Gele*®* kranten RFENIS VAN EEN J ZONDERLING ze snakken - er naar - UIT HET MIJNBEDRIJF het water in de waal DINSDAG 24 OCTOBER 1939 et verzoek om duurtetoeslag zal door de directies nader worden overwogen ZAKT NAJAARSINZAMELING HAAGSCHE CRISIS-COMITÉ De distributie van gasmaskers Speel niet met vuur! ADMINISTRATEUR VER. DACHT VAN VERDUISTERING VERKOOP VAN SCHAPEN- VELLEN FEUILLETON ?-?OR WILLY WATERMAN DE ZAAK-OSS EN HET NATIONALE DAGBLAD Soldaten ondervinden Brabants gastvrijheid Langs onze Zuidgrens MEINEED GEPLEEGD NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN TE ANTWERPEN Veroordeeld wegens valschheid in geschrifte SPEENHOFF 70 JAAR NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ NIEUWE BELGISCHE GEZANT TE 'S GRAVENHAGE MILITAIRE ZWEMFEESTEN werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; Regelingscommissies ingesteld MARIA-CONGRES GAAT DOOR Vrouw aan brandwonden bezweken Visum voor IJsland noodig Droevig liefdesdrama CONTRÖLE OP MILITAIR VERKEER UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Burgemeesters Onderwijs Raad van toezicht Raad van Arbeid Ingenieur Adjudant-militair-attaché 'n de Maandag te Heerlen gehouden verga- i "hg der contact-commissie voor het mijn- Uitt ^ecien de directies mededeeling van de eermgen, welke de ondernemingen zich forstellen over de maand October aan de l Mobiliseerde mijnarbeiders te doen en welke hoofdzaak gelijk zullen zijn aan die over «Ptember. tf^et name zal ten aanzien van kostwinners, rmoedelijk vanwege het Rijk, een uniforme rek van f 2.50 per dag worden toegepast, rwjl het in het voornemen ligt, in het ver- 'S als regel geen uitkeering toe te staan aan beiders, die eerst na hun oproeping in mili- rfn dienst, in het huwelijk zijn getreden. vertegenwoordigers der vakorganisaties Pleitten eenige verruiming van deze regeling, jf hame voor de laagst bezoldigden. De direc- 8 antwoordden, zich te moeten bepalen tot ^Passing van de geldende regeling, die den jfts der critiek met andere regelingen in den Pde ten volle kan doorstaan, vervolgens werden aan de orde gesteld de n den Nederlandschen en van den R.K. Mijn- hrkersbond ingekomen brieven, waarbU werd •°rgesteld de inkomsten der mijnarbeiders te ®fhoogen, op grond van de inmiddels ingetre- v h prijsstijging van de levensbehoeften. Deze dastellen werden door de vertegenwoordigers r genoemde vakorganisaties op uitvoerige v toegelicht, waarna de vertegenwoordiger ],ari den Protestantsch-Christelijken Mijnwer- ers-Bond zich bij deze voorstellen aansloot, östgenoemde vertegenwoordigers motiveerden 'Ph voorstel met een verwijzing naar de stij- ®hg der kosten van levensmiddelen en kleeding, aardoor de kosten van het totale levenson- eHioud reeds thans met ongeveer 5 pet. zijn Ogenomen. 2ij verklaarden aan de bestaande loonover- Pkomst, die geldt tot 1 April 1940, niet te 'en tornen, doch meenden, dat in de gegeven ■Pstandigheden een verzoek tot de directies, °*P een tijdelijken maatregel te treffen tot op- fPging van de prijsstijging, gerechtvaardigd Deze maatregel zou dan dienen te worden egepast tot mettertijd meer stabiele ver dingen zullen zijn ingetreden. De vertegen- °ordiger van den R.K. Mijnwerkersbond Reende, dat hierin ook- de gezinnen van de «mobiliseerden en van de gepensionneerden 'ePen te worden betrokken. De vertegenwoordiger van den Nederland sen Mijnwerkersbond verwees naar in andere drijven getroffen maatregelen. De directies antwoordden, dat de inge reden prijsstijging uiteraard haar aan dacht heeft. Zij deden opmerken, dat harer- 2hds de kolenprijzen over het algemeen h'et zijn verhoogd, alhoewel vele materialen aanmerkelijk duurder zijn geworden. Nu de stijging der kosten van het levens- °hderhoud blijft aanhouden, ligt het in de bedoeling, de positie van de mijnarbeiders Pader te bezien. De directies zullen het verzoek der vakorga- P'saties nader overwegen en haar beslissing 'ehaangaande begin November mededeelen. hfPdert Maandagmiddag is het water in de I faal langzaam gaan zakken. De stand van de ?Vier was Maandagavond te Nijmegen van 12.11 .fen N.A.P. tot 12.06 teruggevallen. De val houdt ^■P en Keulen seinde nog 28 c.M. val. .Het Haagsche Crisis-Comité zal op Vrijdag V en Zaterdag 28 dezer zijn najaarscollecte °Uden ten behoeve van de noodlijdende inge- ^enen in deze stad. Met voldoening is gecon- ateerd, dat de burgerij onlangs meer dan drie .Pp heeft geofferd voor onze plaatselijke lucht- ft(iediging, doch naast de zorg voor eigen fbigheid blijft de zorg bestaan voor de nood- rUftige mede-ingezetenen. een aan vele bekende adressen toegezon- ®P circulaire heeft de secretaris van het H. C. ierop gewezen, dat te midden van het oor- Pgsrurnoer dit comité moet voortgaan te ?achten de moeilijkheden en de gevolgen der pfkloosheid door materieele hulp te verlich- JJP. een geestelijk dieper wegzinken te voorko op en nieuwen arbeidslust te verschaffen. tO Jaar 1939 vormt als het ware een cumula- f van moeflijkheden van velerlei aard: op Ij.PPetair, politiek, geestelijk en cultureel ge- S werkloosheid en oorlogsdreiging, met oor- 0 °Pi ons heen, waarvan de gevolgen nog niet gjP te overzien. In duizenden gezinnen heerscht °°te nood en de secretaris van het H. C. C. geeftdaarvan in zijn circulaire roerende fei ten. Het leger der werkloozen is in de afgeloo- pen maand in Den Haag met ruim 2000 ge stegen. Het comité verwacht dan ook, dat de bij dragen in ruime mate zullen toevloeien. Mede gedeeld kan worden, dat H. M. de Koningin reeds met een belangrijke gift is voorgegaan. Voor hen, die dit voorbeeld met een girostor ting willen volgen, zij in herinnering gebracht, dat het gironummer van het H. C. C. is: 186000. Het aantal collectanten voor de najaarsinza meling is nog voor een flinke uitbreiding vat baar; het adres voor aanmelding is: Driehoek jes no. 3. Aan de collecte op Zaterdag 28 Oc tober zullen des middags een veertigtal muziek groepen deelnemen. Wij vernemen van goed ingelichte zijde: Uit het dezer dagen gepubliceerde bericht, dat gasmaskers via de postkantoren zouden worden gedistribueerd, zou de indruk kunnen worden gevestigd, dat dit de eenige wijze zou zijn vbor de distributie van gasmaskers. Wij kunnen thans mededeelen, dat het geenszins in de be doeling van de regeering ligt op deze wijze een soort monopolie voor de distributie van gasmaskers te scheppen. Het is integendeel het voornemen, de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming en haar afdeelingen te blijven inschakelen, zoowel voor het verstrek ken van gasmaskers als voor de distributie van andere artikelen op luchtbeschermingsgebied. Bovendien zij gemeld, dat het verstrekken van gasmaskers en andere luchtbeschermingsartike len aan on- en minvermogenden de bijzondere aandacht van de bevoegde instanties heeft en dat binnenkort nadere mededeelingen dienaan gaande zullen volgen. Het R.K. Tweede Kamerlid Steinmetz heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de regeering den dienst der posterijen heeft ingeschakeld voor de distribu tie van gasmaskers onder de bevolking, en dat is bepaald, dat deze maskers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van ƒ5.50 of ƒ3.50, naar gelang van de ge- wenschte uitvoering? Indien de voorgaande vraag in bevestigenden zin wordt beantwoord, is dan bij de voorberei ding van de bedoelde regeling niet overwogen, dat vele. burgers zich een uitgave van dezen aard niet kunnen getroosten, in het bijzonder niet voorzoover zij zich in verband met de sa menstelling van hun gezinnen meerdere gas maskers zouden moeten aanschaffen? Is de minister bereid, alsnog zoodanige maat regelen te treffen dat wordt voorkomen, dat de mogelijkheid van aanschaffing van gasmaskers afhankelijk is van de financieele draagkracht der betrokkenen? t Maandagmiddag om vier uur is, doordat een j 'erjarig zoontje met lucifers speelde, brand I .Ptstaan in de boerderij van den landbouwer ?artlief te Assen. Het vuur greep snel om zich ?e®n en in korten tijd was de boerderij geheel vlammen opgegaan Een groote hoeveelheid aan ging mede verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Enkele maanden geleden had het ventje even- fPs met lucifers gespeeld, doch op het laatste J°8enblik konden de ouders ingrijpen en een fPhd voorkomen. De Rotterdamsche politie heeft den 38-jarigen P. B. S. Jr., secretaris-administrateur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders bij straten- en wegenbouw, gevestigd te Rotterdam, gearres teerd. Hij wordt er van verdacht gedurende eenige jaren verduisteringen te hebben gepleegd, ten bedrage van enkele duizenden guldens. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat in de Huidenbeschikking 1939 no. 1 enkele wijzigingen zijn aangebracht, waarbij o.a. bepaald is, dat het, in afwijking van het desbetreffende verbod, aan slachters in den vervolge geoorloofd is om schapenvellen, af komstig van door hen zelf geslachte schapen, zonder vergunning te verkoopen, af te leveren of te vervoeren, mits kan worden aangetoond, dat deze huiden bestemd zijn voor een der door het Rijksbureau voor huiden en leder nog nader bekend te maken ontvangplaatsen of voor een bij het Rijksbureau ingeschreven agent of han delaar in huiden. De aandacht wordt er voorts nog op geves tigd, dat slachters huiden met uitzondering van schapenvellen afkomstig van door henzelf ge slachte dieren, slechts zonder vergunning zul len mogen verkoopen of afleveren, indien de verkoop of aflevering geschiedt aan bij het Rijksbureau ingeschreven handelaren of agen ten in huiden. Verkoop of aflevering van huiden aan huidenblooters en aan lederfabrikanten is derhalve niet langer zonder vergunning geoor loofd. onverbeterlijk, hè John? We hebben ,'h stoffige vensterbanken gestopt, voor 14tej1Zlnhige laten spelen, zich met kolenstof 'ik (i irismeren en het eenige, waar hij dade- ^W.ea volgenden morgen naar vraagt, is een °t) nheid, om nog meer van die ervaringen doem" '■Als Sclludc'e het hoofd: ihUie denken, dat ik graag schoorsteen- speel> hebben jullie het mis," zei hij, ernstig, te ernstig, dan dat het echt i-etef.'i0, vond Lois, „maar we moeten de res- l A k Voorwerpen zoo snel mogelijk te pak- W |'l?en en desnoods al het andere ervoor hri, ristaande situatie is op het oogenblik We met Bealie leelijk in onze maag ®n hoe eerder we dat heerschap kwijt en,' e beter. En we kunnen hem pas vrjj- Joh„ hij geen kwaad meer doen kan .^knikte: «ebt gelijk, Pete, we trekken vandaag De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van mr. M. M. Rost van Tonningen tegen de beschikking van het Haagsche gerechtshof, waarbij fs afgewezen zijn ter terechtzitting ge daan verzoek, te worden toegelaten tot het be wijs der waarheid van de ïn het artikel „De be ruchte zedenschandalen te Oss", voorkomende in het Nationale Dagblad van Woensdag 13 April 1938, aan den minister van Justitie ten laste gelegde feiten en heeft tevens verworpen het cassatieberoep tegen het arrest van genoemd gerechtshof, waarbij mr. Rost van Tonningen naar aanleiding van bovengenoemd artikel we gens smaadschrift is veroordeeld tot een geld boete van f 200.subs. 50 dagen hechtenis. weer ten strijdelaat eens kijken, wat heb ben we nog?" Pete raffelde het rijtje af: „Een Louis Seize pendule. Een standbeeld van Venus. Een koperen schoorsteenmantelkandelaar. Een beeldje van Mephisto, en onze wekker. Ik veronderstel, dat jij dade lijk weet, in welke plaatsen die dingen thuis- hooren." John fronste zijn voorhoofd en dacht na. „Ik geloof, dat het 't beste is, dat we het dichtstbijzijnde het eerst nemen," zei hij dan, „dat is een kilometer of zestig hier vandaan, de pendule namelijk. En vlak daarbij, weer een kilometeri of tien verder, kunnen we onzen Mephisto vinden. De adressen weet ik ook uit mijn hoofd; als je even wacht, zal ik het tele foonboek halen en de eigenaars opzoeken." Hij ging naar zijn studeerkamer en kwam even later terug, bladerend in de locale gids. „Die lui schijnen allemaal telefoon te heb ben!" merkte hij op, „hier heb ik nummer één alHet plaatsje heet In well, het adres is: P. Peary, Churchstreet 38. Erbij staat vermeld: particulier. Onze man is dus blijkbaar weer een van die lieden met geld, zooals mijn vriend van de olifanten." Pete trok een leelijk gezicht. „Kunnen we ons niet vast een half uur oefe nen in roerende verhalen vertellen? Voor mij is dat hard noodig, jij hebt je sporen al ver diend met die historie!" John troostte hem: „Jouw natuurlijke aanleg brengt je een heel (Van onzen specialen verslaggever) Conferenties en radio-redevoeringen heb ben geen enkele helderheid gebracht in den internationalen toestand of het moest deze zijn, dat Engelands voorbereiding op drie jaren oorlog nog niet zoo heel voorbarig is gaan blijken. En het valt dan ook niet te verwonderen, dat onze grenswachters, al thans hier in het 'Zuiden, zich aan dat idee hebben gewend. Zij zijn zich in gaan stellen op een lang- durigen krijgsdienst en het is opvallend, wij schreven dat reeds eerder, met welk een gemak dat gebeurt. De stemming onder de manschap pen is uitmuntend en er "kan algemeen ge sproken worden van een groote kameraad schappelijkheid onder de manschappen, waarbij de officieren een goed voorbeeld geven. Als we een vergelijking gaan trekken tusschen de mo bilisatie. vijf-en-twintig jaren geleden en nu, dan gelooven we te moeten vaststellen, dat het onzen jongens thans heel wat lichter vallen moet, de ongewone levenswijze van een mobili satie te aanvaarden dan destijds. In 1914 kwam de mobilisatie plotseling; eigenlijk heel on voorbereid zijn de mannen toen voor vier lange jaren van huis en hof weggerukt. Thans was men er eenigszins op voorbereid met het ge volg, dat de vele zorgen, die een mobilisatie meebrengt voor het welzijn van de opgeroepe- nen, in een vlot, gelijkmatig tempo konden afgewikkeld worden. Maar het groote verscnil dat hier in het Zuiden geconstateerd kan wor den met de mobilisatie in '14, is de onmiddel lijke, grootsche krachtontplooiing der organi saties, godsdienstige en sociale, die zich zonder aarzeling aan de belangen van de opgeroepen grensmanschappen gingen wijden. Een ruime plaats nemen daarbij de, vooral katholieke, jeugdorganisaties in, die zich oogenblikkeüjk direct of indirect beschikbaar hebben gesteld voor de ontwikkeling en ontspanning van dc mannen, die om wille van onze veiligheid zoo zware offers hebben moeten brengen. In de grootere plaatsen zijn velerlei gelegenheden voor ontspanning en iederen avond ziet men de groene vrachtauto's door de straten rijden, die manschappen van omliggende posten naar bios coop of schouwburgzaal brengen. In de kleinere dorpen worden, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, maar in ieder geval met de grootste toe wijding, muziek- of tconeelavonden georgani seerd. Maar hier is het toch meer de groote Brabantsche gemoedelijkheid, die zooveel leegte in het soldatenleven aanvult. Tot voor enkele dagen waren er nog tallooze manschappen in de boerenschuren gelegerd. Zij werden zonder meer als „eigen volk" beschouwd en, zoover de dienst het toeliet, in den huiselijken kring op genomen. Wat dit velen van „onze jongens" goed moet hebben gedaan laat zich begrijpen. Nu moet het vee zoo zoetjesaan in de stallen gebracht worden en gaan de manschappen naar patronaatsgebouwen en schoollokalen, maar het is opmerkelijk, dat die mannen in hun vrijen tijd naar de boerenhofstee stappen, waar zij de eerste weken van de mobilisatie hebben door gebracht en daar als een welkom familielid weer begroet worden. En zij schuiven, soms met tien en meer man tezamen, aan de grof- houten tafel bij en dan schenkt moeder de vrouw een dampende kop koffie in en de boerenmik komt te voorschijn. Treffende gulheid en gast vrijheid van Brabants plattelanders! En wat een stimulans dit medeleven voor een verbroedering tusschen Noord en Zuid is moge blijken uit een uitlating van een Amsterdamsch soldaat en een bijna gelijk luidende opmerking van een boven-Moer- dijksch officier: „Ik had me die Braban ders heel anders voorgesteld. Zoo gauw als alles weer normaal is, ga ik hier m'n vacan- tie doorbrengen"! Wanneer we een paar stappen verder loopen en we aan den anderen kant van de grenslijn belanden, dan treffen we er een heel andere stemming. Zoowel bij de burgerij als bij de militairen. Er wordt ook bij onze Zuiderburen inderdaad met de opgeroepen mannen meege leefd en ook voor hen wordt de ontspanning en ontwikkeling ter hand genomen, maar het wil ons voorkomen, dat dit, hier aan de grens ten minste, met heel wat minder enthousiasme wordt aangepakt dan bij ons. Jammer tenslotte voor de opgeroepen manschappen, want zij dragen even goed de zware offers van een plot seling weggeroepen-zijn uit het dagelüksche leven. Aan onze gemeenschappelijke grens lig gen hoofdzakelijk Fransch-sprekende troepen en is het wellicht aan de altijd nog bestaande onderlinge wrijving tusschen Vlaamsch en Waalsch te wijten, dat hier niet die onderlinge gemoedelijkheid bestaat tusschen grensbewakers en burgerij? Wij zijn er weinig zeker van. Moge lijk is het ook wel het gebrek aan een leidende hand. En daarbij: wat zal men tenslotte begin nen, wanneer men elkander niet eens verstaat? Intusschen blijft men nog maar klagen over het weinig soepele optreden der Belgische grens wacht. En dat die streng is: „allee, da's tot daa.raan.toe", maar dat men zoo willekeurig is in zijn optreden, dat doet minder prettig aan. We willen het echter wijten aan de vele moei lijkheden, die in de eerste weken van een mooi- lisatie nu eenmaal onvermijdelijk zijn en hopen, vooral voor onze grensbevolking, dat die spoedig haar oplossing zullen vinden. De 52-jarige aannemer A. van W., te Dor drecht, heeft in den zomer van het jaar 1936 voor een bouwwerk, dat hij te Overschie zou uitvoeren, een partij zand gekocht bij zijn plaatsgenoot, den koopman L. van den A. eind, hoor, daar kan mijn oefening toch niet tegen op!" Lois maakte een einde aan het interessante gesprek, door te vragen naar naam en beroep van den eigenaar van het Mephistobeeldje. Na even bladeren had John dat ook gevon den. „Frank Wills, Barley House, Wiltshire, in dustrieel. Wat voor industrie zou die er op na houden?" Fete zuchtte: „Na onze ervaring met al die parkieten zou het me niets verbazen, als hij een fabriek van Mephistobeeldjes had." John grinnikte. „Zoo erg zal het lot wel niet tegen ons zijn. Maar ik heb al wel ontdekt, dat oom, bij het plaatsen van zijn papiertjes bij lui, die we niet kennen, ons met zorg allerlei moei lijkheden in den weg heeft gelegd! Eerst met die parkieten, waar er een heele kamer van vol stond, en die we niet konden koopen; toen dat schilderstuk van die olifanten, dat ik ook voor geen geld zou hebben gekregen, en als ik niet toevallig het idee had gehad, me voor jager op grof wild uit te geven! Ik twijfel er geen se conde aan, of bij de vijf resteerende dingen is ook de een of andere onverwachte hindernis." Lois keek hem bestraffend aan: „Geen zorgen voor den tijd! De vorige twee hebben we voorspoedig te pakken gekregen en deze zullen we ook wel op den kop tikken. Dus we gaan het eerst naar Inwell en daarna naar Wiltshire?" „Zoo is het," zei John en stond op. „Is er voor Bealie gezorgd?" Het zand werd geleverd, doch toen het op betalen aankwam, vroeg van W. uitstel, omdat de zaken niet zoo vlot liepen. Toen van den A. later weer om betaling kwam, kreeg hij ten antwoord, dat van W. zich niet voor de betaling aansprakelijk achtte,, om dat hij niet persoonlijk, doch als directeur van een N.V. handelde, waarvan van W. evenwel alle aandeelen bezat. Van den A. stelde zich echter op het stand punt, dat hij met van W- persoonlijk had ge handeld en sprak hem in rechten voor de be taling van het geleverde zand aan, te meer daar de N.V. insolvent bleek te zijn. In deze procedure werd aan gedaagde een eed opgelegd, om te verklaren, dat hij bij den aankoop dadelijk gezegd heeft, dat hij als di recteur van de N.V. handelde. Hij legde deze verklaring onder eeae af en dit bracht hem voor den strafrechter. De eischende partij bleef nl- volhouden, dat v. d. A. aanvankelijk heeft gezegd, dat hij per soonlijk kocht en bleef deze houding volhouden, ook toen zij als getuige in de strafzaak wegens meineed tegen van W. moest optreden. Niettemin heeft de Dordtsche rechtbank van W. vrijgesproken, doch de Officier van Justitie, die acht maanden gevangenisstraf had gevor derd. teekende hooger beroep aan. Voor het Haagsche gerechtshof werden Maan dag in deze zaak van den A. en zijn drie zoons als getuigen gehoord en zij verklaarden, dat verdachte in het begin niet over een N.V. heeft gesproken. De advocaat-generaal achtte den meineed bewezen en vorderde acht maanden gevange nisstraf. Uitspraak 6 November. De communist Wijnkoop heeft de volgen de vragen gericht tot den minister van Buiten- landsche Zaken: Is het den minister bekend, dat de te Ant werpen ver-toevende Nederlandsche zeelieden in moeilijkheden verkeeren ten gevolge van een besluit der Belgische regeering om het aan monsteren van vreemdelingen op Belgische schepen niet toe te laten? Is het den minister bekend dat ook op de schepen .van de Bemstijn-lijn te Antwerpen, die door de Holland-Amerika-Lijn is overgeno men, o.a. op de Pennland en de Westernland, Nederlandsche zeelieden werden afgewezen? Is de minister bereid te bevorderen, dat aan Nederlandsche zeelieden in Antwerpen of an dere buitenlandsche havens, althans zooveel mogelijk, gelegenheid wordt gegeven arbeid te vinden op Nederlandsche schepen, en daar toe den gezantschappen en consulaten in België en andere landen, waar dit noodig mocht we zen, opdracht te geven in dezen zin werkzaam te zijn? De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen oud wethouder van Krabbendijke, S. J. de K., die als penningmeester van de vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeer den grondslag knoeierijen met kwitanties heeft gepleegd en in de zaak tegen den 43-jarigen C. van H., hoofd van genoemde school, die even eens aan deze malversaties schuldig zou zijn. De officier van Justitie eischte onlangs tegen De K. zes maanden en tegen Van H. negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft beide verdachten wegens valschheid! in geschrifte ieder tot vijf maanden gevangenissraf veroordeeld. Onder een overweldigend» belangstelling heeft de populaire dichter-zanger J. H. Speen- hoff, beter bekend als Koos Speenhoff, in zijn woning te Scheveningen zijn zeventigsten ver jaardag gevierd. In de vergadering van den raad van commis sarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij, op 21 dezer gehouden, is tot lid van het dage- lijksch bestuur gekozen jhr. A. J. B. van Such- telen van de Haare te Het Loo, als opvolger van jhr. w. H. de Beaufort te Maarn, die als zoo danig heeft bedankt wegens drukke andere werkzaamheden. De Belgische gezant te Kopenhagen, de heer L. C. Nemry, is benoemd tot Belgisch gezant te 's-Gravenhage, in opvolging van bar-on J. Herry. Naar wü van de zijde van de sectie V (ont wikkeling en ontspanning) van het algemeen hoofdkwartier vernemen, zijn bij het sub-bu reau sport diverse plannen in bewerking om het zwemmen, de beoefening van de zwem- en wa- terpolosport en het reddend zwemmen door militairen te bevorderen en te propageeren. In verband hiermede is contact gezocht met alle op dit gebied werkzaam zijnde erkende bonden en deze plannen zullen t. z. t. in nau- Voortreffelijk," zei Pete, „er is licht in den kelder, hij heeft te lezen, te eten, en alle moge lijke comfort!" „In dat geval," zei John, „gaan we er op af zonder een minuut te verliezen." Ze verloren inderdaad geen minuut. Een kwartier later, nadat ze besloten hadden, te vertrekken, zaten ze met hun drieën in John's grooten wagen, die inmiddels van den garage houder was teruggekomen en reden in de rich ting Inwell. Ditmaal hadden ze geen lekken band, en om precies drie uur waren ze aan de grens van het kleine dorpje, dat Inwell bleek te zijn. De straat die ze hebben moesten was gauw gevonden en ze stopten een huis of vijf vóór het bewuste nummer: 38. Op die plaats was een winkel, waar vischtuig en dergelijke werden verkocht en John stapte er binnen, on der voorwendsel, een paar angels te moeten koopen en kwam vijf minuten later weer terug met angels en een massa informatie. In den wagen deelde hij hun die mede. „Peary," vertelde hij, „woont in dat groote, grijze huis ginds aan den overkant, en leeft van zijn geld. Zijn eenige bezigheid is het ver zamelen van allerlei antieke meubelstukken en in zijn vrijen tijd maakt hij zijn vrouw het le ven zuur. Verder schijnt hij een onverbeterlijke vrek te zijnen is voortdurend op jacht naar koopjes aan oud meubilair. Het lijkt me nergens voor noodig, dat we daar met zijn drieën binnen komen vallen. Lois, jij gaat met mij mee; dit is een werkje voor vrouwenher- sens. Pete, zoek jij het een of andere hotel in deze straat op, en wacht buiten op 'ons." we samenwerking en overleg met deze bonden ten uitvoer worden gebracht. Daar met de uitwerking van deze plannen uiteraard eenige tijd gemoeid is, heeft ge noemd sub-bureau den stoot gegeven tot het houden van propaganda-zwemfeesten in de groote centra, waar overdekte zweminrichtin gen aanwezig zijn, en waar reeds, zoowel bij de zwemvereenigingen als bij de militaire in stanties, diverse plannen in voorbereiding wa ren. Een centrale regeling en leiding hiervan was, teneinde een juiste samenwerking en een goed verloop te waarborgen, zeer gewenscht De minister van Economische Zaken heeft in gesteld een regelingscommissie inzake den uit voer van melkproducten, en heeft in deze com missie benoemd: Tot lid, tevens voorzitter: H. Sparrius te Vlaardingen; tot lid, tevens onder-voorzitter: P. Okkinga te Bedum; tot leden: ir. A. Cats te Leeuwarden, S. Hepkema te Leeuwarden, J. Noordam te Rotterdam en J. Paulussen te Berg- ejjk en tot secretaris: ir. M. de Vos te 's-Gra venhage. Voorts is ingesteld een regelingscommissie in zake den uitvoer van kaas. In deze commissie zijn benoemd: tot lid, tevens vens voorzitter: j. Anema te Leeuwarden; tot lid, tevens onder-voorzitterw. van Wijnen te Gouda; tot leden: C. Kroon te Hoorn, A. H. van der Most te 's-Gravenhage, S. Nijholt te Leeuwarden en tot secretaris: ir. M. de Vos te 's-Gravenhage. Ten slotte is ingesteld een regelingscommissie inzake den uitvoer van boter. In deze commissit zijn benoemd: tot lid tevens voorzitter: S. Nijholt te Leeuwarden; tot lid tevens onder-voorzitter: ir. A. Cats te Leeuwar den; tot leden: P. Lettinga te Amsterdam, K van der Meulen te Leeuwarden, G. Steegmans te Roermond en to Secretaris: ir. M. de Vos te 's-Gravenhage. De taak van bovengenoemde regelingscom missies bestaat in het verstrekken van adviezen van internen en technischen aard betreffende den uitvoer van boter aan: a. den minister; b. den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij; c. de stichting Nederland sche Zuivelcentrale (afdeeling zuivel), zoo mede tot het verleenen van bijstand aan voor noemde stichting bij de uitvoering der buiten gewone maatregelen ten aanzien van den uit voer der betreffende artikelen. Den laatsten tijd werd ons zeer begrijpelijk de vraag gesteld of het voorgenomen Maria- congres te Maastricht in Augustus 1940 door gang zou kunnen vinden. Na informaties te bevoegder plaatse zijn wij gerechtigd medé te deelen, dat het congres in elk geval zal doorgaan. De tijdsomstandigheden kunnen en mogen geen beletsel zijn. Integen deel- Daarom zal de stichting „Het graf van Sint Servaas", door de geestelijke overheid daartoe aangezocht, met nieuwen moed aan den slag gaan en de voorbereidingen in nog grootscher stiji voortzetten. De 58-jarige mej. E. Jorissen, die Zaterdag in haar woning te Rotterdam tegen de kachel viel, waardoor zij brandwonden aan het lichaam opliep, is in het ziekenhuis „Eudokia" aan de gevolgen overleden. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt hiermede ter algemeene kennis, dat- Nederlanders, die zich naar IJsland wenschen te begeven daarvoor wederom een visum be hoeven. En zoo werd ook inderdaad het krijgsplan vastgesteld. Pete reed met den wagen weg, en de twee anderen wandelden op no. 38 toe, en belden aan. Pete wasintusschen, terwijl hij uitkeek naar een hotel, aan het overwegen, op welke wijze hij zich verdienstelijk kon maken in het vrije halfuur en hij besloot, als hij zijn hotel had gevonden, nadere inlichtingen over den man met het Mephisto-beeldje in te winnen. Rechts van hem zag hij plotseling een restaurant en hij parkeerde den wagen er voor, zoo, dat Lois en John hem dadelijk zouden zien, als ze uit no. 38 kwamen. Het was een heel gezellig res taurant voor zulk een klein plaatsje als Inwell; en hij ging er met een tevreden gevoel zitten. Hoe heette toch ook weer die kerel, die in Wiltshire woonde? O, jaFrank Wills, en zijn adres was Barley House. Hij vroeg aan den kellner, die hem zijn bestelling bracht, het tele foongidsje van Wiltshire. Het bleek hetzelfde te zijn als dat van Inwell: de twee plaatsen be hoorden tot hetzelfde telefoondistrict. *In dat gidsje bladerde hij zoo lang, tot hij enkele adressen gevonden had in het centrum van het dorpje. Er waren een kleermaker, de burge meester, een notaris en enkele winkels. Hij koos den notaris, prentte het nummer in zijn geheugen en stapte de telefooncel binnen. Hij kreeg bijna dadelijk aansluiting en een sonoor stemgeluid antwoordde: „Hallo, met notaris Black!" Pete gaf den eersten naam op, die hem in de gedachten kwam en hing een verhaal op van een zoekpartü naar een zeker iemand, die Maandagmiddag om ongeveer kwart over een werd de politie te Breda gewaarschuwd, dat er in een hotel in de Willemstraat op een der ka mers een schot was gelost. Onmiddellijk gmg de recherche naar het hotel. Op het moment, dat zij de kamer wilde binnenbaan, viel opnieuw een schot. In de kamer werden aangetroffen de hl- ken van de 19-jarige mej. H. S. uit Den Haag en van den 34-jarigen gehuwden G. W., dienende bij de marine. Uit de gevonden brieven kon worden vast gesteld, dat hier van een liefdesdrama sprake was. Voorts bleek, dat de man sinds 14 October uit zijn garnizoen werd vermist. Ook dé opspo ring van het meisje werd door de politie ver zocht. Het vermoeden is geuit, dat de man eerst met zijn revolver het meisje heeft doodgescho ten en daarna de hand aan zichzelf geslagen heeft. De man en het meisje waren Zondag avond in Breda gearriveerd. Er was aan hun houding echter niets bijzonders te merken. Zij hadden opgewekt gevraagd naar de vermakelijk heden, die Breda in de avonduren bood. Het onderzoek wordt geleid door den waame- menden commissaris van politie. De lijken zijn op last van den officier van justitie naar het lij kenhuisje van het gemeentelijk ziekenhuis over gebracht. De man had een schot in de borst, terwijl het meisje door kogels in het hoofd en in de hartstreek geraakt was. Beiden moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. Bij den Etappen- en Verkeersdienst van den Generalen Staf is, volgens Het Volk, een ver- keersbrigade opgericht, die de beschikking heeft over 24 motoren met zijspan, verdeeld over eenige brigades. Deze nieuwe dienst is reeds over het geheele land in werking getreden en heeft tot taak, controle uit te oefenen in algemeenen zin op het militair verkeer, in het bijzonder ook wat betreft de snelheid met het oog op het verbruik van benzine en slijtage van banden. Aan F. J. H. Geraets, te Voorburg, referen daris bij het departement van Waterstaat, is verlof verleend tot het aannemen van het or- deteeken van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek ver leend. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan G. D. Gra- tama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem en van Officier in de orde van 't Le gioen van Eer van Franrijk aan mr. P. A. J. Losecaatvermeer, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, wonende te Bloemendaal. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan P. A. Stuart, metaaldraaier bij de N.V. Assel- bergs' IJzerindustrie en Handelmaatscahppij, te Bergen op Zoom. Aan W. A. M. Westerouen van Meeteren, te 's-Gravenhage, directeur van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B.. is ver lof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van het kruis van verdienste van de orde van den Duitschen Adelaar, hem door den Duitschen Rijkskanselier verleend. Opnieuw zijn benoemd tot burgemeester: Van de gemeente Herpen, H. W. C. V. van der Sijp; van de gemeente Rijswijk, Z. H. N. mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar; van de ge meente IJlst, H. J. Langman; van de gemeente Steenwijk, mr. A. H. Goeman Borgesius; van de gemeente Wierden, J. C. van den Berg en van de gemeente Venlo, mr. B. M. Berger. Voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 Sep tember 1940 is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rükstuinbouwwinterschool te Boskoop, B. J. D. Meeuse, te 's-Gravenhage. Tot 1 Maart is aangewezen als lid van den raad van toezicht, bedoeld in artikel 11 der wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, het plaatsvervangend lid W. F. Piek, te Wassenaar en als plaatsvervangend lid van dien raad mr. A. J. R. Mauritz, te Haarlem. Met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, is benoemd tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Groningen, J. A. Berger, te Amstelveen. Met ingang van 1 November 1939 is benoemd bij de militaire luchtvaart tot ingenieur in vas ten dienst ir. D. J. Pronk. Benoemd is tot adjudant-militair-attaché bij het Nederlandsch gezantschap te Brussel, de kapitein P. L. G. Doorman, van den generalen staf. Wills heette. De notaris luisterde zonder veel belangstelling; hij antwoorde met ja en neen. „Ik ken het adres van die Wills niet en even min zijn voornaam," ging Pete opgewekt verder, „maar als u me een korte beschrijving kunt geven van mijnheer Wills op Barley House, dan zal ik u zeer dankbaar zijn en behoef ik hem niet lastig te vallen." Hij kreeg zijn beschrijving, de heer Wills had blijkbaar een fabriek in blikwerk ergens in Manchester en meer geld, dan goed voor hem was. Op Pete's vraag, of hij soms dingen ver zamelde, kreeg hij ten antwoord, dat het eenige wat dc heer Wills met ware woede verzamelde, Engelsche ponden waren. Peter grinnikte, toen hij bedankte en den hoorn ophing. De heer Wills, verzamelaar van Engelsche ponden, be hoorde blijkbaar niet tot de sympathieën van den notaris. „Dus dat was dat!" besloot hij, en keerde naar zijn tafeltje terug om op John en Lois te wachten. Zijn horloge wees aan, dat die nu al meer dan een kwartier weg waren en Pete bestelde opgewekt een tweede glas. Het tweede glas werd tot een derde glas en Pete begon zich bezorgd te makende transactie scheen niet bepaald vlot te verloopen! Ten slotte stond hij op en wandelde de straat in, om te kijken, waar die twee ergens bleven, maar dat leidde tot een conflict met den kellner die me»"' dat hij er vandoor wilde gaa'~ Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3