Frankrijk heeft aan levens middelen geen gebrek Invoerrechten in Ned.-Indië New-Vorksche Bears R.K.STMTSPARTÜ DE PRIJZEN ZIJN NIE T GESTEGEN DE BAROMETER ÏROUV? KERK STMT faillissementen DINSDAG 24 OCTOBER 1939 Regeling der heffing van tijdelijke opcenten Belastingverhoogingen in Indië Dr. Heinrich Brauns f Verdienstelijk priester en oud minister van Arbeid in Duitschland Officieel antwoord op gestelde vragen Stemming lustelooskoersfluc tuaties van kleine afmetingen; slot onregelmatig COMPETIT1E EERSTE KLAS K.N.S.B. WIELRENNEN Prijzen van den Tour worden uitbetaald WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 October Clearingkoersen Staatsvisschershavenbedrijf Academische examens Apothekers-assistent Machinisten-examen Examen surnumerair der registrar en domeinen (Van onzen Parijschen correspondent). In deze oorlogsdagen blijkt eens temeer weer duidelijk, hoezeer de grond van Frankrijk be voorrecht is. We lezen in de bladen, hoe in an dere oorlogvoerende en neutrale landen de be volking te stellen heeft met restrictie- en distri butiesystemen, kwellingen, welke we hier tot dusverre eigenlijk alleen nog maar van naam kennen, of uit herinneringen van den vorigen grooten oorlog. Er is eenige beperking ingevoerd voor het particulier benzineverbruik, aldus geregeld, dat ieder bezitter van een eigen motorvoertuig een berekening moet maken van de hoeveelheid brandstof, welke hij per maand meent noodig te hebben, waarvoor dan, bij gebleken redelijk heid der opgave, bonnen worden verstrekt. Men dient echter te bedenken, dat het particuiier benzineverbruik reeds tengevolge van twee oor logsmaatregelen aanzienlijk geslonken was; ten eerste door de requisitle van tal van particu liere wagens voor legerdoeleinden; ten tweede door het verplicht stellen van een „sauf-conduit" voor de verplaatsingen per particulier motor rijtuig, welke men buiten het departement zijner Inwoning wenscht te ondernemen. Maar om nu tot den mondkost te komen, se dert kort hebben we hier dan toch ook een wekelijkschen rundvleeschloozen dag. Dat is do Dinsdag, waarop het verboden is aan particu lieren rundvleesch te verkoopen. Den Dinsdag wil men zoodoende reserveeren voor de rund- vleeschbevoorrading van het leger. De Parijsche huisvrouw heeft over het alge meen hoegenaamd niet te klagen over beperkt heid der keuze bij het doen van haar inkoopen. Evenmin, wat nog belangrijker is, over de prij zen, welke bewonderenswaardig stabiel zijn ge bleven op het normale vooroorlogsche peil. Som mige artikelen hebben zelfs een merkwaardige periode van goedkoopte doorgemaakt. Zoo kon men zich tot voor een week te goed doen aan het smullen van kip en haantjes, die ongewoon laag geprijsd waren. De raadselen dor oorlogs prijszetting willen wij hier niet probeeren te ontsluieren, maar wij kunnen wel zeggen, dat ae met de prijscontrole belaste instanties een welkome straffe hand doen voelen. In de eerste weken van den oorlog is het enkele malen voor gekomen, dat bij de radiouitzendingen voorlezing werd gedaan van communiqué's, die met naam, toenaam en adres melding maakten van winke liers of koffiehuishouders, die ongeoorloofde winsten hadden probeeren te slaan uit de ab normale toestanden en zich daarvoor met de sluiting van hun zaak en boete bestraft hadden gezien. Deze moderne aan-de-kaaksbellingen zullen zeker niet nagelaten hebben indruk te maken, voor zoover althans die indruk nooóig mocht zijn geweest, want het Fransche volk toont over het geheel werkelijk een prachtig begrip voor hetgeen de oorlogstoestand van een ieder verlangt. Het tegengaan van prijsver- hoogingen is overigens temeer geboden, daar tal van families tengevolge van de mobilisatie hun normale kostwinners hebben verloren. In de Parijsche restaurants onderscheidt het' regiem zich ook al evenmin noemenswaardig van dat, hetwelk men in vredestijd kende. Men kan zich overvloedig van alles, wat het hart maar begeert, laten bedienen, mits men met de vereischte contanten over de brug komt, maar ook hier zijn de prijzen doorgaans die van voor den oorlog. Er is echter een categorie van sei zoensgerechten, welke men tevergeefs op de menukaarten zal zoeken, en dat is het wild braad. De wiloliefhebber zal dezen herfst én winter geen patrijs, fazant, reerug of hazen peper kunnen proeven. Onmiddellijk bij het uit breken van den oorlog werd namelijk de jacht, welke zoo juist geopend was, weer gesloten ver klaard. Hetgeen natuurlijk aanleiding gaf tot de opmerking, dat het noodig was, dat de men- schen op elkaar gingen schieten, opdat de bees ten gespaard zouden blijven. Ook tijdens den vorigen oorlog was de voor ziening met voedsel en andere levensbenoodigd- heden in Frankrijk aanmerkelijk gunstiger dan zelfs in verschillende neutrale landen, met name ook dan in Nederland. Maar de bezetting van Noord-Frankrijk door de Duitschers had toch al aanstonds eenige restricties tot gevolg, zoo b.v. wat suiker en steenkool betrof. Deze oorlog is nog maar in zijn aanvangs stadium, doch het laat zich aanzien, dat Frank rijk op het stuk van voedsel en andere lever.s- benoodigdheden zich in veel gunstiger situatie zal blijven bevinden dan van 1914 tot 1918 het geval was. Het Fransche land is verre van overbevolkt en mag daarom voor de eigen bevolking van melk en honing overvloeiend heeten. Aan de overzijde van de veilige Middellandsche Zee lig gen bovendien zijn prachtige, welvarende Noord- Afrikaansche gewesten. Tenslotte beheerschen de geallieerde vloten den Oceaan. Indien vermeden zal kunnen blijven worden, dat ernstige restricties moeten worden opgelegd en lastige distributiesystemen ingevoerd, zal zulk? uiteraard krachtig bijdragen tot handhaving or hoog peil van het moreel der bevolking, temeer waar deze er een punt van vergelijking in ziet met de situatie, welke bij den vijand heerscht, een vergelijking, welke geheel in eigen voordeel uitvalt. Verscheidene gezaghebbende Fransche dagbladschrijvers hebben er overigens voor ge waarschuwd, dat men geen overdreven resul taten moet verwachten van de restricties, welke de Duitschers verplicht zijn zich te getroosten. Het psychologisch effect, zoo merken zij op, is daar, waar men aan restricties reeds lang ge wend is, lang niet zoo groot als het hier zou kunnen wezen, waar men eraan gewend is, zich niets te behoeven ontzeggen van wat men begeert en betalen kan, en waar b.v. het moeten afzien van zijn glas rooden wijn de beteekenis van een catastrophe zou kunnen aannemen. De mensch leeft echter niet van aardsche spjjs alleen, en nu zjjn de feiten, dat de voor ziening met geestelijk voedsel in oorlogstijd veel minder verzekerd schijnt. Het kunstleven te Parijs o.a. zal bij lange na niet kunnen wezen, wat het in vredestijd is. Daaraan zullen ook alle beste willen vereend weinig kunnen doen. Voor wat er gedaan wordt moet men dan echter ook dubbel dankbaar zijn. Het is reeds een prestatie van belang ge weest, dat de „Comédie Frangaise" eenige weken geleden haar Zondagsvoorstellingen „en mati- née" heeft kunnen hervatten. Het tweede staats theater in rang, het „Théatre dé l'Odéon" op de „Rive Gauche" heeft bekend gemaakt, dat het dit voorbeeld gaat volgen, en verschillende particuliere theaterondernemingen hebben aan gekondigd, dat zij niet zullen achterblijven. De „Grande Opéra" en de „Opéra Comique" hebben hutje bij mutje gelegd en bespelen af wisselend Zaterdag- en Zondagnamiddag de „Salie Favart", zooals het huis van de Opéra Comique wel genoemd wordt. Daar deze opera voorstellingen niet zoo tot in de perfectie ver zorgd kunnen zijn, als onder normale omstan digheden verlangd zou mogen worden, zullen b.v. Verdi-enthousiasten in de gelegenheid zijn dit seizoen hun geheelen lievelingsauteur te hooren tegen ware uitverkoopprijzen. Wagner, als vertegenwoordiger van oerduitsclre muziek en oerduitschen aard, gaat echter voor den duur van den oorlog in den ban. Strauss schijnt Wagners lot te zr^en moeten deelen. Mozart daarentegen, die Oostenrijker is en van vóór Bismarck, zal één der vedettes van het affiche blijven. Stand op Dinsdag 1 uur van. 762.7 Vorige stand 765.7 Ingediend is een ontwerp van wet, houdende maatregelen ten aanzien van de invoerrechten in Nederlandsch-Indië voor 1940. De situatie in de Indische batiknijverheid maakt het gewenscht voor 1940 te bestendigen de bij artikel 2 der wet van 30 December 1938 voor het jaar 1939 in het belang van die nijver heid getroffen voorziening ten aanzien van het invoerrecht op cambrics, te weten het te rugbrengen van dat recht van 12 pCt. der waarde tot 6 pCt. Daartoe strekt artikel 1 van het ontwerp. Bij de redactie van dit artikel is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de voorgenomen al- gemeene herziening van het tarief van invoer rechten in den loop van 1940 tot uitvoering zal kunnen komen en dan tot wijziging van het thans geldende tarief zal leiden. Artikel 2 regelt voor 1940 de heffing van tij delijke opcenten op de invoerrechten in Neder landsch-Indië, welke materie voor 1939 rege ling vond in artikel 3 van de vorenaangehaalde wet, krachtens welk artikel thans, behoudens eenige uitzonderingen, 50 opcenten worden geheven. In verband met den budgetairen toestand van genoemd gebiedsdeel is het noodzakelijk voor 1940 het aantal opcenten in het algemeen op 50 te handhaven, waarin de aanhef van ar tikel 2 van het wetsontwerp voorziet. In onderdeel a van genoemd artikel is voor zien in bestendiging voor het jaar 1940 van de thans bestaande vrijstellingen van opcenterr- heffing. Voor de vrijstellingen ten aanzien van gambir, wijn, gedistilleerd, houtgeest en alco holische essences gelden nog steeds de motieven, waarop zij van den aanvang der opcentenhefflng af zijn verleend. De overige vrijstellingen, welke goederen betreffen, bestemd voor het, minst draagkrachtige deel der inheemsche bevolking, hebben een tijdelijk karakter, aangezien zij in het leven zijn geroepen na de depreciatie van den gulden in 1936 met het doel om, tezamen met een tijdelijke verlaging van de basisrechten voor die goederen, den overgang naar het door de depreciatie verhoogd prijspeil te vergemak kelijken. In 1938 was een zoodanige aanpassing aan het nieuwe prijspeil bereikt, dat intrekking van de tijdelijke maatregelen kon worden over wogen. Daar het echter efen te groote recenten- verhooglng zou hebben beteekend, indien tege lijkertijd zoowel tot terugkeer tot de oude basis rechten als tot opheffing van de vrijstelling van opcentenheffing zou zijn overgegaan, werd de evenbedoelde vrijsteling voor het jaar 1939 bestendigd. De minister van Koloniën heeft gemeend deze vrijstelling ook voor 1940 voor bestendiging te moeten voordragen. Onder B van artikel 2 zijn vermeld de goe deren, welke in verband met artikel 3 van het verdrag van 1938 nopens het goederenverkeer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland niet aan de heffing van meer dan 25 opcenten kunnen worden onderworpen. Aangezien dit verdrag op 1 Juli 1940 expireert, is in het ont werp voorzien in het afloopen van deze tariefs- /oncessie op genoemden datum, zoodat uiter- ard behoudens eventueele nadere voorzieningen te dezen met ingang van dien datum het in voerrecht op bedoelde goederen met 50 opcentep zal worden belast. Artikel 3 van het ontwerp In buitenwerkstel ling van artikel 16 der Indische comptabiliteits wet ten aanzien van de voorgestelde maatrege len, ten einde het mogelijk te maken die voor zieningen op 1 Januari 1940 in werking te doen treden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende goedkeuring van een besluit van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië tot wijziging en aanvulling van afdeeling III der be grooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1939. De minister van Koloniën schrijft ter toe lichting o-a.: Bij de Indische begrooting vóór 1940 is, zoo als meer omstandig in de financieele nota wordt gemotiveerd, ter noodzakelijke verster king van de middelen gerekend op een ver hooging van de vennootschapsbelasting en van de inkomstenbelasting. Ten einde deze maat regelen op 1 Januari a.s. (den aanvang van het belastingjaar) in werking te kunnen doen treden, is, in verband met artikel 16 der In dische comptabiliteitswet, góedkeuring daarvan door den begrootingswetgever vóór dien datum vereischt. Daarom werden de belastingver hoogingen formeel aanhangig gemaakt bij een nog op het begrootingsjaar 1939 betrekking hebbende vijfde aanvullende begrooting voor afdeeling III. Deze aanvullingsbegrooting werd in overeenstemming met den Vólksraad door den Gouverneur-Generaal vastgesteld bij Be sluit van 26 Augustus j.l„ welk Besluit thans ter goedkeuring door de wet wordt voorge dragen. De algemeene strekking van de belas tingverhoogingen is, dat nagenoeg de ge- heele samenleving de noodzakelijk geachte lastenverzwaring te dragen zal krijgen, zoowel het bedrijfsleven als de natuurlijke personen. Wat het bedrijfsleven betreft zal dit doel worden bereikt door de 100 opcenten, welke thans op de vennootschapsbelasting worden geheven, tot 150 te verhoogen, zoodat het tarief van die belasting van 20 pet. wordt gebracht op 25 pet. De opbrengst van deze verhooging wordt op f 8,8 millióen geraamd. Ten aanzien van de inkomstenbelasting worden een tweetal maatregelen beoogd, hierin bestaande, dat het aantal opcenten, voor zoover deze geheven worden de belasting voor in komsten beneden f 250 wordt namelijk niet door opcenten getroffen van 50 op 75 wordt gebracht, terwijl bovendien het grondtarief voor de inkomens beneden f 300 wordt verhoogd met gelijktijdige vergrooting van het aantal inkomenklassen. Die tariefsverhöoging zal in het algemeen f 1 bedragen, doch voor inkomens van f 90—150 tót f 025 a f 0.50 beperkt blijven. Uitgedrukt in percenten van het gemiddelde der nieuwe inkomenklassen, zal de verhoogde belasting voor de inkomens beneden f 300. tusschen 1,33 en 318 percent liggen, met in begrip van de 75 opcenten, welke bij inkomens tusschen f 250 en f 300 zullen worden geheven. Deze belastingverhooging voor de laagste in komens vindt haar motiveering in de overwe ging, dat oók de weinig draagkrachtigen hun deel in de door 's Lands financieele omstan digheden geboden algemeene verzwaring van lasten behooren bij te dragen, terwijl zij daar naast wordt gerechtvaardigd door de omstan digheid, dat het tarief voor deze lage inkomens blijft beneden dat, hetwelk bij de landrente of de belasting van de inkomsten uit gronden (5 pet.) en de loónbelasting (4 pet.) wordt ge vorderd. De hoogere opbrengst van de inkomstenbe lasting, uit de verhooging van het aantal op centen en de wijziging van het grondtarief voor de laagste inkomens voortvloeiende, was aan vankelijk geraamd op f 8,6 millioen. Tijdens de behandeling in den Volksraad heeft de re geering evenwel eenige verlichting aangebracht in de ten aanzien van de belasting der laagste inkomens oorspronkelijk gedane voorstellen als gevolg waarvan evengenoemd bedrag met f 0,5 millioen verminderd en op f 8,1 millioen gesteld moet worden. Tegenóver het totaal bedrag van f 16,9 mil lioen, dat de hierboven besproken belasting verhoogingen naar verwachting zullen opbren gen, valt een belastingderving van rond f VA millioen te boeken, omdat krachtens de bepa lingen van de desbetreffende ordonnantie het defensie-uitvoerrecht einde dezes jaars kómt te vervallen. In den ouderdom van 72 jaar, in het vijftig ste jaar na zijn priesterwijding, is dr. Heinrich Brauns overleden, dev roegere rijksminister van Arbeid. Dr. Brauns werd geboren in Keulen. In 1890 ontving hij de H. Priesterwijding en was tot 1900 werkzaam in de zielzorg. Van 1900 tot 1920 was hij directeur van het Centraal Bureau van den Volksbond van Katholiek Duitschland. Als deskundige op economisch en sociaal ge bied werden zijn adviezen zeer geapprecieerd. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de Natio nale Vergadering. Als een van de leidende per soonlijkheden van het Centrum was hij van 1920 tot 1928 Rijksminister van Arbeid. Als zoodanig heeft hij zich groote verdiensten ver worven op het gebied van sociale verzekeringen en van den arbeidsvrede. Enkele jaren voordat Hitier aan de macht kwam werd hij door de RÜksregeering benoemd in het Gutacher- comité ter bestrijding van de werkloosheid. Zijn laatste jaren bracht deze verdienstelijke priester en sociale werker teruggetrokken door. Vraag: Mogen landbouwers door henzelf ge teelde voedergranen onvermengd aan hun vee opvoederen? Mogen zij dit veevoeder vermen gen op andere wijze dan is voorgeschreven door het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning? Antwoord: Het opvoederen van onvermengde granen is in het algemeen verboden. Een uit zondering bestaat voor eigen verbouwde haver, waarvan een kleine hoeveelheid aan de paar den mag worden opgevoederd. Alle andere granen worden door den provincialen voedsel- commissaris ingenomen. Het vermengen van voedergranen op andere dan de voorgeschreven wijze, is verboden. De mengvoorschriften zijn juist gegeven, teneinde het veevoeder zoo doelmatig mogelijk te ge bruiken. Vraag: Mag een veehouder veekoeken ver voeren? Antwoord: Het vervoer van veekoeken is thans niet meer mogelijk. Vraag: Eenigen tijd geleden heb ik land bouwproducten verkocht. Nu neemt de regee ring deze producten van den kooper over tegen een vasten prijs, welke afwijkt van den prijs, dien ik ontvangen heb. Is deze overnameprijs van de regeering van invloed op den prijs, waarvoor ik mijn producten destijds verkocht heb? Antwoord: Neen. Vraag: Ik ben in het bezit van 60 roeden land. Kan ik daarop rogge zaaien en mag ik deze rogge het aanstaande voorjaar onder spitten? Antwoord: Er zijn geen bezwaren, dat u uw land bezaait met rogge. Vraag: Aangezien ik gemobiliseerd ben, heb ik een vervanger in mijn zaak moeten aan stellen. Kan ik de daaraan verbonden kosten vergoed krijgen? Antwoord: Indien de gemobiliseerde kost winner is, en tengevolge van of ondanks het doen van noodzakelijke uitgaven aan een plaatsvervanger, de noodige middelen tot le vensonderhoud aan zijn gezin komen te ont breken, heeft hij een goede kans od kostwin nersvergoeding. Of hij daarvoor in aanmerking komt, hangt af van de feitelijke omstandighe den in elk bijzonder geval. Vraag: Kan de kostwinnersvergoeding thuis gestuurd worden? Het is soms bezwaarlijk deze te halen. Antwoord: Men wende zich tot den burge meester, die de vergoeding heeft toegekend. Vraag: Wordt bij aanhouding der Neder- landsche schepen bij de Downs de post ook even lang opgehouden of wordt deze eerdei doorgezonden naar Nederalnd? Antwoord: In den regel blijft de post op de schepen en komt deze dus zooveel later binnen, als de schepen opgehouden worden. Naast de komst van onze eerste ge loofsverkondigers, naast het herstel van onze godsdienstvrijheid en van het regelmatig Kerkelijk bestuur, achten Wij de stichting der katholieke Universi teit eene der voornaamste gebeurtenissen in onze vaderlandsche kerkgeschiedenis. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1931. Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een 80 kilometer vaart kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt dilles van de omstan digheden afregelt daarnaar uw snelheid 1 NEW YORK, 23 Oct. (Part.) Wallstreet opende de nieuwe week in een weifelende houding en de stemming was onregelmatig. Van de grootere belangstelling, die Zaterdag kon worden geconstateerd, was niet veel over gebleven. Ondanks het feit, dat het nieuws uit het bedrijfsleven van gunstige strekking bleef en er geen aanwijzingen zijn, dat het in Europa tóch nog op korten termijn tot vrede zal komen, gaf men weer de voorkeur aan een afwachtende houding. Anderzijds was er ook weinig aanbod, zoodat naar beide richtingen slechts fractioneele koersafwijkingen waren te registreeren, althans bij opening. De oorzaak hiervan schijnt hoofdzakelijk te schuilen in de bezorgdheid omtrent een mogelijk straffer in grijpen van regeeringszijde in de prijsstelling en ten aanzien van extra winsten. Velen vreezen zelfs, dat de grootere bedrijvigheid op den duur het bedrijfsleven practisch geen baten zal op leveren. Of deze opvattingen juist zijn zal slechts de toekomst kunnen uitwijzen, maar het is, gezien het gróote belang, dat de Schat kist heeft bij een hooger prijspeil en een be hoorlijke rentabiliteit van het bedrijfsleven, waarschijnlijk niet juist om aan te nemen, dat de regeering elke prijsverhooging zal tegengaan en alle grootere winsten middels hóogere en extra belastingen aan het bedrijfsleven zal onttrekken. De schatkistontvangsten zullen bovendien op basis van het thans bereikte be- drijvigheidspeil reecis in aanzienlijke mate toe- nemen en dit is een factor, die eventueele voor nemens der regeering met betrekking tot extra belastingheffing wel zal beïnvloeden, al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat dergelijke hef fingen er niet zullen komen. Hoe dit echter ook zij, de beurs wenschte heden weer niet het minste initiatief aan den dag te leggen en dientengevolge was de markt weer lusteloos en waren de omzetten klein. Het koersverloop was daarbij onregelmatig en bleef dit ook tijdens de eerste beursuren. Staalwaarden waren niet meer dan prijshou dend ondanks de verdere toeneming der be drijvigheid. U.S. Steel waren zelfs lager en liepen ongeveer 1 dollar terug. Daartegenover was er eenige vraag vóór vliegtuigfondsen, alsmede voor automobielwaarden, met name voor die automaatschappijen, die zich in hoofdzaak met de fabricage van vrachtauto's bezighouden, dit in verband met nieuwe om vangrijke Fransche orders op vrachtautomo bielen, welke thans bij de White Mótor Co. ge plaatst zijn. Zooals men weet heeft Studebaker ook reeds een groote order op vrachtautomo bielen uit Frankrijk ontvangen. In de eerste beursuren veranderde er overigens weinig, hoe wel in het tweede uur eerder een neiging tot dalen bleek te bestaan. De omzetten bedroegen in het eerste uur 280.000 shares en in het tweede uur 210 000 shares. Bij inkrimping van den handel bleef het pu bliek in zijn afwachtende houding volhardrn. Hiertoe droeg mede bij de onzekerheid omtrent de heden te houden stemming over diverse mo ties over de neutraliteitswet. De koersfluctuaties bleven in die periode van zeer kleine afmetingen en feitelijk kwam er dan ook geen verandering in het algemeen beursbeeld; de markt sloot in onregelmatige stemming, waarbij de voor- en nadeelige verschillen, die over het algemeen van kleine afmetingen waren, tamelijk gelijk over de marktwaren verdeeld. Voor eenige fond sen viel een grooter verschil op te teekenen. Van de telegraafwaarden verkeerden Amer. Tel. Tel., na een wat zwakkeren inzet, een ver dere koersafbrokkeling. Dit fonds verloor per saldo 1 dollar. Ook chemische waarden ont moetten aanbod en Allied Chemical en Du Pont moesten resp. 1% en VA punt afstaan. Daar entegen waren van de warenhuisfondsen, die op onregelmatige wijze verhandeld werden, Sears Roebuck vast en ruim 1 punt beter. Ook phelp Dodge en Union Pacific waren go 2d ge disponeerd en ruim 1 punt hooger. Staalwaarden belandden op lager niveau, doch de nadeeUge verschillen bleven beneden 1 dollar. De bedrij- De eerste klasse competitie van den K.N.S.B. zal gewoon worden gespeeld: de promotie- candidaat uit klasse B zal spelen tegen den degradatiecandidaat uit A. Degradatie uit B zal niet plaats vinden. Het programma van de eerste klasse A; 5 Nov. het V.A.S.D.D.; BussumKralingen 12 NOV. A.S.C.N.R.S.V. 3 Dec. D.D.—N.R.S.V. 10 Dec. KralingenA.S.C.het V.A.S.—Bussum. 7 Jan. D.D.Bussum; A.S.C.het V.A.S. 14 Jan. N.R.S.V.Kralingen. 4 Febr. KralingenD.D.; het V.A.S.N.R.S.V. 11 Febr. BussumA.S.C. 3 Maart A.S.C.D.D.; N.R.S/V.Bussum. 10 Maart Kralingenhet V.A.S. Eerste klasse B: 19 Nov. UtrechtSpangen; Eindhoven—H.C.S.V. (te Utrecht). 26 Nov. Max EuweStaunton. 17 Dec. StauntonEindhoven (te Utrecht); H.C.S.V.—Utrecht; Max Euwe Spangen. 21 Jan. SpangenH.C.S.V.; Utrecht Staunton. 28 Jan. Eindhoven—Max Euwe. 18 Febr. EindhovenUtrecht; StauntonSpangen (te Amersfoort). 25 Febr. H.C.S.V.Max Euwe. 17 Maart H.C.S.V.—Staunton (te Amersfoort). 24 Maart Spangen—Eindhoven; Max Euwe— Utrecht. L'Auto dat ondanks de in de sommige bla den verschenen berichten nog steeds verschijnt onder redactie van Henri Desgrange kondigt aan, dat de prijzen, door de renners in den Tour de France behaald, zullen worden uitbetaald. Het door de Belgen verdiende geld is reeds overgemaakt en bedraagt 474.000 francs (van de in totaal beschikbaar gestelde 900.000 francs) hetgeen wel de kracht van de Belgische A- en B-ploegen bewijst, die in totaal meer dan 50 pCt van de prijzen en premies in beslag wisten te nemen. De honoraria van de Nederlandsche renners zouden gisteren 23 October worden uitbe taald, vigheid in de staalindustrie wordt geschat op 90.2 pet. tegen de vorige week 90.3 pet. Geruch ten, dat de prijsverhooging van de staalpro- ducten voor het eerste kwartaal 1940 niet zoo groot zal worden als algemeen verwacht werd. oefenden een nadeeligen invloed op het koers verloop uit en het ruim vloeien van orders voor het genoemde kwartaal kon hierin geen ver andering brengen. Koperwaarden, equipment- shares en aandeelen in fabrieken van electrisehe apparaten brokkelden iets af. Sporen, rubbers, automobielwaarden, oliewaarden, warenhuis fondsen, luchtvaartaandeelen en public-utibties kwamen of iets hooger of iets lager dan Zater dag. Van laatstgenoemde rubriek hadden de voordeelige verschillen de overhand. Mijnen kunstzijde-aandeelen, tabakken en amusements waarden betoonden zich prijshoudend. De om zetten, die in het vierde uur tot 100.000 stuks waren teruggeloopen, bedroegen in totaal 370 000 shares. Laatst gedane koersen Oct. 23 22 1 A.'lied Chemical 183% 1 '4 184 American Can Co. 113% 114 114 Axii. Car Sf F.dry 38% 39% 38% Am. Rolling .Mills 20% 20% 20% Am. Smelt Ref. 54% 54% 55% Am. Tel. te'.. 165 166% 165% Am. Tobacco B. 81% 81 80% Am. Waterworks 3% 13% 13% Anaconda Cc., per 33% 33% 33% Atchison Topeke 32% 32% 31 Baltimore Ohio 7% 7% 7% Bethlehem Stee) 90% 91% 90% Canadian Pacific 5 5% 5% Case Treshing 82% 81% 82 Chase National B 37 37% 37 Ches. Ohio 43 43% 43 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor -0% 91 90% Cities Service 5% 5% 5% Consol Gas N.Y 31 20% 30% Continental Oil 28% 28% 28% 7 Dawesl. 11% 11% 5 Vi Young 10% 10% 10% Deleware Huds. 2d% 26 25% Douglas Aircraft 8 3% 83% 82% Dupont de Nem. 181 182% 181 Eastman Kodak 162 160 159% El. Bond Sh. 9% 9% 9% Genera) Electric 41% 41% 41% General Motors 54% 54% 543/8 Good Year 28% 28% 28% Hudson Motor 7% 6% 63/s 15% 64 Illinois Central Intern. Harvester 15% 65% 15% 65 Intern. Nickel 28% 38% 38% Intern. Tel. Sf Tel. 5% 5% 5 Kennecott Copper 40% 41% 41 Missouri Pacific 1 1 1 Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 36% 56% 56% Nat. City Bank 29% 29% 29% Nat. Dairy Prod. 15% 15% 15% New York Central 21% 21% 21% North Am. Av. 25 25% 24% North. Amer. n.a. 23% 23 22% Norfolk Western 205 208 206 Pennsylvania 26 25% 25% Phillips Oil 46 45% 46 Proctor Camblt 64% 64% 64% Publ. Serv. N. J. 40% 4-% 40 Radio Corporation 6% 6% 6% Rep. Steel 27% 27% 27 Sears Roebuck 83% 82 81% Shell Union OV >4% 14 3/8 14 Socony Yacuum 13% 14 13% Southern Pacific 17% 17% 17% Southern Railway 2 C% 21 203/s Standard Brands 5% 5% 5% Stand. Oil of N. J. 4 7% 48% 48% Tidewater Ass. Oil 12% 12% 12% Union Pacific 1 04% 103 104 United Aircraft 46% 46% 46% United Corp A. 2% 2% 2% U. S. Leather U. S. Rubber 4 3 43% 42% U. S. Stee) 7 6% '7% 763/8 Western Union 33% 33% 33% Westingh. Electr. 119% 119% 118% Wool worth Building 41% 40% 40 i ex. dividend ex coupon. -I- nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden Slotkoersen Oct. NEW YORK, 23 Oct. 23 22 19 Brussel 16.79 16.79 16.78 Rome 5.05 5.05 5,05 Bern 22 43 22.44 22.41 Madrid Oslo 22.72% 22.73 22.73 A'dam 53,09 53.10 53.11 Londen 4.01 4.01 4.01 Parijs 2,27% 2,27% 2.27% Berlijn 40 10 40,10 40.10 23 Oct, Katoen Oct. 9,02-03 Dec. 8.95 Jan. 8.83- Rubber Standaard Juli Oct. 20 35 - Dec. 20.20 Jan. )9.40 Koffie (Rio - Nieuw NEW YORK, 23 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 22 Oct. 8.98-99 Mrt. 8.91 Mei 8.85-86 Juli 8.70-71 8,76-- 8.538.57-58 Mrt. 18.901 8.88- 20.50+— Mei 18.50 18 59 - 20.38 Juli 13.4418.43+- 19.60 Sept. ,8.40118.40- Dec. Mrt. Mei Juli Sept. Suiker Nov Doe. fan Mrt. Tin Loct 4.03 4.18- 4.19 4.19 contract) 4.03Oec. 4.12Mrt. 4J5Mel 4.16-- Juli (Santos) 6.05-- 6.05. 6.12 6,12- 6,176.16- 6,236,22- - Sept. 6,256,25-- 1,701-80+ l.'5 1.92+ 1.95 2.04 Mei Juli Sept. Juli 1.97+ 2.08 2.03 2.14 2.07 2,19+ 56.00 55.00 Termijn 53.00 49.25 CHICAGO, 23 Oct. 23 Oct. 22 Oct. 23 Oct. 22 Oct. Tarwe Haver Dec s4%- 853/8- Me) 84 Va - ü4% Juli 82%.83 83% Dec. Me) Juli 35% 34% 32% 35% 34% 323/g Maïs Rogge Dec 493/s49 Mei 52 51% Juli 53%52% Dec Mel Juli 52% 53% 53% 54 543/8 54% Reuzel Oct. 6.37% 6.60 Dec 6.45+ 6.65+ Jan. Mrt. 6.55+ 6,95+ 6.75 7.15% 23 Oct. 22 Tarwe Oct. 70%70%- Dec. 72 72% - Mei 77 77%- Rogge Oct 59%58%- Dec 56%-— 36% Mel 57%-- 57%- Haver Oct 33% 32 Deo, 31% 30% WINNIPEG, 23 Oct. Oct. 23 Oct. 22 Oct. Gerst Oct 42%43 - Dec. 42 42%-- Mei 43%43%-- Lijnzaad Oct 165 167 Dec 16/.% 164% Me) 160% 163 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie H. V. A. Ned. Ind. Spoor Beth. Steel U. S. Steel Shell Union Rep. Steel Gen. Motors 282% 404 60 68%—631/2 5754 11V4 23 1/16 401/2 Van 4.305 uur Kon. Olie 282 Ned. Ind. Spoor 60 North Am. Av. 19 Gew. Marine 7% Studebaker 7% Mei.. 31% 32% Opgegeven door v. d. Graaf Co., N-V- (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 20 Oct.: A. Ribbe, koopman in radio- en elek trische artikelen, Hoek van Holland, Prins «f drikstraat' 224. R.c. mr. dr. J. M. de Moor. v mr. A. Poortmaan Maassluis. Arnoldus Carolus Schouten, shipchahd' wonende Scheepsmakershaven 37 of 47, Rot» dam. zaak drijvende aan de Boompjes 97 o« den naam Atlantic Shipstores. R.c. mr. dr. J- de Moor. Cur. mr. J. W. Bos, Rotterdam. fftjV Opgehevens wegens gebrek aan actief de 1» lissementen van dr. Th. H. C. Bos Otten, Haag; C. van den Bergen, Den Haag; De vei? onder de Firma Intern. Premie Effectenhana Herweijer, Den Haag; J. Mol. Zevenhoven. Gedeponeerde uitdeelingslijston 17 Oct.: E. Strobosscher. Siddeburen. Geei digd door het verbindend worden der eenige deelingslijst'. Uitk. nihil. TjPm. 18 Oct.: L. Kotoun, Leeuwen-Beneden, I"el Uitk. nihil. B'. Davidson. Assen. Idem'. Uitk. 17.170 Pjt 19 Oct.: A. J. Sommcr. Terwinselen, gemeen^ Heerlen. Idem. Uitk. 11.2381 pCt. F. A. Houben, Voerendaal. Idem. Uitk. mn Koersen van stortingen op 24 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,60; Lires 9,55. Ingediend is een aanvullingsbegrooting vafl het staatsvisschershavenbedrijf voor 1938. Bij gemeenschappelijke beschikking van "e ministers van Waterstaat en van Financier werden te rekenen van 1 Januari 1938 ver hoogde afschrijvingspercentages voor het staats visschershavenbedrijf vastgesteld, waarmede bij de samenstelling van de begrooting voor 1933 nog geen rekening kon worden gehouden. I* afschrijvingen over 1938 hebben ten gevolge vaó vorenbedoelde omstandigheid de geraamde so met ƒ41.211.14 overschreden. Voorts moesten wegens het te niet gaan diverse kapitaalsgoederen worden afgeschreven tot ee"1 totar«i van ƒ21.200. in het geheel wordt derhalve op den „afschrijvingen" rond 62.412 aangevraagd. In plaats van het verlengen van vischhal C, waarvoor ƒ65.000 werd toegestaan, moest in 1938, in verband met de opleving in het be drijf, een geheel nieuwe hal worden gebouwd, waarvoor moest worden uitgegeven 145.434.80- zoodat hierop een tekort zou ontstaan va" ƒ80.434.80. Vermits echter van de op de onder deden D (vernieuwen van remmingswerkem en F (vernieuwen van halvloeren) toegesta bedragen respectievelijk ƒ26.591.11 en 10.647.3^ ongebruikt bleef, kan het tekort worden teru- gebracht tot rond ƒ43.197. Voorgesteld wore het betreffende artikel met laatstgenoemd drag te verhoogen. Vermits de op vele artikelen uitgetrokken dragen niet ten volle noodig zijn geblekdj; kunnen de overschotten tot een gezamen™ bedrag van ƒ40.558 strekken tot gedeeltelij dekking van het tekort op de afschrijvingen ten' bedrage van 62.412. Dientengevolge hoort het eindcijfer van de 1ste afdeeling dez begrooting te worden verhoogd met ƒ21.854. wis' LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, meJ- J C. v. Weel, Den Haag. UTRECHT. Geslaagd voor het AanvulU™' examen art. 135 H. O. P. d,e Smit. Doet. c chem. W. Berends, J. Bolding en A. J. N'je huis. Doet. ex. wis- en nat. H. ten Kate. Can ex. wis- en nat. A. J. J. van Zolingen. AMSTERDAM. Amsterdam. Geslaagd mej. R. Slap '8 GRAVENHAGE. Geslaagd voor dipl®1"® A. J. Blatter te Rotterdam. Aan het vakexamen van surnumerair der re gistratie en domeinen hebben voldaan: A. De surnumerairs der registratie en clonLir. nen: W. P. van Sikkelerus, A. C. Gorren, W. L. A. Juten, C. Rijsdijk, J. H. P. R°uW p. horst, P. Kat, M. G. Steijsel, J. A. M. Smi". E Schimmel, P. Brandenburg, H. B. van wijk de Jong, M. G. Meijer, J. H. Kat. B. De tijdelijke adjunct-inspecteurs dei recte belastingen: Mr. J. H. Lourens, mr- <J' H. Vormer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2