Van God en menschen houden Von Ribbentrop neemt den handschoen op G DE VUURPROEF OP DE VRIENDSCHAP? Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsche geschiede nis-interpretatie WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 ï'Z BRANDJE BIJ STORK TE HENGELO De Utrechtsche meisjesstad Zakenverlof voor Middenstanders VERLENGING EERSTE OEFENTIJD IN INDIË ■StSif gaf scapa flow een les? De welhaast vermetel schijnende aanval van de Duitsche duikboot op de voor anker liggende Britsche s'a£schepen te Scapa Flow, welke aanval "fot succes werd bekroond, heeft den En- Jfclschen een gevoelige les gegeven. Hij ®eeft hun geleerd, dat de oude geest der uüitsche U-boot-kapiteins, vermaard uit vorigen oorlog, op de jongere gene- fotie is overgegaan en dat ook onder de Just voor anker liggende schepen be- worlijk bewaakt en door scherpe con- «fólemaatregelen en voorzorgsmiddelen "eveiiigd dienen te worden. Heeft deze i aapval echter ook ons land iets te lee- I te°, nu de regeering in haar memorie Vaö antwoord op het voorloopig verslag °ver hoofdstuk I der Rijksbegrooting I fteeft gesuggereerd, dat het rapport der E°ihmissie inzake de versterking van de j^ritieme defensie van Nederlandsch- fodië, hetwelk ter fine van advies in I ®ahden van den Gouverneur-Generaal 15 gesteld, tot de conclusie is gekomen, 'At de aanbouw van drie slagkruisers van Êeb bepaald type aanbeveling verdient? jfogenstanders van slagschepen voor ons Ahd hebben naar aanleiding van den ^slaagden aanval op de Britsche slag schepen weer eens de gevechtswaarde Van zulke drijvende forten in twijfel ge- 'fokken, maar dat lijkt ons niet juist. ^°or anker liggende slagschepen van formidabele afmetingen bieden, indien bereikbaar zijn, uiteraard een ge makkelijk te treffen prooi voor duikboo- fon en vliegtuigen. Maar of in volle zee varende slagschepen met afweermidde- fod in actie het doorgaans tegen duik booten en vliegtuigen zullen moeten af- foggen, is een nog onbesliste vraag, daarop men bij onvoldoende ervaring fo>g geen definitief antwoord kan geven. zijn deskundigen, die den slagschepen fogenover duikbooten en vliegtuigen wei nig kans geven, maar er zijn ook des kundigen, wier meening lijnrecht met deze veronderstelling in strijd is. In ieder Seval bieden groote en zware slagsche pen, die uiteraard minder beweeglijk 2Ün dan kleiner materiaal een gemak kelijker trefpunt, maar daartegenover 5taat, dat zij ook uitgerust kunnen wor den met verderdragende en effectievere Afweermiddelen. De ervaring van Scapa tlow brengt geen uitkomst over de ge vechtswaarde van slagschepen contra duikbooten en vliegtuigen, en een argu ment tegen slagschepen daaraan ont kend is dus niet overtuigend. Wij willen hier echter enkele an dere en betere gronden aanvoe ren, die het o.i. niet gewenscht blaken, dat het advies der departemen tale commissie tot den bouw van drie Sware slagkruisers voor Indië door regee- fing en Kamer wordt opgevolgd. Voor standers van den bouw van slagkruisers tien in dien bouw een prachtig werkver schaffingsobject ter bestrijding van de Werkloosheid. Maar zijn zij er zoo zeker Van, dat wij thans in oorlogstijd met zijn moeilijkheden van vervoer, aanvoer en handelsverkeer nog het daarvoor be- Uoodigde materiaal zullen kunnen krij gen? En hoeveel van de kostbare bewa peningsmiddelen, die niet in ons land kunnen worden gemaakt, zullen recht streeks kant en klaar in het buitenland moeten worden besteld? En hoeveel geld tal dus naar het buitenland moeten Êaan zonder dat er één werklooze hier 'e lande van profiteert? Een andere °verweging van voorstanders van slag kruisers voor Nederlandsch-Indië luidt, hat wij ons prestige en de maritieme gevechtswaarde van onze vloot door 2uik een bouw dermate zullen vergroo- fon, dat eventueele aanvallers erdoor tuilen worden afgeschrikt en dat in geval van een conflict onze bondge- hootswaarde in aanzienlijke mate zal sÜjgen. Wij vragen echter in gemoede, Wat drie Nederlandsche slagkruisers in kidië hebben te beteekenen vergeleken hij het enorme vlootmateriaal, dat Ja- Pan, Engeland en de Vereenigde Staten bezitten. Zelfs wanneer wij aannemen, hat de drie Nederlandsche slagkruisers Vóór het einde van den oorlog gereed t°uden kunnen zijn en dat de daarvoor benoodigde materialen zouden kunnen Worden verkregen en dat de daarvoor briioodigde bemanning tijdig opgeleid ioU kunnen worden en aanwezig zou tijn en dat ons prestige en de gevechts waarde van onze vloot in aanzienlijke foate zouden stijgen, dan nóg zouden Wij niet zonder bedenking den uiter mate kostbaren aanbouw van deze sche en tegemoet zien. Slagschepen en in foitidere mate ook slagkruisers zijn naar bUn aard en wezen meer offensieve ah defensieve wapenen. Zij zijn bij bftstek geschikt voor het bombardeeren J'an kusten en voor zeeslagen. Onze neu- Valiteit heeft echter voor alles behoefte *ah defensieve wapenen en gezien de Overgevoeligheid en prikkelbaarheid der oorlogvoerenden lijkt het ons verstandig Eventueel kwaadwilligen zelfs geen voor- "m'hdsel te geven ons van offensieve /Voelingen te beschuldigen. Het moge at toppunt van onredelijkheid schijnen °derland van offensieve bedoelingen m Verdenken op grond van het bezit van hts drie slagkruisers, maar in den l'log wordt de rede vaak met opzet het Ugen opgelegd en moeten vaak de onzinnigste voorwendsels dienst doen. Wanneer onze vloot niet alleen defen sieve, maar ook offensieve waarde zou krijgen, zou het wel eens voor een der oorlogvoerenden van groot belang kunnen worden te trachten ons op zijn zijde te krijgen, een verlangen, dat te sterker zou kunnen worden, naarmate de oorlog vordert en de strijdende par tijen verzwakken, zoodat alleen daar door reeds de gevechtswaarde van onze vloot zou stijgen. Onze voorraad bezwa ren tegen den aanbouw van drie slag kruisers van, naar de Telegraaf wist mede te deelen, elk 27.000 ton, is met deze enkele opmerkingen allerminst uit geput, maar wij meenden deze vast naar voren te moeten brengen, vóórdat onherstelbare en onberaden stappen zouden worden gedaan, alleen omdat de mentaliteit er rijp voor schijnt. Te Utrecht had Dinsdag de officieele opening plaats van het nieuwe Tehuis voor Daklooze Vrouwen en Meisjes „Meisjesstad"Deken Th. J. M. Knuvelder verricht de plechtige inzegening van het gebouw •in ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiniimiMi od beproeft het swoant dien ^et meest bemint ^Uittil Dinsdagochtend elf uur is brand ontstaan in de hardingskamer van de machinefabriek van- Gebrs. Stork en Co. N.V. te Hengelo, vermoede lijk doordat een steekvlam uit den zoogenaam- den zoutoven oversloeg naar een hooger gelegen olie-reservoir. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien, kon de fabrieksbrandweer het vuur blusschen. Het dak is gedeeltelijk vernield. Bo vendien zijn zeer veel ruiten gesprongen. Zusters Augustinessen: Een contemplatief actieve congregatie Het feit, dat gistermiddag te Utrecht geopend is een „Tehuis voor daklooze vrou wen en meisjes van iedere gezindte", hetwelk verzorgd wordt door de Zusters Augustinessen van St. Monica, was voor pastoor v. Nuenen O.E.S.A. en priorin Au- gustina v. Reijsen O.E.S.A., een welkome aanleiding, om eens iets meer bekend te maken over het werk van bovengenoemde, nog jonge Congregatie. Men kent de Zusters, van 't voorbijgaan op straat, aan haar stemmig-zwarte kleeding met paarse das en zwarten riem; menweetwel.dat ze zich veel met hulpbehoevende kinderen en gezinnen inlaten. Maar bij wie was het tot heden bekend, dat deze zusters, behalve haar vorming in de oblatuur en in het noviciaat, als v - «<- «f. Leden van het personeel der Zuiderzeewerken droegen Dinsdag te Amersfoort het stoffelijk overschot van wijlen dr. ir. H. Wortman, voorzitter van den Zuiderzee raad en oud-directeur-genraal van de Zuiderzeewerken naar zijn laatste rustvlaats inleiding op haar leven een vijfjarige studie hebben, die over de twee jaren postulaat en de drie jaren van tijdelijke geloften is ver deeld en het volgende plan omvat: philosophie, theologie, structuur, ascese, kerkgeschiedenis, litteratuur, paedagogie, sociaal-economie, mu ziek en hygiëne. Haar levensregel is in het kort: Van God houden en van de menschen houden en zich daar heelemaal voor weggeven. Om dit te be reiken, willen de zusters missioneeren in eigen land, doch ook in verre landen over zee. Als de internationale omstandigheden mo menteel niet zoo riskant waren, zou pastoor v. Nuenen reeds eenigen tijd in Zuid-Amerika hebben getoefd, om daar aan de plannen, wel ke nu nog op papier en in maquette staan, vastere en levende vormen te geven. Het klooster dezer zusters, die op de eerste plaats een beschouwend leven leiden en in de kapel dagelijks het volledig officie bidden, is allereerst een centrale van voortdurend gebed en boete; vanuit deze bezinning is het verder een centrale van bezieling voor alle noodige werkzaamheden in en vanuit het huis. Haar activiteit wordt in „de stad Gods" als volgt omschreven: „priester, hebt u een of an der zielzorgwerk, waar wij u bij behulpzaam mogen zijn, we zullen het doen." Zij werken onder leiding van den priester en in vereeniging met leekeleid(st)ers; zij zijn dus in de buitengewone zielzorg een schakel tusschen geestelijkheid en leeken. Als priorin v. Reijsen door pastoor v. Nue nen gevraagd wordt, iets over de structuur en het werk van haar jonge Congregatie te ver tellen, merkt zij met eenigen schroom op, dat haar dit wel moeilijk zal vallen, doch dat zij het zal doen, omdat zij in het klooster is en dat zij het ook graag doet, omdat het kloos terleven haar geluk uitmaakt en zij van haar geluk graag wil meedeelen aan anderen. „Ons werk", zoo vertelt de zuster, „is de moeite waard, want het maakt ons gelukkig en we kunnen er anderen door gelukkig maken." Ons contemplatieve leven doet ons ervaren, dat het menschelijk hart „onrustig is tot het rust vindt bij God." En al kunnen wij niet al len in ons geluk doen meedeelen, wij kunnen toch trachten, anderen naar het ware geluk te doen streven en ook dat streven geeft een gevoel van gelukkig-zijn. Zuster Augustina wijst er dan op, dat het ware geluk van den mensch slechts bestaan kan in een juiste ken nis van God en dat deze kennis slechts ver kregen kan worden door reëele begrippen, zoo dat studie niet verwaarloosd kan worden. De facto wordt deze dan ook allerminst verwaar loosd: wij memoreerden het reeds. De con templatie gaat dus samen met de studie en deze contemplatie leidt tot intense activiteit. De oorsprong dezer Congregatie ligt eigen lijk in het St. Pranciscus Liefdewerk, waarin gestreefd wordt naar: het doen beleven van ons H. Geloof onder de arbeidersklasse en de bevordering van goede sociale levensomstan digheden onder deze menschen. Een der middelen, waardoor dit Liefdewerk zijn doel tracht te bereiken, is het instituut der vader- en moederavonden, resp. geleid door heeren van het Liefdew'erk en zusters dezer Minister von Ribbentrop heeft te Danzig, de hoofdstad van Duitschlands nieuwste gouw West-Pruissen, een rede gehouden, die volgens de commentaren der geallieerden alleen voor binnenlandsch gebruik is bestemd. Dus leggen Frankrijk en Engeland, zonder er een woord aan te verspillen, de geheele lange rede naast zich neer. Men kan zich er over verwonderen, hoe het komt, dat een rede van den minister van Buitenlandsche Zaken van een vijandelijk land zoo geheel zonder eenige reëele bestrij- dingspoging ter zijde wordt gelegd, terwijl toch juist zoo'n kluif door de politieke com mentatoren gewoonlijk tot op het been wordt af gepeuzeld. Nu is deze Danziger speech ook meer een college in Duitsche geschiedenisinterpretatie, dan een historiemakende uiteenzetting van den politieken weg in de toekomst. Het lijkt wel, dat minister von Ribbentrop de stem van zijn meester moest vervangen, omdat wat ge zegd moest worden voor Hitier zelf niet belang rijk genoeg was. Gezien toon, woordkeus en lengte kon von Ribbentrop's betoog wel door Hitier zijn opgesteld, maar aan inhoud bleef het beneden het peil van den Führer. Voor zoover de uitvoerige rede dan inderdaad alleen voor binnenlandsch gebruik bestemd zou zijn, geeft zaj voor den Duitscher een exposé, dat hü als goed nationaal-socialist de geschie denis der laatste zes jaren behoort te weten en hoe hij deze verklaren moet als een voortdu rend streven van toenadering tot Engeland, dat door het perfide Albion ruw werd afgewezen, omdat dit land een ongelukkigen oorlog met Duitschland wilde voeren. En aangezien Hitier dit tot het laatste mo ment heeft willen voorkomen, maakt von Rib bentrop thans per rede bekend, dat Duitsch land den toegeworpen handschoen opneemt. Men zal zich herinneren, dat Hitler in zijn Rijksdag rede aan het begin van den Poolschen veld tocht dezelfde woorden gebruikte, doch in de voorwaardelijke wijs. Doch nu het onverhoopte en misschien voor Hitier en zijn volk ook on verwachte is geschied, dat Engeland en Frank rijk den strijd, zij het zonder grootsch élan toch doorzetten, is aan von Ribbentrop opge dragen dezen zin in den onvoltooid tegenWoor- digen tijd te herhalen. Voor Duitschland is dus op heden de „groote' oorlog begonnen. En deze verklaring van von Ribbentrop kan ook internationale beteekenis krijgen. Want al kon Mussolini tegenover den Poolschen veldtocht een niet-geïnteresseerde houding aannemen, nu de Noordelijke as-part ner meent, dat hij in een echten oorlog ge wikkeld is, heeft Hitier alle recht om zijn Zui delijken vriend aan zijn bijstandsverplichtingen te herinneren en dan zal de geheele wereld met spanning opzien, of de Duce op het balkon van het Palazzo Venezia zal verschijnen, om daar „beslissingen van historisch belang" be kend te maken. Of zou Italië zwijgend blijven arbeiden aan zijn Balkan-bond, waarin het de leiding zou nemen om aldus alle krijgsrumoer van de Middellandsche Zee te weren? Het kan niet zoo heel lang meer duren, dat Mussolini zjjn beslissing over oorlog of vrede moet nemen. Tegelijkertijd is ook Rusland voor een situatie geplaatst, die kan leiden tot een meer duide lijke houding van zijn diplomatieke situatie en kan het mogelijk zijn, dat het onverwacht nog heeft te kiezen, met welke merken het zijn communistisch aanschijn wil bedekken, met dat van de correcte neutraliteit, of dat van het Duitsche bondgenootschap. Een Amerikaansch schip, dat goederen naar Engeland vervoerde, is door de Duitschers ge dwongen de Duitsche vlag te voeren en na eerst een etmaal voor de Noorsche haven Tromso gelegen te hebben, opgestoomd naar de Russi sche ijsvrije haven in de Noordelijke Uszec Moermansk. Het is een ingewikkelde nationali- teiten-puzzle, wat van de Russische handigheia, waarvan de Sovjet-diplomatie echter niet ont bloot is, veel zal vergen. Als correcte neutrale mogendheid heeft het ogenblikkelijk den Duit- schen kapitein en diens bemanning geïnterneerd. Wat er met de Amerikaansche bemanning is geschied, is nog onbekend. Als Rusland als „neutrale mogendheid" blijft handelen, dan zal het spoedig het Amerikaan sche schip moeien vrijlaten. Maar de Duitsche kapitein zal toch niet de wijk naar een Russi sche haven hebben genomen, als het zeker wist, dat zijn bemanning zóu worden geïnterneerd en het schip en de buit, die voornamelijk uit voor waardelijke contrabande schijnt te bestaan.- weer zouden worden prijsgegeven. Hij moet toch zeker eenig vermoeden hebben gehad, dat Rusland voor dit Duitsche belang niet als vol ledig neutrale staat zou handelen. Moskou's beslissing kan dus een precedent zijn, dat belangrijke consequenties kan hebben. Het heele geval is als het ware een test, een vuurproef van de Russische betrouwbaarheid. Dat overigens de Duitsche kapitein voor deze actie een kans zou maken op het ijzeren kruis, is wel uitgesloten. Nu juist deze week in Ame rika de beslissing gaat vallen over de wijziging der neutraliteitswet, is het aanhouden en in moeilijkheid brengen van een Amerikaansch schip niet de methode om de isolationisten, die de voor Duitschland ongunstige wijziging tegen werken, in hun actie te steunen. Alle sympa thieke woorden, die von Ribbentrop voor alle naties ter wereld en speciaal voor Amerika en Frankrijk spendeerde, met uitzondering natuur lijk van Engeland, kunnen niet goed maken, wat ontactische daden veroorzaken. congregatie; er zijn clubs voor jongens en meis jes, waarin dezen op Godsdienstig zoowel als ander terrein worden beziggehouden; onder redactie van deze zusters verschijnt voorts „De Stad Gods" als maandblad ter bevordering van geloofskennis en geloofsbeleving. De zusters hebben bovendien een tweetal scholen onder haar leiding staan, waar heelemaal geen geld gevraagd wordt, hoewel de subsidie niet groot is; dan zijn zij ertoe overgegaan, hulp in de huishouding te geven, vooral daar, waar niets of slechts een zeer minieme vergoeding kan be taald worden en de praktijk wijst uit, dat zij juist daar het meeste vertrouwen en dus ook succes winnen. Men mag gereedelijk uit een en ander con- cludeeren, dat er van de zusters veel geëischt wordt. Maar daar staat tegenover, dat ge lukkig ook veel bereikt wordt. Om volledig te zijn, dient nog gewezen te worden op het woonwhgen-liefdewerk en op de fröbelschool in het woonwagenpark. Met recht mag van deze zusters gezegd wor den, dat zij zich zoo volledig mogelijk aan an deren weggeven; doch de nadruk dient erop gelegd te worden, dat zij niet alleen voor ka tholieken, maar ook en evengoed voor niet- katholieken zorgen. Er is zelfs geen sprake van eenig onderscheid maken en nooit wordt op de eerste plaats gevraagd naar de godsdienstige richting van degenen, die hulp behoeven. Sinds 6 jaar bestaat deze congregatie en al dien tijd hebben de zusters voor iedereen klaar gestaan, zonder ooit te vragen: wat krijgen wij daarvoor. En als wij pastoor v. Nuenen zouden vragen, hoe dit alles materieel mogelijk is, antwoordt hij: „wij hebben nog nooit een avond zonder geld gezeten, wel gebeurt 't vaak, dat we 's mor gens niets hebben, om den dag verder door te komen." Begrijpelijkerwijze is de mensch van vandaag- niet ineens bevredigd door zulk een antwoord, maar 't is ook juist het gebrek van onze dagen aldus pastoor v. Nuenen dat Wij zoo weinig meer denken aan Christus' woorden: „zie de vogelen des hemels en de bloemen op het veld". Wij hebben niet voldoende vertrouwen meer. Hadden wij meer vertrouwen in de Voorzie nigheid, zoo overtuigt ons pastoor v. Nuenen, dan zouden wij ook niet zoo langs elkaar heen leven; dan zouden wij niet altijd zoo'n verschil maken„Ik ben er van overtuigd", aldus onze gastheer, „dat, als al onze katholieke menschen eens één uur achter elkaar en tegelijk echt en volkomen katholiek waren, de wereld er heel anders uit zou zien!" Honderden mannen en vrouwen kunnen reeds nu getuigen, hoe zij door St. Franciscus Liefde werk op de hoogte zijn gekomen van Christus en Zijn Kerk en daardoor tot 't H. Doopsel kwamen. En degenen, die eenmaal zoover geko men zijn, zijn op hun beurt weer de beste pro pagandisten voor 't werk, hetwelk als volgt om schreven kan worden: ,,'t Is 'n naar het volk gegaan, opvoeden, contact probeeren te krijgen, de kleine straatjes ingaan, met de menschen boomen, voor die menschen veel bidden, heel veel van hen houden en allerlei middelen uitdenken, om hen met O. L. H. in aanraking te bren gen, laten zien, dat je leeft, om anderen ge lukkig te maken." Dat is de bedoeling van het schoolonder richt van de kinderbewaarplaats, van de hulp in de huishouding. En die zelfde doelstelling komt ook weer naar voren in het nationale tehuis voor dak looze vrouwen en meisjes, dat gisteren te Utrecht geopend werd en waarover wij in ons ochtendblad melding maakten. Zoo tracht de jonge Congregatie, welke mo menteel 34 leden telt en nog beperkt is tot de stad Utrecht, naar het hart te leven volgens den stelregel van St. Augustinus, door zich vol ledig in te stellen op den modernen zielenood. Ongetwijfeld is het de bedoeling, het werk nationaal en zelfs internationaal te maken, doch ook dit werk moet groeien. Dat het nochtans zal groeien, daar zal ieder onvoorwaardelijk van overtuigd worden, die er op welke wijze dan ook eens nader kennis mee maakt. De jongste daad, waardoor de Congre gatie haar werk tracht uit te breiden: de ope ning van het tehuis voor daklooze vrouwen en meisjes, is een prachtig bewijs van haar groei kracht. Ook hier is het devies: niets vragen, maar zooveel mogelijk geven, op de eerste plaats: een warm hart en geen hard oordeel! De Hoofdbesturen van de drie Nederland sche Middenstandsbonden hebben met belang stelling kennis genomen van de legerorder, waarin voor een deel der gemobiliseerden de mogelijkheid van zakenverlof in het vooruitzicht wordt gesteld. In verband met bovengenoemde legerorder hebben genoemde Hoofdbesturen nog eens met nadruk de aandacht van den Minister van Defensie gevraagd voor de bijzondere positie, waarin een gedeelte van den industrieelen en handeldrijvenden middenstand tengevolge van de mobilisatie is komen te verkeeren. Niet zeld zaam zijn de gevallen, waarin de oproeping in militairen dienst het voortbestaan van het be drijf als zoodanig in gevaar heeft gebracht. Het is den Hoofdbesturen bekend, dat het niet in de bedoeling van den Minister ligt, voor afzonderlijke groepen van gemobiliseerden een speciale regeling ten aanzien van het zakenver lof te treffen, doch dat als algemeene regel zal voorop staan, dat de meest dringende gevallen over de geheele linie het eerst voor verlof in aanmerking komen. Het is mede met het oog daarop, dat de Hoofdbesturen met aandrang den Minister van Defensie verzoeken, te willen bevorderen, dat in de eerste plaats alleenwerkende zelfstandigen en andere onmisbare bedrijfshoofden voor za kenverlof in aanmerking worden gebracht. Ontspanningsark voor de Zuiderzeewerklieden Dinsdagavond is te Kampen op feestelijke wijze de ontspanningsark ten behoeve van de arbei ders en overig personeel, werkzaam bij de Zui derzeewerken, in gebruik gesteld. Met de voltal lige commissie voor de Zuiderzeebelangen waren aanwezig de heeren ir. M. Klasema, namens den minister van Waterstaat en den hoofdingenieur directeur der Zuiderzeewerken en wethouder H. Krans namens het gemeentebestuur van Kam pen. De ruime zaal van de ark, die ongeveer 160 personen kan bevatten was geheel gevuld met arbeiders, die momenteel werken aan den dijk bij de Ramspol, tusschen het Kampereiland en Schokland, waar de ark ligplaats heeft, gekozen. In den loop van den avond, welke gezellig werd doorgebracht, voerde o.m. wethouder Krans het woord, die zeide, dat zoowel de commissie als de arbeiders, met voldoening dit werk konden aanzien. Deze ark zal dagelijks dienst doen als cantine en op gezette tijden zullen er ontspan ningsavonden worden georganiseerd met film voorstellingen, cabaret enz. Het groote voordeel van deze ark is dat zij verplaatsbaar is. De aanwezigen onderstreepten met een warm ap plaus het gesprokene. BUITENZORG, 25 Oct. (Aneta). Een regee- ringsverordening is vastgesteld, waarbij de eer ste oefentijd voor militieplichtigen bij den auto mobiel-dienst van negen maanden tot twaalf maanden is opgevoerd. Bovenstaande filmstrook geeft ons eenige kijkjes uit de film Ons volk uit de kleine straat" waarin door Ad. Sas sen het apostolaatswerk wordt belicht der Zusters Augustinessen van Sint Monica te Utrecht. Van bovenaf ziet men eerst eenige opnamen van het „volk uit de kleine straat"; vervolgens ziet men de Zusters tijdens het koorgebed vereenigd in de Kapel van haar kloos ter; daaronder een kijkje op een bijeen komst voor moeders, uitgaand van het St. Franciscus Liefdewerk, verder een der Zusters bezig met de kleuters van de school; daaronder een der heeren van het St. Franciscus Liefdewerk temidden van eenige pupillen; onderaan tenslotte den eerst ongelukkigen werkloozen huisvader, die later het geluk weer te ruggevonden heeft, nadat hij en z'n gezin hadden kennis gemaakt met het zegenrijke werk der Zusters Augustines sen van St. Monica v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9