Studenten bieden de Koningin geschenk aan De a.s. belasting- verhoogingen D IRFENIS VAN EEN ZONDERLING Gedenkraam in Ned. Herv. kerk te Apeldoorn OVER DRIE DAGEN BELANGRIJK IN PRIJS VERHOOGD VOOR EEN GULDEN ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 Overeenstemming in Sake wachtgeldregeling SLEEPBOOT GESTRAND BIJ URK Officieel antwoord op gestelde vragen NU DE MARGARINE DUURDER WORDT Verhooging waarschijnlijk geldig sinds Donderdag l.l. COCAÏNESMOKKELAARS GESTRAFT Minister De Geer beantwoordt bezwaren van Kamerleden HOE EEN OPLICHTER TE WERK GING Beslel nu nog tegen den ouden prijs 1. Vuur over Land. 2. Als een Vlam in de Storm 3. Het Zaad ontkiemt Militaire auto gleed van den dijk Zeven personen vrij ernstig gewond EERLIJKHEID VOND GEEN BELOONING ZEE-ONGEVALLEN VERZEKERING NIEUWE DUITSCHE DEVIE ZEN-BEPALINGEN Luchtdienst op Brussel wordt voortgezet Per I November worden de oude tarieven hersteld NAT. COMMISSIE TEGEN ALCOHOLISME Gezondheidscongres 10 November te Leiden Dispensatie vervoerverbod papier UIT DE STAATSCOURANT Ansjovisvisscherij Onderscheidingen Stoomwezen Inspecteur mijnen randmacht FEUILLETON ?OR WILLY WATERMAN ih"W kfccepteerde- j 100* ie Vrijdagmiddag om drie uur heeft H. M. de Koningin in een samenkomst in de Groote Kerk der Ned. Hervormde Gemeente *e Apeldoorn het gedenkraam aanvaard, dat daar onlangs geplaatst is als geschenk van de studenten der universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft, ter gelegenheid van het veertig-jarig re- Seeringsjubiteum van H.M. Aanwezig waren het college van het studen tencorps van de Leidsche universiteit en de se naten van de studentencorpsen te Utrecht, kroningen, Amsterdam en Delft; de kerkvoogdij 'an de Ned. Hervormde Gemeente en de voor ster en secretaris van den kerkeraad dier gemeente; jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, burgemeester van Apeldoorn en de heer Joep Nicolas uit Roermond, de ontwerper van het 'aam. Voor de ontvangst van de Koningin stonden bij den ingang van de kerk jhr. P. R. Beelaerts 'an Blokland, praeses van het Leidsche colle gium, en de heeren Th. van Rijn, Kooy, E. van booten en J. Ott de Vries, allen praeses resp 'an de studentencorpsen der universiteiten te Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft. Het gevolg van H.M. de Koningen bestond "it de heeren C. Sixma baron van Heem- stra, particulier secretaris van H. M., gen.- ütajoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, Adjudant van de Koningin, en jkvr. baronesse Schimmelpenninck van der Oije. Jhr. P. R. Beelaerts van Blokland, voorzitter 'an de algemeene senatenvergadering, droeg bat gedenkraam met een toespraak aan H. M. de Koningin over. Hij verklaarde, dat de stu denten zich bewust zijn, indroeve en blijde oogenblikken nauw verbonden te zijn met de Koningin. Dit bewustzijn heeft ook tot de aan bieding van het huldeblijk geleid. Spr. legde het onderwerp van het raam uit, dat Willem den Zwijger uitbeeldt als stichter van het universitaire onderwijs in Nederland. Majesteit, aldus spr., groot Is onze bewonde ring voor Uw beleid, grooter nog de erkente lijkheid voor Uw persoonlijk medeleven met alles, wat ons volk aangaat. Gij hebt den wensch te kennen gegeven, zelf dit geschenk der stu- deerende jeugd in ontvangst te nemen en ik moge U verzekeren, dat wij, studenten, die eer lang garoepen zullen worden, verantwoorde lijke functies te vervullen in het maatschappe lijke leven, hieruit kracht, vernieuwden moed en heilige bezieling zullen putten, om Uwe Ma jesteit op eenigerlei wijze bij te staan, om dat gene te bereiken, wat ons aller doel is: den bloei en de grootheid van Uw Koninkrijk, van ons vaderland. Spr. overhandigde daarop aan de Koningin een afbeelding van het gedenk raam. H. M. de Koningin aanvaardde het geschenk met een korte rede van dank, waarbij H.M. op merkte, dat het luisterrijke raam den ontwer per, den heer Joep Nicolas, tot eer strekt. Daar na droeg H. M. het gedenkraam in beheer aan de kerkvoogdij over. De heer G. B. Eikendal, voorzitter van den kerkeraad, aanvaardde het namens de kerk voogdij. H. M. de Koningin bezichtigde daarna met groote belangstelling het raam, waarbij de hee ren jhr. P. R. Beelaerts van Blokland en de heet Joep Nicolas Haar inlichtingen verstrekten. Tot slot verzamelden alle genoodigden zich in de consistoriekamer, waar thee werd geser veerd. H. M. de Koningin liet hier allen aan zich voorstellen. Ongeveer kwart over vier verliet H. M. met Haar gevolg de kerk en begaf Zij Zich per auto wederom naar het paleis Het Loo. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Transportarbeiders en den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" deelen "bede, dat het overleg tusschen hun besturen het bestuur van de Scheepvaartvereeniging- ,uid, het gemeentebestuur van Rotterdam en ben Rijksdienst heeft geleid tot overeenstem ming over de grondslagen van wachtgeldrege- 'bgen voor het in dienst gebleven personeel ondernemingen en van wachtgeldregeling oor de ontslagen garantie-arbeiders en trem ors. Definitieve goedkeuring dezer wachtgeld regelingen door regeering en gemeenteraad moet bog worden verkregen. In afwachting daarvan ai deze week aan hen. die vallen onder de Wachtgeldregeling voor ontslagen garantie-ar beiders en tremmers een voorloopige betaling Geschieden op basis van de wachtgeldregeling '°or deze categorie. Basis dezer wachtgeldrege- 'hg is een wachtgeld van f 18.25 voor georga niseerde kostwinners en f 17.75 voor ongeorga niseerde kostwinners. Deze bedragen zijn voor biet-kostwinners resp. f 12.25 en f 11.75. Arbeiders, die wegens invaliditeit of ziekte biet in staat zijn te werken, zullen gedurende bn ongeschiktheid tot werken geen wacht- Geid kunnen ontvangen. Zoodra definitieve Goedkeuring van Rijk en gemeente op de rege- 'bgen zal zijn verkregen, zullen de besturen de olledige voorwaarden aan de betrokkenen be- 'bd maken. De besturen achten zich verplicht mede te beelen, dat het resultaat is bereikt door organi- btorisch overleg en optreden. Zij kunnen zich iet verantwoordelijk stellen voor actie en agi- btie van comité's of onverantwoordelijke per ken. Dergelijk optreden kan slechts nadeelen °or de arbeiders beteekenen, kan niet tot re- bitaat leiden en brengt het verkregene in ge- bar. .Vrijdagmorgen geraakte een sleepboot met fh'ee leege Rijnaken op de Wormt, een droogte «abj- - - - bij Urk, vast. De bemanning van de sleepboot K, noodseinen, doch wegens de ondiepte ter t aatse was het niet mogelijk voor de uitgeva- botters en andere booten hulp te verleenen. g Q°r het vele water dat de sleepboot over kreeg, Sakte zij steeds vaster aan den grond. (.De bemanning werd eenigen tijd na het stran- b door een vlet opgepikt en aan land gebracht. ^De beide Rijnaken zijn voor den wind in vlot r gekomen en in de haven van Urk gebracht, sleepboot zit nog vast. hij er voor zou kunnen zorgen, dat deze jon gens werden afgekeurd. Er moesten echter rechters en dokters bij te pas komen en dat maakte het tamelijk duur. De totale kosten bedroegen f 100, waarvan f 25 vooruit betaald moest worden. Mocht onverhoopt de zoon toch goedgekeurd worden, dan zou men zijn geld terug ontvangen. De verdachte bekende, dit systeem bij een weduwe te Vries te hebben toegepast. Uit het onderzoek van de justitie was geble ken, dat ook de vader en de grootvader van verd. een dergelijke praktijk hadden uitge oefend. Vertoonden de jongens inderdaad een afwijking, dan werd voor een doktersverklaring gezorgd. De officier van justitie eischte in zijn requi sitoir een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk met 'n proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden. Het reclasseeringsrapport over verdachte uitgebracht was gunstig. Uitspraak 3 November. Vraag: Hoe en wanneer moeten zij, die be- hooren tot de lichting 1940, uitstel van eerste oefening wegens studieredenen aanvragen? Antwoord: De aanvraag moet in het alge meen omstreeks drie maanden voor het tijd stip van opkomst geschieden, onder overleg ging van een verklaring, waaruit blijkt, voor welk examen belanghebbende zich voorbereidt en omstreeks welken datum hij zich daaraan denkt te onderwerpen. Deze verklaring geeft het hoofd der onderwijsinrichting af. Zij, die 23 October onder de wapenen moe ten komen en nog geen aanvraag hebben ge daan, behooren dat alsnog onmiddellijk te doen door middel van indiening van een op onge zegeld papier gesteld request aan den minister van Defensie, vergezeld van genoemde verkla ring. Als zij voor 23 October nog geen beslissing hebben ontvangen, zijn zij verplicht, op dien datum op te komen in afwachting van de be slissing op hun aanvraag. Vraag: Hoe en wanneer moeten zij, die be hooren tot de lichting 1940, vrijstelling wegens kostwinnerschap of persoonlijke onmisbaarheid aanvragen? Antwoord: De op dit punt bestaande voor schriften houden in het kort het volgende in: Hij, die zoodanige vrijstelling verlangt, moet zorgen, dat daartoe bij den burgemeester aan vraag wordt gedaan. Deze aanvraag moet in het algemeen omstreeks drie maanden voor het tijdstip van opkomst geschieden. Moet hij al eerder opkomen, dan moet hij er maar zoo spoe dig mogelijk werk van maken. Zij, die 23 October onder de wapenen moeten komen en nog geen aanvraag hebben gedaan, behooren dat alsnog onmiddellijk te doen. Als zij voor 23 October nog geen gunstige beslis sing hebben ontvangen, zijn zij verplicht, op dien datum op te komen in afwachting van de beslissing op hun aanvraag. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de mi nister van Economische Zaken goedgevonden, dat de inkoopsprijs van margarine acht cent per kg. wordt verhoogd. In de desbetreffende ministeri- eele beschikking werd vermeld, dat deze verhoo ging ingaat Maandag 23 October. Intusschen vernemen wij, dat een wijziging dezer beschik king met betrekking tot den datum kan worden verwacht, waarbij de datum van ingang op Don derdag 19 October wordt bepaald. Inmiddels hebben de leveranciers van het ar tikel margarine de inkoopsprijzen voor de ver schillende kwaliteiten reeds met ingang van Donderdag 19 October j.l. verhoogd. Het comité van samenwerking, bestaande uit vertegenwoordigers der drie landelijke kruide niersbonden, maakt het publiek er in verband met het bovenstaande op attent, dat zoolang de voorraad wikkels en inpakvellen met de oude verkoopsprijzen nog in voorraad zijn, deze zullen worden opgebruikt. Het zal dus eenigen tijd voorkomen, dat de winkeliers verplicht zijn voor de half pondspak jes margarine twee cent meer te berekenen dan op het wikkel vermeld staat. Het publiek houde hiermede rekening. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaken betreffende het smokkelen van z.g. cocaïne. Verdacht hiervan werden de 34-jarige C. M„ de 30-jarige T. V. en de 51- jarige J. K. K-, allen te Middelburg. Tegen hen werden 6 October in verschillende zaken de volgende straffen geëischt. Tegen M. twee maal negen maanden, tegen v. zes maanden, acht maanden en vier maanden gevangenisstraf en tegen K. twee maal een jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde M. tot tien maan den, V. tot twee maal zes maanden 'en K. tot een jaar en voor een andere zaak tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl in een. der zaken M. en V. werden vrijgesproken. 11 October heeft de rechtbank reeds uitspraak gedaan in de zaken tegen den 27-jarigen foto graaf J. T. V., uit Bergen op Zoom, tegen wien •zes maanden wegens medeplichtigheid was ge vorderd. De rechtbank heeft dezen verdachte vrijgesproken. ^^1 iemand kan twee heeren dienen. I Alle heeren moeten God dienen. Aan de memorie van antwoord der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tijdelijke voor ziening tot versterking van de middelen tot dek king van de uitgaven des Rijks, is het volgende ontleend: In tegenstelling met de leden, die de in het voorloopig verslag gemaakte bezwaren hebben geopperd, is de minister van Financiën van oordeel, dat de voorgedragen Regeling de voor keur verdient boven een verhooging van de be staande opcenten op de rijksinkomstenbelasting, die ten getale van 70—88 ten behoeve van de al gemeene middelen en ten getale van 10 ten be hoeve van het Werkloosheidssubsidiefonds wor den geheven. Doordat de progressie in het tarief der rijks- inkomstenbelasting in den loop der jaren sterk is opgevoerd en bovendien progressie in de op centen is gebracht, is de druk dezer belasting, in verband met. wat uit anderen hoofde moet wor den betaald, voor bepaalde inkomens reeds tot eene bedenkelijke hoogte gestegen. Om het be- noodigde bedrag van 30.000.000 per jaar te ver krijgen uit opcenten, zou het aantal van de be staande opcenten (8098) nog met ongeveer 60 moeten worden verhoogd. Zulk een verhooging, welke zelfs het nuttig rendement der heffing in gevaar zou brengen, acht de minister ontoelaat baar. Met de stellers van de memorie van toe lichting op het ontwerp nationale inkomsten en winstbelasting is hij van oordeel, dat de in komstenbelasting in haar huidigen vorm voor verdere verhooging niet meer in aanmerking komt. Daarom stelt hij zich voor gelijk in de Millioenennota werd medegedeeld de ver- eischte versterking der middelen te vinden door een herziening van de inkomstenbelas ting, gepaard aan nog een anderen aldaar genoemden maatregel. Wijl die herziening echter eenigen tijd van voorbereiding zal eischen, wordt voor het eerste jaar een pro visoire maatregel voorgesteld in de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Hierdoor zal tevens het voordeel worden ver kregen, dat alsdan rekening wordt gehouden met enkele persoonlijke omstandigheden, die de rijks inkomstenbelasting verwaarloost, doch die niet temin op de draagkracht van de belastingplich tigen een soms niet onbelangrijken invloed uit oefenen. De minister wijst hier op het verschil, dat de gemeentefondsbelasting maakt tusschen gehuwden en ongehuwden, op den bijslag wegens samenwonen, alsmede op het wonen in een ge meente die in de 2e of de 3e klasse is gerang schikt. De minister acht het dan ook geen bezwaar, maar een voordeel, dat in de voorgestelde heffing ook 'zullen bijdragen zij, die niet in de rijks inkomstenbelasting, doch b.v. omdat zij onge huwd zijn of in een gemeente der 2e of 3e klasse wonen, wel in de gemeentefondsbelasting wor den aangeslagen. De minister is voornemen, bij de aanstaande herziening van de inkomstenbelasting daarin een klasse-indeeling op te nemen. Evenzeer koestert hij dat voornemen ten aanzien van het thans slechts in de gemeentefondsbelasting gemaakte onderscheid tusschen gehuwden en ongehuwden. De vraag van verscheidene leden, of het niet mogelijk zou zijn het ontwerp tot de 15 opcen ten, in artikel 1, sub. a, genoemd, te beperken, moet de minister ontkennend beantwoorden, aangezien hij het niet mogelijk acht de voorge nomen herziening van de rijksinkomstenbelas ting zoo tijdig tot stand tq brengen, dat zij met 1 Mei 1940 in werking zou kunnen treden. Aan het denkbeeld van enkele leden, om het aanhangige voorstel gedeeltelijk te vervangen door een verhooging van de dividend- en tan tièmebelasting, kan de minister geen gevolg ge ven, al ware het slechts, omdat, naar hij ver wacht, in het betrokken jaar de dividend- en tan tièmebelasting zelve zal worden vervangen. Ook tegen het denkbeeld, opnieuw progressie te brengen in de opcenten op een progressieve be lasting, heeft hij overwegend bezwaar. Naar aanleiding van hetgeen verscheidene leden met betrekking tot de invordering van de suppletoire aanslagen wegens de 15 opcenten hebben opgemerkt, wijst de minister er op, dat f m jjT'oor de rechtbank te Assen heeft terecht ge- een inwoner van Groningen, verdacht van h, lohting van een weduwe uit Vries voor een T£ag van f25. VgT® Wan maakte er zijn beroep van, ouders t •'0nsens. die in militairen dienst moesten, te sporen. Hij deed het dan voorkomen, dat wordi de irilogie „Gejaagd door de Wind" of méér per maand leveren wij U dit beroemde prachtwerk. 3 lijvige boekdeelen, in prachtige banden met talrijke illustraties, waaronder in kleuren door Anton Pieck. DE PERS IS ENTHOUSIAST: Voortreffelijke vertelkunst (Boe kenschouw) Aangrijpend tijdsbeeld van een jong en sterk ras (Telegraaf) Steeds heviger wordt de spanning in dit epos. Een levend en menschelijk boek (Residentiebode). De hoofdfiguur Scarlet O'Hara, de plantersdochter, die ondanks alle levensleed en huwelijksellende niet gebroken wordt, is onvergetelijk. DE PRIJS BEDRAAGT NU NOG 3.90 per dl., de geheele trilo gie f 11.70. Profiteer hiervan nog en zend direct onderstaanden bestelbon rechtstreeks in aan N.V. BOEK- EN KUNSTHANDEL H. NEEISSEN, Prinsengracht 627, A'dam, Tel. 31791 - Giro.. 60092. Ondergeteekenae wenscht te ontvangen de trilogie deel 1, 2, 3 geb. a 3.90 per deel. „GEJAAGD DOOR DE WIND" Het verschuldigde ad f/de le maand. term. van is verzonden/wordt met 10 ct. extra voor rembours bij ontvangst zending betaald (doorslaan, wat niet wordt gewenscht). NAAM: ADRES 73 deze aanslagen invorderbaar zullen zijn in vijf maandelijksche termijnen, waarvan de eerste vervalt aan het einde van de maand volgende op die, waarin het aanslagbiljet is uitgereikt. Gaar ne zegt hij toe, dat, waar noodig, bij de invorde ring de vereischte soepelheid zal worden be tracht. Daargelaten of de meening van sommige leden, dat met betrekking tot de gemeentefondsbelas ting ten onrechte geen aftrek is toegelaten we gens belastingplicht in de overzeesche gebieds- deelen, juist is, is de minister van oordeel dat, als eenmaal de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting als grondslag voor de tijdelijke heffing van opcenten ten behoeve van 's Rijks kas wordt aanvaard, hierop bezwaarlijk een uitzondering kan worden gemaakt ten behoeve van de genie ters van inkomsten uit de overzeesche gebieds- deelen. Ook in de jaren 1933/34 en 1935/36, toen tijdelijke opcenten op de gemeentêfondsbelas- ting werden geheven tot dekking van een tekort op de rijksbegrooting, is zulks niet geschied. Op den dijk langs de Waal onder het dorp Boven-Leeuwen is Vrijdag een ongeluk ge beurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen- Een militaire vrachtauto, waarin een twaalftal soldaten was gezeten, die op weg was naar het militaire hospitaal te Breda voor onderzoek, was genoodzaakt voor een personenauto uit te wijken. De zware regens van de laatste dagen hadden den dijk zeer glad gemaakt en de weg is ter plaatse zeer smal. Vermoedelijk is dc bestuurt er van den vrachtauto te veel naar rechts uitgeweken, tengevolge waarvan de auto van den dijk gleed en tegen een boom bleef hangen. De inzittenden kregen slechts enkele kneuzingen en schaafwonden. De auto werd be schadigd- Spoedig was hulp ter plaatse. De ge wonden werden aanvankelijk in een boerderij onder gebracht en later naar de- ziekenhuizen te Tiel en Arnhem vervoerd. Twee der inzit tenden, te weten een soldaat, die bij een motor ongeluk een arm had gebroken, en een soldaat, die lijdende was aan een breuk, verkeeren in minder gunstigen toestand. De anderen zullen spoedig deer op het appèl kunnen verschijnen. Later werd echter gemeld, dat nader is gebleken, dat zeven militairen vrij ernstig werden gewond. Een van hen kreeg een schedelbasisfractuur en verkeert in levens gevaarlijken toestand, de anderen kregen arm- en beenbreuken. De gewonden zijn voor het meerendeel overgebracht naar het militaire hospitaal te Breda. De overige inzittenden zijn naar hun kwartieren te Druten teruggekeerd. De auto, waarin zij zich bevonden, is zeer ernstig beschadigd. Iemand te Hilversum had dezer dagen een spaarbankoekje verloren, met een tegoed van niet minder dan f 3300. Een straatveger vond dit waardestuk en zorgde, dat het in handen van den rechtmatigen eigenaar terug kwam. De dank was echter niet evenredig: met slechts twee kwartjes werd de eerlijke vinder afge scheept. De minister van Waterstaat heeft met ingang van 20 Oct. het volgende bepaald: 1. Het premiebedrag, verschuldigd voor ver zekering by den Staat der Nederlanden van de uitkeeringen, bedoeld in artikel 2 der Zee-onge vallenwet 1919 (dat zijn uitkeeringen aan leden der bemanning bij ongeval), zal zoowel voor de schepen in de handels- en sleepvaart als voor schepen in het zeevisscherijbedrijf voor elk geval afzonderlijk worden vastgesteld. 2. Geen verzekering wordt bij den Staat ge sloten, indien naar het oordeel van den minister of van den inspecteur-generaal of van de in specteurs van de scheepvaart de eigenaar van het betreffende zeevaartuig in gebreke is eenige aan een anderen verzekeraar verschuldigde pre mie te voldoen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 'sGravenhage deelt mede: Verschenen is een Runderlass nr. 124/39 d. st„ welke bepaalt, dat in alle gevallen, waarin vol gens de geldende deviezenbepalingen de in- en uitvoer van Duitsche pasmunt in het grens- en reisverkeer is toegestaan, van 1 November 1939 af ook rentebankbiljetten van 1, 2 en 5 rente mark kunnen worden meegenomen. De directie van de Belgische Luchtvaart maatschappij „Sabena", die hier te lande be sprekingen heeft gevoerd met de directie van de K.L.M., is Vrijdagmiddag naar Brussel terug gekeerd. Deze besprekingen waren buitengewoon prettig en hebben de basis gelegd voor een zeer goede samenwerking. Dit is van groot belang ciaar beide maatschappijen, gevestigd in neu trale buurlanden, dezelfde moeilijkheden onder vinden met haar verbindingen met de kolo niën. In dit verband kan nog worden medege deeld, dat de „Sabena" er in een paar weken in hoopt te slagen, den dienst op den Congo te herstellen. Het onmiddellijk resultaat van de alhier ge houden besprekingen is geweest, dat de lucht- verbinding tusschen Amsterdam en Brussel, welke gedurende den winter zou worden stop gezet, ook na 1 November voortgang zal vinden en wel met een dagelükschen dienst. Bovendien is er besloten tot een zeer belang rijke tariefsverlaging op dit traject. Bij den aanvang van den oorlog zijn de tarieven aan- merkeiyk verhoogd, doch nu de toestand gecon solideerd is, heeft men kunnen vaststellen, dat het traject Amsterdam-Brussel niet noemens waard beïnvloed werd door de oorlogsomstan digheden. Daarom hebben de maatschappijen besloten, behoudens goedkeuring van den mi nister van Waterstaat, met ingang van 1 No vember de oude tarieven te herstellen, hetgeen een verlaging zal beteekenen van 40 pet. WaJ de toekomstige samenwerking betreft, hebben de vertegenwoordigers van beide maat schappijen besproken, op welke wijze de maat schappijen eikaars belangen in hun land her- best kunnen behartieen. Op de onlangs te Utrecht gehouden vergade ring van de Nationale Commissie tegen het Al coholisme werd het presidium overgedragen aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Voor het cultureele werk onder de Zuiderzee- werkers werd een commissie ingesteld. Verslag werd uitgebracht van het in Juli te Helsinki ge houden Internationaal Congres. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de taak van de Nederlandsche drankweer in de tegenwoordige moeilijke tijdsomstandigheden. Teneinde te overleggen, of het gewenscht is, zich tot de Regeering te wenden inzake beperking van de hoeveelheid graan voor de alcoholberei ding, werd een commissie ingesteld. Eveneens zal een commissie gevormd worden, die inzake de ontwikkeling en ontspanning van de militairen werkzaam zal zijn. Zoo noodig zal de N.C.A. nog vóór de gewone Decembervergadering bijeenko men. De algemeene vergadering van het Neder landsche Congres voor openbare gezondheids regeling zal Vrijdag 10 November te Leiden wor den gehouden. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de directeur van het Rijksbureau voor papier aan ingeschrevenen bij dit Rijks bureau,- met Ingang van 17 October 1939, dis pensatie heeft verleend van het vervoerverbod volgens de gewijzigde papierbeschikking 1939. De minister van Economische Zaken heeft mr. A. Hilbingh Prins, te Amsterdam, op zijn verzoek ontslag verleend als lid, tevens voor zitter van de commissie voor de ansjovis visscherij en den ansjovishandel van de stich ting Nederlandsche Visscherijcentrale. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan E. Ver- vaet, te Westdorpe, fabrieksopzichter bij de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver aan mej. S. M. Kreemers, huishoudster bij den heerS.de Graaff, te 's Gravenhage. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau B. R. Plasschaert, techn.-directeur van de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, te Sas van Gent. Te rekenen van 1 Oct. 1939 is benoemd tot ingenieur 2e klasse voor het Stoomwezen in vasten dienst ir. P. Bongers, adsp.-ing. voor het stoomwezen in tijd. dienst, te 's Gravenhage. Voor het tijdvak van 10 Oct. 1939 tot 1 Oct. 1940 is benoemd tot tijd. leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Zutphen G. J- Gij- mink, aldaar. Met 1 Januari 1940 is aan ir. J. W. Scherrer op verzoek eervol ontslag verleend als inspec teur der mijnen, met dank. Benoemd tot in specteur der mijnen ter standpl. Heerlen voor ten hoogste een jaar ir. C. M. J. A. F. Nicolas. Benoemd bij de landmacht, ter nadere in deeling door of vanwege den minister van De fensie, bij de inf., tot res.-majoor, te rekenen van 19 Sept. 1939, de res.-kapitein L. Pieters, van het 13e reg. inf. Benoemd bij het dienstvak der res.-offieie- ren voor alg. dienst, tot res.-majoor, de res.- majoor C. C. Bijleveld, van het 2de reg. wiel rijders, zulks onder gelijkt, eerv. ontslag uit zijn tegenw. betrekking. Benoemd bij den mil. pharm. dienst, tot res.- mil.-apotheker tweede kl., de heeren J. G. Evers, dr. J. D. van de Graaff, F. G. Otten, F. Z. Barkhuis, D. W. de Bas, P. E. Gunster en W. G. J. van Soeren. e ze de trap opliepen, bracht de bri ket 0r kaar met een bedenkelqk gezicht onder s.kat ze wel goed mochten oppassen, dat 'k'aari'-t niet losraaktehet lijkt me een k°is h 6 klant!" voegde hij er aan toe. beaamde dit, en deed de bovendeur van clertrap dicht. De brigadier wreef over eev,0' en oreerde verder, er op wijzende, dat ^itig Seval als dit een beetje politiebescher- fcijjj overbodig was. NdCderSeschikte waagde het, dit met een vr h en te bevestigen, waarop de briga- 'erp 111 terstond een bestraffenden blik toe- k Uofg S tyj, '0e§ den twee geweldenaren, of ze in de 'k&hiu11 Plaa-ts nemen, wat de brigadier ge- öeq lne verfrissching op zulk een tocht js"aclR is immers altijd welkom," zei Lois, u hu geheel tevreden gesteld over de persoon in den kelder? Of wilt u in den kelder zelf, om hem te identificeeren, als u even wacht, komt mijn broer, die heeft den sleutel, en dan kunt u bij hem!" Doch de brigadier scheen meer dan tevreden gesteld en wilde van meer moeite totaal niets hooren „Neen.... neen," zei hij, „volstrekt niet.... het is me meer dan duidelijk!" En toen, terwijl Lois zich wegspoedde naar achteren, om de whisky soda te halen, weer klonk opeens een enorm lawaai uit de gang, en uit de duisternis kwam een gestalte aanrennen, onder verwoed geschreeuw, van boven tot on der zwart, met de armen zwaaiend en rauwe kreten uitstootend. Er achter, in toomelooze vaart, volgde John, zijn armen uitgestrekt, alle mogelijke moeite doende, om die gestalte te grijpen. Lois voelde haar hart stilstaan. Daar had je Bealielosgebrokenin het volgende oogenblik zou hy natuurlijk op den brigadier afstormen en hem zijn identiteit toebulderen! Doch de reactie van den brigadier was merk waardig. Op het moment, dat hij de zwarte gestalte, met woest rollende oogen op hem zag toevliegen, trok hij zijn sabel, riep zijn schaduw toe, hetzelfde te doen en verschanste zich in een hoek van de hall. zijn sabel zoo vlug hij kon voor zich uit zwierend. „Pak hem!" bulderde hij, maar hield geen oog van zijn belager af. „Morris, pak hem!" Doch Morris, welk een voorbeeldig gehoorzaam po litieman hij anders ook zijn mocht, en welk een eerbied hy mocht hebben voor een bevel van zijn superieuren, bepaalde zich ertoe, zorgvul dig achter den ronddansenden Bealie mee te staringen. en veel vertoon te maken met zyn sabel. John stond roerloos in de hall, door schrik versteend en wachtte op het onvermijdelijke. Doch dat kwam niet. Een nieuwe phase in den krijgsdans trad in, toen Bealie begon te roepen, dat hij Bealie was en Lois herinnerde zich plotseling met verrassende helderheid, welke straffen er stonden op vrijheidsberoo- ving. En toen was het John, die redding bracht. Hij overzag de situatie plotseling en overstem de het geroep van Bealie met zijn kreet: „Hij is losgebrokenpak hem!" Meteen nam hij een tijgersprong naar voren en pakte de gestalte vast op een wijze, die een doorgewinterd rugbyspeler hem niet zou heb ben verbeterd. Het volgend oogenblik was de smettelooze hall een ruïne. Een kluwen van vier personen, waaruit rauwe kreten opstegen, en nu en dan een lichaamsdeel stak, walste rond over de te gels, smeet tafeltjes om, wikkelde zich in klee- den en torpedeerde hier en daar een beeld. Op dat oogenblik schoot Lois met bliksem snelheid naar beneden, de keldertrap af, en knipte het licht in den kelder op. Ze keek door het raampje naar binnen en zag Pete, iets min der enthousiast, maar toch zeer ijverig bezig door den kelder rond te hollen. Lois schoot in den lach, en klopte tegen de deur. Het resul taat was, dat Pete een verwoed gehuil uitte en met de tafel ging voetballen. Lois kloDte harder en Pete brulde harder. Inmiddels verliepen kostbare seconden en Lois schopte tegen de deur met den hak van haar schoen. Het lawaai van binnen werd steeds sterker, inplaats van minder en Pete holde als een razende. De gevoelens van Pete waren intusschen cok niet van de teederste soort. Net iets voor een vrouw, oordeelde hij, om zulke dingen te overdrijven, het leek wel, of hij een publieke vermakelijkheid was. Eén keer een voorstelling geven, vond hij voldoende.... als ze het zoo'n lollig gezicht vond, moest ze naar de bioscoop gaan.... en nu waarlijk woest, vloog hij in het rond, tegen alles trappend, wat hem in den weg stond. Toen kwam de inspiratie over Lois. Ze knipte het licht uit en op hetzelfde moment werd alles rustig binnen. „Pete!" gilde ze, en schopte tegen de deur. Binnen bleef alles stil. Pete wist niet, of hij een gehuil aanheffen, of behoorlijk antwoorden moest. Hij besloot, het zekere voor het onzekere te nemen en gaf een krijsch: „Ik ben Pete niet.... ik ben Bealie!" „Je bent een uil!" zei Lois ongeduldig, „doe de deur als de bliksem open, de politie is weg!" Het volgende oogenblik klonk er een uitroep en de deur draaide open. „Waarom liet je me dan zoo rennen?" hijgde Pete, terwijl kolenstof en zweet van zijn gezicht dropen, „vond je het zoo lollig?" „Stilmaak dat je weg komt, Bealie is losgebroken en John heeft hem weer te pak ken; hij is pikzwart en we doen net, of jij uit den kelder bent losgekomen.,., het is onze eenige kansgauw!" Pete stond haar met wijdopen mond aan te staren.... het heele verhaal, dat zoo snel voor hem was afgeraffeld, was hem zoo helder als koffiedik. Lois verspilde geen tijd met uitleg gen, maar pakte hem beet en vloog met hem de trap op, naar de keuken. De achterdeur stond nog wagewijd open, en ze schoof hem erdoor. „Verdwijn!" zei ze. Pete protesteerde: „Waarheen?" „Komt er niks op aan!" zei Lois, „het beste is, dat je langs het achterbalcon omhoog klimt, naar boven, er staan genoeg ramen op een kier, dan kun je je wat opknappen! Maar kom in geen geval te voorschijn, voor ik je roep!" En daarmee schoof ze hem buiten de deur, en aarzelde toen even. Er naderde niets uit de gang. „Good luck!" zei ze fluisterend en wierp hem een kushand toe. Het was een getrooste en met nieuw leven bezielde Pete, die den moeizamen tocht tegen het balcon aanving. De situatie in de hall was rustig. Midden in de ruimte, op de tegels, in een heidensche ver warring van stoelen, gebroken snuisterijen en opgerolde kleedjes, lag iets, wat eens Bealie was geweest. Zijn kleeren waren in den strijd groo- tendeels in lompen herschapen, het zwart op zijn gezicht, wat dat ook zijn mocht, was ste vig ingewreven en het eenige, wat nog vrij pro per aan hem was, was een doek, om zijn mond gebonden, die hem het spreken op zeer afdoen de wyze belette. Dit geheel werd bekroond door den briga dier, die op de maag van het slachtoffer zat, en zyn sabel op den zwaren adamsappel ge richt hield. „We hebben 'm juffrouw!" kondigde hy tri omfantelijk aan en keek daarop dreigend naar zijn prooi. John stond in een hoek van de hall tegen den muur geleund, en keek haar vragend aan. Lois knikte, als peinzend, met haar hoofd, en wierp een snellen blik op hem. John loosde een zucht van verlichting. „Wat zullen we met hem doen, meneer?" in formeerde de brigadier met zakelijke belang stelling. „Weer opsluiten!" zei John van ganseher harte. De brigadier schudde het hoofd: „Zou ik niet doen, meneer.... vast niet.... het beste is, hem te binden en hem in een koud bad te stoppen, een flink koud bad!" Op dit oogenblik begon het slachtoffer ge weldig te spartelen, zulks tot groote verbazing van zijn bewaker, die daar dan ook dadelijk deskundig een eind aan maakte, door zichzelf een weinig op te lichten, en weer neer te laten ploffen. Het had het effect van een stoomha mer en Bealie werd oogenblikkelijk rustig. „Absoluut het beste," ging de brigadier voort, „dan zijn ze dadelijk kalm." Het eenige wat John wenschte was, Bealie zonder verwijl ergens te hebben, waar menscbe- lijke ooren hem niet meer konden beluisteren en hij voelde zeer weinig voor een bad van Bealie. zoolang er politie onder den rook van het huis was. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3