmerken, maar gaf overigens geen aanwijzing, dat er in de gunstige ontwikkeling een omkeer zou zijn in getreden. Wel is het tempo der bedrijvigheids stijging de laatste weken wat langzamer ge worden, maar dit behoeft geen reden tot onge rustheid te geven, gezien het feit, dat in vele gevallen het maximum der capaciteit zoo lang zamerhand bereikt is, zooals b.v. In de staal industrie. Vliegtuigfondsen, die gisteren in te genstelling met de overige markt, vast waren gesloten, waren vandaag eveneens ln reactie en hier waren de verliezen in sommige gevallen grooter dan elders. Vermoedelijk was dit ten deele te wijten aan eenige teleurstelling over het uitblijven van een bevestiging van de be richten omtrent zeer omvangrijke Britsche en Fransche orders op gevechtsmachines, die gis teren 'oorzaak waren van de stijging. Overigens werkte de algemeene gereserveerdheid natuur lijk ook, hier door. Staalwaarden belandden meerendeels eveneens op iets lager niveau. Ge durende de eerste beursuren trad niet veel ver andering in. Bij uiterst geringe omzetten schommelden cie koersen voortdurend rond het openingspeil. Eerst tegen het einde van het tweede uur werd de tendenz hier en daar wat vaster, maar tot eenige uitbreiding van den handel leidde dit niet. In het algemeen gingen de verliezen niet boven 'A k 'A dollar uit Een uitzondering daarop vormden Douglas Air craft, die bijna een dollar en Du Pont de Ne mours, die 1 dollar verloren. De omzetten be droegen in het eerste uur 230.000 shares en in het tweede uur 160.000 shares. De koersbeweging was in de tweede beurs- helft eerder naar beneden gericht. Zoo nu en dan volgde we! eenig herstel, doch dit was niet van ingrijpenden aard en werd spoedig gevolgd door een koersafbrokkeling en het slot kwam in gedrukte stemming tot stand, waarbij over het algemeen de nadeelige verschillen beneden 1 dollar bleven. De handel was lusteloos; in het vierde uur verwisselden slechts 100.000 shares van eigenaar. De belangstelling ging naar eenige specialiteiten uit, doch ook hier bleef het hoog ste punt van den dag niet behouden en de winsten waren eveneens niet groot. Nadat mid den-beurs voor U.S. Steels nog 77 kon worden bedongen, volgde geleidelijk aan een koerste- Volgens den Luxemburgschen medewerker van het Fransche blad l'Auto heeft de Luxemburg- sche Voetbalbond den K.N.V.B. uitgenoodigd dit jaar in Luxemburg een interlandwedstrijd te komen speien. De K.N.V.B. heeft wegens mobilisatie van verschillende der voornaamste spelers van deze uitnoodiging geen gebruik kun nen maken. Na langdurige besprekingen is door de Zwit-, sersche en Italiaansche Voetbalbonden besloten op 12 of 19 November as. den interlandwed strijd ZwitserlandItalië te laten doorgaan. Deze ontmoeting zal *in een nog nader aan te duiden Zwitsersche stad plaats vinden. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maan dag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. De bekende Italiaansche renner Bizzi traint zich thans ijverig voor zijn poging om het we- reid-uur-record van Archambaud te verbete ren. Deze aanval zal binnenkort op de Vigorelli- baan plaats vinden. Bizzi is eveneens van plan een aanval te doen op het kilometer-record, met staanden en vliegenden start. Nu de partner van v. d. Voort, Zwartepoorte, onder de wapenen is, heeft deze renner besloten met Jan Pijnenburg een koppel te vormen. Beiden zullen dit seizoen te Antwerpen aan den start komen. Koersen voor stortingen op 21 October 1939 tegen verplichtingen, luidende ln: Reichsmar- ken 75.60, lires 9.55. AMSTERDAM. Geslaagd de heer Je. Djhing Liong, Leiden. LEIDEN. Geslaagd: de dames J. H. Endho ven, Poeldijk, J. Nallemans, Leiden, A. W. Blanken, Leiden. ruggang van pl.m. één dollar. Hoewel hierop eenige verbetering intrad, n.l. van een half punt, kon ook dit niveau niet behouden blij ven en het slot kwam bijna 1 punt lager af. Voor Bethlehem Steel bedroeg het verlies IK punt. Voor luchtvaartwaarden bleef het aanbod aanhouden, hetgeen voor Douglas Aircraft re sulteerde in een verlies van bijna 2 dollar. Voorts lagen Phelp Dodge en Du Pont zwak in de markt en resp. 1 en IK punt beneden het slot van gisteren. Sporen, mijnen, rubbers, automobielwaarden en equipmentshares ver toonden in den loop van den dag kleine fluc tuaties met het slot op lager peil. Oliewaarden, koperfondsen, public-utilities, kunstzijdewaar den en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten verlieten de markt in onregelmatige houding, terwijl warenhuisfondsen, amuse mentswaarden, tabakken en aandeelen in tele- graafmaatschappijen prijshoudend waren. Be omzetten bedroegen in totaal 790.000 shares. Laatst gedane koersen 20 19 18 AUied Chemical Xmerican Can Co. Aai. Car S? K.dry Am. Rolling Mill? Am. Smelt Rel. Am. I el. i el. m. Tobacco b. Am. Waterworks Anaconda Cc per Atchison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steei Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 K Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Mo«.or Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. A v. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camblc Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union OF Socony Vu».-urn Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N. J. Tidewater Ass. Oh Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steei Western Union Westingh. Eiectr. Wool worth Building j ex. dividend 84 184 1 '4 14 115 116 8 39% 393/s 20% 20% 21 55 55% 56% 165% 165% 165% 80 80 81 13% 13% 13% 33% 34 34<A 31% 32% 32% 7% 7% 7% 90% 91% 91% 5% 5% 53/8 82 823/4 83 37 37 36% 43 43% 43% 90% 913/8 91% 5% 6 6% 30% 30% 20% 2e 28% 283/4 12 11% 10% 10% 10% 25% 2t% 25% 82% 843/» 82 181 182% li2 159% 160% 159 9% 93/s 9% 41% 41% 413/8 543/8 54 54% 28% 28% 29 6 3/8 6% 6% 15% 15% 15% 64 64% 65 38% 28% 38% 3 5% 3 41 40% 41% 7& 1 1% 1% /8 1% 56% 56 563/8 29'A 293/1 29% 53/4 16 16% 21 21% 22 24% 24 7/8 23% 22% 23 23 206 203 201 25% 2o% 263/8 46 45% 45% 64% 64% 641/, 40 39% -9% 6Vg 6% 6% 27 27% 27 81% 81% 81% 14 i4% 14% 13% 14 137/g 17% 17 '7% 203/8 2J 20% 53/4 6 6 18% 4e 49 i2% 12 127/g 104 |04 '03% 46% 46% 4Ó3/8 2% 2% 2% 4)% 433/8 7 6 3/8 77 Vi 77% 33% 337/, 341/8 118% 118 117% 40 40 40 ex coupon. meuwe aandeelen gedaan en laten r bieden NEW YORK, 20 Oct. Slotkoersen Oct. 20 19 18 Brussel 16.78 16.80 16.85 Rome 5.05 5,05 5.05 Bern 22.44 22 43 22.45 Madrid Oslo 22.73 22.73 22.73 A'dam 53.11 53,10 53.11 Londen 4.01 4.01 4.00 Parijs 2.27% 2.27% 2.26% Berlijn 40.10 40 10 40.10 NEW YORK, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Katoen Oct. 8.91-93 9.00-01 Mrt. 8.66 67 8,76- Dec 0.83895Mel 6.488,58-59 Jan. 8.77-78 8.86-88 Juli 8.44 Rubber Standaard Juli -i- Mrt. Oct. 20 37 - 20.65 Mei Dec 20.2520.59 Juli Jan. ,9.6019.801— Sept. Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. 4.05 - Mrt. 4.18- Mel 4.20 Juli 4.20 Sept. Suiker Nov. 1.62 Ds«, „'an 2.00 f Mrt. 2 09+ Tin Loco 55.00 4.10 4.22 4.22 4.22-- 1-88 1.98 2C4 Dec. Mrt. Mei Juli Sept. Mei Juli Sept. Juli 18.9219.09-- 18.50+- 1874 - ls.4018.70- .8.2318.70- (Santos) 6.11-6.19 6.16 - 6.25 6.226.30 6.286.34— 6,306,37— 2,11+ 2.08 2.17 2.13 2.21 2.19 20 Oct. 19 Oct. 55.00 Termijn 51.50 49.25 CHICAGO, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Tarwe Haver Dec 84%-% 85%-3/s Mei 83%-7/s ;4% 3/8 Juli 82-82% 62% Dec. Mei Juli 35% 34 K - 32 36 347/8 32%-- Maïs Rogge Dec 48%497/s Mei 51 52% Juli 52%53% Dec Mel Juli 53% 53% 53% 543/g 54 54 Reuzel Oct. 6.60 6.77% Dec 6 65 6.82% Jan. Mrt. 6,75 7.15 6.92% 7' 32% 20 Oct. Tarwe Oct. 70%- Dec. 72%-- Mei 76%- Rogge Oct 57 Dec 56 - Mei 57%- Haver Oct. 33 Dec. 3° WINNIPEG, 20 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Gerst 71%Oct. 42%42% 72%Dec. 42 42% 77%Mei 43%43%-- LQnzaad 59Oct 168 168 36%-— Dec 165% 165 57%Mei 163% 163% 32 30% Mel.. 31% 32% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Bethl. Steel U. S. Steel Rep. Steel Gew. Marine North. Am. Av Pacific Kon. Olie Ver. Vorstenl. Kon. Boot 68 3/4—68 5/8 57 3/458 1/8 21 7/8—21 5/8 8 3/8—8 3/16 18 3/8—18 1/8 20 1/2—20 5/8 273 1/2 103 1/2 117 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Rep. Steel Gew. Marine North. Am. Av. Anaconda H. V. A. A'dam Rubber 21 5/8 8 3/8 18 1/8—18 3/16 26 3/4—26 5/8 386 205 LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen genees kunde de heer J. C. v. d. Graaf, Rotterdam. Artsexamen 1ste gedeelte de heeren R. C. R®" nes, Den Haag, M. A. v. Dongen, Leiden, J. T. du Pon, Leiden, I. Helleman, Vlaardingen. Artsexamen 2de gedeelte de heeren G. in Veld, Rotterdam, J. Wouters, Rotterdam, J- k- M. Renders, Eindhoven, J. H. Briët, Apeldoorn. Candidaatsexamen rechten de dames M. E* Munters, Rotterdam, E. Jansen, Rotterdam. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heeren A. de Gavere, Amsterdam. B. A. M. Fruytier, Maastricht. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. exa men klassieke letteren de dames J. M. E. Ger ritsen, G. Bosnia (cum laude) en A. G. Hooy- meyer. Voor het doet. examen rechten de hee ren T. S. J. Postma, S. Kloosterman en L. J- Hartkamp. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-artsexa- men: J. I. van der Leeuw, A. E. V. HillebrancL Arts-examen: H. H. Lenstra,-J. A. van Loon. Theoretisch-tandheelkundig examen 2de ge" deelte: M. H. Freund. Doet. ex. rechten: L. A. J. Beekman. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren J. Huurdeman, Erica en R. K. van de Riet, BaarD. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren D. van Sabben, 's Gravenhage en J. J. Vermet, 'sHeef Arendskerke. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B- de heeren M. Boon, Leiden, A. H. Angenent. Vlaardingen en J. Schipper, Voorburg en voor het eerste gedeelte van diploma B: J. A. Bak ker, Hilversum, P. Ariens, Rotterdam en J. I" Veth, Papendrecht. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken: 18 Oct.: A. J. F. Ransdorp, schoenmaker, wo nende te Utrecht, Kievitdwarsstraat 14. R.c. mrj A. L. van Regteren Altena, curator mr. J. GOS' ilnga, Utrecht). 19 Oct.: De nalatenschap van Ernst Hermau® Abraham, in leven koopman, onder meer gebah deld hebbende onder den inaam Ernst Abraham Co., gewoond hebbende te Amsterdam, a»n de Van Breestraat 156, en aldaar overleden Juni 1939. R.c. mr. H. J. Hütscher. curator m*j B. Boelmans ter Spill, Jan Luykenstraat 27, A® sterdam-, W. de Wilde, koopman, wonende te Am sterdam, Albert Cuypstraat 155159. R.c. H. J. Hütschler, curator mr. B'. Boelmans K Spill, Jan Luykenstraat 27, Amsterdam. F. H. F. Pas. wonende te Amsterdam, leriusstraat 286, directeur van éen reisburea"' R.c. mr. H. J. Hütschler, curator mT. D'. Ate11' Weteringschans 93, Amsterdam. r Laszló Weiss-Roland, reclame-teekeafam' wonende te Amsterdam, Achillesstraat' 31 bU> R.c. mr. H. J. Hütschler, curator mr. F. Schey, Rokin 107. Amsterdam. P. J. Quaedvlieg, zaak drijvende onder °e naam Magazijn „De Magneet", wonende te Hee len aan de Geleenstraat no. 3, huishoudelijk artikelen, ijzerwaren. R.c. mr. Petit, curator Hensgens, Heerlen. aah cuf- J. vain Voorden, wonende te Gulpen den Parallelweg no. 83 E. R.c. mr. Schillings, mr. Sanders, Maastricht. J. Dantuma, koopman en fabrikant ln ziekinstrum'enten. Leeuwarden, Tuinen 27. R.c. mr. S. N. van Opstall, curator mr. N. Heem kerk, Leeuwarden. B. J. van Gruijthuizeru, schilder. ^as bommel, gemeente Appeltem. R.c. mr. F. 1 Pieijte. curator mr. P. D. M. Lem, Nijmege De nalatenschap van P. de Jong, geW0°ir> hebbende en overleden te Apeldoorn. R.c. "j, H. L. Mees, curator jhr. mr. C. A. Ellas, Ape doorn. Opgeheffen wegens gebrek aan actief: 12 Oct.; G. J. Th. van Kirr.enaede, Breeza»"' gemeente Anna Paulowna. - N.V. Chemische Fabriek Zecopar, Alkma!^* L. P. J. Schoenmakers, Apeldoorn. 18 Oct.: H. A. M. Steenvoorden, Nederh°r den Berg. H. M. W. A. Steenvoorden, Nederh°lc den Berg. P. v. d. Ven, Eindhoven. Z. A. Duijvenbode, Gouda. G. H. de Jager, Utrecht. J. J. Koster, Barneveld. 19 Oct.: A. Zadoks, Amsterdam. L. A. Neuts, Amsterdam'. J. van der Heide, Amsterdam. 1J.V. Beleggings Maatschappij „Het Elg® dom". Amsterdam. G. A. E. Blanche Koelen'sm'id, Amsterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam' 4 Oct.: J. Pauw, Naarden. Vernietigd op grond van vernet: 19 Oct.: H. de Weerd, Apeïdoöm. rd- Geëindigd door homologatie van het accoo P. C. de Rooy, Amsterdam. 10 Oct.: F. M. M. Martens, Bosmeer. Jdef Ui'tk. 13.947 pet. n'ig® 13 Oct.: A. A. de Preter, Rotterdam. der een digd door h€«ü verbindend worden uitdeelingslijst. Uitk. nihil. P. Pieters, Jubbega. Idem'. Uitk. 100 pc,., R. Nieuwland, Jubbega. Idem. Uitk. J. Pols, Maassluis. Idem. Uitk. 1.042 P _'c{. H. Sebus, Gennep. Idem. Uitk. 10.9281 P. J. Sneijers. Maastricht. Geëindigd het verbindend worden der uitdeelingslijst. -j N.V. Gooische Zweminrichting, HiivcDe Geëindigd door het verbindend worden der eC uitdeelingslijst. D. van Gurp, Den Haag. Idem. te J. R. Posthumus, voorheen wonende Oegstgeest, thans te Maastricht. Idem'. H. Klein Obbink, Epe. Idem. .eJp. J. G. Oude Lage Venterink, Enschede. 1 17 Oct.: M. L. van den Born, Amersfoort. Uitk. 14.0708 pet. 0e' 28 Sept.: W. van Leeuwen, Schoönrewoerd. etadigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Kat' <*vanS ï,0 typ •s-HERTOGENBOSCH, 20 Oct Aanvoer 12150 kg. Hoogste prijs 1.50, middelprils 1.63 per kg. N.V. Botermj^; 1.64, laagste P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2