Hildebrand maakt een sprong van honderd jaar OLLUIKEN HAARL. JALOEZIEEN FABRIEK RADIO Haarlem, 21 Oct. DE FAMILIE GEPROLONGEERD KERKLIJSTEN R adio Moors T ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 'n Eeuwsprong Hetzelfde avondje nu en voor 'n eeuw NIEUWS R.K. SPORTBUREAU Gokkerij op de renbaan ST. JOSEPHS GEZELLENVER. Haarlem I - Frans Halsplein 7 Wielrijder keek niet uit THANS DUBBELE NUTTIGE WAARDE TEGEN INBRAAK, STORM, ALSOOK BESCHER MING TEGEN LUCHT AANVALLEN NASSAULAAN 76 - TELEF. 10743 J. P. SENFT Verbeteringen in het Luxor-theater ERNSTIGE AANRIJDING COMITÉ VAN KATH. ACTIE De ontsnapping te Haarlem Hel orgaan der bewakers over fouten bij personeel en organisatie VOOR DE MILITAIREN MOEDIGE REDDER BURGERLIJKE STAND „Tuinbouw en Plantkunde" O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN H. BAVO Overveen Santpoort V elsen-Driehuis Wijk aan Zee PHILIPS en EHKES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 AGENDA Bioscopen 22 October Bioscopen 23 October Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Zaandam Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE VAKMENSCHEN STAD UWS Het filmscenario „De familie Stastok gepro beerd" met als ondertitel „De Camera, ge- eh door de camera", waarvan wij de verschij- kij Andries Blitz te Amsterdam in boek- hn enkele weken geleden hebben aangekon- fi] i moet men niet beschouwen als een „ver- «hing van de Camera", ook niet van een ge tut Van de novelle- waarop het scenario be- ïm ,'.het is geen in modernen vorm gegoten be- rking van de tooneelstukken, die van „De "fttilie Stastok" zijn gemaakt. De schrijvers E. erkman en M. Koops Ijebben slechts getracht Personen, die Hildebrand in deze novelle j eft beschreven, over te plaatsen in een mi- van honderd jaar later, daarbij gebruik nakende van het zelfde milieu en dezelfde si xties, die Hildebrand zich gedacht heeft. Met soh°e' v0Or Humor en met volkomen beheer- hing van het onderwerp schreven zij een ori gineel filmscenario, dat in breede kringen een /nr tel ijk onthaal verdient en zeker ook wel 'Jgen zal. Men zou hun slechts kunnen ver- Men, dat zij Hildebrand „uit zijn tijd hebben eehaald". Zij zijn daarbij uitgegaan van de gedachte, at het karakter van den gemiddelden burger- Nederlander sedert de dagen van Hildebrand ^trekkelijk weinig is veranderd, dat er ook he ap ten dage nog Stastokken, Dorbeenen, Van islanen zijn, al zijn 'de vadermoorders, de ^Uspieds, de hooge hoeden en de floretten jtandschoenen dan ook verdwenen, al wordt er Hdge inplaats van „pot" gespeeld en al zijn r geen Diakenhuismannetjes meer, die de vi- 'te van de diligence halen; niet omdat er geen ^'akenhuismannetjes meer zijn, maar omdat ze j^n koffers meer mogen dragen want dan jt°hien ze in conflict met den „bond" en ■hdat de diligence al lang van den weg is ver benen. Een korte beschrijving van het scenario zal bedoeling van het manuscript, eemgszins °hidelijker maken. Öe film die „celluloidloos" is en dat ook zal blijven begint met een brokje van de t-amera Obscura, waaraan weinig toegevoegd f veranderd behoefde te worden: de aankomst Jan Hildebrand, anno 1838 in het kleine stadje b schrijvers hebben gemakshalve maar aan genomen, dat Hildebrand Haarlem heeft be leid) de diligence stopt op een pleintje, Kees je maakt kennis met Hildebrand, die zijn in- trek neemt in het statige heerenhuis van zijn °°m en tante Stastok en tijdens het „avondje" 51 de figuren ontmoet, die dit gedeelte van de bvelle onsterfelijk hebben gemaakt. Een korte aanloop dus, die den toeschouwer beet vertrouwd maakt met de figuren en het blieu. Maar dan wijkt bet manuscript lang zamerhand af van Hildebrands boek. De heeren stastok, Van Naslaan, Dorbeen èn de schrijver bf. raken gewikkeld in een gesprek over „den ^°eien, ouwen tijd": Van Naslaan (met plechtige langzaamheid en afgebroken door een plechtig uitblazen van tabaksrook)„Onze vaderenik vraag je, of ze d'r zoo veel slechter aan toe waren, dan Wij Spoorwegenstoommachines, stoom- booten.7 Dat zijn van die dingen, mijn goede vriend, die u.... en mij, en een an der. ongelukkig maken. Onze vaderen me neer" (nu plechtiger dan ooit) „hielden zich niet die dingen niet op!" Hildebrand (brandend van ongeduld, tot tCan Naslaan). „Maar gelooft u niet, meneer van Naslaan, dat de spoorwegen ons op den duur ook iets goeds zouden kunnen brengen?" Van Naslaan (ironisch)„Iets goeds? Me neer, u bent nog jong en ziet de dingen van deze wereld nog niet met een breeden blik. Waren onze voorvaderen niet gelukkig zonder spoorwegen? En hebben zij niet veel tot stand Sebracht zonder stoommachines? En hebben 2ij Indië niet bereikt zonder stoomboot? Ai die nieuwerwetsche dingen, meneer, dat is dit den booze." Stastok knikt wijsgeerig. Hildebrand: „Toch blijf ik van meening, mijnheer Van Naslaan, dat de nieuwe, opzien barende uitvindingen van den laatsten tijd een geheel nieuw tijdperk zullen inluiden, een Hjdperk, dat Nederland weer nieuwen bloei en helvaart zal brengen." Hildebrand zwijgt eenigszins abrupt. De 'natste zinnen heeft hij op hoogdravenden Won gezegd. Van Naslaan ziet hem spottend ®an. Oom Stastok zwijgt, rookt hard en blaast ®en geweldigen rookwolk uit.... Eie rookwolk sluit dan tevens het inleidend ®edeelte van de film af, want wanneer de ne- k6' langzaam wegtrekt ziet men.... dezelfde JWier anno 1939; alleen Hildebrand is nog r^hwezig en schijnt langzamerhand bij te ko- 5®n uit een soort narcose. Hij weet eerst met iJWd, hoe hij het heeft, maar tenslotte begrijpt vi de situatie: hij heeft een sprong gemaakt honderd jaar en nu zal hij dus zijn voor- (Pjlling van zooeven aan de practijk kunnen ^tsen! Ah op de eenigszins hoogdravende peroratie v h Hildebrand, die den proloog sluit kenners H n J4+. »vin_ h de „Camera Obscura" zullen dit stukje mo- 'oog wei kunnen thuisbrengen is de film tder gebaseerd. .voorgelicht door zijn oom, met welwillende ^bewerking van zijn zoon Pieter, slaagt Hil- v "rand er in, een flauwen indruk te krijgen - H de groote veranderingen, die sedert 1839 ley, Wereld een geheel ander aanzien hebben ge- 'eh. De film krijgt hier even het karakter fijH een documentaire: in een bonte afwisseling fj Wen beelden voorbij van den eersten trein, de Ij W, de radio, den wereldoorlog, groote staats- A''n, Greta Garbo, Kick Smit, enz., enz. De Vf,'mooting met Coby van Naslaan en haar ty^hdin volgt (Pieter is wederom verliefd, maar 0 et nog steeds niet, hoe hij met meisjes moet. Aaan.doch dat alles is slechts 'n aan- v b om de film naar haar hoogtepunt te J^h: het concert. VjEp een avond, wanneer Pieter Stastok op het tt'J®rspad is en Hildebrand alleen de stad in V-A besluit hij 't Concertgebouw te bezoeken. Ith? bem is het Concertgebouw nog steeds een ijj.Wdw, waar muziek ten gehoore wordt ge- jAbt. Hij merkt echter, dat 'n Concertgebouw lew° 1939 in de eerste plaats een gebouw is <A0rden, waarpolitieke vergaderingen wor- b gehouden. Teleurgesteld wandelt hij het w uit, maar een kerkje, waarvan de ra- vA verlicht zijn, zal die teleurstelling we! Soeden. Helaas, ook in de kerk blijkt een politicus het woord te voeren, evenals in een derde, een vierde, een vijfde gebouw. Het slot van de film is wederom 't „avondje" bij de familie Stastok, waarbij Hildebrand ge legenheid krijgt alle figuren van zijn novede te toetsen aan hun nakomelingen van 1939. Mevrouw Dorbeen is nog steeds de vermaarde declamatrice haar voordracht zal ook nu worden onderbroken, niet echter door den speelgoedolifant (die er echter wel is), maar door een gramofoon, die de foxtrot „Oh, my sweet August" speelt! Van Naslaan is nog steeds de man-öie-het-wel-heeft-zien -aan komen, enz. En Keesje is niet meer 't schoe nen poetsende Diakenhuismannetje, doch de als autobewaker fungeerende werklooze. Aan het eind van den avond komt het gezel schap weer in gesprek over den „goeien, ouwen tijd". Van Naslaan: Trouwens, Huizinga zegt 't zelfde. En ik vraag me ook wel eens af, of al die geweldige vooruitgang op het gebied van de techniek ons nu wel vooruitgang zal brengen. Daar heb je nu die zoo geweldig geprezen luchtlijn naar Indië. Prachtig. Maar vanavond lees ik in de krant, dat er weet zoo'n machine in Amerika is verongelukt. Alle passagiers en de bemanning dood. Nee, hoor, geef mij maar den veiligen trein of den auto. Hildebrand (ongeduldig)„Maar gelooft u niet, meneer Van Naslaan, dat die vliegma chines ons op den duur dan misschien.... toch iets goeds ook zouden kunnen brengen? Ik bedoel: geicoft u niet, dat al die geweldige veranderingen van den laatsten tijd ten slotte toch wel nieuwen bloei en welvaart zuilen brengen?" Van Naslaan: „Bloei en weivaart? M'n beste meneer Hildebrand, u bent nog jong en weet dat misschien nog niet zoo precies. Maar wat heeft al die vooruitgang ons tot neg toe ge bracht? werkloosheid, failliete bedrijven, nood lijdende gemeenten, hooge lasten en wat niet alEn kwamen we vroeger ook niet ir. Den Haag met een stoomtrein, al was die wat langzamer? En bereikten we Indië niet met vlugge mailbooten? En gingen de zaken niet goed zonder telefoon? Nee, ik kan dien bloei en welvaart van u nog niet zoo direct in zien. Stastok knikt wijsgeerig. Hildebrand: „En toch ben ik van meening, meneer Van Naslaan, dat al die opzienbaren de uitvindingen van den laatsten tijd een geheel nieuw tijdperk zullen inluiden, ook voor ons land. En een tijdperk, dat Nederland op den duur wel degelijk weer nieuwen bloei en welvaart zal brengen." Het is niet gerechtvaardigd thans bij de pakken neer te zitten en te beweren, dat de toekomst ons geen geluk zal brengen, geen bloeiend en welvarend Nederland Van Naslaan blaast een groote rookwolk uit, terwijl hij in diepzinnig gepeins verzonken voor zich uit staart; even onttrekt de rook het gezelschap aan het gezicht. Wanneer de rook optrekt ziet men weer dezelfde kamer, maar nu weer anno1838. De situatie sluit vol komen aan bij het slot van den proloog, maar ook bij de peroratie van Hildebrand anno 1939. De film besluit dan met den volgenden korten dialoog: Van Naslaan (na eenige oogenblikken van pijnlijke stilte zijn pijp uitkloppend): „Och, misschien, m'n waarde mijnheer Hildebrand, hebt U wel een beetje gelijk en zien wij, oude ren, de toekomst wat te somber in. Misschien brengt de toekomst meer geluk en welvaart dan wij thans kunnen beoordeelen, niet meneer Stastok?" Stastok: „Och, ik vond de prachtige peroratie van mijn neef wel een beetje hoogdravend. Maar waardin zouden wij al te pessimistisch zijn? Onze voorvaderen Piet, geef me 't kom foortje 's aan die wisten de handen uit de mouw te steken, al zeg ik 't zelf(steekt zijn pijp aan)en...." Hildebrand: En dat kunnen hun nako melingen ook en daarom Dorbeen (zijn glas grijpend): „Daarom: leve het nageslacht! Laten we drinken op de toe komst van een land, met een roemrijk ver leden Stastok: Een krachtig volk Van Naslaan; dat de toekomst verlan gend verwacht! Hildebrand: „Op een bloeiend, welvarend Nederland!" En dat is het einde.... Maar enkele meters celluloid moeten nog gedraaid worden. Want deze climax maakt een anti-climax noodzakelijk; het zou immers on verantwoordelijk zijn den toeschouwer alleen zekerheid te geven over de welvaart en den bloei van het vaderland, zonder hem in te lichten over den afloop vanPieter Stastok's vrijage. En eerst dan is er plaats voor het woord, waarmee alle films besluiten: Einde. Blitz A'dam: „De familie Stastok geprolon geerd; De Camera, gezien door de came ra", door E. Werkman en M Koops. 4 R.K. Tumver. P.Eii. Woensdag van 8.30 9.30 uur turnrepetitie voor dames. Donderdag van 4.15—6.15 uur repetitie voor kleuters en adspiranten. Beide repetities in de Mariaschool, Koningstraat. A.s. Woensdag om kwart over acht uniform keuring! Ieder zorgt dat haar uniform keurig in orde is. R.K. Tumver. Blauw-Wit. Maandag van 7.45 —8.45 uur repetitie voor adsp. dames van 14 tot en met 16 jaar. Donderdag 56 uur kleuters beneden 10 jaar; 6.05—7.05 uur meisjes van 10 en 11 jaar; 7.10— 8.10 uur meisjes van 12 en 13 jaar; 8.30—9.45 uur dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school der Eerw. Broeders, Nachtzaamplein. R.K. Turnvereeniging Leonidas. Maandag van 56 uur repetitie voor meisjes van 6—13 jaar afd. Timorstraat; van 67 uur repetitie voor meisjes van 613 jaar afd. Eemstraat. Deze repetities zijn in de Openbare school Rijksstraatweg, hoek Bavostraat. Woensdag van 56 uur repetitie voor meis jes van 69 jaar afd. Kleverpark; van 67 uur repetitie voor meisjes van 9—13 jaar, afd. Kle verpark; van 78 uur repetitie voor adspiran ten van 13—16 jaar van de afdeehngen Thnor- straat en Kleverpark; van 8.15—10.15 uur repe titie voor dames. Al deze repetities worden gehouden in de school Tetterodestraat. R.K. Turnver. Hercules, afd. Dames. Dinsdag van 4305.30 uur, turnrepetitie voor meisjes van 59 jaar; van 5.306.30 uur turnrepetitie voor meisjes van 1013 jaar. Deze repetities zijn in de R.K. Jongensschool. Zand voorterpad. Donderdag van 5.106 uur turnrepetitie voor meisjes van 59 jaar; van 6—7 uur turnrepe titie voor meisjes van 1013 jaar; van 7.15— 8.15 uur turnrepetitie voor groote meisjes van 1316 jaar; van 8 3010.15 uur turnrepetitie voor dames boven 17 jaar. Deze repetities zijn in de school Tempeliers straat. R.K. Tumver. O.K. Santpoort. Woensdag van 6.30—7.30 uur trunrepetitie voor adspiranten; van 7.308.30 uur turnrepetitie voor da-mes bo ven 16 jaar. Deze repetities zijn in het -gymnastiek-lokaal van school P. R.K. Zwemver, V.O.Z. afd. Dames. Vrijdag van 6.45—8.15 uur zwemuur voor dames en meisjes. Beide zwemuren in het Sportfondsenbad. R.K. Hockeyclub „Quick". Zondag van 2—4 uur hockeyen op het veld aan de Jan Gijzen- kade. E.H.R.K. Wandelsportver. Sportief afd. Da mes. Donderdag van 8.15—10 uur trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-O. Deze week ge-en spreekuur, doch Maandag om kwart over 8t vergadering van den Bureaustaf op het Sportbureau, Leeghwaterstraat 4. Zondag 19 November a.s. draait de „Miva- Jeugdfilm" in de Concertzaal. Dit is een prach tige gelegenheid om iets meer van het werk der „Miva" te weten te komen en wij sporen ieder een aan deze film te gaan zien. Opgaven voor deze rubriek uiterlijk Donder dagsavonds bij mej. T. Middeldorp, W-armoes- straat 20, Haarlem. Gisterenmorgen stond voor den Haarlemschen Politierechter terecht een 46-jarige timmerman uit Velsen Noord, die op 24 Augustus bij de harddraverijen te Beverwijk gelegenheid had gegeven tot wedden. Gezien het feit, dat wed den bij harddraverijen geldt als hazardspel, is het verboden. De man was daarmee wel op de hoogte want hij was er al enkele malen eerder voor veroor deeld. Politierechter: „Het schijnt een ziekte van je te zijn!" Verdachte: „Dat is het ook, Edelachtbare". Een 36-jarige en een 43-jarige rijksveldwach ter. die in burger bij de harddraverijen aan wezig waren, hadden den timmerman den naam van een paard hooren roepen en hooren zeggen: „Nog twee tegen een". Proces-verbaal werd opgemaakt en de timmerman werd ge fouilleerd. Hij had een boekje bij zich met no tities en een aanzienlijk bedrag aan geld. Hij beweerde echter, dat van de op hem gevonden 126.90.van hem zelf was en dat hij de rest had ontvangen. De Officier van Justitie wees erop, dat verd. een hardnekkig gokker was; nu moest er maar eens gevangenisstraf van komen. Spr. eischte zes weken, met verbeurdverklaring van het geld. De timmerman bad en smeekte den Politie rechter, hem voor dezen keer nog met een geld boete te bestraffen, maar de Politierechter liet zich niet vermurwen en veroordeelde den man tot een maand gevangenisstraf. Het geld moest worden verbeurd verklaard. Zondag 22 Oct., half 9, aspirantencursus Laten de aspiranten zorgen dat zij den volledigen cur sus goed meemaken, daar zij anders nooit goede gezellen worden. Ook hangt de installatie af van het volgen van den cursus. Maandag 23 Oct.: 8 uur damclub T.E.P. Het is voor de weinige leden die komen onpleizierig, dat hun collega's niet verschijnen. Dinsdag 24 Oct.: 9 uur Scola Cantorum. Woensdag 25 Oct.: half 9 verplichte vergade ring. Conferentie door sergeant de Nijp over het Nederlandsche leger, gevolgd door gedachten- wisseling. Donderdag 26 Oct.: naif 9 Ontwikkelingsclpb „Pius XI", 9 uur Scola Cantorum. Vrijdag 27 Oct.: half 9 Rederijkerskamer „St. Genesius". Zaterdag 28 Oct.: kwart voor 8 Tafeltennisclub „Oranje-Zwart"; 9 uur plechtige completen in de kerk aan de Paul Krugerstraat, als inzet van het Christus-Koningfeest, dat door de jeugd verenigingen grootsch gevierd wordt. Nog steeds heeft de Gezellen-vereeniging eenige prijzen in haar bezit van de verloting der laatste fancy-fiair, welke nog steeds niet zijn afgehaald. Men kan zich 's avonds vervoe gen aan het Frans Halsplein 7. G. F. DE BEER, Praeses. Om twaalf uur gisterenmiddag zijn een vrachtauto, bestuurd door een expediteur uit Zandvoort, en een 52-jarige wielrijder uit Haarlem met elkaar in botsing gekomen. De wielrijder viel en werd met een hersenschud ding in het Groote Gasthuis opgenomen. Het ongeval was te wijten aan onvoorzichtigheid van den wielrijder zelf, die geen acht sloeg op den auto. De nieuwe eigenaar van het Luxor-theater, de heer De Kuiper, heeft al heel wat verande ringen in zijn bioscoop aangebracht en heeft daarenboven nog zeer veel en soms zeer ingrij pende zaken op zijn verlanglijstje staan. Thans heeft de benedenzaal een flinke beurt gehad. Er zijn nieuwe, gemakkelijk zittende fauteuils in boogvorm geplaatst. De geheele zaal is thans met linoleum bedekt en bovendien is in de paden een dikke rubbervloer gelegd, waar door het in de doorloopende voorstellingen sto rende geluid van het loopen tot een minimum beperkt is. Een wel heel bijzondere verbetering is de verandering van het doek. Dit is ver nieuwd en naar achteren gebracht in een zwarten koker, terwijl de orkestbak is opgeruimd. Van de nieuwste snufjes der lichttechniek is gebruik gemaakt. Gisterenavond om tien minuten voor half acht reed een 24-jarige wielrijdster over de Zuidzijde van den Kruisweg naar den Jansweg. Juist op dat moment reed over den Jansweg een auto in de richting station.. De wielrijd ster botste tegen het linkerachterspatbord op. viel en werd na door den Ongevallen Dienst te zijn behandeld naar het Diakonessenhuis overgebracht. Zij heeft vermoedelijk een sche- delbasisfractuur opgeloopen en kreeg letsel aan den rug. Haar toestand was hedenmorgen wel ern stig, maar iets beter dan gisterenavond. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8.15 uur: Cursus Wijsbegeerte G. en W. in het St. Elisabethsgebouw, Jansstr. 49. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R.K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters Strijbosch en Broers in het St. Eli sabethsgebouw, Jansstraat 49. 8.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. 9.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. 8.15 uur: Tooneelavond „Geloof en Weten schap" in den Stadsschouwburg. DONDERDAG: 10.3012 uur: Spreekuur van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau van de vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried" afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw van Onderling Genoegen, Berkenrodesteeg 1. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Genoegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg Haarlem-Noord. 8.1» uur Repetitie Sportvereeniging „Hercu les Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Domi" in het R.K. Gebouw „Domi" te Overveen. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Dameswandelsportvereeniging „Sportief", ver trek: Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. 8.30 uur: Vergadering R.K. Reclasseerings vereeniging in het gebouw Bakenessergracht 26 zwart. 8.30 uur: Repetitie Gem. Tooneel „Thalia" in het Clublokaal, Spekstraat 8. 8.45 uur: Bijeenkomst K.J.M.V. ,,St. Augusti- hus" in het eigen „Home", Gr. Markt 10. VRIJDAG 6.45 uur: Oefenuur van de R.K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen bad voor meisjes. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K, Heerenwandelsportvereeniging „Sportief"; star ten vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem-Oost. ZATERDAG 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeniging V.O.Z. in het Sportfondsen.- bad voor jongens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigin- Sen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststellen hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het orgaan van den C.N.A., „De Ambtenaar", waarbij ook de vereen, van gevangenbewaarders is aangesloten, bespreekt de ontvluchting der vijf Duitschers op de volgende wijze: In het Haarlemsche Huis van Bewaring ge noten zij een betrekkelijke vrijheid van bewe ging, die hun de gelegenheid schonk, zich vol komen van de situatie aldaar op de hoogte te stellen. Ook het personeel leerden zij kennen en zij wisten al gauw wie streng of voorzichtig en wie nogal goed van vertrouwen was. In elk geval deden zij hun best ieders ver trouwen door hun gedienstigheid te winnen, om het echter te gelegener tijd te kunnen misbrui ken, zooals gebleken is. Wij weten niet of er tegen deze „vrije" be handeling van ten slotte toch 'gedetineerden door het personeel bezwaar is gemaakt. Dat er gevaar aan verbonden was, moet door dezen of genen toch wel zijn ingezien. In de grootere gestichten wordt over plaatsing in gemeen schap met den gestichtsraad overleg gepleegd, zoodat er reden is om te vragen of in dit geval een soortgelijk overleg op een of andere wijze al dan niet heeft plaats gehad. Afgezien daarvan moet onmiddellijk worden vastgesteld, dat de betrokken bewaarder een fout heeft gemaakt, waarvan zekere gevolgen reeds voor zijn rekening zijn gekomen. Natuur lijk had hij zich niet alleen in de cel mogen begeven,, al had hij niet kunnen verwachten, daarbij dadelijk een dergelijk onthaal te vin den, aangezien de gedetineerden zich in ge sloten slaapkooien behooren te bevinden. En als de sloten dezer kooien bij gieval niet erg deugdelijk zijn geweest, ligt daar ook een groote fout. De grondfout ligt o.i. echter in het systeem, waarbij toegelaten is, dat in een huis vol ge vangenen slechts één bewaarder werkelijk dienst doet en de ander slaapt. Het woord „slaapwacht" hebben wij altijd een zonderling woord gevonden, het is een contra dictio in terminis. Wie slaapt, waakt niet en men zal op zijn hulp in nood nooit ten volle kunnen vertrouwen. Het behoorde onmogelijk te zijn, dat een be waarder in de verleiding kan komen, geheel al leen zijnde, een cel te openen. Het Haarlemsche geval leert ons, dat er niet alleen bewaarders zijn, die fouten maken, maar dat ook het tegenwoordige systeem zelf gebre ken vertoont, die het maken van deze fouten in de hand werken en de veiligheid niet bevorde ren. „Slaapwachten", lange diensttijden en gerin ge personeelsbezetting in de nachturen zijn even zoovele uitvloeisels van het verlangen, om den bewakingsdienst met zoo weinig mogelijk personeel te doen verrichten. Men telle de gevolgen, die dit kan hebben, echter niet te licht. Het systeem van den eeni- gen bewaker (de „slaapwacht" is geen waker) behoort oi. te worden afgeschaft. Het Schouwburg-comité maakt bekend, dat de weldadigheids-avond van 14 Oct. ten bate van Militaire ontwikkeling en ontspanning c-er. batig saldo heeft opgebracht van f 1389.34. De moedige redder van het knaapje, dat eer gisteren in den Burgwal viel en die onbekend bleef, is thans bekend geworden. Het is de heer A. P. Vaal, Palmstraat 8, alhier. Geboren; 18 Oct.: A. M. Bekker—-van Oerd, z. 20 Oct.: K. H. BronswijkHofman, z. M. M. M. L. Meijer, d. 21 Oct.: M. Koster Gooijer, z. M. A. E. Th. Theunsvan Erp, d. Overleden: 19 Oct.: F. ReitsmaGroeneveld, 62 jaar, Spruitenboschstr. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Dinsdag 24 October in Lion d'Or aan den Kruisweg een vergadering, waarbij de schitterende rozenfilm (deels gekleurd) van de Koninklijke Kweekerij G. A. van Rossum te Naarden zal worden vertoond. Rijksstraatweg. ZONDAG, Missie-Zondag. Gebed en offer van de heele katholieke wereld wordt vandaag bijzonder gevraagd voor de verbreiding van het Evangelie onder de heidenen. De Hoogmis wordt gezongen als Votiefmis voor de verbreiding van het Evangelie op aarde. Vandaag wordt ook aan de leden van het Missiegenootschap tot Voortplanting des Ge- loofs een volle aflaat verleend. Collecte onder alle H.H. Missen. 's Avonds te 6.30 uur Lof ter eere van de Koningin van den H. Rozenkrans met October- gebeden voor de bekeering van de heidenen in binnen- en buitenland. MAANDAG 's avonds te 7.30 uur Octoberoefe- ningen. Daarna H. Familie afd. Vrouwen. DINSDAG 's avonds te 7.30 Octoberoefenin- gen. Daarna Meisjescongregatie. WOENSDAG 's avonds te 7.30 uur October- oefeningen. Daarna Jongenscongregatie. DONDERDAG om 11.30 en 4 uur kinder- biechthooren. 's Avonds te 7.30 uur October- oefeningen. VRIJDAG 's avonds te 7.30 uur Octoberoefe- ningen. ZATERDAG feestdag van de H.H. Apostelen Simon en Judas, 's Namiddags van 5—9 uur biechthooren. 's Avonds te 7.30 uur October- oefeningen. ZONDAG 22 Oct.: 21ste Zondag na Pink steren. Missiezondag. Te 7 uur voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn der parochie. Te 8 uur (H. Mis voor de jeugd) voor de verbreiding van het Evangelie. Te 9 uur Hoogmis voor Anto- nius Klein Schiphorst. Te 10.30 ovor Henricus A. J. Bos en Geertruida M. Roozen. Onder de H.H. Missen collecte voor de Missiën. Te 3 uur Lof met Octobermaandgebeden. MAANDAG 23 Oct.: de H. Mis van gisteren; 2e gebed A cunctis; 3e voor de Geloovige Zie len; 4e naar keuze. Te 7 uur, 8.25 en 9 uur voor Geertruida C. Roozen. Te 7.30 voor Simon P. Rijnierse. Te 7.30 Lof met Octobermaand gebeden. DINSDAG 24 Oct.: Feest van H. Raphael. Te 7 uur en 9 uur voor Maria Roozen Ld. Te 7.30 voor Cornelia P. J. M. Coebergh—Schippers. Te '8.25 voor Wilhelmus Dames en Wilhelmina Burgers. Te 7.30 openbare Mariacongregatie. WOENSDAG 25 Oct.: Feest van den H. Chry- santhus en Daria; 2e gebed A cunctis; 3e naar keuze. Te 7 uur voor Joanna BoskampWalter- fang. Te 7.30 en 8.25 voor Petrus M. van Schie. Te 9 uur voor Anna C. M. van den Brink. Mariacongregatie voor de jongens. Te 7.30 Marialof met Octobermaandgebeden. DONDERDAG 26 Oct.: Feest van H. Evans- tus; 2e en 3e geb,ed als gisteren. Aanbidding van het Allerh. Sacrament tot 5 uur. Te 7 uur voor overleden familie Wustrow. Te 7.30 voor Lambertus J. I. Hogeman. Te 8.25 voor Maria G. RoozenRoozen. Te 9 uur voor Antonius Roozen en Elisabeth M. van Velsen. Te 10 uur gezongen Huwelijksmis voor W. G. G. Th ooien en E. A. van den Eng. Te 7.30 Lof met October maandgebeden. VRIJDAG, 27 Oct.: Vooravond of vigilie van H.H. Simon en Judas, 2e gebed tot Maria, 3e voor Kerk of Paus. Te 7 uur, 7.30 en 8.25 voor een overledene. Te 9 uur voor Anna C. M. van den Brink. Te 7.30 Lof met Octobermaand gebeden. ZATERDAG, 28 Oct. Feest van H.H. Simon en Judas. Te 7 uur voor overleden familie HuysserGompertz. Te 7.30 voor Maria Roozen Ld. Te 8.25 tot zekere intentie. Te 9 uur voor Cornelia P. J. M. Coebergh—Schippers. Van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Te 780 Lof met Octobermaandgebeden. In Duinrust dagelijks voor een overleden familie. ZÓNDAG jaarlijksche Missie-Zondag. Stille H.H. Missen te 7 en 11 uur; Hoogmis te 9 uur. Communie uitreiken te half 9. Biechtgelegen heid van half 9 tot 9 uur. Te half 4 voorcerei- ding voor de plechtige Doopbeloften. Te 7 uur oefening van het H. Uur voor de uitbreiding van het missiewerk. Gedurende deze week eiken avond half 8 Octoberoefening. MAANDAG 8 uur Mariacongregatie voor de meisjes afd. 1. DINSDAG 8 uur Mariacongregatie voor de meisjes afd. 2, daarna zangles. WOENSDAG 8 uur H. Familie afd. mannen en jonge mannen. ZATERDAG van 59 uur biechtgelegenheid. Dagelijks te 9 uur Communie uitreiken. In de week zijn de H.H. Missen te 7 en 8 uur. N.B. Woensdag 24 October zal aan de kerk Frans Netscherlaan Santpoort (Dorp) plaats hebben de jaarlijksche kerkpinkenveiling. ZONDAG 22 Oct. Missie-Zondag. De H.H. Mis sen zijn te 7 uur, half 9 (Hoogmis) en te half li. Te 5 uur H. Hartlof met Octobergebeden. In deze week eiken avond 7 uur October- maandoefening. MAANDAG 7.30 meisjescongregatie. DINSDAG 7.30 jongedamescongregatie. WOENSDAG 8 uur damescongregatie. DONDERDAG-morgen te 9.30 stille H. Mis en te 10 uur gezongen H. Mis, beide met huwe lijkssluiting. ZONDAG, 21e Zondag na Pinksteren; Missie- Zondag. De HH. Missen om half 8 en half 10 de Hoogmis, die zal worden opgedragen als Vo tiefmis voor de uitbreiding van het H. Evan gelie. Onder de H.H. Missen schaalcollecte ten behoeve van de voortplanting des geloofs.^ Een OOK IN HUURKOOP TELEFOON 12762 HAARLEM Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur Ge wone zittingen, en 7 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht" (vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace; „Jongens met mierige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Andy Hardy in het Wilde Westen", (toegang boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt: .Rauschende Ballnacht", vol wassenen), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jongens met smerige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Andy Hardy in het Wilde Westen", (boven 14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 ur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij", (boven 14 jaar), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Liefde en werkelijkheid", (alle leef tijden), 2.30, 711 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. „De Kerkuil" N. Gracht: Dante Alighieri. 8.15 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht" (vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jongens met smerige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: Andy Hardy in het Wilde Westen" (toegang boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", (alle leef tijden), 2.30, 711 uur. Maandag 23 October: 8 uur (Voor Ned. Spoor wegen) „De Spoorwegrevue" Dinsdag 24 October: 8.15 uur (Voor Nieuw Leven) „Vaeantiespoken". Woensdag 25 October: 8 uur (Voor Geloof en Wetenschap) (Gez. Saalborn-Parser) „Het Sprookje der Rechtvaardigheid". Donderdag 26 October: 8 uur (Voor Ned. Be vordering van Toonkunst) Myra Hess (piano). De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon. 22181. volle aflaat is te verdienen voor hen, die de H. Communie ontvangen en bidden voor de bekee ring der heidenen. Half 7 oefening van de Oc- tobermaand; daarna H. Familie. MAANDAG en volgende dagen van deze week iederen avond 7 uur oefening van de October- maand. Het bezoek is buitengewoon goed; houdt ook deze laatste week het bijwonen van deze oefening vol; minstens één lid uit ieder gezin moet in de kerk des avonds aanwezig zijn. Denkt gij er ook aan, om in deze maand de H. Mis op de dagen der week bü te wonen en de H. Communie te ontvangen? DINSDAG, feestdag van den Aartsengel Ra- phaël. WOENSDAG zal de H. Communie worden uitgereikt om half 8 en 8 uur; om half 10 gez. Huwelijksmis. Des avonds na de Octoberoefe ning Congregatie voor de jongelingen. ZATERDAG, feestdag van de Apostelen Si mon en Judas. Biechtgelegenheid van 48 uur. ZONDAG plechtige viering van het feest van Christus' Koningschap. Laten wij vooral dien dag ons vereenigen door onze alg. H. Commu nie, waardoor Christus het meest als onzen Koning zal worden erkend. ZONDAG 21e Zondag na Pinksteren. 4e Zon dag van de maand. Missie-Zbndag. De stille H.H. Missen om 6 uur en 7 uur, om half 9 de Hoogmis, 10 uur de Kindermis, uit sluitend voor kinderen toegankelijk, de laat ste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de Missie. Om 5 uur Maria congregatie (meisjes) afd. I; om 6 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Ltof, preek en Ro zenhoedje. IN DE WEEK de H.H. Missen om 6-30, 7:15, 8 en 9 uur en de Octobermaandoefening des avbnds om 7 uur. MAANDAG geen H. Mis om kw. over 7. Des avonds om 8 uur H. Familie afd- mannen. WOENSDAG geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur gez. Huwelijksmis met Veni Crea tor. 's Avonds van 7 tot 8 uur biechtgelegen heid voor de ouders van de Eerste Communi cantjes. Om 8.30 uur verplichte vergadering der St. Jtos. Gezellenvereeniging. DONDERDAG onder de H. Mis van 8 uur Eerste H. Communie van de kinderen. Om 4 uur Lof te zingen door de kinderen. Geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur gelezen Huwelijksmis, 's Avonds 7 uur Lof met Rozen hoedje. VRIJDAG 's middags om 1150 en 4 uur gelegenheid voor de kinderen van de lagere klassen van de Meisjesschbol. Om half 9 jeugd oefening tot voorbereiding van het Christus- Koning-feast. ZATERDAG 's morgens onder de H. Mis van 8 uur algemeene H. Communie voor de kinde ren; 's namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegen heid om te biechten; 's avonds om 7 uur I*>f ter eere van de H. Maagd Maria voor de be keering van de zondaars. Om half 9 Konings- wake met gëbed en offer voor de gezamenlijke mannelijke en vrouwelijke jeugd. ZONDAG a s. 5e Zondag van de maand. Plechtige viering van het Christus-Koning- Feest. {Éi'wiwit!» door PHILIPS' nlenwste serie v.a. 92.50 Ook op conditiën

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5