De belastingdruk in Haarlem en omgeving I IN MEMORIAM WEK UW LEVER-GALOP Haarlem, 22 Oct. WAT GROOTE INKOMENS BETALEN Natuurlijk in rt kleine Theater met de groote films. DINSDAG 24 OCTOBER 1939 Aanrijding met doode- lijken afloop **ET COMITÉ VOOR O. EN O. Plannen van de subcommissie voor sport FEESTAVOND MILITAIREN GED. VOLDERSGRACHT HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING ONTSPANNING VOOR R.K. MILITAIREN ïuiiiiiiiii Soldaten-memo ir cs wmm Nieuwe lichting Haarlem en omgeving door de lens" HET A.S. JUBILEUM VAN DOKTER TERVOOREN Cursus warenkennis 4757 werkloozen STEUNT WINTERHULP! DE KLAROEN R.K. Grafische Bond Zaanlandsche Bank heeft opnieuw surséance BURGERLIJKE STAND Zwarte Zee-politiek van Moskou De radioboodschap van Koning Leopold AGENDA Bioscopen 25 October Bioscopen Stadsschouwburg Belastingambtenaar voortvluchtig STAD ochen in verbazing met zijn ongeloofelijke goo cheltoeren. Tot het einde toe heeft het gezelschap allen zeer goed bezig gehouden, waarna de Comman dant een woord van dank aan de commissie bracht, dat zeer zeker op zijn plaats was. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek 8lin wederom de nieuwste gegevens op belactmg- Êjebied gepubliceerd. Ze zijn verzameld onder naam van .Belastingdruk in Nedenand 1939-1940", en betreffen gegevens over elke be lasting. die door het Rijk, de Provincie of de Berneent.en wordt geheven. De tabellen stellen •bet alleen in staat voor' elk willekeurig inkomen of vermogen, in welke stad van ons land ook, b® te gaan, hoeveel belasting hiervoor verschul- b'gd is, doch zij leenen zich er tevens uitstekend toe te doen zien in welke streken van ons 'brtd de belastingdruk het hoogst is. Belasting wordt, zooals bekend, geheven door bet Rijk, door de provincies en door de ge beenten. De rijksbelastingen drukken overal in •ot land even zwaar. Met de Provincies is dat bbders. De provinciale belastingdruk wordt ge armd door opcenten op de hoofdsommen van énkele rijksbelastingen. Uit de door het Gen- i'aal Bureau verschafte cijfers blijkt, dat het provincie Noordholland is, die het laagste bantal opcenten op de hoofdsom der grondbe lasting heft. Noordholland vraagt 18 opcenten, Lrente en Zeeland komen tot niet minder dan •J9. Ze zijn de hoogste in de rij van elf. Wat be reft de heffing van opcenten op de hoofdsom ran inkomsten- en vermogensbelasting gaan pUidhoiland en Utrecht met den eerepalm der 'age heffers strijken. Zij zijn tevreden met 13 opcenten. Noordbrabant vraagt 14 opcenten, Noordholland 18, Drente zelfs 40. Boven dezen Rijks- en provincialen belasting druk komt als derde de gemeente met haar hef- "ngen. Deze zijn gewoonlijk niet malsch en ioopen, naar gelang van de gemeente, zeer uit een, alhoewel deze verschillen in de laatste jaren steeds geringer worden. Het aantal gemeenten, waarin in het geheel geen opcenten op de gemeentefondsbelasting worden geheven, is thans gedaald van 32 ovei 1935-1936 tot 13 over het jaar 1939-1940. Het zijn uitsluitend zere kleine gemeenten, zooals Pladel, Gronsveld en Heer, die haar gemeente- naren dit buitenkansje kunnen aanbieden. Ook Halfweg behoort tot de gelukkige dertien. Daar entegen is het aantal gemeenten waar het hoogst mogelijke aantal opcenten (75) wordt geneven in dit tijdvak gestegen van 625 tot 731. Met uit zondering van Bloemendaal en Heemstede, die tevreden zijn met 35 opcenten, behooren onder die 731 alle gemeenten uit deze omgeving. Haar lem, Amsterdam, Velsen, Bennebroek, Haar lemmermeer, Zandvoort, Hillegom, Lisse, Sas- senhenn en Beverwijk heffen alle 75 opcenten. In het overzicht is een interessant staatje op genomen, waaruit is op te maken, welk percen tage van het inkomen aan directe belastingen moet worden betaald. Het maakt hierbij natuur lijk een groet verschil of men in een gemeen te woont, waar het hoogst mogelijke aantal opcenten wordt geheven, of deze gemeente in de eerste klas gemeenten dan wel in de tweede of derde klas is ingedeeld en of men in een pro vincie woont waar 40 opcenten dan wel in Zuidholland of Utrecht, waar 13 opcenten wor den geheven. In het onderstaande staatje geven wij weer, wat een gehuwde zonder kinderen moet beta len in een gemeente, waar géén opcenten wor den geheven en die gelegen zou zijn in de pro vincie, die het laagst aantal opcenten heeft (zie hiervoor de kolom, „laagste") en wat deze gehuwde zou moeten betalen in een gemeente met den hoogst mogelijken aanslag, die gelegen zou zijn in de provincie met het hoogste aantal opcenten (zie hiervoor kolom „hoogste"). Hedenmorgen om kwart voor negen is op :;en hoek Fapentorenvest en Oostvest een ern stig verkeersongeluk gebeurd, dat een 60-jari- gen wielrijder het leven kostte. Deze wielrijder de heer M., reed van de Oostvest langs de Poort linksaf de Papentorenvest op. Achter hem aan kwam een tankauto, een truck met opleg ger, die rechtdoor reed. De bestuurder daarvan heeft, volgens zijn verklaring, geen fietser ge zien. Hij was reeds eenige meters doorgereden toen een voorbijganger hem opmerkzaam maak te op het feit, dat een fietser op den weg lag Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. In specteur Duyts, die naar de oorzaak van dit ongeluk een onderzoek instelde, constateerde op het linkergedeelte van de voorvork van het rij wiel roode verf, terwijl op het rechtervoorspat- bord van de truck versche krassen te zien wa ren. Men neemt aan, dat de fietser door den rijdenden auto gegrepen is. Misschien door den regen heeft de bestuurder van den tankauto geen wielrijder gezien. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht de auto werd in beslag genomen. Getuigen van dit ongeluk gelieven zich bij de politie te melden. Bedrag Inkomen t 800 1000 2000 5000 10.000 20.000 50.000 100.000 500.000 WAT MEN VAN ZIJN INKOMEN BETAALT! Totale Belastingdruk Laagste hoogste 3.66 13.29 88.73 383 1008 2646 9499 26934 184413 13.32 26.60 132.12 529. 1382 3594 12441 33917 225596 Per f 100.— minstens 0.46 1.33 4.44 7.67 10.09 13.23 19.— 26.93 36.88 inkomen hoogstens 1.67 2.66 6.61 10.59 13.83 17.97 24.88 33.92 45.12 (Voor de inkomens vanaf f 5000.zijn centen Verwaarloosd). Er zijn nog andere berekeningen in het over zicht verwerkt. Zoo zien wij b.v. dat iemand biet een inkomen van f 800 per jaar en een ver mogen van f 20.000 5.73 pCt. van zijn totale inkomen aan belasting moet betalen. Iemand biet f 20.000 inkomen en f 500.000 vermogen bioet 29.27 pCt. van zijn inkomen aan den fis cus afdragen. Iemand met f 500.000 inkomen t>er jaar en een vermogen van f 12.5 millioen Sou. zelfs 68.24 pCt. van zijn inkomen moeten Afstaan. Hij behoeft dan nog wel niet naar Maatschappelijk Hulpbetoon om onderstand te Vragen, maar er blijkt toch wel uit, dat er in cie Inkomsten- en vermogensbelasting een niet onaardige progressie zit. Men bedenke bij dit alles, cat doze belastin gen op het inkomen en vermogen niet de eeni ge belastingen zijn, welke de Nederlandsche Staatsburger te betalen heeft. Daar komen nog tal van indirecte belastingen en landbouw crisisheffingen bij. Om ze even op te noemen; grondbelasting, personeele belasting, dividend en tantièmebelasting, couponbelasting, verdedi gingsbelasting, belasting op de doode hand, successiebelasting en belasting op schenking, rechten op invoer, statistiekrecht, accijns op zout. accijns op geslacht, accijns op den wijn, op het gedistilleerd, accijns op het bier, op de suiker, op de tabak, op gouden en zilveren voorwerpen, .omzetbelastin, belasting op rijwie len, op motorrijtuigen, rechten van zegel, rech ten van registratie. Tot slot geven wij nog een tabellarisch over zicht van den belastingdruk in verschillende gemeenten in Haarlem en omgeving. Men kan daarin zien, waar deze het zwaarst en waar hij het lichtst is. Dein centen Haarlem Amsterdam Bloemendaal heemstede Baarlemmerm. Halfweg ^•smebroek fandvoort velsen Beverwijk Hillegom Bisse ^°ordwijk Opcenten Grondbelasting Opcenten Pers. Bel. Moi ordwijkerh. Geb. Ong. 80 20 195 80 20 265m 80 20 117 80 20 120 80 20 225m 80 20 70 80 20 197m 80 20 200 80 20 165 80 20 220m 80 20 200 80 20 200 80 20 200 80 20 200 tin ®ij de opcenten op de gemeentefondsbelas- dg zijn in dit staatje inbegrepen 25 opcenten, 'ke door het Rijk worden geheven. In Amster- m, Haarlemmermeer, Bennebroek en Bever- Na langdurigei voorbereidingen is de sub-com- voor sport uit het Comité voor Ontwik- leJn§ en Ontspanning voor Militairen te Haar- L er in geslaagd eenigen gang te brengen in v- omvangrijke werk. De sub-commissie stond tcnr een moeilijke taak, omdat zij moest wach- VQ. °1J de voorbereidingen, die op haar gebied 0lJ Det geheele land georganiseerd worden, "er leiding van kapitein Lotsy. 6Uc.a<*at er oontac'; tusschen kap. Lotsy en de W cc>mmissie verkregen was, kreeg de Haar de commissie vrij mandaat haar werk loon- 0den ten behoeve der gemobiliseerden too,, zetten. Donderdag wordt het zwemfeest militairen in het Sportfondsenbad gegeven i voorts is men bezig een voetbalcompetitie "Vganiseeren. e commissie bestaat uit de heeren J. J. *itte VOorzitter' dr- c- Spoelder, tweede voor- S' staal> secretaris, A. v. d. Aart, R. Pee- N. J. Twisterling, G. Voogd, E. v d. N»vien H' L' Warnier- Voorts zijn vertegen- 'Sers van alle te Haarlem en omgeving c°<mfrde milltaire onderdeden aan deze sub- V-J1KSle toegevoe8'ci. ten einde in nauwe sa- me' de betrokkenen te kunnen ar- tl der moeilijkste vraagstukken was de ter- Westie, die echter met gewaardeerde mede- ^°ethnfi,Van bestuur van den Haarlemschen zal nd vermoedelÜk spoedig in gunstigen 5clij,, worden opgelost. Daardoor zal het mo- teh vZljn' dat een gr°°t aantal elftallen aan pctbalcompetitie zal kunnen deelnemen. om voetballen is ni. zeer groot ge- ^®ti» waars°l1ljnlijk zullen niet minder dan Nocn N161" zich voor deze competitie aan- oie tweemaal per week een wedstrijd spelen. Hyh der voorwaarden, waarop de sub-com- Nkzamandaat kreeS van kapitein Lotsy, haar bet Lamheden voort te zetten, was echter, dat %>r /rk ,ten behoeve van deze ontspanning ^Soro-6! mdrtairen zelf tot in alle onderdeden Sw moet worden. Slechts bij uitzondering Opcenten Gom. Opcenten Opcenten Gem. fonds klas Opc. Vermogens Div. Bel. belasting 2 100 38 48 1 100 38 48 1 60 25 48 1 60 20 48 3 100 38 48 2 25 25 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 3 100 38 48 wijk zijn de opcenten progressief geregeld, zoo dat in dit staatje alleen het maximum te hef fen aantal is vermeld. mogen de burgerleden der commissie hulp ver leenen, n.l. wanneer dat om technische redenen noodig mocht zijn. De commissie, die deze voetbalcompetitie zal leiden, is als volgt samengesteld: A. v. d. Aart, N. J. Twisterling, een vertegenwoordiger van den R.K. Voetbalbond, de militaire cornet S. van Gelderen, adjudant H. H. Winters, luite nant D. R. Mansholt en kapitein E. H. Huizinga. Zoodra kapitein Lotsy zijn toestemming gege ven heeft voor de organisatie van deze compe titie, zal de commissie aan het werk gaan. Zooals men weet, zou de Commissie Volks zwemfeest in Augustus een zwemfeest houden voor de indertijd te Haarlem gelegerde militai ren. De mobilisatie gooide deze plannen in dui gen en daarom zocht de Volkszwemfeestcom- missie contact met de sub-commissie, die direct bereid was steun te verleenen aan de plannen, om deze wedstrijden thans in het Sportfond senbad te doen doorgaan. Donderdagavond wordt dit zwemfeest gehou den in het Sportfondsenbad en de animo er voor is zeer groot. Successievelijk zal de sub commissie voor sport ook trachten andere tak ken van sport onder de aandacht der militaire autoriteiten te brengen, ten einde de sportbe oefening zoo alzijdig mogelijk te bevorderen. Maandagavond werd er voor militairen een prettige avond gegeven, georganiseerd en aan geboden door een commissie, gevormd uit de burgerij van de omgeving Ged. Voldersgracht. Onder groote belangstelling marcheerden de militairen naar Café Rest. Brinkmann op de Groote Markt, onder aanvoering van een mu ziekcorps, dat deze militairen uit hun midden hebben gevormd. Na een openingswoord van den voorzitter werd het programma vlot afgewerkt. Aan dit programma werkten mede Engel Paap met zijn Zandvoortsche jongens, die er al di rect de stemming in brachten. Vervolgens kwam het Trio de Vos voor het voetlicht, dat op bui tengewone wijze de militairen wist te boeien en amuseeren met liedjes en karakterschetsen. Bo vendien bracht de heer John. de Vogel de men- Woensdag openingsconcert Dirigenten: Marinus Adam en Toon Verheij.. Solisten: Gijs Beths, viool; Fred. Leid ner, alt-viool. De H. O. V. gaat het nieuwe vereenigings- jaar aanvangen. Het zal wel blijken dat de tijdsomstandighe den eischen, aan het orkest bijzonderen steun te verleenen. Immers, nadat een belangrijke verbetering in den financieelen toestand ver wacht kon worden aan het eind van het vorig seizoen waarop alle symptomen wezen dreigt thans de wereldcatastrophe een streep door de rekening te halen. Nu moeten alle krachten ingespannen worden om de toen in uitzicht gestelde verbetering binnen te halen. Er zal opnieuw gevochten moeten worden. Ge daan werd steeds, wat kón, maar tegenover deze geweldige ongunst der tijden kan alleen nog één daad gesteld worden: Werken, opnieuw werken Bestuur, dirigenten, administratie, orkest, allen zullen paraat staan, zooals spreekt, en al zijn door de mobilisatie enkele krachten ver trokken. de mutatie is gering. Aan de artistieke verzorging zal alle mogelijke zorg gegeven wor den. Het openingsconcert heeft een bijzonder as pect: de beide dirigenten zullen elk een pro grammahelft leiden en de aanvoerders dei violen en alten zullen als solisten optreden. Iets als een „tableau de la troupe". Marinus Adam dirigeert voor de pauze de Symphonie „Harold in Italië" van Berlioz, waar in de solo-altpartij door Pred. Leidner wordt voorgedragen. Toon Verheij leidt het vioolconcert van Brahms, dat door concertmeester Gijs Beths wordt gespeeld, en besluit den avond met „Don Juan" van Richard Strauss. Moge de krachtsinspanning, die dezen winter geëischt zal worden, van allen die voor de H.O. V. werken, veel, heel veel en velerlei steun on dervinden. HET BESTUUR. Er wordt nog aan aan herinnerd, dat mor genavond in gebouw St. Bavo, een feestavond gehouden wordt voor de R.K. Militairen. De rederijkerskamer Alberdingk Thijm zal „De Har" opvoeren. De avond is ook toegankelijk voor donateurs en donatrices van de R.K. Militairenverecni- ging- In het militair tehuis aan de Zoetestraac ral Donderdagavond een concert gegeven worden door de harmonie St Caecilia. XXIII. Hij liep een beetje zenuwachtig keek dan naar rechts' en dan naar links en voelde zich als een opge brachte. t Was fijn om in de groote stad te zijn, maar dan als vacantie- ganger en niet als big van de nieu we lichting. Nog nooit had hij een geweer in z'n handen gehad en hij hield uit principe niet van kanon nen en trommelvuur. De menschen keken hem aan en lachten. Hij was een big en hij wist van toeten noch blazen. Maar er liepen honderden biggen achter hem, met biezen mandjes, keurige koffertjes, burgerregenjassen en modieuze hoeden. Eigenlijk waren se allemaal ze nuwachtig. Valt ook niet mee, zóó van moeders pappot in het verheer lijkte leger van kuch en snert te vallen. En tochde jongens van deze Octoberlichting mogen zich ge lukkig prijzen. Voor welke October lichting voor deze werden oorklep pen en wanten gebrekl? Voor wel ke Octoberlichting voor deze tra den de K.R.O.-boys op en amateur- tooneelg ezelschap pen en biljart wonderen? Hebben de jongens, die in '24 onder de wapenen kwamen op hun dooltochten door vreemde steden huizen met oranje-kaarten gevonden, ivaar thee-met-koekjes, een warme kachel en een vriende lijke huisvrouw hen noodde binnen te komen? Zij krijgen boeken en tijdschriften en gratis-kranten, sigaren en sigaretten, tubetjes tandpasta en tabletjes cacao. Zij worden gefotografeerd cn gefilmd! Maar hij bleef zenuwachtig lachen. Zijn gezicht klaarde echter geheel op, toen een sergeant vertelde, dat hij op stroo zou moeten slapen. „Ben je daar dan zoo blij om?" „En of, meneer. Ik heb altijd angst gehad, dat ze m'n krib scherp zouden zetten en dat ik er door zou vallen. Nou kunnen ze me niet nemen. „Dacht je dat?" vroeg de ser geant spottend. De big werd weer zenuwachtig. In verband met de bijzondere tijdsomstan digheden is de door Haarlems Moei te organi- seeren fototentoonstelling „Haarlem en Omge ving door de lens", wederom uitgesteld, thans tot October 1940. Zooals men weet zou deze expositie in Februari van dit jaar gehouden zijn. Dokter P. K. J. Tervooren jubileert! Zoo stond er gisteravond in de Haarlemsche kranten. Nu is het wel niets bijzonders, dat iemand, die 25 jaar achtereen dit of dat gedaan heef', in de krant komt. maar in dit speciale geval zullen toch zeker velen, vooral onder de lezers van de „Nieuwe Haarl. Courant", met groote belangstelling dit bericht gelezen hebben. Hier toch betreft het Iemand, die in Haar lem een bekendheid geniet als maar weinigen, een bekendheid, die gepaard gaat met groote waardeering. Dokter Tervooren is arts (in 1914 legde hij na een vlotte studie in Utrecht op 25-jarigen leeftijd zijn artsexamen af) en wel een in Haar lem zeer gezien arts; als arts kennen zeer ve len hem, hebben zeer velen hem leeren waar- deeren, niet alleen om zijn gaven als zoodanig, maar ook om zijn beminnelijkheid, zijn buiten gewonen takt om met zijn patiënten om te gaan. Hoe groot was niet de teleurstelling van tal rijke „fonds"-patiënten, toen hun dokter enxele jaren geleden zich, wegens de sterke uitbrei ding van zijn particuliere praktijk, genoodzaakt zag zijn liefste patiënten, de zieken van „het fonds", aan anderen over te laten! Al aanstonds toen hij, na een korte periode als waarnemer te Dieren, hier ter stede in de Maria-Stichting zijn mooi beroep kwam uit oefenen, won hij de harten van allen, die daar met hem in aanraking kwamen en dat waren er meer dan de patiënten alleen. En toen hij zich na eenigen tijd als particu lier arts hier vestigde, hoefde hij dan ook niet lang op patiënten te wachten iedereen, die ziek werd, wilde graag door dezen sympathie ken dokter geholpen zijn. Ook buiten zijn praktijk kwamen velen met hem in aanraking. Deed hij niet veel goeds voor de reclasseering, heeft hij als Vincentiaan niet veler nood mee helpen lenigen en heeft niet op velerlei ander gebied daar waar het betrof leed te verzachten zün woord grooten invloed gehad? En zijn vooral niet vele ouders zeer veel aan hem verplicht, omdat hij hen, met zijn uitne- menden kijk op de psyche van het kind en van de opgroeiende jeugd, daadwerkelijk heeft bijgestaan in de opvoeding hunner kinderen? Waarlijk, als iemand er recht op heeft met voldoening op een voorbije kwart-eeuw terug te zien, dan is het zeker wel dokter Tervooren en wij zijn er van overtuigd, dat de commissie, die zich gevormd heeft om er voor te zorgen, dat dit jubileum niet onopgemerkt voorbij gaat, van talrijke onzer stadgenooten de hartelijkste medewerking 'zal ondervinden. n de maand van Maria, 21 Mei, ontviel Katholiek Haarlem de stille kracht en gever, de Heer J. W. A. Beijnes en nu in de maand van October, toegewijd aan Maria, op den 21sten, staan wij bij de lijkbaar van den grooten en onver- moeiden werker, den Heer P. J. van Kessel. Er is er niet een in ons zoo dierbaar Haarlem geweest, die zoo vurig en onverdroten van den ochtend tot den avond zwoegde voor de armen en voor alle charitatieve werken, waaraan deze ruste- looze zich gegeven heeft. Wat deze in zijn eenvoud waarlijk groote man met een arbeidsduur van meer dan 50 jaren tot stand bracht is niet te beschrijven. De 9 bloeiende St. Vin- centiusvereenigingen vonden in hem haar stichter, haar steun en stut. Wie denkt hier niet aan het Liefdewerk der Spijskokerij? Zijn levenswerk is wellicht nog meer geweest, zijn zoeken en zwoegen voor de stille R.K. Armen. Tienduizenden en tienduizénden deur aan deur biddend en smeekend bijeengegaard. Hij werd voor anderen een bedelaar. Welke blijde verrassingen, maar ook bittere teleur stellingen hij op dezen bedelweg heeft ondervonden, weet God alleen. Wat droeg eindelijk deze pracht-man, die zelf kinderloos bleef, uiterlijk een krachtmensch, een kinderziel voor de kleine on verzorgden, voor wie hij 40 jaren de onvermoeide Vader was, in zich om. Aan geen liefdewerk in vredes- of oorlogstijd onttrok hij zich: onmiddellijk stond hij bescheiden achteraan, maar zijn heerlijke gave van ziel en hart brachten hem als van zelf op de allereerste plaats. Bij dit alles nog tal van door hem genoen>de „kleinigheden" als Directeur van het Paterskoor, Kerkmeester en Penningmeester der St. Josephparochie. Dit alles is wonderschoon geweest in dezen edelen man, maar boven alles straalde in hem uit zijn heerlijk practisch Geloofsleven. Welk een ziel aan Jezus en Zijn Kerk toegewijd! 30 Jaren bijna heb ik hem van nabij gezien en bewonderd. Wat een innig zieleleven er was in hem met zijn Meester in het Sacrament der Liefde. Niet één morgen ontbrak hij bij Zijn Heer. Hij offerde mede en genoot van het Goddelijk Gastmaal, zoodat hij onder ons rondging als een man in wien de liefde van Jezus tot allen, zondaars en rechtvaardigen, kleinen en grooten, rijken en armen uitging. Vol weemoed ge leiden wij hem ten grave, diepe deernis vervult onze ziel bij het ontzettend leed van zijne hem zoo dierbare vrouwe, maar in ons aller hart leeft de troostende verzekering, dat het „in Paradisum deducant Te Angeli", „de engelen geleiden U ten paradijze", werkelijkheid wordt. Deze trouwe dienaar zal zijn loon niet missen. De H. Schrift zegt: „Quorum intuentes exitum imitamini fidem." Ja, volgen wij allen, die Zijn uittocht in deze wereld mochten aanschouwen, hem na in zijn geloof. HIJ RUSTE IN VREDE H. C. J. SONDAAL, Deken van Haarlem. Haarlem, 24 October 1939. Bejaarde dame viel Gistermiddag' om tien minuten voor e-^n wilde een 85-jarige dame de Generaal Crmjê- straat, ter hoogte van de Kloosterstraat, over steken. De juffrouw, die erg bijziende is, werd aangereden door een tot nu toe onbekende wielrfidster. Zij viel en brak haar rechter heupbeen. Zij is thans in het Diaconesser.huis opgenomen. De politie verzoekt hen, die van deze aanrij ding getuige zijn geweest, zich tot het geven van inlichtingen bij haar te willen melden. Paraffinevat ontplofte Voor zijn woning aan de Vijfhuizerstraat was gisterenavond de smid Z. bezig met het lasschen van een leeg paraffinevat. Doordat hij vergeten had de stop los te draaien explodeer de het vat. De bodem vloog tegen de beenen van den smid, die ernstig gewond werd Na door den ongevallendienst behandeld te zijn, werd hij naar de Mariastichting overgebracht. Aanrijding op het Plein Het tramverkeer heeft gisterenavond 20 mi nuten vertraging ondervonden, voor zoover het den dienst naar Heemstede betreft, door een aanrijding, die om kwart voor acht op het Plein tusschen een personenauto en een 56- ja.rige wielrijdster plaats vond. Met een hoofd wonde en een lichte herschudding werd de dame naar het St. Elisabeths Gasthuis over gebracht. Wij verwijzen gaarne naar de in dit nummer voorkomende advertentie over den jaarlijkschen cursus voor het vakdiploma-kruidenier. De cur sus bestaat uit 35 mondelinge lessen en wordt gegeven door den heer Hoefnagel. Aanmeldingen, vóór 1 November bij den secretaris, den heer A. Pielage, Zijlstraat 18. In de afgeloopen week steeg het aantal werk loozen met 89 tot 4757. Er zijn er nu 724 min der dan in dezelfde periode van het vorig jaar en 421 minder dan in 1932. Men schrijft ons: Nu wij wederom den wintertijd zijn ingegaan, kleedt men zich er op, om zich toch vooral te gen ziekte te vrijwaren. Thuis wordt de kachel of haard eens opgepookt. Maar hoevelen zijn er niet, die dit niet kunnen doen. daar hun het hoognoodige ontbreekt, zooals kleeding, schoei sel, enz. Niet door hun schuld, maar omdat va der niet meer in de gelegenheid is met eigen handen het brood voor zijn gezin te verdienen. In zulke gevallen wendt men zich tot een in stelling van liefdadigheid voor de noodige hulp. Zoo'n instelling is Winterhulp. En in den loop der jaren zijn reeds honderden door dit comité geholpen. Maar om zijn werk te kunnen voort zetten, is geld noodig. Daarom houdt Winter hulp van 3 tot 6 November een bazar. Ook voor een bazar is veel noodig. Het comité doet nogmaals een dringend be roep op allen, om nu reeds het werk te steunen in den vorm van een prijs. Zijn er ook mis schien vaklieden, die nog in de gelegenheid zijn iets te maken voor dezen bazar? Steunt naar draagkracht. Groot of klein, al les zal bij Winterhulp welkom zijn. Wie wat heeft voor dezen bazar kan het bezorgen of een berichtje sturen aan den heer J. Meys, Karei van Manderstraat 104, telefoon 18203 of aan het gebouw St. Bavo. Smedestraat. De jongste aflevering van de Klaroen, de spreekbuis van het cohort St. Bavo van de Kruisvaart, is een defensienummer, waaraan tal van gemobiliseerde leden hun kracht hebbea gewijd. Schetsjes uit het militaire leven, ver luchtigd met aardige teekeningen en raadgevin gen ten dienste van de luchtbescherming, wis selen elkaar af. Interessant is vooral het arti kel over de indeeling van ons leger, waarbij talrijke mouw- en kraagversierselen zijn afge beeld. Volledig werd het „Wilhelmus van Nas- sauwe" afgedrukt. Een aardig nummer, dat zeer zeker in den smaak zal vallen. Woensdagavond 8 uur heeft er in gebouw St. Bavo, Smedestraat, een buitengewone leden vergadering plaats. Een zeer belangrijke agenda zal worden behandeld, terwijl een hoofdbestuur der een kort woord zal spreken. Nederlandsch Tooneelverbond Vrijdag 3 November zal de eerste voorstelling in dit seizoen voor de leden van het Neder landsch Tooneelverbond in den Stadsschouw burg alhier worden gegeven. Op dien dag zal worden opgevoerd Schoppen Aas, het blijspel van B. Corra en G. Achille met Cor Ruys in de titelrol. De Haarlemsche rechtbank heeft hedenmor gen aan de N.V. Zaanlandsche Bank te Zaan dam opnieuw voor den tijd van 1% jaar sur seance van betaling verleend. Tot bewindvoerder werd herbenoemd mr. A. Bruch te Haarlem. De termijn van 11/2 jaar is ingegaan den 21sten September 1939. en u zult 's morgens uit bed springeiif gereed om bergen te verzetten. lederen dag: moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILDETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Dever-Pilleljes Jwj apothekerfl en drogues, f. Q/Z5, Geboren: 23 Oct.: M. Burggraaf-Slinger, d.; A. C. Koningsberger-De Jong, z.; 22 Oct.: E. J. Witteman-Lippus, z.; 19 Oct.: A. A. M. Schóp- man-Schmitz, d.; 22 Oct.: E. Buyck-Fluit, d.; L. van den Bogaard-Bloemhof, z. Overleden: 21 Oct.: H. C. van Eeden-Corne- lissen 39 j„ Uremerstr.; 22 Oct.: G. F. Tholen, 51 j., v. Oosten de Bruijnstr.; F. P. Schoma- gel-Berendrecht, 75 j., Merkmanstraat; 23 Oct.; J. Nolet, 78 j„ Zwaardstraat. BERN, 24 Oct. (Havas). De „Neue Zuercher Zeitung verneemt, dat de Bulgaarsche gezant in Moskou gisteravond onverwachts in Sofia is aangekomen, om persoonlijk verslag uit te brengen over de buitenlandsche politiek van Rusland en over de voornemens der Sovjet- Regeering ten aanzien van de landen in Zuid- ost-Europa. Nu de Sovjet-Unie, zoo vervolgt het blad, van Turkije niet de sluiting der Dar- danellen verkregen hebben, gaat zij trachten nieuwe viiendschappen te winnen onder de sta ten welke aan de Zwarte Zee grenzen, ten einde nieuwe steunpunten aan de kusten van deze zee te vinden. BRUSSEL, 24 Oct. (Belga). Alhier wordt bericht dat de radio-boodschap door Koning Leopold aan de Vereenigde Staten zal worden uitgezonden in den nacht van Woensdag op Donderdag om 2 uur 15 Belg. tijd, dus om 2 uur 35 Ned. Tijd, wat overeenkomt met 20 uur 15 Am. tijd. De duur der uitzending zal ongeveer zes minuten bedragen. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia 8 uur; Jaar feest R. K. Volksbond 8 uur; Best. Herw. Le venskracht 8 uur; Comm. Winterhulp 8 uur; Melkhandel St. Joseph 8.30 uur; Best. Jongeren R.K.S.P. 8.30 uur. Gebouw Nassauplein 4: Kamer van Koophan del 8.15 uur. Lion d'Or, Kruisweg: Tuinbouw en Plantkun de 8.15 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht" (vol wassenen), 2.30, 7 en 915 uur. Palace; „Jongens met smerige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Andy Hardy in het Wilde Westen", (toegang boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid" (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9 uur. Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond. 8 uur; Ledenverg. Graf. Bond, 8 uur; R.K. Mi litairen, 8 uur. Stadsschouwburg: „Geloof en Wetenschap". 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R.K. Middenstands vereeniging, 8.15 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht" (vol wassenen, 2.30, 7 en 915 uur. Palace: „Jongens met smerige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor; „Andy Hardy in het Wilde Westen" (toegang boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", (alle leef tijden), 2.30, 711 uur. Donderdag 26 October: 8 uur (Voor Ned. Be vordering van Toonkunst) Myra Hess (piano). Apotheekdiensten De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek B. en V.-straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6: Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. De politie te Leiden heeft de opsporing ver zocht van den adjunct-commies M. der directe belastingen te Leiden, die sinds Maandag spoor loos is verdwenen, vermoedelijk met medene ming van een bedrag van eenige honderden gul dens uit de kas. Er wordt 'n uitgebreid onderzoek ingesteld om na te gaan, of M. ook fraude in de boekhou ding heeft gepleegd. Zijn signalement luidt: Lang 1.70 meter, don ker haar, kale voorschedel, donkerbruine oogen, sterke baardgroei. Gekleed met donkerblauw col- bertcostuum, blauwe fantasiedas, beige-bruine regenjas en beige gleufhoed. ij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5