Zoekt gij betrouwbaar Personeel? VE Britsche convooistelsel blijkt succes te hebben LAATSTE NIEUWS I Plaats dan een „Omroeper" f voor 90.000 gezinnen DUITSCHE VERLIEZEN BIJ LUCHTAANVALLEN ëiiiiiiiiiiniiiiiuniiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiinHiuiiiinuiiimimuiiHiiUHiiiiniKmiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiuumiHiniiiii DINSDAG 24 OCTOBER 1939 TOONEELAVOND VOOR DE MILITAIREN F.B.H.O. Gevonden voorwerpen SURSEANCE-AANVRAGEN Pro Juventute Congres Werknemende Middenstand IJmuider trawl- visscherij In den oorlog van 19141918 Eischen om loonsv er hooging WEDEROM TREILERS UITGEVAREN H. SCHILP OVERLEDEN Zilveren dienstjubileum Burgerlijke Stand Slachtoffer van de zee VELSEN-NOORD V erkeerson geval Kerkelijke goederen in het protectoraat Gebeds-Zondag in België Fransche parlement in November bijeen Kiosseivanof vormt een nieuw kabinet België bezit voldoende voorraden Het luchtalarm in Schotland Spears te Sjanghai De Thetis gelicht De te vormen Joodsche staat in Polen Duikbootaanval op een Zweedsch schip Heden rede van Von Ribbentrop GRAAF CIANO'S ZUSTER BEGRAVEN BRUNO MUSSOLINI Elf kinderen vliegen naar Oost-Indië GEEN VOORRANG VERLEE Botsing tusschen tram-autobus en luxe-auto NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^ïiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiinmmmiininiKi"»11'! miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiHuiiiiiiiiiiiiitiiüiiiirntitiiuiitMiii1'^ STAD De commissie voor de R. K. Militairen Te huizen in Haarlem biedt den soldaten op a.s. Woensdag 25 October (dat is dus morgen) in het St. Bavogebouw een tooneelavond aan. Op gevoerd zal worden het tooneelstuk „De Nar", een spel van ernst en luim, geschreven door Kees Meekel, door de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm." Er is plaats voor 500 militairen. Alle militai ren zijn welkom in gebouw St. Bavo, Smede- straat 23, Woensdagavond 8 uur. A-klasse: gesp. gew. gel. verl. Soc. Ver. Kr. 2 11 2 11 1 1 2 1—1 2—11 2—11 1 1 Vr. Kring n AD.O. Telescoop O.V.S. Vr. Kring Zandvoort B-klasse: O.VS. de Doelen Excelsior A.D.O. Vr. King II Zandvoort K. R. C-klasse: Zandvoort Centrum de Doelen K. R. AD.O. Telescoop Vr. Kring II D-klasse: K. R. O.V.S. AD.O. b A.D.O. a t Centrum Soc. Vr. Kring 1 Vr. Kring II v. 5 5 3 4 3 3 1 7 5 5 5 1 0 1 4 3 2 2 1 0 t. pnt. 3 3 3 1 4 5 5 3 1 3 3 3 3 4 7 0 1 2 2 3 4 1 Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Atlas, Bakkerij Franken, Lange Margantiia- Straat; broche, Angelino, Dutrystraat 15; idem, De Jong, le Hoogerwoerddwarsstraat 36: meet- kundeboek, Voetelink. Vredenrijkstraat 32; da mescape, Van Eeden, Ridderstraat 27; sierdop autowiel, Politiebureau, Smedestraat; oornan- ger, Smit, Elzenplein 45; portemonnaie met in houd, v. d. Pol, Hoogerwoedstraat 31; pikje, inh. twee stoffers, v. Ingen, Zijlweg 120; porte monnaie, Punt, Gen. de la Reijstraat 7zwart: idem met inhoud, v. Zijl, Nieuwe Groenmarkt 2; pet, v. Looij, Sterreboschstraat 51; doos inh. rollen closetpapier, Klerk, Schreveliusstrsat 38; rijwielplaatje, t. n. C. J. Faber, Politiebureau Smedestraat; idem, v. Huizen, Hóofmanstr 68. wit kinderschoentje, Elferink, CJbistraat 83; bos sleutels, Bij postkantoor, Schoterweg; idem Geukers, Palmstraat 15. De Haarlemsche rechtbank heeft het verzoek van de Zaanlandsche Bank N.V. tot verlenging van surseance van betaling met anderhalf jaar behandeld. De crediteuren hebben zich voor verlenging verklaard. Heden zal de rechtbank haar beslis sing bekend maken. Verder werd de aanvrage behandeld van sur seance van den heer A. Koster, architect te Haar lem en o.m. directeur der N.V. Overdekte bad en zweminrichting, die overdekte zwembaden exploiteert te Groningen, Velzen, Leeuwarden, Naarden en Alkmaar. Het was ook de heer Kos ter, die de plannen ontwierp voor den bouw van een kunstijsbaan te Haarlem en voor het aan leggen van een pier te Zandvoort. Terwijl het actief op 3000 gulden werd geschat, bedroeg het passief 150.000 gulden. De bewindvoerder, mr. J. H. J. Simon, stelde voor het'faillissement uit te spreken, waartegen over door den heer Koster een accoord werd aan geboden. Het grootste aantal crediteuren besloot tenslotte tot verleening van definitieve surseance van betaling. Vervolgens werd ook nog de aanvrage tot sur seance van de N.V. Overdekte bad- en zwem inrichting behandeld. In al deze zaken zal de rechtbank op 7 No vember uitspraak doen, De Vereenigïng Pro Juventute in het Arron dissement Haarlem, welke tot doel heeft de bestrijding en de voorkoming van de crimina liteit onder de jeugd, streeft dit o.a. na cioor het uitoefenen van patronaat of toezicht over minderjarigen, met wie het dreigt mis te gaan; kinderen die met politie of justitie in aanraking zijn gekomen, jongens en meisjes, die hetzij door minder gunstige omgeving, hetzij door eigen aanleg, extra leiding noodig hebben. Degenen, cie dit werk van ae vereeniging wil len steunen, door een dergelijk toezicht of pa tronaat te willen uitoefenen, gelieven zich op te geven aan het bureau van de vereeniging: Morinnestr. 7. Het najaarscongres van de diocesane organi satie voor den Werknemenden Middenstand in het Bisdom Haarlem werd Zaterdagmiddag j.l. in Den Haag gehouden. Aanwezig waren het voltallige bestuur met zijn Geestelijken Adviseur, Dr. A. A. Olierook, terwijl alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. De gebruikelijke plichtplegingen van Opening en Notulen leverden niets bijzonders op. Hierop volgden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester. Naar aanleiding daarvan werden enkele vragen gesteld en beantwoord. Doordat de heer P. J. de Vos (Rotterdam) zich als voorzitter van het diocesaan bestuur had teruggetrokken, werd de verkiezing van een nieu wen voorzitter aan de orde gesteld. Bij vrije ver kiezing werd de heer P. J. M. de Graaf (Amster dam) met algemeene stemmen tot voorzitter ge kozen. De aftredende voorzitter en de Geestelijke Adviseur spraken enkele woorden van geluk- wensch en bemoediging. (Instemming.) Besloten werd de overige bestuursverkiezingen uit te stellen tot het volgende diocesane Con gres, dat in het voorjaar van 1940 zal worden gehouden. Voorzitter deed mededeeling van de samen werking, welke wordt tot stand gebracht tus schen de zes standsorganisaties in het Bisdom Haarlem. Een contact-commissie is in voorberei ding, waarin ook de W. M. zitting zal hebben. Als vertegenwoordiger van den W. M. werd ter ver gadering aangewezen de heer P. J. M. de Graaf (Amsterdam). Ten aanzien van de contributie werd aange drongen op vervroegde afdracht. Alle zorg dient te worden besteed aan het behoud van een ge zonde financieele basis. De begrooting, welke hierop werd behandeld, lokte de vraag uit, of de Centrale Raad niet bereid kon worden gevonden, genoegen te nemen met een geringere jaar- lijksche afdracht. Het diocesaan bestuur meende dit voorstel te moeten ontraden. Het adviseert den afdeelingsbesturen de plaatselijke contributie te verhoogen. Hierdoor zal dan mogelijk zijn de afdracht aan de diocesane organisatie iets te vergrooten. De afd. Den Haag had een verzoek ingediend om subsidie in verband met de in voorbereiding zijnde tentoonstelling van den R. K. Volksbond in samenwerking met de plaatselijke stands- en vakorganisaties. Dit verzoek werd verwezen naar het Centraal Propagandabureau. Aan de orde werd gesteld het a.s. Winterpro- gramma, terwijl de voorzitter hieraan verbond het volgende punt der agenda: de nieuwe leden actie. In den breede werd hierover gediscussieerd. Geadviseerd werd de bijeenkomsten op een zoo hoog mogelijk peil te brengen, doch ondanks dat de gezelligheid te bevorderen door de gelegenheid open te stellen aan de aan wezige leden hun zienswijze uit te wis selen. Een voorstel om door voorlezing van ad vertenties de vergaderkosten te dekken, werd afgewezen. Sprekers kunnen worden aangevraagd bij het diocesaan bestuur. Andermaal werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om het dub bel lidmaatschap voor katholieke werknemende middenstanders verplichtend te stellen. In het algemeen was de vergadering van oordeel, dat in de kringen der betrokken vakvereenigingen de wenschelijkheid van standsorganisatie principieel wordt aanvaard, doch er vele practische moei lijkheden in den weg staan om tot een beslissing- te komen. De levensbehoefte van den W. M., het bezitten van een Vak-centrale, vormde een punt van be spreking. Conform de daaromtrent gemaakte bezwaren wil de W. M. geen tweede vakcentrale naast die van het Katholiek Werkliedenverbond stichten. Anderzijds streeft hij naar invloed via een vakcentrale. Mededeeling werd gedaan, dat in overleg is getreden met het Werkliedenver bond. doch hieromtrent nog geen definitieve be slissingen zijn genomen. De Centrale Raad is ten deze echter diligent en optimistisch gestemd. Samenwerking met de K.J.M.V. werd warm aanbevolen. Getracht dient te worden het winter- programma van de K.J.M.V. te steunen. Tot steun van de nieuwe leden-actie adviseerde het bestuur propaganda-kernen te vormen. In dit verband merkte Dr. Olierook op, dat het Kern- wer kin het Bisdom Haarlem reeds zes jaren be staat. Aanvankelijk is dit werk niet goed aange pakt. Kernen zijn geen doel, doch middel. Een apostolaatsgroep dient te worden gevormd, welke na een noviciaat zich ten dienste stelt van de besturen der standorganisaties. Spr. noemt als wel geslaagd voorbeeld de kern, gevormd in de afdeeling Amsterdam van de Hanze. De heer Coelen (Den Haag) wenscht naast dezen principieelen steun den steun van zakelijke argumenten. Men vraagt nu eenmaal: wat geeft die organisatie. Er zijn in werknemende midden standskringen op godsdienstig-zedelijk, op cul tureel, op sociaal-economisch en vele andere terreinen nog zeer vele kwesties, welke dringend om oplossing vragen. De betreffende vakvereeni gingen zijn te eng om ze volledig en afdoende tot oplossing te brengen. Medegedeeld werd, dat hieromtrent een rapport vanwege den Centralen Raad tegemoet kan worden gezien. De landelijke organisatie zal binnenkort nieu we statuten krijgen. In dit verband werd op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de auto nomie der diocesane organisaties zoo min moge lijk zal worden aangetast. Voorts werd mededeeling gedaan in welke lichamen de W. M. is vertegenwoordigd. Bij de rondvraag werd aangedrongen actie te voeren om te bevorderen, dat zooveel mogelijk het loonpeil gelijken tred houdt met de stijging van den levensstandaard. Deze zaak zal in den Centralen Raad aan de orde worden gesteld. II. (slot) Wanneer er in ons land een tak van nijver heid en industrie door den huidigen oorlogs toestand wordt getroffen, dan is dit zeker wel het visscherijbedrijf. Nauwelijks was de oorlog tusschen Engeland en Duitschland verklaard of het arbeidsveld der visschers was bezaaid met mijnenvelden, waar door uitoefening van het bedrijf niet anders mogelijk is dan met zeer veel risico. Weliswaar zijn na een aantal weken weer enkele trawlers vanuit IJmuiden ter visscherij uitgevaren en behouden in de haven terugge keerd, doch een groot deel der visschers weigeren pertinent onder de huidige omstandigheden te gaan varen. Vooral onder de ouderen, die even eens de oorlogsjaren 19141918 hebben meege maakt, blijkt wel zeer weinig animo te bestaan om te gaan varen. Inderdaad hebben zij in die jaren tal van familieleden en bloedverwanten verloren tengevolge van het mijnengevaar op de visscherijgronden. Weliswaar maakten de vis schers goede reizen, doch dit heeft nimmer het verlies kunnen vergoeden van de honderden vis schers uit IJmuiden die voorgoed zijn gebleven. Daar practisch geheei IJmuiden direct of in direct afhankelijk is van het visscherijbedrijf en zijn nevenbedrijven, is het wel interessant een kijkje te krijgen op den toestand van het vis scherijbedrijf in de oorlogsjaren 19141S18, en ontleenen wij uit het zeeliedenblad „De Uitkijk" het volgende: „Het was de wensch der regeering dat na het verloren gaan van een viertal trawlers in geen enkel opzicht pressie op de zeelieden zou wor den uitgeoefend om hen naar zee te krijgen." Intusschen, de onvoldoende steunregeling en de hooge besommingen, welke de trawlers maak ten, leidden er toe dat successievelijk de booten weer naar zee gingen. Dit verschijnsel herhaalde zich gedurende de oorlogsjaren vele malen; maar ook gebeurde het dat de reeders de schepen stil legden, zoo in April 1915 wegens den hoogen kolenprijs en in Februari 1917 wegens de ver scherpte Britsche blokkade en den onbeperkten duikbootoorlog door Duitschland, terwijl in Augustus 1916 de vischhandelaren het bijltje er bij neerlegden in verband met het door de Ne- derlandsche regeering uit de markt nemen van groote partijen visch, de z.g.n. regeeringsvisch. In December 1914 werd de eisch gesteld, dat de reeders 25 pet. toeslag op de vaste gages moesten geven wegens oorlogsgevaar. De reeders wei gerden zulks, maar gaven in Maart 1915 een oor logspremie van f 5 per maand. Hoewel de zee lieden deze premie aanvankelijk aanvaardden, werd de actie in den loop van den zomer hervat. De reeders lieten toen de keus uit twee voor stellen, waarbij de vaste gages ongewijzigd ble ven. In voorstel A werd het besommingspercen tage voor matroos en stoker b.v. opgevoerd van 1/6 tot 3/6 pet., maar dan zou de voedingtoeslag en de oorlogspremie, elk van f 5 per maand, ko men te vervallen. In voorstel B werd het percentage van 1/6 tot 2/6 verhoogd, maar dan bleven beide genoemde toeslagen bestaan. De zeelieden kozen, gelijk bij de hooge be- sommigen te begrijpen is, voorstel A, dat 1 Sep tember 1915 in werking trad en verder ongewij zigd gedurende de geheele duur van den oorlog van kracht bleef. Dit laat zich verklaren uit het feit dat de ge middelde vangst per reisdag ten gevolge van de verminderde bevissching van de Noordzee sterk toenam en bovendien waar Duitschland en Engeland in den IJmuider markt tegen elkaar opboden de prijzen ontzaglijk stegen. Hier onder eenige desbecreifende gegevens. Gemiddelde vangst van Noordzee-stoomtraw- lers in K.G. en guldens per reisdag: 1913: 792 KG. f 152; 1914: 957 K.G. f 181; 1915: 1648 K.G. f 403; 1916: 1824 K.G. f 928; 1917: 1734 K.G. f 973: 1918: 2508 K.G. f 1575; 1919: 2216 K.G. f 820; 1920: 1854 K.G. f 680; 1921: 1238 K.G. f 393; 1922: 968 K.G. f 280. Het aandeel voor matroos en stoker (ongere kend de vaste gage) bedroeg dus per reisdag: in 1913 1/6 pet. van f 152 is f 0.25; in 1918 3/6 pet. van f 1575 is f 7.87. Hoe sterk de prijzen toenmaals opliepen kan ook nog blijken uit het feit, dat, terwijl de totale aanvoer der treilvisscherij in 1913 31i/z millioén K.G. bedroeg en deze in 1916 tot ruim 64 millioen K.G. gestegen was, dus verdubbeld, de totale op brengst steeg van 5.9 millioen gulden tot 30.9 millioen gulden of bijna tot het zesvoud. De gemiddelde reisduur liep terug tot 6.1 dag in 1918, tegen 10.2 over 1938. Er waren natuurlijk record-besommingen, zoo besomde de „Tres Frates" in October 1916 f 33.000 in acht dagen. De gemiddelde besomming per reis bedroeg echter in de .jaren 1916 en 1917 on geveer f 7000 en steeg in 1918 tot f 9000. Ook het „verval" (lever- en kuitgeld), dat verdeeld werd onder negen man per boot (schip per uitgezonderd), nam sterk toé en bedroeg soms meer dan f 200 per reis. De „IJslanders" spanden de kroon. Gedurende de week van 8 t.m. 14 Juni 1916 kwamen negen booten van de IJsland-visscherij binnen en besomden van f 24.721 tot f 47.414 per boot bij een reisduur van gemiddeld vier weken. Vooral van dergelijke reizen was het verval hoog. Zoo verkocht de „Anna" op 15 Mei 32 vaten lever, tegen f 120 per vat. In totaal dus f 3840. Elk lid der uit vijftien man bestaande bemanning ontving f 253.44. „Als er een schaap over den dam is, volgen èr meer". Dit bekende spreakwoord is zeker wel van toepassing voor de IJmuider trawlers. Het aantal visschersschepen, dat weer in de vaarl gebracht wordt, vermeerderd met den dag. Zoo vertrokken naar de visscherij de „Norma Ma ria", „Corneiis" IJm. 15, „Gerberdina Johan na", IJm 38, de Condor. IJm 72 en de „Pro- tinus". De „Erin" IJm 12 zou heden vertrekken. Een aantal andere trawlers worden voor de visscherij klaargemaakt en zullen bij voldoende equipage 'eveneens weer uitvaren. Op 72-jarigen leeftijd overleed te zijnen hui ze de heer H. Schilp. De overledene, die in Vel- sen-Noord en omgeving geen onbekende is, was een der oprichters van Velsens Ziekenfonds alsook van de Harmonievereeniging „De Een dracht", van welke laatste vereeniging hij tal van jaren voorzitter was, waarna hij tot eere voorzitter werd beiroemd De overledene was drager van de zilveren medaille der Huisorde van Oranje Nassau. Donderdag 26 October hoopt de heer G. v. Karsbergen, hoofdboekhouder bij het Gas- en Waterbedrijf, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst der gemeente Velsen is. Op 26 October 1914 kwam hij als boekhouder in dienst bij Openbare Werken, totdat hij in 1929 tot hoofboekhouder bij „Gas- en Waterbedrijf" werd aangesteld. Het zal hem dien dag wel niet aan belang stelling ontbreken. Geboren: z. van H. Woning—Kroes; z. van K. J. G. Mulder—Bornet; z. van H. van Goe- them—Baas; d. van D. Stuart—Gorlee. Overleden: C. M. Floris, 10 j., d. van Th. Floris; G. P. W. Sutorius, 64 j. Ondertrouwd: J. H. Terburg en T. van Zwet Slotemaker; P. Kohnke en W. J. van der Engh; J. van der Zwan en P. C. Broek; M. W. F. Boh- lander en A. de Bock; J. D. van der Gaag en L. Paeper; P. Plugge en B. M. Wagendorp; A. van Zonderen en H. J. Laman; P. Vlot en C. E. J. Groot; H. Visser en G. M. D. Weinberg; J. Uitendaal en A. van der Veldt; J. Tuinstra en J. M. de Hond; J. C. Koer en A. C. J. Har tendorp; A. Kruiswijk en L. Dam; S. K. Egner en J. M. Plokker; L. van Straten en H. Kroo- nenberg; J. H. Schipper en T. Romkes; P. Bus en J. C. Walsmit; S. Jonker en M. van Eekelen; P. A. Schoorl en A. M. C. H. van den Boom; M. Plokker en C. T. Glas; P. de Waart en J. Bosman; J. Lub en M. Holman; H. J. Vos en N. C. Glas; J. Boogert en J. Jongejan; De Koene en A. Koster. Getrouwd: A. de Wijs en M. A. F. H. Tabois; R. Bosma en G. Stam; E. Wolthuis en H. Klein; G- Krijgsman en E. N. Zwart; H. van Erkelens en M. de Boer; H. C. Bontenbal en J. Beekman; B. Dunnebier en N. Bunte; A. Roeper en K. Dijkhuizen; J. F. Fiolet en A. Kruk; W. van de Grift en M. C. Pronk. Gisternacht werd op het zeestrand ten Zui den van de Zuidpier door de militairen een manspersoon aangetroffen, die buiten kennis was. Nadat hij in een der barakken was ge bracht en kunstmatige ademhaling op den drenkeling was toegepast, kon een inmiddels ontboden geneesheer slechts den dood consta- teeren. De identiteit is nog niet vastgesteld. Zaterdagavond heeft op den Wijkerstraat- weg een aanrijding plaats gehad tusschen een militairen motorrijder uit Haarlem en een voet ganger, een bewoner van Velsen (N.). Doordat de voetganger plotseling vanaf het trottoir den rijweg opkwam is hij tegen het uit de richting Beverwijk komende motorrijwiel opgeloopen. Om de aanrijding te voorkomen week de motor rijder naar het voor hem- linkergedeelte van den rijweg uit, waardoor hij kwam te vallen. Hij, zoowel als de duopassagier, een inwoonster uit Velsen, kwamen beiden onder het motor rijwiel terecht. De motorrijder werd hierbij aan het hoofd gewond, terwijl de duopassagier een lichte hersenschudding bekwam en licht gewond werd aan gezicht, handen en rechterknie. De voetganger werd aan het hoofd licht gewond. Door dokter Fierstra werd geneeskundige hulp verleend. Op diens advies is de duopassagier, na verbonden te zijn, per taxi naar haar wo ning overgebracht. De politie stelt een onder zoek in. LONDEN, 23 Oct. (Reuter) Door welinge lichte Britsche vlootkringen worden thans bij zonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat de Duitsche luchtmacht in de afgeloopen week minstens 16 bombardementsvliegtuigen heeft ver - loren bij de aanvallen op de Britsche kust en op Britsche schepen. Hieraan wordt toegevoegd, dat het werkelijke aantal vermoedelijk nog hooger is. Aan Britsche zijde zijn dertig dooden gevallen. Geen enkel Britsch schip is ver loren gegaan, doch wel werd eenige schade aan gericht aan het oude slagschip „Iron Duke". Zaterdag te 12.14 uur heeft de Duitsche lucht macht een aanval gedaan op een Britsch con- vooi voor de kust van Yorkshire. Door het vuui van de afweerbatterijen van de escorteeronüe schepen en van de kustbatterijen zijn minstens vier vijandelijke vliegtuigen omlaag genaaid. In dezen eersten aanval op het convooi is geen Britsch schip verloren gegaan of beschadigd Ooggetuigen verhalen, dat de schepen in twee linies in zuidelijke richting stoomden, bescimind door de oorlogsbodems. In het noorden werd een aantal Duitsche verkenningsvliegtuigen ge zien en van tijd tot tijd zag men, dat vijande lijke vliegtuigen, dekking zoekend achter lage wolken, het convooi volgden. Wanneer zij uit de wolken kwamen, openden de iuchtdoelbatte- rijen van de schepen het vuur. Omstreeks half een kwamen drie bombard ementsvliegtuigvn uit den mist, doch ten gevolge van de warme ont- v angst der begeleidende schepen moesten zij weer dekking zoeken in den mist. Om 1 uur verschenen meer vijandelijke vliegtuigen, hoog in de wolken in het zuidoosten en spoedig hierop vielen twee escadrilles, elk van drie toe stellen, het convooi aan. De escorteeren-ie sche pen openden een hevig vuur, waarvoor de aan vallers zich terugtrokken. Een tweede maal vie len de bombardementsvliegtuigen aan, doch toen kwamen Britsche jachtvliegtuigen van het land en het laatste wat men zag was, dat Britsche toestellen de Duitschers achtervolgden Op het convooi werden geen treffers geplaatst en zonder verderen overlast bereikte het convooi de haven. Inzake de andere aanvallen wordt vernomen, dat de bom, welke den kruiser „Southampton" heeft getroffen op 16 October j.l., de brug heeft geraakt en zonder ernstige schade aan te rich ten in zee gleed. Het schip kon onmiddellijk zee kiezen. Bij de aanvallen van 16 en 17 October heb ben, naar is vastgesteld, de Duitschers acht toe stellen verloren. Vermoedelijk zijn nog twee toestellen omlaag geschoten en 't is niet zeker hoeveel toestellen hun basis hebben kunnen bereiken. Wat betreft de hernieuwde activiteit van da duikbooten wordt in welingelichte mar.inek.ngen verklaard, dat, hoewel de Britsche scheepvaart wederom verliezen heeft geleden, deze slechts 10 procent uitmaken van het verlies over de zelfde periode in 1917 wat het aantal schepen betreft en 21 procent wat betreft de tonnage De conclusie is, dat Duitschland definitief de eerste ronde heeft verloren van zijn poging een intensen luchtoorlog toe te passen op Brit sche vloot en koopvaardij. De aanval op "de Firth of Forth was de eer ste aanval van moderne vliegtuigen in open strijd op moderne oorlogsschepen, voorzien van modern afweergeschut en geholpen door moder ne jachtvliegtuigen. De zware verliezen, welke de vijand heeft geleden, bewifzen, dat het zeer moeilijk is voor aanvallers te ontkomen aar: 't vuur van oorlogsschepen. De deskundigen van de marineluchtmacht zijn overtuigd, dat de Britsche vloot thans maat regelen heeft genomen tegen bombardements vliegtuigen en bereid is het hoofd te bieden aan elke verrassing. Men verwacht, dat Duitse'i.and nog meer intense aanvallen zal doen, doch ook gelooft men vast, dat .de verliezen, we ke hem zijn toegebracht, zoo groot zijn, dat zij eenige aarzeling zullen veroorzaken, alvorens men overgaat tot massa-aanvallen. Van de neutrale mogendheden worden nog klachten ontvangen over het oponthoud, dat wordt veroorzaakt door de contrabande -eont'Ke, doch te Londen verklaart men, dat deze. vertra ging zal verminderen, naarmate meer medewer king wordt ontvangen van de neutrale scheeps eigenaars. Men verklaart, dat de goede trouw van de geadresseerden van grooter belang is dan de uitvoerigheid van de papieren en men gelooft, dat de Duitsche autoriteiten zullen trachten het onderscheid tusschen betrouwbare en niet- betrouwbare geadresseerden te bemoeilijken. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De kerkelijke goederen van alle bisdommen in iiet protectoraat Bohemen en Moravië zijn on der staatstoezicht van de Duitsche autoriteiten gesteld. Door de autoriteiten werden nationaal- sacialistische commissarissen aangewezen, wier alarissen ten laste komen van de kerkelijke goe deren. Als rechtsgrond voor dezen maatregel wordt verwezen naar 'n verordening van het ministerie van economie, waarbij staatstoezicht op particuliere bedrijven kan worden ingesteld, wanneer het staatsbelang dit vereischt of wan neer vrees bestaat, dat de goederen slecht be heerd worden. BRUSSEL, 23 Oct. Zondag 29 Oct. a.s. zul- ien m geheel België godsdienstige p:echtighe-aen plaats hebben om Gods bescherming over het .ana af te smeeken. Te Brussel zal in de Sint Goedeie, met pontificale assistentie van Z.Em. Kardinaal van Roey, een Hoogmis worden op gedragen, welke door Koning Leopold zal wor den bijgewoond. Na net Evangelie zal Kar- oinaai, als primaat van België, een predikatie houden in het Vlaamsch en het Fransch. Ver schillende officieele personen zullen de plech tigheid bijwonen. PARIJS, 23 Oct. (Havas). Het Fransche parlement zal in de tweede helft van November bijeen worden geroepen in buitengewone zitting. Minister-president Daladier heeft in overeen stemming met minister Reynaud medegedeeld, dat het ontwerp van de begrooting voor het jaar 1940 door den minister van Financiën zal worden voorgelegd aan de financieele commis sie van de Kamer omstreeks half November SOFIA, 23 Oct. (D.N.B.). Minister-president Kiosseivanof van Bulgarije heeft een nieuwe regeering gevormd, die als volgt is samen gesteld Minister-president en Buitenlandsche Zaken: Kiosseivanof. Binnenlandsche Zaken: generaal Nedlef. Financiën: dr. Bojilof. Oorlog: generaal Daskalof. Onderwijs: prof. Filof. Spoorwegen: Gabrowski. Handel: Prof. Zagarof. Landbouw: Bagrianof. Openbare Werken: Wassilef- Justitie: Mitakof. De ministers van Justitie, Openbare Werken, Handel en Spoorwegen zijn nieuwe figuren in de regeering. BRUSSEL, 23 Oct. (Havas) Op verzoek van den Belgischen minister voor de Voorraden is de balans opgemaakt van de voorraden van grondstoffen, waarover België beschikt. Dit heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. In regeeringskringen wordt het vraagstuk van de voorziening met meer gerustheid onder de oogen gezien. Op het oogenblik spreekt men niet meer over rantsoeneering en men is niet overgegaan tot het uitreiken van distributiekaarten. LONDEN, 23 Oct. (Reuter). Het Britsche mi nisterie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat vanochtend aan de Schotsche kust ter hoogte van de Firth of Forth luchtalarm werd ge maakt, aangezien niet-geïdentificeerde vlieg tuigen naderden. Het signaal „alles veilig" werd gegeven, toen bleek, dat zich geen vijandelijk vliegtuig boven het gebied bevond. TSJOENGKING, 23 Oct. (Havas) Luite nant-kolonel Spears, de Britsche militaire attaché in China, die langen tijd door de Ja panners te Kalgan gevangen is gehouden, is Zaterdag te Sjanghai aangekomen. LONDEN, 23 Oct. (Reuter) De Duitsche Thetis is aan de opperviakte gebracht. Zij ligt ongeveer een mijl uit den wal en zal thans naar een kleine baai aan de kust van Anglessey wor den gebracht. In het inwendige van net vaar tuig bevinden zich nog steeds 34 lijken. BOEDAPEST, 23 Oct. (Reuter). Alle Ween- sche Joden hebben aanzegging gekregen zich ge reed te maken voor onmiddellijke evacuatie naar den nieuwen Joodschen staat, die naai men zegt door Hitier wordt gevormd nabij de Poolsche stad Lublin, zoo wordt gemeld in brieven, die te Boedapest zijn ontvangen. Een der briefschrijvers vroeg om geld voor de kosten, die door de Joden zelf moeten W° betaald. Volgens andere bronnen hebben de velen betrekking op alle Joden in Duitseü Bohemen en Moravië. STOCKHOLM, 23 Oct. (Reuter). De reed^5 van het 1200 ton metende Zweedsche s.s. bania" deelen mede, dat het schip sezon^ naar men gelooft, tengevolge van een duiko aanval. Twee leden der bemanning zijn dronken. De overlevenden zijn naar een sche haven gebracht en in een ziekenhuis genomen. die BERLIJN, 23 October (D.N.B.). De rede de rijksminister van Buitenlandsche Zak Dinsdag te Dantzig zal houden, zal te 20.15 u M.E.T. (19.35 uur Ned. tijd) worden uitgezon den door alle Duitsche zenders met uitzonden van den „Deutschlandsender" die te 23 uur rede zal geven. De redevoering zal bovendi in vele talen overgebracht worden. ROME, 23 Oct. (.Havas) Het stott®'1^ overschot van gravin Maria Magistrati CüH- de zuster van den Italiaanschen minister Buitenlandsche Zaken, is vandaag te Livornc 1 aarde oesteld 'in tegenwoordigheid van S1"® Ciano, verscheicene leden der regeering en i?cl£ van het diplomatieke korps. ROME, 23 Oct. (D.N.B.). De Oceaanvliege^ Biseo en Bruno Mussolini zijn benoemd directeuren-generaal van de nieuwe Italia8'; sche transoceanische luchtvaartmaatschappw die nog deze maand een begin zai mazen mt een geregelden luchtdienst op Zuid-Amerika. Tal van ouders in onze overzeesche gewest®^ hebben in deze dagen het verlangen gekoest® hun kinderen weer bij zich te hebben. Dank het feit, dat de K.L.M. den luchtdienst °P dië, zij het ook met een Europeesch trein traJ®® erin gelascht, kon handhaven, konden versch1'. lende ouders hun kinderen op snelle en veld" wijze naar Indië laten komen. Gezien de bijzondere verantwoordelijkhe'j welke het vervoer van alleen reizende kinderJ3 onze luchtvaartmaatschappij oplegt, heeft d® Kin- oV' K.L.M. eenigen tijd geleden besloten, deze deren in een speciaal vliegtuig en onder zonder geleide gezamenlijk te laten reizen Maandagmiddag te 17.36 uur is dit gezelsch van het Centraal Station vertrokken, uitge'el gedaan door een groote schare verwanten, onder uiteraard vele ooms en tantes^ die in derland met het toezicht op de kinderen war belast. de In totaal zullen elf kinderen de reis met „Gier" meemaken. Werkelijk „kleine" kinder^0 zijn er niet bij. De jongste is elf jaar, doch meesten varieeren tusschen veertien en a-chttLc jaar. Er waren slechts negen kinderen op Centraal Station aanwezig, want twee ZwH® j, sche jongens komen er pas in Napels bij. v n de op het Centraal Station aanwezigen wavjjj c paf er zes van Nederlandsche nationaliteit, verder een Chineesch jongetje en twee c' ,0- mante Deensch» meisjes naar hun in Indië nende ouders terugkeeren. j„ Het jeugdige reisgezelschap staat onder ding van den heer G. A. de Stoppelaar 0 adjudant van den gouverneur-generaal jd thans vertegenwoordiger van de K.L.M- Nederlandsch-Indië, die van verlof naar h\S) terugkeert. Gedurende de treinreis naar wordt hij bijgestaan door mej. H. Wynoldi, hostess der K.L.M., die door eenige colle" werd uitgeleid. ge Van de directie der K.L.M. was aanwezig onder-directeur, de heer H. Martin, terwij1 schillende hoofd-ambtenaren en employe's het hoofdkantoor te 's-Gravenhage en Schiphol eveneens het vertrek bijwoonden. de Een bijzondere noot bij het afscheid aanwezigheid van een geüniformeerde dele* van de vereeniging „De Princevlag" onder ding van den heer J. G. Berlott, algemeen v zitter dezer organisatie, die afscheid kwam oJ., men van den heer De Stoppelaar,, die djë zitter is van de afdeeling Nederlandsch- van „De Princevlag". Hoewel sommige achterblijvenden misse1 avob' eenigszins bezorgd waren over het groote *ge tuur, dat de hun zoo langen tijd toevertr0 kinderen tegemoet gingen, nam toch de z dep heid van de goede leiding waaronder zij i® ,lUri en van het feit, dat deze kinderen weldra^e®' verheugde ouders weer zouden zien, allen moed van dit afscheid weg en onder Sein zette de dieseltrein zich in beweging, die d zU deren naar Utrecht bracht. Daar stapt® over in den internationalen trein, die hen 1 eJJgt dagen door Duitschland en door de Alpen cpt naar Napels, waar het K.L.M.-vliegtuig de gt. Maandagavond omstreeks half elf is °P Jansbrug te Groningen een autobus van ge meentetram in botsing gekomen met eei ^g0l- auto, doordat de autobusbestuurder See^ stil' rang verleende. Hij kon den bus eerst t ^udr stand brengen, nadat de wagen tegen deI^,erd®1' van een pakhuis botste. Beide voertuigen w,eg' zwaar gehavend en moesten later worde gesleept. De beide bestuurders bleven onê^f1 in doch van de twaalf passagiers, die den autobus bevonden, bekwamen w,as meer of min ernstig letsel. Hun toesta evenwel zoo, dat zij, na ter plaatse verbonden, per taxi naar huis konden keeren. &eg ctBl^ De verkeersbrigade van de politie onderzoek naar de schuldvraag in,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4