N.V. De Kennemer Bankvereeniging FRANS HALS P. J. van Kessel als dirigent ALLE EFFECTENZAKEN SAFE-INRICHTING HAARDEN EN HAARDKACHELS Haarlem, 25 Oct. SP0RTHA VEN WORDT AANBESTEED HAGEMAN Vrijdag a.s. in WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 Rondritten door Haarlem bevonden dieren en voorwerpen Limburgsche kunste naars te Haarlem Expositie in de Toonzaal Steffens „MASKE IN BLAU" ALLIANCE FRANgAISE De Nationale Loterij van Her wonnen Levenskracht Nederl. Kunstverbond Houtplein 8 Bureau Beroepskeuze Haarlemsche Journalistenkring INVENTA Ook in huurkoop De Welpenhbrde van St. Stanislaus Een klinkende lustrumviering Loterij Haarlems Bloei 1940 WIM VAN WILLIGE VOOR DE K.J.M.V. LEEKENAPOSTOLAAT Kleinbeeldten toonstelling Razar Winterhulp Telegraafdienst De verkooping op Duinlust Een gebeurtenis in Overveen Vrijwillige Brandweer Uitslag zomer oefeningen TOONEELAVOND VOOR DE MILITAIREN MASSALE DOODEN- HERDENKING Herwonnen Levenskracht Dronken automobilist AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg Apotheekdiensten Uitvaart P. J. v. Kessel R.K. KAMERCENTRALE Stadsschouwburg Vier wethouders te Velsen STAD het avondblad van Maandag 23 October ip wij in het artikel, gewijd aan de nagedach- bis van wijlen den heer P. J. van Kessel, het ^nvoudig zinnetje op: Vele jaren was hij ook |Sanist en directeur van het bekende zangkoor o enedicamus Domino" van de Paterskerk aan Groenmarkt. Men leest van dezen naar per ron en naar karakter waarlijk grooten mensch bedoeld artikel zooveel goeds, dat men over j-ij" organist-, dirigentambt van 't destijds zoo y v cvü v utoiijub tjyj\j ^hnaarde Pa terskoor onwillekeurig heenglijdt. jat weet het huidige geslacht immers van de j^standen op kerkelijk muzikaal gebied in ^aarlem en elders zoo ongeveer een halve eeuw Meden? Zal men mij gelooven, als ik beweer, Jat er toen meermalen in de katholieke gezin- op Zondagmorgen oneenigheid heerschte 'er de beslissing van de ouders, wie der kinde- _Cn mede naar de Hoogmis mocht en wie zich een stille heilige Mis moest tevreden «tellen? Eh toch is het de volle waarheid. De paterskerk op de Nieuwe Groenmarkt, Jaar Vaêr Aussems de herder was, zat eiken J°ndag tijdens de Hoogmis stampvol en op a°oge feestdagen waren de onverpachte plaat st reeds een half uur vóór den aanvang bezet. Onder leiding van den heer Van Kessel was aaar een zangkoor gevormd en gegroeid van ^blk een superieur gehalte, dat het volgens ge tuigen uit die dagen zijn wederga in het bis- Q°m van Haarlem niet bezat. Na het verbod van gemengde koren onder *aêr van Dijk waren er eerst wat strubbelingen geweest, maar onder leiding van directeur van Vessel en vice-president Lohmeijer, twee voor treffelijke katholieke mannen, was er 'n gezag °P het koor gekomen, dat zich wist te handha- Ven en wist te doen eerbiedigen. Vele jonge mannen, meerendeels uit den middenstand, muzikaal en litterair wel ontwikkeld en in het "ezit van een behoorlijke stem sloten zich bij "Benedicamus Domino" aan en legden den Grondslag voor het spoedig welvermaarde Pa- mrskoor. Schier alle bekende katholieke zang- bisten van dien tijd en later hebben in de Paterskerk van Haarlem ter eere Gods gezon den. Uit de velen noem ik de tenoren: J. A. Piora, Joh. Rogmans, Carel en Frans Philli- Peau, J. Schildermans en de bassen Joh. Schmier, Joh. Hoes, Carl Butter e.a. terwijl van t:e leden de heeren F. Wedewer, J. Huizing, Karei Bakker, L. Karskens, Jos. Faas en H. Lamp in blijvende herinnering en waardeering kortleven. En dat alles stond onder de muzikale leiding van den heer van Kessel, die zich zeer beschei den maar een dilettant noemde. Eerst zong men de z.g. muziekmissen, maar ba het Motu Proprio over de kerkmuziek van Paus Pius X z.g. werd slechts de goedgekeurde muziek uitgevoerd. De overgang in 1904 onder Kaêr Royakkers was groot, maar dank zij het ttugge werken en volhouden van den directeur en de medewerking van den organist en compo- hist Philip Loots z.g., handhaafde het Paters- koor zijn reputatie. Op aandringen der leden was men voorheen eenige malen ten wedstrijd getogen en steeds keerde B. D. bekroond huiswaarts. Ter gelegen heid van het zilveren jubilé van de zangver eniging „Crescendo" te Haarlem behaalde het Paterskoor in de tweede afdeeling uit 15 deel- bemers den eersten prijs en des avonds in de eere-afdeeling den eersten eereprijs. Dit was een ongekende triomf ooit door een kerkkoor behaald, maar het maakte den heer van Kessel niet hoogmoedig. Met grooten ijver Arbeidde hij voort met zijn geliefde Benedica- bius Domino en toen op een concours in 1904 Rotterdam bleek, dat de bezetting van zijn koor men telde toen 48 leden te zwak was "oor de zware verplichte koren van de eerste afdeeling, nam de heer van Kessel met den vierden prijs genoegen en besloot met zijn kerk koor niet meer ten wedstrijd op te gaan. Veel heeft hij zich met Benedicamus Domino, Soms versterkt met zangers van andere kerken, hl Haarlem doen hooren bij feesten en uitvoe ringen, waar 't gold de Kerk en haar dignita rissen te huldigen of de liefdadigheid te dienen. Bij was 'n man, die nooit teleur stelde en het Boomsche blazoen steeds ongerept wist te be daren. Een katholiek, waarin geen bedrog was en aan wien het goed was te denken, wanneer floor de tegenheden van het leven ons eigen hoogste goed gevaar liep. Hij wist voor een ideaal te strijden en te lijden en God gaf hem fle genade der eindvolharding. Het hoogste ge bod in de wet heeft hij naar menschelijk kun- ben op de meest volmaakte wijze vervuld, maar flaarnaast heeft ook de luister van Gods huis üijn kunstenaarshart verteerd. Nu hij thans Uitrust van zijn arbeid zullen deze, zijne wer ken, hem volgen. Zijn levensschilderij is zonder schaduw. Hij ruste in vrede! A. G. G. KROON. Daar er nog steeds animo blijft bestaan voor fle door „Haarlems Bloei" georganiseerde rond ritten, zullen ook a.s. Vrijdag wederom bussen vertrekken te 2.30 uur vanaf het Stationsplein voor de fabriek van de firma Beynes. Plaats- k&arten zijn verkrijgbaar bij het Verkeershuis flor Stichting „Haarlems Bloei", Stationsplein k en bij het Halte-kantoor van de N.Z.H.-Tram- fl'eg Mij. onder de kap van het Station der N.S. De route, welke de bussen in ongeveer 2 uur Afleggen, is de volgende: Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Groote Harkt, Groot Heiligland, Dreef, Buitenrustbrug, ^lachthuisbuurt, Zomervaart, Amsterdamsche Poort, Koudenhorn, Vrouwenbrug, Kloppersin- Sel, Schoterweg, Kleverlaan, Jan-Haringstraat, Heussenstraat, Rijksstraatweg, Spaarndamsche- ^eg, jan Gijzenkade, Begraafplaats-Vergierde- b'eg, Muiderslotweg-Rijksstraatweg, Noorder Sportpark, Middenweg, Park Huis te Zaanen- Afinoplantsoen, Orionweg-Delftlaan, Klever- Pbrkweg-Julianalaan, Zijlweg, Tuindorp, Vlaam- Acheweg-Westergracht, Wilhelminastraat-Raaks, Dfoote Markt, Jansstraat, Jansweg, Stations- Wein. Nu de herfsttinten overal een bijzondere charme aan het geboomte geven, is de uitge spelde tocht wel bijzonder aantrekkelijk. - Inlichtingen aan het Bureau van» Politie, Sbiedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped; Segerius, Pieter Maritzstraat 40 2 leerboekjes; de Nieuwe, Spaanschevaart- |lraat 7; Bril; Hofman, Berkenrodestraat 23; ®rü in étui; Coffé, Oranjeboomstraat 152; Hond (bouvier); Asyl, Ridderstraat 11; Hond ^bouvier); Smit, Spaarndamscheweg 274 rood; Bruine handschoenen; Korstjens, Barteljoris- 16; Portemonnaie met inhoud; Visser, Rijks straatweg 183rd; Parapluie; Schluter, Teyler- straat 1; Rijwielplaatje in étui; Rol, Ooster Tuindorplaan 10; Cigaretter.koker inh. rijbe wijs; Politiebureau, Smedestraat; Zwart kin derschoentje; Droog, Gen. de La Reijstraat 31rood; Schroevendraaier; Wolf, Spaarnwou- derstraat 82A rood; Babytruitje; v. d. Kaag, Marsstraat 71; Combinatietang; Arnoldt, Uit den Boschstraat 1; Damestaschje inh. hand schoenen; Zijlstra, Nachtegaalstraat 102; Schooltasch met inhoud; Politiebureau Sme destraat; Vischnet; Krist, Westergracht 42; Vulpenhouder; Jacques, Leidscheplein 19 rood; Kinderwantjej; v.d. Meij, Diepenbrockstraat 103. fl^elstraat 3zw; Gummi-laars; Politiebureau lindestraat; Da by pop; Beun, Hodsonstraat 10; Napluis; Schor, Ruysdaelweg 4, Bloemendaal; Bonnenpenning; Van Aalst, Lorentzkade 424; 0rtemonnaie met inhoud: Smit. Nassaulaan Zeer goede en origineele religieuze kunst kan men thans bewonderen in de toonzaal van den heer B. H. Steffens, Zijlstraat 65, die steeds zulk een fijnen smaak aan den dag legt, betreffende zijn edele artikelen. Op 't gebied van deze religieuze artikelen heerscht helaas nog veel wansmaak. Deskundigen kunnen daaromtrent grappige dingen vertellen. Bij beeldjes van de H. Theresia b.v. wordt dik wijls gekeken naar factoren, die een beetje ridi cuul aandoen. Is zij wel jong? Lacht ze ook? Naar kunst waarde of ware voorstelling wordt dan minder gezien. Wij hebben in Steffens' toonzaal oor spronkelijk plastiek gade mogen slaan, die wel doet aan oog en hart. Behalve de hoofdexposant H. Schoonbrood stellen de heer Lint en mej. Heine beelden tentoon, vervaardigt uit zuivere Limburgsche klei. in elementaire, zachte kleu ren. De voorstellingen zijn zuiver en soepel van beelding, echte kunststukjes, die een gewijde sfeer ademen, ondanks (of door?) hun materie, waaraan men even wennen moet. We bewonderden een Kerstkribje, een St. Willi- brord en St. Christoffel van Lint, die wij prij zen moeten om de vormgeving en helderen toon, evenals de plastieken van mej. Heine, welke zich hierbij aansluiten. Van deze kunstenaresse herinneren we ons een St. Anthonius, St. Joseph, een voorstelling van de ontmoeting der H. Maagd met St. Elisabeth en van Maria Boodschap. Het opgenoemde is óók vooral om vormgeving en kleuren te roemen. De voornaamste exposant is de schilder en plastische kunstenaar H. Schoonbrood. Van hem zijn enkele schilderijen te zien, van eenigszins zwaar, doch aantrekkelijk gamma. De landschappen zijn diepzinnig gegeven en de voorstelling van den Barmhartigen Samaritaan treft door eenvoud en tragiek. Dit hoogst ontroe rend onderwerp heeft reeds tal van kunstenaars gegrepen en wel zóó, dat zij er intens door ge- inspireerd werden. Er ging een Priester voorbij, een Leviet, enz De Samaritaan echter was barmhartig en schonk hulp aan den gewonden en moeden rei ziger, waardoor hij Gods welgevallen opwekte. Barmhartige Samaritanen zijn in dezen tijd noodiger dan ooit! Schoonbrood brengt voorts een origineele te gelkunst, die we met groote belangstelling heb ben bezichtigd. De techniek is: ceramische schildering onder glazuur. Het resultaat of effect mag zeer gunstig ge noemd worden. Deze tegeltableaux zijn gedistingeerde kunst, die mooier wordt, als men ze langduriger be wondert. De composities vallen vooral op. Standen en expressies zijn levenswaar, alhoewel eenigermate gestyleerd gegeven. Een enkel détail zouden we anders gezien wil len hebben. Over 't algemeen echter valt deze kunst te waardeeren. We noemen het fraaie Kruisigingstafereel en St. Sebastiaan. De Val van Christus is weer van een andere techniek, die werd uitgevoerd in twee soorten klei, waarin de teekening werd uitgesneden. Er is een Kerstvoorstelling, hand gevormd, in twee soorten klei, crème en róód. De Christus vóór Pilatus is een eigen techniek, waarvan de kunstenaar blijkbaar het geheim gaarne bewaart. Wij raden onzen lezers, die houden van fijne kunst op dit gebied, van iets bijzonders, van kunst met sfeer en karakter aan de interessante en overzichtelijke expositie te gaan bezoeken. Het kan dan zijn dat de heer Steffens zoo n groepje of tableau even losmaakt uit het ge- exposeerde en plaatst in een leeg hoekje vóór een lichten muur. Dan eerst ziet men hoe delicaat en hoogst edel deze religieuze kunst is. K. de H. Door het Stedelijk Theater uit Munster zul len in Nederland enkele gastvoorstellingen wor den gegeven. Na de succesvolle voorstellingen van „De Rosenkavalier" worden thans door het zelfde gezelschap voorstellingen gegeven met de nieuwe operette „Maske in blau waarvan Nederland de première beleeft. De hoofdrol ver vult Sonja Reschke, de muziek is van Fred. Raymond. Op Woensdag 1 November zal deze operette van Heinz Hentschke in den Stads- schouwburg te Haarlem worden opgevoerd. De Haarlemsche Afdeeling der Alliance Fran- qaise opent op Maandag 31 October het seizoen met een rede van den heer M. Eugene Albertini, leeraar aan het Fransche College over „Les monuments de la gaule Romaine". De avond wordt gehouden in restaurant Brinkmann en begint om half negen. Het Plaatselijk Comité heeft nog eenige loten in voorraad van de Nationale Loterij van Her wonnen Levenskracht, waarvan de trekking is bepaald op 30 October. Loten zijn alleen nog verkrijgbaar bij den heer G. Scholte, Gebouw St. Bavo. Mogen zij nog voor den trekkingsdag verkocht zijn. Onder auspiciën van het Nederlandsche Kunstverbond zal op Zaterdag 28 October om vier uur 's middags in de toonzalen van de fir ma J. A. Boskamp aan den Bloemendaalschen weg 259 een tentoonstelling worden geopend van schilderijen door den Franschen schilder Le Fauconnier. De Fransche gezant, Baron d'Ar- nauld de Vitrolles zal bij deze opening tegen woordig zijn. Dr. G. Knuttel Wzn. zal een voor dracht houden over dit belangrijke werk. Op Maandag 20 November zal om half twaalf door den Directeur van Openbare Werken worden aanbesteed: het maken van een sporthaven met aanlegsteigers, rem- minswerken, beschoeiingen, bruggetje enz., alsmede het maken van een speelterrein met gebouwtje op het terrein van het Noor der Buiten Spaame. De uitvoering zal ge schieden in werkverschaffing. Reeds eerder werd medegedeeld, dat voor den aanleg van deze veelbesproken sporthaven de medewerking noodig' was van de Domijnen om dat gedeelten van het Noordersuitenspaarne aangeplempt moeten worden en omdat in het Spaame enkele steigers moeten worden ge bouwd. De Minister van Financiën heeft toen beslist, dat met het oog op den spoed het door de ge meente gevraagd staatseigendom in erfpacht kon worden uitgegeven. De sporthaven in Haarlem Noord is grootsch van opzet. Er zijn daar bij de Jan Gijzenkade niet minder dan drie groote boothuizen gepro jecteerd, benevens een kanoloods. Een der boo tenhuizen is mede ingericht voor zeilenberging Op het terrein komt een uitgestrekt speelter rein, een parkeerterrein en een clubgebouw, dat tevens restaurant is en dat aan het Noorder B-uiten Spaarne komt te liggen. Reeds nu, terwijl er toch een lang niet vol maakte toestand bestaat, is er een intensieve beoefening van alle soorten watersport aan het Nocrder Buiten Spaarne. Men behoeft geen voorspellenden geest te bezitten, om te kunnen zeggen, dat door den nieuwen sporthaven de watersport in het Noorden van Haarlem nog drukker zal worden beoefend. In het jaarverslag over 1938 van het gemeen telijk Bureau voor Beroepskeuze te Haarlem le zen wij, dat aan 236 personen inlichtingen of adviezen verstrekt werden omtrent een te kie zen beroep. Het aantal herhaalde bezoeken be droeg totaal 343. Bij 77 mannelijke en 12 vrou welijke advies vragenden werd een psycho technisch onderzoek ingesteld. De gegevens over opleiding tot diverse beroe pen, waarvan het verzamelen was onderbroken gedurende de periode waarin het bureau niet functionneerde, werden weer uitgebreid en uit gewerkt. Het bureau had reeds dadelijk de be langstelling van ouders uit Haarlem en omstre ken. Met waardeering vermeldt de opsteller de medewerking van het onderwijzend personeel. Van hen, die in 1938 advies vroegen was er een, die Buitengewoon Lager Onderwijs genoten had, 78 die gewoon Lager Onderwijs gevolgd hadden, 85 met Uitgebreid Lager Onderwijs, 41 met Middelbaar-, 28 met Nijverheids- en 1 met Hooger Onderwijs. Er .waren er neg twee, die kweekscholen of normaallessen gevolgd hadden. Aan het begin van de alhier gehouden leden vergadering van den Haarlemschen Journalis tenkring heeft de voorzitter, de heer F. Primo, den onlangs overleden voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, wijlen den heer Henri Dek king, herdacht. Hij memoreerde de groote ver diensten van den heer Dekking, die zoowel in als buiten den Kring zoovele vrienden had en als mensch zoo algemeen werd geacht. Vervolgens is het eere-lid van den H. J. K., de heer C. L. F. Sarlet de Soiron gelukgewenscht met zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de vacature J. H. D. Kammeijer is GED. OUDE GRACHT 52, HAARLEM, TEL. 12762 Wanneer degenen, die zich tot taak hadden gesteld de viering van het vijfjarig bestaan van de welpenhorde St. Stanislaus te organiseeren, eenige zorg hebben gemaakt, dat het hun aan voldoende belangstelling zou ontbreken, dan hebben zij Zondagavond 22 Oct. j.l. dubbel en dwars ervaren, dat hun zorg overbodig is ge weest. De bovenzaal van Hotel Boekenrode te Heem stede stroomde dien avond vol met belangstel lenden voor het spel der Welpen. Aan den ingang van de zaal op het tooneel stond een „feestvierende welp" te springen, er tegelijkertijd voor zorgend, dat iedereen die binnenkwam van een programma werd voor zien. De pastoor en de nieuwe aalmoezenier kwa men om half negen, waarna het spel begon. Het doek ging op (of liever gezegd opzij) en zoo kreeg de zaal te aanschouwen een welpen- horde, die vijf jaar bestond. Het waren allen blijde welpensnuiten, die zich afzonderlijk aan het publiek (voornamelijk hun ouders) voor stelden. Na het zingen van het „Hoort zegt het voort" stelde iedere welp zich afzonderlijk aan het publiek voor op een wijze, die zeer origineel bedacht was. Aangekondigd door zijn zoon, den welpen conferencier, nam nu de organisator, de heer Joh. Steenman, het woord. Uit zijn woorden bleek hoe zeer de ouders met de welpenhorde meeleven en hoezeer het mooie werk van de leidsters door hen op prijs wordt gesteld. Onder luid gejuich werden Akeela v. Houten, Baheera Kaptein, Rakshah Langemeyer en Balou Fak keldij vereerd met de medaille „Pour La Mérite". Na een woordje van George Steenman nam Oubaas W. van Houten het woord, zich vooral met waardeerende woorden richtend tot die leidsters, die van de oprichting af de horde in het goede spoor hadden geleid. Hierna kregen wij een stel springende, buite lende welpen te zien, die over stijfheid in hun gewrichten niet te klagen hadden. Vooral een kleine jonge wolf, op het programma voor een halve welp aangeduid, onderscheidde zich op bijzondere wijze, hetgeen door zijn manager, den heer Steenman Jr. beloond werd met het vaardigheidsinsigne athleet. Op het programma stond! thans vermeld voorts gekozen tot secretaris van den Haarlem schen Journalisten Kring de heer A. Overmeer. Het adres van den nieuwen functionaris is: Krelagestraat 13, Haarlem; telefoon 13276. De voorzitter sprak eenige zeer waardeerende woorden naar aanleiding van het vele werk, dat de heer Kammeijer gedurende de acht jaar, dat hij het secretariaat van den Kring waarnam, heeft verricht. Hij dankte den scheidenden se cretaris voor alles, wat hij in het belang van den H. J. K. heeft gedaan en herinnerde aan den prettigen, kameraadschappelijken omgang, zoowel in het bestuur als in den kring der leden. Op advies van de Loterij-Commissie heeft het Dagelijksch Bestuur der Stichting „Haarlems Bloei" besloten tot het wederom houden van een loterij. De trekkingsdatum is bepaald op Dinsdag, 4 Juni 1940. Aan den Minister van Justitie is dienover eenkomstig verzocht goedkeuring te willen ver kenen voor een loterij van denzelfden omvang als die in Mei van dit jaar plaats vond. Er zullen wederom 10.000 loten van 0,60 en 1000 loten van 0,30, de laatste uitsluitend be schikbaar voor de begunstigers van „Haarlems Bloei" worden uitgegeven. Op de vierde bijeenkomst van de K.J.M.V. St. Augustinus te Haarlem zal de oud K.J.M.V.-er Wim van Wiilige, redacteur van „De Keten", het maandblad van den Katholieken Jongen Middenstand, een causerie houden over „De bonte wereld". Het bestuur verwacht een groote belangstelling en raadt de leden daarom aan, op tijd, d.w.z. kwart voor negen in het clublo kaal bij de „Sierkan", Gr. Markt, aanwezig te zijn. Uit het jaarverslag van het Leekenapostolaat der kathedrale parochie St. Bavo, dat loopt van September tot September, stippen wy het volgende aan: Er werden ruim zeshonderd huisbezoeken af gelegd. Zes volwassenen ontvingen de Eerste H. Communie, waarvan vijf eerder gedoopt werden. In vier gevallen was het bezoek van een lee- kenapostel aanleiding, dat een alleen burger lijk gesloten huwelijk kerkelijk werd ingeze gend. Vijftien kinderen, die de openbare school bezoeken, kregen godsdienstonderricht. Zestien volwassenen leeren de waarheden van ons H. Geloof. Het katholieke pensionbureau werkt uitstekend. Vooral de samenwerking met de St. Vincentiusvereeniging was vruchtdragend. Door de Nederlandsche Kleinbeeldvereeniging wordt in „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam een fototentoonstelling (Kleinbeeld '39) gehouden, waarop o.a. interessante kleuren foto's geëxposeerd worden, ingezonden door Z. K. H. Prins Bernhard. De Bazar, ten bate van het Comité Winter hulp, zal op Vrijdag 3 November om half negen in Gebouw St. Bavo geopend worden door den Hoogeerwaarden Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat de bijkan toren te Heemstede, Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout met ingang van Zaterdag 28 Octo ber a.s. voor den telegraafdienst zullen worden gesloten te 16 uur, evenals zulks reeds voor den postdienst het geval is. Deze regeling geldt uitsluitend voor Zaterdagen. „Mihandki-panki-poki-poh", goed verzorgd en „natuurlijk" gespeeld. Vooral aan de mimiek en grimage was bij dit stukje bijzondere zorg be steed. Hierna werd door den welpenconferencier de pauze afgekondigd. Na de pauze nam de voorzitter van het groepscomité, professor Steger, die intusschen cok was gearriveerd, het woord. Geestig en pittig als altijd, voorbeelden die niemand verwacht gebruikend, gaf professor Steger uiting aan zijn dankbaarheid voor het werk van de leidsters, terwijl hij tevens de wel pen erop attent maakte, dat zij bij het vijfjarig bestaan van hun horde nog niet op hun lau weren konden gaan rusten. Eenige Tiroolsche forellenvisschers als echte Tirolers aangekleed, uitgerust met hengel, vaatje en rugzak bezon gen thans de plaats, waar zij hun forellen uit hét water plachtten te halen. De Aalmoezenier maakte thans zijn debuut en deed dit op een waardige wijze. Al nemen wij de voorzichtigheid, waar Professor Steger over sprak, in acht, toch konden wij constatee- ren, dat deze nieuwe Aalmoezenier „erin ging" bij de welpen en hun ouders. Een welp deed nog een beroep op alle aan wezigen, om vogels in de natuur met rust te laten, hen niet te storen bij het verzorgen van hun jongen en geen nesten uit te halen of te vernielen. De manier waarop het grijze verleden van de horde nog eens were! opgehaald en van tijd tot tijd aanschouwelijk werd voorgesteld, dwong aller respect af. Den maker van dit stukje zoo wel als den welp, die het voordroeg, dient zeker een speciaal woord van lof toegezwaaid te wor den. De Oubaas reikte aan den heer Steenman het officieele dankbaarheids-insigne van de Neder landsche Padvinders uit, voor al het werk, dat hij steeds voor de horde doet. Nadat de heer Steenman voor deze onder scheiding bedankt had, schonk hij ook een feestgeschenk, n.l. voor ieder een portemonnaie waarop een wolvenkop gedrukt stond. De avond werd gesloten nadat de pastoor ver klaard had, dat het niet te verwonderen was, dat zijn parochie beschikte over zoo'n keurig stel welpen met zoo'n leiding! De horde St. Stanislaus kan terugblikken op een zeer geslaagden avond. Het was een succes. Er is op dien avond veel bedankt over en weer. Drie zijn er, die in deze nabeschouwing zeker nog even vermeld moeten worden en wel Rak shah Langemeyer, Balou Fakkeldij en voortrekker Bert Peperkorn. EEN HOPMAN UIT AMSTERDAM. Ten overstaan van de notarissen H. M. van Weel te Bloemendaal en A. M. Vroom te Am sterdam, is op verzoek van de Erven Van der Vliet, Dinsdagmorgen de verkooping begonnen van den inboedel van huize Duinlust. Hier aan waren drie kijkdagen voorafgegaan. Deze verkooping genoot gisteren reeds een geweldige belangstelling. D'it was trouwens wel te ver wachten, want, naar men ons mededeelde, waren er alleen Zaterdag ong. 1000 kijkers geweest. Al mag dit getal misschien aan den hoogen kant zijn, toch was 't in Overveen wel te mer ken, dat er iets bijzonders aan de hand was, al was het alleen maar door de onafgebroken stroom van wandelaars en fietsers, die zich in de richting van Duinlust begaf en aan de lange rij van geparkeerde auto's op den Duinlustweg. Wel waren het allemaal ^een koopers en waren er velen bij, die van de gelegenheid georuik maakten, om eens de kostbare inrichting van een patriciërshuis te bezichtigen, maar toch was het te voorzien, dat er voor de verkooping zelve groote belangstelling zou bestaan. Dinsdagmorgen was de groote benedenhal ai lang vcor den aanvang der veiling, dicht bezet. Om 10 uur trad het „collegium vendutorium" binnen, de notarissen, de klerken de helpers, de vendumeesters. Begonnen werd met diversen. Direct was al te merken, dat hier geen koopjes te halen waren. Een bronzen stiertje b.v. ging voor f 24 weg, een olie- en azijnstel voor 10 gulden. Slechts één koopje, een tric-tracspel, ging onder den gulden weg. Voor 70 cent kan de eigenaar nu tric-tracken met het spel uit het groote hee renhuis. Een fraai porceleinen eetservies van 194 stuks werd op f 120 en kopjes en schoteltjes op f 21 besomd. Samen verwisselden ze voor f 185 van eigenaar. Des middags kwam het zilverwerk aan de beurt. Weer werden flinke bedragen besteed. Zilveren candelabres (7 lichts) gingen voor f 415 van de hand, 5-lichts voor f 380. De zeer fraaie ajour bewerkte broodmand, Louis VI, werd verkocht voor f 1375, een presenteerblad voor f 825. Voor een tafelschuier met zilveren montuur waren teee liefhebbers voor f 7.50. Elk meende er recht op te hebben. Dus nog eens over. Toen werd 't een tegen elkaar op bieden f 8 bood zij. f 9 bood hij. Zij f 10 hij f 11. Tenslotte werd zij eigenaresse voor f 17. De hij had de vlag gestreken. Dat 't zilver .lui in de markt lag", kan niet beweerd worden! Ook dit jaar zijn de zomeroefeningen voor de Vrijwilligers weder in den vorm van een com petitiewedstrijd gehouden. Hiervoor was dcor de brandmeesters een keurig stel oefeningen sa mengesteld, waarbij alle materieel en alle ge reedschappen gebruikt moesten worden, zoodat zoowel bekendheid van plaats, waar deze gebor gen zijn, als handigheid in het gebruik, moes ten uitkomen, waarbij natuurlijk de vlugheid van behandeling groot gewicht in de schaal legde. Gisteravond werd in de muziekzaal van café Brinkmann de uitslag medegedeeld. Nadat de commandant had vastgelegd, dat deze wijze van oefenen, blijkens de groote opkomst daarbij, zeer in den smaak van de vrijwilligers viel, opende hij met eenige waardeerende en opwek kende woorden de bijeenkomst. Vervolgens bracht de commandant den dank van het College over aan de brandmeesters, die rich voor deze wedstrijden zooveel moeite had den gegeven. Daarna werden aan de groepen 4 en 2 respec tievelijk de eerste en tweede prijzen uitgereikt. Aan het slot van den avond verkreeg sergeant M. Kroes het woord, die een zeer belang wekkende en duidelijke causerie hield over luchtbescherming. Deze rede, die met de groot ste aandacht gevolgd werd, werd besloten met een serie duidelijke lichtbeelden van bommen werpers, afweergeschut, verschillende soorten brandbommen en de vreeselijke uitwerking daarvan, enz. De dankbetuiging van den commandant aan den heer Kroes, werd dcor de vrijwilligers met een hartelijk applaus onderstreept, waarna de spreker nog veel vragen van vrijwilligers te beantwoorden kreeg. Wij herinneren er aan, dat heden, Woensdag avond te 8 uur door de Commissie voor de R.K. Mil. Tehuizen aan de Militairen wordt aange boden een tooneelavond en dat daarbij door „Alberd. Thijm" wordt opgevoerd: „De Nar", van Kees Meekel. Alle militairen hebben vrijen toegang. De voorstelling is te ongeveer 11 uur afgeloopen. Zij, die permissie moeten hebben, moeten dat zelf aanvragen indien het hun niet is aangezegd. Men kent de plaats: Bavogebouw, Smedestraat 23, bij de Groote Markt. Van verschillende zijde wordt de commissie van geestelijke belangen van den R.K. Volks bond gevraagd, wanneer de jaarlijksche dooden- herdenking zal plaats vinden. Thans kunnen wij definitief mededeelen, dat deze zal plaats vin den Zondag 5 November a.s„ des middags 3 uur. De commissie zal trachten nog weer een be tere regeling te treffen dan vorig jaar. Sinds eenigen tijd waren er enkele vacatures in het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. De j.l. gehouden co mité-vergadering vulde deze vacatures weer aan en gisteravond is in een gehouden bestuursver gadering het bestuur als volgt samengesteld: B. Reijnders, voorzitter, Zomervaart 134. A. J. Overtoom, secretaris, Marsstraat 127. J. W. de Graaf, penningm., Grebberstr. 2. S. van der Landen, 2e voorzitter. W. J. Dievendal, 2e secretaris. J. Reinerie, penningmeester stuiversfonds; Teylerplein 25. Gisterenavond om half zeven werd de politie post aan de Amsterdamsche vaart gewaar schuwd, dat door een beschonken autobestuur der op de Amsterdamsche vaart een aanrijding was veroorzaakt. De man was doorgereden in de richting Haarlem, Het nummer van den auto was echter door een voorbijganger genoteerd en na een kwartier trof de politie den autobestuur der in zijn woning te Haarlem aan. Hij werd in zijn auto naar het politiebureau overgebracht, waar men hem ter ontnuchtering insloot. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De aangeredene, een 14-jarige wielrijder, kreeg een wonde aan zijn achterhoofd en aan zijn linkerscheenbeen. Hij werd door den Ongeval- lendienst behandeld en daarna naar zijn woning overgebracht. Gebouw St. Bavo: Proza, 8 uur; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond, 8 uur; Leden verg. Graf. Bond, 8 uur; R.K. Mi litairen, 8 uur. Stadsschouwburg: „Geloof en Wetenschap", 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt; R.K. Middenstands- vereeniging, 8.15 uur. Rembrandt: „Rauschende Ballnacht" (vol wassenen, 2.30, 7 en 915 uur. Palace: „Jongens met smerige gezichten", „Vliegende vrouwen", (boven 18 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor; „Andy Hardy in het Wilde Westen" (toegang boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Leven in de brouwerij" (boven 14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Liefde en werkelijkheid", (alle leef tijden), 2.30, 711 uur. Donderdag 26 October: 8 uur (Voor Ned. Be vordering van Toonkunst) Myra Hess (piano). Zaterdag 28 October 8.15 uur: Ensemble Bou- ber: Kriebeltje's Hoogtepunt. Zondag 26 October 8.15 ur: Idem. Maandag 30 October 8.15 uur: Abonnement 2e Serie, Het Centraal Tooneel: ,,'t Is er geen tijd voor". Woensdag 1 November 8 uur: Comb. Gastvoor- stelling Duitsche Opera's: „Maske in Blau". Donderdag 2 November 8.15 uur: Het Neder landsche kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel (voor Ver. Voor de Kunst). Vrijdag 3 November 8.15 uur: Her Ruys' En semble: „Schoppenaas". De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek B. en V.-straat 26; H. Remmers, Kruisstraat 6; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 28, tel. 28127; Bloemendaalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telefoon 22181. In de parochiekerk van Sint Joseph aan de Jansstraat te Haarlem werden hedenmorgen de uitvaartdiensten gehouden voor de zielerust van den heer P. J. van Kessel. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door professor P. Stammeijer met assistentie van pastoor P. J. Berlage ais diaken en professor Th. Straat hof als sub-diaken, allen neven van den over ledene. Als cantores fungeerden de kapelaans S. Mol en W. van Lammeren. De Scola Cantorum der parochiekerk zong de Gregoriaansche ge zangen onder leiding van kapelaan J. Laarveld. In het priesterkoor hadden plaats genomen de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, mgr. P. J. Brüggeman, archivaris van het bisdom, kanunnik M. W. A. Wijtenburg en de pastoors A. J. C. Melchers, A. P. van Eeden en A. W. J. Lühn uit Bodegraven. In de kerk of op het kerkhof bewezen verder de laatste eer de heeren W. J.-< B. van Liemt, wethouder van Haarlem; mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen; het kerkbestuur der parochie St. Joseph; het R.K. Centraal Armbestuur; de leden van den Voogdijraad; mr. T. van Löben Seis, C. B. Niet en notaris R. C. A. van Cra- nenburgh; namens den R.K. Volksbond de heer G. Scholte; namens den Armenraad mr. W. P. Vis, voorzitter en mr. P. E. Barbas, secretaris; namens het St. Franciscus Liefdewerk de heer H. W. van Os; namens de commissie inzake On- dershoudsplicht de heer B. Rijken. Verder o.a. de heeren notaris G. Roozen, het raadslid H. J. Klein Schiphorst, alsmede het raadslid H. L. A. Klein. etc. Het spreekt vanzelf, dat van alle conferenties der Sint Vincentiusvereeniging in Haarlem en omstreken bestuursleden aanwezig waren, om den overleden president van den bijzonderen raad een laatsten groet te brengen. Vertegenwoordi gers van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo, waar de heer van Kessel de laatste weken ver pleegd werd, hadden ook in de banken plaats genomen. De heer van Kessel was een Vincentiaan van den ouden stempel. Indien het mogelijk ware geweest, had men zijn stoffelijk overschot op Vincentiaansche wijze ter aarde besteld. Het is dan nl. gebruikelijk, dat leden der Vincentius vereeniging de baar dragen van de kerk tot het kerkhof. Zulks was in een stad als Haarlem niet practisch mogelijk. Men heeft dit gebruik echter gesymboliseerd door van alle conferen ties der Haarlemsche Sint Vincentiusvereeniging afgevaardigden gelegenheid te geven achter den lijkwagen te loopen. De absoute op St. Barbara werd eveneens ver richt door professor P. Stammeijer met dezelfde assistentie. De plechtigheid werd besloten met het bidden van vijf onze vaders en vijf wees gegroeten. De jaarvergadering van de R. K. Kamer- Centrale zal worden gehouden op Zaterdag 25 November des namiddags 3 uur in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Jaarverslagen van secretaris en penningmeester; Verkiezing bestuursleden (er is één vacature in den Statenkring Velsen en één in den Staten- kring Weesp); Rede, te houden door den heer Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van de R.K. Staatspartij, over: ,De actueele politieke toe stand"; rondvraag en sluiting. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie van den Stadsschouwburg over plaatsbespreking voor het populair abon nement op Donderdag 26 en Vrijdag 27 October. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Velsen, waarbij het aantal wethouders in deze gemeente met één wordt uitgebreid en gebracht wordt op vier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5