Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? I Onze scheepvaartverbinding met Indië Waar de filmband rolt Plaats dan een „Omroeper voor 90.000 gezinnen Moeilijke problemen Paasikivi Zaterdag naar Moskou UUimHUUUill SiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitimiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiuHiiiiiiiumiiunuuiiiiiiiiiiiimiuii ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 Regeeringssteun aan 't bollenbedrijf DE MILITAIRE ZWEM- WEDSTRIJDEN SIMAVI-DAG IS INDIË-DAG Ontwikkeling en ontspanning voor militairen in Haarlem-Oost Gevonden dieren en voorwerpen Examen St. Elisabeths of Groote Gasthuis Postpakketten buitenland VOETBAL T.Y.B.B.S.J.C. SCHAKEN R.K. Schaakclub „St. Bavo" Haarlem BRIDGE R.K.B.C. Haarlem HEEMSTEDE NOORD WIJK ZANDVOORT Joodsche kolonisatie in Abessinië (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Andy Hardy in het Wilde Wester Een geestige film in het Luxor-theater REMBRANDT-THEATER Es war eine Rauschende Ballnacht Zondagmorgenvoorstelling MOVIAC PALACE-FAMILIE-CINEMA Women in the wind" en Jongens met smerige gezichten" FRANS HALS-THEATER Prolongeert „Leven in de brouwerij" Film van Brïtsche verkenningsvlucht Suiker uit de hamstei" beschikking geschraP De gestrande kustvaarder EE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 9-9 g MijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiitiiitiiiiiiHiiirmiiinmiiiiiK^ STAD A4 14 dagen achtereen vragen wij ons eiken dag af, zou nu vandaag bekend gemaakt wor den, dat de regeering steun toezegt aan het zoo in nood verkeerende bloembollenvak. Maar elke dag wordt besloten met dezelfde teleur stelling, teleurstelling over het uitblijven van het woord, dat in staat is in onze rijen wat rust te brengen en wanhoop weg te nemen, zoo lezen wij in 't Kweekersblad. Zeker; wij beseffen de beslommeringen, de ongeloofelijke moeilijkheden van regeeren in dezen tijd, maar wij weten nog veel beter, wat het bloembollenbedrijf boven het hoofd hangt., indien de regeering aan export en cultuur niet de noodige middelen verschaft om uit den doo- delijken greep te ontkomen. Eenmaal heeft een groot staatsman gezegd „zij kunnen» niet wachten, geen dag en geen uur", en zoo is het nu ook met duizenden in de bloembollencul tuur. Dit alles is de regeering, den Minister met klem van redenen onder het oog gebracht en met bewonderenswaardige volharding strij den onze leiders voor een resultaat, dat het bloembollenvak redden kan. Op allerlei wijzen is den Minister aangetoond Koe export en cul tuur getroffen zijn, hoe de nood tot ver boven het kunnen gestegen is, welnu, waarom talmt men dan in Den Haag? Is het bloembollenbe drijf niet steeds een steunpilaar geweest voor 's lands schatkist? Heeft het bloembollenbedrijf niet altijd aan duizenden arbeid en welvaart verschaft? Heeft het bloembollenbedrijf geen perspectief, als straks de vrede is weergekeerd? Immers ja, en daarom beteekent o.i. regeeren in dit geval, redden vóórdat het slachtoffer verdronken is. Deze wedstrijden, welke oorspronkelijk op 28 Augustus j.l, gehouden zouden worden, dbch door afkondiging van de mobilisatie niet kon den doorgaan, zullen nu bp Donderdag 26 Oc tober a.s. worden gehouden in het Sportfondsen- bad alhier, des n.m. te 7.30 uur. Zooals bekend, worden deze wedstrijden geor ganiseerd door de commissie Volkszwemfeest, thans in samenwerking met het Centraal Co mité voor Ontwikkeling en Ontspanning voor Militairen- Aangezien de deelname en het bezoek aan deze wedstrijden door de militairen thans veei grooter zal zijn dan in den eersten opzet werd verwacht, (het aantal deelnemers en toeschou wers zal pl.m. 1400 militairen bedragen) doet de commissie Volkszwemfeest nogmaals een be roep op de inwoners van Haarlem en omstreken, om een bedrag of een prijsje beschikbaar te stellen. Bedragen kunnen worden gestort op postgiro nr. 361118 ten name van den heer H. C. Kore- brits, penningmeester, Harmenj'answeg 67. Prijzen, welke voor dit doel beschikbaar wor den gesteld, worden tevens gaarne in ontvangst genomen door de heeren H. L. F. van Luijker,, voorzitter, Dubbele Buurt 39 zw. en B. J- van Aken, waarnemend secretaris, Kleine Houtweg 47 rood. Moet het medische werk in Indië stop worden gezet als gevoig van het oorlogsgeweld in Europa? Welke ine ruk moet dat maken op den Oosterling? Simavi stelt tegenover iedere bom en gra naat op het oorlogsfront een neo salvarsan- injectie of anderen medischen hulpdienst in Indië, ten bate van de Inlandsche bevolking aldaar! Meer dan ooit komt thans de dringende behoefte naar voren om het bestaande medische werk in onze Overzeesche gewesten in stand te houden. Dit is niet slechts in het belang van de Inheemsche bevolking, doch ook is het een nationaal belang van de eerste orde. in deze ernstige tijden mag in Indië geen nospi- taal en geen ziekenzaal gemist worden. Simavi mobiliseert daarom al haar mese arbeiders (sters) en geeft over de geheele iinie het commando „Voorwaarts". Moge de Nederl. Cultuur rijk blijken te zijn aan barmhartigheidszin. Giften kunnen onder vermelding p'oor Simavi" gestort worden op postrekening 154742, ten name van den heer A. J. Berman, Fred. Hendriklaan 35, Haarlem. Het bestuur van Wijk c verzoekt om door het beschikbaar stellen van een geldelijk be drag, het de commissie mogelijk te maken den in déze buurt gelegerden militairen een passen de, genoeglijke avond aan te bieden op de a.s. St. Nïcolaas-, Kerst- en Oudejaarsfeesten. Grootere bedragen zijn welkom, doch men bedenke dat vele kleintjes ten slotte het groote maken. Voor de kantine is er behoefte aan spelen als sjoelbak, dam- en schaakborden en stukken. De commissieleden zijn; A. Westerman, voor zitter, Damiatestraat 28; N. J. Vos, secretaris, Nagtzaamstraat 16; A, J. van Leeuwen, pen ningmeester. Teding van Berckhoutstraat 7 rd.; M. Doornebosch, Merovingenstraat 19; mevr- E. EmmenAalders. Tempeliersstraat 21; jk.vr J. J. P. Feith, Willem de Zwijgerlaan 2; J. van Ginkel, Emosstraat 27; mevr. MetselaarBijl, Damiatestraat 44; Reinerie, Teylerplein 25. Inlichtingen aan het bureau van politie. Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, De Groot, Jan Steenstraat 21beurs je. Heier, Nagtzaamplein 14; Duitsch boek t.n. Machielsè, Koster, Teylerstraat 6; Engelsch leesboek, politiebureau Smedestraat; badpak, Peters. Bosch en Hovenstraat 16; eend. Bogt- stra, Rijksstraatweg 529, Santpoort; eend, Koop man, Timorstraat 110; étui met inhoud. Wol- ters, Kamerl. Onnesstraat 33; 6 foto's, Jansen, Madoerastraat 20, Heemstede; grijze heeren- hoed, Verstraten, Karei van Mandelstraat 61; regenkapje, Ligthart, populierenstraat 14; Rijks distributiekaart, Snoeks. Spaarnoogstraat 5, kano. Brauckmann, Wilsonsplein 21; zakmes, Wiedijk, Oranjeboomstraat 83; blauwe dames mantel, Bos, Cheribonstraat 34; gele parapluie, Brederode, Gr. Markt 21; portemonnaie met inhoud, De Koning, Van Nesstraat 1 (na 7 uur n.m.); portemonnaie met inhoud. Bijster, Ro- molenstraat 68 rd.; bruine parapluie, Drayer, Kbrte Hofstraat 11; portemonnaie met inhoud, Kostermans, Schotersingel 55; parapluie, Rolft, Zomerluststraat 6; rijwielplaatje in étui, Schae- fer, Begastraat 9; rijwielplaatje in étui, Huy- boom, Nassaulaan 48; kinderschoentje, Rosen- hart, Leidschevaart 454; actetasch inh. brei werk, Kooij, Zaanenlaan 82; armband met groenen steen, politiebureau Smedestraat; on derbroek, Serné, St. Bavostraat 12; wollen das, Schlatman, van Heythuizerweg 1; dameshoed, van Dalfsen, Rijksstraatweg 436; 1 paar ge breide handschoenen, Prinsen, Spoorwegstr. 18 zw.pak maandverband, van Roode, Ruycha- verstraat 24 rd.; portemonnaie met inhoud, Vle gels, Nijlstraat 66 rd.; portemonnaie aan ket ting, politiebureau Smedestraat; kinderporte- monnaie, Blomjous, Doelstraat 37; portemon naie met inhoud, Andringa, Stuyvesantplein 8; gymnastiekschoen, Huijboom, Ged. Raamgracht 40; vulpenhouder, Zonneveld, Damiatestraat 10. Op 18 October j.l. slaagde in het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis voer het examen Ziekenverpleging Diploma A: mej, zr, E. J. de Menthon Bake. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met het oog op de uit gebreide, steeds wisselende bijzondere bepalin gen, welke ten gevolge van de buitengewone omstandigheden zijn getroffen ten aanzien van den uitvoer van goederen uit Nederland, als mede van den invoer in het buitenland, voors hands door de postagentschappen alhier geen voor het buitenland bestemde postpakketten ter verzending zullen worden aangenomen. Morgen komt S. J. C. een der sterkste elftallen der eerste klas op bezoek aan aen Rijksstraatweg te Haarlem-Noord. De thuisclub speelt in de volgende opstel ling: Doel: G. Metten; achter: J. Smit en iï. Assendelft; midden: W. v. d. Lit, J. Hunekcr en J- Snoeks; voor P. van Berkel, A. Snoeks, J. v. d. Linden, C. Vessies en J. de Vogel. De wedstrijd vangt aan om half drie. Promotie-degr. competitie; De heeren: L. Stevens, J. P. v. d. Meer en N. Bottelier promoveeren naar het eerste tien tal. Dit is nu als volgt samengesteld: 1 F. Puts, 2 C. Bottelier, 3 Th. van Osch, 4 W. de Boer, 5 L. Schreurs, 6 M. Goedemans, 7 F. Fic- toor, 8 L. Stevens, 9 J. P. v. d. Meer, 10 N, Bottelier. Uitslagen van de zomercompetitie: le tiental; 1 F. Puts, 2 W. de Poer, 3 F. Fictoor, 4 Th. van Osch. 2e tiental: 1 W. Nooy, 2 L. Hartog, 3 G. Ma thot, 4 W. Bosland. De prijsuitreiking zal heden plaatsvinden. Nogmaals zij er op gewezen, dat eind Octo ber de wintercompetitie begint. Wie daaraan mee wil doen geve zich zoo spoedig mogelijk op. Hiertoe is iederen Vrijdagavond gelegenheid in Gebouw St. Bavo. De uitslag der, prijzen-drive gehouden op Woensdag 18 October; N.-Z. le prijs: Groep A. de dames Kubatz-v. d. Bergvan Oosten; groep B. hr. Ch. VennekerKordelaar Sr.; groep C. mej. OplöoDames. O.-W. le prijs; Hr. A. Metselaarvan Roon; hr. Calvelage Elzenbroek; mej. Gigengack—H. Kbrdelaar. N.-Z. 2e prijs: Groep A. hr. en mevr. van Groeningen; groep B. mej. L. Muringerhr. M. Muringer; groep C. mevr. Strootman—mej. van Straten. O.-W- 2e prijs: Hr. SmitsA. Westerman; hr. s. Kordelaar Jr.mej. N. Gigengack: mej. Kühnehr. Bui- ting. Ontwikkeling en ontspanning voor de werk- loozen Het algemeen comité voor ontwikke ling en ontspanning van werkloozen te Heem stede maakt bekend dat Maandag 23 October in het stempellokaal aan den Cruquiusweg ge legenheid bestaat zich op te geven als deel nemer aan een eventueel te houden cursus. Vergadering Bloembollencultuur Donder dagavond hield de afd. Heemstede van de Al- gemeene Vereeniging voor bloembollencultuur een ledenvergadering in café-restaurant Hof van Heemstede. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Jos. M. J. Braam, een kort overzicht van den stand van het vak, en memoreerde dat het bloembollenbedrijf nu al voor de tweede maal in zoo korten tijd zoo zwaar getroffen wordt, zwaarder, aldus spr., dan welk bedrijf ook, omdat tot nog toe dit bedrijf, waarin dui zenden in normalen tijd arbeid vinden, geheel op den uitvoer is aangewezen. Hopelijk, aldus spr., zijn er enkele licht puntjes, daar er van alle zijden hard gewerkt wordt en de uitkomst over 1939 nog iets gun stiger zal worden dan het zich nu laat aan zien. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat de tentoonstelling in 1940, waarop de afdeeling bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan het plan had, op bijzondere wijze uit te komen, niet door kan gaan, daar het Krelagehuis dooi de militairen in beslag is genomen en de animo over het algemeen slecht is, om des tijds wille. In de vacature van een lid van het hoofd bestuur wegens periodiek aStreden van den heer A. Braam, die niet herkiesbaar is, werd bij acclamatie door de afdeeling candidaat ge steld de heer Jos. M. J. Braam. Kji.j de rondvraag kwam nog eens ter sprake de nood die er thans heerscht in het vak. Aanstelling van een controleur-armbezoeker. Tot op heden heeft onze gemeente alleen een controleur voor de steunverleening in dienst. Aangezien het aantal armlastigen dezer ge meente, welke niet in de steunregeling vallen, steeds groeiende is en de Minister de combi natie van controleur voor de steunverleening en de armenzorg niet tolereert, deed zich reeds lang de behoefte gevoelen aan een controleur, uitsluitend belast met de controle op anderen dan werkloozen- Behalve de groep armlastigen, die momen teel reeds pl.m. 130 bedraagt, is sedert de mo bilisatie een nieuwe groep van personen geko men, op wier omstandigheden toezicht moet worden uitgeoefend, n.l. zij die kostwinnersver goeding genieten. Hun aantal bedraagt momen teel 225. De controle op beide categorieën zal, voor zoover het zich laat aanzien, nu zeker een volle dagtaak voor één persoon vragen, weshalve B. en W. den Raad thans voorstellen, tot de tij delijke aanstelling van een controleur-arm bezoeker te besluiten, op een salaris van f 20. tot f 27.50 per week, plus een jaarlijksche rij wieltoelage van f 30. Verlenging leeftijd voor weezenrente Over eenkomstig het verzoek van de weeshuismees ters stellen B. en W. den Raad voor, tot wij ziging van het weeshuisreglement in dien zin, dat het beëindigen der weezenrente, thans be paald op 14 jaar voor een half wees en 16 jaar voor een volle wees, voor beide groepen met 1 jaar wordt verlengd. Verhooging van den leeftijd voor beide groe pen met 1 jaar komt berekend naar de te genwoordige weezen en halfweezen neer op een meerdere uitgaaf van gemiddeld ruim f250.per jaar. Distributie van levensmiddelen aan werkloo zen. Gedurende de eerstvolgende zes weken zijn voor de daarvoor in aanmerking komende werkloozen de navolgende distributie artike len verkrijgbaar bij de daarachter vermelde winkeliers: Onvermengde margarine; Wed. J. Kapteijn, Juliana weg 33; C. Smit, Wilhelminastraat 55; Wed. W. van der Holst, Kerkstraat 57. Bak- en braadvet: H- Vegt, Schoolstraat 70b; P. van den Haak, Schoolstraat 38; C. Paarde- kooper, Voorstraat 28; J. Vegt, Voorstraat 29. Vleesch in blik; G I». van den Berg, Hoofd straat 26; J. L. van den Berg, Schoolstraat 70; A. J. van der Vliet, Voorstraat 41; A. J, van den Berg, Lindenplein 7- Luchtbeschermings-sirene te Bentveld. Naar wij vernemen zal in het systeem van alar meering bij luchtgevaar voor de inwoners van Bentveld (gemeente Zandvoort) verbetering worden gebracht door de aanschaffing van een aparte sirene, welke geplaatst zal worden op het dak van garage Barnhoorn. De aansluiting zal Maandag a.s. plaats vinden. Ook heeft de ge meente Zandvoort voor dit deel van haar ge meente een specialen schuilkelder laten aan brengen, ten behoeve van den Luchtbescher mingsdienst. Dc uitrukploegen en materialen zullen hierin ondergebracht worden. Alleen een voortgezet offer kan het werk onzer Universiteit in stand en op peil houden. Ik spreek de hoop uit, dat Katholiek Nederland niet zal na laten om wat heden is begonnen zoo spoedig mogelijk te voltooien. Henricus van de Wetering, bij de Opening der Kath. Universiteit. ROME, 20 Oct. (Havas). Op het oogenblik wordt een plan tot Joodsche kolonisatie in Abes sinië bestudeerd. Er is sprake van het vestigen van 30.000 Joodsche landbouwers, afkomstig uit Duitschland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen in een gebied ten zuiden van het Tana- meer, waar men een industrieel centrum voor conserven wil vestigen, dat Indië en equatoriaal Afrika moet voorzien. Een Amerikaansche trust heeft reeds 50 mil- lioen dollar ter beschikking gesteld van de orga nisatoren. De Italiaansche regeering behoudt zich het recht voor later een beslissing te nemen in deze zaak. De directies der stoomvaartmaatschappijen „Nederland" en „R'damsche Lloyd" staan aldus deelen zij ons mede voor moei lijke problemen bij haar pogingen den pas- sagiersdienst tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië onder de tegenwoordige omstandigheden zoo goed mogelijk te on derhouden. Door het bevaren van nieuwe routes, noo- dig om de grootst mogelijke veiligheid voor de vaart te verzekeren, en door het oponthoud in de Engelsche contrólehavens is de dienst ont wricht. Toch is, althans van deze zijde, een fre quente en zoo regelmatig mogelijke dienst nog noodig, omdat vele Indische verlofgangers en ook anderen, die een verblijf in Indië boven een verblijf in Europa onder de huidige om standigheden prefereeren, spoedig van hier wenschen te vertrekken en alle uitgaande sche pen vullen. Daarentegen is het verlangen van hen die in Indië verblijven, om voor verlof, met pensioen of om andere redenen naar Europa af te reizen, danig verflauwd en van Indië her waarts zijn de schepen dan ook ongekend wei nig bezet. Dit maakt echter, dat men er op be dacht moet zijn, dat, zoodra de oorlogstoestand mocht eindigen of minder gevaarlijk mocht wor den, velen, die thans in Indië verblijven, nage noeg tegelijk naar Europa zullen willen ver trekken. De maatschappijen moeten er dus op bedacht blijven haar materiaal intact te hou den en haar eenheden zoo weinig mogelijk aan oorlogsgevaar bloot te stellen. Dit klemt te meer, omdat in tegenstelling met den vorigen oorlog, toen elke der maatschappijen over 8 of 9 eenheden beschikte, waarvan de grootst 390 passagiers kon vervoeren, de passagiersca paciteit thans geconcentreerd is op minder een heden, echter als gevolg van het grootere passagiersvervoer van veel grootere capaci teit, zoodat het verlies van een schip een veel grootere ontreddering van den dienst ook in de na-oorlogsjaren zou beteekenen. De vloot van beide maatschappijen bestaat thans uit: Stoomvaart-Maatschappij Neder land; „Oranje", bouwjaar 1939, 655 passagiers. „Marnix v. St. Aldegonde", 1930, 679 pass., „J. van Oldenbarnevelt" 1930, 681 pass., „Chr. Huygens", 1928, 568 pass., „J. P. Coen", 1915, 390 pass., „Joh. de Witt", 192 300 passagiers. Rotterdamsche Lloyd: „Dempo" bouwjaar 1930, 544 pass., „Baloeran", 1929, 550, „Siba- jak", 1927, 442, „Indrapoera", 1925, 351, „Sla mat", 1924, 374, schip in aanbouw, 660 pass Aanstonds springt in het oog, dat de sche pen van de S. M. N. in leeftijd en grootte veel meer uiteenloopen dan die van den R. L. Dit heeft tengevolge, dat de oplossing van de vraag, hoe in deze tijden den dienst zoo goed mogelijk te onderhouden, voor den R. L„ dan ook een andere is dan voor de S. M. N. Een overheerschende factor bij de keuze van de te volgen routes en de te gebruiken schepen is het molestrisico en de molestpremie. Voor een rondreis van de „Oranje" van Ne derland naar Nederlandsch-Indië en terug, in beide richtingen door het Suezkanaal, zou op het moment een molestpremie betaald moeten worden van f 375.000.hetgeen een aanzien lijk grooteren toeslag op de passagerariever. noodzakelijk zou maken dan thans geldt. Voor de S. M. N., die over twee kleinere en oudere schepen beschikt, lag de oplossing daarin, dat deze oudere schepen, waarvan de molestpremie niet zoo fabelachtig hoog was, worden aangewend om de passagiers van en voor Nederland te brengen naar en van een haven buiten het gebied, waar de vijandelijk heden voornamelijk plaats vinden. De groote Een film met gezonden humor, een brok leven van een jongen, om wien je nog eens echt har telijk kunt lachen een film met Mickey Rooney. Het verhaal heeft op zichzelf beschouwd niet veel om 't lijf. Rechter Hardy, die. weer eens wordt gespeeld door Lewis Stone, wordt uitge- noodigd naar een vriend in het Wilde Westen te komen. Rechter Hardy besluit dan ook met zijn familie maar persoonlijk op bezoek te gaan. Op de ranch zelf blijkt, dat zijn oude vrienden genoodzaakt zullen zijn, hun boerderij te verkoopen aan een zekeren Bruxton, die tevens eigenaar is van de beek, die de Northcote ranch van het noodige water voorziet. Bruxton weigert immers het bin nenkort afloopende contract te vernieuwen. Het zijn juist de gedragingen van de beide kin deren van den rechter, vooral de gedragingen van zfjn zoon Andy, die hier talrijke komische scènes veroorzaken. De dochter wordt verliefd op "n opzichter; dien dochtertje (Vrede) krijgt het hevig aan den stok met Andy. De 16-jarige Andy daarentegen, jongensachtig verwaand op zijn prestaties op het korfbalveld, wordt door „Vrede" voortdurend ertusschen ge nomen. Hij pocht, dat hij evengoed kan paard rijden als zij, maar het jonge kind laat hem ver achter. Tengevolge van zijn onbekendheid met paarden breekt Calico, het lievelingsrijdier van „Vrede", een been. Diep onder den indruk smeekt Andy zijn vader hem 't geld te leenen, waardoor een beroemd veearts Calico zal kunnen behan delen. Wat de Bruxton-affaire betreft, ontdekt rech ter Hardy een bepaling in het contract, waardoor Bruxton water zal moeten blijven leveren. Als dit echter mislukt speelt de rechter zijn troef uit: Bruxton bezit een recht om zijn vee over het land der Northcotes te drijven, doch moet dan altijd aansluitend door het land van een ouden Indiaan. Met al zijn geld koopt rechter Hardy thans zelf het land van den Indiaan en verbiedt Bruxton het te passeeren. Deze toont echter aan, dat de weg een oud-Indiaansch pad is, dat niet van openbaar verkeer mag wor den uitgesloten. Schijnbaar verslagen, keert de Familie Hardy naar Carvel terug, doch dan brengt een oude Indiaansche deken met een teekening van het land der Northcotes uitkomst en de financieele moeilijkheden worden zoowel voor rechter Hardy als de Northcotes opgelost. Zooals gezegd, het verhaal en de verwikkelin gen zijn maar matig belangrijk. Wat den toe schouwer treft is het brutaal-leuke optreden van Mickey, zijn pocherij, zijn grootdoenerij, die tenslotte ook zijn struikelblok vormen. Deze ty pisch geaccentueerde vlegelachtigheid, soms op het kantje af van onsympathiek, komt altijd weer gelukkig terecht. En dat geeft deze film zoo iets ongedwongens, zoo'n uitgesproken ka rakter, waarvoor je er graag naar kijkt. In het voorprogramma draait o.a. de nieuwe Metro-stereo-film, de tweede, verbeterde serie. De reacties van het publiek zijn weer kostelijk, als een rugbybal recht de zaal in komt, of de geheele inventaris van een hoog huis naar be neden en als 't ware tusschen de menschen valt. De stereo-film is en blijft een wonderlijk ding en men moet deze serie gezien hebben, al was 't alleen maar om er over mee te kunnen praten. Na de journaals, waarin een plukje van den heerschenden zenuwenoorlog is opgenomen en een buitengewoon geslaagde teekenfilm met voortreffelijke caricaturen van diverse Holly- woodsche sterren voorkomt, zijn er dansfan- tasieën op het tooneel van Colette, Yvonne en Etienne. Het is een zeer gracieuze afwisseling in de reeks muzikale nummers welke we gehad hebben. De beide danseresjes zijn uitermate le nig en demonstreeren dat op een elegante wijze. Hierop volgt de hoofdfilm, waarover we een dezer dagen reeds uitvoerig schreven en die zich kennelijk in een zeer groote belangstel ling mag verheugen. Reeds bij de eerste voor stelling, was het theater finaal uitverkocht, ter wijl, als we de berichten daaromtrent mogen gelooven, het succes van deze film dat van het Congres danst evenaart. Volwassenen is dit program ten zeerste aan bevolen. Het is moeilijk zich een begrip te vormen van het eindelooze geduld, dat er voor noodig ge weest is, deze Artisfilm te maken, tot hetgeen zij geworden is. Dieren zijn geen acteurs; zij doen wat hun instinct hun ingeeft en de mensch die dat wil vastleggen, moet wachten, tot het 't dier behaagt, datgene te doen, wat voor het groote publiek belangrijk en aardig genoeg is om te weten. En dat is heel wat. Immers, niet alle dagen hoort men over, en nog veel minder ziet men, visschen, die haar jongen in den bek bewaren en ze dan van tijd tot tijd „uit laten" om een luchtje te scheppen. Het zijn de z.g. Nijl-Tilapia's die er een derge lijke jongenverzorging op na houden. Zijn de jonge vischjes buiten den bek en er dreigt ge vaar, dan zuigt mama-visch oogenblikkelijk haar heele kroost weer naar binnen. Wie zoo'n moment op een biologische film wil vastleggen, moet uren en dagen geduld oefenen alvorens het hem' lukt, zoo'n moment te nemen. Het is echter aan den maker van deze film, den heer H. C. Verkruysen, in samen werking met den heer A. F. J. Portielje na 8 dagen gelukt dat te doen. Het komt voor in het derde deel van deze film, welke in totaal in vijf verschillende groe pen is onderverdeeld. Het eerste deel behandelt de broedverzorging bij de Nandoe of Pampa-struis het 2e geeft interessante bijzonderheden over verschillende schildpadden, zooals de zeeschildpad, zoetwater of Moerasschildpad en de landschildpadden, waarbij zeer monumentale dieren van over de 100 jaar te zien zijn. Het 3e deel behandelt de wonderlijke gedragingen van enkele aquarium- visschen, zooals de reeds genoemde Tilapia's, terwijl daarbij aansluitend het 4e deel hoofd zakelijk over het nestelen en broeden van de zoo grappige pooldieren, de pinguins, gaat. En dat last not least het 5e deel den toe schouwer naar de kooien der apen voert, welke dieren steeds de groote aantrekkingskracht van iederen dierentuin zijn. In dit deel komen o.a. de Chimpansé, de Gorilla en de reuzen- Orang-Oetan voor, welk laatste dier een enorme kracht kan ontwikkelen en uit speelschheid zelfs de zware tralies van zijn kooi verbuigt. Dit alles wordt in één Zondagmorgenvoor stelling te zien gegeven, waarbij het deskundige woord van den Artis-inspecteur, den heer Por tielje, voor de toelichting zorgt. Dit laatste is zeker niet overbodig, daar bij de behandeling der dieren de menschen vaak een heel vreemde opvatting hebben. Zij beschouwen de hebbelijk heden der dieren vaak uit menschelijk oogpunt en zijn daardoor dikwijls met de beste bedoe lingen bezield, toch erg wreed tegenover hen. Films, als deze, hebben dan ook een buiten gewoon groote waarde en zijn behalve hoogst interessant ook zeer leerzaam. Is het te ver wonderen dat hiervan reeds jaren schoolver- tooningen gegeven worden, welke zich in een overgroote belangstelling mogen verheugen? Zij zijn leerrijke ontspanning, vooral als zij zoo duidelijk en overzichtelijk zijn opgenomen als hiermede het geval is. Films als deze zijn inder daad zeldzaam en verdienen nog meer belang stelling alsja als Es war eine Rauschende Ballnacht. humor zorgt Moviac ook weer deze Voor week. Naast enkele cultuurfilms draait er de ko mische klucht „Liefde en werkelijkheid." Het verschil tusschen deze twee belangrijke dingen kunnen personen van alle leeftijden gaan zien. Als eerste film draait in Palace: „Vrouwen der lucht", („Women in the wind"). Daverend vliegtuiggeronk en een spannend verloop kenmerken dit genre van vliegfilms. „Vrouwen der lucht" verloopt al even spannend als de films, die men van dit soort kent. Niette min is het geheel origineel. Liefhebbers van frissche, sportieve, en span nende films kunnen er hun hart aan ophalen. Men mocht er na Jongensstad en Dead End wel op rekenen, dat deze films navolgsters zou den vinden. In Jongens met smerige gezichten voelt men dan ook herinneringen aan beide ge noemde films, zoowel wegens de aanwezigheid van het troepje jeugdige boefjes (Dead-End- Kids)als wegens de aanwezigheid van den priester, die de jeugd aan de verderfelijke in vloeden van de misdaad tracht te onttrekken. Oorspronkelijk kan men de film dus niet be paald noemen, maar dit neemt niet weg, dat zij spannende oogenblikken bezit, zij het dan ook dat deze spanningen voornamelijk te vin den zijn in het „crimineele" deel van de film, daar waar de gangster Rocky in actie is. Omtrent den inhoud van de film hebben wij reeds eenigen tijd geleden uitvoerig geschreven, toen wij de film aankondigden onder den origi- neelen titel „Angels with dirty faces." Wij mee- nen thans dus met deze korte beschouwing te mogen volstaan. De film werd gemaakt door Michael Curtiz; de hoofdrollen zijn van James Cagne-y als den boef en Pat O'Brien als den priester. De vorige film van George Formby ,,'t Zit in de lucht" bleef vele weken in het Frans Hals- theater draaien. Met deze film van den grooten Engelschen komiek, die ieder dwingt te lachen, zal het wel evenzoo gaan. „Leven in de orou- werij" gaat thans de tweede week in. Er zal weer een week geschaterd worden aan net Frans Halsplein. n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. en kostbare eenheden kunnen zoodoende buiten het gebied, waar gevaar voor schao door molest hoofdzakelijk te duchten is e kunnen dan tegen belangrijk lagere, nochtan zeer beduidende, molestpremiën verzeker blijven. Door onderling verschillende verhou* ding tusschen passagiersaccommodatie en laad vermogen kwam daarbij tevens vast te staa dat de „Oranje" zonder te groote nadeeie geheel of gedeeltelijk in ballast zou kunne varen, zoodat voor dit schip Lissabon a Europeesche haven werd uitgekozen. Voor d „Johan van Oldenbarnevelt", „Marnix va St. Aldegonde" en „Christiaan Huygens" z° een dergelijke exploitatie al te ongunstig ZU en werd daarom uitgezien naar de mogelijkhe) deze schepen ook te beladen, hetgeen wer gevonden in de vaart van Nederlandsch-lndi via de Kaap en Madeira naar New York e terug. Te Lissabon voor de „Oranje" en op Madeira voor de „Johan van Oldenbarnevelt „Marnix van St. Aldegonde" en „Chr Huy gens" vindt dan de aansluiting met de^.Ja» Pieterszoon Coen" en de „Johan de Witt", di de passagiers naar en van Nederland brengen, plaats. De lading aan boord van de „Olden barnevelt", „Marnix" en „Huygens" word naar en van New York gebracht. Bij den R.L. loopen de grootte, leeftijden en waarden der schepen niet zoo uiteen als hi de S.M.N. Het uitgesproken verschil dat bij de S.M.N. aanleiding was om enkele schepen speciaal aan te wijzen voor de verbinding met Nederland komt bij den R.L. niet voor. Voor den R.L. lag het daarom meer voor de hand alle schepen van Indië naar Ne derland te laten doorloopen en eventueel. voor zoover het passagiersvervoer dat zou toelaten, de kostbaarste eenheden in Neder- derland of in Indië tijdelijk binnen te houden. In dien zin is door de beide maatschap pijen gezamenlijk besloten. Uit de boekingen voor de verschillend® schepen zal wel blijken, aan welke method van reizen door het publiek het meest de vo01* keur wordt gegeven en dit kan voor de maat schappijen ook aanleiding zijn, den gekoz® exploitatievorm te herzien. Zeker is, dat onde dezen vorm en de momenteel heerschende om standigheden met geringere toeslagen op vrach ten en passages zal kunnen worden volstaa1^ dan met elk ander vaarschema der passagiers schepen noodig zou zijn, hoewel de tijd za moeten leeren of de verhooging van 25 pet. dl de passagierstarieven bij de thans gekoze' dienstregelingen voldoende zal zijn. (Van onzen specialen correspondent) Helsinki, Vrijde# Men spreekt thans in Helsinki ervan, dat d1 Sovjet-Russische regeering ook het oog gericm zou hebben op de Finsche havenstad Wiborg om hier een marinebasis te vestigen. Bevestig»1" van deze geruchten is niet te verkrijgen, va officieele Finsche zijde wordt bij voortduring de grootste stilzwijgendheid in acht genome Wiborg, in het Finsch Vilpur, is de vermaard^ oude Hanze-stad, die steeds een havenpla® van groote beteekenis is geweest voor d«r- Finsch-Russischen handel, welke thans vrüv' dood is. Wij kunnen bevestigen, dat staatsra Paasikivi eerst Zaterdagavond naar Moskou reizen om de onderhandelingen met de HU sische regeering voort te zetten. De vluchten genstroom uit Finland naar Zweden in het 0. zonder over de rivier Torneali, een grensstroo tusschen Finland en Zweden, houdt aan. f In de eerste commentaren der Finsche P® wordt tevredenheid geuit over de results1. van de conferentie te Stockholm. Helsi"= Sanomat, het orgaan van de progressie partij en van minister-president Kajan oordeelt, dat de conferentie de krachtig uitdrukking van de eenheid der noordeM staten is geweest en ook van hun vredelieve11 heid. Haar beteekenis zal veel grooter bliJ1^ dan de initiatiefnemers zich wellicht S®c'a-je hadden. Zij kan een waterscheiding zijn een vlammende grens trekt tusschen r® jö en geweld. Ofschoon zij nu nog niet staat is een definitieven dam tegen agressie schending van internationale rechtprincipes te werpen, kan men toch zeggen, dat de ne delijke volken een goeden dienst hebben k® zen aa de zaak van den vrede en de rechtv» digheid. LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Onder cieel toezicht is door Alexander Korda een cumentaire film samengesteld, „De 1 vaq heeft vleugels", welke een reconstructie i® den aanval der Koninklijke Luchtstrijdkrac op Kiel. j-eef De film is gisteravond voor den eersten in zeer intiemen kring gedraaid voor een tigtal officieele personen. öjp- Korda heeft medegedeeld, dat de film gp nenkort algemeen wordt vertoond. cc^góe zullen naar de Dominions en de Vereen Staten worden gezonden. J» De minister van Economische heeft bepaald: dat artikel 1 van de 11 sterbeschikking 1939 wordt gewijzigd r, dier voege, dat de woorden: „witte sU basterdsuiker", vervallen. den Het ten Noorden van Terschelling n^-jon grond geloopen motorschip is niet de qit doch de „Union", kapitein P. J. SchipP Bloemendaal. De uit zes koppen bestaan raji' manning en een passagier zijn door de "gjeep' daris" naar Terschelling overgebracht. E"; boot „Stortemelk" probeert thans verb met het verlaten schip te maken. Indien het schip, dat niet lek is Se b®' naar Terschelling wordt gesleept, zal manning weer aan boord gaan om de re te zetten. De matroos S. Mulder is aan boord „Union" licht aan de hand gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4