UIT DEN OMTREK BEV VE Laatste Nieuws ROLLUXKE HAARL. JALOEZIEENFABRIEK STAD Vliegveld-aanleg bij Paramaribo t Voo-K' Q.£o,ci£anipe>n» O ot WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 HET WITTE KRUIS STICHTING VAN EEN BLOED TRANSFUSIEDIENST Tuinbouwstudieclub GEVONDEN VOORWERPEN IJMUIDEN RAAD VOOR DE SCHEEP- VAART Kustvaarder raakte vast op binnenpier te IJmuiden Ontwikkeling en ont spanning voor militairen BLOEMEND AAL BENNEBROEK HEEMSTEDE THANS DUBBELE NUTTIGE WAARDE TEGEN INBRAAK, STORM, ALSOOK BESCHER. MING TEGEN LUCHT AANVALLEN NASSAULAAN 76 - TELEF. 10743 J. P. SENFT HILLEGOM ZAANDAM (Berichten opgenomen in een deel van onze vorige oplaag) Engelsche indruk van Von Ribbentrop's rede Fransch commentaar Bestuur der bezette Poolsche gebieden Engelschen houden een Russisch schip aan Donderdag radiorede vein Roosevelt BRITSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT VLIEGTUIG DAT NIET TE LAAG VLOOG BURGERLIJKE STAND UNIE VAN IJSFABR. Interimdividend van 2Vz pet. ZWEMMEN Comm. Volkszwemfeest Haarlem slaagt U het beste bij Afi Groote Houtstraat 158 Telefoon 15426 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De regeering is in beginsel bereid tot het verstrekken van een leening van f 1.400.000 Derde lustrum St. Jan R.K. Boekhandelaren en Uitgevers te Amsterdam bijeen HARINGVANGSTEN NEDE Pa Pa M Vv' Gisteravond hield de afde-lmg Eieverwijk en Omstreken van de Koord Holl. Ver. Het Witte Kruis een ledenvergadering in het Wijkgebouw aan de Baanst.raat, onder voorzitterschap van den heer C. Dingier Sr. Onder de ingekomen stukken was een mede- deeling van mevr. Eerhart, te Wijk aan Zee, dat zij om gezondheidsredenen niet meer voor een herverkiezing tot bestuurslid in aanmer king wenschte te komen. In verband met de begrooting voor 1940 werd medegedeeld, dat het aantal baden in het badhuis stijgt. Het nadeelig saldo van het badhuis is begroot op f 2135.54, waaronder is begrepen een bedrag van f 1211.68 voor af schrijvingen. In verband met het feit, dat de huisbezoek ster van de afdeeling tbc-bestrijding op 1 Ja nuari a.s. haar functie, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, neerlegt, is besloten om met ingang van dien datum een tweede wijk verpleegster aan te stellen, die tevens volledige bevoegdheid bezit om als huisbezoekster in de tbc-bestrijding op te treden. Dit zal, buiten andere voordeden, een intensiever werken in de afdeelingen tbc-bestrijding en wijkverple ging ten gevolge hebben. Want ook de inmid dels reeds aangestelde nieuwe wijkverpleegster bezit alle bevoegdheden. Het tekort van de afdeeling tbc-bestrijding is begroot op f 9984.92, waarvoor aan de ge meente om een subsidie tot een gelijk bedrag is gevraagd. Voor de afdeeling wijkverpleging wordt het tekort geraamd op f 1214, terwijl de afdeeling kraamverzorging een tekort van naar schatting f 886 zal hebben. Ter dekking van deze bedra gen is een subsidie aan de gemeente gevraagd. De begrooting van de vereeniging tenslotte sluit in ontvangsten en uitgaaf met een be drag van f 3226.35. Voor diverse doeleinden is f 300 uitgetrokken. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan de kosten van een cursus in hui selijke ziekenverpleging en voor eventueel uit te zenden rustbehoe venden naar de Witte Kruis-herstellingsoorden. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, mevr. Heynis en de heer Reynders, herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. Eerhart, werd mevr. Raadsveld, te Wijk aan Zee geko zen. Ten slotte moest worden voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer .van Eek. Aan diens nagedachtenis werd door den voorzitter hulde gebracht. In de vacature werd gekozen de heer Bakker. De afvaardiging naar de algemeene verga dering werd aan het bestuur overgelaten. Tenslotte werd medegedeeld dat de jaarlijk- sche Witte Kruis-collecte, behoudens goedkeu ring van het gemeentebestuur, gehouden zal worden op Zaterdag 11 November a.s. Evenals elders reeds geschiedde, is, op ver zoek van de Centrale Bloedtransfusie-commis sie van het Ned, Roode Kruis, ook hier ter plaatse een comité gevormd, bestaande uit den burgemeester der gemeente, als voorzitter, M. A. de RuOtér. arts; M. H. A. Melchior, arts en Th. J. J. Duterloo, arts en H. A. J. J. v. d. Berg, leden, die werden aangewezen respectie velijk door het Roode Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Ned- Vereen, voor Luchtbescherming. Het ligt in de bedoeling van het comité tot de burgers een oproep te richten oiji zich in grooten getale als bloedgever beschikbaar te stellen en aldus de Centrale Bloedtransfusie commissie de gelegenheid te bieden om ook in Beverwijk een goed georganiseerden bloed transfusie-dienst in het leven te roepen. Omtrent de aanmelding zullen binnenkort nadere mededeelingen worden verstrekt. Donderdagavond houdt de Tuinbouwstudie club Beverwijk en omstreken een buitengewone ledenvergadering in het Veilinggebouw 't Centrum. Om. zal een lezing gehouden wor den over lathyruscultuur, terwijl een filmver- tooning wordt gegeven door de N-V.T.I. „Euchantress", v.h. H. Carlee, te Haarlem- Hoofdbureau van Politie (Willemsplein) Drie heerenhandschoenen, een geldstuk, hee- renhoed, vulpenhouder, damestaschje, para- pluie, twee rijwielbelastingmerken, een sleutel, damestasch, portemonnaie, nummerbord, auto, klein handwagentje. Bureau van Politie IJmuiden-Oost (Engel- mundusweg)Een borstel van een stofzuiger, paar handschoenen, een mantelceintuur, lede ren riem, gouden ring, nummerbord, auto, rij- wielbelastingmerk, portemonnaie met inhoud, Lipssleutel, vulpen, voetbal, rozenkrans in étui. Bureau van Politie Velsen-Noord (Wijker- straatweg)Een ceintuur, tasch met gereed schap, trui, slot met sleutel, portemonnaie, rij- wielblastingmerk, loopeend, handschoen, arm bandhorloge, vulpotlood, en aan komen loopen een hond. Op den morgen van den 26en November 1938 is het kustvaartuig „Vida", afkomstig uit Delf zijl, by het binnenkomen van de haven van IJmuiden met den voorsteven tegen de Noorder - binnenpier van c.'en Zuidelijken haveningang gevaren en vastgeraakt. Aan boord van de „Vida" bevond zich geen loods. De oorzaak van dit ongeluk is door den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam onderzocht. De kapitein van het kustvaartuig en de zee- loods-stuurman van c<e loodsboot, welke voor IJmuiden in zee lag, werden als getuigen ge hoord. De „Vida" was, zooals bleek uit de verkla ringen van den kapitein, van Antwerpen op weg naar Amsterdam. Toen het scheepje voor IJmuicen kwam, stond er een stormachtige wind, terwijl de zee ruw was. Er werd met een morselamp om een loods gevraagd aan de loodsboot, welke voor de haven in zee lag. De bedoeling was geweest met den kop in de golven te draaien, om den loods gelegenheid te geven aan boord te komen, doch door stroom en wind was dit niet mogelijk. Daarom werd aan de loodsboot gevraagd voor te stoomen, doch hierop kwam geen antwoord. Besloten werd toen op eigen gelegenheid binnen te varen en binnen de pieren een loods aan boord te nemen, waar om aan het kuststation werd gevraagd. Deze loods kwam echter niet en tijdens het wachten sloeg het anker los, waardoor de „Vida" afdreef. Ondanks het feit, dat volle kracht achteruit geslagen werd, raakte het schip vast op de pier. De loods verklaarde het verzoek van de „Vida" om binnen geloodst te worden wel begrepen te hebben, doch door de ongunstige positie van het schip en de hooge golven was het verzoek om voorgestoomd te worden, niet begrepen en voor de loodsboot langszij kwam, was de „Vida" weggevaren. De kapitein verklaarde, op een vraag van den voorzitter, door de weersgesteld heid en doordat slechts ballast aan boord was, niet meer in staat te zijn geweest opnieuw zee te kiezen. De kapitein heeft er, naar hij zelf zeide, te veel op gerekend, dat in de buiten haven spoedig een loods aan boord zou komen, waardoor hij te ver was doorgevaren, voordat hy het anker uitzette. De uitspraak van den raad volgt later. De winter zal spoedig zijn intrede weer doen en daarmede worden de „lange" winteravon den opnieuw in eere hersteld. Iedereen moet dus wel begrijpen, dat juist thans voor de ont wikkeling en ontspanning van de militairen dient te worden gewerkt en vooral aan het tij delijk opnemen in den familiekring van een of meer landsverdedigers momenteel veel aandacht moet worden gewijd. Zooals bekend is geeft het Centraal Comité bij het O. en O.-werk voor de in de gemeenten Velsen en Beverwijk gelegerde militairen de „groote lijnen" aan. Daarbij wordt vooral in acht genomen, dat het initiatief van henzelf uit moet gaan en de burgerij bereid dient te zijn een en ander met raad en daad te steunen. Deze wyze, waarop het laatste behoort te ge schieden, is echter niet zoo eenvoudig als men zoo op het eerste gezicht wel zou denken. Het streven moet er steeds op zijn gericht, dat het geen gedaan wordt, door de militairen ook in derdaad wordt gewaardeerd. Eigen voorkeur zal dus nimmer den doorslag mogen geven! Door het regelmatig contact, dat het C.C. en de districtsvoorlichtingsbureaux thans met de militaire autoriteiten hebben, kan alles wat de burgerij op deze wijze aanbiedt, naar billijkheid over de militairen verdeeld worden, waarmede voorkomen wordt, dat een deel der militairen dubbele porties ontvangt en een ander deel verstoken blijft van ontspanning. Dinsdagmorgen bereikten ons nog de volgen de berichten in verband met de ontspanning der militairen: Woensdag 25 October te 19.30 uur opvoering van het komische tooneelspel „Het Wespen nest" door het tooneelgezelschap „Kunst Zij Ons Streven" in het St. Fidelis-Gebouw, Wil- lemsbeekweg 10, te IJmuiden-Oost. Donderdag 26 October te 20 uur Bioscoop voorstelling afgewisseld met harmonicaspel in de Bioscoop „De Pont". De bezoekers voor de bioscoopvoorstelling uit Wijk aan Zee worden weer met bussen gehaald en gebracht. Donderdag 26 October te 19.30 uur militaire zwemwedstrijden in het Sportfondsenbad te Haarlem, waaraan ook militairen uit de stel ling IJmuiden zullen deelnemen.Prijsuitreiking des avonds op 27 October in de Cantine van de Ripperda-Kazerne, waar tevens een feest avond zal worden gehouden. Tuinbouw- en Plantkunde Dinsdagavond hield de afd. Bloemendaal van „Tuinbouw- en Plantkunde" een bijeenkomst in café Rust hoek. 't Deed weldadig aan, de miezerig koude buitenlucht te verwisselen met de atmosfeer binnen, waar de aanblik van prachtige bloem- inzendingen voor het puntenstelsel en de prik kelende geur van eenige collecties keurig fruit, den bezoeker direct in verrukking brachten. De vergadering was ongewoon druk bezocht. De voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, heette in zijn openingswoord speciaal den bur gemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, hartelijk welkom. In een geestig speechje besprak hij de aanleiding tot 's bur gemeesters bezoek, nX het uitreiken van de door den burgemeester uitgeloofde medaille voor de mooiste gevelbegroeiing. Hierna kreeg Jhr. Den Tex het woord, die uitlegde, hoe hij er toe gekomen was, op een der zijden van de medaille de spreuk „Tandem florebit" (Ncchtans zal het bloeien) te laten graveeren en waarom de „Roos", pp de andere zijde afgebeeld, voor hem een bijzondere be- teekenis had. We beleven sombere tijden en ook de af deeling Bloemendaal heeft gunstiger perioden gekend. Maar het jaar 1672 is er om te bewij zen, dat na de duisternis het licht weer terug komt, dat na den druk de verademing weer terugkeert, dat de bloei vroeger of later terug keert. Daarom: „Tandem florebit!" Vervolgens reikte de burgemeester de me daille uit aan den heer Ir. W. van den Broek, Rijperweg 16 te Bloemendaal, die volgens de jury, bestaande uit de heeren Leonard A. Spren- ger, A. v. d. Werff en J. Berends, voor de on derscheiding in aanmerking kwam. De heer van den Broek merkte in zijn dank woord o.a. op, dat hij het succes met zijn ge velbegroeiing mede dankte aan het gemeente bestuur zelf. Dit had nl. bepaald, dat de grond, waarop hy zijn huis liet bouwen, één meter omhoog gebracht moest worden, waar door de begroeiing veel en veel beter tot haar recht was gekomen. Hierna kregen de verschillende sprekers het woord voor het uiteenzetten van de Biologisch- Dynamische methode bij den tuinbouw. Ach tereenvolgens voerden het woord de heer J. D Schamhart, secretaris der Ver. tot bevordering der B. D. Landbouwmethode, mevr H. E. Cas- paré, directrice van de Tuinbouwschool voor meisjes te Rijswijk en de heer M. Steyn, tuin baas op de N.V. Cultuur Mij. Loverendale te Serooskerke. Ongetwijfeld hebben de vele be langstellenden veel van deze voordrachten (te ingewikkeld om die op een beknopte wijze in een vergaderingsverslagje te verwerken) kun nen leeren en zeer zeker zal 't de moeite loo- nen, er eens een proef mee te nemen. Naar aanleiding van het gesprokene ontwikkelde zich tusschen de sprekers en een der aanwezigen zulk een uitvoerige gedachtenwlsseling, dat velen, zonder het ogenblik van sluiting af te wachten, de vergadering verlieten. De uitslag van het puntenstelsel was: 1. Groep Cyprepedium in soorten, 9 p., H. Boegschoten. 2. Groep Cyclamen (gemengd), 8 p. idem. 3. Arachnis (van du Löwi) 10 p. met lof, idem. 4. Chrysanthemum geullis, 9 p., W. Beunder. Idem Choco, 10 p., idem. Idem, Red Majestic 10 p. idem. 2 vazen ter opluistering (premie prijsvraag) idem. 5. Chrysanthemums in pot (Blanche de Poitevin) 10 p. IJ. Mul der. 6. Collectie fruit 10 p. Jansen. 7. Collectie fruit, 9 p. Brokken 8. Krans. 9 p. W. Beunder. 9. Groep gem. Orchideeën, 10 p. H. Boeg- schoten. Personalia. De heer D. Kuiper, alhier, leg de heden met gunstig gevolg het arts-examen af aan de Rijks-universiteit te Amsterdam. Twee auto's in botsing. Dinsdagmiddag om streeks vier urn- had op den Bloemendaalsche- weg, hoek Busken Huetlaan, een botsing plaats tusschen een gemeente-vrachtauto, bestuurd door den heer J. uit Overveen en een kleinen D.K.W.-auto, bestuurd door den heer Van der P. uit Katwijk. Deze auto reed in de richting Bloemendaal en had den vrachtauto voorrang moeten verleenen. De kleine auto kwam geheel onder den vracht auto terecht en werd totaal vernield. De be stuurder, alsmede een inzittende, werd door glasscherven gewond. Dr. Immink verleende eer ste hulp. De bestuurder van den vrachtauto bekwam geen letsel. De overblijvende stukken van den D.K.W. moesten worden weggesleept; de gemeente-auto bekwam liehte schade, Politie maakte proces-verbaal op. R. K. leesbibliotheek Met het winterseizoen is ook de tijd van lezen weer gekomen, vandaar dat de R. K. leesbibliotheek, welke onder lei ding van de eerw. Broeders staat, haar deuren weer open gezet heeft. Iedereen is op Zondag tusschen 10 en 11 uur in de leeskamer van de R. K. Jongensschool welkom om een boek naar zijn keuze uit te zoeken. Aanrijding. Dinsdagavond had op den Hee- renweg een aanrijding plaats tusschen een auto en een groentewagen. H. W. P. G. uit Zutphen reed in matigen gang in de richting Haarlem. Plotseling zag hij als tegenligger een met paard bespannen groentewagen, welke bestuurd werd door G. de N. uit Hillegom. Vermoedelijk heeft de autobestuurder door het slechte weer den juisten afstand niet goed berekend, zoodat hij nog iets meer op den wa gen aanstuurde. De N., die den auto recht op zich zag aan komen, stuurde meer naar rechts, doch kon een aanrijding niet voorkomen. De N. viel door de botsing van den wagen, doch kwam vrij gelukkig op het paard terecho en bekwam daarbij een lichte hoofdwonde. Het paard kwam er zonder letsel af, doch de groen tewagen werd totaal vernield. Ook de auto werd vrij ernstig beschadigd, doch de bestuurder kwam er zonder letsel af. Dammen en schaken voor militairen. De sedert 1917 gevestigde dam- en schaakclub „St, Bavo" stelt liefhebbers onder de alhier gele gerde militairen in de gelegenheid op haar club avonden gratis zich door de beoefening van de spelen een nuttige en aangename ontspanning te verschaffen. Militairen van eiken rang, richting of speel- sterkte kunnen desgewenscht, zonder eenige kosten, aan alle competities en andere wedstrij den deelnemen, terwijl bij genoegzame deelname speciale wedstrijden zullen worden ingelascht. De clubavonden, wedstrijden enz. worden ge- houden eiken Dinsdagavond van 812 uur in het gebouw Heerenweg 94. Aanmelding kan aldaar geschieden, echter ook aan het secretariaat. Raadhuisstraat 35. E. H. B. O. bestaat 10 jaar. Dinsdagavond werd door de Hillegomsche E. H. B. O. het 10- jarig bestaan herdacht in Hotel Sistermans. Om 8 uur werd de bijeenkomst door den voor zitter, den heer Paling, geopend. Hij heette in het bijzonder welkom den Burgemeester Jhr. Dr. o. van Nispen van Pannerden, wien hij dank bracht voor de medewerking en belang stelling voor E. H. B. O. Verder bracht de voorzitter dank aan de hee ren doktoren, de politie en allen, die aan de E. H. B. O. hun steun verleenden. Hij gaf een overzicht van het ontstaan van de vereeniging en constateerde een voortdurenden groei en op gewekt bestaan. Gedurende 10 jaar werden 38 dames en heeren gediplomeerd en hielp de ver eeniging een afdeeling oprichten in Nieuw Vennep. Vastgesteld werd dat het besluit van het ge meentebestuur tot instelling van het familie abonnement voor het zwembassin een groote verbetering was voor het oefenen van de red dingsbrigade, de onderafdeeling van de E. H. B. O. Hulde bracht spr. aan den badmeester, den heer Wiedijk. Ongeveer 1200 maal werd door leden van E. H. B. O. hulp verleend. Alle leden werden lid van den luchtbeschermingsdienst. Ten slotte dankte spreker voor den steun van de burgerij, waardoor E. H. B. O. in staat werd gesteld veel verdienstelijk werk te doen. (Ap plaus) De Burgemeester opende de rij van sprekers en verklaarde dat het hem zeer aangenaam was op dit feest tegenwoordig te zijn. E. H. B. O. is een onmisbare vereeniging en hij had het feest luisterrijk met de geheele burgerij willen vieren indien de tijdsomstandigheden anders waren geweest. Spr. bracht dank en hulde aan bestuur en leden van E. H. B. O. mede namens het ge meentebestuur. (Applaus). Dr. Ten Hoopen sprak namens de plaatselijke doktoren en prees de snelheid der leden van E. H. B. O., die steeds op de plaats van het on geluk het eerst present zijn. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde spr. den voorzitter een cadeau, bestaande uit een North Com pressor. De voorzitter van het feestcomité, de heer Vaas, schonk een enveloppe met inhoud: de opbrengst van de gehouden verloting. De voorzitter van de speeltuin-vereeniging huldigde de E. H. B. O. en „zegde het ook met bloemen". De heer L. Schoonderbeek was 10 jaar be stuurslid, penningmeester en ploegcommandant. Hij werd als zoodanig op bijzondere wijze ge huldigd. De vereeniging schonk hem een boe kenkast, terwijl aan mevr. Schoonderbeek bloe men werden aangeboden. De heer Schoonderbeek dankte voor deae hul deblijken. De rest van den avond werden de aanwezigen gezellig bezig gehouden met een tooneelstuk, door T.O.V. op uitstekende wijze vertolkt. De heer Seijsener liet een aardige film zien en daarmede werd het feest besloten. Binnenbrand gebluscht. Doordat een kiee- dingstuk dat bij een kachel gedroogd werd op een PUP was gevallen, ontstond gistermiddag brand in de woning van den heer Bout in de Bmmastraat. Omdat het geval zich ernstig deed aanzien rukte de brandweer uit, doch deze behoefde niet in te grijpen daar de brand inmiddels door de bewoners was gebluscht. WUfcighiB van de bouwverordening. Aange zien niet te verwachten is, dat 'n verdere poging wordt gedaan om den minister van de gedachte „baatbelasting" af te brengen, achten B. en W. het noodig zoo spoedig mogelijk een regeling te maken omtrent het verhaal van de kosten. Het ontwerp-verordening, regelende de baatbelasting wegens het maken van schuilgelegenheden ter bescherming tegen luchtaanvallen, is inmiddels opgemaakt. Het belastingjaar begint met 1 Januari a.s. en bedraagt per jaar, gedurende een tijdvak van 10 achtereenvolgende jaren, 1 pet. van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen met een minimum van f2.50 per gebouw, dienende tot verblijf van personen. LONDEN, 24 Oct. (Reuter). In een te Londen gegeven gezaghebbend commentaar op de radiorede van Von Ribbentrop wordt gezegd, dat de redevoering geen nieuw element in den toestand brengt. Klaarblijkelijk was zü be stemd voor binnenlandsch gebruik, maar toch werden dezelfde plompe pogingen gedaan om verdeeldheid te brengen tusschen Engeland en Frankrijk en worden dezelfde domme onwaar heden gezegd over de agressieve bedoelingen van Engeland, welke, naar iedereen buiten Duitschland begrijpt, slechts in de verbeelding der leden van de nationaal-socialistische re geering bestaan. In wanhopige pogingen om het Duitsche volk van de waarheid geïsoleerd te houden -erspreidt Von Ribbentrop onwaarheid over de politiek van Chamberlain ten tijde van Miinchen, het geen men al te dom kan achten om zelfs de lichtst geloovigen te misleiden. De Britsche politiek voor den oorlog is duidelijk gemaakt in officieele documenten. Terwijl deze docu menten zorgvuldig worden weggehouden van de Duit-schers, hebben zij het onderwerp gevormd van diepgaande studie in de geheele we-eld. De Britsche regeering is er wel tevreden mee de wereld in staat te stellen een eigen opvatting te vormen, nu de zaak in het openbaar is ge bracht, over de vraag of Engeland en Frank rijk aan de eene zijde, dan wel Duitschland aan de andere, de aanvaller is. Dezelfde afgezaagde leugens over Palestina en Indië, aldus dit gezaghebbende commentaar verder, hebben weer geparadeerd, ofschoon zo bij deze gelegenheid klaarblijkelijk zonder bij zondere overtuiging uitgesproken werden. Enge land en Frankrijk aanschouwen deze laatste verwarring onbewogen. Klaarblijkelijk is Von Ribbentrop er nog ver van verwijderd het stand punt te begrijpen, dat overvloedig duidelijk is gemaakt in de recente redevoeringen van Chamb-rlam en Daladier en beide regeeringeïi zullen derhalve den koers blijven volgen, dien zij voor zich hebben vastgesteld, tot de houding van de Duitsche regeering een wijziging on dergaat. De rede van Von Ribbentrop wordt in Parijs beschouwd als bestemd voor binnenlandsch gebruik, aldus Havas, welk bureau o.m. op merkt: De streng In acht genomen evenwijdig heid in diplomatieke actie, verklaringen en militaire krachtsinspanning, evenals de gelijk heid van volksreacties in Frankrijk en Engeland op de methoden en doelstellingen van het Hitleriaansche Duitschland, zijn waarschijnlijk niet opgemerkt door Von Ribbentrop. BERLIJN, 24 Oct. (D.N.B.) In de Staats courant wordt een decreet van Hitier gepubli ceerd betreffende het bestuur der bezette Pool sche gebieden. In dit decreet wordt bepaald, dat de door de Duitsche troepen bezette gebieder, gesteld worden onder een gouverneur-generaal voor de bezette Poolsche gebieden, voor zoover zij niet zijn ingelijfd bij het Duitsche rijk. Tot gouverneur-generaal voor de bezette Poolsche gebieden wordt benoemd dr Frank en tot plaatsvervanger van den gouverneur-generaal rijksminister Seyss Inquart. De gouverneur- generaal staat onmiddellijk onder Hitier. Hem worden alle takken van bestuur toegewezen. ISTANBOEL, 24 Oct. (Reuter). Passagiers van het Russische mailschip „Swanetia" die te Istanboel aan land gegaan zijn, hebben mede gedeeld, dat het schip dat een geregelden dienst 'usschen Odessa en Piraeus onderhoudt, buiten ie Dardanellen op de Aegeïsche Zee is aange houden door Britsche oorlogsschepen. Na een •luchtige inspectie van documenten en lading 'ion het schip zijn reis voortzetten. Het is het eerste geval van dezen aard sinds het uitbre ken van den oorlog. Men acht het zeer teeke nend voor de waakzaamheid der geallieerden op alle zeeën. WASHINGTON, 24 Oct. (DNB) Officieel wordt medegedeeld, dat president Roosevelt donderdagavond een radiorede zal houden. GLASGOW, 24 Oct. (Havas). Volgens een te Glasgow ontvangen telegram is het stoom schip „Clan Chisholm", metende 7.256 ton, tot zinken gebracht. od liefhebben is geen kwestie van woorden, maar van daden. Van deze belasting zijn o.a. vrijgesteld rijks-, provinciale- of gemeentegebouwen, verder ge bouwen, welke uitsluitend gebezigd worden voor den openbaren eerediensten voor begraafplaats, alsmede die, welke uitsluitend dienen als in richting van weldadigheid of tot genezing ol verpleging van zieken of gebrekkigen, mits geen winst wordt beoogd of gemaakt anders dan ten fcater der inrichting. Vervolgens gebouwen, die nende als inrichting van onderwijs of als be waarschool. Verdere reorganisatie van den vuilnisophaal dienst. Op 30 Maart j.l. werd door den ge meenteraad besloten ten behoeve van de aan schaffing en ingebruikneming van 2 roltrommel- auto's en 7500 uniforme vuilnisemmers een be drag van f 35.400 beschikbaar te stellen. Reeds thans is gebleken, dat deze reorganisatie een aanzienlijke verbetering beteekent, waarom B. en W. van meening zijn, dat reorganisatie voort gang moet hebben. De geheele gemeente kan door 4 auto's be diend worden, maar aanvankelijk was het de bedoeling eerst in 1940 over te gaan tot aan schaffing van nog 2 auto's en de noodige em mers. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden is wachten tot 1940 evenwel niet in het belang van de gemeente, met het oog op stijgingen van materiaal. De aanschaffing van een en ander brengt thans een uitgave mee van f. 28.360. Hier bij is uitgegaan van de kosten van auto's met benzinemotor. De proef met den dieselmotor duurt nog niet lang genoeg om thans reeds een beslissing te nemen ten gunste van diesel tra ctle. Zaandam's eerste oorlogsstrop. In verband met den gespannen internationalen toestand achtte de burgemeester het noodig de kermis vermakelijkheden op Vrijdag, 1 September, van de kermisweek te doen sluiten. Hierdoor leden de exploitanten van kermlsinrlchtingen schade en diende derhalve aan diverse pachters 2/9 gedeelte van de door hen gestorte pachtsom men terug te worden betaald. Dit heeft de ge meente f3722 gekost. Op 23 Juni van dit jaar, des avonds om half zeven, was het vliegtuig F. 36, De Arend, op gestegen van Schiphol voor een proefvlucht. Een politie-agent te Aerdenhout constateerde, dat het vliegtuig op een hoogte van 200 meter vlöog. En aangezien, volgens het luchtvaart- reglement, niet lager dan 400 meter boven den grond mag worden gevlogen, maakte hü proces verbaal op. Hedenmorgen stond de bestuurder, de piloot G., voor het Haarlemsche kantongerecht te recht. Hij verklaarde van den chef van den ver keersdienst opdracht te hebben gekregen bene den het wolkendek te blüven, waardoor hy ge noodzaakt was geweest op deze hoogte te vlie gen. Tot zün verdediging voerde hij bovendien nog aan, dat bij beschikking van den minister van 8 Maart 1933 bepaald is, dat viermotorige vliegtuigen op een minimumhoogte van 100 me ter mogen vliegen. Noch de kantonrechter, noch de ambtenaar wisten van deze beschikking af. De ambtenaar achtte het tenlaste gelegde wel bewezen doch niet strafbaar, gezien deze beschikking. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, waarmede de kantonrechter zich vereenigde. G. merkte nog op, dat het wel lastig Is voor verkeersvliegers steeds processen-verbaal te krügen voor vermeend te laag vliegen. Geboren: 22 Oct.: J. Th. Bruschke—Willem- se, d.; 23 Oct.: M. C. D. van Westerhoven—van de'rLinde, d.; C. Paap—de Kruyter, z.; 24 Oct.: M. R. Schippervan Luijken, d.; B. J. Brink huizenSmit, z.; J. C. van Kraanenden Bes ten, z.; 25 Oct.: J. M. HoutschiltMooten, z.; T van den Boschvan der Heide, z. Overleden: 24 Oct.: J. M. *Ioorhoff, 66 j., Lootsstraat; J. van Beek—van Nieuwenhuizen, 80 j., Gasthuislaan. Gehuwd: 25 October: L. Jonker en W. C. Need; H. Th. J. Schoo en G. A. Wütvliet; P. F. van der Peijl en A. M. M. Govers; K. M. J. M. Spoor en R. E. L. Knoop; J. H. M. Vernout en G. Ho reman; C. Karman en A. A. Verlaan; L. P. J. Burggraeve en H. M. J. Roest; H. J. Oosterbaan en C. A. F. van Dijk; P. Zwaanswijk en A. Ch. Huijboom; A. Drogtrop en CV. J. Deen; J. Jan sen en M. van Kruiselbergen; G. Besseling en J. C. van der Pol; J. H. As en J. M. Wiltenburg; P. J. Regelink en J. H. van der Steijlen; W. H. Lamars en M. J. J. van Rooden; J. IJven en A. Klijn; H. van der Veldt eu G. W. Christiaans; P. J, Bakker en J. Tromp; M. Th. Hankel en A. van der Velde; J. J. Overweter en M. C. van Meurs; H. Verkooij en L. Mentjox; G. H. van Rossum en E. Zwart; J. W. ter Horst en M. G. Joores; M. J. Stevens en F. B. van Essen; N. C. van der Post en Th. M. Paardekooper; J. v. den Berg en D. Swagerman, A. Groeneveld en J. H. Rensenbrink; M. van Kordelaar en S. A. Hardenberg; P. P. Hartendorf en S. Meijer; J. W. Stremming en R de Könningh; M. van Baak en C. Slot; P. Hogeland en A. E. Dijkstra; A. van de Wouwer en A. F. Horeman; G. H. J. Verweü en M Visser; J. de Bruin en J. W. H. der Kinderen; B. J. Stoete en M. C. Schrama; J. J. Molenaar en A. M. Verboom; C. Koeleveld en M. Maerten; B. Steenbergen en L. Ran: G. P. Lagerweij en C W. F. van Oldemark; L. A. Okker en J. van Herwerden; H. V/. Vogels en M. A. Horsten; J. C. van Essen en A. van Veg- gel; A. A. Schelvis en D. Steenman; J. B. Dahl- kamp en B. A. ter Wolbeek; D. C. Dollé en A. J. van Norden; W. P. H-. Ultermark en H. W. de Jong; M Vellinga en J. M. Helnerhorstfj E. van Luijn en R. A. Verbaten; Th. Lubbers en M. Kraaijenoord; J. J. van Eeden en A. Ch. Gouwentak; A. Troost en B. de Jong. Naar wij vernemen stelt de Unie van Ijs fabrieken zich voor per 1 November a.s. een interimdividend uit te keeren van 2'A pet. Dit is het eersteinterimdividend in het loo- pende boekjaar. In het vorige boekjaar werden twee interimdividenden gedéclareerd van 2 A pet., n.l. in October 1938 en in Ferbauri 1939. Bovengenoemde commissie organiseert op Donderdag 26 October a.s. in het Sportfondsen - bad te Haarlem zwemwedstrijden voor milita' ren. Aanvang 7.30 uur. Het programma luidt als volgt; 33 M. borstcrawl. 33 M. schoolslag. Schoonsprlngen. Waterpolo. Militair zevental tegen een Haar] nnbinatie. 33 M. rugslag. 4 x 33 M. estafette (16 ploegen). Watergevecht op vlotten. Boegsprietloopen. Naar wij vernemen, heeft de re geering zich m beginsel bereid ver klaard, aan het gouvernement van Suriname een leening toe te staan van f 1.400.000, bestemd voor den aanleg van een modern geoutil leerd vliegveld bij Paramaribo. De R. K. Nederl. Boekhandelaren en Uitge- versvereeniging „Sint Jan" heeft vandaag te Am sterdam haar 15-jarig bestaan herdacht. De viering van dit derde lustrum, welke in verband met de tijdsomstandigheden een bescheidener karakter droeg dan oorspronkeluk in de bedoe ling lag, werd ingezet met een H. Mis in de pa rochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus (de Papegaai), ter intentie van de vereeniging op gedragen door kapelaan L. v. d. Weiden, bij af wezigheid van den geestelijken adviseur, past-oor W. Nolet. Om half twaalf ving in Hotel de l'Europe de algemeene vergadering aan, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer Paul Brand. In zijn openingswoord herinnerde de heer Brand er aan, hoe 15 jaar geleden eenige boekhande laren en uitgevers, te Utrecht bijeengeroepen dcor den heer J. van Rossum, besloten tot wederoprichting van de R. K. Bcekhandelaren- en Uitgeversvereeniging „3t. Jan", welke ver eeniging thans hecht en stevig is gegrondvest, en in de afgeloopen periode opbouwend werk heeft verricht. Zij heeft door woord en geschrift de katholieken nader tot den katholieken boek handel en uitgeverij gebracht; en daardoor de mentaliteit, vooral van de katholieke intellec- tueelen, ten opzichte van den katholieken boekhandel en uitgeverij, aanmerkelijk ten goede veranderd. Zij heeft den katholieken boekhandelaar en uitgever gewezen op de eisclien, waaraan hij moet voldoen om het recht te hebben door het katholieke publiek gewaardeerd en gerespec teerd te worden en anderzijds den katholiek voortdurend voor oogen gehouden, dat een bloeiende katholieke boekhandel en, uitgeve rij inderdaad een katholiek belang van de eer ste orde is. Zij zal op dit gebied nog krachttóujj werkzaam blijven. Ook heeft de vereeniging.'.--' haar zorg gewijd aan een goede verstandhou ding tusschen de leden onderling. De heer Brand wees voorts op den cataloog St. Jan met zijn supplement, een uitgave, welke zonder de vereeniging zeker niet tot stand zou zijn geko men. Een werk, dat door degenen, die de ge schiedenis van de ontwikkeling van de katho lieke cultuur gedurende de laatste 50 jaren ln Nederland willen bestudeeren. zal moeten wor den geraadpleegd. Mede door het Initiatief van de vereeniging is de informatiedienst inzake lectuur „Idil" ge naamd tot stand gekomen. Een informatiedienst welke voor de leden-boekhandelaren van zeer groot, nut is en waarvan op zijn beurt het ka tholieke publiek profiteert, omdat de boekhan delaar daardoor in staat gesteld wordt zijn clientèle in den kortst mogeiijken tijd inlichtin gen te verschaffen over de nieuw verschenen boeken. De voorzitter bracht verder in herinnering het vele goede werk, ln de afgeloopen jaren ver richt door de „Commissie van Reclame" en de vertegenwoordiging op de jaarlijksche boeken beurs te Antwerpen. De heer Brand besloot met vast te stellen, dat er voor de vereeniging alle reden is het derde lustrum, zij het op bescheiden wijze, te vieren. Tot haar intentie is hedenmorgen de H. Mis opgedragen; laten de leden van hun kant haar verdere ontwikkeling geen belemmeringen in den weg leggen, maar allen zonder uitzon dering gaan of blijven medewerken om het moeie beroep, waarvan een Kampensche college jaren gelegen getuigde: „Zoover als het geeste lijk product van uitgeverij en boekhandel, het materieele der andere handelstakken overtreft, zoover staan zij, die zich daarmede onledig hou den boven den beoefenaar van andere handels- vakken, immers hoever reikt de geest niet bo ven de stof", tot grooteren bloei te brengen, tot eigen voordeel ongetwijfeld, maar niet minder tot heil van Katholiek Nederland. Want eeO bloeiende katholieke boekhandel en uitgeverü 's een katholiek belang van de eerste orde. De jaarverslagen van secretaris en penning meester, resp. uitgebracht door de heeren Mr. F- Rohling, juridisch adviseur, en Jacq. van Gent, werden door de vergadering goedgekeurd; de kas-commissie dechargeerde den heer van Gent voor zijn financieel beleid. In de nieuwe kas-commissie werden benoem" de heeren J. Winters en Th. v. d. Marck. De vergadering herkoos de periodiek aftreden de bestuursleden, de heeren Paul Brand, JacO- van Gent en J. Meyer Dupuits. Het bestuursvoorstel tot het aanvaarden van een reglement voor de Commissie voor de Pr°" paganda en voor de Redactie-Commissie van het vereenigingsorgaan „Boek en Leven" gaf -° uitvoerige discussie aanleiding. Nadat op vooi' stel van. den heer Asberg een wijziging weU gebracht in art. 1, waarbij de taak der corn' missie vo.or de redactie wordt omschreven- hechtte de vergadering aan de beide reglemen ten haar goedkeuring. De vergadering benoemde vervolgens in Commissie voor de Propaganda de heeren A- berg, Govers en P. van Rossum. en in de Com missie voor de Redactie de heeren G. Verbi®5 Hesseling en A. Coeberg. SCHEVENINGEN, 25 Oct. Haringvangst. Va» g9 haringvisscheri) kwam heden binnen de sen. met 16 last haring, schipper Klaas Buis. Nagekomen vangstherichten van 24 Oct.. t1eS, „Noordster" 250 kantjes, K.W. 140 140 kan J VI 195 71 kantjes (28 last aan boord). VI. i* kantjes, 207 120 kantjes, IJm. 266 65 kantjes- i7-QT-io'c:tV''.GHrV>t.<in van ViedenrnorEfeiiSen - inxjeö, *vi iüu xvcviiujco, ------- Vangstherichten van_J^ede/n™c>r6eri,(!ll„° vjeet)' 3" d« halve vleet, öu eu Kantjes. v,. ;»■- 'cis (nog 40 netten halen). K.W. 65 65 kantjes uit j Ari ST 1936 1936 6ELGJ BURG- £500-10* h. £500-10* Sel.v.G- Ir.ö-lC denk «mtent RO 20* Benem B-Kr.5- hUlTÏ £l00(rr £<een.(P Leen.(h konver Bruisen Pruisen hit AN Rranki* luxe Luxem, Oost lnt.St.1 Lvl. m.. PORT le Serf Roei» £lon Ir Pr.5-10» 2500-5C 1913 m 5-1000'! 250O-5C Rusl Roth. 'S Roth.'S Goudl. Gr.R.S TSJE« turk A2eT* zwn; JAPA B.L.»5 O bh BOLI era; Obli Obl. Obl.£'2 F 1914 Obli Obli Obli Rah.lS Para Rio d.C Sao Pi Sao Pi SaoP. Sao P- CHII £500-1 20-1 Peru Peru 2e Se URU Urugi Gec.l. PRO AMS lel 2e I 3e en 5e 1 6e! 7e 1 8e 1 ARI le BAT DOI 2e 'e-G 2e 3e Haai He: 4e 's-H NO' 2e i. 3e NlJ 2e 3e Ro le e 2e 4e e 6e SC 1< Sbn Till Till in Gei Bi An Dj Dl Kh Ko Ro Dl Be -Pi Ni Ai Os Os Os 118 30 kantjes (idem), 66 45 kantjes uit ten, 134 70 kanjes uit de halve vleet, ie kantjes uit de halve vleet, 361 80 kantjes nties halve vleet, 50 60 kantjes. VI. i95 100 kan nOE tV IlCbbCii liai^xx i ww - halve vlaet, K.W. 49 60 kantjes uit de vl6et, „Oaln" 55 kantjes uit de halve vleet. B. Bj P<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2